NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een regering met 'n vooruitstrevend karakter Het vliegdekschip „Karei Doorman'' in Rotterdam aangekomen Ook buitenlandse afgevaardigden aan het woord De meest ontwikkelde naties zijn die, welke de zeeën bevaren Zomertijd Examentijd Van Alles Wat Wij Het nieuwe kabinet stelt zich voor Opvoering der productie, doch sfofielijbe welvaart kan niet alléén gelukkig maken Rede van Min -Pres Reell®clük herste' °n» volkswelvaart, de i\eae van i ïin, rret>, oeei i stoffel(Jke 10Wel «eesteiuke, en op DE ZON BREEKT DOOR Een Goliath vergeleken bij andere oorlogsbodems Plan voor bouw Weerbericht. eigen vliegkampschepen TWEEDE ATOOMBOM- PROEF 25 JULI A.S. Schaken Strijd om de wereldtitel in Nederland? Soekarno dictator Kijkjes uit 's Levens venster N.V.V.-CONGRES GESLOTEN Kapers: „Thans met volle kracht vooruitI" De ,,v. d. Steng" wordt afgebouwd gaan maar lopen Juist gezien Kamperfoelie en... ZATERDAG 8 JTLI 1948. HELDERSCHE 79e Jaargang Xo. 9781, COURANT 1 VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m m.; familieberichten 17 cent per mjn. Contractadvertenties speciaal tarief een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van en een zo gelijk mogelijke toegang tot de stoffelijke en geestelijke goederen, waarvan het bezit de welvaart der ge meenschap bepaalt. Herstel van de stof felijke welvaart zal moeten geschieden In de eerste plaats door de opvoering van de nationale productie, welke voor waarde is voor het bereiken van een ho ger welvaartspeil. Behalve aan voort brenging voor de binnenlandse markt zal bijzondere aandacht worden besteed aan de productie voor export en het leveren van diensten aan het buitenland, waarvan de mogelijkheid tot handhaving van den noodzakelijke invoer afhangt. Daarnaast staat een krachtige voortzetting van de wederopbouw. De regering acht het noodzakelijk ook aan het herstel van de welvaart krach tige leiding te geven. Leiding in dier voege, dat de regering, voorgelicht door een voorbereidend en adviserend plan bureau, in nauw overleg met de volks vertegenwoordiging richtlijnen zal aan geven, samengevat tot een nationaal wel vaartsplan. Dit zal haar tevens de gele genheid verschaffen om, waar mogelijk, de rechtstreekse overheidsbemoeiing, die onder de druk der omstandigheden van de laatste jaren sterk was toegenomen ingrijpend in te krimpenen mede aldus de grondslag te leggen voor een gezond making der financiële positie van de Nederlandse staat. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ui1*. Mij, HoU. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving 3,- Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. N.V. Drukkerij rji, C. de Boer Jr« Telefoon K 2230—2345. Vrijdagmiddag heeft de min.-presldent dr Beel in de Tweede Kamer een rege ringsverklaring afgelegd. Mijnheer de voorzitter. Het kabinet, dat ik hiermede de eer heb aan de Kamer voor te stellen acht het tich tot een voorrecht aanstonds na zijn optreden de Volks ver tt^en woord lglng mededeling te doen van de beginselen, waarop het zijn beleid wenst te grond vesten. Het vorige kabinet, mijnheer de voor zitter, Jieeft bij zijn optreden verklaard zijn werkzaamheden te zullen richten op herstelen vernieuwing, en onder de be zielende leiding van zijn voorzitter, Wien ik van deze plaats gaarne hulde 6reng, heeft het inderdaad menige schrede op de weg naar dit doel gezet. Dit kabinet beschouwt zijn optreden als een teken, dat thans, ruim een Jaar na de bevrijding, herstel en vernieuwing Voortgang hebben gemaakt in ons land Voor het eerst immers na zeven Jaren treedt thans een kabinet op, dat yeder- om naar normale constitutionele gebrui ken tot stand kwam. In zoverre dit ka binet de tradlt'e der goede verbindingen met een gevestigde