A. N. W. P. Angenent, stichter en stuwkracht van „Onze Marine geridderd De Schager markt. Wat brfn^ de radio? Scheepstijdingen Nieuwe spelling uiterlijk 1 Sept. '47 in gebruik Frankrijk levert ons 100.000 fietsen Gehele scheepvaart onder min. Vos Qeliike bevoegdheden voor Schermerhorn en Van Mook De grote mislukking INGEZONDEN. Bus-misère Den HelderAlkmaar v.v. Bij t vijf en twintig-jarig jubileumvan het comité Op het gisteren te Utrecht gehouden congres van het comité „Onze Marine" is de stichter van het comité, de heer A. N. W. P. Angenent, door H M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Namens Hare Majesteit de Koningin werd deze onderscheiding medegedeeld door luil.-admiraal C. E. L. Hel- frich, die de versierselen op de borst van den heer Angenent spelde. De heer Angenent, die door deze onderscheiding zeer verrast en ontroerd was, verzocht admi raal Helfrich zijn grote dank aan Hare Majesteit over te bren gen. Hij wilde deze onderschei ding zien als de dank aan het gehele comité, voor het werk voor onze marine gedaan. Wij willen dan ook niet nala ten den heer Angenent met deze onderscheiding geluk te wensen. Als er één is, die deze onder scheiding waard is, waarbij men werkelijk kan spreken van ver dienste, dan is het de voorzitter van het comité „Onze Marine". De heer Angenent is niet alleen de oprichter van het comité, maar hij is 25 jaar lang de stuw kracht van deze organisatie ge weest. Dag en nacht is hij op de meest onbaatzuchtige wijze in de weer om de belangen van de Marine te behartigen. Voor hon derden nagelaten betrekkingen is hij, door zijn werk, materieel en moreel, een sterke steun ge weest. De heer Angenent is een pri ma organisator en een hard wer ker. Een man, die het Nederlandse volk kent en in wiens handen de propaganda voor de Marine veilig is. Als er één is, die de Marine tot het volk kan bren gen, dan is het de voorzitter van het comité. Als straks het propaganda-schip van „Onze Marine", de v. d. Steng te water zal lopen en de heer Angenent op deze wijze nog nauwer in contact kan komen met het Nederlandse volk en vooral de Nederlandse jeugd, dan zal men ook in het binnenland weten wat onze Marine is en wat zij doet. Voor het congres, dat gisteren in Tivoli in Utrecht gehouden werd, bestond grote belangstelling. De burgemeester van Utrecht, Mr. Dr. ter Pelkwijk, sprak het openingswoord. Behalve door luit.-admiraal Hellrich, werd het congres bijgewoond door vice- admiraal Stöve, commandant van de Marine in Nederland. Verschillende hoofd officieren waren aanwezig. Een viertal sprekers voerde het woord, wier namen we deze week ver meldden. Gisteravond werd, voor een overbezet Tivoli, een concert gegeven door de Marinierskapel, dat zeer in de smaak viel van de honderden luisteraars. Aan de Schagermarkt werden ffiste" ren aangevoerd en verhandeld: 27 Paar den f 250f 1600: 17 Magere Gelcfekoelen f 30#—f 425: 10 Kalfkoeien f 100—f 550 3 Pinken f 200f 260: 33 Magere schapen f 50f 75; 124 Lammeren f 18f 34: 9 Bokken en Geiten f 5—f 25; 113 Biggen f 16f 36: 29 Konijnen en 289 Kippen vastgestelde prijzen. Voor de centrale: 2 Stieren; 24 Vette Geldekoeien; 6 Pinken; 1 Graskalf; 90 Nuchtere kalveren; 9 Vette schapen; 28 Vette varkens. ZATERDAG. Hilversum I (301 m.) (KRO): 8,20 Pluk de dag; (RNIO): 8,45 Twee piano's; (KR O) 11 De Zonnebloem; (RNIO) 11,45 Fa milieberichten uit Indonesië; (KRO): 12.05 Viool en piano; 15 Voor de kinde ren; (RNIO) 16 Piano door Stefan As- kenase; (KRO) 19,20 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 20,40 Hoorspel; 21 Ra diopotpourri. Hilversum II (415 m.) (VARA) 8.20 Gram.muziek; (VRO) 10 Morgenwij ding; 12 Muziekcorps Amsterd. Politie; 14.30 Arnhemse Orkestver.; 16.30 Men vraagt en wij draaien; 18,15 Kinderkoor; (VPRO) 19,30 Bijbelvertelling; (VARA) 20,05 En nu Oké; 21,30 Binnenlands week overzicht; 21,45 Hoorspel; 22,15 Vaudevil le-orkest; 23,15 Nederland helpt Indië. Te Amsterdam 3-7: Prudentia, Ponza, Norden, Trude; 4-7: Jan Lievens, Lilian. Van Amsterdam 3-7: Ponza, Trude Am- stelstroom, Aire. Te IJmuiden 4-7: Pres to. Van Amsterdam 3-7: Fort