HELDERSCHE COURANT Semi-officieel contact tussen beide partijen Luii>Admiraal Helfrich opent de Marine-tentoonstelling te Adam NIEUWSBLAD VQOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULGWNA „Samenvoeging departementen van oorlog en marine zou voor ons een belediging zijn" De inflatie in Hongarije Étlië doet geen afstand van zijn koloniën Franse regering gevormd De reactie te Batavia Honderden gevallen /an vleesvergiftiging te Alphen aan de Rijn Vl»«s niet voldoende gesteriliseerd? W eerbericht Amerikaans vlootbezoek aan Amsterdam NA ZES JAAR MAANDAG 24 JUNI 1946. 70e Jaargang No. 9770. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 13(3, Den Helder. aée Directeur! 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uit*. Ml). Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen t S.00 Gironummer 160*6. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Zaterdagmiddag werd, zoals reeds gemeld, de marinetentoonstelling in de Bije ikorf te Amsterdam officieel geopend door den bevelhebber der zee strijdkrachten, luit.-admiraal C. E. L. Helfrich. De admiraal inspecteerde de eerewacht van de Kon Marine, die met de Marinekapel voor het gebouw stond opgesteld. In tegenwoordigheid van talrijke ge nodigden, o.a. van rear-admiral Waller, Engels marineadviseur op het departe ment van Marine, schout-bij-nacht Meyer, kolonel W. J. v. Dijk, adjudant- generaal van den minister van Oorlog! vertegenwoordigers van diverse depar tementen, vice-admiraal B. D. L. Quant, de wethouder Schokking als vertegen woordiger van het Amsterdamse gemeen tebestuur, de marine-attaché's van En geland en de V. S.. den heer J. J. van Houten, secretaris-generaal van het departement van Marine, heeft de ad miraal, na een welkomstwoord van den heer K. W, L. Bezemer, hoofd van de marinevoorlichtingsdienst, de tentoon stelling geopend met een toespraak, waarin hij opmerkte, dat degenen, die tot de marine behoren, er trots op zijn, dat ie goede traditie in de afgelopen oorlog bewaard is gebleven, want dat allen alles hebben gegeven wat zij maar konden. Er is bij de marine vrijwel geen schip of het heeft bijzondere prestaties verricht als een voorbeeld van de vader landse geest, die ons land groot gemaakt heelt en die ons opnieuw moet bezielen. De geschiedenis van dit alles moet nog geschreven worden maar allen, die er bij betrokken zijn, zijn er trots op de maritieme tradities hooggehouden te hebben. Zij rekenen erop, dat deze da den worden gewaardeerd door de eeuwen heen. En niet enkel met hoera- geschreeuw. In dit verband legde de admiraal er de nadruk op, dat het departement van Marine niet met dat van Oorlog mag worden samengevoegd maar moet blij ven een onafhankelijk instrument, dat op grond van zijn karakter en daden hemelsbreed verschilt met dat van oor log, zoals elke zeevarende kan begrij pen. Samenvoeging, aldus de admiraal, is een belediging voor de Marine, die 3000 vermisten telt en getuigt niet van waardering voor hetgeen zij gepresteerd heeft. De admiraal wekte tot grote belang stelling voor de tentoonstelling op en hoopte dat ieder, die haar bezocht zal hebben, ervan overtuigd zal zijn dat elk kortwieken van de marine voor de toe- omst van ons land een misdaad is. Boedapest, (Reuter). - De inflatie in Hongarije verloopt zo fantastisch snel, dat de drukkers van bankbil jetten niet meer aan de vraag kun nen voldoen. De prijzen op de zwarte markt stijgen met 100 150 per uur. De regering heeft toegezegd tegen 1 Augustus te beginnen met stabili satie. Parijs, (Reuter). - Naar radio Rome heeft bekendgemaakt heeft de Ita liaanse ambassadeur te Parijs officiële stappen gedaan bij de conferentie van ministers van buitenlandse zaken om de nadruk te leggen op het feit, dat de Italiaanse houding ten aanzien van het uitstellen van de behandeling van de koloniale