HELDERSCHE COURANT Regeringscrisis in België Gunstige ontwikkeling van onze kolenpositie Kerk en Vrede tegen de doodstraf NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, W1ERINGEN EN ANNA PAULOWNA Minister irad te slap op tegen economische'' collaborateurs De grootste sluis ter wereld weer in gebruik Spoorwegen laten slaapwagens rijden radiografisch bereikbare Sjakie maakt zijn opwachting Feestdagen en kermis oefenen slechte invloed uit op de productie Op Vrijdagen hoogste daggemiddelden Indonesië Heden antwoord op de tegenvoorstellen Kabinet Sjahrir opge houden te bestaan Fascisten vergaderen te Utrecht s.d. chauffeur ter dood veroo pdeeld. Het leven is onaantastbaar, wijl het Gode behoort WOENSDAG li JULI 1946. 7#e iMM-gaoc No. 9TM. it 1 I VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties H cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directenr; S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mfl. Hoil. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving f 3,Postabonnement f 3,CS. Giro 11096 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—3345. Een door de heren Mertens, Dierckx en Glineur bij de Belgische Senaat ingediende motie van vertrouwen is met 79 tegen 78 stemmen by drie onthoudin gen verworpen. Na de uitslag der stemming te hebben gehoord, verlieten de ministers de zaal, waarna de zitting onmiddellijk werd opgeheven. De regering is thans demissionair. Aan de motie van vertrouwen, welke gistermiddag in de Belgische Senaat werd verworpen en tengevolge waarvan de Belgische regering thans demissio nair is, gingen discussies over het beleid van den minister van Justitie, Van Glabbeke, vooraf. De socialistische se nator Vermeylen verklaarde tijdens die discussies, dat zijn fractie haar houding ten opzichte van den minister van Jus titie zou moeten herzien. De minister-president, Van Acker, legde een verklaring af, waaruit bleek, dat de regering zich achter den minister van Justitie schaarde. Nadat de vergadering een uur ge schorst was, werd gestemd over de door de heren Mertens, Dierckx en Glineur ingediende motie van vertrouwen, welke naar aanleiding van de interpellatie- Rolin van de vorige week door de re geringsmeerderheid was opgesteld. Deze motie werd, zoals reeds gemeld, ver worpen met 79 tegen 78 stemmen Deu Liberalen minister Van Glab beke wordt verweten, dat hij te slap Als de omstandigheden niet al te zeer tegenwerken, zal Donderdag 18 Juli a.s. in IJmuiden de Noorder- sluis, die de Duitsers in September- ber 1944 getracht hebben, onherstel baar te vernielen, in gebruik worden genomen. De opening zal geschieden door den directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. W. J. H. Harm- sen in aanwezigheid van een aan tal officiële gasten. De opening valt samen met de binnenkomst van het vlaggeschip van Amsterdam „De Oranje", dat dan voor de tweede keer na de bevrijding naar Neder land komt en ook nu weer repatri- ërenden aan boord heeft. De Ned. Spoorwegen hebben het voornemen met ingang van 6 Au gustus één maal per week van Am sterdam. Den Haag en Rotterdam een slaaprijtuig te laten rijden over Oldenzaal naar Bentheim (Duits land), waar aansluiting wordt ver kregen op de Nordexpress, die van Frankrijk naar Scandinavië loopt. Men is van plan deze reisgelegen heid in October tot twee keer per week uit te breiden. De Bilt, 9 Juli. - Heldere nacht, overdag weer tijdelijk uitgestrekte wolkenvelden, vooral langs de kust. Overwegend droog. Waar de be wolking breekt stijgt de tempera tuur snel. Zwakke of matige wind tussen Noord en West. U Juli; Zon op 4.32, onder 20.57. Maan op 18.51, onder 2.06. Hoog water Laag water. 5.39—17.55 11.39—23.59 is opgetreden tegen de grote „econo mische" collaborateurs. Rechtvaardige critiek volgens C. V. P. Namens de kamerfractie der Belgische Christelijke Volkspartij is aan de pers verklaard, dat de partij „betreurt, dat de door de regering gevolgde politiek, die aanleiding geeft tot heftige en rechtvaardige critiek, geleid wordt ten gunste van buitengewone volmachten buiten de rechtstreekse werking van het parlement." Sjakie de Coninc, een Goesenaar, oud 6 jaar, is intiem met de kleine Prinsesjes. Als ze verjaren, stuurt hij ze altijd een mooie prentbriefkaart. Ook dit is een feestdag en hij zou ze graag de groeten doen. Maar over de post is zo omslachtig! Dan grijpt Sjakie al zijn moed bij elkaar en beklimt de treden van de tribune. En komt tot vlak bij de Koningin. Hij praat heel zachtjes. De Koningin kan hem bijna niet verstaan, maar dan begrijpt ze hem: De groeten aan de Prinsesjes? ja dat zal ik doen. Opgelucht daalt Sjakie de trappen weer af en wuift, tezamen met zijn drie vriendjes, nog eens trouwhar tig ten afscheid. (Prov. Zeeuwse Crt.) OVERZICHT VAN DE KOLENPOSITIE IN NEDERLAND In no. 30 van het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zijn de cijfers tot en met Juni 1946 betreffende onze kolenpositie gepubli ceerd in tonnen van 1000 kg. Sept. 1945 473776 18951 42 Prod. Limb. mijnen Prod. per werkdag Idem, indexcijfers (1938 100) Verz. door de mijnen voor binnenl. behoefte 391838 Ingevoerd uit het buitenland 192290 1): Voorlopige gegevens. De productie