Molotov begeeft zich weer in de oppositie NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER. KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Hei individu in de wereld Tegen hei reeds aanvaardde compromis-voorsiel Perzische regering eist directe terugtrekking Nog in Augustus tweede conferentie in Ned.-lndië Joodse invasie in Palestina voor de deur HET geestelijk evenwicht van ons volk was verbroken Het voetstuk van be staanszekerheid en toekomstmogelijkhe den was weggeslagen Het volk van Ne derland was met één plotselinge, medo- genloze stoot in de rauwe werkelijkheid van de tijd geplaatst. „Voortmaken met de vrede", zegt Alexander VR BEVIN VANDAAG NAAR PARIJS Derde atoombomproef April 1947 Reeds 3758 doodstraffen in België Aanwezig voor beveiliging der Engelse belangen Weerbericht- 30 millioen Amerikaanse dollars voor Japan Is men het eens over het fruit? Geldigheidsduur aardappel bonnen verlengd Voortbouwend op Ma'ino Ernstig auto-ongeluk TOMATEN VOOR VERNIETIGING BEHOUDEN De dienstplichtingen geboren in 1921,1922, 1923 of 1924 Marine-auto verbrijzelt bestelwagen Het kamp op Cyprus of het beloo'de land VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1946. 76e Jaargang No. 9919. HELDERSC VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per tn.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur; J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holi. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal; Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. m. JJEPALEN wij na da vorige beschou wingen thans eens onze aandacht op de toestand binnen onze grenzen vóór, tij dens en na oorlog en bezetting. De datum van 10 Mei 1940 heeft ons volk een geduchte schok gegeven. Daarvoor hadden goede levensstandaard en neu traliteitspolitiek ons volk gebracht in een zekere toestand van onverschillgheicf. Wat er buiten de eigen belangensfeer en meer nog buiten onze grenzen voorviel, had niet die belangstelling, «welke er in de grond van de zaak aan gegeven diende te worden. Deze gesteldheid beperkte zich in die Jaren niet alleen tot Nederland, maar viel ook in andere kleinere West- en Noord-Europese landen waar te nemen. Hitier vroeg zijn kleine buren of men zich door hem bedreigd voelde. Natuur lijk luidde het antwoord hierop ontken nend. Toch werd de souvereiniteit van die staten stuk voor stuk aangerand en geschonden. Zolang men zelf nog opper vlakkig gezien veilig stond, liet men het er bij. Men wachtte af, voelde zich lou ter voor zichzelf verantwoordelijk. Dat dit een geloof, een vertrouwen ln het goede was, mogen we zeker in twijfel trekken. En toen kwam de klap. Voor Denemar ken, voor Noorwegen, voor Nederland, België en Luxemburg. Kort na de eerste ontnuchtering ont stond er nog even een zoeken De reactie volgde in de massale aanmelding als lid van de nieuw opgedoken Nederlandse Unie. Het was een strovuur en de be zetter en zijn N.S.B.-trawanten bliezen het spoedig geheel uit. Over het al of niet juist zijn van deze actie zullen we het hier niet hebben. Ge constateerd worde alleen weer: het een heidsmotief: onzekerheid en vrees, welke de massa dreef tot de daad van samen gaan. Daarna valt het gehele Neder landse volk uiteen. De leiding is weg, lang gekoesterde ideeënwerelden, uitge stippelde levenslijnen, het verdween alles. De band met andere volkeren was afgesneden. De voorlichting staat onder contróle, is eenzijdig en onbetrouwbaar. De radio, die eerst nog uitkomst bood ondanks verbod, moet worden ingele verd. De grenzen zijn hermetisch geslo ten. ^EDERLAND werd één groot concen