meerderheid in de Kamer uit de oude tijd der parlementaire kabinetten weer opneemt waarbij het nochtans vertrouwt dat zijn beleid veel al breder instemming zal verkrijgen, be schouwt dit kabinet zijn optreden als een herstel van een vorm, dié in ons con stitutionele leven tot sterke regeringen placht te leiden. Naar de vorm derhalve een uiting van herstel beschquwt dit kabinet zichzelf echter naar de Inhoud als een uiting van vernieuwing. Het oude bestand heeft plaats gemaakt voor een nieuw, dat overeenkomstig de wens, door de meerderheid van het Nederlandse volk bij de verkiezingen van de Staten-Gene- raal uitgesproken, een vooruitstrevend karakter draagt. Haar doel. Dit kabinet, mijnheer de voorzitter, stelt zich ten doel alle krachten, waar ever het Nederlandse volk beschikt, te Zichten op en zo snel en zo volledig mo- De opbouw in ons land. Te Hees (N.Br.) kwam de eerste van 10.000 woningen, welke volgens het urgentieplan gebouwd zullen worden, onder de kap, welk feit met enige feestelijkheid gepaard ging. v. d. Reyken P. Wekenlang hebben boven de confe rentie van de Grote Vier, de dreigende wolken van mislukking gehangen. We hebben in die tijd telkens moeten den ken aan het woord van wijlen Roose- velt, dat het winnen van de vrede, gro ter inspanning zou kosten, dan het Winnen van de oorlog. Tenslotte heeft echter de diepe begeerte, die bij alle Volken heerst, om een duurzame vrede te vestigen, het gewonnen en de recal citrante Molotov, is gecapituleerd voor de wensen en eisen van de anderen. Dit is eigenlijk de grootste voldoening en het verblijdendste teken van deze conferentie, dat Rusland water in de wijn heeft gedaan en duidelijk heeft doen blijken, dat het prijs blijft stel len op de samenwerking van de Grote Vier. Een goede samenwerking tussen Oost en West kan immers alleea een duurzame vrede waarborgen. Het is te begrijpen, dat door het uit- RedelUke bestaanszekerheid. Het verschaffen van een redelijke be staanszekerheid, stelt zij zich voor te vol. doen door een constructieve loon- en prijspolitiek, alsmede door een uitbreiding der sociale verzekering, waarbij in het bijzonder de ouderdomszorg de aandacht zal hebben. Tenslotte stelt de regering zich voor overal, waar bijzondere omstandigheden zulks noodzakelijk maken, ook bijzondere maatregelen ter verwezenlijking van het beginsel der gelijkheid van lasten en ge lijkheid van kansen te treffen. Daarbij denkt de regering ln het bijzonder aai de bescherming van het grote gezin. Land- en tuinbouw Gestreefd zal worden naar verstevi ging van de positie van de land- en tuin bouw, o.m. door rationalisatie van pro ductie en afzet, waarbij bevorderd dient te worden, dat aan het kleine boeren- en tuindersbedrijf een economische verant woorde grondslag wordt gegeven. Stoffelijke welvaart, mijnheer de voor zitter, kan naar de overtuiging van deze regering een volk niet wezenlijk geluk kig maken, wanneer zij niét steunt op geestelijke welvaart. Ook daaraan stelt de regering zich dus voor bijzondere aan dacht te besteden. Aan de ernstig geschokte volksgezond heid zal volle aandacht worden gewijd, Bij dit alles, mijnheer de voorzitter mag he'. staatkundig leven niet buiten beschouwing blijven. Ook daarover heeft deze zich bepaalde beginselen tot richt snoer gesteld. Voor wat aangaat onze betrekkingen met het buitenland is zij zich en volle bewust van het grote be lang voor het koninkrijk der Nederlan - I loilf eengaan van de belangen een Botsing om 2jjne positie in internationaal tussen de grote mogendheden niet uit- verband in de komende jaren te beves- tigen in overeenstemming met de be tekenis van het rijk in en buiten Euro pa. De regering zal met kracht hare hulp blijven geven aan de organisatie en de ontwikkeling van de Verenigde