NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEBRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Kruitmagazijn bij Amsterdam in de lucht gevlogen Helder II handhaaft zich in de reserve 2e klasse Nederlandse Marine-officieren ontvangen Amerikaanse onderscheidingen Urenlang duurden de zware onfploffingen voort Meerdere slachtoffers De vrede moet komen uit de harten der mensen. Bevin niet naar Parijs Wat brengt de radio? Weerbericht. VANDAAG OPENING VREDESCONFERENTIE SPORT De H.A.V. weerde zich uitstekend Aan boord van de „Hauston" Zwendel in gecondenseerde meik Tour de France beëindigd Nieuws in 't kort. Ned. Wielerkampioen schappen Hongarije erkent Spaanse rep. regering De begrafenis van Bouwe Vlas Puntenwaardering voor textielgoederen H.R.C. II verslaat De Kennemers II Geslaagde atletiek wedstrijden - Prikkeldraad Voetbaluitslagen Nel van Vliet in topvorm Russische sch^ers naar ons land MAANDAG 29 JULI 1946. 79e Jaargang No. 9990. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. HolL Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3. Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Zondagmiddag omstreeks half zes werd Amsterdam opgeschrikt door 3 zware ontploffingen, tengevolge waarvan een enorme rookzuil in Noordelijke richting door de gehele stad zichtbaar werd. Volgens eerste meldingen is in de Grote IJpolder een kruitmagazijn aan de Noorderweg in de lucht gevlogen. De ontploffingen duurden om half zeven nog steeds voort. Brandweer, poli tie en militaire politie hebben zich naar de plaats des onheils gespoed. Men gelooft, dat op het ogenblik der ontploffing 4 wachten bij het kruithuis aanwezig waren. Het kruithuis werd als opslagplaats gebruikt voor Duitse munitie, die ver gaard wordt uit de in de duinen gelegen bunkers. Munitieverzamelplaats. Er waren vier munitieopslagplaatsen In het kruithuis. De munitie werd er verzameld, teneinde ze van hieruit naar schepen in het Noordzeekanaal te ver voeren, die de gevaarlijk lading op zee overboord zetten. Het sorteren der munHie geschiedde meestentijds met behulp van SS-arbeidskrachten. Een in de nabijheid gelegen boerde rij brandde geheel af. Drie dagloners huizen werden met de grond gelijk ge maakt. Verschillende inwoners zijn er echter zonder kleerscheuren afgeko men. Een ware hel. In een der magazijnen zouden zich o.m. 300 landmijnen bevinden. Naar eon ooggetuige verklaarde is de omgeving van het kruithuis in een ware hel herschapen. Projectielen wer den bij de ontploffingen in alle rich tingen weggeslingerd. Wondere redding. Op wonderbaarlijke wijze zijn de Vier, bij het kruithuis op wacht staan de militairen, aan de dood ontsnapt. Bij de eerste slag der hevige explosie, die door het in de lucht vliegen van de opgestapelde munitie werd veroor zaakt, werden de drie 6oldaten van de grond gelicht en als veertjes door de lucht geslingerd. Een viertal meters verder belandden zij weer op de begane grond en wel aan de andere zijde van een twee meter brede sloot, waarover de enorme luchtdruk hen had heen geslagen. Verdoofd van schrik en van de slag maar wonder boven wonder slechts licht gewond, aarzelden de man nen met grote tegenwoordigheid van geest, geen moment dekking te zoeken in het water van de sloot. Gelijktijdig weergalmde daarop de tweede zware slag, die zoo mogelijk nog heviger was dan de eerste. De brokstukken en de projectielen vlogen de mannen om het hoofd. Toen de ergste ontploffingen voorbij waren, verwijderden de man- Byrnes, LONDEN. