Gemeenschappelijke arbeid moet de weg tot welvaart banen Meer aandacht voor onderwijs en opvoeding Internat, samenwerking voor een vreedzame wereldorde NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER. KOEGRAS. TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Verbetering in de ontwikkeling der Indonesische kwestie Voor een krachtige bevordering der stoffelijke welvaart Vier resoluties te Malino aangenomen Sociale gerechtigheid H.M. de Koningin spreekf de Troonrede uii Weerbericht. Van wie is de olifant? Macht aan publiekrechtelijke bedrijfsorganen Een Federatie bestaande uit vier delen Sociale maatregelen 's Lands financiën baren zorgen. Er komt een nationale omroep Hierna conferentie over Borneo en Grote Oost Zuivering overheidsper soneel en pers. Prof. Schrieke krijgt twintig jaar Atoombomproef een week uitgesteld Wederopbouw van leger en vloot DINSDAG 23 JULI 1946. 70e Jaargang No. 9793. HELDERSCHE COURAN VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA Uitgave: N.V. Uitg. M«. Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3. Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. HEDENMIDDAG HEEFT H.M. DE KONINGIN IN DE OUDE RIDDER ZAAL AAN HET BINNENHOF TE DEN HAAG DE TROONREDE UIT GESPROKEN, WELKE DE PLANNEN VAN HET NIEUWE KABENET- BEEL ONTVOUWT. STEUNENDE OP DE REGERINGSVERKLARING, WELKE REEDS DOOR DEN MIN.-PRESIDENT IS GEGEVEN, IS ZIJ HIERVAN EEN NADERE CONCRETISERING EN UITWERKING. Zich, zoals gebruikelijk richtend tot de laden van de Staten-Generaal, ving H. M. aan Haar voldoening er over uit te spreken, dat reeds menige schrede gezet is op de weg naar de wederopbouw „van onze geestelijke en stoffelijke wel vaart." De Troonrede richtte zich dan direct Op het voor ons Rijk thans belangrijkste probleem: de overzeese gebiedsdelen on der de evenaar. „In de ontwikkelins der gebeurtenissen in Oost-Indië", aldus H. M., „valt ver betering aan te wijzen. In belangrijke delen der buitengewes ten is reeds in eerste aanleg overgegaan tot de vestiging van een nieuwe rechts orde, steunend op de beginselen, die in mijn rede van 7 December 1942 wer den neergelegd. Met vertegenwoordigers der bevolking uit die buitengewesten Waar het gealliëerde opperbevel de ver antwoordelijkheid voor de bestuursvoe ring heeft overgedragen, wordt thans beraadslaagd over de vervulling, langs loyale en vreedzame weg, van de na tionale verlangens. Op Java en Sumatra echter ontbre ken nog voldoende voorwaarden voor zulk een overleg. Ik vertrouw,* dat de- Ze voorwaarden mede dank zij ver dere bespekingen spoedig aanwezig 2ullen zijn. Het gealliëerde opperbevel in deze gebieden, en in de Riouw-Archipel, heeft zijn taak nog niet voltooid. Nqg altijd lijden daar tot onze bezorgdheid velen uit alle bevolkinsgroepen on der de gevolgen van de oorlog. Terugkeer orde en rust eerste voorwaarde. De verdere liquidatie van de Japan se invasie en de terugkeer van orde en rust, met name op Java en Sumatra, zijn noodzakelijke voorwaarden, wil Nederland zich ten volle kunnen wij den aan zijn roeping, om te zamen met de Indonesische volken ook voor hen binnen het Koninkrijk een eigen staats verband op te bouwen, waarin die volken vrij hun eigen kracht kunnen ontplooien en door middel waarvan zij zich een eigen plaats in de rij der Verenigde Volken zullen kunnen ver werven. In dit Indonesisch staatsver band zullen, uiteraard de rechten en belangen van alle bevolkingsgroepen en van minderheden dienen te worden beschermd en behartigd. Ten einde voor de overgangstijd in het bijzonder de uitoefening van de taak van het opperbestuur ten aanzien van Oost-Indië beter tot haar recht te doen komen en ook daar de Rijks conferentie voor te bereiden, zal on verwijld een ontwerp van wet tot in stelling van een commissie-generaal aangepast aan de eisen van de huidi ge tijd aan U worden voorgelegd. In afwachting van het herstel van het economische leven zullen de grote moeilijkheden, waarvoor Oost-Indië zich op het gebied van geld- en han delsverkeer gesteld ziet, slechts