Stadsnieuw» Met de bus naar Huisduinen en Duinoord Lezing over radar Extra voorstelling van „De Rode Aarde" De band met onze „jongens" overzee Schepen met repatriëerenden Wat brj»n«rt de radio? Verklaring van Prof. Schermerborn Nieuwe Tweede-Kamerleden Reeds deelnemers voor de Vierdaagse Nog 32.000 geïnterneerden op Java DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET. Het autobus- en taxibedrijf „Hiltax" van dïn heer Van der Wijst zal met ingang van Zondag 21 Juli as. een da gelijkse busdienst onderhouden tussen Den Helder en Duinoord, over Huig duinen, een busdienst, die zeker voor velen van harte welkom zal zijn. Het zal dan niet meer nodig zijn, om in de gloeiende zon naar Den Helder's bui tenplaatsen te wandelen, maar de be zoekers van strand en donkere duinen kunnen gebruik maken van de nieu we Bedferd-bus, die de heer Van der Wijst zich na eindeloos wachten heeft kunnen aanschaffen. Het Bedford-chassis, dat geheel nieuw is, is van een noodcarosserie voorzien, die niettemin comfortabel is uitgevoerd en plaats biedt aan 33 per sonen. Voorshands zijn in de bus houten banken geplaatst, maar deze zullen binnenkort worden vervangen door keurige stalen stoeltjes, die thans nog in aanbouw zijn. Na de bevrijding kon het bedrijf be ginnen zonder rollend materieel, door dat de Duitsers alle taxi's en bussen hadden gevorderd. Het heeft lang ge duurd voor de heer Van der Wijst weer de beschikking had over een be perkt aantal paardekrachten, maar ze zijn dan toch gekomen, en nu vormt de nieuwe autobus een belangrijke aanwinst. Binnen niet al te lange tijd krijgt deze Bedford gezelschap van een tweede, die nog in aanbouw is, zo dat dan de dienst op Huisduinen en Duinoord met twee bussen kan wor den onderhouden. Dat zal dan weer een uitbreiding van de dienstregeling betpkenen. Binnen enkele dagen zal in ons tilad een tabel met de vertrektijden worden gepubliceerd. Wij ontlenen daaraan nu vast. dat de bus van het Juliana- park zal vertrekken om 8 ,00, 10,15, 12,15; 13,45; 15,20; 16,35 en 17,45 uur. Vertrek van Huisduinen naar Den Helder om 8.30; 10,45; 13,15; 14,15; 15,50; 17,10 en 18,15 uur. Radar.een toverwoord. i£en woord, verbonden aan een der belang rijkste uitvindingen, welke de weten schappelijke en straks ook de in dustriële wereld van deze oorlog heeft geërfd. Vele artikelen in courantïn en week bladen zijn reeds over deze uitvin ding verschenen en toch.... velen heb ben het woord dikwijls in de mond zonder recht te weten, welk een we reld van techniek er achter dit woord schuilt. Wij vinden het dan ook een lofwaar dig initiatief van het Sub-comité Den Helder van „Onze Marine", dat het op Vrijdag 19 Jul as. in Casino een lezing over dit onderwerp hoopt te or ganiseren. Als spreker treedt op de of ficier M. S. D. 2e klasse K. M. R. voor speciale diensten de heer H. B. Pete- ri, radar-instructieofficier aan boord van Hr. Ms. Soemba. Een ieder, die belang stelt in dit zeer interessante onderwerp kunnen wij stellig aanraden Vrijdagavond te gaan luisteren. Voor verdere bijzon derheden zie men de desbetreffende advertentie in dit nummer. OPENBARE AANBESTEDING RIJKSWERF. Door de directie van de Rijkswerf te Den Helder zal op Woensdag 24 Juli as., des morgens te half twaalf, in het openbaar worden aanbesteed het herstellen van de kademuur langs het voormalige Victualie-magazijn op de werf, met bijkomende werken (per ceel 5). Het bestek is verkrijgbaar bij het Bureau Aanschaffing van de Rijkswerf Aanwijzing van het betreffende werk heeft plaats op Donderdag 18 Juli as., des namiddags 2 uur. S Koning, Directeur. J Bljlsraa. Hoofd redacteur. w Kok. Opmaak en Alg reportage. C. A Dekkers. Stadsverslag gever. J. Bremer, sportredacteur Hoofdcorrespon d e n t e n: Texel: H J. Rey. BreezandAnna Pau- lowna: Ph J de Wilde Wlerlngen: 1. Bals, Julianadorp: I, J. Galteer. Vele honderden stadgenoten hebben, verdeeld over enkele avonden, „De rode aarde" gezien. Wij hadden verwacht, dat deze film, na de verschillende toneel stukken over de bezettingstijd en vooral na „De Regenboog", een naar verhou ding geringe belangstelling