Nieuwe Bonnen De Noorder Kunstkring gaat weer exposeren Niet één, maar allemaal! Tekort van f t.313.386 op de begroting jran 1946 Nieuwe lijsten Marine-auto met lifters gekanteld Nieuwe smet op Australië DE GESCHIEDENIS VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET. Aardappelen niet zonder bon Stadsnieuws Drie zalen vol! Ongeveer van het jaar 1925 af heeft de Noorder Kunstkring op gezette tijden het nieuwe werk ge exposeerd, dat door de leden was vervaardigd, op welke tentoonstellin gen ook genodigden hun werken konden laten zien. De oorlog heeft deze goede ge woonte noodgedwongen onderbro ken. Zes jaar lang werd niet ge exposeerd, maar in die tijd hebben de leden niet stilgezeten, en zij heb ben ruimschoots voldoende gepro duceerd voor een uitgebreide ten toonstelling. Deze eerste expositie na de oor log, waarmede dus een oude tradi tie zal worden voortgezet, zal wor den gehouden van Zaterdag 20 Juli tot en met Zaterdag 3 Augustus a.s., in drie zalen van het Natuur historisch Museum aan de le Vroon- straat. De beschikbare ruimte is zodanig, dat ditmaal geen werk van geno digden kan worden geëxposeerd, en dat ook de leden zich bij de keuze van hun werken hebben moeten beperken. Dat neemt niet weg, dat daardoor de tentoonstelling zeker niet aan belangwekkendheid zal hebben ingeboet. Er zijn schilderijen, tekeningen en aquarellen in een bonte verschei denheid. Vooral voor de vaste be zoekers van vroeger zal deze t en- toonstelling interessant zijn, want zij kunnen misschien in het gehalte van het werk een stijgende lijn ont dekken. Het spreekt vanzelf, dat de orga nisatoren verheugd zijn, weer met het vervaardigde werk in de open baarheid te kunnen treden, en naar wij hopen zal een groot deel der Helderse bevolking met deze vreug de instemmen. Laten zij deze vreugde tonen, door een druk bezoek aan deze in vele opzichten belang rijke en interessante tentoonstelling. De tentoonstelling zal op de ge noemde dagen geopend zijn van des avonds 79 uur. Zaterdag en Zon dag ook van des middags 25 uur. KAMPACTIE C.J.M.V. „Niet één, maar allemaal", dat ls het motto waaronder de jeugdleiders van de CJMV hun kampactie hebben ingezet. Kort geleden ontvingen zij van het Nederlands Jongellngs Verbond de z.g. Kampcircu laire 1946, waaruit de mogelijkheid bleek om met een aantal jongens een week ln één der met name genoemde kampen door te brengen. De kosten daarvan zouden voor het kamp op Terschelling 119,per persoon bedragen, wat zou betekenen, dat maar een enkele jongen van deze gelegenheid zou kunnen profiteren. „Neen", zeiden de jeugdleiders, „niet één, maar alle maal". Dat moest kunnen, wanneer de benodigde f 500,bij elkander gebracht konden worden. Vandaar de kampactie. Vandaar, dat circulaires werden rondgestuurd. En van daar, dat de „Avond voor Allen" werd georganiseerd. Jammer genoeg kwam er Vrijdag door het uitvallen van de stroom een kink in de kabel, maar Dinsdagavond is men rustig opnieuw begonnen. Weer sprak de heer J. Wezelman eeu openingswoord, gevolgd door de Jongens- wet, de belofte en gemeenschappelijke zang door de jongens van de jongens clubs. Hun frisse, jonge stemmen schal len spontaan door de Casinozaal, en zij schiepen aldra een enthousiaste en warme sfeer. Er werd een afwisselend programma gebracht, waarin één der jongens een goed-gelljkende ImitaUe gaf van diverse motor-geluiden, er werd gezongen aan het kampvuur, de heer Wezelraan vertelde een mooi verhaal, en we hoorden ten slotte voor de pauze hoe het Columbus verging bij zijn ontdekking van de Nieuwe Wereld. Na de pauze speelden twee dames een keurige Quatremains, o.a. de tweede mi litaire mars van Schubert. Het was ver makelijk te horen, hoe de jongens in de zaal begonnen te applaudiseren bij de eerste de beste maat rust De heer David Hollestelle vergastte de aanwezigen op een paar fijne liederen, die hij met zijn warme en gevoelvolle bariton voortreffelijk ten gebdre bracht 1 Verschenen is de begroting van onze gemeente voor het jaar 1946. Deze begroting sluit voor de gewo ne dienst in ontvangsten en uitga ven op een bedrag van f 4.844.800, voor de kapitaaldienst op f 6.640.806. Het tekort voor 1946 