van de Nederlandse ko lenmijnen heeft zich in de maanden Mei en Juni tamelijk gunstig ontwik keld. De gemiddelde dagproductie liep ifi de week van 6 t.m. 11 Mei, tengevol ge van de staking bij de mijnen Laura en Julia terug tot slechts 23500 ton. Zij herstelde zich na afloop van deze sta king spoedig en kwam op gemiddeld ruim 26.700 ton per dag in de week van 20 t.m. 25 Mei. In de daarop volgende week zakte de gemiddelde dagproductie, waarschijnlijk tengevolge van Hemel vaartsdag (een feestdag midden in de week heeft vrijwel steeds een terugslag op de productie van de daarop volgende dagen ten gevolge) evenwel tot 26.000 ton. In de eerste helft van Juni waren het de Pinksterdagen, die het dag gemiddelde op het lage peil van 26.300 hielden. Daarna vormde de week van 17 t.m. 22 Juni een record met een gemiddelde dagproductie van 27.700 ton. Op Vrijdag 21 Juni (de Vrijdagen geven meestal de hoogste productiecijfers) werd zelfs de 30.000 ton overschreden. Daarna ondervond de kolenproductie de ge volgen van de elk jaar wederkeren de kermis in enkele grote mijncen tra, zodat op Maandag 24 Juni slechts 23.000 ton „getrokken" werd. De ge middelde dagproductie over de laat ste week van Juni bedroeg dan ook slechts 26.430 ton. De invoer uit Duitsland. In Mei beantwoordde de koleninvoer uit Duitsland met 135.000 ton aan de verwachtingen. In Juni werd 128.450 ton, dat is minder dan de toegezegde hoe veelheid, uit Duitsland geïmporteerd. De invoer uit Duitsland in April be droeg 123.213 ton (de genoemde hoeveel heden zijn exclusief de kolen benodigd April 46 Mei 1946 1) 652459 661006 26098 25423 58 57 Juni 1) 634096 26421 59 523009 205343 526419 210843 450000 132000 voor de zeescheepvaart en voor de in ternationale binnenvaart). Uit Amerika. De invoer van Amerikaanse kolen bleef in Mei tengevolge van de stakin gen in de V.S. aanzienlijk achter bij de toegezegde hoeveelheid. Nu aan bovenbedoelde stakingen een eind gekomen is, kunnen de ver wachtingen omtrent de kolenimport uit de V. S. gunstiger beoordeeld worden. Reeds zijn verschillende ko lenschepen onderweg of in Neder land aangekomen. Uit Engeland ontving Nederland in Juni ongeveer 7000 ton, hetgeen eveneens minder is dan de toewij zing bedroeg. Sjahrir verklaarde bij xijn terugkeer, dat hij heden de reactie van Van Mook op de tegenvoorstellen ver wacht te horen. Sjahrir zal de besprekingen on- der verantwoordelijkheid van Soekarno voortzetten. Sjahrir zal de besprekingen met de Nederlanders voortzetten, niet als min.- president, maar voor verantwoordelijk heid van Soekarno. Het kabinet-Sjahrir heeft opge houden te bstaan. Sjahrir heeft verklaard, dat het tegen woordige kabinet opgehouden heeft t® bestaan. Hij verwacht, dat Soekarno een republikein mogelijk Sjahrir zelf zal aanwijzen om een nieuw kabinet te vormen, waarna de nieuwe minister president (niet Soekarno) dit zal tor* meren. In café Terminus te Utrecht, zo lezeit wij in „Het Vrije Volk", kwamen Zon dag j.1. vertegenwoordigers bijeen van fascistische groepen, w.o. Nationaal Front en NSB. De zaal was gehuurd uit naam van een gefingeerde juristen vereniging. De ongeveer veertig vergaderden be sloten over te gaan tot de oprichting van een werkcomité. Voorts zullen bin nenkort de besprekingen in andera plaatsen worden voortgezet. De 28-j ar ge M. Bianchi te Rotter dam, die op 11 November 1944 chauffeur was op een overvalwagen van de S.D. en in die functie op de Lange Geer te Rotterdam een zeke ren Van Tongeren, die voor de Duit sers op de vlucht was, neerschoot, is door de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof con form de eisch ter dood veroordeeld. De Christelijke Geloofsgemeen schap „Kerk en Vrede" richt zich met een open brief tot regering en volk, waarin het schrijft: „Het hoofdbestuur der Christelijke Geloofsgemeenschap „Kerk en Vre de" dringen er bij de Nederlandse regering op aan met de toepassing der doodstraf niet verder te gaan. Zij doen dit in de overtuiging: 1. dat wij de mens, zijn uit Gods hand ontvangen leven, niet mogen ontnemen; dat leven is onaantast baar wijl het Gode behoort; 2. dat de overheid door toepas sing van de doodstraf de grenzen der menselijke bevoegdheid overschrijdt; 3. dat de oVerheid in haar straffen den misdadiger nooit de mogelijk heid mag ontnemen tot inkeer te dere leven Gods wil te gehoorza men. Wanneer onmiddellijk na de be vrijding al of niet door toedoen van de overheid landverraders waren neergeschoten, dan zouden wij wel is waar geweten hebben: dit is ongeoorloofd, maar ook: dit is een verlengstuk van de oorlog, welke nu eenmaal met de eisen van het Evangelie geen rekening houdt. Maar nu, zóó lang na de bevrij ding, na hetgeen de landverra ders hebben ondergaan men den- ke zich in welke marteling de sle pende procedure voor hen betekent nu is er geen enkele verontschul diging meer. Wij dringen er daarom op aan: laat het nu genoeg zijn. Laten niet langer onze zonen gecommandeerd worden de doodstraf aan mede mensen te voltrekken. Wij brengen deze taak voor de gewetens Uwer Excellenties en voor komen, boete te doen en in zijn ver- het geweten van ons volk.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1