HELDERSCHE COURANT 'ixk Het nieuwe kabinet heden bekend Molotof gaat accoord met voorstel-Bidault: NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA EEN BELEDIGING VOOR ONZE MARINE Weerbericht. Dr, Beel na vijf weken onderhandelen geslaagd De 21000 tonner „Willem Ruys" te water gelaten De buitengewesten van NecL-Indië weer onder Nederlands opperbevel Prof. Schrieke voor de Raad van Cassatie Verkiezingen in Duitse provincie SJAHRIR IN BATAVIA TERUG ,,Triësl 10 jaar onder internationaal toezicht'' I Y U0&.UANA 1 XK i>\ +<- i< DINSDAG I JUU 1MC. Ma )ur<M| Kr 9777. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MU- Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs pef kwartaal: Stad en omgeving f 3,Postabonnement f 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Samenvoeging van oorlog en marine De samenstelling van ons nieuwe kabi net is vanmorgen bekend gemaakt en uit de lijst van ministers blijkt, dat net ministerie van oorlog en marine is sa mengevoegd en dat de leiding daarvan in handen ;s gelegd van een landmacht- officier, den luit. kol. Pièvez. Wat in sommige kringen gevreesd werd en wat de luit admiraal Helfrich, bij de opening van de Marine-tentoonstelling te Amster dam. een belediging voor de Marine noemde, is dus een feit geworden. Wij hadden ons moeilijk kunnen voor stellen, dat de kabinetsformateur tot deze degradatie van onze Marine zou beslui- ten. De lof en waardering, die de Marine tot in de hoogste kringen is toegezwaaid, had anders doen verwachten. Of zij-n dit slechts woorden geweest, woorden, schoon en waarderend, maar zonder wezenlijke inhoud? Een belediging voor de Marine, anders is deze miskenning van de betekenis van de Marine, niet te zien. Wij willen niet twijfelen aan de kwaliteiten van den nieuwen minister. Wij kennen noch zijn persoon, noch zijn kwaliteiten, maar wat we wei weten, dat is, dat de Marine van gans ander karakter is dan oorlog en dat een landmacht-officier, hoe bekwaam ook, moeilijk kan oordelen over de waar de en de behoefte van onze Marine. De kabinetsformateur had dan nog beter een buitenstaander kunnen benoe men, een man die objectiever tegenover de Marine-problemen staat dan een land machtofficier, die leger en marine tegen elkaar af gaat wegen en door zijn rich ting toch altijd min of meer eenzijdig georienteerd is en het gewicht naar die kant zal laten overslaan, die hij het beste kent. De Marine komt in de tweede plaats. En dat kan en mag ons volk niet dulden. Ons land heeft zijn grootheid in het verleden te danken aan haar zeevaart en ook in de toekomst zal het de zee vaart zijn, die het uit het moeras moet helpen, waarin het op het ogenblik nog zit. Een belediging voor de Marine, dat is deze benoeming. Een belediging omdat het een miskenning inhoudt van de grote en grootse taak, die onze Marine in de laatste vijf jaren heeft verricht. Wie heeft de oorlog in Nederland de spits afgebe ten? Wie waren het, die in Rotterdam als leeuwen gevochten hebben? Wie gaven hun leven op de Afsluitdijk? Wie hielden het langst stand in Zeeland? Wie vochten er vijf lange jaren door, toen het leger allang de wapens had moeten strekken? Het was onze Marine. Wij betreuren 3000 doden en vermisten bij onze Marine. Wie hebben onvergankelijke glorie be haald in het Oosten? Het was onze Marine. Wie hebben een belangrijke bij drage geleverd in de overwinning op den Jap? Het was onze Marine. De slag in de Javazee is van waarschijnlijk beslissende betekenis geweest in de strijd tegen Japan. VRIJ WARM. Weersverwachting geldig tot heden avond: In het Noorden van het land vrij zwakke veranderlijke wind. Afne mende bewolking Droog. In de na middag vrij warm. In de overige delen van het land. wind aanvanke lijk zwak en veranderlijk, later toe nemend uit Oostelijke richting. Zon nig weer en in het Z.O. des lands kans op een enkele onweersbui. 