HELDERSCHE COURANT „Wij willen de zorgen van de Ned. regering niet vergroten" Staat oplossing van de atoom-kwestie voor de deur? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Petities West-Indische delegaties aangeboden Doel: Invoer van zelfbestuur in rijksverband Distributieamhtenaren stalen voor 120.000 aan suikercoupures Candidatenlijst K.V.P. voor Nijmeegse Raad ongeldig Plannen van Amerika en en Rusiand hebben veel gemeen Amerikaanse en Britse oorlogsschepen in Triest Ook Parijs richt zijn ogen weer op dit gebied Weerbericht. WOENSDAG 26 JUNI 1946. 70e Jaargang No. 9772, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2343, Den Helder. Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. BM» III ■lllll lllli t ui rnm-i-, -j-um.n» ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066. N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. Dinsdag om 16 uur zijn de beide West- Indische delegaties, die namens de W.- Indische gebiedsdelen hun resp. petities komen aanbieden, door H. M. de Ko ningin in het paleis „Het Loo" ont- vangen. Zij werden bij hun komst verwelkomd door den hofmaarschalk Jhr. Ir. Sickin- ghe en den kapitein-vlieger van Zinnicq Bergmann, adjudant van de Koningin en vervolgens voorgesteld aan de directeur van het kabinet van H. M. de Koningin, mej. Mr. M. A. Tellegen, waarna de de- legiaties in de gelegenheid werden ge steld de petities aan H. M. aan te bieden. Na hun bezoek aan H. M. de Koningin hebben de West-Indische delegaties ge zamenlijk het volgende communiqué uitgegeven: „De mogelijkheid van een misver stand, dat onze komst de zorgen van de Nederlandse regering zou kunnen vergroten, willen wij uit de weg rui men door te verklaren, dat het doel van onze petities is ©en grondslag te leggen voor samenwerking in rijks verband voor wat betreft Suriname en Curacao. Daarvoor is nodig, dat de voiken in West-Indië in de gele genheid worden gesteld mede te werken door middel van eigen be- Een inval door 16 politieagenten op het centraal distributiekantoor te Vught uitgevoerd, heeft een grote bonnenzwendel aan het licht gebracht. Twee te Den Bos wonende ambtena ren hebben tezamen voor ongeveer f 120,000 suikercoupures gestolen en verhandeld. Het was de politie ter oore gekomen, dat zekere A. V., groepchef van de afdeling nacontröle op het CDK tij dens een concert op de markt te Den Bosch bonnen te koop had aangeboden. Bij de inval werd hij allereerst aan de tand gevoeld. Bij fouillering werd f 160 op hem gevonden, voor welker her komst hij geen aannemelijke verkla ring kon geven. Een huiszoeking volg de. Daarbij kwam f 10.000 voor de dag, die hij bewaarde in een potje op de schoorsteen, terwijl hij r bovendien f 20.000 bij zijn familie bleek te heb ben ondergebracht. Zijn assistent N. van O. bleek ook zijn helper in de boosheid te zijn geweest. Bij hem vond men f 22.000 in de tuin verstopt en bij zijn familie f 10.000 in een hoed met dubbele bodem. Beide ambtenaren hadden zich cou pures sn bonnen voor 30.000 kg. suiker toegeëigend -en deze verhandeld. sturen. Invoering van zelfbestuur is mogelijk binnen het kader zelfs van de bestaande grondwet. Wij zijn uit gegaan van de veronderstelling, dat er een rijkseenheid tot stand komt in de geest, door H, M. in hare konink lijke rede van 6 December 1942 tot uitdrukking gebracht. H. M. buitengewoon goed op de hoogte. Na het bezoek van de West-Indische delegaties aan H. M. waren wij in de gelegenheid enige leden naar hun in drukken over deze gebeurtenis te vra