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Bevin, zal wegens een lichte ongesteldheid niet naar Parijs kunnen gaan. De eerste-minister, Attlee, zal de Britse delegatie voor de Vredes conferentie in zijn plaats leiden. Men beschouwt het overwerkt zijn als de oorzaak van zijn ziekte. Hij heeft slechts twee korte vacanties gehad sinds hij precies een jaar geleden minister van Buitenlandse Zaken werd. VOOR DINSDAG 30 JULI 1946. HILVERSUM 1 (301 m): 8.20 Pluk de dag. 9.Vrouwenspiegel. 9.45 Lichtbaken (her haling). 10.45 Gedichten. 1Z.03 Zangrecital. 12.30 Lunchconcert. 14.Gramofoonpl. 15. Voor de vrouw. 16.De zonnebloem. 16 30 De Franse muziek. 18.Muziek voor de maaltijd. 18.15 KAB. 19.30 Voor <Je jonge ren. 20.15 Concert. 21.Filmkwartier. 21.15 Radio Philharm.-orkest. 22.35 De 12 stoelen (II) hoorspel. 23.30 Slotaccoord. HILVERSUM H (415 m): 8.45 Serge Pro- kokieff. 10.35 Pianorecital. 11.45 Gr.pl. 12 30 Ons platteland. 1315 Ensemble Bandi Balogh. 14.20 De kwintetspelers. 15.15 Ri- chard Crooks zingt. 15.30 Jeanne d'Arc au Bücher (II) 16.45 Muziek van Dvorak. 17 30 Les Gars de Paris. 18.15 The Skymasters. 18.40 César Franck-cyclus. 19.30 Metro- polltan Opera. 20.05 Metropole-orkest. 20.05 Orkest en orgel. 22.15 Buitenlands overzicht. 23.45 Gr.pl, GARNIZOENS-AALMOEZENIER TE BATAVIA. BATAVIA. (ANP) - De legervoorlich- tfingsdienst meldt, dat als garnizoens aalmoezenier te Batavia is opgetreden de aalmoezenier J L. Janssen. ENIGE REGEN. Weersverwachting, geldig tot Maan dagavond: Zwaar bewolkt met enige regen, meest matige aan de kust echter tijdelijke krachtige wind tussen Zuid en West. Iets koeler. 30 Juli. Zon op: 4.57. Onder: 20.35. Maan op: 7.01. Onder: 22.05. Hoog water Laag water 5.39—19.21 11.45—24.14 nen zich zoo snel mogelijk van de ge vaarlijke plaats. Slachtoffers. Uit nadere berichten valt thans reeds op te maken dat de ontploffingen ern stige gevolgen hebben gehad. Een der bewooonsters der afgebrande daglo nerswoningen, de 60-jarige Cath. van Woerkom-Vlegels wordt vermist. Twee vrouwen zijn gewond naar het Wilhel- minagasthuis vervoerd. Het twaalfja rig zoontje van een dezer vrouwen is om het leven gekomen. Voorts zouden verscheidene wandelaars, die zich in de buurt van het kruishuis bevonden het slachtoffer zijn geworden. Daar bij zouden een doode en verscheidene gewonden zijn gevallen. De vier loodsen, waaruit het kruit huis bestond, z|jn zijn tot de grond toe afgebrand. Kleine hoeveelheden grana ten enz. cnploften drie uur na het be gin van de ramp nog steeds, zodat het toen nog altijd onmogelijk was de plaats van het kruithuis te naderen. Alle we gen in de omgeving zijn door de poli dat de broeiing tie afgezet. Vermoed wordt, ontploffing te wijten is aan van heet kruit. SCHEPEN TE BIKINI NOG STEEDS RADIO ACTIEF. LONDEN. (Reuter) - Volgens Radio New York hebben atoomdeskundigen na een onderzoek van twee uren ln het strand- meer van Bikini meegedeeld, dat bijna alle schepen in dit gebied nog gevaarlijk radio-actief zijn. Volgens dit radiobericht kan het nog verscheidene dagen duren, voordat een definitief onderzoek op alle schepen kan worden ingesteld. Parijs, 29 Juli (Reuter). - Naar men verwacht, zal Attlee bij de formele opening van