STUIF De l msfuif De Wieringermeer verwacht een goede oogst „Oranje-Hotel" opgevoerd Stadsnieuws Vergeet niet hen die vielen" Nationale Reclasseringsdag Duivensport Waar gaan we heen? na de pret in Caroussel of Spin in. Diverse extra hapjes DISTRIBUTIE-NIEUWS. Ruim 2000 arbeiders zullen het graan binnenhalen DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET. Onder wel heel tragische omstandig heden werd Dinsdagavond in Casino ,,Or;_jje-HoteP' opgevoerd^ De anteur namelijk, die tot de laatste dag toe anoniem was gebleven, Eduard Veter man, was dezelfde dag met zijn vrouw naar hun laatste rustplaats geleid. Aan hun werkzaam leven was op Vrijdag 28 Juni plotseling een einde gekomen. Pierre Balledux, de leider, regisseur en tevens één der hoofdrolspelers uit „Oranje-Hotel", trad voor het stuk begon voor het doek, om zijn vriend Veterman te gedenken. De door de zaal golvende ontroering bewees, dat nog niet allen van het ernstig-auto- ongeluk bij Laren hadden gehoord. Balledux vertelde zijn hoorders iets over Veterman, den Jood, die tijdens de be zettingsjaren met inzet van zijn gehele persoon tegen den bezetter heeft gestre den, aan de grootste gevaren is ontsnapt, en nu in de vrede, waarvan hij zich zo veel had voorgesteld, is heengegaan. Veel werk blijft onafgemaakt liggen. Het leven in de cel. In „Oranje-Hotel" geeft NN no. 1057 een fragment uit het leven in de be ruchte Scheveningse SS gevangenis. We kunnen zeggen: een willekeurig frag ment. We leven korte tijd mee met een kleine groep gevangenen in één enkele cel, maar in die korte tijd wordt ons veel van het leven in het Oranje Hotel ge schetst. Het is daar een merkwaardige verza meling van karaktertypen. Alle figuren hebben hun eigen sympathieke en anti pathieke kanten, de één wat meer van het eerste, de ander wat meer van het laatste En door al deze figuren heen spreekt de schrijver. De woorden van Dr. *Geuze (Nico de Jong) kunnen wij be schouwen als Veterman's zelfverdediging, de motivering van zijn eigen houding in bezettingstijd. Maar bijvoorbeeld uit de persoon van Arie Gozewijn (Pierre Bal ledux) spreekt het opportunisme. We kunnen ons voorstellen, hoe NN 1057 tijdens de bezetting soms heeft gedacht: „Zouden we de hele boel maar niet laten ploffen, en rustig op onze stoel de be- viijding afwachten? Is het Nederlandse volk al dat bloed waard? Zijn niet min stens de helft van alle politieke gevange nen het slachtoffer geworden van ver raad?" Innerlijke strijd. Het spreekt vanzelf, dat deze innerlijke strijd het moeilijkst wordt, wanneer men door vier grijs gele muren wordt omslo ten, maanden lang. Wanneer de komst der geallieerden maar steeds uitblijft. Wanneer de bevolking van de cel met nieuwelingen wordt uitgebreid. Eén dier nieuwen is een Joodse jongeman van 22 jaar, die tengevolge van verraad met zijn moeder is gegrepen. Deze tengere Jon gen, de student Julius Cohen (Han Su- rink), is de wanhoop ten prooi; hij maakt tenslotte een eind aan zijn grauwe leven. De spelers hebben de zware taak, om dit fragment uit het gevangenisleven, met zijn verlammende troosteloosheid, met zijn strijd, dat zich afspeelt binnen de muren van die éne sombere cel, voor den toeschouwer tot een bóeiend geheel te maken. Steeds dezelfde personen, steeds hetzelfde sobere décor (dat ook sober zijn moest), en toch een stuk, geladen met spanningen. De reclasseringsinstellingen hebben het voornemen een National^ Reclasse ringsdag te houden, teneinde de geld middelen van de Verenigingen te ver sterken, die in verband met de tijdsom standigheden het toch al moeilijk had den en bovendien door subsidievermin dering voortdurend worden bedreigd. Alle instellingen doen aan deze actie mede. Ook in onze gemeente ie' er een comité gevormd, dat speciaal belast is met de uitvoering van de collecte op Zaterdag 6 Juli a.s. Personen, die zich als