kwestie: niet betekent, dat Italië afstand doet'van zijn koilo nieën in Afrika. Indien de behandeling van het probleem een jaar wordt uit gesteld, aldus het officiële Italiaanse standpunt, zal het toch noodzakelijk zijn de Italiaanse ambtenaren blijven deelnemen aan het interimaire be stuur van deze gebieden. PARIJS (Reuter). Officiël is mede gedeeld, dat Bidault een regering gevormd heeft. Bidault zelf zal, behalve als minister president, ook als minister van Buiten landse Zaken optreden en van Voorlich ting. De twee vice-presidenten zijn Mau- rlce Thorez (communistische leider) en Felix Gouln (socialist). In Amsterdam begint opnieuw een staking te dreigen, n.I. van het perso neel van de meelfabriek „Holand" en de bij de EVC aangesloten bakkersge zellen. Na de In don. tegenvoorstellen Bevoegde Nederlandse kringen te Ba tavia delen de mening, welke uitgedrukt is in het communiqué van de regerings voorlichtingsdienst te Den Haag, volgens welke de laatste Indonesische tegenvoor stellen een stap terug zijn, vergeleken met het ontwerp, dat werd overgelegd bij het laatste verblijf van dr. Van Mook in Nederland. Genoemd ontwerp hield in, dat in de toekomst een Indonesische republiek Te Alphen aan de Rijn heeft zich een geval van vleesvergiftiging voorgedaan, waarvan enige honder den ingezetenen slachtoffer zijn ge worden. .Donderdag is aan de slachtplaats, onder daarvoor in aanmerking ko mende gezinnen, alle woonachtig in het noordelijk gedeelte der gemeen- RUSTIG WEER. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: Zacht weer met wisseling van zonneschijn en wolkenvelden. Geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind in de Noordelijke pro vincies. In de overige delen des lands meest uit Noordelijke richting. 35 Juni: Zon op: 4.20. Onder: 21.04. Maan op: 1.39. Onder: 15.02. Hoogwater Laagwater 24 2,35 14,45 8.51 21,42 te, vlees verkocht van een in nood geslachte koe, welke aan kopziekte had geleden; daar den directeur van de vleeskeuringsdienst bleek, dat bet dier bovendien tbc had gehad, werd het vlees gesteriliseerd, zodat als vaststaand kon worden aange nomen, dat het geheel vrij was van ziektekiemen. Hoewel ongeveer dui zend mensen het vlees hebben ge geten, hebben slechts enkele hon- gevormd zou worden als onderdeel van de Indonesische federatieve vrijstaat binnen het kader van het Koninkrijk. Nu doelt men op een Indonesische vrij staat met weglating van de federa tieve constructie welke een bondge nootschap met Nederland zou sluiten. Ofschoon Nederlandse kringen zich de ernst van dit verschilpunt bewust zijn, zien zij toch de mogelijkheid en wense lijkheid van verder overleg en bespre kingen met de republikeinen in. Ge noemde kringen zijn van mening, dat de goede resultaten van deze besprekingen in geen geval bij voorbaat uitgesloten of in twijfel getrokken moeten worden. Weer contact. Volgens betrouwbare mededelingen heeft na de overhandiging van de te genvoorstellen inderdaad een inleidend semi-officiëel contact plaats gehad tus sen de beide partijen. Dezelfde bron deelt mede, dat men kan aannemen, dat in de eerstkomende dagen dit semi-offi- ciële contact vernieuwd zal worden. De export van Bali. Tijdens de maand Mei heeft Bali 1031 ton rubber naar Amerika geëxporteerd ter waarde van 800.000 Ned.-Ind. guldens. Verder 266 ton kokosnoot-olie, 99 ton derden hiervan nadelige gevolgen ondervonden, zodat moet worden sojabonen, 61 ton fruit, 20 ton eieren aangenomen, dat bepaalde delen, na de sterilisatie, geïnfecteerd zijn. De ziekteverschijnselen hebben zich eerst Vrijdag en Zaterdag geopen baard. HDewel alle patiënten een hoge temperatuur hebben, schijnt er geen onmiddellijk levensgevaar te be staan Het rijksinistituut voor volks gezondheid zal een wetenschappe lijk onderzoek instellen. Inmiddels zijn alle mogelijke voorzorgsmaat regelen genomen. De slachtsplaats is voorlopig gesloten om gedesinfec teerd te worden en het nog bij het puVHek aanwezige vlees is in besiag genomen. 