de Vredescon ferentie het woord voeren. Spoedig na de aanvang der conferentie om 4 uur hedenmiddag, zal Georges Bidault officieel de vertegenwoor digers van 21 landen verwelkomen. Dan zullen vermoedelijk Byrnes en Attlee namens de gasten spre ken. Na de officiële opening zullen de afgevaardigden een voorzitter kiezen. De leiders der delegatie van de Big Five zijn: Attlee (waarnemend voor Bevin), Byrnes, Molotof, B'dault en Wang Sjitsjie, minister van buitenlandse zaken van China. De 21 landen zullen moeten beslissen over de procedure en gang van zaken voor de Vredes conferentie. DE SLACHTOFFERS VAN DE AANSLAG TE JERUZALEM. Volgens de laatste officiële cijfers zijn bij de aansag op het hotel King David te Jeruzalem, in totaal 77 perso nen gedood, 46 gewond en worden er 29 vermist. De laatste voetbalwedstrijden in ons district werden gisteren gespeeld en daarbij wist Helder 2 door een 2—2 gelijk spel in Oostzaan haar res. 2e kl.- schap te behouden. Een fraai resul taat, waarmede wij de wisjakken van harte feliciteren. In de strijd om een plaats in de eerste klasse wist ook het Gooi zich te hand haven, door een 20 overwinning op TOG. Ook dat is een goede prestatie en wij zijn er van overtuigd dat de populaire Hilversummers dit op waardige wijze zul len vieren. Misschien gaan zij wel net als de kampioenen Haarlem een week met hun dames uitrusten op Texel, welk ge zelschap wij toevallig verleden week op de boot zagen gaan. Kick Smit was van zelf de gangmaker, want zoals bekend, is hij ook buiten het groene veld een per soon die er steeds de goede geest in houdt. In Rotterdam wist Excelsior met 32 van VUC te winnen en zodoende Rotter- WIND IN DE ZEILEN. Nu de vacanties alom worden gehouden en het v/eer zijn medewerking verleent, wordt ook onze nationale zeilsport weer druk beoefend. Met een flinke snelheid dwars over de plassen. Rotterdam. - Aan boord van de thans te Rotterdam liggende Amerikaanse kruiser „Hauston" had Zaterdag de plechtige uitreiking plaats van Ame rikaanse onderscheidingen aan vier Nederlandse marineofficieren. Omstreeks kwam voor elf arriveerden achtereenvolgens op de „Hauston", luit.-admiraal C. E. L. Helfrich, de be velhebber van de Amerikaanse zee strijdkrachten in Europa, admiraal H. Kent Hewitt en de Amerikaanse am bassadeur in Nederland, dr. Stanley K. Hornbeck, vergezeld van zijn echt genote, die allen met militair eerbe toon door den gezagvoerder van de „Hauston" captain Neil K. Dietrich. ontvangen werden. Op het achterdek van de kruiser hadden zich inmiddels de bemanning van de „Hauston" en een aantal Ne derlandse marine-officieren verzameld. De vier te décoreren officieren hadden zich in front hiervan opgesteld. Het waren vice-admiraal b. d. G. W. Stoeve der Kun, luitenant ter zee H. A. W. Schout b(j Nacht b. d. N. J, van Goossens en de „Portrepresentative from the U. S. Warshipping admini- stration", R. K. Suermondt Admiraal Hewitt wees in een korte toespraak op het bijzondere van de de coratie van Nederlandse officieren, die geschiedde op een Amerikaanse oor logsschip in een Nederlandse haven. Vervolgens las captain Dietrich de overwegingen voor, die geleid hebben tot deze onderscheidingen, Zowel ad miraal Stoeve als Schout-bij-Nacht van der Kun ontvingen beide de Le- gion of merit, degree of commander, terwijl luitenant ter zee le klasse 's-GRAVENHAGE. In