HELDERSCHE COURANT Er komen honderdduizend personen auto's in vijf jaar Nederland bouwt in 1947 dertig a veertig duizend woningen. Nieuwe Bonnen Sjahrir over Soekarno's dictatorschap NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULGWNA De oude auto's worden in drie jaar afgeschreven In 1946 -1947 ook 3000 autobussen Weerbericht- Nederland offert! Droevig ongeval Op 1 Juli van hei plan 1946 5000 woningen besteed of in aanbouw Algehele herziening van de woningwet Vier tabaksrantsoenen op T 38 In Augustus weer koffie D, Be Wis Ae Sjafiri'r blijft de onderhandelingen met Nederland voeren DONDERDAG 11 JULI 1946. 7#e Jaargang No. 9785, VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving f 3,Postabonnement f 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. (Van onzen Rotterdamsen corresp.). Vóór den oorlog waren er in Nederland rond 100.000 personenauto's. Welnu, bij de aanschaffing van personenauto's wordt het daarheen ge leid, dat wij over vijf jaar weer 100.000 auto's zullen hebben. Dat betekent dan tevens dat in vijf jaar 100.000 auto's moeten worden ge kocht, want de wrakke restanten, die ons na de bezetting zijn overge bleven kan men geen levensduur van vijf jaar meer geven. Er waren op het moment van de bevrijding nog rond 30.000 personenauto's in Nederland en die zullen in drie jaar worden afgeschreven. De opzet is nu, dat de drie eerste jaren telkens 25.000 personenauto's zullen worden gekocht en daarna twee jaar achtereen telkens 18.000. Wanneer we over vijf jaar ruim 100.000 personenauto's zullen heb ben, zijn we niet minder dan 10 jaar ten achter, wat zeker een aanzien lijk aantal zal uitmaken. Het is dus wel duidelijk, dat we voorlopig met tekorten aan auto's moeten blijven werken. Een plan op papier. En dit is nog slechts een plan op papier, wat helaas nog niet betekent, dat die auto's nu ook spoedig zul len komen. Immers, wat het jaar 1946 betreft, het eerste jaar van dit vijfjarenplan, zijn we nog een heel eind onder de 25.000. Er zijn nu 18.000 personenauto's besteld, maar de levering laat nog vrijwel alles te wensen over. Het eerste duizendtal is nog niet eens vol! Toch ligt 't wel in de lijn der verwachtingen, dat in het komende najaar nog een vrij behoorlijk aantal personenauto's naar ons land zullen komen. Het type auto is overwegend 4- en 5-persoons Sedans. Een voudige wagens dus, al is dat eenvoudig voor onze in de laat ste jaren in dit opzicht niet verwende begrippen stellig be trekkelijk, want in vergelijking met wat we de laatste jaren op onze wegen hebben zien rijden, zijn die nieuwe auto's ware rij dende paleizen. Maar er komen ook enkele luxere wagens voor representatieve doeleinden en dat zijn ware auto-dromen! Ook autobussen. Er wordt ook gewerkt aan het herstel van ons autobussen-park, dat eveneens zeer gehavend uit de oor log is getreden. Zoveel mogelijk wordt er naar gestreefd, dat alleen de chassis in het buitenland behoe ven te worden gekocht, en dat de carrosserie-bouw van Nederlandse bodem kan komen. Dat spaart de viezen en dat helpt een belangrijke tak van industrie er weer boven op. Maar er is ook een nadeel aan ver bonden. Op die manier wordt n.L het tempo van herstel van het aufo- fcussenpark geremd. Toch zullen er in de loop van 1946 en 1947 driedui- Overdrijvende wolkenvelden voor al In de ochtend. Droog weer. Wei nig verandering in temperatuur. Zwakke of matige wind tussen N.- West en N.