Deze week eerste gevallen voor het Alkmaarse Tribunaal Stadsnieuws Ook de Helderse Kamer gaat weldra beginnen Burgerlijke Stand Weekend Lutherse Jongeren Helderse sportvissers behalen prijzen DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET. Johan Kaart komt met ,,'n Fijn Span" Wild-West in de Keizerstraat Straks 8 zittingen per weeh Nu het merendeel der ingestelde tribu nalen reeds gedurende langere tijd hun werkzaamheden verrichten, wordt in Den Helder en het Noorden van onze pro vincie de vraag: „Wanneer zullen de delinquenten uit ónze streek nu eens gehoord worden en recht over zich horen spreken?" voortdurend dringender. Teneinde nader hierover te worden ingelicht, hadden wtJ dezer dagen een onderhoud met den president van het Alkmaarse Tribunaal mr. A. Schenke- Vier kamers. Zoals bekend zal het Alkmaarse tribu naal bestaan uit vier kamers en wel twee voor het rayon Alkmaar, één voor Den Helder en één voor Hoorn Het geheel beslaat ongeveer hetzelfde deel der pro vincie als het gebied van de Arrondisse mentsrechtbank. Vorige week Dinsdag werd met een presidentale rede het Alk maarse tribunaal geopend verklaard en deze week, n.1. 3 en 5 Juli, zullen op „Huize Voorhout" aan de Kennemer- straatweg de eerste gevallen voorkomen. Eén Alkmaarse en één Hoornse Kamer treden dan in werking. De Hoornse Ka mer, waarvoor tot nu toe eerst zes dos siers binnenkwamen, zal zich voorlopig ook voornamelijk met Alkmaarse zaken bezig houden. Het tribunaal heeft geen enkele invloed of zeggenschap, wélk geval het eerst en welk later zal worden behandeld. Het ontvangt eenvoudig de dossiers, van den Procureur-Generaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, die ze op zijn beurt van de P.M.A. (vroeger P.O O.), ontvangt. Daar wordt gesorteerd en de zwaarste gevallen blijven voor het Ge rechtshof zelf. Daar het secretariaat van het tribunaal te Alkmaar is gevestigd, zal de Hoornse Kamer voornamelijk ook te Alkmaar zitting houden, alleen de zwaardere ge vallen komen in Hoorn zelf voor. De Helderse Kamer. De in werking treding van de Helderse Kamer van het tribunaal laat nog op zich wachten. Toch: het hangt by wüze van spreken slechts af van het plaatsen van één handtekening en wel onder het be noemingsbesluit van den voorzitter der Kamer. Is deze benoemd, dan zou de Ka mer als het ware de daaropvolgende dag reeds met haar werkzaamheden beginnen. Reeds op 29 Mei J.l. werd door den President een voorzitter voorgedragen, zodat diens benoeming nu elke dag zal kunnen afkomen. Kort geleden was ik nog ten departemente, zo zegt ons mr. Schenkeveld, om te verzoeken spoed ach ter deze zaken te willen zetten. Ook heb ik iemand bereid gevonden om als secre taris van de Helderse Kamer op te treden De gewone leden van de Helderse Kamer, de z.g lekenrechters zijn, zoals bekend, de heren: S. D. Dissel, J. D. Mahieu, P. S. v. d. Vaart, Mevr. Bier stekerSnoerwang te Den Helder en de heer K. Brugman te Anna Paulowna. Wij hebben goede hooj\ dat binnenkort ook de Helderse Kamer kan gaan begin nen. Het apparaat van het tribunaal komt dus nu, hoewel nog wat stroef, op gang. Belemmerend werkt b.v. nog het feit, dat het tribunaal nog steeds niet de beschik king heeft over een auto. De toch nog tijdrovende