Naties. Met kracht zal worden voortge- werkt aan de opbouw van een effectieve stH'dmaeht ter zee, te land en in de lucht, welke bescherming van de natio- nale en van de internationale rechtsor de ten doel heeft. Reeds werd opge merkt, mijnheer de voorzitter, dat de regering zich ten aanzien van de uitvoe ring harer jeconomische en vanzelfspre kend ook van hare sociale plannen op 't standpunt stelt, dat de sterk toegeno men overheidsbemoeienis geleidelijk zal moeten plaats maken voor de zelfwerk zaamheid van individuen en van lagere, met publiekrechtelijke bevoegdheid om klede organen, waarbij nochtans er voor dient te worden gewaakt, dat reeds vanaf de eerste voorbereiding van de regelingen der bedrijfsorganen het al gemeen belang en waar nodig de alge meen leidende taak der overheid tot gelding komt. Deze opvatting huldigt de regering ook voor andere terreinen dan het sociaal-economische. Haar be leid zal erop geri'ht zijn ln ruime mate gebruik te maken van de mogelijkheden, die onze grondwet te dien aanzien reeds bevat. Daarnaast stelt zij zich voor zo spoedig mogelijkeen algehele herzie ning van de grondwet te doen voorbe reiden, welke o.m. gericht is op een verdere uitbreiding van die beginselen, alsmede op de erkenning van de rechten der burgers, aangeduid in wat hier vóór werd opgemerkt over de verdeling van de nationale welvaart. gesloten is, maar dat men toch telkens weer tot een compromis komt en de sa menwerking niet afbreekt, is verheu gend en moedgevend. De zon breekt door, schreven wij bo ven deze beschouwing. Zo mogen we dit uiteindelijk resultaat van de confe rentie van de Grote Vier ook werkelijk betitelen. Na wekenlange dreiging toch eindelijk de zon. Straks, aan het einde van deze maand, zal nu de vredesconfe rentie kunnen beginnen. De weg daar toe is gebaand, laat ons vertrouwen, dat men ook daar de wil naar vrede en de wens voor opbouw en rust, zal laten ze gevieren over eigen belangetjes, pres- tige-kwesties en andere zaken van on dergeschikte betekenis. i De zon breekt door. Ook in ons land, want behalve veel, dat de critlek niet bespaard mag worden is er meer, dat reden geeft tot dankbaarheid. De ha venstaking is geëindigd, naar de Wie- ringermeer zullen straks tweeduizend arbeiders vertrekken, voor het binnen halen van de oogst. De spoorwegen breiden telkens weer hun diensten 'uit. Duizenden auto's uit Amerika zullen nog dit jaar ons land binnenkomen. 100.000 rijwielen werden in Frankrijk aangekocht. Het leven begint zich over al te herstellen. De lamlendigheid neemt af, de zwarte handel wordt min der. We mogen waarlijk niet mopperen, ook al is er natuurlijk veel. waarover u en ik nog wel kunnen mopperen. Maar vergeet niet, vergeet nooit, dat we een goed jaar geleden uit een chaos van daan kwamen, zó groot als ons land nooit gekepd had. Ja, waarlijk, de zon breekt door, we mogen het met vreugde constateren. B. VRIJ KOEL. Weersverwachting geldig tot Zater dagavond: Gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog weer, matige W. wind, vrij koel. 7 Juli: Zon op 4.28, onder 21.01; Maan op 14.18, onder 0.49. Hoog water Laag" water 1.46—13.52 7.2820.20 Het eerste vliegdekschip, dat ooit een Nederlandse haven heeft aangedaan, de „Karei Doorman", is Vrijdagmorgen om streeks negen uur de pieren van Hoek van Holland binnengevaren, waar het, in bedwang gehouden door een viertal sleepboten, de Nieuwe Waterweg op- stoomde naar de werf van Wilton-Feijen- oord te Schiedam. Om vijf minuten over elf kon in de werfhaven de loopplank worden uitgelegd. Indrukken van het schip. Het schip, in zijn camouflagekleur nauwelijks afstekend tegen de lage luch ten, maakte een imposante indruk. Een Goliath, vergeleken bij andere oorlogs bodems, welke wij zagen. 