HELDERSCHE COURANT De vredesconferentie der 21 mogendheden begint 29 Juli „Van top tot teen waren wij één" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Uitnodigingen vandaag nog in zee Ita'ië moet Rusland honderd millioen dollar betalen Japan wil lid worden van de Ver. Naties Joodse staking in Polen Weerbericht. FUSIE N.V.V.E.V.C. „Monty" over het geheim der overwinning Internationale economische ordening op komst I Min. Vos spreekt op het N.V.V.-congres Prins Bernhard was in Duitsland K.L.M. gaat op Zuid-Amerika vliegen Eerste Japanse oorlogs misdadiger staat terecht VRIJDAG 5 JULI 1948. T#e Jaargang N». 9788. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. My. Holt. Noorderkwartier. Abonnementsprüs per kwartaal: Stad en omgeving f 3,Postabonnement f 3,05. Giro 16066 t. n. v. N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Parijs, 4 Juli. De vier ministers van buitenlandse zaken te Parijs stelden Donderdag, naar Reuter uit zeer gezaghebbende bron verneemt de bij eenroeping van de Vredesconferentie vast op 29 Juli 1946. 's Avonds om twintig minuten voor tien waren de ministers nog steeds in vergadering bijeen, nadat zij reeds vier uur gedebatteerd hadden. Reuter verneemt voorts, dat zij het plan van Byrnes inzake de Italiaanse herstelbetalingen aan Rusland, na het aanbrengen van enige wijzigingen van ondergeschikt belang, hebben aange nomen. Over het plan van Byrnes werd overeenstemming bereikt, nadat Mo- lotov voorgesteld had dit plan als uit gangspunt voor discussie te nemsn. Het plan van Byrnes, dat aan de Russische eisen om herstelbetalingen uit de Italiaanse lopende productie deels tegemoet kwam. was reeds in studie geweest bij de verschillende delegaties. Wij merken nog op, dat de betaling der 100.000.000 dollar in goederen van Italië aan Rusland over zeven jaar zal lopen en dat gedurende de eerste twee betalingsjaren die na een drie jarig moratorium aanvangen geen betalingen uit de opbrengst der Italiaan se productie zullen plaats hebben. Bevin heeft voorgesteld, dat de aan spraken van andere landen dan de Sow- jet-Unie (ten opzichte van Italië) be handeld zullen worden op de vredescon ferentie der 21 landen. Italiaanse acti va in de betrokken landen zullen moe ten dienen om een gedeelte der oorlogs schade te vergoeden, terwijl ook staats eigendommen in door Italië afgestane gebieden aangesproken moeten worden. TOKIO (AFP). De Japanse rege ring wenst in de toekomst lid van de V.N. te kunnen worden,J aldus heeft de minister-president, Josjida, heden ten overstaan van het parlement verklaard. WARSCHAU (Reuter). Vanmorgen om 11 uur is het werk in alle Joodse gemeenten, instellingen en werkplaatsen in geheel Polen voor een dag neergelegd als protest tegen de „gewelddaden" der Britse autoriteiten tegen de Joden in Palestina, aldus ra dio Warschau. Tot deze staking wordt opgeroepen door het Centrale Comité der Poolse Joden. MINDER WARM. Weersverwachting geldig tot he denavond: Vandaag zal het in Ne derland over het geheel minder warm zijn dan gisteren. Overigens nog wel zonnig weer. Kans op een enkele verspreide bui al of niet gepaard met onweer. Meest matige wind uit Zuid-Westelijke richting. 6 Juli: Zon op: 4.27, onder: 21.02. Maan op: 13.08, onder: 0.35. Hoog water Laag water. 1.02—12.58 6.43—19.35 De waarde der activa wordt vastgesteld door de commissie voor de herstelbeta lingen. Op voorstel van Bidault werd het bij eenroepen van de vredesconferentie op 29 Juli vastgesteld. De plaatsvervangers van de ministers zullen vandaag dade lijk de uitnodiging aan de 31 mogend heden opstellen en zo spoedig mogelijk verzenden. Nadien werd doorgegaan met de be sprekingen over de herstelbetalingen. Nu of nooit. AMSTERDAM. Op het N.V.V.- congres deed de heer C. v. d. Len de, secretaris van het N.V.V. Don derdagmiddag de mededeling, dat van de zjjde van het verbond een schrijven is gericht aan de E.V.C., waarin met klem wordt aangedron gen op het alsnog aanvaarden van de laatste voorstellen, welke zijner zijds zijn gedaan om de fusie tussen beide vakorganisaties mogelijk te maken. Mocht de E.V.C. hierop niet in gaan aldus de heer Van de Lende dan zullen de fusiebe sprekingen als onherroepelijk ge ëindigd worden beschouwd. Bijna dertien honderd illegale Joodse emigranten, meest uit Grieken land, Yoegoslavië, Tsjecho-Slowakije en Polen afkomstig, arriveerden per schip in Haifa. Zij werden na hun ontscheping overgebracht naar het Athlitkamp. Ass.Press/P. Tijdens een diner, ter gelegenheid van onafhankelijkheidsdag door de „American Sociëty" te Londen gegeven, heeft