Coöperatie Als oorlogsvrijwilliger naar Indië Een coöperatie winkel en bedrijf heeft maatschappelijk nuL KOOPT 6U DE De regering plaatst binnenlandse order voor 100 vliegtuigen Texel. Schagen. Paardenmarkt Julianadorp. De kerkbus rijdt weer Urk. Bedankt voor beroep naar Den Helder Wat brencrt de radio Scheepstijdingen Engelse en Amerikaanse jongens herstellen Jeugdherbergen Feestavond in het kamp Waar komt Fokker Von Neurath wilde het Tsjechische Volk verdelgen Ons vertrek wordt opnieuw uitgesteld BROOD KRUIDENIERSWAREN TEXELSE MARKT. Doordat het Marktplein is volge bouwd met kermisvermakelijkhe den, werd de markt Maandag in de Nieuwstraat gehouden. Er was nog een flinke aanvoer van lammeren en daar er veel kopers waren, was de handel vlug. De prijzen waren iets beter dan vorige week. Gemid deld werd voor de lammeren £1.50 per stuk betaald. De totale aanvoer bestond uit: 1200 lammeren 17.tot 25. 4 koeien 400.tot 550.12 big gen 35.tot 50. Voor de levering: 9 varkens, 4 koeien, 10 nuchtere kalveren. Rijtuigpaarden 10001800; Werk paarden 1000—/ 1600; 21/i-jarige paar den 500—800; l'/s-jarige paarden 400550; Oudere paarden 250 1000; Hitten 250—1200. Handel vlug. Duur. Vanaf Zondag 23 Juni, rijdt er nu weer een autobus langs de J. Ver- failleweg, Doggersvaart, Rijksweg en Schoolweg naar de Nad. Herv. Kerk alhier. Ds. O. Spijker, predikant der ger. kerk te Urk, deelde tot vreugde der gemeente mede, dat hij voor het beroep naar Den Helder had bedankt. Ds. Spijker had geen vrijmoedigheid Urk met Den Helder te verwisselen. Indien men op Urk is, is nog steeds van toepassing: Urk dat is een soeten dal: Wie er is, die blijft er al. DONDERDAG 27 JUNI. HILVERSUM I. AVRO; 9.15 Morgen wijding. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 11.00 Nuttig en nodig. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Concert. 12.30 In 't spionne tje. 12.35 Ensemble Bandl Balogh. 14.00 Dick van Veen draagt voor. 15.00 Voor zieken en gezonden. 15.20 Confetti. 17.30 The Skymasters. 18.30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten. 19.00 en nu naar bed. 19.05 Sportpraatje. 19.25 Moderne 2angdeclamatie. 20.08 Spreker. 21.15 De pianist Wladimir Horowitz. 21.30 Hoor spel. 22.15 De onderwijsmogelijheden voor Uw kind III. 23.15 Ca, c'est Paris. 23.30 Aansluiting Cabaret-Dancing. HILVERSUM II. KRO: 9.00 Vrouwen- Spiegel. 9.05 Pluk de dag. NCRV: 10.15 Morgendienst. KRO: 11.15 De zonnebloem. 12.00 Angelus. 12.30 Lunchconcert. 13.45 Katholieken en protestanten. NCRV: 14.40 Voor de vrouw. 15.30 De serenaden. 16.00 Bijbellezing. 17.30 De HARK. 17.50 Rijk over Zee. 18.00 The Travellers. 18.30 Chr. Nat. Vakverbond. 19.30 Met band en plaat Voor U paraat. 19.40 De vaart .der volken. 20.40 Interessante ontmoetingen in Ame rika. 21.20 Con Amore. 22.15 Het appèl van de L.O. 23.00 Avondconcert. 23.50 Schrift lezing. Mapia 20-6 te Lorenzo Marqués; Ruys fcO-6 te Batavia; Orpheus 21-6 van Alexan- ürië; Helder 23-6 van Huelva naar Rotter dam; Deo Duce 22-6 van Odense naar Amsterdam; Ariadne 22-6 van Gibraltar haar Antwerpen; Odysseus 23-6 te Klu- iuk; Zaanstroom 21-6 te Paramaribo; Ver meer 19-6 te Callao; Cottica 18-6 van tura?ao; Johan van Oldenbarneveldt pas seerde 23-6 Gibraltar; Noesaniwi 23-6 te Rotterdam; Tabinta 19-6 van Bangkok; Manoeran passeerde 16-6 Gibraltar; Rand- fontein 23-6 van Port Soudan; Oranje fontein 24-6 te Antwerpen; Singkan 