het Zuiden van het land hebben controleurs van de CCD een ergerlijke zwendel in gecondenseer de melk ontdekt. Een directeur van een zuivelfabriek was er ln geslaagd ruim 40.000 blikjes gecon denseerde melk ten eigen bate vrij te maken. Hij had daartoe o.a. gebruik ge maakt van z.g. „Bezugscheine" van bet Duitse bezettingsleger, waarop niets afge geven was. De financiëele schuld aan de fabriek, ontstaan door het zich toeëigenen der blikjes, heeft de directeur afgelost uit de opbrengst van clandestiene verkoop van karnemelk, taptemelk en pap, bereid uit taptemelk in de tijd, dat deze producten nog op de bon waren. Er was een melkbonnentekort van ruim 6-000 rantsoenen, terwijl ongeveer 600 boterwikkels ten onrechte waren verant woord als gebru kt. De directeur had bovendien meer dan 170 rantsoenen boter voor privé-gebruik in zijn bezit. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. Goossens de degree of officer ontving. De heer Suermondt ontvingt de ,,me- dal of freedom". Admiraal Hewitt hing persoonlijk de onderscheidingen om de hals of spelde ze op de borst. Vervolgens nam luit.-admiraal Hel frich het woord. In het kort schilderde hij hef roemrijke verleden van de eer ste „Hauston", die gedurende de krijgs verrichtingen in de Indische wateren t^n onder gegaan was en nog onder zijn oppercommando had gestaan in de tijd, dat hij optrad als opperbevel hebber van de gealliëerde zeemacht in Ned. Oost-Indië. Als herinnering aan de grote prestaties van de „Hauston", welks roemruchte naam mee wordt gevoerd door het schip waarop hij zich thans bevond, bood hij captain Die trich een koperen plaat met inscriptie aan. Captain Dietrich bedankte met een kort woord voor de bijzondere eer, die hem hierdoor tan deel gevallen was. De plechtigheid werd besloten met het spelen van het Wilhelmus en het Amerikaanse volkslied. Vervolgens complimenteerden Stan ley Hombeck en admiraal Helfrich persoonlijk de gedécoreerden. De Tour de France is gereden en werd gewonnen door den Fransman Lazarides. Albert van Schendel werd in deze laat ste étappe tezamen met 13 andere ren ners als no. 22 geklasseerd. In het Landenklassement neemt Ne derland de achtste plaats in. Brood, meel en graangewassen zul len in de gehele Sowjet-Unie in de ko mende herfst van de bon gaan (Reuter). De V.S. en Canada zijn, met Enge land, gekant tegen het voortbestaan van de IJNRA op de huidige basis van gratis distribueer en (Reuter). AMSTERDAM. Dertig duizend toe schouwers zijn Zondagmiddag getuige ge weest van de eindstrijden van de Neder landse Wielerkampioenschappen. De uitslagen waren als volgt: I. Kampioenschap achtervolging ovier 5 km.: Finale: 1. Peters, tijd 6.28 3/5; 2. Schulte 6.32. II. Kampioenschap sprint amateurs 550 m.: Einduitslag: 1. Bijster; 2. Hijzelen- doorn; 3. Bontekoe. III. Kampioenschap sprint professionals en onafhankelijken over 550 meter: Eind uitslag: 1. Van Vliet; 2. Derksen; 3. Remkes. IV. Finale kampioenschap Ned. sprint 1946; amateurs en professionals 550 m le Manche: 1. Van Vliet 13 1/5 sec.; 2. Bijs ter; 2e Manche: 1. Bijster 13 sec.; 2. Van Vliet; 3e Manche: 1. Van Vliet 12 2/5 sec.; 1 Bijster. 