met steun van Nederland en door nauwe samenwerking van beide delen van het koninkrijk, uiteraard op voet van ge lijkheid, overwonnen kunnen worden. Diep getroffen ben ik door de plichts betrachting en zelfbeheersing, waar mede intussen zowel burgers als mi litairen ginds onder zo moeilijke om standigheden voortgaan, hun taak te vervullen. IETS WARMER. Weersverwachting, geldig tot Dins dagavond: Bewolkte lucht, plaatselijk nog kans op enige lichte motregen, voor namelijk echter in de vroegere ochtend. Enige stijging van tempe ratuur. Matige Z.W. wind. 24 Juli: Zon op: 4.49. Onder: 20.43. Maan op: 0.47. Onder: 16.58. Hoog water Laag water 0.50—14.11 6.45—19.35 W.-Indië. Ook in West-Indië leeft een drang naar vernieuwing der staatsinstellingen Wat reeds zonder grondwetswijziging ter bevrediging daarvan kan geschieden, zal ten spoedigste worden bevorderd, op dat Suriname en de Nederlandse Antillen zullen kunnen beginnen met op nieuwe voet eigen, leven, deelgenootschap in het Koninkrijk en in het bijzonder hun taak in hun eigen omgeving ter hand te ne men. Londen, (Reuter). - De Britse Nieuwsdienst in Duitsland meldt, dat een Nederlander aan het Bureau voor Herstelbetalingen van het Britse militaire bestuur in Duitsland heeft gevraagd, hem weer in het bezit te stellen van een olifant, die, naar hij zeide, door de Duitsers was meegenomen tijdens de bezetting van Nederland De olifant is in Hannover terug gevonden, doch de Duitse eigenaar ontkent, dat het dier tijdens de oor log is geroofd en zegt, dat hij het heeft ontvangen in ruil voor een aantal apen. De Britse militaire autoriteiten stellen een nader onderzoek in. Grote aandacht voor export; verbetering landbouwonder wijs. Ten aanzien van de stoffelijke welvaart staat voorop 't streven naar opvoering van de nationale produc tie. Het herstel en de uitbouw van de handel en de nijverheid in al hun geledingen zal met kracht wor den bevorderd. Met het oog hierop zal aan de totstandkoming van een wettelijke regeling voor een advi serend planbureau met spoed wor den voortgewerkt. In het bijzonder op de industrie-ontwikkeling van ons land, als belangrijk middel om de moeilijkheden, uit de wijzigingen in de economische wereldstructuur voortvloeiend, te boven te komen, zal de aandacht der regering zijn gevestigd. De regering is voornemens om ter bevordering van de ontwikkeling van een gezond middenstandsbedrijf voortgang te maken met de be staande vormen van het verlenen van crediet, alsmede de midden stand, waar nodig, tegen onredelijke concurrentie van de zijde van het grootbedrijf te beschermen. Ter be vordering van de dringend noodza kelijke export, zowel vanindustriële als van agrarische producten, zullen de economische betrekkingen met andere mogendheden worden voort gezet en uitgebreid. Een doeltref fende voorlichting dienaangaande zal, zoveel mogelijk tezamen met 't bedrijfsleven, worden bevorderd. De landbouw. Bij de ten aanzien van de land bouw te nemen maatregelen, zal er naar worden gestreefd aan het eco nomisch verantwoorde kleine boe ren. en tuindersbedrijf een zodanig inkomstenpeil te waarborgen, dat voor het gezin een behoorlijk be staan verzekerd is. Met inachtneming van een rede lijke beloning voor diegenen, die in land- en tuinbouw werkzaam zijn, zal de aandacht bij voortduring ge richt moeten blijven op verlaging van de kostprijs van onze land- en tuinbouwproducten. Daarnaast is bevordering van de kwaliteits-ver- betering een eerste eiste. Het land- en tuinbouwonderwijs zullen moeten worfl(en uitgebreid, terwijl het landbouwkundig onder zoek zich tot nieuwe gebieden zal dienen uit te strekken. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de opleiding van landarbeiders. Ruilverkavelingen. Het herstel van het geschonden land-- bouwbedrijf zal met kracht worden voort gezet.. Eerlang zal een ontwerp van wet, in het bijzonder het herstel van Wal cheren regelende, bij de Staten-Generaal worden ingediend. Ruilverkavelingen en her-ontginningen zuüen een meer ratio neel grondgebruik mogelijk moeten ma ken, terwijl voorbereidingen zullen wor den getroffen voor verdere landaanwin ning en nieuwe inpolderingen. Bij deze maatregel zal aan de aankleding van het landschap bijzondere aandacht worden geschonken. Regelen van wet ten aanzien van ver koop en doelmatige verpachting van gronden zullen worden voorbereid. De Visserij. Op het gebied van de visserij zal het inslaan van nieuwe wegen krachtig wor den bevorderd, terwijl aan het visserij- onderzoek bijzondere aandacht zal worden gegeven. Ten behoeve van de binnen visserij wordt een wettelijke regeling voorbereid. Met kracht zal ook de wederopbouw worden voortgezet, met name ook van gebouwen van geestelijke en culturele betekenis, welker grote waarde niet uit het oog zal worden verloren, en van bedrijfsgebouwen. Het bouwen van nieuwe woningen zal, zodra de aanvoer van materialen dit mo gelijk maakt, ten sterkste worden be vorderd. Enkele wijzigingen in de Wo ningwet zijn in verband hiermede voor bereid. Een financiële regeling voor de bouw van woningen door particulieren is vrijwel gereed. De bemoeiingen tot herstel van het spoorwegverkeer en ons zwaar gehaven de autopark zullen worden voortgezet Voorts zal de productie van banden wor den bevorderd. Aan de verkeerswetgeving en de be vordering van de veiligheid van het vér- keer wordt bijzondere aandacht besteed. Een regeling van het goederenvervoer langs de weg wordt voorbereid. Alle krachten worden er op» gericht, opdat ut plaats, welke aan ons land in het lucht verkeer op grond van geschiedenis, lig ging en praestatie-mogelijkheden toe komt, binnen zo kort mogelijke tijd weer wordt ingenomen. De reeds getroffen maatregelen tot her stel van de door de oorlog deerlijk ge troffen koopvaardijvloot zullen met kracht worden voortgezet. Een wettelijke regeling voor de pen sionnering van zeelieden is in voorberei ding. Zoveel doenlijk zal mede ter ver sterking van de saamhorigheidsgedachte en het verantwoordelijkheidsgevoel der bedrij fsgenoten worden gestreefd naar een verschuiving der overheidsbemoei ing naar publiekrechtelijke bedrijfsor ganen. De regering zal met spoed de voorbe reiding voortzetten van een wetsvoorstel op de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Als top-orgaan van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zal de instelling van een sociaal-economische raad wor den voorbereid .Regelingen zullen moe ten worden getroffen, opdat alle bedrijfs- genoten èp in de bedrijfstakken, via de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties, èn in de afzonderlijke ondernemingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook over economische vraagstukken worden betrokken. Voor zover echter de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie geen genoegzame waarborgen biedt voor gezonde social- economische verhoudingen in enig be drijf of voor een juiste behartiging van het consumentenbelang, zal socialisatie worden overwogen van de nog niet in gemeenschapsbezit zijnde openbare nuts bedrijven, alsmede van die bedrijven, van monopolistisch karakter, waarvan na onderzoek socialisatie om redenen van algemeen belang geboden en doel matig blijkt. De socialisatie van het mijnwezen zal worde.i bevorderd, zodra een op kor Malino, (ANP'Aneta). - Maandagmiddag zjjn op de conferentie te Malino met algemene stemmen de vier volgende resoluties aangenomen: 1. Teneinde tot een federatieve structuur van Nederlands-Indië te komen, moet een federatie gevormd worden, welke geheel Indonesië omvat en de naam van „Verenigde Staten van Indonesië" draagt, te termijn in te stellen commissie van onderzoek eeft bevestigd, dat het al gemeen belang zodanig ingrijpen vergt. Een wettelijke basis zal worden voor bereid voor een bijzonder toezicht op het kartel- en concernwezen. Wat een rechtvaardige verdeling van de stoffelijke welvaart betreft, de Troon rede kondigt in dit verband aan: 1. Scherp toezicht op de prijzen; 2. Verbetering kinderbijslag; 3. Verplichte wachtgeldregeling en