22-6 van Newport; Boschfontein 23-6 van Am- Sterdam naar Southampton. Dinsdag arriveerden in Hoek van Holland een zestigtal Engelse jon gelui, die behulpzaam zullen zijn bij de restauratie van de jeugdher berg te Arnhem. De jeugdherberg- vader van Arnhem heeft het gezel- schap te Hoek van Holland ontvan gen. Voorts komt met het schip „Ernie Pyle" nog een groep van 100 Ame rikaanse jongelui Vrijdag aj. te Antwerpen aan. Zij zullen te Ant werpen officieel worden ontvangen door vertegenwoordigers van de Nederlandse Jeugdherbergcentrale. De Amerikanen zullen de restaura tie van de jeugdherberg te Bergen op Zoom ter hand nemen. Uit de wereld van het boekI UITGAVE VERZAMELD WERK HERMAN GORTER. Amsterdam. Ein. Querido's Uit geversmaatschappij zal tezamen met de uitgeverij van Dishoeck de ver zamelde werken van Herman Gor ter gaan uitgeven. Deze editie is de eerste welke geheel volledig zal zijn en in haar chronologische opzet een beeld zal geven van de ontwikke ling van Gorters dichterschap. Het werk verschijnt in zeiven delen, waarvan vermoedelijk de e/srste twee nog dit jaar zullen uitkomen en de volgende vijf met gelijke tus senpozen in het volgende jaar. FRANSE LETTERKUNDIGE PRIJS. Parijs, (ANP). De letterkundige prijs „Reizen en Avonturen", - die 30.000 fr. bedraagt ein door den uit gever J. Susse werd gesticht is toe gekend aan Henri Lothe, den Sa hara-reiziger voor zijn boek „Cam- pements Touaregs". Druk: Dagblad v Noord-Holland N.V. v. De eerste dagen na het teleurstellende bericht, dat ons vertrek naar Indië uitgesteld was, waren de moeilijkste. Er werden strenge maatregelen getrof fen om uitbreiding van de gevreesde ziekte te voorkomen. Het gebouw waarin onze compagnie gelegerd was, werd grondig geschrobd en de lysol lucht kwam je overal tegemoet. Bij de latrine werd water en zeep ge zet, opdat het handenwassen maar niet vergeten zou worden. Alle dekens wer- den gelucht en de etenspannetjes met zand geschuurd. Elke dag was er inspec tie over de kamers en het kwam niet meer voor dat etensresten in de kast ble ven staan. Een leder werd de toegang tot de cantlne ontzegd en het ergste was nog, dat we niet meer In het dorp moch ten komen. Het kopen van fruit werd verboden, omdat geconstateerd was, dat de bevolking van Merslng de ziektekie men van kinderverlamming bij zich droeg De inheemse Jongens, die voor een dol lar ln de week dewas voor ons deden, mochten het kampement niet meer be treden. Nu, de eerste dagen waren niet pret tig. We wisten allen welke gevolgen kin- derverlamming kan hebben en hoe be trekkelijk machteloos de geneeskunde er tegenover staat. De dokter had in een toespraak gezegd, dat wanneer we ons loom voelden en pijn kregen ln armen of benen, een ogenblik kelijk onderzoek wenselijk was en het gevolg was, dat sommigen reeds angstig hun ledematen bewogen of ze al last hadden. Dat was to erg! In 't begin was er een order afgeko men, dat we zelfs niet naar een andere compagnie mochten gaan, maar dat bleek een onhoudbare toestand. „Dan kunnen ze ona wel ln een glazen kooitje zetten", De Nederlandse regering heeft door een financiële bijdrage de bouw van 100 zahenvliegtuigen, type Fokker F 25 voor de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. moge lijk gemaakt, die, tengevolge van de nog gebrekkige uitrusting der Fokkerfabrie ken anders niet voor een voor den be steller aanvaardbare prijs hadden knn- nen