bedraagt f 1.313.386, dat voorlopig door een kasgeldlening zal worden opgevan gen en waarvan een gedeelte door het rijk zal worden gedragen. De grootte van deze rijksbijdrage in dit tekort is nog niet te bepalen omdat daarvoor eerst alle gemeentebegro tingen in Den Haag Lekend moeten zijn en de dan »0e te kennen rijks bijdrage over alle gemeenten dan ponds-pondsgewijze verdeeld zal worden. En om te besluiten was daar nog het lekespel naar een gegeven van Tolstol: ..Martijn de Schoenlapper", waarin naar voren gebracht werd, dat wij mensen het zo vaak zoeken ln grote dingen met voor bijzien van het kleine. Deze avond droeg een vrolijk en opge wekt karakter, maar toch had het ge heel een ernstige ondertoon. Voor hen, die geleerd hebben te luisteren, waren daar vele goede en rijke gedachten. Mis schien hebben de kinderen een groot deel daarvan maar half begrepen, en daarom is het goed, dat zij regelmatig in dat luisteren worden geoefend. „Luisteren is één der belangrijkste activiteiten", zo zelde kort geleden nog een bekend pae- dagoog. Wij hopen, dat deze avond de ontbre kende financiën heeft kunnen aanvullen, en dat het plan, om in de komende weken S5 40 Jogens met vacantie te laten gaan, zal slagen. DE EXTRA-VOORSTELLING VAN „DE RODE AARDE". Wij vestigen nogmaals even de aan dacht op de extra vooretelling van „De Rode Aarde" ten bate van de Stich ting '40—'45. De voorstelling begint niet. zoals wij gisteren schreven, om elf uur maar om half elf. Wij ontvingen van het informatie bureau van het Ned. Rode Kruis de passagierslijst van het m. s. „Som- melsdijk" dat met bijna 800 passagiers aan boord op Zondag 21 Juli te Rot terdam wordt verwacht. Alsmede de lijst van het m. 9. „Ta- binta" dat met 842 repatriëerenden aan boord op Maandag 22 Juli te Am sterdam wordt verwacht. Voorts ontvingen we de lijst, G 3 met de namen van geïnterneerden die naar gealliëerd gebied op Java zijn ge ëvacueerd. Waar gaan we heen? Vrijdag 19 Juli: Casino, Comité „On ze Marine", lezing over „Radar" 8 uur. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over tien is op de rijksstraatweg AmersfoortApeldoorn, nabij Nieuw Millingen, wederom een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een luxe auto, komende uit de richting Apel doorn, kwam in botsing met een zware vrachtwagen van de Kon. Marine; die zich in tegengestelde richting voortbewoog. De chauffeur van de vrachtauto wilde een andere auto inhalen en kwam daarbij teveel aan de linker zijde van de rijweg, waardoor een botsing volgde. De gevolgen waren vreselijk. De luxe auto, die in En schede thuis hoorde, werd van vo ren geheel in elkaar gedrukt, ter- wel de zware marine-auto kantelde. Nader vernemen wij, dat van de 8 in zittenden van de personenauto er twee, namelijk mevrouw A Nijmhuis, 38 jaar, en A. G. J. Lobach, 25 jaar, beiden uit Enschedé, dodelijk gewond werden. Eerstgenoemde was op slag dood, de tweede gewonde is kort na aankomst in het R.K. Ziekenhuis te Apeldoorn overleden. De overige personen, te we ten: de bestuurder, drie dames en twee jongetjes werden zwaar gewond, doch levensgevaar moet thans als geweken worden beschouwd. Drie lifters, die zich in de marinewagen bevonden, werden licht gewond. De voorkant van de per sonenauto werd geheel vernield. Bei de wagens zijn door de politie in be slag genomen. De „Melbourne Herald" over de ontsnapping van Nederlandse schepen. De „Melbourne Herald" schrijft in een hoofdartikel, dat de manier, waarop het medelij wekkende verhaal van het vast houden van de Nederlandse schepen is geëindigd, een nieuwe smet op Australië werpt. De schepen hebben heimelijk zee ge kozen, als of zij een vijandelijke blok kade moesten doorbreken. „Zij hebben niet alleen een lange neus gemaakt tegen de door communisten geregeerde vakverenigingen, die een zin loze wrok tegen onzen Nederlandsen bondgenoot koesteren, maar ook tegen de Australische regering, die zo zwak is geweest om te capituleren voor de schandelijke usurpatie van de bestaan de machtspositie der vakverenigingen.' De „Melbourne Herald" besluit: „De regering zal zonder twijfel opgelucht zijn, dat de schepen hun bevrijding in eigen hand genomen hebben." HET KABINET VAN DEN MINISTER-PRESIDENT. Het gebouw Plein 1813 no. 4 is voor lopig dienst blijven doen als kabinet van den minister-president. Correspondentie voor dr. Beel, bestemd in zijn functie van minister-president, dient dus naar dat adres te worden gezonden. Door G. TH. ROTMAN. (Nadruk verboden.) 