HELDERSCHE COURANT Havenstakingen in Rotterdam en Amsterdam geëindigd Overeenstemming inzake Triest op komst? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Vandaag wordt het werk weer hervat Bezetting van militairen opgeheven Te hard van stapel Weerbericht. Het spel met de dood Amerikaanse regering koopt geen tarwe en vlees meer voor de hongerlanden Voedselexpori voorlopig nog niet ernstig bedreigd De conferentie Ie Parijs Kwestie ook voor de Ver. Naties? De „Karei Doorman" naar Nederland WOENSDAG JTJLI 1M«. w« jaargang w» rrrt, VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MU- Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving f 3,Postabonnement f 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukker*) v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. De algemeen landelijk voorzitter van de EVC. de heer B. Blokzijl, deelt het ANP het volgende mede: In de afgelopen week is door de EVC contact opgenomen met de regering om tot een bevredigend einde van het zeelieden- en haven conflict te komen. De minister van sociale zaken heeft naar aanleiding hiervan den betrokken rijksbemid delaar, mr. A. M. Joekes, verzocht met de raad van bestuur voor de zeevaart en de besturen van de scheepvaartverenigingen Noord ert Zuid besprekingen te voeren .Over eengekomen werd, dat bij de werk- We zijn gisteren te hard van stapel gelopen in ons hoofdartikel over de ka binetsformatie, waarbij marine a.i. on dergebracht was bij oorlog. Over radio en telex is gisterenmiddag een bericht doorgekomen, waarin positief werd mede gedeeld, dat het de bedoeling van den formateur is zeer binnenkort over te gaan tot de benoeming van een minister van marine. Wij verheugen ons daarover, want daardoor wordt de vrees teniet ge daan, door de regering zelf gewekt, dat ter onzaliger ure zou worden besloten tot een departement van defensie, waar van de leiding zou worden gelegd in han den van een landmachtofficier. Onze reactie van gisteren was spontaan op de bekendmaking van de kabinets formatie, zoals we die vonden in „De Volkskrant", die de suggestie wekte, dat het aanvankelijke plan, om te komen tot samenvoeging van oorlog en marine, werkelijkheid dreigde te worden. We stonden in deze conclusie niet al leen. „Het Parool" schreef in zijn be schouwing op het nieuwe kabinet o.m.: „Hier en daar zal het ontbreken van een functionaris voor marine, de vrees ver sterken, dat de nieuwe premier toch wil terugkeren naar een departement van de fensie",.... En het# Hbl. schreef: „Het aantal minis ters worclt van 16 op 13 teruggebracht. Misschien op 14, wanneer ook marine nog als afzonderlijk ministerie zou worden bezet".... Ook hier dus de twijfel of dit gebeuren zou. Aan deze twijfel is nu or bovenge noemd bericht een einde gemaakt al kan het zeker geen kwaad, dat de regering door de pers nogmaals onder de aan dacht gebracht is, dat de samenvoeging van oorlog en marine niet alleen onge wenst is, maar dat een zeer groot deel van het Nederlandse volk haar zou zien als een grote miskenning van de bete kenis en verdienste van onze marine. Wij wachten jiu met spanning af, wie de leiding van het departement van marine in handen zal krijgen. Niet alleen voor de marine is dit van grote beteke nis, de keuze van den minister kan ook van ingrijpende invloed voor onze stad zijn. B. MINDER WARM. Weersverwachting geldig tot heden avond: In de loop van heden plaatselijk onweersbuien. Later zal de wind van Z.O. naar Z.W. omgaan en koelere lucht aangevoerd worden Toch nog vrij zonnig. 4 Juli: Zon op 4.35, onder 21.03, Maan op 10.44, onder 0.02. Hoog water Laag water. 11.30—24.19 5.20—18.14 hervatting van werkgeverszijde geen rancunemaatregelen zullen warden getroffen. Ook van de werk nemerszijde zullen geen rancune maatregelen worden genomen tegen havenarbeidrs en zeelieden, die bij het uitbreken van de staking aan het werk zijn gebleven. Na werk hervatting neemt de EVC contact op met het college van rijksbemid delaars om tot een oplossing te ko men van de huidige grieven, welke er bestaan ten aanzien van de thans geldende arbeidsovereenkomst voor het personeel van de Nederlandse koop vaard ij vloot. In een tweetal stakersvergaderin gen te Rotterdom en Amsterdam is met grote meerderheid van stemmen besloten om het werk te hervatten op Woensdag 3 Juli. f De havenarbeiders van Rotterdam moesten zich hedenmorgen om zeven uur melden aan de bekende sta- keralokalen en de havenarbeiders van Amsterdam op de normale wijze. Tot 9 uur was de bezetting van militairen in de haven nog aan wezig. Blijkens een willekeurig gegrepen groot aantal ongevallen met mijnen, munitie e.d., welke in het tweede kwartaal van 1946 voorkwamen, wa ren 89 procent dezer ongevallen te wijten aan eigen onvoorzichtigheid, t.w. spelen of experimenteren met dit gevaarlijke oorlogstuig. 