werkloosheidsverzekering 4. Algemene herziening der sociale ver zekering en voorlopige voorziening voor ouden van dagen; 5. Een njeuwe wet op de beëindiging van arbeidsovereenkomsten; 6. Verruiming van de Armenwet. Grote zorg boezemt mij aldus H. M., de toestand van 's lands financiën in. Bij voortduring staan deze nog onder de invloed van de oorlogsramp en de nasleep van dien. De voorzieningen op burgerlijk en militair gebied leggen een schier ondraaglijke last op de volks huishoudingen der betrokken gebieds delen. Met dankbaarheid gewaagde H. M. van de financiële hulp die tot dusver door net buitenland werd verleend. Mede in het belang van een voort zetting daarvan mag niets worden na gelaten, wat de van ouds erkende cre- dietwaardigheid van Nederland zal kunnen versterken: eerste voorwaarde daartoe is een eendrachtige voortzet ting van de herstelpolitiek", aldus zeide zij. Ook bij het betrachten der uiterste soberheid zullen aan de overheidsfinan ciën zware eisen blijven gesteld, om chaotische toestanden te kunnen voor komen. Handhaving van het monetaire even wicht bij een internationaal verantwoord niveau van lonen en prijzen zal bij voortduring de aandacht vragen. Passende vrijheid voor kapitaal verkeer. Geld- en kapitaalverkeer zal zo spoe dig mogelijk een passende vrijheid her krijgen. Het uitoefenen vantoezicht op de in vesteringen zal voorshands echter on vermijdelijk zijn. Het eigendom van de Nederlandse bank zal in publieke han den dienen over te gaan. De vermindering van de binnenlandse staatsschuld zal de bijzondere aandacht vereisen, waartoe naast de reeds aan hangige vermogensaanwasbelasting een heffing in eens van de vermogens zal worden voorgesteld. Ook een conversie van de binnenlandse staatslening zal aan 61* doel worden dienstbaar gemaakt. De regeling van de bijdragen in de materiële oorlogsschade en van de aan vullende credietfinanciëring bij de wet kan op korte termijn worden tegemoet gezien. Voorts kondigde de Troonrede voor stellen tot wijziging van art. 192 en van hoofdstuk XIII der grondwet aan. De instelling ener staatscommissie tot her ziening van de grondwet kan spoedig worden tegemoet gezien. Het vraagstuk der administratieve rechtspraak zal door een staatscommis sie opnieuw onder de ogen worden ge zien. Inkrimping overheidsapparaat. Met kracht zal worden gestreefd naar inkrimping van het overheidsapparaat. In het bijzonder zal daarbij aandacht worden geschonken aan de Rijks- bureaux. In afwachting van het rapport der onderwerpelljke commissie zullen par tiële verbeteringen in de gemeente- financiën worden voorgesteld. Naar een oplossing van de verschil lende problemen, die samenhangen met de vervolging der politieke delinquenten wordt met voortvarendheid gestreefd. Dat gedeelte van de Troonrede dat over het netelige onderwijs- en jeugd probleem handelt, zegt: Ten aanzien van het onderwijs zal gestreefd worden naar het wegnemen van belemmeringen die de vernieuwing van het onderwijs in de weg staan en naar het aanvullen van de op dit gebied bestaande tekorten. Ontwerpen van wet, vastleggende het kader, waarbinnen zich de vernieuwing van het onderwijs zal kunnen voltrekken, zullen in overweging worden genomen. Voorstellen tot verbetering van de financiële verhouding ten aanzien van het bijzonder Hoger onderwijs zullen U op korte termijn bereiken. De regering zal sterke steun verlenen aan de jeugdbeweging, met inacht neming van zelfstandigheid der levensrichting en erkenning van de rechten der ouders Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de bestrijding van de ver wildering der jeugd. Het ligt in het voornemen, om, de Radioraad gehoord, een wettelijke basis te ontwerpen voor een nationaal omroepbestel op publiekrechtelijke leest, waar bij de verschillende levensbeschouwingen, in organisch verband opgenomen, voor het uitdragen van eigen beginselen beschikking zullen verkrijgen over zend tijd. «-► -M--.. 