-Oost. 12 Juli: Zon op 4.33 en onder 20.57; Maan op 19.52 en onder 2.38. Hoog water 6.26—18.49 Laag water komen, vijftien- zend autobussen gereed Daarna zullen wij er nog honderd nodig hebben. Wat levert Deelen? Met de aanschaffing van vracht auto's wordt een ogenblik gewacht. We hebben al heel wat gekocht ongeveer 38.000 en er wordt nu eerst eens afgewacht, want de liqui datie van de enorme autodump in Deelen zal opbrengen Er is erg veel kwaads over Deelen gezegd en ge- schraven. Er is ook veel gebeurd, dat niet in de haak is. Maar er be vindt zich toch nog een zeer grote hoeveelheid zeer bruikbaar mate riaal. En zelfs al geniet het Mi nisterie van Oorlog prioriteit, toch blijven er voor het bedrijfsleven zeker een 10.000 behoorlijke vracht auto's over. Collecte Nationale Reclasserings- dag bracht twee ton op. Hoewel de opbrengst van de collecte voor de Nationale Reclassering op Zater dag J.1. nog niet definitief vaststaat, mag men thans reeds aannemen, dat deze om streeks f 200.000,— zal bedragen. De belangstelling voor het reclasserings werk is veel groter gebleken dan ver wacht werd. Zo leverde Voorburg in 1939 een bedrag van f 500,tegen ditmaal f 2.600* De globale resultaten voor Amsterdam Den Haag en Rotterdam worden geschac resp. f 25.000, f 22.000 en f 10.000. Drie kinderen Op de Tjisidane door verstikking om het leven gekomen. Tijdens de reis die de Tjisidane met gerepatriëerden van Indië naar Neder land maakte is een ernstig ongeluk ge beurd. Op 23 Juni zijn drie kinderen, de twee broertjes de Haan, resp. 6 en 7 j. oud en het jongetje Pullie 6 j. oud, op het winchdek in een lege kist gekropen, waarna het deksel waarschijnlijk is dichtgevallen. Na vijf kwartier gezocht te hebben ontdekte men de kinderen, die echter alle drie reeds door verstik king om het leven waren gekomen. Gisteren werd in de vergaderzaal van het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw de voor lopige raad voor de volkshuisves ting door den minister van Open bare Werken en Wederopbouw dr. ir. J. A. Ringers geïnstalleerd. In zijn installatierede deelde de minister mede, dat een algehele herziening der woningen noodzake lijk is en ook zal worden onder nomen, waarvoor het advies van de raad zal worden gevraagd. Thans is een noodherziening der woning wet in bewerking, waarbij de raad en het directoraat-generaal voor de volkshuisvesting een wettelijke grondslag zullen krijgen. Teneinde de leden van de raad een inzicht te geven omtrent het rijkswoningbouw-programma, om trent de stand van zaken van de woningbouw op dit ogenblik en aangaande de vooruitzichten voor de naaste toekomst werd door den di recteur-generaal, dr. ir. Z. Y. v. d. Meer een aantal inlichtingen ver strekt. Hieraan ontlenen wij het volgende: Dr. v. d. Meer gaf een overzicht van het tekort aan woonhuizen, dat is ontstaan door beschadiging of vernieling, tengevolge van oorlogs handelingen, door afbraak zgn. om militaire redenen, door niet-bouwen gedurende de bezettingsjaren. Hij wees er op, dat het noodzakelijk zal zijn in de komende 10 jaren onge veer 70.000 woningen per jaar te bouwen. Tengevolge van verschil lende oorzaken, waarvan de voor naamste zijn, gebrek aan geschoolde arbeidskrachten en materialen, mocht in het jaar 1946 niet meer verwacht worden dan de bouw van 10.000 woningen. In het jaar 1947 hoopt men te komen tot de bouw van 3 a 4 maal dat aantal. Omtrent de stand van zaken deel de spr. mede, dat per 1 Juli jl. in kader van plan-1946 ruim 5000 wo ningen besteed of in aanbouw zijn. Vervolgens deelde hij hev een en ander mede over de komende orga nisatie van de