tratiekamp. Daarin woelt het verzet tegen de bezetting. Het is een strijd van kerngroepen en individuën. Het was de worsteling van mensen met geest, die het onderdrukken en kooien van de geest niet konden verdragen In het verzet zien we prachtige voorbeelden van het zich ver antwoordelijk voelen van de individu. De persoonlijke daad, de persoonlijke moed van velen was en moet ook nu nog tot een voorbeeld gesteld worden. De geest van „Van Speijk": „Dan liever de lucht in" werd bij talrijke figuren teruggevon den. Het waren Nederlanders, het waren mensen in de zuivere zin van het woord. De idealen, die zij bezaten waren vlam mend en goed. Maar hoevele idealen worden werkelijk heid? De bevrijding werd met gejuich ontvangen en met tranenvele tranen. Daarna ging een jaar en meer voorbij. Het concentratiekamp Nederland werd geliquideerd, de bewakers verdwenen. Radio keerde terug, de vrije pers keerde terug, de grenzen gingen open. Propa ganda voor dit en voor dat en anti-propa- ganda werden fel gevoerd. Nederland bouwde weer op. De berichten vertelden van een brug, die hersteld was, die luchtlijn, die weer gevlogen werd, dat wat weer te koop was. En ook het kankeren, het kleine geru zie, het ontevredene en het ëgoïsme tier den welig op. En Jan staakte, omdat Piet staakte en daarom wilde Gerrit ook al niet achterblijven. We waren immers weer vrij! IJ! 1 We mochten weer doen wat we wil den en wat deden wij, Nederlandse men sen? Wat deden U en ik? Laten we ons zelf de spiegel maar eens voorhouden. We probeerden man voor man weer een beste baan te krijgen, we probeerden dikwijls met zo weinig mogelijk inspan ning heel veel te verkrijgen. En we wis ten precies wie er wel en wie er niet gezuiverd moest worden. En we waren boos omdat de verkiezingen zo lang uit gesteld werden en de sigaretten zo slecht waren en we toch nog in de rij moesten staan bij den appelenman, dat was tij dens de oorlogsdagen zelfs niet eens ge beurd En Maar dachten we wel eens aan wat anders? Dachten we aan de kinderen ln Buda pest, die daar al meer dan een jaar leven tussen de puinhopen, waaronder hun vaders en moeders, hun zusje begraven liggen. De puinhopen, waar ratten, on gedierte en hongerige honden de mede bewoners zijn? Stond ons denken wel eens een ogen blik stil bij de ellende in China? Waren en zijn we er ons van bewust, dat daar dagelijks duizenden de hongerdood ster ven. U moppert omdat U zoveel boter moet inleveren voor taartjes mevrouw? Natuurlijk hebt U wel eens wat over een atoombom gehoord? Weten we werkelijk wat het betekent, wanneer 40.000, j veertig maal duizend mensen, ln een-en kel moment het leven, dat heilige bezit, wordt ontnomen omdat anderen dat wil len? Probeert u eens zo 'n aantal men sen voor de geest te halen Probeert eens enkele gezichten te zien. Veertig duizeend levens werden afgesneden, veertig dui zend harten vervuld van verlangen, schoonheid, blijdschap, verdriet en hoop stonden stil, voor goed Natuurlijk en het is al weer een jaar geleden en och, die proefnemingen. Het is alles zover weg en we krijgen het hier Immers al weer goed? W. K. (Wordt vervolgd). De zevende plenaire bijeenkomst van de vredesconferentie begon Donderdag middag om vier uur. Nadat de afgevaar digden hun plaatsen hadden ingenomen, stelde Bidault voor bij opsteken der handen over het reglement van orde te stemmen. Zover kwam het echter niet, want Molotov vroeg onmiddellijk het woord. Hij verklaarde zich niet accoord met de door de commissie voor het reglement van orde zo moeilijk bevochten overeen stemming door middel van het Britse compromisvoorstel, waarbij