HELDERSCHE COURANT Britse troepen trokken de Bekassi over „Indonesische vrijheidsstrijd spoedig met succes bekroond Zeven slachtoffers bij mijnramp in Limburg NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Al<t dovrtld van pxtremistisch hadden aangevallen en daartoe de rivier gevoig van exiremisuscn n overgestoke_ in strijd met optreden Nederlanders met vreugde binnengehaald Een slordige kruidenier Verklaring van Sjahrir voor de radio Java in staat van burgeroorlog Tasjesdief in vrouwenkleren 3000 Joodse huizen beheerd en vervreemd Nederlandse mariniers landen op Madoera Gangstermethoden Weerbericht. MAANDAG JULI 1946. 78e Jaargang No. 97f VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties II cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uiig. Mij. Hokl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving f 3»Postabonnement f 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Heden werd officiéél aangekondigd, dat Britse troepen de rivier Bekassi zijn overgetrokken, die, sedert zij de Westelijke oever op 21 Juni heb ben bezet, de Oostelijke grens is ge weest van bet bezette gebied van Batavia. De bezetting van de Ooste lijke oever werd uitgevoerd met in achtneming van de voorwaarden, die zijn neegelegd in een overeenkomst met Indonesische vertegenwoordi gers, waarbij bepaald is, dat, zouden de extremisten voortgaan het de ge allieerde troepen moeilijk te maken, het gealliécrde opperbevel zich het recht zou voorbehouden elke nodige actie op de Oostelijke oever te un- denemen. De Britse troepen hadden verliezen geleden door aanhoudende activiteit van Sniperg van de Oostelijke oever af. In de officiële verklaring, die na de be zetting van de Oostelijke oever van de rivier Bekassi door het gealliëerde op perbevel is uitgegeven wordt o.m. ge zegd: Tengevolge van intensieve activiteit van sluipschutters tegen de Britse stel lingen en van verscheidene aanvallen, die terroristen op Britse troepen, gele gerd op de Westelijke oever, hebben on dernomen, waardoor deze troepen ver liezen leden, hebben Britse strijdkrach ten kampongs onmiddellijk aan de Oos telijke oever gelegen, bezet. Deze kampongs hadden terroristen- 'oenden geherbergd, die bij verschillen de gelegenheden Britse strijdkrachten waren overgestoken, in strijd met bo vengenoemde overeenkomst. Van Indonesische zijde heeft men ge zegd, dat er geen overeenkomst betref fende een eventuele bezetting van de Westelijke oever bestond, doch daaraan werd toegvoegd, dat men er van op de hoogte was gesteld, dat de gealliëerde troepen zouden optrekken en dat men eveneens een mededeling had gekregen omtrent de laatste actie op de Oostelijke oever. Indonesische kringen hadden voorspeld, dat de aan de bezetting voor afgaande opmars op tegenstand zou stuiten, daar de Indonesische gewapen de eenheden de uitbreiding van de be zette eóne beschouwen als een geleide lijke panetratie. Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" is uit Plymouth te Hoek van Holland aangekomen. Vermoedelijk zal het schip op I September a s. naar Indië vertrekken. A.N.P. P. DE GOUDSCHAT GROEIT AAN Het aantal staven goud, dat gevonden is, ls nu tot 10 gestegen. Vrijdag j.1. zijn namelijk bij de opspuitlngswcrkzaamheden aan de Merwehaven opnieuw 5 staven goud te voorschijn gekomen. I" De Nederlands-Indische voorlich tingsdienst deelt mede: Verschillende gedeelten van Nw- Guinea zijn door gebrek aan trans portmiddelen nog steeds niet door liet Nederlandse bestuur bezocht. Op 22 Mei vertrok de ads. contro leur Scheele vergezeld van den pas toor, den djoeragan, twee VP-agen- ten en enige