collectant of collectrice beschikbaar stellen, worden verzocht zich bij het secretariaat, Java- etraat 159, aan te melden. Het comité wijst er op, dat de politie ke delinquenten niet onder onze verzor ging vallen. Maar tochhumor! Nico de Jong, Pierre Balledux, Niek Engelschman, Jan Korevaar, Han Surink, en de anderen, zijn daarin volledig ge slaagd. Zij gaven zich ten volle aan hun spel. Zonder een enkele hapering, steeds in voortreffelijke beheersing, hebben zij „Oranje Hotel" gebracht. Zij toonden venop gebleven zijn door de onverwoest- aan hoe onze gevangenen er mede bo- bare humor, die hen zelfs in de meest tragische momenten niet verliet. Zij toonden aan, hoe snel de mens zich weet aan te passen. En dat laatste niet alleen wat betreft het leven in een SS- gevangenis, maar ook en dat is mis schien nog belangrijker wat betreft het leven in een land, dat een goed Jaar geleden van een brute overheersing werd bevrijd. Wij vergeten zo snel.... „Oranje-Hotel" wil zeggen: Nederlan ders, vergeet niet hen, die voor Uw bevrijding hebben geleden* En het zegt niet, zoals de Russische verzets- of beter: onderdrukkingsfilm „De Re genboog", vergeet het niet en wreekt, maar het bindt ons allen op het hart: gebruikt de vrede goed, en spant alle krachten in om ons Vaderland er weer bovenop te brengen. „EEN FIJN SPAN". De Casino-directie verzoekt ons te melden, dat er, in tegenstelling met het gerucht als zouden de voorstellingen van het gezelschap Joh. Kaart reeds allen uitverkocht zijn, er integendeel voor Vrijdag, Zaterdag en Zondag nog vol doende plaatsen beschikbaar zijn. De Helderse Postduivenliefhebbers Vereniging ,,Het Noorden" had j.1. Zon dag, 30 Juni, de eerste vlucht met jon ge duiven, en wel van Gouda (afstand pl.m. 102 km.) Hiervoor bestond veel belangstelling, daar het 6 jaar geleden was, dat met de jonge duiven werd ge vlogen. De oude duiven, veelal „onder, duikers" en ex-weermachtsduiven, zijn door de meeste liefhebbers zorgvuldig thuis gehouden en thans gaan de met veel zorg gekweekte jonge duiven de kwaliteit uitwijzen. De duiven werden om 8 uur losgelaten met W.Z.W. wind. Veel deden ze voor elkaar niet onder, daar de le prijsvliegende duif werd ge constateerd om 9 uur-19-39 en de laatste en 20e prijsvlieger reeds 3 min. later en wel om 9 uur-22-32. De uitslag was: 1 en 8 A. Kooger; 2 3, 5, 6, 7, 11, 15, 17, 18 en 20 Gebr. Buis; 4, 10 en 13 Van Pelt; 9 Nellestein; 12 G. Schotting; 14 en 16 C. Bontes; 19 R. Ran. A.s. Zaterdag wordt ingekorfd voor Oudenbosch. S.v.p. op tijd, liefhebbers! S Koning, Directeur. J. Bijlsma, Hoofd redacteur. W. Kok. Opmaak en Alg. reportage. C. A. Dekkers, Stadsverslag gever. Hoofdcorrespon d e n t e n: Texel: H. J. Rey Breezand—Anna Pau- lowna: Ph J. de Wilde. Wieringen: J. Bais, Julianadorp: I. J. Gakeer. Donderdag t/m Zondag 7 Juli Casino, 'n Fijn Span met Johan Kaart 8.15. Van Vrtjdag 23 Juni t/m Donderdag 4 Juli. Tivoli, 7.30 uur: „Spijkers met kop pen" met Georg Formby. Witte, 7.30 uur: „2000 vrouwen" met o.a. Phyllis Calvert. Vrijdag 5, Zaterdag 5 en Zondag 7 Juli. Casino, 3 uur: „Een fijn span" met Johan Kaart. De Roskam, 2 uur: Poppenkast. Van Zondag 30 Juni t/m Zondag 7 Juli: Formosa: Dansen met cabaret. De Roskam: Dansen enz. eventjes EXTRA-BON VOOR E E N KG AARDAPPELEN. Voor personen, geboren in 1941 of vroeger, geeft bon „254 Aardappe len" tot en met Zaterdag 6 Juli a.s. recht op het kopen van 1 extra kg aardappelen. Tot 1 September veertien daagse bonnenlijsten. Van 7 Juli t/m 31 Augustus ,a.s. zal de bonaanwijzing eenmaal per veertien dagen plaats hebben. De bonnummers van de „aanvullende bonnenlijst" zullen gedurende dit tijdvak reeds in de eerste week wor den gepubliceerd. Het is mogelijk, dat de artikelen, welke opgenomen worden in de aanvullende lijst, niet onmiddellijk in het begin van de eerste week verkrijgbaar zullen