NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER. KOEGRAS. TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA vernietiging gered" Textiel blijft voorlopig nog schaars De verrader van „de Weteringschans staat terecht Maarschalk Montgomery ereburger van Londen i,De afsluitdijk door Seyss voor Generaal Jodi voelt geen greintje schuld Het Londens Philharmonisch Orkest naar Arnhem Arbeidskrachten het voornaamste probleem „Niet klagen, maar werken Alle Nederlandse evacué's en militairen verlaten Australië Weerbericht De S.D.-er Lages: ,,Ein schönes SpieI Doodstraf geëist Richtlijnen by vordering van woonruimte Groeten aan Nederlandse zeelieden Kijkjes uit 's Levens venster „De Duitse soldaat kende geen menselijkheid" Inlichtingen over emigratie Gedetineerde Bartels voor de achtste maal ontsnapt HET HAANTJE VAN DE TOREN Marine-opleidingsschip K 2 wordt geborgen Ramtanks voor het Nederlandse leger ZATERDAG 20 JULI 1946. ive JMigan HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per man. Contractadvertenties speciaal tarief Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uilg. Mij, Hoil, Noorderkwartier, Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en omgeving 3, Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij vJi, C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Steinbauer verdedigt Seys Inqaart NEURENBERG. Een speciale verslagge ver van het ANP seint: „Geen leider doch een geleide en naar mün mening nog eerder een misleide, zo noemde dr. Gustav Steinbauer Seyss- Inquart in een brillant pleidooi van vier uren, dat weUicht het knapste is, dat tot nog toe werd uitgesproken. Zoals te verwachten was heeft dr. Stein bauer Seyss-Inquarts houding in de laatste maanden van de oorlog tot het hoofdpunt van zijn verdediging gemaakt. RU kwam er zelfs toe te zeggen, dat op het grootste waterbouwkundige werk, dat ooit gemaakt werd: „De AfsluitdUk der Zuiderzee", wellicht eens, onafhankelUk van de uit spraak van dit gerecht geschreven zal worden: „Door Seyss-Inquart van ver nietiging gered". „Wanneer cle aanklagers de verwoes tingen en inundaties in Nederland niet ter sprake hadden gebracht, zou ik deze aangelegenheid voor het gerecht ge bracht hebben, daar Juist deze zaak den aangeklaagde in een ander, voor hem zeer gunstig licht stelt", aldus betoogde de verdediger. Steinbauer zeide. dat Seyss Inquart, toen de Canadeezen naar het Nriorden doorbraken, vanuit Gronin gen naar Den Haag is teruggekeerd met de uitdrukkelijke bedoeling Nederland te redden voor een vernietigingspolitiek van Berlijn. Hij herhaalde de bewering van zUn cliënt, dat deze tezamen met Speer en Dönitz ons land gered heeft van de tactiek der „verbrande aarde", die in Berlijnse hoofden tot idee fixe geworden was Hen voegde er nog aan toe, dat de verdediger van Christiansen hem had medegedeeld, dat Himmler zover gegaan was om speciale troepen te zenden, die vernielingen in de rug van het Duitse leger hadden moeten uitvoeren. Dit alles werd volgens Steinbauer door het ingrij pen van Seyss-Inquart verhinderd, die zich zijn verantwoordelijkheid ten volle bewust was. Nadat hU een overzicht had gegeven van de gehele aanklacht en den rijks commissaris ten aanzien van alle Duitse misdaden tegenover Nederland als de ma tigende factor had voorgesteld, riep Steinbauer uit: „Ik vraag u: is een man, die midden in een strijd op leven en dood van naties, aan het hoofd van het bestuur in een vijandelijk land gesteld wordt en steeds weer tracht excessen te voorko men of te