koelies en Papoea's naar de onderafd. „Mimika" aan de Zuidkust, om daar na bijna vijf jaren afwezigheid wederom het Nederlandse bestuur te vertegen woordigen. Overal langs de rivier ontmoetten zij groepjes Papoea's die hen uitbundig begroetten. De aankomst aan de grote kampong Atoeka 'as overweldigend. De komst van het gezelschao was door de vergezellende Papoea's door een yell aangekondigd. Heel de kam pong was uitgelopen. Oude vlaggen werden te voorschijn gehaald en wapDerden weldra boven de zin gende, juichende menigte. Een kruidenier te 's-Gravenhage had reeds geruimen tijd levensmiddelen oa boter. vet. margarine, suiker, jam en kaas geleverd, zonder bonnen, toewijzin gen of vergunningen in ontvangst te ne men. Door een slordige administratie en een onjuist beheer van zijn distributie bescheiden was bovendien een groot te kort aan rantsoenen ontstaan. Ook hield bij geen aantekening van de toewijzin gen, die hij om de veertiendagen bij zijn leveranciers inleverde. De Tuchtrechter voor de Voedselvoor ziening veroordeelde den kruidenier tot f ïAtt boete. Zaterdagavond heeft Soetan Sjahrir in zijn radiotoespraak tot het Indone sische volk, via de Djokja-radio, verze kerd, dat de Indonesische strijd voor de vrijheid in de zeer nabije toekomst op stellige wijze met succes bekroond zal worden. In verband niet de kleine binnenlandse politieke wrijving deed Sjahrir een algemeen beroep op het volk plichtsgetrouw op de respectievelijke posten te blijven, meer aaneensluiting binnen de Indonesische gelederen te bewerk stelligen en zich op zijn minst niet te laten beïnvloeden door moeilijkheden en tegenslagen, waaraan wij thans het hoofd bieden". Hij verklaarde, dat de Indo nesische regering in de tegenwoordige vorm. verlangend is, de Indonesische kwestie zo snel mogelijk tot oplossing te brengen. Strijd tegen de vijfde colonne. In het nummer van gisteren heeft de „Merdeka" in haar hoofdartikel er bij de republikeinse regering op aange drongen, om het psychologische moment, volgende op de bevrijding van Sjahrir uit handen van ontvoerders, aan te grij pen voor het bewerkstelligen van een radicale zuivering in de Indonesische gelederen, ongeacht of het politieke partijen betreft, dan wel het republi keinse leger. Het verklaarde, dat tegenwoordig naar het oordeel van het volk het voor de regering gerechtvaardigd is om zo no dig tussen beide te komen en voegde er aan toe, dat de jeugd thans verlangt naar een kristallisatie van zulk een re geringsmacht, welke waarborgt, dat ieder kan leven in een gemeenschap van burgers, die de wetten eerbiedigt. Het blad verklaarde: „Het volk is genoeg verveeld geworden met leger- drukte en intrigues van politieke „lei ders" en heeft werkelijk een geestelijk rustige ordening van onze gehele macht voor 's lands wederopbouw en verdedi ging nodig". Verder verklaarde „Mer deka" dat, om deze orde te bereiken, al die ongewenste elementen, die tot nu toe steeds hebben gebrald over „de volkssouvereiniteit", moeten worden uit geroeid. „De regering moet niet langer aarzelen om ieder, die tot de vijfde colonne gerekend kan worden, te eli mineren". Mededoling van mysterieuze radiozender. De mysterieuze zender, die zich „de nationale Indonesische radio" noemt en uitzendt vanuit de omge ving van Bandoeng, heeft gister avond het eiland Java als „in staat van burgeroorlog" beschreven. Het radiostation deelde mede, dat te Soerakarta barricades van zandzak ken, waarop mitrailleurs, zijn opge worpen. De spreker in de Engelse taal spoorde de Ver. Staten aan druk op Nederland uit te oefenen teneinde orde en rust op Java te doen