156 meter mag immers een respectabele lengte genoemd worden en welk ander schip meet een breedte van ongeveer 20 meter? Met het vliegdek meters hoog boven de water spiegel, de brug, welke hier meer het karakter heeft van een toren, ongeveer midscheeps aan stuurboordzijde om het dek geheel vrij te laten, stoomde de ko los de rivier op, met vlagstrijking be groet door de schepen, die het op ^jn weg ontmoette. De moeilijkste manoeuvre moest nog geschieden, nJ. het binnenvaren van de Wiltonhaven. Dit zou nog een kwartier in beslag nemen. Prachtig, zoals onze sleepbootbemanningen het kunstje ver stonden. De Engelse liaison-officier aan boord, die alles met zijn kijker gade sloeg, kon niet nalaten zijn grote be wondering uit te spreken over dit knappe staaltje van navigatie. -De revisie, welke het schip thans te Schiedam zal ondergaan, bestaat o m. in het aanbrengen van speciale voorzienin gen, die de bodem voor de tropen ge schikt zullen moeten maken. De „Karei Doorman" gaat immers in September a.s. naar Ned. Indië. Straks ook eigen schepen. De „Karei Doorman", in Gare Loch (Schotland) door de Nederlandse marine overgenomen, is door de Engelse rege ring ter onzer beschikking gesteld, op-i dat onze mannen het vak kunnen leren en aan het type schip kunnen wennen- Het ligt in de bedoeling later enige z.g. Light-Fleet-Carricrs aan te schaffen, vliefkampschepen met een snelheid van 30 mijl, waardoor zij het tempo van de snelle kruisers zullen kunnen bijhouden. Zij zullen* voor een deel op Nederlandse werven -worden gebouwd. In ieder geval zal nu het vliegend personeel zich vast in „dekianden" kunnen oefenen. De bewapening van de „Karei Door man" bestaat uit twee 10 cm.-kanonnen en viermaal twee 4 cm.-mitrailleurs, zg. pompoms. De overige wapenen zijn eigenlijk de vliegtuigen aan boord, wa penen van offensieve en defensieve kracht, waarvan er minstens twaalf een plaats aan boord zullen kunnen vinden. Deze jachtverkenningsvliegtuigen zijn voorzien van vier 2 cm.-kanonnen, in iedere vleugel twee. Zij kunnen een snelheid ontwikkelen van 550 km. per iror. Generale repetitie op IS Juli. LONDEN'. (Reuter). Radio New York heeft medegedeeld dat vice-admlraal Blandy, die belast is met de uitvoe ring der proeven met de atoombom, de datum voor de tweede proef In de Laguna van Bikini op M Juli a.s. beeft gesteld. De bom zal even beneden het zee oppervlak tot ontploffing worden ge bracht. Een volledige repetitie van deze «weede proef zal op IS Jnll plaats vinden. 's-GRAVENHAGE. Op Z5 Juli zal. naar bekend is, te Winterthur In Zwit seriand. het zeventiende congres wor- <fen gehouden van de Internationale Schaakfederatie (F.I.D.E.) welk congres geleld zal worden door den president, on zen landgenoot mr. A. Rueb ('t-Graven- hage). Een van de belangrijkste punten van de agenda zal zijn de organisatie van het wereldkampioenschap, wglke aangelegenheid door het overlijden van den wereldkampioen Aljechin in een zeer acttieel stadium is gekomen. Naar het A.N.P. verneemt, zal de ver tegenwoordiger van de Kon. Nederl. Schaakbond, dr. M, Euwe, op het congres een voorstel' indienen om het eerste toumool, waarvan de winnaar de titel van wereldkampioen zal mo gen dragen, ln Nederland te organi seren. ,.Een dictatorschap in Raam van de democratie" noemt Soekarno zijn positie nu alle bevoegdheden in zijn handen zijn overgegaan. Zijn rede bij de instelling van een verdedi- gingsraad geeft duidelijk aan, dat het kabinet niet in staat is op het ogenblik normaal te werken. „Met kabinet wordt bedoeld een kabinet in het algemeen en niet het kabi net Sjahrir". Nederlandse kringen nemen de verklaring van Soekarno, dat de „dictatuyr" is geschapen in de naam der „democratie" nogal koel op, daar de dictatuur in Duitsland eveneens altijd heeft beweerd door 95 