15 ton varkensvet naar Semarang; 115 koeien en 475 varkens, naar Soenabaja. De totale invoer bedroeg 774 ton. Van 25 tot 30 Juli zal de Amster damse haven bezoek krijgen van een Amerikaanse flottiele. Deze flottiele zal bestaan uit een kruiser en twee torpedobootjagers. De 70 officieren en 1400 manschap, pen, welke zich aan boord bevin den, zullen diverse feestelijkheden bijwonen. Vandaag, op de dag af, is het zes jaar geleden, dat de bevolking van Den Helder de zwartste nacht inging, die in haar geschiedenis is opgetekend. De Duitsers waren verbitterd over de hou ding van de Helderse bevolking, ze ver beten zich over de Engelse bombarde menten, die op de militaire objecten op Den Helder plaats hadden en ze zouden zich wreken of de laffe en meedogen loze wijze, die we in de vijf jaren daarna, meermalen van hen hebben on dervonden. Een bombardement op een weerloos volk, op vrouwen en kinderen, op ouden van dagen Die Maandagavond was er een dron ken Duitse soldaat, die in de stad ver telde dat Nieuwediep gebombardeerd zou worden. Verschillende stadgenoten had den in de middag en avond van die 24e Juni, een onrustig gevoel. Het was als of ze de onheilsdreiging voelden. Ze spraken er met anderen over, die om dat voorgevoel lachten, maar die later in de nacht ervoeren, dat dit inderdaad een voorvoelen van een verschrikkelijke werkelijkheid was geweest. En toen in de late avond van de 24e Juni Britse bommen op de werf vielen, toen begon de laffe aanval van de Duitsers op stad er. bevolking, vier uur langVier uur, het was een eindeloze marteling, een hel van verschrikking. Bom op bom suisde neer in de binnenstad en in de buitenwijken, sloegen met donde rend geweld huizen aan puin en ver nietigden mensenlevens. In panische schrik vluchtte de bevol king-van onze stad, naar het Timorpark, naar de begraafplaats, naar de Donkere Duinen. Ook op deze vlucht werden verschillenden getroffen, mensen, aan wie, wanneer ze thuis gebleven waren, geen haar gekrenkt zou zijn. Maar wie weet wat hij doen moet in zo'n nacht, wie weet of hij juist handelt? Hij wordt gedreven door de massa en de massa laat zich drijven door haar angst. De volgende morgen zag Den Helder er ontredderd uit. Puinhopen en nog eens puinhopen in de stad. Op het stationsplein een rij van honderden en honderden bewoners, wachtend op het vervoer naar buiten. Waarheen? Velen wisten het niet, maar weg van dit oord der verschrikking. Als landverhuizers stonden ze er, gepakt en gezakt. De grote trek was begonnen. N -Holland verd overstroomd door mensen, die volkomen in de war waren. En het moet gezegd. Noord-Holland toonde zich gastvrij. Deuren gingen op, gast vrijheid werd verleend in dorpen en steden en op het platteland. Enige dagen na deze grote uittocht waren we op een avond in Nieuwediep. Het was er als op een Kerkhof, niemand kwam je tegen. Straten waren leeg en huizen verlaten. Katten en honden, die liepen hongerig rond, zoekend naar voedsel. Zes jaar zijn voorbijgegaan. Den Helder is weer bevolkt, maar nog wachten velen op terugkeer naar hun stad, het gevoel van heimwee verlaat hen niet, dat zal eerst verdwenen als ze in eigen omgeving terug zijn. Wan neer? Zes jaar, daar is in die tijd veel leed over onze stad gegaan, doch wat is er in één jaar veel ten goede veranderd en nu wijzen de tekenen er op, dat het weer goed belooft te worden voor Nieuwediep. De optimisten en tot die groep rekenen we ons ook, zullen, naar we vertrouwen, niet beschaamd worden. B. Prins Bernhard brengt o.a. ingez?'- schap van min. Meynen een bezoek aan opleidingskampen voor Ned. soldaten ia Engeland.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1