100 km. achter grote motoren om het kampioenschap van Nederland: 1. Van der Voort, tijd 1 uur 25 min. 38 sec.; 2. Bakker, met 1 ronde achterstand; 3. Rem kes met 2 ronden achterstand; 4. Pronk LONDEN. (Reuter). - Volgens Radio Moskou heeft «de Hongaarse regering be sloten de Spaanse republikeinse regering in ballingschap, waarvan dr. José Giral eerste minister en minister van buiten landse zaken is, te erkennen. AMSTERDAM. - De uitvaartdiensten voor den op 74-jarigen leeftijd te Zeist plotseling overleden oud-commandant van het Leger des Hells, Bouwe Vlas, zullen gehouden worden op Woensdag 31 Juli om 10 uur vm in de congreszaal, Over toom 135137, Amsterdam. Om 1 uur wordt op de Oosterbegraafplaats het stoffelijk overschot ten grave gedragen, terwijl s' avonds om f uur in het Concert gebouw een gedenkdienst zal worden ge houden. De diensten staan onder leiding van eomm A. C Beekhuls en comm. Ch- Durman, den opvolger van den over ledene. 's-Gravenhage. - Ter aanvulling van een eerder gepubliceerde lijst van op punten gewaardeerde textielgoederen, wordt het volgende bekend gemaakt: Mannen en vrouwen Jongens en meisje9 15 jaar en onder 415 jaar. Tweedelige costuums hebben dezelfde puntenwaardering als driedelige costuums, n.160 35 Fingertips (kort model 3/4 dames jasje) waardering als polojasje, 15 10 z.g lakjassen. alsmede transparant-- regenjassen, geen cellophaan) zijn gewaardeerd als kunstzijden regen jassen, n.112 7 Voor huishoudgoed aan het stuk, lakengoed e.d. zijn evenals de stoffen 5 punten per M>. nodig. De waardering voor badstof bedraagt 6 punten per M2. Voor normale slopen, waarvoor tot dusverre 10 punten per stuk waren, is de waardering verlaagd tot 6 punten per stuk. Verder volgen hier nog enkele artikelen, welke van distributie zijn vrij gesteld: boorden en manchetten voor verpleegsters, kleutermutsen, baby- en kleuterhoedjes, jongens-machinaws (schapenvacht met lederen rug). andere echter vereist dam aan haar zevende eerste klasser te helpen Over weelcfe gesproken. De club van Holleman zal het dus het volgend seizoen in de tweede klasse moeten pro beren. In Hoorn is het feest geweest gisteren. De populaire RK voetbalver. Always For- ward speelde 1—I tegen Zaanlandia en bereikte door dit resultaat de derde klasse. Ook hier dus weer een beslissing die ten koste van Zaanlandia, dat het nu weer in de vierde klasse gaat pro beren. DTS heeft nog juist op tijd haar vorm te pakken gekregen, want nu weer werd van ETO ln een uitwedstrijd met 6—1 ge wonnen. De Deetjes staan er nu uitste kend voor, nl met 4 winstpunten uit 2 wedstrijden, terwijl alleen VVB uit Vel- sen nog kans heeft met 2 punten uit twee wedstrijden. Helder 2 wist tegen OSV 3 het benodigde punt te halen en blijft dus ln de res. 2e klasse, waar zij qua haar laatste presta ties ook thuis hoort. De witjakken be haalden 10 winstpunten uit 6 wedstrijden, wat dus een goede bult W, die voldoende zegt. Met HRC 2 ls het nog niet zover. Wel wisten de roodhemden tegen de Kenne- mers 2 ruimschoots te zegevieren, nl met 5—1, maar ook Rapiditas 2 kwam met een overwinning thuis op DWS 4 en nu ls er een beslissingswedstrijd nodig, waarbij de Weespenaren door beter doelgemld- delde al reeds aan een gelijk spel genoeg hebben Maar de kans is er nog en juist op vreemd veld schijnen de reserves van Rapiditas niet zo sterk te zijn, dus lijkt ons de kans niet verkeken. OSV 2 won nog met 53 van Velsen 2. In het Oosten speelde Rigtersbleek en PEC 1—1, terwijl Vitesse met 3—1 van Labor won. Door deze resultaten ls PEC gedegradeerd, maar ls er nog