gen. Dr. M. F. Da Costa Gomex, voor zitter der Curagaose delegatie, verklaar de zeer dankbaar te zijn, dat H. M. de Koningin de commissies met zo grote hartelijkheid had ontvangen, waarbij zij getoond had buitengewoon goed op de hoogte te zijn van de toestanden in de West-Indische gebiedsdelen. De petities zijn door de voorzitters der beide delegaties, vergezeld van een kort woord, aan H. M. aangeboden, waarna de delegatie-leden werden uitgenodigd de thee met haar te gebruiken. H. M. heeft zich het eerst, onderhouden met de Voorzitters, de heren Da Costa Gomez en Lim A Po. Vervolgens heeft zij zich met ieder der delegatieleden afzonder lijk onderhouden en geïnformeerd naar de gewesten, waarvan zij de resp. verte genwoordigers zijn. De delegatieleden zeiden, dat de ont vangst en dit onderhoud een bijzonder hartelijk karakter droegen. Tot 17,15 u. zijn de delegaties bij H, M. aanwezig geweest. Nu de vacanties naderen, komt ook een bezoek aan de dierentuin weer op het programma. Zeeuwse meisjes maken een tourtje op een goedmoedige Artis- olifant. Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben gisternamiddag de lijst van candidaten van de Katholieke Volkspartij voor de gemeenteraads. verkiezingen in Nijmegen, ongeldig verklaard, wijl de lijst enige minu ten na de wettig vastgestelde tijd, op het hoofdstembureau was inge diend. De afdeling Nijmegen van de K.V.P. houdt 8 Juli a.s. een leden, vergadering, waarop deze kwestie nader zal worden besproken, daar deze partij recht heeft op een groot aantal zetels. KRITIEKE WEERSGESTELDHEID VOOR OPTREDEN VAN AARDAPPELZIEKTE. De Bilt. - In het etmaal van Zon dagavond 23 Juni tot Maandagavond 24 Juni is de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aard appelziekte. De commissie voor Atoom-energie der Ver. Naties kwam Dinsdagavond weder om te New York in zitting bijeen, ter bespreking van de twee voorstellen, van de V. S. en Rusland voor internationale contröle der Atoom-énergie. Het Amerikaanse plan stelt voor de con trole op te dragen aan een genootschap tot ontwikkeling der Atoom-energie der Ver Naties, die het recht zou bezitten overtreders der internat, overeenkomst te bestraffen. Het Russische plan maakt de contröle ondergeschikt aan de Veilig- ENIGE REGEN; IETS KOELER. Aanvankelijk zwaar bewolkt of geheel bedekt met enige regen. Later brekende bewolking met nog kans op een buitje. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets koeler. 2T Juni: Zon op: 4.21. Onder: 21.04. Maan op: 2.49. Onder: 19,23. Hoogwater Laagwater 27 6,03 18,23 12,39 12,40 Triëst, (Reuter). - Oorlogsschepen van Engeland en de V. S. liggen in de Golf van Venetië nabij de kust van Venezia Giulia, de Adriatische provincie, die zowel door Italië als door Joego-Slavië wordt opgeëist. Volgens een officiëel Joego-Slavisch communiqué van 21 Juni liggen vijf Britse oorlogsschepen verankerd in de haven van Triëst. Triëst 10 jaar onder U. N. O.- contröle. De Franse minister Bidaudt heeft op de Parijse conferentie voorgesteld, Triëst te internationaliseren en voor de tijd van 10 jaar onder U. N. O.