68 procent dezer ongevallen hadden betrekking op jeugdigen onder 18 jaar. De jeugd leverde 63 procent van het totaal aantal slachtoffers. KLAAR VOOR DE ATOOMBOMPROEF Bovenstaande per radio overge brachte foto toont major Woodrow Swanstadt, in de cabine van,, Daves Dream", het vliegende superfort, dat de bom naar het doel bracht, kort voor de start van het eilancj, Kwajalein. Ass. Press-P. WASHINGTON (Reuter). In een officiële verklaring wordt medegedeeld, dat de regering der Ver. Staten in ver band met het opheffen van de prijs controle voorlopig uit de markt gaat voor wat aankopen van tarwe en vlees ten behoeve van door honger bedreigde landen betreft. De regering weigerde meer te betalen dan de vroegere vast gestelde prezen. Byrnes opende de bespreking met de opmerking, dat hij van mening was, dat het gebied van Triëst bij Italië moest komen, maar dat hij in zou stemmen met het Franse voorstel tot internationalisa tie, mits de Ver. Naties het bestuur in handen zouden hebben. Byrnes was van mening, dat de grote vier' niet meer moeten doen dan in prin cipe accoord te gaan met de internationa lisatie van Triëst en het opstellen van het statuut moeten overlaten aan de Vredes conferentie der 21 landen, waarop de Ita lianen en Joego-Slaven zouden worden gehoord. Bevin zette het Britse standpunt als volgt uiteen. Engeland gaat accoord met het Franse voorstel van gisteren, volgens hetwelk de zóne van Triëst het gehele gebied zou omvatten binnen de lijn Duino. Engeland is sterk het standpunt toegedaan, dat het statuut een onderwerp van discussie moet vormen voor de Ver. Naties, vooral daar de onschendbaarheid van het internationaal gebied door de Veiligheidsraad der Ver. Naties zou moe ten worden gegarandeerd. De Amerikaanse minister, Byrnes, drong er op aan, dat de V.N. den gouver neur van Triëst zullen benoemen, daar de Italianen en Joegoslaven deze kwestie niet zouden kunnen regelen. Als basis voor de besprekingen van he den zal een amendement van Bidault die nen, dat aan alle standpunten tegemoet komt. Volgens dit amendement zal Triëst worden bestuurd „in overeenstemming met een statuut voorgesteld door de vier grote mogendheden (het standpunt van Molotof), dat zal worden bestudeerd door de Vredesconferentie (Byrnes) en door de Ver. Naties (Bevin). In September naar Indië. Over Hr. Ms. Vliegkampschip Karei Doorman" vernemen wij, dat dit onder commando van kapitein ter zee A. de Booy op 3 Juli a.s. van Plymouth vertrekt en Vrijdag ochtend 5 Juli te Rotterdam wordt verwacht. De „Karei Doorman" zal ligplaats kiezen bjj de werf Wilton- Feyenoord en moet uiterlijk één Augustus in een nader aan te geven Britse harven zijn, o.m. voor het in nemen van voorraden en het aan boord nemen van vliegtuigen, be horende tot het 860e squadron van de marineluchtvaartdienst. Vermoedelijk zal het schip mei squadorn op I September naar Ne- derlands-Indië vertrekken. In afwachting daarvan wordt het squadron grondig getraind. E» was geen tarwe en vlees voor deze prijzen beschikbaar. De regering wenst niet mede te werken aan een in- flationistische druk op de prijken en besloot daarom uit de markt te gaan. Zij hoopt hierdoor de prijzen op een la ger peil te stabiliseren. De tarwe-export wordt hierdoor niet ernstig bedreigd, aangezien nog grote voorraden, aangeschaft voor 30 Juni, aanwezig zijn. Deze zullen het export- deel, zes millioen ton tarwe voor 30 Juni, helpen dekken. In afwachting van een beslissing van het congres over de prijsbeheersing is ook de aanschaf van vtees stopgezet. Het plan was in 1946 een milliard zes honderd millioen Engelse ponden, gro tendeels voor hulpverlening, te expor teren. Op 30 Juni was ongeveer de helft van deze hoeveelheid geëxporteerd. Reuter verneemt van officiële zijde, dat bij herstel van de prijsbeheersing het programma voor hutpverlenig aan door honger bedreigde laden dadelijk weer ter hand genomen zou worden. Sommige prijzen zouden waarschijn lijk op het peil van 30 Juni worden vastgesteld, zodat buitenlandse aanko pen niet zouden worden getroffen. Indien de prijsbeheersing voor eind Juli zou worden hersteld, zou de situa tie ongewijzigd blijven. In het andere gevat zou aan de importerende landen moeten worden gevraagd, of zij hogere prijzen willen betalen. Indien de iniDor- terende landen zulks niet van zins zijn. zullen de producten voor binnenlandse consumptie worden verkocht HEROPENING JEUGDHERBERG TE KAMPEN. Op 13 Juli a.s. zal de jeugdher berg te Kampen, die sinds '42 geslo ten is geweest, officieel worden her opend. Zij is als vanouds getvesugd boven de Nijverheidsschool voor Meisjes.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1