3 Juli: Zon op: 4.25, onder: 21.03. Maan op: 9.27, onder: 0.00. Hoog water Laag water. 1049—23.42 4.42—17.38 Het nieuwe kabinet, gevormd door dr. Beel is als volgt samengesteld: Dr. J. L. M. Beel, minister-president en minister van Binnenlandse Zaken; prof. mr. P. Lief- tink, minister van Fin.; W. Drees, mi nister van Sociale Zaken; ir. H. Vos, minister van Ver keer en Scheep vaart; mr. J. H. Jonkman, minister v. Overz. Gebieds delen; mr. W. C. G. H. Baron van Boet- zelaer van Ooster hout, minister van Buitenl. Zaken; mr. J. H. van Maarse- DR. BEEL veen, minister van Justitie; dr. G. W. M. Huysmans, minister van Economische Zaken; dr. J. J. Gielen, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; lt.-kolonel A. H. J. L. Fiévez, minister van Oorlog en ad interim van Marine; Ir. J. A. Ringers, minister van Open bare Werken en Wederopbouw; S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening; mr. E. N. van Kleffens, minister zonder porte feuille. De beëdiging heeft morgen om elf uur plaats in Paleis Soestdijk. Met ere zijn de daden van onze Marine, door de geallieerden genoemd. En onze regering heeft haar geëerd met woorden en nu het er op aankomt om onze zwaar geschonden Marine weer op te bouwen, nu de meest belangrijke beslissingen voor onze Marine moeten worden genomen, nu legt men cfe verantwoordelijkheid daar voor In de handen van een landmacht officier. Nogmaals: dat is een miskenning on een belediging. Heeft onze Marine geen bekwame of ficieren, die de ministersportefeuille met ere zouden kunnen beheren? De ge schiedenis spreekt in dit opzicht een te duidelijke taal. Als onze toekomstige mi nister van Marine was meermalen ge noemd de naam van vice-admiraal L. A. C. M. Doorman, een broer van den gro ten Doorman van de Javazee. Doorman is een hoogst bekwaam officier, een man met grote gaven, wiens verdiensten en bekwaamheden door on?e regering erkend werden door hem als hoofd van de mi litaire missie naar Berlijn te sturen. Zou deze admiraal geen bekwaamheid heb ben gehad om de leiding van Marine in handen te nemen? Twijfel daaraan is reeds een belediging. Toch heeft de kabinetsformateur ook zijn persoon ge negeerd. De bekendmaking van onze nieuwe regering kan dan ook voor de Marine niet anders dan een bittere teleurstelling zijn. B. Vlissingen. - Maandag om 4 uur werd op de werf van de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen het voor de Rotterdamse Lloyd bestemde, 21.000 ton metende, mo torpassagiersschip te water gelaten, dat van Jan. 1939 af als bouwnummer 214 op de helling stond Onder de aanwezi gen bevonden zich de directies der Kon. Mij. De Schelde en van de Rotterdamse Lloyd. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. E. E. Ruys-Houten, die het schip de naam gaf van haar man Willem Ruys, die op 15 Aug. 1942 de dood vond voor een Duits vuurpeleton. Londen (ANP-Aneia). Het AN? verneemt uit betrouwbare bron, dat tussen de Nederlanders en de Brit ten besprekingen gevoerd worden, die ten doel hebben een groot ge deelte van de buitengewesten van Ned.