Waar hei om gaat «^.NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Evati„De vredesconferentie moet geen blote formaliteit, maar realiteit worden" „De wereld is de zinloze strijd tussen Arabieren en Joden moede" Het ontwerp „vermogensaanwasbelasting in de Tweede Kamer Nieuwe Bonnen Parijs '46" Maria Montessori in Nederland Weerbericht. De kleine en de grote staten Molotov richt weer de schijnwerpers op Spanje Elf millioen valse textiel punten in omloop Luchtrecht naar Zuid-Amerika en „de West" verlaagd Het Palestina-probleem Verdeling van het land in vier gebieden? Aan het idee „Geld speelt geen rol" moet een einde komen Staatsschuld hoger dan 20 milliard BOUWE VLAS TEN GRAVE GEDRAGEN E.V.C. wenst fusie Spaak kan geen regering vormen Prikkeldraad DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1946. 70e Jaargang No. 9803. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredact«ir: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3. Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. (F de linkeroever van de Seine, vlak bij 't oude hart van de stad Parijs, ligt het prachtige Palais du Luxembourg, een indrukwekkend complex, dat thans in haar stijlvolle zalen de afgevaardigden bijeen ziet van een-en-twintig landen. Terwijl buiten de zon schijnt op de witte koepel van het nabije Pantheon, rondom de gfrote vijvers van het park moeders uitrusten op de stoeltjes en hun kroost 2ich vermaakt met het laten varen van zeilbootjes op de vijvers, terwijl de sta tige beelden langs de paden zwijgend in de verte staren, wordt binnen de muren van het Paleis beslist over het lot van Europa, over de toekomst van de poli tieke wereld. eerste sprekers hebben het woord gevoerd en ook daaruit valt reeds op te maken, dat dit de tot nu toe belangrijk ste na-oorlogse conferentie is. Na de capitulatie van Italië, Duitsland en Japan is er heel wat werk verzet. De ministers van buitenlandse zaken kwameh meerdére malen bijeen. En we weten het allen: wat er bereikt werd, ging niet maar zó zonder slag of stoot.. Het woord „impasse" werd zo. dikwijls vernomen, dat men op bepaalde ogenblikken zelfs voor een algehele mislukking van de on derhandelingen tussen de Grote Vier ging vrezen. Dreigementen en „de vuist op tafel" waren niet zeldzaam. Toch..., de laatste bijeenkomst der Grote Vier te Parijs was niet zonder succes en tenslotte zijn thans de voor naamste punten van de ontwerp-vredes- verdragen n.1. die, waarover de vier mi nisters het in principe eens zijn, aan de andere zeventien deelnemende delegaties overhandigd. jTALIë zal zijn koloniën verliezen. Dit land heeft zijn rol als grote mogendheid uitgespeeld. De Koning-Keizer heeft af stand gedaan Het woord ,,Mare-nostrum" waarmee eens Mussolini de oude wereld zee als „onze zee" kwalificeerde, wordt niet meer gehoord. Het land, thans re publiek, zal een flink toontje lager moe ten zingen, al blijft het strategisch, voor zover daar nog over gesproken kan wor den, van belang. De overige vroegere vazalstaten van de 'As worden ook afgewerkt. Zij zullen mi litair slechts een bescheiden macht ten toon kunnen spreiden Voor het overige is toelating van deze Staten tot de Ver enigde Naties mogelijk. „Vijf dwalende leden moeten in het Europese gezin terug worden gebracht", zo drukte Attlee, En- gelands premier, het uit tijdens zijn rede voering van Dinsdag. Byrnes vertelde, dat de Ver. Staten vast besloten zijn nooit meer tot hun politiek uit de tijd na de eerste wereldoorlog, het isolationisme, terug te keren. Dit is dan ook econo misch gezien