verminderen, een mens, die men daarom als onmenseUJk en wille keurig despoot en oorlogsmisdadiger kan aanduiden"? Jodl, ,4e pracht soldaat". „Deze pracfot-soldaat moet wor den geholpen" zo dacht prof. Exner, toen hem verzocht werd de verde diging voor Alfred Jodl op zich te nemen, en Jodl had tegen hem als oude vriend zijner familie gezegd: Wees ervan verzekerd professor, dat ik n niet tot verdediger zou hebben gekozen, indien ik een gTeintje schuld in mij voelde. Exner deed deze mededeling, na dat hij in een rede van vijf uur had betoogd, dat Jodl, soldaat van be ginsel, uitgegaan is van de stelling: het vaderland is in nood, iedereen op zijn post. Exner zeide, dat de be zetting van Oostenrijk en Sudeten- iand niet als een aanval mocht wor den beschouwd, terwijl Jodl met de voorbereiding van de aanvallen op Tsjecho Slowakije en Polen niets te doen had gehad, omdat hij in deze maanden niet in het OKW werkte. De zeven aanvallen van Noorwegen tot Griekenland waren militair nood zakelijke consequenties van Enge- land's interventie. Nog eens op nieuw hoorde het gerecht de Duitse bewering, dat Nederland en België hun neutraliteit de facto verloren hadden door acties van de Britse luchtmacht. Hitier had alleen het besluit genomen tot de aanval op de Sowjet-Unie, zonder het minste ad vies. Jodl had slechts de plicht om de krijgsplannen op te stellen, zon der behoeven te onderzoeken of en onder welke omstandigheden zij werden uitgevoerd. Londen. (ANPAneta.) Vol gens een verslaggever van de „Daily Graphic" zijn de voorbereidingen voltooid voor een concert van het Londens Philharmonisch orkest, be staande uit 90 musici, te Arnhem. Het concert zal op 24 November plaats hebben ter herdenking van de tweede verjaardag van de grote invasie door de lucht. Hoewel de dirigent voor deze tournee van twee weken door Ne derland nog niet is aangewezen, ver wacht men te Engeland, dat de be roemde Nederlandse dirigent, Edu- ard van Beinum, uitgenodigd zal worden het orkest te dirigeren bij de uitvoering van een Nederlandse compositie, getiteld: „De mahnen van Arnhem". Z.K.H. Prins Bernhard maakt in zijn jeep zijn dagelijks ochtendritje. v.d.Heuvel. P. Het gebrek aan textielgoederen zal voorlopig nog wel blijven bestaan. Dat was de enige, zij het weinig opwekken de, conclusie waarmede een verslagge ver van het ANP van een bezoek aan het voornaamste centrum: Twente, huis waarts keerde. De fabricage van textiel geschiedt in drie étappes: het spinnen, het weven en het verwerken, liet spreekt vanzelf, dat voor een goede gang van zaken aller eerst nodig is, dat de spin-industrie, die garens maakt, voldoende produceert, om de weef-industrie en vervolgens de z.g. finishing-industrie van de nodige grond stoffen te voorzien. Vóór de oorlog werd van deze garens circa 20'/® ingevoerd en 80®/® hier te lande vervaardigd. Van de spinmachi nes is ongeveer een tiende verwoest. Nieuwe machines moeten uit Engeland of Zwitserland komen, waar zelfs orders uit de jaren 1939 en 1940 nog op uitvoering wachten. De kolen. Wat is dan wel de oorzaak? Dit was tot voor kort voornamelijk een gebrek aan kolen. Juist dit kwartaal is echter 18 procent meer kolen toegewezen, waardoor men thans over 54°/» van de hoeveelheid energie in 1939 beschikt. Bovendien hebben de spinnerijen twee hulpbrandstoffen erbij gekregen, olie en bruinkolen. Daardoor la het kolenvraagstuk op de tweede plaats gekomen en is de voor naamste moeilijkheid op het ogenblik de personeelsvoorziening. Reeds zün met de vakorganisaties be