zijn. Alleen zelfrijzend op de bloembon. Op de bloembon, die 4 Juli bekend gemaukt uitsluitend zelfrijzend worden verstrekt. bakmeel Donderdag wordt, zal bakmeel Waar ruim een half jaar geleden nog een onafzienbare watervlakte was, staat nu, even onafzienbaar, het golvende graan, waartussen de daken van de boerenschuren zich verheffen. De eerste indruk, die men thans van de Wieringermeerpol der krijgt, is geenszins die van een geteisterd gebied. Integendeel, de Meer maakt weer de indruk van een rijk landbouwgebied, waar geen oorlogsleed heeft geheerst. In strakke lijnen lopen de in een uitstekende staat verkerende wegen door het zonovergoten landschap, de vaarten zien er prachtig uit, even als de bruggen er overheen. En daartussen, graan, golvende tarwe, haver, gerst alles staat er prachtig bij en de eerste oogst in de Wieringermeer, na de inundatie, belooft dan ook een goede te wor den. Toch noodgebied- Komt men verder de polder in, dan ziet men echter hoe ernstig de door het water aangebrachte ver nielingen zijn. Er staat vrijwel geen boerderij meer en de arbeiderswo ningen zijn eveneens door het beu kend water vernield. Sinds de tijd, dat de polder is drooggekomen, is er stevig aangepakt en dit valt duidelijk waar te nemen. Talrijke Zweedse noodwoningen verrezen naast de beschadigde restanten van de grote boerenschu- Door G TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.) 33. Maar Stippeljas was niet van gis teren! Hij wist precies, hoe je grote men sen klein moet krijgen. Z'n staart was lang genoeg, en dus kroop bij één, twéé, drie in mijnheer Dikkerdak's mouw. „Dan zul je me wel loslaten!" dacht hij Maar dat zat hem niet gladl 34. Want meneer Dikkerdak trok hem x met z'n linkerhand uit, liep naar "t open tuinraam, zette zich schrap, hield eerst z'n arm flink achteruit en toen hopla, slingerde hij den armen Stippel- jas zover hij kon de tuin inWe kon den hem nog net over de heg zien ver dwijnen. ren en vele boeren wonen alweer op eigen erf. Toch blijft desondanks de huisvesting een probleem. Vooral het onderbrengen van de arbeiders, kost nog hoofdbrekens. Hierin hoopt men echter binnenkort door de bouw van vier kampen ver- bettring te brengen. De vaste be woners van de Meer zullen nog dit jaar de beschikking krijgen over 316 definitieve woningen, die ge bouwd zullen worden in de dorpen, op de fundamenten van de verniel de woningen. De aanbesteding zal binnenkort plaats hebben. Het is gebleken, dat de D.U.W.- arbeiders reeds dermate met het werk en de omgeving vertrouwd zijn geraakt, dat zij zeer goed bij het oogsten kunnen worden ingescha keld, hetgeen dan ook gebeuren zal. Op deze wijze zal men de beschik king krijgen over circa 1000 D.U.W.- arbeiders, 450 landarbeiders, 150 ar beiders uit het kamp te Slootdorp en 50 man uit een op de Terp ge legen barak. Daarnaast verwacht men circa 600 arbeiders uit de om liggende streken, zodat dan in totaal 2250 arbeiders hun beste krachten aan het binnenhalen van de oogst geven. Het binnenhalen van de oogst is niet alleen van belang voot de Wie ringermeer, doch ook voor geheel Nederland. Indien de oogst uit de Meer veilig geborgen wordt, zal dit betekenen, dat deze hoeveelheid niet in het buitenland gekocht be hoeft te worden. Ruim een jaar na de bevrijding is de Wieringermeer wederom in staat, haar deel bij te dragen aan de algehele wederopbouw van Neder land, en dat als een deel van ons land. dat zelf nog herbouwd moet worden. Met trots kunnen de mannen, die dit tot stand brachten op hun ar" beid terugzien. Hier is verbeten ge werkt, dikwijls onder zeer primi tieve omstandigheden, maar het resultaat mag "er dan ook zijn. Ne derland kan de stoere gebruinde werkers uit de Meer dankbaar zijn voor alles, wat zij in dat ene jaar na de bevrijding gepresteerd heb ben.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2