Het jubileum van den heer Taal Stadsnieuws Een kwart eeuw bij de Me'kcentrale Twee officieren beëdigd Uitslagen tennistournooi Bombardeerden de Duitsers Nieuwediep? Urk DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET. Het is kermis in Den Helder lulianadorp. I et od Je coloradokever Correspondentie De hal van de Helderse Melkcentrale in de Molenstraat, waar gewoonlijk midden op de dag het gerammel van bussen, het geronk van machines en het gesis van stoom weerklinkt, was gister middag door middel van lange tafels en vele stoelen, een grote verzameling vlaggetjes en kostbare bloemenmanden, getransformeerd in een gezellige feest zaal, waar alles in en om Den Helder, wat met melk te maken heeft, tegen woordig was, natuurlijk met uitzonde ring van de koeien en de consumenten.... Achter de „eretafel"- had de jubile rende directeur van de H.M.C., de heer W. Taal met zijn familie plaats genomen aan weerszijden geflankeerd door het bestuur van de Melkcentrale, de slijters en verdere genodigden. Goede woorden. Namens de H.M.C. sprak als eerste de heer P. C. Paans, die den heer Taal dankte voor hetgeen hij had bijgedra gen in de opbouw van het bedrijf. Hij deed zijn gelukwensen vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud en een keurig, kleurig en geurig bloemstuk. Daarna sprak de heer G. Kooyman, voorzitter van de Helderse Melkslijters- vereniging, die zeide, dat de heer Taal in de afgelopen kwart eeuw al zijn krachten heeft gegeven niet alleen aan de opbouw van de fabriek,<maak ook in het belang van de melkslijters. „Na de capitulatie van Duitsland bent u de stu wende kracht geweest, ook voor onze vereniging. U bent altijd bereid ons bij te staan". Als bewijs van waardering bood de heer Kooyman namens slijters, veehouders, personeel en verdere be langhebbenden een prachtig Erres-radio- toestel aan. Mevr. Taal ontving een bloemstuk. De bedrijfsleider van de H.M.C., de heer J. Brondsema, bood met een toe passelijk toespraakje namens het per soneel bloemen aan; uit naam van de R.K. Bond van Melkslijters overhan digdt de heer F. Brondsema eveneens een bloemstukje, waarna de oud-voor zitter (thans ere-voorzitter) de heer W. Duinker het woord voerde. Hij herinnerde zich nog aio de dag van gisteren, dat de heer Taal als jongste bediende in de oude „snertkeuken" achter de dijk was gekomen. Der gewoonte getrouw las de heer Duinker nog een zelfgemaakt ge dicht voor. „God geve U de kracht en de moed om ook verder uw taak te volbrengen". Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer J. Tijsen, namens den di recteur van de Keuringsdienst voor Wa ren te Alkmaar, door den heer R. Biersteker, die den heer Taal een be zadigd directeur met mensenkennis noemde, en door enige andere heren. „Het personeel heeft mee gewerkt". In zijn dankwoord zeide de jubilaris, slechts altijd te hebben getracht, zijn plicht te doen. „Alles wat je als direc teur bereikt, bereik je alleen met de medewerking van je personeel!" Spr. DE NUTSSPAARBANK IN JUNI. In de loop van Jpni werd op spaar bankboekjes ingelegd f 400.228.85 (vorig jaar f 284.394.03) en terugbet. f 406.946,14 (f 65,531,28). Derhalve meer terugbetaald dan ingelegd f 6,717,29 (vorig jaar meer ingelegd dan terugbetaald f 218,862.75). Het aantal posten van inleg bedroeg over Juni 1488 (1240), dat van terugbe taling 2226 (261). Het aan inleggers verschuldigde kapi taal, aan het begin van het jaar f 7,451,687,49 bedraagt nu f 8,114,833,38 1 4,872,352,72). In Juni jl. werden uitgegeven 169 (133) nieuwe boekjes, terwijl werden ingetrok ken 113 (23) boekjes. In omloop zijn thans 17.394 (14.608) boekjes. Onder de in Juni nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 11 (11) boefjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1). De lediging van 97 spaarbusjes leverde een bedrag van f 1,350,76 aan kleine be- Bparingen op. hoopte nog vele jaren in dienst van de H.M.C. werkzaam te kunnen zijn. Daarmee was het officiële ge'ied'e beëindigd. De nieuwe radio werd tenminste toen eindelijk de juiste scha kelaar gevonden was aangezet, consumptie werdsn rondgediend. Wel dra was de hele hal vervuld van enor me wolken sigarenrook en van het ge zellige geroezemoes van stemmen. Om vier uur moest echter een einde aan de feeststemming komen, want de fabriek móest weer dl aaien. En toen