sprekingen geopend om tot wederinvoe ring van het twee-ploegenstelsel te ko men. Slaagt men er inderdaad ln, met dubbele bezetting van thans te gaan werken waarvoor zowel de grondstof fen als de brandstoffen geen beletsel be hoeven te vormen dan mag een aan zienlijke stijging van onze textiel-pro ductie worden verwacht. Een derde buiten de gewone distributie. Allerlei industrieële en technische doeleinden men denke bijv. aan voe ring van schoenen en canvas voor fiets- De Amerikaanse Lening aan Engeland. Bovenstaande, per radio overgebrachte foto, geeft het moment weer, waarop president Trumann de overeenkomst der lening aan Engeland ten bedrage van 937.500.000.ondertekent. Staande ach ter den president de Amerikaanse staats secretaris Byrnes en de Engelse ambas sadeur, Lord Inverchapel. Ass.Press P De Australische minister van ma rine, Norman Makin, heeft, sprekend over het vertrek van het Australische schip „Manoora" uit Brisbane, mede gedeeld, dat alle Nederlandse staats burgers met uitzondering van hen, die in Australië permanent zijn ge vestigd met inbegrip van alle Nederlandse militaire uitrusting, uit Australië worden geëvacueerd. Over aantal der betrokkenen en de omvang der militaire uitrusting zijn geen officiële cijfers beschikbaar. Makin deelde verder mede, dat de „Manoora" een gering aantal Nederland se troepen naar Biak vervoert Het vo renstaande zou, met de tweede maat regel, welke spoedig zal worden geno men, neerkomen op het vertrek van nagenoeg al het Nederlands overheids personeel, dat in de oorlog naar Austra lië is gekomen. Deze tweede maatregel zou betrekking hebben op een aantal Nederlandse vrou wen, kinderen en overheidsfunctionaris sen, alsmede op de Nederlandse voor raden. De uitvoering van de maatrege len staat onder controle van de SEAC. afnemende BUIïGHEID. Weersverwachting geldig tot Zater dagavond: Wisselende bewolking, hier en daar nog een enkele verspreide bui Ma tige wind tussen Zuid-West en West Weinig verandering in temperatuur 21 Juli: Zon op 4.44, onder 20 48. Maan op 0.00, onder 12.47. Hoog water Laag water 10.3824.03 4.3817.32 Schrillere tegenstellingen dan Vrijdag morgen zijn in de zaal van het BUzonder Gerechtshof te Amsterdam nog niet aan wezig geweest. Daar waren aan de ene kant twee der illegale strUders, J. Paff en J. A. Meewis, die met 14 hunner mede- strüders in een der stoutmoedigste pogin gen uit de historie van het verzet ge tracht hebben een groot aantal van hun door de Duitsers in de gevangenis aan de Weteringschans gedetineerde kamera den onder de ogen van den bezetter uit het hol van den leeuw te bevrUden. Na hun sobere relaas van de door wat een raadsheer „het w&lgelUke verraad" noem de van den S.S.-bewaker J. Boogaard mislukte overval bracht de president, prof. Van Hamel, diep onder de Indruk, Paff hulde voor zUn moedig gedrag met de eenvoudig woorden: „U bent een heel flinke kerel geweest", waarna uit het publiek een spontaan applaus losbarstte. Ook Meewis kon na zUn getuigenverklaring eerst gaan zitten, nadat de president hem had toegevoegd: ..Ik stel er prUs op na mens het geheele hof U hier onze hulde te betuigen voor uw zeer flink gedrag." En daar stonden aan de andere zijde drie der mensen, die tezamen een come- die op touw zetten, waarmede zij er in derdaad in slaagden 16 der stoutmoedigste en ondernemendste K.P.-ers uit ons land in de val te lokken en die veelal met beslist verbijsterende onverschilligheid hun gebrek aan enig menselijk gevoel onthul den. Daar was in de eerste plaats de ver dachte zelf, de 26-jarige S.S.