ook aanbe velingen bij eenvoudige meerderheid zijn toegestaan. Hij vond dit besluit on juist en stond erop, dat het zou worden herzien. Het compromis, aldus Molotov, is blijkbaar door Engeland en de V.S. voorgesteld opdat de conferentie de door hen gesteunde aanbevelingen ge makkelijker kan aanvaarden. Evatt is er ook nog! Dr. Herbert Evatt (Australië) was de eerste die antwoordde op deze nieuwe oppositie van Russische zijde. Hij her innerde er aan, dat het besluit om het Britse compromisvoorstel te aanvaarden 'n de commissie voor het reglement van orde was genomen met 15 tegen Het ANP verneemt, dat Bevin, de Britse minister van buiten landse zaken, vandaag per vliegtuig naar Parijs zal ver trekken. 6 stemmen, dus met een meerderheid van meer dan twee derden. Tijdensde vertaling van Molotov's rede verliet de Britse delegatie de zaal teneinde snel overleg te plegen. De Joegoslavische afgevaardigde, Kar- delj. die na Evatt sprak, zeide, dat Joe- go-Slavië, bij aanvaarding door de con ferentie van de eenvoudige meerderheid, nog slechts onder zeer streng voorbe houd aan de conferentie zou blijven deel nemen. Alexander, leider van de Britse dele gatie, verklaarde dat de woorden van Molotov nauwelijks de moeite van over denking waard waren. „De wereld wenst dat we voortmaken met de vrede", aldus Alexander, „en een langdurige en ver velende herhaling van alles wat er op dit punt reeds is gezegd, is allerminst wenselijk". De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken en leider der Nederlandse delegatie bij de conferentie te Parijs, mr. C. G. W. Baron van Boetzelaer vah Oosterhout is, na voor dringende ambts bezigheden gedurende het weekeinde af wezig te zijn geweest, wederom te Pa rijs aangekomen en heeft de leiding der delegatie op zich genomen. In een onderhoud, dat een woordvoer der der delegatie met een vertegenwoor diger van Reuter had, verklaarde deze, dat Nederland vitaal belang heeft bij de verschillende aspecten der vredesverdra gen, die in de nu volgende fase van de conferentie in behandeling zullen komen, hoewel Nederland slechts in feite met Italië, en niet met Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Finland in oorlog is ge weest. Daarenboven is het een voornaam belang van Nederland, dat er een duur zame vrede zal worden bereikt, een vre de gebaseerd op recht en rechtvaardig heid. De belangrijkste economische belan gen van Nederland draaien om twee vraagstukken: de herstelbetalingen en het instellen van vrijheid van scheep vaart op de grote rivieren van Europa en voorzover het om de problemen gaat, die thans behandeld zullen worden, in het bijzonder om de Donau. Buiten dien wil de Nederlandse delegatie bij de besprekingen van deze vredesverdragen aanwezig zijn om de stem der kleine na ties te doen horen. Radio New York meldt, dat vice- admiraal Blandy, die de leiding heeft gehad bij de proeven met de atoombom bij Bikini, naar Pearl Harbour is vertrokken. Hij ver klaarde, dat de proefnemingen met de atoombom voor het ogenblik zijn geëindigd. Hij was van mening, dat de derde proef in April van het vol gend jaar zou plaats hebben. Brussel (Reuter). Naar te Brussel vernomen wordt hebben Belgische militaire gerechtshoven tot 1 Juni 3758 doodstraffen voor oorlogsmisda den uitgesproken. Hierbij zfln 2454 vonnissen b(j verstek. Slecbts 102 vonnissen z(jn tot nog toe ten uit voer gebracht. De Brilse troepen in Basra De Perzische regering heeft ge- eist, dat de Brits-Indische troepen onmiddellijk uit Basra zullen wor den teruggetrokken, aldus een officiële mededeling te Teheran. Naar officieel te