zou trekken. Dat zou jammer geweest zijn, want „De rode aarde" ts o.l. de beste v§rzetsfilm, die op de markt gebracht is. Een film, van begin tot eind geïnspireerd op het verzet, het uitbeeldend ln zijn vele fa cetten. „De rode aarde" doet dat niet door goedkoop sensatle gedoe, maar deze voortreffelijke Deense rolprent blijft van de eerste tot de laatste meter objectief en eerlijk, en zij is nergens geraffineerd. Van dit gebrek aan raffinement getuigt bijvoorbeeld het feit, dat drie leden van een verzetsgroep tijdens een nachtelijke actie gehuld zijn ln een witte regenjas.. Deze film leent zich wel bij uitstek voor een extra voorstelling ten bate van de „Stichting 1940—1945", hoewel het te be treuren ls, dat ons land niet een gelijk waardig product heeft opgeleverd. Het is prachtig, dat van tijd tot tijd op verschil lende plaatsen de nagedachtenis wordt geëerd van hen, die hun leven ln de on dergrondse strtjd gaven, maar het is nog beter, dat Nederland zijn dankbaarheid betuigt door hen niet te vergeten, die het leven er wel hebben afgebracht, maar .-tengevolge van hun verzetswerk dermate in hun gezondheid geschaad zijn, dat op name in een herstellingsoord noodzake lijk is. En ook door steun te verlenen aan de nagelaten betrekkingen van de ge vallenen. In het Tivoll theater zal Donderdag avond 18 Juli, des avonds elf uur, een extra-voorstelling van „De rode aarde" gegeven worden, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de „stichting 1940—'45" en Herstellingsoorden voor Oud- Illegale werkers. WIJ wekken onze lezers op het mooie doel van beide stichtingen te steunen door deze speciale voorstel ling bij te wonen. Een groot aantal Nederlandse mannen, Nederlandse jongens, vaders, zoons of verloofden bevinden zich in deze dagen in militaire dienst, hetzij vrijwillig, hetzij ze werden opgeroepen. Een ieder die zo iemand uit zijn naas te omgeving onder hen heeft, is heel dikwijls over „hem" in zorgen verdiept, wil zo graag veel voor hem doen, denkt zo heel dikwijls aan hem. In het land zijn er zo zeer vele. Als enkeling staan zij meestal ook in hun zorgen, hun moeiten alleen. Steun van gelijk denkenden, gelijk voelenden zou soms heel welkom zijn. Deze gedachte heeft reeds in meerde re plaatsen dergelijke mensen tot el kaar gebracht en zij hebben de Vereni ging „Band Nederland-Inddë" gesticht. Het doel van al deze mensen is: 1. Het bespreken van de sociale en economische belangen van de leden met Overheidsinstanties. 2. Het leggen van nauw contact tus sen de leden onderling door ge schrift, bezoek, lezingen en film voorstellingen. 3. Het bevorderen van het contact tussen de leden en haar mannen en verloofden in Indië door cou- 55. Maar toen hij onze benauwde ge zichten zag, zei hij: „Klim maar op mijn rug. dan breng lk >e netjes naar de kant. Zo gezegd, zo gedaan, en even later stonden we veilig en wel, maar druipend van '5 wa r. weer op de vaste wal. Waar gaan we heen? Vrijdag 19 Juli: Casino, Comité „On ze Marine", lezing over „Radar" 8 uur. rant, radio en correspondentie met vertrouwensmannen wan diverse onderdelen aldaar. 4. Het herstellen van het verbroken gezinsverband. 5. Het geven van voorlichting door cursussen e.d. aan de vrouwen, die voornemens zijn naar Indië te ver trekken- Wekelijks zal door het Kringbestuur een spreekuur worden gehouden, zodat de leden persoonlijk hun moeilijkheden kunnen voorleggen. Alle sociale en economische vragen van het gezin kunnen bij het secreta riaat van de plaatselijke kring worden ingediend. De landelijke contributie be draagt voorlopig f 2,50 per jaar, daar boven kan het Kringbestuur een matige bijdrage vragen. Ook in Den Helder heeft men plannen een plaatselijke groep te vormen. Zij, die lid wensen te worden of belangstel ling willen tonen voor dit streven, wor den verzocht zich te vervoegen of zich schriftelijk aan te melden bij mevr. F. FolkertsMensink, Naroisstr. 