-er J. Boo gaard, die met de K.P.-ers onderhandelde over de overval en van iedere bespreking het hoofd van de S.D., Willy Lages, op de hoogte stelde. Hoe zeer prof. Van Ha mel dit ook probeerde, een verklaring ring voor zijn verraad kon Boogaard niet geven, of het moest dan zijn. dat hij °P het moment waarop in Juli 1944 de K.p. contact met hem opnam (dus na de invasie) een ogenblik aan een reuzen zwaai van de S.D. naar de lllegalitei heeft gedacht, maar uit gebrek aan initia tief tijdens een aarzelng dezelfde dag naar den S.D.-er Maarten Kuiper is ge gaan om raad te vragen. Toen was na tuurlijk het hek van de dam. Kuiper lichtte onmiddellijk Viebahn en Lages in. die op hun beurt weinig moeite hadden den bewaker zonder ruggegraat voor hun wagen te spannen. „Ik kende Kuiper als een Joviale kerel, die zelf een zoon aan het Oostfront had", zei Boogaard. „Maak Je maar geen zor gen", had Kuiper hem gerustgesteld, „ik maak wel, dat het in orde komt." „Ik zonk door de grond", vervolgde de verdachte zijn relaas, „toen ik de vol gende morgen bij Lages werd geroepen en vertellen moest wat dat was met die illegalen." President: „Wat had Je dan gedacht, dat Kuiper doen zou na zijn toch vrij duidelijke opmerking?" Verdachte: „Ik dacht niets meer." „Een schönes Spiel". Hij had alles moeten opbiechten aan Lages, die daarop zei:„So, dann nachen wir eln schllnes Spiel. Jij krijgt instruc ties van Viebahn en moet hem alles ver tellen, wat je met die sabotage-ploeg be spreekt." „Ik had tot dusverre mijn medewerking nog niet toegezegd", vervolgde Boogaard met verbazingwekkende openhartigheid", maar heb toen de touwtjes wat gevierd, zodat ik tezamen met de ondergrondss strijders plannen heb uitgewerkt. Uit de besprekingen bleek, dat zij nog beter op de hoogte waren van de gevangenis, dan ik zelf. In een café heb ik de Woensdag voor de overval van Vrijdagnacht een bespre king gevoerd met kopstukken uit de Illegaliteit. Na afloop ben ik onmiddellijk naar Viebahn gegaan en heb hem alles verteld." „Ik dacht niets meer". „Waarom heb je dit alles „Dat vraag ik me al twee President: gedaan?" Verdachte: jaar al." President: „Waarom heb je na Je ver raad dan nog meegedaan aan de come- dle? Je had ze toch kunnen waarschu wen, dat het misgelopen was?" banden en ook leger en vloot vragen een aanzienlijk kwantum. Zodoende is tot dusver voor de ge wone textieldistributie slechts ongeveer tweederde van de gefabriceerd^ hoe veelheid beschikbaar gekomen. Alleen aanpakken kan ons redden. ..„Niet klagen, maar werken", zo noem de de directeur van het Rijkstextielbu- reau, die ons mede verschillende gege vens verstrekte, de oplossing van het textielvraagstuk. Vooral de jonge garde moet leren aanpakken. Wat tenslotte de distributie zelve be treft, er heerst hans nog een zekere „punten-inflatie", d.w.z., dat het vaak moeilijk is, zich op punten van het ge wenste artikel te voorzien Er wordt ech ter naar gestreefd, de hoeveelheid aan te wijzen punten volkomen af te stem men op de productie. De winkelier die uit winstbejag „zwart" verkoopt moge bedenken, dat hij alleen tegen inlevering van punten herbevoorraad zaj worden, zodat hij door zijn zwarte verkoop langzamerhand „droog komt te liggen". De minister van Buitenlandse Zaken heeft de volgende richtlijnen voor het gebruik maken van de bevoegdheid tot woonruimtevordering, gebouwenvorde ring en inkwartieringsvordering vast gesteld: 1. Indien door vordering van een wo ning of woninggedeelte de tenuitvoerleg ging van een door den rechter uitgespro ken ontruimingsvonnds zou worden ver ijdeld, dan wel op een vonnis van die aard in een reeds aanhangige zaak wordt vooruitgelopen, mag niet tot vordering worden overgegaan dan nadat daartoe de machtiging van den minister van Binnenlandse Zaken zal zijn gevraagd en verkregen. Hetzelfde geldt ten aanzien van vordering van pastorieën of andere woningen van dienaren van de ere dienst. 