procent der bevolking gedragen te worden. In de ochtendzitting van de laatste congresdag sprak prof. dr. J. Tinbergen over „de organisatie der Verenigde Vol ken en de internationale economische raad". In de laatste middagzitting dankte de afgevaardigde van de Amerikaanse C(ommittee of) I(ndistrial) 0(organisa- tion),, A. Luchek, uit naam van de buitenlandse afgevaardigden voor de hartelijke ontvangst. Spreker hield een uitvoerige beschouwing over „de Ame rikaanse vakbeweging voor, tijdens en na de oorlog". De vertegenwoordiger van de Ita liaanse vakverenigingen, C.' Maglietta, bracht de groeten van de Italiaanse arbeiders over. Voor de Joden. Het congres nam een motie aan, ge- Congres „Onze Marine' De overzeese gebiedsdelen. Ik kom thans tot het punt, dat ln de laatste maanden aller gedachten ge spannen houdt: nl. de herziening van de positie van de Overzese gebiedsde len en van hun verhouding tot Neder land. De regering blijft zich stellen op de grondslag der Koninklijke rede van 7 December 1942. De daarin aan gegeven richtlijnen zullen echter in hare uitwerking aanpassing behoeven aan de veranderde omstandigheden. Ten aanzien van Oost-Indi? streeft de regering er voorts nssr voor de uitvoering van de taak van het opper- (Zie vervolg pag. J) Bij de opening van het congres van Onze Marine", waarover wij gister reeds een en ander schreven, legde de voorzitter de heer A. W. P. Ange- nent er de nadruk op, dat dit congres, niettegenstaande het feestelijk karak ter, wel degelijk een werkvergadering zal zijn. Utrechts burgemeester hield een rede. waarin deze opmerkte, dat de meest ontwikkelde naties die zijn, welke de zeeën bevaren. Nederland heeft aan zijn ligging zijn betekenis te danken ln de wereld. Het is de scheepvaart die ons land heeft groot gemaakt en Nederland zal ook zijn wederopkomst aan zijn ligging kunnen danken. Daar voor is het nodig dat h,ef comité „On ze Marine" geheel onze aandacht krijgt. De „van der «teng" ln Sept. te water. De voorzitter, de heer Angenent deelde daarna mede dat in April van dit jaar maatregelen zijn genomen tot het vormen van een maritiem fonds, een bouwfonds, waarvan de resultaten niet gering zijn. Op het ogenblik is f 200.000 bijeen gebracht, die een basis vormen voor dit fonds. Voorlopig zal daarvan de verdere afbouw worden bekostigd van het propagandaschip „Van der Steng", dat in September op de Wiltonwerf zal worden tewater gelaten. Als eerste inleider sprak de Overstee ter Zee A. Krcese, die in een geestige causerie 't nut van samenwerking aantoonde tus sen de koopvaardij en de marine. D. Hudig, directeur van de Kon. Ned. Stoomvaart Mij. te Amster dam', besprak het onderwerp: De koopvaardij in oorlogstijd. Niet minder dan 620,000 bruto regis ter ton stelden wij onze bondgenoot Engeland ter beschikking, ongerekend de 42,000 bruto ton aan vissersschepen. In Indië kwam 800,000 bruto ton ter beschikking van den gouverneur-gen. voor de Indische vaart. Niet minder dan 4 millioen ton voe ding werden voor het Engelse volk vervoerd en 100.000 man werdeg door ons overgebracht. 3.310 opvarenden van de koopvaar dij lieten daarbij het levsn, daarenbo ven nog 2,500 door directe oorlogsac tiviteit. De heer N. Haasnoot, reder, onder voorzitter van de bedrijfschap visserij te Katwijk besprak onze visserij ter zee, speciaal de haringvisserij, waarbij bij tot de conclusie kwam dat ook de visserij van het grootste belang voor onze marine was. Prof. dr. T. H, Milo behandelde: De taak en de toekomst der maritieme ge schiedbeoefening. Het Nederlandse volk «moet maritiem worden ontwikkeld en sea-minded gemaakt worden. Dit kan in de eerste plaats geschieden door het onderwijs. Dit moet gebeuren ln de vorm van een maritieme oorlogsdocu mentatie. Verder door wetenschappe lijke