57. 't Werd" dus weer een vechtpar tijtje, en niet zo'n zuinig ook. Totdat Stippeljas mijn hoed te pakken kreeg en er mee wilde weglopen. „Hier!" riep ik, en hield het hoedje vast -Allebei trok ken we. En daar op eenskrik taak...... daar ging het ia tweeënl ®8- Brrdaar zat wat voor ons op, teen we thuis kwamen! Moeder trok m'o. natte bovenkleren uit en hing me netjes aan m'n oren op om verder te drogen. „Dat is praktisch!" zei Bibbersnoetjes moeder, toen ze 't zag: „Dat doe ik ook!" En even later hing Bibbersnoetje netjes naast me. BONKAARTEN KA, KB, KC 608: 440 t.m. 444 brood 800 gram brood 445 brood 400 gram brood 448 boter enz. 125 gram boter 449 boter enz. 250 gram margarine 458 boter enz. 100 gram vet 459 suiker 400 gram ruwe suiker 450 algemeen 100 gram zelf rijzend bakmeel of bloem 451 algemeen 200 gram kaas 452 algemeen 250 gram jam, stroop 453 algemeen 50 gram thee B 84 reserve 1600 gram brood C 84 reserve 800 gram brood B 85 reserve 100 gram kaas BONKAARTEN LA, LB, LC 608: 397 vlees 100 gram vlees 398 vlees 400 gram vlees A 70 melk 2 liter melk B 70, C 70 melk 3% liter melk BONKAARTEN KD, KE 608: 940, 941 brood 800 gram brood 948 boter enz. 250 gram boter 949 boter enz. 125 gram margarine 959 suiker 400 gram ruwe suiker 950 algemeen 100 gram zelf rijzend bakmeel of bloera 951 algemeen 100 gram kaas 952 algemeen 250 gram jam, stroop D 84 reserve 800 gram brood E 84 reserve 500 gram rijst, kindermeel of kinderbiscuits BONKAARTEN LD LE 608: 897. 898 vlees 100 gram vlees D 70, E 70 melk 6 liter melk TABAKSKAARTEN ENZ.: T 39 2 rantsoenen tabaksartikelen V 39, V 40 100 gram chocolade en- of suikerwerken X 39 2 rantsoenen tabaksartikelen X 40 100 gram chocolade en- of suikerwerken Het aardappelrantsoen voor de week van 21 tot en met 27 Juli zal afzonder lijk worden bekendgemaakt. De bonnen voor melk zijn geldig tot en met Zaterdag 27 Juli a.s. Voor de week van 28 Juli tot en met 3 Augustus zullen voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aange wezen. Op de suikerbonnen 459 en 959 is, voor zover voorradig ook geraffineerde suiker verkrijgbaar. Men moet er even wel rekening mede houden, dat de sui ker niet onmiddellijk bij de handel ver krijgbaar zal zijn in verband met de be voorrading. Deze week is wederom 100-gram vlees extra beschikbaar, zodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. In tegenstelling tot de geruchten, dat binnenkort de handel in consumptie aardappelen zal worden vrijgegeven, deelt de afd. voorlichting van het mi nisterie van landbouw, visserij en voed selvoorziening mede, dat er momenteel geen sprake kan zijn van een opheffing van de gecentraliseerde aardappelhan- del. Het vrijlaten van de handel in aard appelen, waarmee een opheffing van de distributieregeling gepaard zou moeten gaan, zou het in de hand houden van de prijzen ten zeerste bemoeilijken. De mi nister van landbouw, visserij en voed selvoorziening heeft daarom besloten de centrale aardappelvoorziening, zoals de ze thans met inschakeling van de VBNA gertgeld is, vooralsnog te handhaven. INDISCHE SALARISSEN TIJDENS BEZETTING. Bij besluit van den luit.-gouverneur- generaal is een commissie ingesteld, welke tot taak heeft de regering op kor te termijn van advies te dienen, omtrent de uitbetalingen van bezoldigingen e.d- over de bezettingsperiode, alsmede over daarmede verband houdende vraagstuk ken als het vergoeden van premies op levensverzekeringen, in Nederland door betaalde delegaties, in de bezettingstijd aangegane schulden enz. S Koning, Directeur. J. Btjlsma, Hoofd redacteur. W. Kok, Opmaak en Alg. reportage. C. A. Dekkers, Stadsverslag gever. J. Bremer, sportredacteur. Hoofdcorrespon d e n t e n: Texel: H. J. Rey. BreezandAnna Pau- lowna: Ph J. de wilde. Wlertngen: J. Bals, Julianadorp: I, j. Gakeer,

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2