-Indië aan het geallieerd op perbevel te onttrekken. Dese stap zou in overeenstemming zijn met de Malino-conferentie, die in het midden van deze maand een aanvang zal nemen. De gebieden zullen aan het Nederlands opperbe vel worden teruggegeven. De bron voegt er aan toe. dat er nog geen overeenkomst is gesloten, maar men is thans bezig met het re gelen van de laatste bijzonderheden. Uitspraak 21 Juli. De Bijz. Raad voor Cassatie behandel de Maandag -het beroep van Prof. Schrieke, die wegens hulpverlening aan den vijand door het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage ter dood werd veroor deeld. De advocaat-fiscaal hield een requisi toir van een uur en kwam ten slotte tot de conclusie, dat het beroep om cassa tie diende te worden verworpen. De Raad zal thans op 21 Juli as. uit spraak doen. A.F.P. meldt nader, dat de ver deling der zetels in de constitueren de vergadering van Groot-Hessen na de verkiezingen van Zondag als volgt is: sociaal-democraten 43 zetels, ohristelijk-democraten 34 zetels, communisten 7 zetels, libe raal-democraten 6 zetels. Batavia, 1 Juli (ANP-Aneta). Met een blijde glimlach stapte Sjahrir uit een Dakota van de RAF op het vlieg veld bij Batavia. Hij zag er goed, doch' vermoeid uit. Hij verklaarde, dat hem noch de anderen geweld was aange daan. „Dwaze jongelieden". Op het vliegveld Kemajoran te Bata via heeft Sjahrir in een zeer kort on derhoud met de pers verklaard, dat „dwaze jongelieden, opgestookt door een onverantwoordelijke bende misdadigers met of zonder politieke achtergrond, verantwoordlijk waren voor de ontvoe ring". Vele Indonesiërs waren bij Sjah- rir's aankomst tegenwoordig. De New-York Times over de ont voering. De New-York Times heeft in een hoofd artikel geschreven, dat de ontvoering van Sjahrir een van de grootste hinder nissen voor de besprekingen vormt. De hindernis wordt gevormd door de ver deeldheid van de Indonesische regering en de ijlheid van de aard van haar ge zag, die maakt, dat het moeilijk is om met juistheid te peilen wat haar politiek is, hoeveel macht ze kan uitoefenen en hoever die macht reikt. Zeker is het dat de Indonesische regering niet in staat is de extremisten te beheersen. Deze vechten niet alleen tegen de Brit se en Nederlandse troepen, maar slacht ten ook honderden Chinese inwoners af. „Ondanks enig verzet van reactionnai- re zijde in de Nederlandse volksverte genwoordiging. heeft de Nederlandse regering haar ernstige wens getoond om een voor alle partijen bevredigende op lossing te verkrijgen. Het is nu aan de Indonesische regering om. en haar be reidheid en haar kunnen om een derge lijke oplossing te bereiken en te band haven, te tonen". HAVENVERKEER ROTTERDAM Gedurende de maand Juni zijn 370 schepen de haven van Rotter dam binnen gelopen. Het aantal uit gaande schepen bedroeg 337. Molotof is gisterenavond accoord gegaan met de voorstellen van Bidault over een tienjarige interna tionalisering van Triëst onder ge mengd toezicht als basis voor ver dere onderhandelingen, zij het dan voorzien van een Rt.csisch amende ment. Besloten werd de kwestie verder te bestuderen en er heden middag om twee uur verder over te beraadslagen. De Italiaanse koloniën, de vredes- conferentie en Duitsland staan nog steeds op de agenda. De Gasperi, premier van Italië, heeft verzocht gehoord te worden, voordat een be sluit over Triëst wordt genomen. Het voorstel van Bidault heeft in Italiaanse kringen veel verbittering veroorzaakt. Byrnes ont,ving generaal Lucius Clay, plaatsvervangend bestuurder van de Amerikaanse bezettingszone en diens politieken adviseur Robert Murphy teneinde hen te raadplegen voor het begik der besprekingen over Duitsland, Ook de Griekse premier Tsaldaris werd - door Byrnes ontvangen. Deze bracht Griekse dank voor de beslis sing over de Dodecanesos over. ji I />£FiUM£ istr^C Bijgaand kaartje toont ons het veel om streden gebied van Triëst, waarovei men thans tot overeenkomst schijnt te komen. De Wilsonlijn is een overblijfsel uit de oorlog 1914-1918. De Morganlijn is de grens van de geallieerde en de Zuid- Slavische bezettingszdne uit de twee je wereldoorlog.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1