treinreis van Alkmaar naar Den Helder en terug werkt belemmerend voor de diverse verhoren en onderzoe kingen in de kampen van Den Helder. Het is te wensen, dat hierin spoedig wordt voorzien. Zo nemen wij dan afscheid van den President Mr Schenkeveld en spreken met hem de wens uit, dat de Minister van Justitie spoedig een beslissing inzake een voorzitter van de Helderse Kamer moge nemen, opdat het recht ook hier zijn beloop zal kunnen hebben. W.K. Bevallen: N. van Rijn-Kuilman, zoon; R. Otten-Otten, zoon; H. C. Nij- pels-van Straaten, dochter; A. van der Linden-Janssen, zoon; J. Wessels-van Berkel, dochter; J. C. Baijs-Gieling, zoon; M. de Hoop-Kranenburg, zoon; C. A. Kooijman-Does, zoon; M. Springer -Bruin, zoon; J. J. Terpstra-van der Made, dochter; D. J. van der Beek-de Vries, dochter; M. C. Hoomsman-van der Vlies, dochter; G. Mellegers-Lu- ckens, zoon; D. van de Belt-Schingenga, dochter. Ondertrouwd: D. Bezem en C. van Twisk; C. Vonk en A. S. Boutkan; A. van den Band en P. Hage; P. E. Broekhuizen en G. A. C. Tiessen; C. Brusus en M. Stempher; G. Koopman en J. Kuiper; P. van Die en T. G. van der Veer; J. de Wijn en A. Vader; C. Pieters en A. P. Boere; H. Gedink en J. M. de Rijk; F. Smit en N. Tuithof; K. Ver weel en R. M. Schoorl; J. Mooij en P- M. Hoogesteger; B. Neuman en J. W. G. Ran; H. Riemers en N. Stam; J. C. W. van Leeuwen en A. C. M. Vogelzang; G. H. P. Wolters en T. Koningstem. Gehuwd: F. Koorn en M. van Veen; E. Lastdrager en A. Kuiper; H. van Dongen en H. Brouwer; J. van Hartings- veldt en H. A. Muller; M. Krijnen en N. Mereboer; P. Wolthuis en B. Nijman P. Slikker en C. Swart. Overleden: J. D. Gootjes, v. 4 weken; J. van Os, wed. van J. Kuijper, 68 jaar (overleden te Haarlem); A. S. Grootveld-de Zeeuw, v., 39 jaar; J. H. Toes, geb. Nikkel, v., 25 jaar. GESLAAGD. Te Alkmaar slaagden voor het Mid denstandsdiploma de dames A. Jacobs, G. Keijzer en T. Sinnige en de heren J. Hillen, J. Keijzer, J. Kolster, G. Kui per, J. Ran, R. Steeman, J. Straatman en J. Zoetelief, allen leerlingen van de R. K. Middenstandscursus, alsmede de heren A. Ouwens, J. Noordeloos en G. de Vroome. Waar gaan we heen? Van vrijdag Z9 Juni t/m Donderdag 4 Juli. Tivoli, 7.30 uur: „Spijkers met kop pen" met Georg Formby. Witte, 7.30 uur: „2000 vrouwen" met o.a. Phyllls Calvert Maandag 1 Juli t/m Vrijdag 5 Juli: „Feestweektournooi" van de Helderse Tennisclub. Dinsdag 2 Juli, De Roskam. 8 uur: De Ramblers o.l.v. Tneo Uden Masman. Dinsdag 2, Woensdag 3 en Donderdag 1 Juli. Casino 8 uur: Oranjehotel. Woensdag 3 Juli. De Roskam. 2 uur: Poppenkast. Vrijdag S, Zaterdag 4 en Zondag 7 Juli. Casino, 8 uur: „Een fijn span" met Johan Kaart De Roskam, 2 uur: Poppenkast. Van Zondag 30 Juni t/m Zondag 7 Juli: Formosa: Dansen met cabaret. De Roskam: Dansen enz. Den Helder was het afgelopen weekend het verzamelpunt voor de Lutherse jongeren uit Noord-Holland benoorden het IJ. De gasten uit Enkhuizen, Hoorn, Medemblik, Alk maar, Monnikendam, Wieringen en Purmerend werden Zaterdag ont vangen aan een broodmaaltijd, waarna een gezellige avond volgde in het CJMV-gebouw. Zondagmor gen woonden de deelnemers aan het weekend een liturgische Jeugd dienst in de Lutherse kerk bij. Daar Ds. Jense van Apeldoorn door ziekte