onmogelijk Hoevele staten zijn niet financiëel en economisch met handen en voeten aan de Ver. Staten ge bonden? En zijn financiën en economie niet factoren, die op de politiek van een Staat zeer grote invloed hebben? ^AAR men tenslotte op deze conferen- 1 tie van overtuigd dient te zijn is, dat samenwerking van alle staten op elk tei- rein, waarop samenwerking mogelijk kan ztjn, noodzakelijk is. Het peil van de geestelijke en materiëeie ontwikkeling over de wereld, heeft thans dio hoogte bereikt, waarbij groepspolitiek of isolationisme voorgoed heeft afgedaan Byrnes zei in zijn toespraak tot de con ferentie: „Wij moeten trachten elkaar te begrijpen, zelfs indien wij het niet met elkaar eens kunnen worden." Laten we hopen, dat elk der vertegen woordigers rondom de conferentie-tafel, dat elke spreker, die het woord voert van dit feit doordrongen is. Niet het belang van groepen of van een enkele macht dient op de voorgrond geplaatst te worden. IJET éne grote gemeenschappelijke doel moet zijn: het opbouwen van een we reld, waarin vrede heerst en waarin de rechten van den vrijen mens wederzijds worden geëerbiedigd en beschermd. Zal het zó worden, dan zien wij ook de wens vervuld van Franklin D. Roose- velt, den man, die met edele gedachten bezield, zonder twijfel, in leven zijnde, zijn grote morele steun aan deze conferentie gegeven zou hebben. Was hij het niet, bezig met de voorbereidingen voor de conferentie van San Francisco, die sprak: „Wil de beschaving voort blijven bestaan dan moeten wij elkander beter leren toe grijpen. Wij moeten de kunst leren ver staan, samen te werken met mensen van allerlei slag en wij moeten beseffen, dat zij samen hebben te streven naar een permanente vrede." Weet de conferentie de samenwerking op deze geest te baseren, dan moet ze een gunstig verloop hebben en zal straks het grote probleem „Duitsland", dat een hoofdstuk apart vormt, met geruster en verantwoordelijker gedachten kunnen Worden behandeld. Dan zien wij ook het verloop der „Con ferentie Parijs '46" met vertrouwen te gemoet. w- K- Mevrouw Maria Montessori. de 76- jarige stichter van het naar haar ge noemde onderwijssysteem, is per KLM- yliegtuig uit Brits-Indië op Schiphol aangekomen. KOEL WEER. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen. Enkele lichte regenbuien. Meest matige, vrij buiige wind, krimpend van West naar Zuid-West. gpel weer. 2 Aug.: Zon op: 5.01. Onder: 20.30. j Maan op: 10-51. Onder: 22.54. Hoog water Laag watei 9.15—22.37 3.0115.54 PARIJS. Voor het begin van zijn rede werd Molotov, de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, met een luid en langdurig applaus begroet. Hij heeft o.m. het volgende gezegd: „Deze conferentie zal een belangrijke rol spelen bij de vrede en de veiligheid van Europa. Bij het vaststellen van de vredesverdragen moeten wij ons laten lelden door de «dl tot vernietiging van alle sporen van het fascisme teneinde een nieuwe oorlog te voorkomen. Het belang van alle vrije volken eist, dat wij den gevaarlijksten agressor van deze tijd onschadelijk maken. Duitsland's vroegere bondgenoten kunnen niet ongestraft blijven. Aan de andere kant de Sou'jet-Unie tegen elke poging tot interventie in het econo mische leven van deze landen die In strijd is met hun souvereiniteit en na tionale waardigheid. Zij moeten demo cratieën worden. In Spanje is nog steeds een fascistisch regiem. In een niet te ver verwijderde toekomst moeten de democratische landen in staat zijn het Spaanse volk te helpen onder dit juk vandaan te komen, dat de vrede in gevaar