HELDERSCHE COURANT Indonesische wens: „Zo spoedig mogelijk een wetgevende vergadering" Haarlem voetbalkampioen van Nederland NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De conferentie te Malino Men is het in brede trekken eens met de Ned. voorstellen De Belgische regeringscrisis Amerikaans vlootbezoek Weerbericht Te kort spel van Heerenveen De professoren zijn het niet roet elkaar eens DE ZUIVERING VAN HET WERFPERSONEEL DONDERD AG 18 JULI 1948. 70e Jaargang No. 9791. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ultg. MU- Hotl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving f 3,—; Postabonnement f 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 3230—2345. In Malino (Celebes) hebben Woensdagmiddag de Indonesische afgevaardigden onder voorzitterschap van dr. v. Mook een aanvang gemaakt met de besprekin gen over d« politieke status van de Buitengewesten gedurende de over gangsperiode. Ieder op eigen wijze betoogden de eerste vjjf Indonesische afgevaardigden dat het stichten van een federatie niet uitgesteld moest worden. In brede trekken waren zjj het eens met de Nederlandse voorstellen van een Gemenebest binnen het kader van het Koninkrijk. De sprekers wezen er ver der op dat de gebieden die tot dusver nog niet aan de zijde van de federatieve gedachte staaa, dit op een later tijdstip wel zouden doen. Een aantal afgevaardigden heeft op de contactvergadering van Woensdag morgen de volgende resolutie aangeno men: „In afwachting van de uiteindelijke politieke status van Indonesië, welke wij zo spoedig mogelijk in zijn definitie ve vorm tegemoet willen zien, is het onze wens, dat zo spoedig mogelijk een wetgevendè vergadering van het volk tot stand komt, terwijl de huidige confe rentie beschouwd moet worden als een fundament, aan te vullen met vertegen woordigers van die gebieden, die daar aan nog geen deel hebben". Ver. Staten van Indonesië De zesde spreker was Woensdagmid dag Nadjamoedin, de 39-jarige vertegen woordiger van Zuid-Celebes, die tot voor kort weinig tot samenwerking genegen, zijn houding in de aanvang van dit jaar heeft gewijzigd. Hij stelde voor de „Ver. Staten van Indonesië", die een federa tieve staat zouden vormen van autono me souvereine staten. Volgens zijn plan zou dan deze federatieve staat een voor beide partijen bindend verdrag met Ne derland sluiten, onmiddellijk nadat de nieuwe staat zou zijn erkend. De Ne derlanders in Indonesia zouden ten over staan van de federatieve staat en de organen daarvan een adviserende positie hebben. Nadjamoedin verklaarde zich tegen 'n gemeenebest of een dominion, welke staatsvormen hij „in moderne tijden niet meer passend" achtte, Nadjamoedin voegde aan zijn. betoog toe, dat „de po litieke toekomst van de Grote Oost niet bepaald moet worden door de wensen van hen, die op het ogenblik vooraanstaande figuren zijn in republikeinse kringen". De Schrijver bedankt. BRUSSEL, (A_NP) - De prins-regent van België heef* den heer de Schrijver verzocht, zich met de formatie van een kabinet te willen belasten. De heer de Schrijver heeft om persoonlijke redenen bedankt, en verzocht dat de heer struye (CVP) als kabinetsformateur zou optre den. Op Donderdag 25 Juli a.s. zullen drie Amerikaanse oorlogsschepen een bezoek aan Rotterdam brengen, n.1. de kruiser Houston en de destroyers Cone en Glan- non. De kruiser zal op stroom komen te liggen, de beide torpedojagers zullen aan de Parkkade meren. Het ligt in de bedoeling dat de oorlogsbodems op 25 Juli 's morgens om 7 uur de pieren te Hoek van Holland binnenvaren. De gealliëerde regering heeft de belangrijkste scheepstimmerwerven van Triest overgenomen. (Reuter.) De ere-promotie van Z. K. H. Prins Bernhard in de Domkerk te Utrecht. De promotor, prof. dr. H. M. H. A. van der Valk omhangt den jongen ere-doc- or de cappa. Anefo/Herschel P. Weersverwachting, geldig tot Don- I derdagavond. Wisselende bewolking met plaatse lijk buien. Overdag matige wind tus sen Zuid-West en Zuid. Zelfde tem- 1 peratuur. 19 Juli: Zon op: 4.42. Onder: 20.50. Maan op: 23.28. Onder: 10.09. Hoog water Laag water 9.23—22.48 3.20—16.14 Haarlem. - Na de nederlaag van 80 tegen Ajax hadden velen gedacht, dat de Amsterdammers het kampioenschap van Nederland zouden behalen, Haar lem herstelde zich echter uitstekend en is er Woensdagavond in het Heem- steedse Sportpark in geslaagd de hoog ste voetbaltitel te veroveren na een overwinning van Z0 op Heerenveen. Onverdiend is dit resultaat niet, dat vooral bereikt werd in de eerste 10 mi nuten na de hervatting toen de rood- broeken een hoogstaand spel vertoon den en de twee doelpunten maakten. Voor de rust had Heerenveen het beste spel. Had de Friese voorhoede het korte spel niet te ver doorgevoerd dan was een voorsprong van Heerenveen niet on mogelijk geweest. Voorts was het geluk niet aan de zijde van Abe Lenstra, die prachtige schoten loste, welke doelman Kluit echter wist te keren. Tegen het stopperspil-systeem der thuisclub kon den de Friezen weinig uitrichten. Van der Hulst als rechtsback was wel de beste speler van het veld. Hij gaf de tegenstanders geen kans. Ruststand nog 0-0. Bij het aanbreken van de rust was de stand nog blank, eensdeels het gevolg van het onproductieve spel der