2. D ze federatie zal moeten bestaan uit vier delen, nJ. Java, Sumatra, Bor neo en de Grote Oost, waarbij een voor behoud wordt gemaakt t.a.v. de positie der kleine Soenda-eilanden, de aanslui ting van de zelfbesturende landschap pen van Oost-Borneo bij Borneo en de positie van de eilanden Banka, Billiton en Riouw (in afwachting van de moge lijkheid, dat deze zich bij Sumatra zullen aansluiten); 3. De tweede conferentie moet zo spoe dig mogelijk bijeengeroepen worden om de uit te werken voorstellen inzake de staatkundige hervorming van Borneo en de Grote Oojst te behandelen; 4. Instemming wordt betuigd met het voorstel om zeven Indonesische afge vaardigden te Malino aan te wijzen ten einde deel te nemen aan de voorberei ding van de voorstellen tot staatkundige hervorming van Borneo, de Grote Oost, Banka, Billiton en Riouw. De zuivering van het overheidsperso neel, alsmede van de pers, zal nog vóór het einde van dit jaar worden voltooid, terwijl een snelle afwerking van de zuivering van het bedrijfsleven eveneens zal worden nagestreefd. De regering zal een juistere rege ling van de positie der ambtenaren o.m. door herziening van stelsel en normen van het bezoldigingsbesluit bevorderen. Een salarisverbetering voor de onderwijzers is in voorberei ding. Een reorganisatie van het geor ganiseerd overleg is voorgenomen. Ik ben mij bewust dat de nauwge zette behandeling van al deze voor stellen overvloedig in aantal, omdat de taak der overheid in deze tijd zoo diep ingrijpt op vele levensterreinen - veel van Uw werkkrachten en van Uw toewijding zal vergen. Met de bede, dat God U hiertoe wijs heid en kracht moge schenken tot ze gen van ons Koninkrijk en deszelfs toekomst, verklaar IK de gewone zit ting der Staten-Generaal geopend", met deze woorden besloot H. M. Haar rede. 's-Gravenhage. - De bijzondere raad van cassatie, arrest wijzend in de zaak tegen prof. mr. J. J. Schrieke. die tijdens de bezetting het ambt van se cretaris-generaal van het departement van justitie heeft bekleed en die door het bvjzonder gerechtshof te 's-Graven hage werd veroordeeld tot de dood straf wegens het opzettelijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen, is Admiraal Blanduy, belast met de uit voering van de atoombomproef, heeft verklaard dat de proef misschien we gens slecht weer een week zal moeten worden uitgesteld. Het kopje boven dit artikel, is een eis, die men na de oorlog nogal eens (heeft horen gebruiken. Politieke par tijen schermden er mee en schreven haar in hun vaandel. Alles wat aan spraak wilde maken op vernieuwing, wat niet ouderwets wilde zijn, ge bruikte naast het schermen met de „geestelijke vrijheid" en de „economi sche gebondenheid" met de „sociale gerechtigheid". Dat was de drie eenheid, die de nieuwe wereld zou moeten regeren. Helaas is het met deze leuzen, als met zovele van hun voorgangers: woorden, zonder meer. Sociale gerech tigheid toch zou betekenen, dat ieder het zijne krijgt' ieder het deel waarop hij recht heeft om zijn bestaan be hoorlijk te verzekeren. Die bestaans zekerheid is echter voor velen nog ver te zoeken. Men vindt in deze maatschappij, als in de vóóroorlogse, de grootste tegenstellingen weelde naast armoede, bevoorrechting naast miskenning. Voor tienduizenden, zo niet millioe- nen, is het een dagelijkse kwelling hoe men eerlijk en fatsoenlijk door het leven moet gaan en vooral voor dege nen, die moeten leven van een klein pensioen of van de rente van een klein kapitaaltje, is het een dagelijks hoofd breken, hoe men rond moet komen. Het ia daarom toe te juichen, dat de Stichtir-T van de Arbeid, zich vo rige week met esn nota tot den Mi nister van Sociale Zaken heeft ge wend, met het verzoek, een noodvoor ziening te treffen, voor hen die *n het genot zijn een rente van de ouder domswet en van de invaliditeitswet. In deze nota, die we in de krant opna men, werd voorgesteld, de ouderdoms rente en invaliditeitsrente te verhogen tot f 9 per week, de weduwen en we zenrente tpt f 6 per week. Men zal toe moeten geven, dat dit alleszins billijke wensen zijn, want vooral o«k voor deze groepen van