brengt." Sprekende over de raad van de vier ministers van Buitenlandse Zaken zei- de Molotov, dat het niet de bedoeling mocht zijn, dat enkele grote landen hun wil aan de kleine staten opleggen. De beslissingen van de Grote Vier zou den echter door allerlei reactionnaire elementen zijn aangevallen, die tegen de Sowjet-Unie zijn en de samenwerking tussen de grote mogendheden willen te niet doen. „Alle delegaties", zo ging Molotof voort, „kunnen haar mening ten aanzien van de ontwerp-vredesverdragen vrije lijk uiten en hebben gelijke rechten. Ook naar de stem van de vroegere satellieten zullen we met aandacht luis teren. Dit alles rechtvaardigt de hoop, dat deze conferentie een succes zal wor den voor alle vrijheidslievende volken." Evatt over de kleine landen. Dr. Herbert Evatt, de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft tijdens de plenaire zitting van de Parijse conferentie hedenavond o.m. gezegd: „Ons doel is de eerste vredesconferen tie tot een realiteit en niet een blote for maliteit te maken. Wij moeten al het mogelijke doen om te verzekeren, dat de toekomstige vrede gebaseerd is op beginselen van rechtvaardigheid en recht. De oorlog, die wij gevoerd heb ben, was een oorlog der volkeren. Wij zijn hier bijeengekomen om een vrede der volkeren te bevorderen. Ik heb ver wezen naar de daden van de vijf grote mogendheden, maar het recht van de andere 16 landen, deel te nemen aan het tot stand brengen van vredesbeschik- kingen is ontleend aan de actieve rol, die ieder van hen bij de bestrijding van den vijand heeft gespeeld. Ieder der 21 landen heeft in deze conferentie gelijke rang en stand. Wij hebben een grote taak te vervul len en wij moeten met de grootste spoed er mede beginnen. Er hangt veel van af, of de grote mogendheden hun oo-belli- gerenten niet als slechts raadgevers «ui len horen, maar als gelijkgerechtigden, die hun waarde als partners in de grote strijd tegen de vijand bewezen hebben. TILBURG. In de afgelopen week is in Tilburg door de economische politie te Amsterdam, in samenwerking met de Tilburgse economische dienst, een aantal personen gearresteerd, dat ervan verdacht wordt handel te heb ben gedreven in valse textielpunten. Een onderzoek, dat thans nog in vol le gang is, heeft tot nu toe aan het licht gebracht, dat in Tilburg 1 mil lioen valse textielpunten in omloop zouden zijn gebracht en in Amsterdam niet minder dan 10 millioen. Het luchtrecht, dat geheven wordt voor luehtpostcorrespondentie naar Suriname, Argentinië, Bolivia, Brazi lië, Chili, Columbia, Paraguay, St. Kitts (Kleine Antillen), Uruguay en Venezuela is verlaagd tot 55 cents per 5 gram. Londen. - In de beide huizen van de Britse volksvertegenwoordi ging is medegedeeld, dat de voor stellen der Amerikaanse en Britse deskundigen inzake Palestina het volgende omvatten: Verdeling in vier gebieden, een Arabische, een Joodse provincie, het district Jeruzalem en het district Negb. De gewestelijke regeringen zouden wetgevende macht hebben binnen hun gebied met betrekking tot ge westelijke aangelegenheden. De centrale regering zal alle macht hebben, welke niet uitdruk kelijk aan de provincies is toege kend. Elke provincie zou een geko zen wetgevende kamer krijgen. De immigratie. Krachtens het nieuwe plan voor Palestina zullen onmiddellijk 100.000 Joden in Palestina worden toegela ten. De Amerikaanse regering zou het vervoer over zee vanuit Europa op zich nemen Het uiteindelijke toezicht op de immigratie in Pa lestina zou berusten bij de centrale regering, doch men zou zich richten naar de