herstellen. De Nederlandse uitzending nodigde de sultans en andere machthebbers op Java uit zich van de macht meester te ma ken en een deputatie naar Batavia te zenden. Hilversum wordt de laatste tijd onvefci lig gemaakt door een dief, die in vroiw wenkleren, op een fiets rondrijdt en zodra hij zijn kans schoon ziet, dames van hun tas berooft. Ef komen geregeld aangiften bij de po litie binnen van dames, die het slacht offer van dezen dief waren geworden, zo wel in het centrum der gemeente, als in een der buitenlanen. Amsterdamse collaborateur voor het Bijz. Gerechtshof. J. P. Ever hout, de beruchte makelaar uit Amsterdam, die tijdens de bezetting als verwalter" drieduizend huizen, die toebehoorden aan Joodse Nederlanders heeft beheerd en vervreemd, alsmede hypothecaire vorderingen van Joden heeft geliquideerd, stond Zaterdagmor gen voor het Bijzonder Gerechtshof tö Amsterdam terecht. Volgens een accounant, die thans in. de boekhouding van Everhout werkt, moet de netto provisie f 1.076.000 heb ben bedragen. De advocaat-fiscaal, mr. W. P. Bak hoven, eiste 12 jaar gevangenisstraf, waarvan 10 jaar door te brengen in een rijkswerkinrichting, met ontzetting uit het recht het beroep van makelaar en alle aanverwante beroepen uit te oefe nen en voorts met ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven. Uitspraak op 30 Juli a.s. Van officiële zijde wordt gemeld, dat een kleine macht, bestaande uit Neder landse mariniers op 5 Juli een landing op het eiland Madoera heeft gemaakt en daar slechts enige uren is gebleven. Uit een auto, die Zaterdagnacht bij Lei den door contróleurs van de CCD werd achtervolgd, is met een revolver van zwaar kaliber het vuur geopend op de achter volgers. Een der kogels doorboorde de voorruit, raakte de hoed van een der In zittenden en verliet de achterwand van de achtervolgende auto. Een CCI>-contro leur kreeg splinters van het glas in beide ogen en is ernstig gewond in het zieken huis te Leiden opgenomen. Een tweede inzittende van de beschoten wagen kreeg door de splinters wonden in het gelaat. De CCD heeft na de schietpartij de vervolging gestaakt om den gewonden man te verzorgen, zodat de auto met zijn ge vaarlijke passagiers ontkwam. De Leldse politie heeft inmiddels deze zaak ter R R hand genomen en is op zoek naar de autoregeld op de hoogte houden van de laat- en d« inzittenden. ste berichten over deze ramp. Zaterdagochtend vroeg heeft zich in de Staatsmijn Wilhelmina te Heer len een mijngasontploffing voorge daan. Volgens de laatste gegevens hebben hierbij één opsichter en ses arbeiders het leven verloren. Voorts zijn er eni~e zwaar en licht gewon den geteld. Over het lot van één ar beider verkeert men nog in het on zekere. De ontploffing schijnt gebeurd te zijn toen in de afvoergalerij van de 33I-me- ter verdieping een transportband ver legd moest worden. De minister van Economische Ziken. dr. G. W. M. Huysmans. onder wien het mijnwezen ressorteert, heeft van zijn medeleven doen blijken en laat zich ge- Het Staatstoezicht op de mijnen stelf een diepgaand onderzoek in. Namen van slachtoffers. De namen van enige van de slachtof- fers van de mijnramp te Heerlen zijn! W. H. J. Boltong uit Wijlre, oud 29 jaar; J. G. Schiffelers uit Heerlerbaan. oud 29 jaar; N. Habets uit Terwinst, oud 3f jaar; J. R. Gulpen uit Mechelen-Wittem, oud 54 jaar; J. Blaau uit Schaarsbergen, oud 26 jaar. VRIJ ZONNIG. Licht tot half bewolkt, droog weer, overdag matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Iets warmer. Hoog water Laag waicr 1.46—13.52 7.2820.20

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1