Teheran wordt medegedeeld, heeft de Perzische regering bij de Britse ambassade te Teheran een protest ingediend tegen de aanwezigheid van Brits-Indische troepen te Basra, een haven aan de Perzische Golf in Irak, waarin het onmiddellijk terugtrekken der troe pen wordt geëist. De nota haalt uit zendingen van de BBC en radio Ned Delhi aan, waarin melding wordt gemaakt van het sturen der troepen naar Basra ter verdediging van de Britse belangen in Perzië, indien dit noodzakelijk mocht blü ken. Alleen in het uiterste geval. De Britse troepen, aldus is te New Delhi bekend gemaakt, zijn slechts ter beveiliging van de Britse en NOG STEEDS KOEL. Weersverwachting geldig tot Vrijdag avond: Wisselende bewolking, en kele buitjes, koel weer, meest ma tige wind tussen Z— en Z.-West. 10 Aug. Zon op 5.15, onder 20.15. Maan op 19.27, onder 2.02. Hoog water: Laag water: 4.49 18.31 12.12 24 21 Brits-Indische belangen in Zuid- Perzië naar Basra gezonden. Alleen in het uiterste geval zou de Perzi sche grens worden overschreden. De Perzische ambassadeur in de V.S., Hoessein Ala, heeft verklaard, dat Perzië zou trachten de zaak direct met Engeland te regelen. Slechts als de Britten zouden weige ren terug te trekken of verdere soortgelijke stappen zcuden nemen, zal Perzië de kwestie voor de Ver. Naties brengen. Van officiële zijde wordt verno men, dat de regering van de V.S Japan een crediet van 30.000.000 (Amerikaanse dollars) zal verlenen, terwijl Korea op 25.000.000 dollar crediet kan rekenen, het crediet wordt voor dertig jaar gegeven. Een klein gedeelte wordt besteed voor de aankoop van Amerikaanse leger- voorraden door Japan. Nieuwe regeling voor de bonnen? Aan de moeilijkheden, die waren ontstaan ten aanzien van de voorge nomen distributie van fruit, is, vol gens ANP. thans, naar verwacht mag worden, een eind gekomen. Vertegenwoordigers van de klein handelaren in fruit hebben overeen stemming bereikt met de overheid. Aan de bezwaren van de detaillisten is de regering zoveel mogelijk tegè- moet gekomen. De geldigheidsduur van de aange wezen bonnen Is inmiddels verstreken (8 Augustus), zodat hieromtrent nog nadere mededelingen zullen volgen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de aardappelbonnen 401 en 901 verlengd is tot en met 17 Aug. Van officiële zijde wordt te Washington verklaard, dat er geen mijnen gelegd zijn in de territoriale wateren om Palestina; hiermee wordt een mededeling van Peter H. Bergson, voorzitter van het Joodse comité voor nationale bevrijding, tegengesproken. In een officiëel communiqué van de Regeringsvoorlichtingsdienst, dat Don derdag is uitgegeven, wordt verklaard, dat de Nederlandse regering zich altijd op het standpunt heeft gesteld, dat bet noodzakelijk is om de toekoimtige poli tieke status van Indonesië niet alleen met de groep Sjahrir te bespreken, doch eveneens met andere Indonesische groe pen, alsmede met vertegenwoordigers van de Nederlandse, Chinese en Arabi sche bevolkingsgroepen. De conferentie van Malino is hiervan het begin, geweest, ofschoon in dit geval de bedoelingen nog niet verder gin^ n dan het voeren van besprekingen met de Indonesische vertegenwoordigers van die gebiedsdelen, die thans onder Neder lands gezag staan. De regering heeft echter reeds uit drukking gegeven aan haar voornemen om de verzoeken van bevolkingsgroepen van verschillende nationaliteiten om aan de besprekingen te mogen deelne men, in te willigen. Deze groepen heb ben als hun wens te kennen gegeven, dat zij willen samenwerken „op associa tieve grondslag". De regering heeft het juist geoor deeld om, op dezelfde