veldmaarschalk Montgomery onder meer het volgende gezegd: „Ik stel er prijs op U te zeggen, welk een ware eenheid de Amerikaanse bevelhebbers vormden, want gedurende de laatste maanden zijn over dit onder werp veel ongegronde dingen geschreven. Ik kan niemand bedenken, onder wien ik liever zou hebben willen dienen dan onder generaal Eisenhouwer, en een beter vriend zal ik nooit bezitten. Wij zijn hem veel verschuldigd. Nu onze lan den zo nauw met elkaar verbonden zijn en veel vriendschapsbanden zijn gelegd, moeten wij er voor zorgen, dat deze niet verbroken worden. In deze dagen van luchtverkeer en snelle scheepvaart is de afstand tussen onze beide landen geen grote belemmering meer. Ik verheug mij zelf bijzonder op het bezoek, dat ik in September a s. te Washington aan Ike op zijn uitnodiging zal brengen." Mont gomery wees er verder op, dat één van de weinige goede gevolgen van deze oorlog is geweest, dat Amerika en Engeland een sterk geallieerd team zijn ge worden met één doel en slechts één doel, namelijk den vijand te verslaan. „Van top tot teen waren wij één, van de twee grote leiders Roosevelt en Churchill tot onze soldaten, zeelieden en vliegers, die zij aan zij in de linie streden, toe." De derde dag van het vierdaags congres van het NVV te Amsterdam begon met een rede van minister ir. H. Vos. Sprekende over internationale ordening zeide de minister, dat deze in grote mate afhankeiyk is van twee factoren: rust en monetaire zekerheid. Op welke punten moeten internatio nale afspraken worden gemaakt. Is het gewenst alles te regelen of slechts te rege len op beperkte schaal, waarna de rest aan meer of minder verstrekkende afspra ken kan worden overgelaten? Dit zijn punten, die thans aan de orde zyn en beantwoording behoeven. Men Is bezig de funderingen voor internationale ordening te leggen al lijken de pogingen ons vaak onvoldoende en zwak. Er is een con ferentie voor handel en werkgelegenheid in voorbereiding, waarvan de punten, welke Amerika heeft voorgesteld, bijna door alle Staten zijn aanvaard. Er zal een voor-conferentie worden gehouden. Een der belangrijk ste van de aan te snijden problemen is de opheffing der handelsbelemmeringen. Als tweede belang rijkste thema staat op de agenda het ko men tot een internationale organisatie voor minerale grondstoffen. Dit zou een stap zijn, waarbij de gehele mensheid zeer zeker grote baat zou vinden. Ir. H. VOS Wij streven op het ogenblik naar nau were samenwerking met België. De tol- unie is hiertoe reeds een stap. De voor genomen economische unie een stap naar verdere volmaking hiervan. Dit betekent dat wij met de Belgen steeds aan de tafel zullen zitten als wij of omgekeerd de Bel gen grote industriële projecten op het oog hebben, opdat onze plannen elkander niet doorkruisen. Parüs. De conferentie te Parijs zag de minis ter als een voorposten-gevecht, de grote krachtmeting voor het allesoverheersende probleem: Duitsland. Is dit laatste pro bleem eenmaal geregeld dan is het nage noeg zeker, dat aanstonds de start kan volgen tot algemene industriële opbloei. Onze wereld is door alle uitvindingen der laatste jaren, waaronder de vrijma king der Atoomenergie, zo klein gewor den, dat zU nog slechts als geheel natio naal economisch zal kunnen worden ge leid. Z. K. H. Prins Bernhard heeft een ééndaags bezoek gebracht aan Marshall Sir Sholto Douglas, den commander in cbief van de Engelse contróle-commissie in Duitsland, en opvolger van veldmaar schalk Montgomery. Op het hoofdkwar tier van Sir Sholto in Westfalen heeft de Prins zakelijke besprekingen ge voerd. Z. K. H. is 's middags op Soest- dijk teruggekeerd. AMSTERDAM. In verband met<£et voornemen van de K.L.M. ir. October 'n vasten luchtdienst te openen op Zuid- Arnerika zal deze maatschappij begin Augustus de eerste proefvlucht op deze route uitvoeren De regering heeft voor 1946 deviezen beschikbaar gesteld voor het invoeren van 19.000 personenauto's. Een bepaald aantal is reeds geleverd. De huidige behoefte is 70.000 wagens. Uit de Nieuwe Waterweg zijn thans reeds 5 goudstaven van de in 1940 gezon ken goudschat opgebaggerd. Batavia. De eerste oorlogsmis dadiger, die op 15 Juli a.s. voor de voorlopige krijgsraad te Batavia zal terecht staan, is de Japanse' ka pitein Sonei, die er van beschuldigd wordt lichamelijke en geestelijke wreedheden jegens geïnterneerden te hebben begaan. Daar zich onder de geïnterneer den ook Engelsen en Australiirs bevonden, zal de Engelse majoor F. Hartman deel uitmaken van het militaire gerechtshof.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1