kon de heer Taal beginnen aan zijn tweede kwarteeuw bij de H.M.C., die hij nog wel hoopt vol te krijgen. Aan boord van Hr. Ms. van Speyk heeft Woensdagmiddag half vijf een beëdiging plaats gehad van een tweetal officieren. Op het achterdek stond de gehele be manning van Hr. Ms. van Speyk aan getreden, terwijl een aantal familieleden van beide officieren aanwezig waren. De commandant van Hr. Ms. Van Speyk Lt. ter Zee der le klasse B. J. Velder- man, sprak de te beëdigen officieren, de adelborsten der le klasse R. Nelemans en A. Krijger toe. Hij noemde het voor hen een voorrecht aan boord van een oorlogsschip te worden beëdigd. En wel in het bijzonder nu de beëdiging plaats vond aan boord van het schip dat de naam draagt van een offi cier, die op zulke voorbeeldige wijze zijn eed is trouw gebleven. Het comman do „Opent de Ban'' klonk, waarna de commandant het Koninklijk Besluit voor las. Vervolgens legde beide nieuwe of ficieren in handen van hun commandant de eed af: „Ik zweer trouw aan de Ko ningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. Zowaarlijk helpe God almachtig." Na het sluiten van de ban, was deze korte, doch treffende plechtigheid geëin digd. Tennis. Dinsdag 2 Juli, Heren-enkelspel: Luit. ter Zee v. Dapperen sl. J. J. Gorissen 60, 61; G. Bakker sl. Luit. ter Zee Zeiler 6—4, 6—3; N. P. R. C. Krul sl. Luit. ter Zee v. d. Land 64, 46, 61. Woensdag 3 Juli, Heren-enkelspel: Luit." ter Zee v. Dapperen sl. N. P. R. C. Krul 46, 64, 60; Heren-dubbelspel; G. Bak ker en J. G. de Groot sl. J. C. Steilberg en N. P. R. C. Krul 6—3, 7—6; D. J. de Vries en W. F. Koggink sl. J. H. W. Jan sen en P J. Trap 6—3, 6—0; Gemengd dub belspel: mej. M. C. Kingsma en de heer R. J. Kousbroek sl. mej. M. L. C. Flotat en den heer C. Teitler 86, 64; Dames enkelspel: mej. M. C. Kingma sl. mej. A. Leydeckers 60, 60. S Koning, Directeur. J. Bijlsma, Hoofd redacteur. W. Kok, Opmaak en Alg reportage. C. A. Dekkers, Stadsverslag gever. Hoofdcorrespon d e n t en: Texel: H. J. Rey. Breezand—Anna Pau- lowna: Ph J. de Wilde. Wieringen: J. Bais, Julianadorp: I. J. Gakeer. Waar gaan we heen? Donderdag t/m Zondag 7 Juli Casino, "n Fijn Span met Johan Kaart 8.15. VrQdag S, Zaterdag 9 en Zondag T Juli. Casino, 8 uur: „Een fijn span" met Johan Kaart, De Roskam, 2 uur: Poppenkast. Van Zondag 30 Juni Vm Zondag 7 Juli: Formosa: Dansen met cabaret. De Roskam: Dansen enz. Bevestigingen van oog- en oor getuigen. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Otten en ons onder schrift daarbij opgenomen in ons num mer van Woensdag J.I., werden we spontaan opgebeld door enige abonné's, die een bevstig'ng gaven van onze me ning, dat de Bezetter schuldig is aan het bombardement van 24 op 25 Juni 1940. Een van hen, wiens naam we even tueel bekend mogen maken, heeft van de buitenrand der stad aT duidelijk een vliegtuig van de Kooy op zien stijgen, laag langs de grond vliegend, voorts gaande langs de buitenkant van de stad en daarna boven de stad, waarna de bommen naar beneden gierden. Voorts kregen we bevestiging van een deskundige, dat bomscherven, die ge vonden waren afkomstig bleken van materiaal, dat de Duitsers voor de ver vaardiging van bommen van Holland naar Duitsland hadden gestuurd. Bram Lensen belde ons op en vertel de, dat hij persoonlijk de avond vóór het bombardement, voor de winkel van Cor Bijl, de half dronken Duitse sol daat had horen zeggen: „Mensen, ga de stad uit, want Den Helder wordt van nacht gebombardeerd." De heer Bijl e.a. kunnen dat bevestigen. Een andere abonné bezocht ons op kantoor en drong er op aan, dat de autoriteiten de schuldige Duitse com mandant als oorlogsmisdadiger zouden opeisen om hier ijn gerechte straf te ondergaan. We zijn er van overtuigd, dat ook van meerdere zijden, ook van militaire, be vestigingen kunnen worden gegeven, dat de Duitsers schuldig zijn aan het bom bardement van de zwartste nacht in de geschiedenis van onze stad. We zouden deze onverkwikkelijke ge schiedenis niet opnieuw hebben opge haald, als de heer Otten niet de on schuld van de Duitsers aan deze mis daad had willen bepleiten. GEZONKEN. Tengevolge van een botsing met een wrak is de UK 142, schipper A. Ras, in de IJmuider haven gezonken. De opvarenden konden zich tijdig in veiligheid stellt.i, zodat gelukkig geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. 