worden vervaardigd. Het betreft hier 4-persoons, eenmoto- rige vliegtuigen. Het Prototype (de eer steling) nadert zijn voltooiing. Gewacht wordt op de motor, die uit Amerika moet komen. Van dit nieuwe Néénmotorige toestel kan nog verteld worden, dat de drie pas sagiers naast elkaar hun geriefelijke zitplaats hebben in een van de cabine afgesloten ruimte zoals in een auto. Het zal, zo verwachten de bouwers, bij uit stek geschikt zijn als luchttaxi, voor za ken en voor sport. Er komt daarom een centraal onder houdsbedrijf op het vliegveld Ypenburg te 's Gnavenhage, terwijl over het ge hele land agenten zijn aangesteld om service te verlenen. Het houden van een vliegtuig zal op deze wijze even eenvoudig worden als het houden van een auto. Waar komt Fokker? De heer Van Tijen ging, desgevraagd, nog even in op de moeilijkheden die ge rezen zijn bij de beantwoording van de vraag, waar de nieuwe Fokkerfabriek moet worden gebouwd. Zijn hoop, en die van welhaast het gehele personeel gaat uit naar de mogelijkheid in Amsterdam te kunnen blijven, ook al zijn Schiphol (te grote vliegfrequentie) en plaatsing bij de Pampus (precies op de route naar het Oosten) uitgesloten. In ieder geval zal een plaats gevonden moeten worden, niet te ver afgelegen van de grote woongebieden, terwijl het toch een in dustriecentrum zal moeten zijn waar een voldoende arbeidsreservoir aanwe zig is. meende er één, ,.de dienst gaat toch ook gewoon door." „Nou, gelukkig wel, stel je voor, dat je hier elkaar <ie hele dag zit aan te gapen, daar wordt Je ook sta pelmesjokke van!", bromde een ander. „Maak je maar geen zorgen, mannen" kwam de Lult ertussen, „we zullen jullie die laatste paar dagen, dat we hier zijn nog wel goed afknijpen!" En dat ge beurde ook. De oefeningen gaan door. Iedere dag werd wel besteed. Hand- granaatwerpen, mortierschieten en schijf, schieten, wisselden de zware velddienst oefeningen af. Een keer werden we bij een gevechtsoefening met vallen en op staan door een echt tropische plensbui overvallen. In een oogwenk waren we doornat en de modder zat tot in onze haren. Als we na zo'n oefening 's avonds bij elkaar zaten, hadden we het wel eens over de tijd, dat we nog in een heerlijk zacht bed sliepen en bij het minste regen buitje gauw onze regenjas aanschoten. „Ja, we zullen wel wat geleerd hebben, als we terugkomen. Het komt nog zover, Kees, dat Je niet eens meer in een bed wil slapen. Wat zal Je vrouw raar opkijken als Je 's avonds voor het bed op de grond gaat snurken!" „Een mens kan er nou wel eens om lachen", zei een ander, toen het algemeen gegrinnik wat bedaard was", maar het is toch eigenlijk erg. Neem nou, wat we vanmorgen geleerd hebben, me die ge mene grepen vn Jiu Jitsu. „Hoe kan in mijn tegenstander op de vlugste ma nier dood maken?" „Nou, lk weet het niet, maar ik geloof niet, dat ik kans zal zien om zo'n knaap met m'n vingers de ogen uit te steken." „Wacht maar, totdat je ln *t nauw zit Die knapen zijn nog veel gemener!" We voelden allemaal, hoe we verruw den. Woorden, die door sommigen ln hun burgerleven als ongepast gekenmerkt werden, vielen uit hun mond zonder dat er acht op geslagen werd. De Fokkerdirecteur noemde „Rotter dam, misschien Soesterberg", achtte be houd voor Amsterdam niet volkomen uitgesloten, doch kon overigens slechts zeggen „dat er ernstig naar een oplos sing wordt gezocht". Het Proces-Neurenberg. NEURENBERG. President