volkshuisvesting, waarbij er naar zal worden ge streefd in de provincie zoveel moge lijk de zaken van woningbouw en volkshuisvesting in een zo klein mogelijk bestek bijeen te houden, teneinde snel te kunnen werken. De aanvullende bonnenlijst voor da eerste helft van de 8ste periode (7 t.m. 20 Juli) is als volgt: BONKAARTEN KA, KB, KC 608: B 82 reserve 1 el BONKAARTEN LA, LB, LC 608: A 68 melk 2 liter melk B 68, C 68 melk 3'/, liter melk BONKAARTEN LD, LE 608: D 68, E 68 melk 6 liter mellc TABAKSKAARTEN: T 38 2 rantsoenen tabaksartikelen plus 2 rantsoenen sigaren van 18 cent of minder of een pakje tabak van 40 gram. Bon T 38 van de tabakskaart geeft recht op twee rantsoenen tabaksartike len, terwijl bovendien als extra rant soen op deze bon gekocht kunnen wor den twee rantsoenen sigaren van 18 et. of minder per stuk of een pakje kerf tabak van 40 gram. In totaal zijn dus op deze bon vier rantsoenen verkrijgbaar. Het aardappelrantsoen zal nog na der worden bekend gemaakt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 Juli a s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 15 Juli a.s. mag worden ge kocht. In de eerste helft van Augustus zal weer koffie verstrekt kunnen worden. De staking in de vemen is opgeheven en de werkzaamheden zijn weer zover op gang gekomen dat, behoudens on voorziene omstandigheden, over enkele weken weer een bon voor koffie zal kunnen worden aangewezen. '""Tscrisit De Schrijver, voorzitter van de CVP, heeft gister een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat in de huidige om standigheden de CVP geen enkele nei ging voelt om deel te nemen aan de re gering. Zij verlangt nochtans deel te nemen aan het werk van het herstel en aan de wederopbouw van het land op de be kende bases: terugkeer naar d^ wette lijkheid. oplossing van de koningskwes tie, afschaffing van de buitengewone volmachten, terugkeer naar de vredes tijd, economische wederopbouw, hand having van de huidige regeringspolitiek wat betreft de verm codering van de koopkracht maar met wijziging van me thodes, o.a. die, betreffende een zeker aantal controlemaatregelen. Sjahrir heeft er Dinsdag in een interview op gewezen, dat „aange zien formeel alle macht in handen van Soekarno ligt. t tegenwoordige kabinet in feite heeft opgehouden te functionneren. Ik verwacht niet, dat Soekarno een nieuw kabinet zal be noemen, maar wel dat hq iemand aanwijzen zal om er een te vormen. Het is mogelijk, dat hij mij daarmee zal belasten. Dientengevolge is in de inwendige toestand geen wijzi ging gekomen. Het enige nieuwe is, dat een intensieve zuivering, welke op dit ogenblik in het binnenland aan de gang is, met het doel de re- volutionnaire beweging uit te roeien, betere omstandigheden voor het nieuwe kabinet zal scheppen." Sjahrir verklaarde, dat hangende dë formulering van het nieuwe kabinet, hij de besprekingen met de Nederlanders zal voortzetten, als de persoonlijke ver tegenwoordiger van Soekarno. De positie van Soekarno als dictator. De positie van Soekarno als 'dictator besprekend, verklaarde Sjahrir met na druk, dat tot deze constructie naar aan leiding van zijn (Sjahrirs's) ontvoering door het kabinet en in het bijzonder op aandringen van Sjarifoedin is besloten. Het werkcomité van het Centraal Nafio- naal Comité heeft dit goedgekeurd on der voorwaarde, dat, zodra de normale toestanden zouden zijn weergekeerd, ae ministeriële verantwoordelijkheid weer zal werden ingesteld. (Zie vervolg op pag. 3)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1