21, Alhier. De motorschepen Ophir en Oranje zullen in de avond van Donderdag 18 Juli in de haven van Amsterdam aan komen. De debarkatie van de Ophir zal Vrijdagmorgen te 7 uur plaatsvinden, in verband met de debarkatie van de Oranje, welke te 11 uur voormiddag zal geschieden. Het m.s. Sommelsdijk zal Zondag 21 Juli a.s. te Rotterdam aan komen. VOOR DONDERDAG 18 JULI 1946. HILVERSUM I. 8.20 „Pluk de dag" op gewekte melodiën bij de ochtendarbeid. 9.05 „Vervolg Pluk de dag". NCRV: 10.15 Morgendienst te leiden door Majoor Crok van het Leger des Heils. KRO: 11.„De Zonnebloem" Radioziekenbe zoek. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.45 Lunchconcert door Klaas van Beek en zijn orkest. 13.50 Lunchconcert door de Blue Serenaders. NCRV: 14.40 Cause rie voor de vrouw „Kinderen die lezen". 16.— Bijbellezing. 19.15 Vacantietips. 18.30 Nederl, strijdkrachten. 19.20 Met band en plaat voor U paraat. 20.08 Marinierskapel der Kon. Marine. 23.Dvorak-progr. HILVERSUM n. AVRO: 9.15 Morgen wijding ds. H. v. d. Elskamp. 9.50 Arbeids vitaminen. 11.10 Zangklasse Noord o.l.v. J. van Hees. 12.— Orkest Malando. 12.35 Pierre Palla. 17.Avro-Kaleidoscoop. 18.15 Het radiodansorkest ,The Skymasters". 19.30 Wij stellen U voor20.15 Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen. 22. Dolf van der Linden en zijn Metropole orkest. 23.15 Swingparade. Naar uit Calcutta wordt vernomen zUn Britse vliegtuigen opgestegen om per valscherm levensmiddelen af te werpen ten behoeve van ongeveer 500.000 mensen, die door de overstromingen in het Oosten van Bengalen geïsoleerd zUn. 56. Toen we nu zo. bibberend van de kou, naar huis strompelden, kwamen we Stippeljas met nog n paar jongens tegen. „Hoed! Hoed!" riepen ze sarrend; „twee snoekenvangers, hoera!" Nou, zoiets vonn ik vreselijk onhebbelijk, vooral omdat 't op m ij gemunt was. In verband met de plannen voor de aan'eg van een ondergrondse spoor wegverbinding tussen Amsterdam en 's-Gravenhage worden in de hoofdstad proefboringen verricht. Op het Vale- riuslein worden pulsbuizen in de grond gedreven. De opgehaalde substantie wordt daarna ondei zocht. A.H.F. P. Contra prof. Gerretson. Delft. - In een vergadering van de Partij van de Arbeid alhier gehouden legde prof. Schermerhorn de volgende verklaring af. „Destijds publiceerde professor Ger retson, dat weliswaar het kabinet verklaarde niet met Soekarno te zullen spreken, doch dat door het departement van overzese ge biedsdelen buiten voorkennis van het kabinet blijkbaar toch een telegram naar van Mook zou zijn gestuurd, waarbij hij wel gemachtigd zou zijn met Soekarno in contact te treden. „Nader hieromtrent door mij", al dus prof. Schermerhorn. „onder getuigen gehoord, heeft de heer Ger- retson het bewijs voor dit telegram niet kunnen leveren". Bij besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau zijn benoemd ver klaard tot leden der Tweede Kamer: vacature mr. P. Lieftinck: J. C. Dee ring te Voorburg; vacature B. A. fi EngelbertinkJ. J. W IJsse'mu'den te Arnhem; vacature ir. H. Vos: J. B. Vlam te Hengelo (O.); vacature prof. dr. G. van der Leeuw: A Vondeling te Leeuwarden: vacature W. Drees: G. J. N. M Ruy- gers te Rijswijk: vacature mr J H. van Maarseveen: H. H. van der Zanden te Eersel. W andelsport. Ook buitenlanders. Nijmegen. - Naar wij van de NBVLO vernemen, bedraagt het aantal deelne mers aan de 4-daagse afstandsmarsen reeds meer dan 4000. waaronder onge veer 800 dames. Elke dag melden zich nieuwe militaire groepen. Uit het bui tenland komen 3 Denen, 15 Fransen en waarschijnlijk enige Belgen. Of de Engelsen dit jaar zullen komen staat nog niet vast. De technische leiding berust bij het driemanschap: de heren van "Wage- ningen, Lelyvelcj en dr. Avenarius. Overzese gebiedsdelen. Batavia, (AFP). - Het Franse pers bureau deelt mede, dat voigens be trouwbare inlichtingen het aantal Europeanen en Indo-Europeanen, die door de Indonesiërs als gijzelaars ta het binnenland van Java worden vast gehouden, op 32,000 moet worden ge schat. Het schijnt, dat de Indonesi sche autoriteiten niet in staat zijn om deze gevangenen te bevrijden. Zij wor den namelijk bewaakt door locale strijdkrachten, die het gezag van de centrale Indonesische regering nog steeds niet erkennen Door Q. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2