niet in deze dienst kon voorgaan, sprak de heer J. K. Schendelaar over „Uitstel van executie". Na de 1 rkdienst verenigde men zich aan een warme maaltijd en maakte men vervolgens een dijkwandeling naar Huisduinen. In de duinen hield de heer Schendelaar een referaat over „Belijdenis of oecumene". Na de terugwandeling verenigden allen zich nog eens aan een gemeenschap pelijke broodmaaltijd. Tijdens deze maaltijd werd in beginsel besloten tot het vormen van een kring „Noord-Holland benoorden het IJ". Een kleine driehonderd sportvissers uit verschillende plaatsen van Noord- Holland hebben Zondag deelgenomen aan het Nationaal Hengelconcours om de Zilveren Maatbaars, dat onder aus piciën van de Alkmaarse Hengelsport, vereniging „Vislust" werd gehouden aan de Westdijk bij Alkmaar. Het weer was uitstekend, maar de baars liet zich maar sporadisch ver schalken. De Zilveren Maatbaars werd gewonnen door de ver. „De IJzeren Voorn" uit Beverwijk. De hengelsport vereniging „Den Helder" behaalde de tweede, zevende en twealfde prijs, resp. een zilveren baarsje, een grote en een kleine medaille. Met September zal te Barsingerhorn ook een nationaal concours worden ge houden. Helderse hengelaars: doet uw best om dan de eerste prijs in de wacht te slepen! Alle gevallen uit het rayon Den Helder zullen daar voorkomen, in tegenstel ling met Hoorn We willen zoveel mo gelijk plaatselijk berechten met het oog op het publiek Dit moet in de gelegenheid zijn om de zittingen, in dien het dat wenst, bij te wonen. Het publiek dient weten hoe deze men sen recht geschiedt, dat is ons inziens van groot belang. Ruim zestig gevallen per week. Wij stellen ons voor, aldus mr. Schen keveld, als we volop draaien, per week ruim zestig gevallen te kunnen behande len. Elke kamer houdt twee maal per week zitting en zal trachten telkens acht zaken af te doen. De lichtste gevallen komen dan als regel het eerste voor. Er zullen zeker personen zijn, die hun straftijd in het internerings kamp al hebben volgemaakt Directe in vrijheidstelling is niet uitgesloten. Er wordt onvoorwaardelijk berecht. Hoewel dus de Helderse Kamer zelf nog wachten moet, zullen er zo nu en dan door de wel werkende kamers gevallen uit het rayon Den Helder voorkomen. Zo staat a.s. Woensdag terecht Gerrit Smit uit Zijpe en Vrijdag Cornelis Won der van Texel, Anton F. Borg uit Anna Paulowna en op de zifting van 10 Juli Lageman uit Breezand. Door G. TH. ROTMAN. 29. Pang! Daar vloog opeens de kurk uit het gat, regelrecht tegen mevrouw's neus! De druk van het water was te groot. En op 't zelfde ogenblik kreeg het arme mens een straal water in haar ge zicht van je welste, zodat ze, naar lucht happend achteruitsprong. Gelukkig had meneer Dikkerdak gauw de hoofdkraan gezonden en toen was het gevaar gewe ken. (Nadruk verboden.) 