2. Indien een bij een ambtenaar in ge bruik zijnde woonruimte door vertrek of anderszins vrij komt, zal deze woon. ruimte bij voorkeur ten behoeve van een andere ambtenaar van de betrokken dienst zijn te vorderen, indien die dienst daarop prijs stelt, wordt met die dienst overleg gepleegd alvorens de woon ruimte aan een ander toe te wijzen. 3. De huisvesting van geëvacueerden, Indische repatriërenden en vrijgelaten politieke delinquenten zal zoveel moge lijk dienen te worden bevorderd, onder inschakeling van de provinciale diensten voor de hulp aan oorlogsslachtoffers. De minister van oorlog der Ver. Staten, Patterson, verklaarde te Whitesands in Nieuw Mexico, dat de ontwikkeling van rakejten, die een atoombom over de halve wereld zou den kunnen vervoeren, tot de doel stellingen van het Amerikaanse le- gerprogramma behoort. Hilversum. - De afd. wereldomroep van Radio Nederland zendt voortaan weer tweemaal per week groeten uit aan Nederlandse zeevarenden van ma rine en koopvaardij. Formulieren kunnen worden aangevraagd bij Ra dio Nederland, afd. Wereldomroep, Postbus 150, H'sum. Op de enve loppe vermelden: Groeten aan zee varenden Bij aanvrage diene men op spreken: Hilversum, Rotterdam of Den Haag. Haag. De aanvangsdatum van de voorge nomen Joodse campagne van „niet-sa- menwerking" met de Palestijnse rege ring, is thans vastgesteld op 25 Juli aanstaande. (Reuter). Londen (AFP). - Tijdens een indrukkende plechtigheid op het Stadhuis van Londen is aan maarschalk Montgomery het eereburgerschap van de stad ver leend. In een toespraak bracht deze hulde aan den Britsen soldaat „die langer dan enige andere soldaat strijdt, zelfs wanneer zijn inspanning niet met succes wordt bekroond." Nederlandse diplomatieke en con sulaire posten en Nederlandse in stellingen en particulieren in de vreemde, die met emigratie niets uitstaande hebben, worden nog steeds overstelpt met aanvragen van personen en instellingen hier te lan de, om inlichtingen over emigratie naar het buitenland. Naar wij van het ministerie van Sociale Zaken vernemen, moeten verzoeken om inlichtingen inzake emigratie uitsluitend gericht worden tot de „Stichting Landverhuizing Ne derland", Kortenaerkade 10, 's-Gra- venhage. Andere- instanties en per sonen kunnen geen gevolg geven aan dergelijke verzoeken. In een proces tegen 57 van com munistische activiteit beschuldigde personen, te La Coruna in Spanje ge voerd, zijn twee doodvonnissen uitge sproken en drie vonnissen van dertig jaar gevangenisstraf. (Reuter). De Duitse soldaat. Na de plechtigheid in Guildhall (het stadhuis van Londen) werd in Mansion House een lunch gehouden. Aan het eind hiervan hield maarschalk Montgo mery een toespraak, waarin hij de „drie grote kwaliteiten van den Duitsen soldaat erkende. Technisch, zo zeide Montgomery, was de Duitse soldaat uiterst goed opge leid, hij was een expert in het gebruik maken van de ter reinsgesteldheid en zijn discipline was een ijzeren Maar, aldus de maarschalk, een ding ontbrak den Duitsen soldaat, en de oorlog had hem geleerd, dat het in het leven hierop aankomt, n.1. de „menselijke factor". Ten aanzien van de dienstplicht zeide hij, dat deze de ge legenheid geeft een nieuwe generatie op te leiden, die het Britse volk naar nieu we roem zal kunnen voeren Verdachte: „Uit angst voor den S.D., Edelachtbare." President: „In zo'n geval zou ik zeg gen: alles liever dan 15 landgenoten aan de galg brengen." Verdachte: „Ik heb niets gedacht." Lages. En dan was daar als gedetineerde ge tuige de kaalhoofdige 45-jarige Kriminal- beambte Lages zelf met zijn scherp ge sneden gezicht en zijn originele S.D.