grondslag en met dezelfde mogelijkheden als Malino een speciale conferentie bijeen te roepen, waaraan alle groepen zullen deelnemen én waar zij zich van elkanders wensen op de hoogte kunnen stellen. Op deze conferentie zullen tevens afgevaardig den worden benoemd voor de conferen tie, die te Malino is aangekondigd en die ten doel heef; om de politieke re- oonstructie van Borneo en de Grote Oost uit te werken. Drie doden Woensdagmiddag om 12,30 uur heeft op de Rijksstraatweg Utrecht-Arnhem nabij Scherpenzeel onder de gemeente Renswoude een auto-ongeluk plaats ge. had, waarbij drie doden en twee zwaar gewonden zijn te betreuren. Tengevolge van het feit, dat de stuur-inrichting van een personen-auto. afkomstig uit Hel mond, defect raakte, vloog de wagen, met een snelheid van circa 55 km., tegen een boem en geraakte in brand. Inzittenden van een juist passerenden wagen wisten de brand te blussen. De botsing was zo hevig, dat drie slachtoffers werden gedood, terwijl er twee het bewustzijn verloren. De slacht offers zijn: de moeder-overste van het ziekenhuis Helmond, de directeur-ge neesheer van het ziekenhuis ,te Helmond de heer J. Bouma en diens echtgenote. De zwaar gewonden zijn: de admini strateur van het ziekenhuis, de heer Groos, en de chauffeur. De Flevo-race 1946. Ronde- en platbodem jachten kruisen voor de start in de haven van Enkhuizen op de tweede dag van de race. A.N.P. P. Mocht daartoe de wens bestaan, dan zullen de groepen tevens in de gelegenheid worden gesteld om on derling overleg te plegen,, zonder dat daarbij een vertegenwoordiger van de regering aanwezig is. Het ligt in de bedoeling van de regering om deze conferentie op 1 September te doen beginnen. Een definitieve da tum is echter nog niet vastgesteld. I Daar men verwacht, dat aan deze voor bereidende conferentie een groot aan tal personen zal deelnemen, zal het voor de afgevaardigden wel niet mogelijk zijn om hun adviseurs mede te nemen. Tomaten naar Engeland. De export van tomaten naar Enge land is weer opengesteld. Nadat op 1 Augustus de Engelse regering geen verdere invoer van tomaten uit Ne derland toeliet dreigde de binnenland se markt te worden overvoerd, waar door wellicht grote hoeveelheden van dit product vernietigd hadden moeten worden. Besprekingen tussen de beide regering jn hebben ertoe geleid, dat de uitvoer van tomaten naar Engeland weer met ingang van 9 Augustus kan worden hervat. De minimum deviezen opbrengst is vastgesteld op f 36,90 per 100 kg, franco grens. Naar wjj te bevoegder plaatse vernemen, is het bericht in enige bladen, waaruit zou moeten blij ken, dat de Nederlanders, geboren ill 1921, 1922, 1923 of 1924, voor de militaire dienst gekeurd zouden werden, voorbarig. Een desbetreffend voorstel is on derwerp van ernstige overwegingen. Voorlopig is voor de toekomst alleen te wachten een registratie van Ne derlanders, geboren in een van de genoemde jaren. Kapitein-luit, ter zee J. J. A. Schagen van Leeuwen, die ten paleize Soestdijlg beëedigd is als minister van Marine. A.N.P. P. Twee doden en enkele licht, gewonden. Gistermiddag om half vier is on der de gemeente Oude Niedorbij Schagen een ernstig verkeersonge val gebeurd, waarbij twee doden te betreuren waren. Een auto van de marine op weg naar Den Helder is in botsing gekomen met een lichte bestelauto, waarin gezeten waren de bandenhandelaren L. Stipriaan uit Alkmaar en J. de Beurs uit St. Pan- cras. De bestuurder van de militaire wagen deed krachtige pogingen om de botsing te voorkomen, maar de totaal links van de weg rijdende bestelwagen schoof als het ware on der de zware