een be slissingswedstrijd nodig tussen Rigters bleek en Vitesse, die belde 8 winstpunten hebben uit 6 wedstrijden. De rode reserves hebben kans gezien in een wedstrijd die een kleine duizend toeschouwers trok te winnen. Het werd 5—1 en hoewel ook deze wed strijd een matte indruk achterliet, had deze strijd toch een apart cachet. Wat was n.1. het geval. Wij zagen ein delijk eens momenten van heel goed voetbal, van voetbal zoals het gespeeld moet worden. In al de gespeelde promo tiewedstrijden ln onze stad misten wij dat, en daar spelen dan plotseling twee jonge „broekies" onder lang geen gun stige omstandigheden een wedstrijd, die klinkt als een klok. Keurig combinerend ging het van Rij kers naar Nieuwstadt en vooral de eerste wist op rustige wijze met de nodige schijnbewegingen een productief resul taat te bereiken. Beide spelers toonden dat zij van het goede soort zijn waarvan wij er in onze stad maar zo welntg heb ben. Vanzelfsprekend zijn deze spelers nog niet op hun volle kracht en kleven er aan hun spel nog wel de nodige fouten, maar wanneer zij goed onder training blijven en de nodige stevigheid weten te verkrijgen dan kan de voetbalver. HRC nog veel plezier van hen beleven. Tegen de wind in wisten de roodjes al reeds een drie nul voorsprong te verkrij gen, door toedoen van Nieuwstadt, Ham- Ier en Van Reek. In de tweede helft was het weer Nieuw stadt die de voorsprong wist te vergroten, waarna de gasten er 41 van wisten te maken. In de resterende periode fabri ceerde Nieuwstadt er nog een doelpunt bij, na goed werk van Van Reek. Tiny de Bont en Huitinga blinken nit. Onder begunstiging van goed weer had de H. A. V. gisteren een groot programma af te werken. Het is eigenaardig, de athletiek is een geweldige zomersport, maar als wed strijdsport gaat er veelal door de niét v!otte afwerking van het programma veel van het aantrekkelijke verloren. Zo was dat ook gisteren weer het geval. De or ganisatoren deden allen hun uiterste best, de een liep nog harder dan de ander, maar desondanks dat waren er vele gapingen, die voor het publiek niet prettig zijn. Geslaagd waren de verschillende tech nische gegevens door de microfoon, waardoor men op duidelijke wijze een beeld kreeg van de prestaties. Veel opmerkelijke prestaties kwamen er niet voor, al liep Tiny de Bont de 80 meter dan ook slechts 2 sec. onder het Ned. record. Ook de 1,67 meter hoogspringen van Huitinga was een goede prestatie. De publieke belangstelling was goed te noemen, terwijl de organisatie, op bovengenoemde punten na, goed in orde was. De uitslagen waren: Kogelstoten, klasse B: 1. A. Affourtit- Fartog. Doves, 8,49 meter; 2. T. Hand- graaf, Concordia, 8,49 meter; 3. T. de Beurs, H.A.V. 8,17 meter. Kogelstoten dames klasse C: 1. J. C. Stuy, Concordia 8.10 meter; 2. B. Ha- gens, Concordia 7,79 meter; 3. R. Kui per H.A.V. 7,71 meter. Discuswerpen heren C: 1. H. Kramer. H.A.V. 37,38 meter; 2. E. H. A. Warn- ders, D. T. S. 36,20 meter; 3. C. Pieterse H. A. V. 34,95 meter; b.m. K. Bakker, Doves 37,71 meter. Hoogspringen, Dames klasse C: 1. A. Zonder op de a.s. Parijse Con ferentie vooruit te willen lopen, kan toch wel als waarschijnlijk worden aangenomen, dat het er (fivinnig zal toegaan! Te verwachten is, dat de Rus sische eieren er niet zo heel ge makkelijk te verteren zullen zijn; als ze nu maar niet zó hard ge kookt worden, dat