- uniform aan, die nog geen woord Ne derlands kan spreken en die zijn bij deze beraamde overval gevolgde werkmetho de „Selbstverstandlich" als „sein pflicht" beschouwt. Zijn verklaringen komen vol komen overeen met wat Boogaard reeds heeft verteld. Zelfs voegt hij er nog aan toe, dat hU Boogaard niet in twijfel heeft gelaten over de eventueele gevolgen voor den bewaker, zo deze al mocht proberen zich aan de S.D .-instructies te onttrek ken. De president ondervraagt hem over het lot van de acht tijdens de overval ge grepen K.P.-ers en de zeven lukraak ge kozen gevangenen, die reeds de volgende dag in de duinen van Overveen werden gefusilleerd. Weer: „Het bevel". „Auftrag bekommen aus Den Haag", vergeet Lages niet te zeggen, „fusillierung schnellstens dureh zu führen." Hij is zelf meegegaan naar Overveen om de „Fahrt" daar naar toe te bevei ligen. Er waren geen vuurpeletons. Ook Maarten Kuiper wordt over de fusillade ondervraagd en wekt het af grijzen van het publiek op door te zeg gen: „Ik had het nog nooit gezien", op een toon alsof hij over een nieuwe film spreekt, „dus had Ik Lages gevraagd of ik er bij mocht zijn." De doodstraf- Het requisitoir van den advocaat-fiscaal, mr. M. H. Gelinck, is kort maar krachtig. Naar zUn mening Is een lange zitting als deze (van tien nur des morgens tot bijna drie uur des middags zonder onderbre king) overbodig voor een zaak als deze, waarbij de enige uitspraak toch reeds van te voren vast staat. ZUn werk heeft de dood van 15 onzer beste vaderlanders tengevolge gehad. De ergste straf is hier de enige: de dood straf. Het Hof zal op Vrijdag 26 Juli a.s. uit spraak doen. Bartels, de man, die onlangs voor de zevende keer erin is geslaagd, aan zijn gevangenschap te ontkomen, werd in de centrale bewaarplaats te Scheveningen in bewaring gehouden, omdat hij ervan verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan het verraden van Joden aan de S.D. Bartels was in de centrale bewaar plaat., te Scheveningen veilig opgebor gen, althans zo veilig, als men hem in dit kamp, dat geen gevangenisaccomoda- tie heeft, kon opbergen. Daarbij hield men rekening met de „capaciteiten" van Bartels op het gebied van uitbreken Men heeft echter niet kunnen verhin deren, dat Bartels wederom de vrijheid heeft opgezocht. Kent u dat gedicht van de Genes- tet, dat bovenstaande titel draagt? Het verhaalt van een meisje, een t-b.c-patiëntje, dat vanuit haar bed de toren ziet en al maar naar het haantje van de toren ligt te kijken. Ze hoopt zo vurig op herstel. Ze blijft hopen, vooral als 't lente is geworden. Hoort haar optimisme: „Als dat haantje van de toren naar het Zuiden gaat word ik beter! „Zo ligt ze dag in dag uit te turen. Zou 't nooit gebeuren? Ondertussen gaat de slepende ziekte voort, 't Wordt erger, maar niet beter met haar. Het haantje dat geluk moet brengen schijnt onverbiddelijk. Ze sterft, nog in de bloei der jaren. De dag van haar begrafenis komt. 