de bevolking, is het leven uiterst moeilijk en is heteen plicht van de gemeen schap, daadwerkelijk te helpen. Een zelfde billijke eis, die op geheel ander terrein ligt is d»e van verhoging van de onderwijzers-salarissen, die door minister Beel in het vooruitzicht is gesteld. Er is wellicht bij de massa weinig begrip hoe slecht onze „school meesters" betaald worden. Het gevolg daarvan is, d'a± er voor dit beroep steeds minder belangstelling komt. En het directe gevolg daarvan zijn de overvolle klassen. En het gevolg daarvan (we zouden zo nog wel enige tijd door kunnen gaan) dat er geen voldoende onderwijs aan onze jeugd kan worden gegeven. Geen onderwij zer kan een klas van veertig of méér leerlingen behoorlijk onderwijs geven. Men kan van onderwijzers niet uit sluitend platonische liefde eisen voor hun vak, daarnaast zal toch een be hoorlijke materiele waardering moe ten zijn. Minister Beel heeft die nu in het vooruitzicht gesteld. Dat zij spoedig kome, opdat het niet worde, zoals een bekend onderwijskracht ons dezer dagen zei: „het onderwijzersge slacht sterft uit". Dat zou inderdaad een ramp voor ons volk zijn. B. Nederland, dat zich in het verleden voortdurend tot taak heeft gesteld in de internationale samenleving der volkeren bij te dragen tot de opbouw van een vreedzame internationale wereldorde, zal ook thans naar vermogen krachtig sa menwerken met al die landen, die even eens de wederopbouw en de bevestiging van vrede en veiligheid willen dienen op grondslag van recht en rechtvaardigheid. Mede als een bijdrage tot de vestiging van een sterke internationale rechts orde zal worden voortgegaan met de wederopbouw zowel van onze Marine als van onze Landmacht. In beide de len onzer strijdmacht zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de tucht, het moreel, de geestelijke verzor ging en de sociale bemoeiingen ten dienste van het personeel en zijn ge zinnen. Voorstellen tot wijziging van de dienstpichtwet en van de bevorderings- wetten voor het beroeps- en reserve- personeel onzer landmacht zuilen U worden aangeboden. Zowel aan onze landmacht als aan onze Marine, in het bijzonder aan dat gedeelte, hetwelk tij dens de oorlog reeds jaren uit het vader land afwezig was, worden hoge eisen gesteld. Met erkentelijkheid maak ik ge wag van de grote plichtsbetrachting en offervaardigheid dezer mannen. Echtscheiding en onzedelijkheid. In ernstig onderzoek zal worden ge nomen de vraag op welke wijze ont duiking van het bepaalde in artikel 263 van 't burgerlijk wetboek kan worden tegengegaan. Maatregelen ter voorko ming van lichtvaardige echtscheidingen zullen worden voorbereid. Maatregelen zullen worden voorbereid ten behoeve wan een meer doeltreffende bestrijding van de openbare onzedelijkheid. In de organen var de Verenigde Naties en met name in de Veiligheidsraad, zo mede in de commissie voor de beheer sing der atoomenergie, streeft de rege ring naar bevordering van goede in ternationale verhoudingen op de grond slag van het handvest, met het doel de internationale v-ede en veiligheid te bevestigen en de vrijmaking van het in atoom sluimerend geweld te doen strek ken tot heil, in stede van tot rampspoed der mensheid. Onzerzijds wordt een spoedige tot standkoming van definitieve vredsrege- lingen gev ruist, ten einde de wereld de gelegenheid te bieden, door vreedzame arbeid tot herstel te geraken. Verhouding tot België. Het besef, wederkerig bestaande bij de Nederlandse zowel als bij de Bel gische regering, dat ten aanzien van een aantal internationale vraagstukken haar respectievelijke belangen gestadig meer samenlopen, draagt er toe bij de nauwe samenwerking met onze Zuider buren te versterken. De ontwikke'ing van onze betrekkin gen met de mogendheden, waarmede de vriendschappelijke relaties niet zijn ver broken geweest, blijft aanleiding geven tot voldoening. Nederland stelt zich voor aanspraken te doen gelden op grensverbetering van beperkte omvang langs de Oostgrenzen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1