terzake door de provinciale regeringen uitgelbrachte adviezen, met dien verstande, dat de Arabi sche provincie volledig bevoegd zou zijn immigranten te weigeren. „Laten we alles doen om tot een definitieve regeling te komen", al dus Morrison, „want de wereld is deze zinloze strijd tussen Arabieren en Joden moede". De arrestaties te Tel Aviv. In de loop Van gister zijn weder om 466 personen te Tel Aviv in verzekerde bewaring gesteld ten einde nader te worden verhoord. In totaal bevinden zich thans dertien van terreur verdachte personen in handen van de politie. De Nederlandse kanonneerboot K. 2, welke In September 1945 in de haven van Delfzijl, tengevolge van schade, die het in Duitsen dienst had opgelopen, ge zonken was, is thans na drie maanden onafgebroken arbeid weer aan de opper vlakte gebracht; De „K 2", die door middel van acht zgn. heftanks gelicht werd, zal naar Den Helder worden gesleept, waar het schip weer zeewaardig zal worden gemaakt. A.N.P. P. In tegenwoordigheid van den lt. gouv.gen. dr. H. van Mook, lt. gen. Sir Stop ford, lt. gen. Mansergh en talrijke andere Nederlandse en Engelse autoriteiten werd o£ het erf van de Engelse kerk te Batavia een gedenksteen onthuld ter na gedachtenis aan de Engelsen, die in de strijd op Ned. Indische grondgebied het leven lieten. Een Nederlandse marinier legt na de onthulling een krans bij het gedenkteken. Anefo P. if In de Woensdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer was aan de orde het wetsontwerp „Vermogensaanwasbelas ting". De heer De Wilde (A.R.) betoogt, dat het ontwerp zeer ingewikkeld is. Het zal moeilijk vallen velen van de rechtvaardigheid van deze belasting te overtuigen. Zal men hierin wellicht nog slagen, hopeloos wordt het, wanneer men het geval neemt van den man, die zuinig heeft geleefd en geld gespaard heeft. Een collega, die misschien nog wel zwarthandel bedreven en in de oorlog een goed leventje heeft geleid, kan er buiten vallen. De toepassing van de wet zal voor de Inspecteurs vaak moeilijk zijn. De minis ter heeft verklaard, dat het een sociaal belang kan zijn, dat grote aanwassen zwaarder getroffen worden. Hij wil van den minister gaarne vernemen waarin het door hem bedoelde sociale belang bestaat. Het doel van het ontwerp is drieledig: 1. Het teveel aan geld moet defini tief aan het verkeer worden onttrok ken; 2. vermindering van de druk van de schuldenlast; 3, omslag van de materiëeie verarming door de oorlog. Dit laatste punt «ril spr. laten rusten. Of de beide andere doeleinden bereikt zullen kunnen worden, betwijfelt hij. Overigens geeft spr. te kennen, dat hij zal voorstemmen. De heer Teulings (K.V.P.) wijst op de materiële verarming van ons volk. In dit verband bespreekt hij de rechtvaardig heidsgrond van de nieuwe belasing. Geld speelt wèl een rol. De oorlogspsychoce „Geld speelt geen rol" heeft te lang doorge«rerkt, meent spreker. Daaraan moet een einde komen en op sommige punten zullen we stappen terug moeten doen. De heer Bierema (P.v.d.V.) vraagt zich af, of door dit ontwerp het doel bereikt wordt, namelijk het onttrekken aan het verkeer van het teveel aan geld. Z.i. zal dat niet geschieden. Het tweede doel is vermindering van de Staatsschuld. De minister schat de schuld op 20 milliard. Spreker is bevreesd, dat ze veel hoger zal zijn. Kan de minis ter een nadere raming geven omtrent de opbrengst der belasting? Geen nieuwe schulden maken. Vermindering der Staatsschuld is, naar sprekers mening, aUeen mogelijk, als er geen nieuwe schulden gemaakt worden. Drastische bezuiniging op de