't Is een stra lende zomerdag. Het haantje van de toren wijst naar het zoele Zuiden. Hoe tragisch! Is dat zieke, maar steeds op be terschap-hopende meisje niet een treffend beeld van de mensheid van onze dagen? Wij zijn ziek, dodelijk ziek. Maar in ons aller hart leeft de verwachting: Het zal beter worden! Ja een mens zou in wanhoop verdorren als hij niet verwachten kon op beterschap. Menige zieke lag in de voorbijgegane winter uit te zien naar de zomertijd. Als eerst die warme zonnestralen maar komen. Die goedkope dokter zou genezing brengen. Zo leeft er in ons aller hart verwachting dat 't in onze ho peloos ontredderde wereld beter zal worden. Vol verwachting klopt ons hert. Wij zien allen uit naar het haantje van geluk. Wij slapen allen de gelul.sdroom en de geluksprikkel houdt ons op de been. Opmerkelijk is daarbij ons vol komen gebrek aan consequentie. Zolang wij kind zijn zoeken wij ons geluk in ons werk. Hoe graag knut selt en schrijft een kind niet, of speelt alle beroepen na! Roept de leeftijd ons tot de arbeid, dan zoe ken wij ons geluk in het spel. Wij zijn „gek op gummi" en ballen op allerlei manieren: biljart, cricket, hockey, polo en voetbal. Zijn wij ongetrouwd, dan zoeken wij ons ge luk in het huwelijk, zijn wij gehuwd, dan achten wij den ongetrouwde bevoorrecht. Zijn wij ondergeschikt, dan wensen wij een eigen zaak. 't Is ons ideaal: ,;eigen meester; nie- mands knecht!" te zijn. Zijn wij pa- troon, dan kennen wij aan onze employé's groter geluk toe. Leven wij onder een conservatief bewind, dan heet ons geluk „democratie". Maar hebben we de democratie pas bezworen, dan verlangen wij naar het conservatisme terug. Schopenhauer, de bekende pessi mist, zei eens: ,,De mens leeft al tijd in verwachting!" Dit is vaak onze dwaasheid, dat wij het geluk niet als een geheim willen zien. Wij drukken het op onze verkiezings biljetten, illustreren 't op onze af- fiche's, beschrijven het in onze ro mans en vinden het nooit. Zou den wij niet met wat meer aandacht luisteren naar wat de grote Prediker Jezus heeft gezegd over het geheim van het geluk? Dat geheim van het geluk is: de honger naar de tarwe, die wij niet planten, naar het brood, dat wij niet bakken, naar de wijn, die uit onze persen niet vloeit. Wij moeten verder kijken dan naar het haantje van de toren; wij moeten naar de torenspits zien, die altijd naar Boven wijst. Er is geen waar geluk zonder God. Augustinus heeft het aldus ge zegd: „Dit is het gelukkige leven zelf, verheugd te zijn o God, over U, tot U en om U!" Dat is 't en dat ook alléén! In verband met de kleine opoer vlakte van ons blad hebben wU van de autoriteiten toestemmine ontvangen des Zaterdags met een dubbel nummer te verschUnen Het enige maanden geleden in de haven van Delfzijl gezonken marine- begeleidingsschip, de K 2, wordt thans geborgen. Op de kade is een twaalftal zware lieren opgesteld met behulp waarvan het schip reeds recht getrok ken is. Thans worden onder aan het schip drijvers bevestigd, om het in drij vende toestand te krijgen, waarna het zal worden leeggepompt. DE „GANGES" IN IJSLAND GEARRIVEERD. Rotterdam. - De sleepboot „Ganges" arriveerde van Southampton te Akra- nes (IJsland) met een betonnen cais son op sleeptouw, ten behoeve van de aldaar aan te leggen kunstmatige haven. Rotterdam. - Uit Southampton is te Rotterdam aangekomen het s. s. Dui- veland, beladen met 16 ramtanks voor het Nederlandse leger. Het schip heeft ligplaats genomen bij de terreinen van de scheepvaart- en steenkolen maat schappij aan de Schiehaven.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1