-contróle te stellen. De Parjjse besprekingen. Parijs, (Reuter). - Vijf grote kwesties wachten nog op een oplossing t.w. de Italiaans-Joego-Slavische grenskwestie, de Italiaans-Franse grenskwestie, de Italiaanse herstelbetalingen, de Itali aanse vloot en de vredesverdragen met de Balkanlanden en Finland De enige ontwikkeling van belang In de besprekingen tussen de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken is de laatste twee dagen geweest het onder zoek van de mogelijkheid om de vitale kwestie Triëst weer te berde te bren gen. Uit niets blijkt echter nog, dat op dit gebied belangrijke vorderingen zijn gemaakt. De conferentie kon niet tot overeen stemming komen over de onteigenings clausule van het* Italiaanse vredesver drag. Ook de bespreking van het vraag stuk der vergoedingen voor geallieerde eigendommen in Italië en Italiaanse be zittingen in het buitenland bleek vruch teloos, daar Molotof op het standpunt bleef staan, dat Italië slechts een derde deel der schade zou vergoeden. Byrnes trachtte het Frans-Italiaanse grensprobleem thans af te handelen, doch Molotof sneed een verdere discus sie af door een verdaging voor te stel len. HET AMERIKAANSE VLOOT- BEZOEK, De drie Amerikaanse oorlogsbodems, die op 25 Juli a_a. voor vlagvertoon de Amsterdamse haven zullen binnen lopen, staan onler Joevel van den Amerikaansen admiraal Hewitt, het zullen twee torpedobootjagers en de zware kruiser „Houston" zijn, die de ze naam gekregen heeft nadat de vroe gere kruiser „Houston" in de slag op de Javazee ten onder was gegaan. Ook aan de Rotterdamse haven zul len drie oorlogsbodems een otttdtiel bezoek brengen. heidsraad en geeft de grote mogendbeden een vetorecht ten aanzien van beslissin gen over de Atoom-energie. De Franse gedelegeerde Parodi ver klaarde, dat beide plannen veel gemeen hebben, en dat het niet onmogelijk is een compromis fe vinden. De Poolse - gedelegeerde, dr. Lange, steunde het Russische voorstel. Het Ame rikaanse voorstel de aanmaak vani Atoombommen stop te zetten en de reeds vervaardigde bommen te vernietigen, juichte hij toe, en hij meende, dat dit moest worden uitgevoerd voor men een internationale overeenkomst sloot. De Nederlandse gedelegeerde mr. Van Kleffens, verklaarde, dat het Amerikaan se en het Russische plan volstrekt niet strijdig zijn. De commissie moet haar taak, het op stellen van een ontwerp, beginnen „in een geest, en met een v*hevenheid en een plichtbetrachting, die In overeen stemming is met de majesteit van onze taak", aldus mr. Van Kleffens. Geen „Super-Staten". Kolonel Khalifa, de Egyptische afge vaardigde, verklaarde dat hij het Ame rikaanse plan geheel en al steunde. Egyp te kan zich niet verenigen met het denk beeld van „Super-Staten" met vetorecht, en het begrijpt de debatten over het vetorecht niet, nu de geallieerden in de laatste oorlog zich gesteld hebben tegen over een „herenvolk". Egypte wenst, als vredelievend land, het gebruik van Atoom-energei voor oorlogsdoeleinden buiten de wet gesteld te zien. Evatt, de Australische gedelegeerde, zeide, dat Australië in het algemeen met het voorstel van Baruch accoord ging. Hij meende, dat Gromyko's suggesties terzake van verbod van vervaardiging en gebruik van Atoomwapenen in het Ame rikaanse plan verwerkt zouden kunnen worden. Hij was het niet eens met Gro myko's gedachte van behoud van het vetorecht inzake Atoom-aangelegenheden. Op voorstel van Evatt werd ten laatst* besloten een we rkcom missie, bestaande uit de leden van de commissie, in te stel len, welke alle ter tafel gebrachte voor stellen zal bestuderen. BENOEMING VAN NIEUWE KARDINALEN? VATICAANSTAD, 25 Juni (AFP). Naar verluidt zou de Paus komende herfst een zitting van kardinalen doen plaats hebben ten einde een klein aantal kardinalen te doen benoemen. Bij deze gelegenheid zou ook kardinaal De Jong. aartsbissehop van Utrecht, de rode hoed aatrangea.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1