Staatsuit gaven zal noodzakelijk zijn. Anders zal het heffen van deze belasting betekenen het storten van geld in een bodemloze put. De heer Schmal (C.H.) spreekt de ver wachting uit, dat de opbrengst uit deze belasting ook ten goede zal komen aar. de vermindering van 's lands schuldenlast. Nadat rapport is uitgebracht over een aantal verzoekschriften schorst de voor zitter de vergadering tot des avonds acht uur DE AVONDVERGADERING De algemene beschouwingen over het wetsontwerp vermogens-aanwasbelastmg worden voortgezet. De heer Schilthuis (PvdA) betoogt, dat de belasting spoedig dient te worden ingevoerd, ook al omdat hierop de hef fing op de vermogens wacht. Als doel van de vermogens-aanwasbe- lasting staat voorop, de lasten van de oorlog zo gelijkelijk mogelijk over de belastingbetalers te verdelen. Een Psychologische kwestie. De heer Hoogcarspel (CPN) merkt op, dat het ontwerp algemene in stemming heeft. Het gaat niet alleen om financiële maatregelen; het is ook een psychologische kwestie. Het is in brede kringen met voldoening ontvan gen, omdat men er vergelding in zag. Uit Londen is tijdens de oorlog gezegd, dat niemand rijker uit de oorlog zou ko men. Is dat zo? Eigenlijk zou alle aanwas naar den fiscus moeten gaan, meent spr. Wat wordt er op het ogenblik niet verdiend, o.a. door de bunkerbouwers. Zij verdienen veelal nu behoorlijke be dragen met het afbreken van bouwwer ken, welke zij in de oorlog tegen onze jongens hebben opgericht. Zij kunnen dat doen, omdat zij het materiaal thans nog hebben, juist omdat zij voor den vijand hebben gewerkt. Spr. stelt voor de op onoirbare wijze verkregen aan was geheel vooa de schatkist op te eisen. De beraadslaging wordt daarna te ruim elf uur gesloten. De vergadering werd verdaagd. Amsterdam. - Nadat Woensdagmorgen in de congreszaal van het Leger des Heils te Amsterdam een uitvaartdienst was gehouden, waar o.a. commandant Ch. Dürman en mevrouw Commissioner Vlas spraken, is 's middags onder zeer grote belangstelling het stoffelijk over schot van Bouwe Vlas, oud-commandant van het Leger des Heils in Nederland, op de Oosterbegraafplaats ter aarde be steld. De witte lijkwagen en het onder een vracht van bloemen schier bedolven volgrijtuig werden voorafgegaan door het verenigd muziekkorps van het Leger des Heils. Een zeer grote stoet belangstellenden volgde de door Heilsofficieren gedragen baar. Aan de groeve voerden velen het woord, afgewisseld door zang. Van de sprekers noemen «rij commandant Dur- man en wethouder mr. W. F. Schokking namens B en W. van Amsterdam. On der de grote schare belangstellenden was ook een deputatie van gerepatri eerde Heilsofficieren uit Indië. Nadat lt. commissionar A. C. Beekhuis de speciale Heilsformule en ceremonie had verricht, daalde de kist in de groeve. s Avonds werd in het Concertge bouw een plechtige gedenkdienst ge houden. Amsterdam. - Het hoofdbestuur van de E.\ .C. deelt ons mede, dat de uitslag 'an de stemming betreffende de fusie met het N.V.V. als volgt luidt: Aantal op het congres vertegenwoor digde afdelingen: 169, vertegenwoordi gend 121984 leden. Afwezig 209 kfdelingen, vertegen woordigend ongeveer 60.000 leden. Voor de motie 76665 leden. Tegen de motie 45319 leden. Regeringscrisis 'n België. Brussel, (ANP). Minister Spaak, die zich momenteel te Parijs bevindt, heeft verklaard, dat, tengevolge van zijn benoeming tot voorzitter van de procedure-commissie, hij naar Washing ton zal moeten vertrekken, zodat het hem onmogelijk zal zijn, een rege ring te vormen. F.en goed en hoopgevend be richt