vrachtauto, die door de schok kantelde. De lichte bestel wagen werd totaal verbrijzeld en de beide inzittenden werden op slag gedood. Stipriaan werd uit de wagen geslin. gerd en kwam op het rijwielpad te recht, terwijl de Beurs zodanig tus sen de brokstukken bekneld raakte, dat hij eerst na een uur geïdentifi ceerd kon worden. Het is een wonder, dat de inzit tenden van de militaire wagen er zoo goed afkwamen. De chauffeur, die de botsing zag aankomen, raakte ia de cabine bekneld, waarbij hij ge wond werd. De naast hem zittende officier kwam met de schrik vrij. Drie personen, die achterin waren gezeten, werden door elkaar geslin gerd, waarbij een van hen een arm brak. Onder de invloed De personen, die voordien de be stelauto hadden zien rijden, ver klaarden, dat deze met grote snel heid reed en over de weg slingerde. De bestuurder van de bestelwagen verkeerde onder de invloed van sterke drank. Medische hulp was terstond aan wezig en kort na het ongaval regel de de rijkspolitie het verkeer. Hulp van de marine te Den Helder arri veerde een uur na het ongeluk, waarna kon worden overgegaan tot het vrijmaken van de verkeersweg. Tien landen hebben bij de regering der V.S. een verzoek inge diend om schepen te mogen aan kopen, die de Amerikaanse marine over heeft. Het grootste aantal wil China hebben (159), Nederland heeft aanspraak gemaakt op 45 stuks, die, zoals wij reeds meldden, ook geleverd zullen worden. ROME (Reuter). Een wanhopig „leger" van 15.000 verplaatste Joden, die sinds het einde van de oorlog langzamerhand Italië zijn binnengekomen, trekt thans naar de havens aan de Italiaanse kust, als voorbereiding tot „het gevecht op leven en dood" met de Britse strijdkrachten om de immigratie in het heilige land. De jongste berichten, dat de Britse marine alle illegale schepen zal tegen houden en de immigranten naar Cyprus zenden, hebben een koortsachtige stem ming onder de Joden in geheel Italië teweeg gebracht die hier uit vele lan den, waaronder, de Sovjet-Unie, zijn gekomen in de hoop naar Palestina door te kunnen gaan. kampen op Cyprus te zenden. Er is geen officiële reactie op dit voorstel gevolgd, maar het is uiterst onwaarschijnlijk, dat naar de Amerikaanse militaire bevel hebber in Europa instructies zullen wor den gezonden om medewerking te ver lenen bij het ten uitvoer brengen van het plan. Truman onder druk. President Truman heeft nog steeds geen beslissing genomen ten aanzien van het plan voor een federaal Pales tina. De president staat onder sterke politieke druk om in antwoord op het Britse, zjjn eigen voorstel voor onmid dellijke toelating van 100.000 Joden uit Europa in Palestina, te hernieuwen en om het plan voor een federaal Palestina, dat door Britse en Amerikaanse deskun digen is opgesteld, te verwerpen. Wal zal Truman doen De Britse autoriteiten geven toe, dat zij op het ogenblik niet in staat zijn de illegale immigratie uit Italië tegen te houden. De Britse marine en lucht macht, die langs de kust van Palestina patrouilleren, zijn echter, naar te Rome vernomen wordt, aanzienlijk versterkt om dc verwachte „invasie" het hoofd te bieden. De Joden hebben evenwel verklaard, dat dit geen invloed zal hebben op de immigratie, daar zij liever op de Britse blokkade willen lopen dan toe te geven aan de „Britse tyrannie". Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft thans bevestigd, dat de V. S. of ficieus op de hoogte zijn gebracht van het Britse voornemen om alle immi granten, die op illegale wijze Palestina trachten binnen te komen, tijdelijk naar

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1