uitgaven en daarnaast moetsn er ook min of meer populaire uitgaven tot stand komen. Na afloop van het congres maakte de marinekapel een mar6 door de stad en concerteerde ln de grote zal van Tivoli. onder uitermate grote belang stelling. richt aan het bestuur van het wereld- verbond van vakverenigingen met het verzoek zich tot de Engelse regering te wenden opdat het'Joodse volk zijn na tionaal tehuis in Palestina zal kunnen herbouwen, waarbij de wettige belangen van andere nationale groepen worden gerespecteerd. Tegen Franco. Een andere resolutie sprak de sympa thie van het congres uit voor de strijd van het Spaanse volk tegen de terreur van het Franco-regiem, beschouwt deze fascistische regering als gevaar voor de vrede en dringt er bij de Nederlandse regering op aan de betrekkingen met Spanje te verbreken. In zijn slotwooitl zag voorz. Kupers met tevredenheid op het congres terug Mét de opwekking: „Thans aan de slag, met volle kracht vooruit" in de oren verlieten de congresafgevaardig den de zaal. In verband met de kleine opper vlakte van ons blad hebben wij van de autoriteiten toestemming ontvangen des Zaterdags met een dubbel nummer te verschijnen. De zomermaanden achten de heren die het wetenkunnen, de meest ge schikte Kjd om examen te doen. Vóór de vacanties beginnen, worden de kranten volgepropt met examen-uit slagen. De diverse examens als: voor onderwijzers, voor hoofdacte, taal- acten, academische examens, middel baar-onderwijs examens, enz., ze wor den elk jaar als een wolkbreuk over de jeugd uitgestort. Hoeveel slachtof fers gaan er niet op de pijnbank, hoe veel gezinnen leven niet. dag in dag uit, in spanning, totdat de grote dagach ter de rug is! Zelfs de hersentjes van de kleinste kinderen worden al volgepropt. Vader en moeder zijn trots als het kleine broertje of zusje versjes kan opzeggen. Ik weet van een kleinen jongen, die nauwelijks vier Jaren oud, voor een dubbeltje een Latijnse spreuk leerde. Wat levzn wij toch in een gelukki e maatschappij, dat wij de waarde var1® i mens, voor een bepaald werk, In fers kunnen uitdrukken. Wat is het toch Juist gezien, dat'.lij het belang van een diploma geen mo ment ln ons leven kunnzn missen! Een kantoorbediende kan geen behoorlijke brief schrijven, geen sluitende balans maken, als hij dat' niet door een diplo ma heeft bewezen. Geen man kan een ondeugende jongen de baas zijn, als hij voor zijn onderwijzers-examen niet slaagde met een mooi cijfer voor op voedkunde. Als een „vijf' voldoende i9 en de candidaat haalde dat cijfer, dan is hij voor de praktijk geschikter dan de on gelukkige, die met een 4H voor het examen zakte* Laten wij elkaar niet wijs maken, dat wij deze dingen niet geloven. De waarde van een mens wordt uit gedrukt ln een examen-cijfer en mede daarom is de wereld zo „gelakkig" ge worden als zij thans is. De tijd dat mensen knappe koppen werden zonder examens, schijnt voorbij. Zoiets was mogelijk voor Michiel de Ruyter, die wereldberoemd werd, voor Lincoln, die zijn vaderland, Amerika, grote densten bewees. Wij zijn verstandiger geworden. Vergeef mié deze ironie. Een normaal mens moet vaak drie, vier keer examen doen, om één keer te slagen. De vragen worden steeds lastiger. Niet om te plagen natuurlijk, maar omdat de wetenschap zo voor uitgaat. Hoe zwaarder een examen, hoe be roemder de geslaagden kunnen worden Het enige is, dat mannen als Edison, Einstein, Colijn en andere uitzonde ringen beroemd waren voor ze zich aan een vuurdoop onderwierpen. Zulke mensen krijgen ook een titel, omdat men donder titel moeilijk be roemd kan zijn. Ze worden „doctor honoris causa". Zouden de heren examinatoren wei eens vergeten, dat ze zelf op die plaats hebben gezeten met een even kloppend hart? Cijfers geven is een moeilijk werk, een