voor de Nederlandse Bur gerij: half Augustus komt het fruit appels, peren en prui men op de bon, terwijl dan tegelijkertijd maximumprijzen voor deze fruitsoorten worden vastgesteld. Gelukkig worden andere fruit soorten, zoals b.v. meloenen, si naasappelen, citroenen, bana- nen(ü) enz. er niet bij vermeld zodat er een goede kans blijft bestaan, dat laatstgenoemde fruitsoorten nog wel verkrijg baar zullen blijven, zij 't dan ook voor een min of meer gepeperd prijsje (vepnoedelijk meer „méér", dan „min"!) Maar voor de liefhebbers van peren, appels en pruimen gaat het er minder gunstig uitzien! Ik vrees, dat goud-reinetten met geen goud te betalen zullen zijn, en de suikerperen, tengevolge van de suikerschaarste, ook wel grotendeels onvindbaar zullen zijn. En als Van Alphen nog eens zijn „Jantje zag eens pruimen hangen" zou dichten, dat dan de tweede regel zou luiden: „O! als knikkertjes zo groot". Hoezeer ook het distributie beleid over het algemeen vrucht dragend genoemd mag worden, voorzie ik toch ten opzichte en ten koste van het Nationale „vrucht-gebruik" een vrucht bare reuzeduik van appels, peren en pruimen, waarvan het nasporen in de meeste gevallen wel vruchteloos zal blijken te zijn! P. RIKKER. Bonkaarten KA, 463 t/m 467 Brood 468 Brood 471 Boter. enz. 472 Boter,enz. 481 Boter enz. 482 Suiker 483 Algemeen 484 Algemeen 485 Algemeen B 89 Reserve C 89 Reserve B 90 Reserve B 91 Reserve C 90 Reserve KB, KC 608: 800 gr. brood. 400 gr. brood. 125 gr, boter. 250 gr. margarine. 100 gr. vet. 500 gr. suiker. 100 gr. zelfrijzend- bakmeel. 200 gr, kaas. 250 gr. jam, stroop, enz. 1600 gr. brood. 800 gr. brood. 100 gr. kaas. 2 kg. aardappelen. 1 ei. Bonkaarten LA, LB, LC 608: 405 Vlees 406 Vlees 407 Vlees A 73 Melk B 73 en C 73 100 gr. vlees. 400 gr. vlees 8 oz Meat Vegetables. 2 liter melk. 3'/j liter melk and 401 Aardappelen 3 kg. aardappelen. Bonkaarten KD, KE 608: 963, 964 Brood 971 Boter enz. 972 Boter, enz. 982 Suiker 983 Algemeen 984 Algemeen 985 Algemeen D 89 Reserve E 89 Reserve 800 gr. brood. 250 gr. boter. 125 gr. margarine. 500 gr. suiker. 100 gr. zelfrijzend 100 gr. kaas. bakmeel 250 gr. jam, stroop, enz. 800 br. brood. 500 gr. rijst, kinder meel of kinderbis- biscuit. Bonkaarten LD, LE 608: 905, 906 Vlees 100 gr. vlees. D 73, E 73 Melk 6 liter melk. 901 Aardappelen 1 kg. aardappelen. Tabakskaarten, enz.: T 41 2 rantsoenen tabaks artikelen en 2 rantsoenen sigaren van minder dan 18 cent per stuk of een pakje kerftabak van 40 gr„ merk „Pax". V 41, V 42 100 gr. chocolade en/of suikerwerk. X 41 2 rantsoenen tabaks artikelen. X 42 100 gr. chocolade en/of suikerwerk. De bonnen voor melk zijn geldig t.m. Zaterdag 10 Augustus. Voor de week van 11 t/m 17 Augustus zullen voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. Op de suikerbonnen 482 en 982 zal voornamelijk geraffineerde suiker ver krijgbaar zijn. In enkele gevallen zal men echter met ruwe suiker genoegen moeten nemen. Deze week is wederom 100 gram vlees extra beschikbaar, zodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Bovendien is op bon 407 Vlees 8 oz (ca. 224 gram) Meat and Vegetables ver krijgbaar. GELDIGHEIDSDUUR EIBON VERLENGD. 's-Gravenhage. - Het centraal dis tributiekantoor deelt ons mede. dat de bonnen B 87 reserve voor één ei gel dig blijven t/m 10 Augustus a.s. MR. M. SLAMET VOOR RADIO-HILVERSUM. 's-Gravanhage. - Donderdagavond 1 Augustus spreekt over Hilversum I (NCRV-programma) om 20,50 uur mr. M. Slamet over „vragen, die niet ge steld zijn".

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1