13E EEUWS MANUSCRIPT VERKOCHT. Londen (ANP-Aneta). Een 13e eeuws manuscript, het riddergedicht van de Graal, werd op een veiling gis ter verkocht voor 4000 pond sterling. Door G TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.) 35. Nu, achter de heg waren ze aan het tennissen, je weet wel, met zo n klap- ding.... O ja, een raket! Een juffrouw, die .net gereed stond, om de bal op te vangen, zag Stippel jas voor de bal aan, en daar kreeg me de arme jongen een mep met dat ding, dat hij met dezelfde vaart weer terugkeilde 36. Wij waren intussen met z'n allen door de keuken de tuin ingerend. En daar zat sinjeur, hoor, hoog en droog, en hele maal ongedeerd. Hij was precies in een elzestruikje terecht gekomen, en keek alleen nog een beetje beduusd. We lach ten hem van pure blijdschap eerst nog eens uit, en toen gingen we allemaal naar huis. Op de eerste avond van de Hel. derse feestweek bewogen zich dichte drommen Nieuwediepers door de binnenstad, de eerste room afschep pend van het kernriisvertier. Wij zouden deze eerste avond in grote trekken kunnen kenschetsen, jls de avond waarop de Helderse burgerij poolshoogte nam, op verkenning uit ging. Eens kijken hier, eens neuzen daar. Het zal de meeste kermis bezoekers opgevallen zijn, hoe het kermisbedrijf langzaam maar zeker veel van zijn romantiek gaat ver liezen. De exploitanten hebben over het algemeen niets „Zigeunerach tigs" meer, maar het zijn keurig- geklede, en welverzorgde zaken lieden geworden. De attracties zelf hebben ook een metamorfose ondergaan, zij het ook niet altijd ten goede. Wij wensen wel den man geluk, die vroeger zijn keel kapot nrioèst staan bulderen, maar het nu afkan met een klein microfoontje en een krachtige ge luidsversterker. Maar wij vinden het werkelijk zonde, dat menige zweef ,spin. of draaimolen het °P het ogenblik ook al doet met zo'n doodnuchter ding als een geluids versterker. Wii misten de oude tiere lierende orgeltjes, die nu vervan gen bleken door een serie en soms nog een kleine serie gra- mofoonplaten. Op het Stationsplein hoorden wij uit zo'n luidspreker een aaneen schakeling van militante Sousamar- sen, die werden afgedraaid in het tempo van een Perpetuum Mobile. Onder het draaien door werden de schitterendste lichteffecten teweeg gebracht, min of meer op de maat van de muziek. Op een ander punt stond ook een soort draaimolen, die een donderend geraas produceerde. Een jongedame kwam na de rit langs ons looen, en slaakte de verzuchting: „Wat ging dat hard Haar verloofde ant woordde nuchter: ,We zullen de snelheid eens meten". Met behulp van een klokje werd uitgerekend, dat de vaart van de stoeltjes zeker niet meer dan 30 kilometer per uur bedroeg. Ja, het oor wil ook wat! Wij zeiden al, dat de eerste aivond de Helderse burgerschap op verken ning uitging. De tweede avond kre gen wii de indruk dat deze verken ning niet ten gunste van de kermis wat uitgevallen, want de drukte was aanmerkelijk minder. Kwam dat door de hoge prijzen? Of zijn we door vijf jaren oorlogsgeweld zo aan sterke prikkels gewend geraakt, dat we niet spoedig meer onder de be koring van iets sensatievols gera ken? Het is moeilijk na te gaan. De derde avond was het weer iets drukker. Misschien was de verlokking van licht en muziek weer sterker geworden? In ieder geval was het in de binnen stad een gezellige drukte. Een geroe zemoes van stemmen, één cacopho- nie van wals- en marsflarden, één bont geschitter van lichtjes, en niet te vergeten het echte kermis-par- fum van oliebollen en wafels In een perceel aardappelenland aan de Van Foreestweg werden een aantal lar ven van deze kevers en enige volwassen kevers gevonden. Dadelijk werd met de bespuiting begonnen, terwijl de gevonden larven en kevers werden vernietigd. Hieruit blijkt dus, dat de genomen maatregelen nodig zijn. Ieder dient me dewerking te verlenen tot het verdelgen van dit schadelijk insect. Soldaat P. de Graaf 4e comp. Se bat. R. S. Dank voor de toezending van het verslag met uw belevenissen van pa trouille 4e comp. 4 Bat. Gebrek aan plaatsruimte en het feit, dat we van een collega van U, eveneens oorlogsvrijwil liger steeds brieven ontvangen en plaat sen is oorzaak, dat we uw pennevrucht niet op kunnen nemen. Red. Held. Crt»

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2