Nassau, June; 30-6: Zaan te Emden; 2-7: Prins Maurits van Toronto, Trompenburgh te Bordeaux. KATHOLIEKE STUDENTENVER. IN HONGARIJE VERBODEN. Boedapest, (Reutere. - De com munistische minister van binnen landse zaken van Hongarije heeft de bond van katholieke studentenver enigingen verboden. De minister van Onderwijs, Kansten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van wet •P de schrijfwijze der Nedreandse taal. Artikel 1 bepaalt, dat de regering de officiële spelling bij algemene maat regel van bestuur zal vast stellen. In volgende artikelen wordt de spel ling verplicht gesteld voor overheids organen, voor het openbare en het ge subsidieerde bijzondere onderwijs en voor examens. Een, uit zeven leden bestaande. „Vas te Commissie van Advies betreffende de schrijfwijze van de Nederlandse taal" zal adviseren omtrent uitvoering en toe passing, en omtrent wijzigingen. Zij kan eigener beweging voorstellen aan den minister doen. De wet zal op een nader te bepalen datum in werking treden, echter niter- lük 1 September 1947. In de toelichting zegt de minister, dat een einde gemaakt moet worden aan de misstand, dat overheid en onderwijs ver schillende spellingen volgen. Een ander oogmerk is gelijkheid te scheppen met de spelling in België. ALLE ONTVOERDEN VRIJGELATEN. Naar wij van officiële zijde ver nemen, zijn al degenen, die j.1. Don derdag tezamen met Sjahrir waren ontvoerd, weer vrijgelaten. Verdere bijzonderheden zijn niet bekend. Franse fietsen komen. Zoals bekend heeft de Neder, landse regering, via de Nederlandse Vakgroep Groothandel in Rijwielen, 100.000 rijwielen in Frankrijk aan gekocht, waatwan de fabricage over verschillende Franse fabrieken is verdeeld. Geconstateerd werd, dat van Franse zijde een uitermate goed be. grip voor dit Nederlandse belang staaft, hetgeen zich voornamelijk heeft gemanifesteerd in een bespoe diging van de contractueel vastge legde leveringstermijn, reeds vóór den vastgestelde termijn zond de bekende rijwielfabriek Peugeot, één van de hierboven genoemde Franse rijwielfabrikanten, in de loop van de voorafgaande week een eerste serie van 250 rijwielen af, welke weldra aan het eind van deze maand door een volgende zending van 2000 stuks zal worden gevolgd. Naar het ANP verneemt, heeft de re gering afgezien van haar aanvankelijk voornemen, de economische aspecten van de scheepvaart onder te brengen bij het ministerie van economische za ken. De gehele scheepvaart, zowel ver keerstechnisch als economisch, zal on der het ministerie van verkeer komen te ressorteren. Ook in een bericht van ANP ANETA uit Batavia wordt thans het gerucht, dat dr. Van Mook voornemens zou zijn, zijn functie van luit.-gouverneur-generaal neer te leggen, tegengesproken. Het gerucht, dat het ambt van gouver neur-generaal binnenkort zou worden opgeheven, wordt door dit blijkbaar van officiële zijde geïnspireerd bericht eveneens onjuist genoemd. Gezaghebbende Nederlandse kringen te Batavia wl)zen er op, xo heet het verder, dat de aankomst van een commissaris- generaal niet zou inhouden, dat de be voegdheden van den i^uit.-G.-G. in enig opzicht zullen worden beperkt. De com missaris-generaal zal niet boven den Lt.- G.-G. worden geplaatst, doch beide func tionarissen zullen als gelijkgerechtigde leden van een kleine commissie, waaraan wellicht een nog te benoemen derde lid zal worden toegevoegd, samenwerken ten einde de onderhandelingen te voltooien. Het is zeer wel mogelijk, dat de ver tegenwoordiging van de Kroon in Ned.