ze voor de mede-aanzittenden moeilijk te slikken, ja zelfs ongenietbaar zullen zijn. Enfin, misschien valt het nog wel mee en krijgen de Conferentiegasten nog wel een smakelijke Russische boterham voorgezet! Met een beetje Hongaarse Goulash, en wie weet als extra versnapering nog een pi kante Wiener Schnitzel, bereid met geurige Roemeense Paprika, kan het nog best op een échte fcestdisch uitlopen, waarbij ook de Bulgaarse wijn niet zal ont breken. Nu, en het toetje, ècht-Italiaanse Macaroni glijdt zo vanzelf naar binnen, die behoeft helemaal niet ge kauwd te worden! En waar wij Nederlanders uit sluitend interesse mogen heb ben voor het nègerecht, de Ma caroni behoeven wij ons ner gens ongerust over te maken; dét slikken we wel! De Duitse biefstuk is van de spijskaart verwijderd; die schijnt voorlopig nog te taai geacht te worden! P. RIKKER. DISTRICT I Promtoie Tweede klasse. 't Gooi—TOG 2—0 Promotie vierde klasse. Always Forward—Zaanlandia 1—I ETO—DTS 1—6 DISTRICT II, Promotie Tweede klasse. Excelsior—VUC (terrein Feljenoord) 3—2 DISTRICT UI. Promotie Tweede klasse. Rigtersbleek—PEC 1—1 Labor—Vitesse 1—3 DISTRICT IV. Promotie Tweede klasse. Goes—RBC (terrein NAC) 1—1 Promotie Reserve Tweede klasse. OSV III—Helder n 2—2 HRC II—Kennemers II 5—1 Rapiditas II—DWS IV 2—1 (Helder n blijft Reserve 2e klasse.) Koopman, Volewijckers 1,30 meter; 2. T Handgraaf, Concordia, 1,30 meter; 3. M. Mink, D. S. V. 1,275 meter; b.m. A. AffourtitHartog, 1,30 meter. Klasse D: 1. J. Dantuma, W. A. C. 1,30 meter; 2. A. Feijen, Doves, 1,25 meter; 3. C. Bot, H. A. V. 1,275 meter. Verspringen heren, klasse C: 1. M. R. van Essen, H. A. V. 6,28 meter; 2. P. Tuytel, W. A. C„ 5,83 meter; 3. H. W. Jansen, Volewijckers 5,67 meter. Klasse D. 1. J. A. D. Groot, HAV 5,65 meter; 2. A. Lagerwey, HAV 5.39 meter; 3. A. M. Stuy, Concordia, 5,35 meter. Discuswerpen Dames, klasse A: 1. T. de Beurs, HAV 32,49 meter. Klasse C: 1. N. Tiessen, SAV 30,42 meter; 2. B. Hagens, Concordia 26,96 meter; 3. M. Schunszler, HAV, 23,53 meter. Finale 400 meter C: S. E. B. J. de Böck, HAV 1,05. 800 meter heren B: 1. C. Koster, HAV 2,12.9; 2. G. Groen, DSV 2,18.4; 3. S. Roos, HAV 2,21.6. Zwemmen. Gent, (Anp-Aneta). - De Robben- zwemster Nel van Vliet is in goede vorm. Op de Zondagavond te Gent gehouden internationale zwemwed strijden noteerde zij een tijd van 1 min. 19,8 sec (100 m. schoolslag), waarmede zij zowel het door haar op 12 Juni te Alkmaar gevestigde Nederlandse re cord als het wereldrecord, dat sinds '43 op naam staat van de Duitse Gisela Grass, evenaarde. Zoals wij reeds mededeelden, zal Nel van Vliet op 1 Augustus a.s. tijdens de tweekamp Zian-Robben in het Pesie's bad te 's-Gravenhage, een officiële poging doen om dit wereldrecord te verbeteren. TO URNOOI TE GRONINGEN. Mc»cou, (Anp-Aneta). - Naar offi cieel uit Moscou wordt gemeld, zullen de Russische schaakmeesters Botwin- nik, Smyslov, Boleslavsky, Flohr en Kotov aan het wereldschaaktournooi te Groningen deelnemen. De Russische kampioen Botwinnlk bracht reeds voor de oorlog een be zoek aan Nederland, toen hij deelnam aan het bekende Avro-tournooi in '38. Hij bezette hierin de derde plaats. De drie schaakmeesters Smyslov, Boleslavsky en Kotov zullen voor de eerste maal aan een dergelijk interna tionaal tournoo1 deelnemen. 4

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1