verantwoordelijk werk. Vergeet dat niet! Weet ge wat zo heerlijk is? Dat ln het Koninkrijk Gods geen cijfers be slissen, gelukkig niet! Dan kwamen alleen de geleerde heren er en zouden de mlnder-ontwikkelden, de mensen zonder diploma's er buitan staan. In de Godsdienst gaat het niet om „hoofd-kennis" maar om „het hart". In de Godsdienst moeten wij maar één ding weten. En dan zeg ik het met een Bijbelwoord, het woord van de genezen blindgeborene! „Eén ding weet ik, dat ik blind was en nu zie!" Wie dat wéét. die sléègt! Een der grote dagbladen maakte melding van het volgende feit: Op de zolders van di- dlverse rijwtelfabrieken staan bonderden van de beste Engelse rijwielen klaar voor het gebruik. Men mag ze echter niet afleveren. Immers voor de aankoop van een rij wiel ls een vergunning nodig. De traagheid, waarmede het Centraal Distributiebureau deze vergunningen ultreilA is echter uitermate bedroe vend. Toen de directie van een der fabrieken het Bureau op deze toestand opmerk zaam maakte, kreeg men ten antwoord, dat men daar niets mee te maken had! Ook wij spreken over een dergelijke situatie scherpste ons land heeft ze nodig, in de geteisterde gebie den vragen de arbeiders er onR en vele anderen smeken om een rijwiel. Een „koe op zolder'' Is niet meer nodig, maar de stalen rossen behoren er helemaal niet thuis) Drastisch ingrijpen en snelle distributie, daarmee zijn wij alleen gebaat. Dus Tommy-flets tot binnenkort! Uit Hilversum komt het bericht, dar een honderd tal gedetineerden van de kampen Laren en Naarden naar Texel is overgebracht om daar te helpen bij het binnen halen van de aard appeloogst. Onder hen, die thans moeten rooien, be- Op mijn schrijfbureau staat een pul met een paar takken kamperfoelie. Fijn tjes krullen zich de crême- gele, witte en rose bloem blaadjes en een donkere zoetige geur vult de ka mer. 's Avonds plukte ik ze. De dag was warm ge weest en druk. In het bos was het stil, was alle dag- drukte weggevallen Daar bloeiden op een groen weitje omzoomd door oude eiken tientallen grassen, zag Je hét wit en rood van koekoeksbloemen, het geef van boterbloemen en ratelaar en het tere blauw van vogelwikke. Daar snierpten de sprinkhanen en zong een vogel zijn avondlied. Ver weg con- 'ourden de bomen tegen de donkerende Oosterhemel en vloog met zware vleu gelslag een blauwe rei ger naar zijn nest. Daar valt het rumoer ln Je eigen leven weg en etrirt» vinden zich vele ..bekende - -weg en scherpste afkering üitT figuren, waaronder diverse lfwt de rust in je ge- De fiets is voor het Ne- ex-burgemeesters. moed Er komt weer die deze maatregel evenwicht en vragen vin- troffen, hebben vooral met d*u gemakkelijker een het oog op die ex-burger- antwoord, vaders juist gehandeld. De zelfde heren verleenden eertijds, nog in functie zijnde" hun hooggewaar- de medewerking aan den bezetter ter verkrijging van personen voor het gra ven van eenmansgaten en VeNuedrggenWedreeberen de derlandse volk hèt ver voermiddel. Duizenden moeten zich behelpen met een karretje, dat in nor male omstandigheden reeds als uitgediend op de oud-ijzerhoop zou liggen om nog maar niet te pra ten over de massieve ..bandjes". Die fietsen op non-actief zijn dringend nodig! Wat hebben wij er tenslotte aan of de Het zjjn er maar zeer weinigen die zoeken naar die rustige plekken. is het soms vrees voor de stilte, die hen hier wee- houdt? g Zo Ja, laat men die vrees overwinnen. Op de regering teert en Instanties de zaak neren? De Wederopbouw van fietsen impor- ruggen eens krommen zij f. ®ens zich zelf terug de distributie- het dan voor vreedzamer bewust levende men- trai-, doeleinden. ?®n. mensen met karak'er ♦'at zei Breêro ook heeft de wereld zo nodig.' W6er' W K.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1