HELDERSCHE COURANT Britse- en Brits Indische troepen teruggetrokken Amerika leent Engeland 3.750.000.000 dollar Noodvoorziening Ouden van Dagen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Grote Oost onder Nederlands opperbevel Dr. Van Mooh neemt het bestuur over Weerbericht. Byrnes optimistisch Londenmoei iedere penny omkeren Voorstel verhoging ouderdomsrente, invaliditeitsrente, weduwen- en wezenrente Een ouderdomspensioen tot t 9.p. week VOOR FRANKRIJK 650 MILLIOEN DOLLAR Geen huiswerk in het weekeinde MAANDAG 15 JDLI 194». 79e Jaargang Ne. 9789. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directe art S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MO. Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving f 3,—; Postabonnement f 3,65. Giro 16066 t, n. v. N.V. DrukkerO v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Batavia (ANP-Aneta). - De groote Oost, Borneo, Banka en Billiton staan met ingang van Zondagnacht niet langer onder commando van SEAC, zo- dat vanaf genoemd uur de Nederlandse autoriteiten weer verantwoordelijk zullen zqn voor de handhaving van rust en orde in deze gebieden, aldus wordt thans officieel door het hoofdkwartier van de geallieerde strijd krachten in Ned.-Indië medegedeeld. De Britse en Brits-Indische troepen zullen n.1. worden teruggetrokken uit die delen van Ned.-Indië, waar zq hun militaire taak hebben volvoerd, derhalve het gehele grondgebied, met uitzondering van Java, Sumatra en de Riouw-archipel. Dr. Van Mook heeft de bestuursge- biedon vanmorgen te Makassar over genomen, waarna hij in de middag met zijn gezelschap naar Malino vertrok. Rede van dr. Van Mook. Makassar. - Bq de overneming der buitengewesten zeide dr. v. Mook, dat de dag van heden voor deze gebieden eigenlijk pas het einde van de oorlog betekent, nu de taak van het geallieer de opperbevel vrijwel geëindigd is met het wegvoeren van ruim 180.000 Japan se krijgsgevangenen. Bijna overal zijn recht en orde te ruggekeerd, terwijl de spanningen en tegenstellingen verflauwen en de oor logsmisdadigers worden opgespoord. Het economische, sociale, godsdiensti ge en culturele leven begint zich weer in vrijheid te ontwikkelen. Doch ook een onderlinge wapenbroe derschap is goed. Wij beseffen dat misschien moeilijker,- omdat het aan deel in de strijd verschillend is ge weest. Gestorvenen en overledenen, verzetsplegers en guerillastrijders heb ben allen hun aandeel geleverd. Voor het behoud van de staats rechtelijke samenhang van Indonesië Is, behalve een vrij overleg, nodig, dat de hier werkende Nederlanders ten volle van de tijdgeest doordrongen zijn en beseffen, wat het betekent om dit land naar de onafhankelijkheid te voeren. Samenwerking is iets anders dan het beste met iemand voor hebben. Wij moeten beginnen elkander te naderen als vrienden, als collega's, als mensen van gelijke waardigheid, als compag nons van hetzelfde bed.ijf Wij moeten beseffen, wat het betekent, dat het belang van land en bevolking in de eerste plaats komt en dat iedere stap moet worden gedaan, die het ogenblik, waarop de bevolking haar eigen ge- langen kan behartigen, nader brengt. De weg tot elkander. Indien wij er ons rekenschap van geven, dat dit zijn diepste oorsprong in de Japanse tyrannie vindt en dat De Bilt verwacht tot Maandagavond bewolkt weer met meest matige wind tussen West en Noord-West. Plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Nog iets koeler. Zon op 4.38, onder 20.53 uur. Maan op 22.31, onder 6.23. Hoog water Laag water 7.4420.55 1.34—14.12 dit een overwinning op de Japanse politiek betekent, kan het niet moeilijk zijn terug te keren tot menselijke ver houdingen. Wij moeten door dit alles heen de weg tot elkander terugvinden. Het snelst zullen vrijheid en veilig heid hersteld worden, wanneer zq, die door geweld en intimidatie meningen trachten op te dringen of een doel na streven, de overheid tegenover zich vinden. Politieke vrqheid kan niet sa mengaan met kidnappen en terreur. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Byrnes, heeft Vrijdag te Parijs verklaard, dat de conferentie der ministers der grote vier over het alge meen een succes is geweest. De vooruit zichten zijn zeer gunstig voor het tot stand komen van de vredesverdragen met de voormalige satellietstaten van Duitsland: Italië, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Finland, aldus Reuter. In de tuin van het paleis Soestdijk wev" Prinses Beatrix tegelijk met 10 andere meisjes geïnstalleerd als ka bouter van het Ned. padvindersgilde. De installatie geschiedde door mevrouw Bierman. v. d. Heuvel P. De tweede atoombomproef Bom wordt door een boot in zee gezet Vice-admiraal Blandy, die belast is met de leiding van de atoombomproeven heeft medegedeeld, dat de waarnemers bij de onderwaterproef op 25 Juli aan staande in het strandmeer van Bikini binnen een afstand van tienen mijl zul len vertoeven. Dit tweede experiment is bedoeld om de uitwerking van de ex plosie op de scheepswanden en van de veroorzaakte golving en radio-activiteit van het water op de daaraan blootgestel de delen van de doelwitten na te gaan. De slagschepen Arkansas en Nagato, het vliegdekschip Saratogia, de zware kruiser Pensacola en de torpedojager Mayrant zullen o.a. het dichtst bij de plaats van ontploffing liggen. De bom zal vanuit een boot te water gelaten worden en door middel van ra dio-impulsen tot ontploffing worden ge bracht. TANKS VOOR HET NED. LEGER. Met het s.s. Duiveland, dat gisteren uit Southampton te Rotterdam is aan gekomen en in de Schiehaven ligplaats heeft genomen, zijn zestien gevechts tanks aangekomen, bestemd voor het Nederlandse leger. De Amerikaanse lening aan Engeland, groot 3.750.000.000 dolar, is na een lang durig en heftig debat, waarbij veie amendementen op voorwaarden werden ingediend, in de Amerikaanse Senaat Zaterdag om acht minuten over elf met 219 tegen 155 stemmen goedgekeurd. Naar wij vernemen, heeft de Stichting van de Arbeid dezer dagen een nota gericht tot den minister van sociale zaken, waar in wordt verzocht voor de tijd van 3 jaar (1945 tot en met 1948) qen noodvoorziening in het leven te roepen ter voorziening in de nood van diegenen, die rentetrekkers zijn krach-ens de invaliditeitswet en de ouder domswet. Ten aanzien van de rentetrekkers ingevotge de invaliditeitswet wordt voorgesteld: le. de ouderdomsrente, welke voor de meerderheid der rentetrekkers momenteel bedraagt f 3 plus 60 pet., voor alle verzekerden te orengen op 9 per week; 2e. de invaliditeitsrente, momenteel al naar gelang de duur van de ver zekering liggende tussen 3,60 en 6 per week plus 50 pet. te brengen- op 9 per week, ongeacht de duur van de verzekering; 3e de weduwenrente. momenteel bedragende 3,60 per week plus 50 pet. en ingaande zodra de weduwe dc leeftijd van 60 jaar heeft bereikt, te brengen op 6 per week, en haar te doen ingaan onmiddellijk na het overlijden van den man; 4e. de wezenrente voor alle wezen tezamen te brengen van 3,60 per week plus 50 pet. op 6 per week. Tevens wordt voorgesteld ook de ouderdomsrenten krachtens de Ouderdomswet te verhogen van 3.per week tot f 9.per week. De hogere kosten van deze voor zieningen worden, voor zover het de renten krachtens de Invaliditeits wet aangaat, voor het jaar 1946 ge schat op ruim f 100.000.000.voor de verhoging van de renten krach tens de Ouderd.wet zal volgens be rekening 'n bedrag van f 42.000.000 per jaar nodig zijn. Ten aanzien van de dekking de zer kosten wordt voorgesteld de verhoging der uitkeringen ingevolge de Invaliditeitswet financieren uit de opbrengst van de Verevenings heffing. Wat betreft de financiering van de verhoging van de ouder domsrenten ingevolge de Ouder domswet, meent de stichting te mogen voorstellen, dat het hiervoor benodigde bedrag zal worden ge bracht op de staatsbegroting en uit de gewone middelen zal worden voL daan. Voorwaarden en mogelijkheden der Amerikaanse lening. De lening van 3.750.000.000 dollar aan Engeland, die door de Amerikaanse Se naat is goedgekeurd, is tot 1951 rente loos. Nadien aal gedurende vijftig jaar twee procent rente worden betaald, ter wijl ieder jaar een-vijftigste deel van het geleende bedrag zal worden terug betaald. Indien Engeland in enig jaar zijn dollarbalans onvoldoende acht, kan de rente vervallen. Hoewel in Engeland door deze lening meer gevariëerd voedsel en betere siga retten te krijgen zullen zijn, zal de En gelse regering „iedere penny omdraaien* voordat zij besteed wordt (de kwaliteit der sigaretten zal worden verbeterd door een verwerking op grote schaal van Virginia-tabak). De aankopen in Amerika zullen in Mie stilte geschieden, teneinde prijsverhogingen te voorkomen. Aankopen van voedsel zullen voelbaar worden, wanneer de voedselcrisis voor bij zal zijn. Wellicht zal het kleding- vraagstuk tegen het eind van dit jaar wat gemakkelijker worden. WASHINGTON (Reuter). Lacoste^ Frans zaakgelastigde te Washington, en Martin, directeur van de Amerikaanse Export- en Importbank, hebben officië! de overeenkomst ondertekend voor een lening van 650 millioen dollar van Ame» rika voor het herstel van Frankrijk. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft per circulaire aan de besturen van de middelbare scholen cïe invoering van een huis werkloos-week-* einde in overweging gegeven.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1