- Indië in de toekomst een ander karakter zal dragen en in dit verband is bijvoor beeld de functie van CommissarisGene raal of van hogen commissaris tot op zekere hoogte aantrekkelijk, aldus ANP- ANETA. Vil de pers: „Trouw" schrijft: De grote vraag is: Hoe komen wij uit de moeilijk heden van zuivering en berechting? Naar onze mening ko men wij daar thans op geen enkele manier meer goed uit. En het is nodig, dat wij dat als een reëel feit on der het oog zien. De zuivering en de be rechting zijn gegroeid op een volkomen onbevredi gende wijze. Tot bevredi gende resultaten zal men daarmee niet meer kun nen komen. Het is een jaar en lan ger na de bevrijding en reeds een half jaar na de bevrijding was het ook al zo onmogelijk de zaak over te doen En al kon de zaak overgedaan wor den, dan bleef men zitten met de onmogelijkheid van het vinden van nationaal aanvaarde normen, dan bleef men hangen tussen de hooggespannen ver wachtingen enerzijds en innerlijke weerstand in ons volk anderzijds. Men kan dit slechts ten dele wijten aan de Over heid. Men heeft hier te maken met een volk, dat deze zaken niet zo ziet als allen uit de voormalige verzetsbeweging het zien. Zo lagen de verhoudin gen tussen verzet en volk tijdens de oorlog ook. En wij kunnen vooral achteraf, en het gaat hier in hoofdzaak om de toe passing van achteraf ge formuleerd en achteraf te formuleren recht, hier niet buiten het bestaande rechtsbewustzijn om han delen. Dit noopt er toe, dat wij als practische gedragslijn aanvaarden zo spoedig mogelijk de zuivering en de berechting te beëin digen en daarbij te trach ten de excessen, die men algemeen voelt, zowel wat betreft de gevallen van overdreven zwaarte van toegebracht leed (b.v. de z.g. „lichte gevallen", die al een jaar zitten) als die van de ergernis wekkende straffeloosheid (b.v. „grote" collaborateurs, handha ving van misdadige func tionarissen) af te snijden en te corrigeren. Dit laat ste zal in zekere mate bevrediging kunnen geven voor een gekrenkt rechts gevoel. Wij zifn er ons van be wust, dat dit echter slechts in beperkte mate het geval zal zijn. Wij zullen dat moeten dragen. Wij zeggen dat niet, om dat wij het zo wensen. Wij zijn ons van de armzalig heid van het geheel be wust. Wij zeggen dat alleen. omdat het niet anders kan. Niet slechts nu, maar reeds van het begin af kon het niet anders. En wij zullen, ook en juist wij, oudverzetsmens- sen, ons in de allereerste plaats moeten werpen op de vorming van het rechts bewustzijn in ons volk. Velen meenden, dat die vrucht gerijpt was tijdens de oorlog. Zij dachten, dat er b.v in zuivering en berechting, vruchten der gerechtigheid te plukken vielen. Zo is het helaas niet. De principiële strijd, de strijd om de ziel, om de vorming van ons volk, waarom het tijdens de bezetting ook ging, is nog steeds aan de orde van de dag. Dit moge een desillusie zijn, wie deze werkelijk heid ziet. zit niet bij de pakken neer, maar ziet zijn roeping, ook en juist buiten de afgedaan wor dende zaak van zuivering en berechting. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Er is door de Naco een busdienst in gesteld om personen te vervoeren langs de dorpen van Den Helder naar Alk maar v. v. Het komt meerdere malen voor dat er mensen moeten wachten op de stopplaatsen van deze dorpen, omdat de bussen vol zijn met personen die in Den Helder zijn ingestapt om mee te rijden naar Alkmaar. Nu aanstonds de vacantie aanbreekt zal deze misère nog groter worden daar er velen zijn die dan, met hun kin deren, de stad voor enige dagen verla ten an de bussen zullen bestormen. Zo doende zal er dan niet veel plaats over blijven voor die mensen uit de omlig gende dorpen langs deze route. Aangezien de treinen op bepaalde uren rijden van Den Helder naar Alk maar v.v. en de busdiensten meer zijn ingeschakeld voor bet tussen verkeer zou het m. 1. beter zijn, dat de directie van de bovengenoemde busdienst maatrege len trof om de mensen van de tussen- gelegen dorpen op de bepaalde uren mee te nemen. In Den Helder en Alk maar kan men schuilen voor de kou en regen maar op vele stopplaatsen is daarvoor weinig gelegenheid te vinden. Ook wil ondergetekende vragen waar om op de Zondagen nog geen bussen rijden op dit traject. Er zijn nog vele mensen die daar gebruik van zouden maken, want niet iedereen beschikt over een rijwiel cm zich te verplaatsen van het ene dorp naar het andere, ter wijl het spoor ook op Zondag personen vevoert. n r>VN BRASEM. LAKKV HODKINSON en TONIA WILLEM. geven U hiermede kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Zaterdag 6 Juli a.s. des vun. 10.30 uur Manchester (Eng.) Wilhelminastraat 82. Den Helder. 4 Juli 1946.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3