30. „Ziezo", zei mevrouw, toen het ge zelschap weer In de kamer terug was." Nu zal ik eerst eens een lekker koekje presenteren, dan zullen we die nare mui zen gauw vergeten zijn!" Een met een minzame buiging hield ze meneer Dik kerdak het koekjestrommeltje voor. Nu, meneer Dikkerdak deed z'n mond alvast wijd open, om er een heerlijk boter biesje ln te stoppen De laatste vier dagen van de feest- week, dus van Donderdag 4 Juli t/m Zondag 7 Juli komt Johan Kaart met zijn gezelschap „De Komedianten" in Casino voorstellingen geven van het grote Parijse lach-succes „*n Fijn Span", waarin behalve hijzelf artisten met klin kende namen optreden, zoals Magda Janssens, Johan Elsensohn e.a. Het stuk is al meer dan 300 maal voor uitverkochte aaien in Nederland opge voerd, en deze voorstellingen zijn bij zonder goed ontvangen. Wij geloven wel, dat deze vier avon den de belangstelling zullen trekken, die er voor wordt verwacht. In afwijking van hetgeen gisteren on der: „Waar gaan wij heen?" vermeld stond, blijven de voorstellingen van het stuk Oranje-Hotel gehandhaafd op Dins dag en Woensdag.! Neen, lezer, we gaan nu niet de een of andere ontzettendijsensatio nele kermisattractie beschrijven, maar wel een stuk werkelijkheid, dat zich in de nacht van Zondag op Maandag in de Keizerstraat heeft afgespeeld. De plaats der handeling was de fotohandel van den heer Jac. de Boer, omstreeks half drie in de mor gen. De familie De Boer lag rustig in Morpheus'armen, toen plotseling een hevig geraas de slapenden klaar-wakker maakte. De heer De Boer en zijn zoon ren den naar beneden, vanwaar het ge luid was gekomeft, en zij zagen daar een groot gat in een der éta lage-ramen. Bij nader onderzoek Heek de ruit met een glassnijder te zijn bewerkt, waarna er een groot gat in gedrukt was. Uit de etalage waren enige camera's en een paar andere voorwerpen verdwe nen. Hoewel men over het algemeen niet mag hopen, dat inbrekers terugkeren, deden de heren De Boer dat nu wel. Zij stelden zich in de donkere winkel verdekt op in af wachting van de dingen die komen zouden. En ja, na een poosje gedul dig wachten kwam er drie man nen aan, die zich gereed maak ten om door het gat de étalage bin nen te stappen. Op het juiste moment grepen de heren De Boer in, en zjj grepen raak ook. Een verward kluwen van mensenlijven rolde over de straat, dat zich al vechtend langzaam op loste in drie aanvallers en twee ver dedigers. Eén der aanvallers nam meteen de benen, en toen stonden de partijen gelijk. De heer De Boer Jr. had een vrij zware jongen" getroffen, zodat hij onder dreigde te raken. Zijn vader liet daarom zijn slachtoffer in de steek, dat prompt het hazenpad koos. Gezamenlijk renden de heren De Boer hem achterna en zij slaag den er op de Keizersbrug in, den ontvluchte weer te pakken. Zij hielden hem in bedwang, tot een paar voorbijgangers assistentie verleenden. De politie werd daarna gewaarschuwd. Het bleek, dat men te doen had met een Engelse ma troos, die niet geheel nuchter meer was. Zijn beide kameraden waren toen gauw gevonden, want er ligt momenteel maar één Engels scheep je in de haven. Nu zitten dus alle drie heren ach ter slot en grendel. Tot nu toe heb ben zij nog niet bekend, het ruit te hebben ingedrukt en de camera's c.a. te hebben gestolen, Het costuum van den heer De Boer Sr., dat vrij ernstig beschadigd was. zal in ieder geval een credit-post blijven. „Sinds mijn schooljaren heb ik nooit meer zo gevochten", vertelde de heer De Boer ons, „en ik ben toch al over de vijftig. We rolden compleet over straat. Maar we zijn blij. de daders te pakken te heb ben!" Druk: Dagblad v Noord-Holland N.V.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2