Lafrence heeft aan de Duitse verdedigers meege deeld, dat de slotpleidooien voor de 21 Nazi-verdachten in het algemeen niet lan ger dan een halven dag voor elk hunner in beslag mogen nemen. Von Neurath deelde mede, dat hij in Praag getracht heeft de excessen van de Gestapo te remmen. Hij was een tegen stander geweest van het begunstigen der Duitsers in het Protectoraat en had de aanbiedingen van collaboratie door Tsje chische fascisten verworpen. Nog was hij van mening, dat de anti-Joodse maat regelen nodig waren om het openbare leven in Duitsland te' zuiveren. In de middagzitting werden aan Von Neurath de Duitse documenten voor gelegd, die zijn eigen handtekening dra gen die het koelbloedige plan onthullen om het Tsjechische volk te verdelgen, zijn onderwijsinstellingen op te heffen en zijn taal tot een dialect te verlagen. Von Neurath had deze stukken in Augustus 1940 doorgezonden aan dr. Lammers, die ze aan (jen Ftlhrer zou voorleggen. In de val. Tijdens dit verhoor toonde Von Neu rath zich weinig op zijn gemak. Hij hak- kélde van het ene antwoord op het andere, gaf toe, dat hij hierover aan Lammers had geschreven, maar beweer de, dat hij later in een onderhoud met Hitier een tegengestelde verklaring had afgelegd. Mej. A. Verbruggen in Hen gelo heeft het Nederlandse snel heidsrecord typen gebroken met 489 aanslagen per minuut op een twin tig jaar oude kantoormaehiue. Het elkaar uitschelden werd soms een wedstrijd. Steeds nieuwe benamingen kwamen op de proppen en de origineelste vonden nog lange tijd ingang bij de ge sprekken. We gaai) vooruit. Tegen het einde der week werd de can- tine weer open gesteld De bataljonscommandant had ons bij de opening van de cantine beloofd, dat er bij het halfjarig bestaan van 2-4 R I een feest gegeven zou worden en de datum viel op 17 Maart. Met goedkeuring van de medische inspectie werden enkele ver bodsbepalingen ingetrokken. De inheemse jongens mochten weer wassen en het feest zou doorgang vinden. Er was niet op gerekend en met man en macht toog men aan 't werk om een programma in elkaar te zetten. We hebben in het bataljon verschillende knapen, die op het gebied van kleinkunst behoorlijk thuis zijn. De leider van de bataljonsband is een uit stekende pianist Als hij achter de piano gaat zitten, wordt het onwillekeurig stil. De liefhebbers van klassieke muziek ge nieten van de Mondschein sonate of de walsen van Chopin, terwijl hij op het ge bied van de moderne dansmuziek zeker tot de beste gerekend mag worden En dan niet te vergeten de tweede Louis Davids in ons bataljon, Met zijn guitaar als begeleiding komt hij telkens weer met nieuwe originele liedjes op het podium, die een Nederlands revue-gezelschap ja loers zouden maken. Met zulke krachten moet een feest avond wel slagen. Zelfs een storing' met de verlichting verhoogde de stemming nog. Het ene lied na het andere werd uit volle borst meegezongen en aan het einde van de avond was er niemand meer, die nog aan kinderverlamming dacht. Het zou wel meevallen met die ziekte. Ze hadden het natuurlijk maar wat erger gemaakt dan het was. En toen de commandant van de W.- Brigade, waartoe ons bataljon behoorde, al een paar keer een kijkje was komen nemen in Mersing, begrepen we, dat er spoedig wat ging gebeuren. Het zou inderdaad nog slechts ruim een week duren! L. TIMMERMANS.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3