gasten, doch ook door het nerveuze optreden van enige Haarlemmers. Ongeveer zes minuten na het begin der tweede helft plaatste Groeneveld de bal naar Koning die met een boogschot via de binnenkant van de paal doel puntte. Nog beter pakte Haarlem nu aan en kreeg kort hierop na een goed schot van Groeneveld een hoekschop te ne men, waaruit Smit op fraaie wijze met een kopbal scoorde. Nog enige tijd genoot het publiek van goed spel der Haarlemse voorhoede, dat echter geen doelpunten meer opleverde. UITSLAGEN. Haarlem-Heerenveen 20 (Haarlem kampioen van Nederland) Ajax-NAC 4—2. Zo eindigde de strijd met een Haar lemse 2—0-overwinning, welke uitslag anders geweest zou zijn als Roozen, die de vorige week een lichte hersenschud ding had opgelopen, van de partij was geweest. Overweldigend heeft Haarlem overi gens niet gespeeld, doch zij vertoonde een technisch beter spel dan de Friezen. Ook de verdediging heeft zich uitstekend geweerd. Huldiging kampioen van Nederland. De burgerij van de Spaarnestad heeft de kampioen van Nederland, Haarlem, gehuldigd en in die hulde heeft ook Wim Roozen gedeeld. Na afloop van de wed strijd werd een stoet geformeerd. Op de Heemsteedse Dreef voegde zich daarbij een ziekenauto, waarin Roozen lag. Langs de weg in Heemstede en in de stad juichten honderden den zieke en zijn clubgenoten toe. Reactie van prof Gerretson Naar aanleiding van prof. Scherme'r- horns gisteren gepubliceerde verklaring te Delft deelt prof. Gerretson ons het volgende mede: Prof. Schermerhorns verklaring is ten enenmale onjuist. Ner gens heb ik gepubliceerd, dat „het de partement van overzeese gebiedsdelen" een telegram als bedoeld zou hebben verzonden en nog nooit heeft prof. Schermerhorn mij verzocht het bewijs voor „dit" telegram te produceren. Het werkelijk verhandelde in een met den heer Schermerhorn in diens particuliere kwaliteit gevoerd gesprek zal ik als voor dagbladpolemiek te lang, indien en zover nodig in een weekblad publice ren. We weten het nu wel zo langzamer hand, zuivering betekent in vele op zichten willekeur, dat is met de zuive ring van de pers het geval, om in eigen huis te blijven, dat is met de zuivering van de collaborateurs de zaak, dat ia met de zuivering van het zakenleven en het overheidspersoneel hetzelfde. Naast persoonlijke belangen van vele zuiveraars, worden persoon lijke grieven uitgespeeld en het is soms een bedroevend beeld van klein gepeuter, dat de zuivering ons te zien geeft. Wij hebben over de „zuivering" van de werf indertijd het onze gezegd. Het is helaas niet het laatste woord, dat hierover gesproken kon worden. In, ons nummer van 6 Juli heef men een advertentie van den Minister van Ma rine aangetroffen, waarin een aantal straffen en berispingen werden be kend gemaakt, betrekking hebbende op personeelsleden van de Marinewerf, die zich in bezettingstijd zouden hebben misdragen door b.v. het accepteren van periodieke loonsverhogingen of bevor deringen, toegekend door de Duitsers. Het is een feit, dat er werklieden zijn, die door hun houding zo'n verho ging hebben gekregen, evenals er hoofdambtenaren zijn, die een promo tie hebben geaccepteerd of daarom hebben verzocht bij de Duitsers. Die feiten zijn er, maar het is evenzeer waar. dat vele loonsverhogingen zijn toegekend of promoties zijn toegestaan, door Hollandse autoriteiten. Deze loonsverhogingen werden dan aan de betrokken arbeiders medegedeeld door commandeur of baas, waarbij er de nadruk op gelegd werd, dat dit een Hollandse verhoging was. Zonder be zwaar werden deze loonsverhogingen dan natuurlijk door de betrokkenen ge accepteerd. Voor dit feit worden deze mensen nu tot de orde geroepen, door een z.g. schriftelijke berisping, die in de pers werd openbaar gemaakt. Het vreemde, eigenlijk moeten we schrijven erger lijke, in deze aangelegenheid is, dat de btrokkenen nooit voor enige commis sie werden gehoord over hun verho ging of promotie, doch dat ze nu in het openbaar te schande worden gezet of gestraft worden door korting op hun loon gedurende een bepaalde tijd. Dat is de willekeur, waarover we hier boven spraken. Iedere rijksambtenaar heeft in bezet tingstijd, de door de Duitsers in 1941 '42 toegekende 10 pet. loonsverhoging geaccepteerd, de verhoging van de kin derbijslag aanvaard, de toeslag voor de gehuwden aangenomen. Ook de he ren, die nu een arbeider straffen, om dat hij een loonsverhoging aannam. O, heilige inconsequentie! Er is begrijpelijk veel verontwa l - diging over deze straffen en beris pingen. Een beroepsinstantie is er niet, maar dat schijnt bij deze zuivering" niet nodig te zijn. Evenmin als men verhoord werd, evenmin als men ge legenheid kreeg om zich te verdedigen, evenmin is natuurlijk nodig, dat men tegen zijn straf in beroep komt. Het is een frisse beweging en het wordt tijd, dat Nederland tot het be sef komt, dat ®r beter werk te doen is dan deze onzuivere zuivering, waar door vaak Goede Vaderlanders getrof fen worden, terwijl naar een woord van een van de Duitse positie-be ambten van de werf, de verraders rus tig rondlopen. En hij kan het weten. B. DE PIET HEIN IN SOERABAJA AANGEKOMEN. De Piet Hein is 14 dezer uit Australië in Soerabaja aangekomen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1