Brits compromis-voorstel dii blijft van kracht mm Steunt Rusland illegale Joodse immigratie? Op de d rempel der vrijheid kwam de dood NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het individu in de wereld Ondanks tegenkanting van Rusland ¥X:~<v*s Augustu Oogstmi id Bevin: „Het wordt tijd om te gaan werken" Afgevaardigden zagen atoombomfilm ATOOMEXPLOSIE IN SPANJE? Cyprus wacht Weerbericht. Ook die Arabieren tegen verdeling van Palestina. W& - AC Margarine of vet? Er komt "oorlopig geen gestoomde bokking meer Meer suiker, melk en vlees in de restaurants Prikkeldraad Kijkjes uit 's Levens vensier Euwe op tournooi naar het buitenland .Karei Doorman" naar Engeland vertrokken Duitse moordpartijen opgehelderd De schuldigen zullen hier terecht staan Nationaal vliegleest in Limburg SATERDAG 10 AUGUSTUS 1948. 70e Jaargang No. 9811. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directenr: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,63. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. IV. J^ATEN we in onze spiegel enkele bee' den opvangen van dat wat dichter bil I ligt. Zestig zeventig millioen mensen in het hart van Europa zien zich voor één grote desillusie geplaatst. Inplaats van de gouden toekomst waarop werd gehoopt, die in elk geval was beloofd: puinhopen, duisternis, wrevel, verdriet. Voor deze mensen moet er nu spoedig een beslis sing komen De ziekte is geconstateerd, nu moet het geneesmiddel gevonden wor den, want een voortwoekerende zieke plek in het hart van Europa kan niet heilzaam, doch slechts nadelig zijn voor het geheel. Voelen we de verantwoording daarvoor als volk en als Individu, die het volk vormt? Denken we alleen aan ons zelf, willen we louter het eigene veilig stel len, dan zal het resultaat van ons doen niet anders dan negatief zijn. Het zal op onszelf terugspringen, zich tegen onszelf keren. Gaat U eens mee naar Limburg. Prach tig is het er op het ogenblik. De bomen staan in zomertooi. De jonge reigers vliegen uit. Krekels zingen 's avonds in het gras. Korenvelden liggen als gouden zomen om het heuvelige landschap. Dat wegje In. Een klein bordje aan een hoge paal. Het is een wegwijzer Er op staat Margraten. We lopen verder in de aan gegeven richting. Ja, sta nu maar stil.... probeer Je ogen open te houden en tel ze maar de kruizen. Ik zal het Je wel zeg gen, het zijn er bijna vijf en twintig dui zend. Daar liggen even zovele Jonge mannen begraven in een land, waarvan ze ternauwernood tevoren het bestaan wisten Laten we verder gaan. Daar is een dorp. Er heen. Nu zijn we er- We zien. Het wès een dorp De huizen zijn stuk geschoten. En de kerk? Het heerlijke orge is verbrand, de gotische raamspitsen zijn halverwege Ingestort. De pilaren af geknapt. Tegen een nog rechtopstaande witte muur hangt een crucifix. Een kruis. Ik wordt langdradig, dat weet ik. TOCH is er nog veel meer. Maar elk beeld ln de.spiegel zegt ons in de kern van de zaak hetzelfde. Elk beeld zegt ons, dat we schuld hebben., maar ook verantwoording. In de eerste plaats voor ons eigen doen en laten, in de tweede plaats of beter daarnaast voor al dat andere, waarvan we een deel in de spiegel zagen. Er moet bij ieder van ons een waar be sef aanwezig zijn, dat we niet alleen leven voor onszelf en voor ons eigen kringetje. Neen, de kring moet voortdu rend wijder getrokken worden en uit eindelijk dient er geen kringlijn of grens meer gezien te worden. Albert Schweitzer, dat unieke voor beeld van den mens, die gedragen door de liefde van Christus, zich zelf geeft voor zijn medemens, hier den bewoner van de Franse Congo, heeft eens gezegd: „Evenals een golf niet op zichzelf be staan kan, maar steeds deelneemt aan de golfslag van de oceaan, zo moet ik mijn leven nooit als iets afzonderlijks beleven, maar altijd als een deel van het grote gebeuren, dat om mij heen plaats vindt". Dus bewust deel hebben aan het gebeu ren ln ruim verband. Geen onverschillige, niets presterende houding. Ook niet een gezegde in de mond als: „Laat ze hun gang maar gaan" en nog minder: „Het is nu eenmaal niet ln orde, maar wat doe Je er aan?" Aan een dergelijk standpunt heeft niemad wat, zelfs de persoon ln kwestie niet. Het is slechts een teken van cultuurloosheid en belangstellingloos heid. Het Is een leegte En daar moeten we vanaf! Géén cultuurloosheid, ook geen con fectie, maar leven, echt leven dat bruist en dat borrelt. Tenslotte kan elk individu een bron zijn, die steeds iets geeft wat nieuw is en vol en rijk. Een ieder op zijn manier. Uitgedroogde bronnen en kale woestijnen betekenen verkwijning en on dergang. betekenen de grote cultuur dragers, de erflaters van onze be schaving nog voor de massa? Weet zij welke geestelijke schatten er verborgen liggen? Zij moeten blootgelegd worden en geëxploiteerd. De massa opvoeding met eenheidsleuzen (zonder inhoud), imitatle- muziek, nietszeggende literatuur en waardeloze films, moet doorbroken en weggevaagd worden. Het leven van ons volk moet opnieuw gebouwd worden door een nieuwe geest in haar leden. Daaruit zal een nieuwe gemeenschaps gedachte groeien. Dan zal ons volk weer een volk zijn met karakter, dan zal het wat te betekenen hebben voor andere vol ken. Maar nogmaals, dat wordt niet bereikt door massa-opvoeding. Primair is de levensstijl van het individu. Zijn tenslotte de gedachten, die een massa ten rechte of ten onrechte leiden, niet voortgekomen uit een enkele geest? Dat wat het aanzien van een gemeenschap siert is toch af komstig van den enkeling. Kan een massa een uitvinding doen op het terrein der chemie? Kan een massa een beeldhouw werk scheppen? Kan een massa een mu ziekstuk componeren? De passieve geest van ons volk moet verdwijnen. Dan kan ons volk, dat klein in getal is, groot zijn en zijn taak in de gemeenschap der volkeren vervul^n. Immers het zal straks zo zijn voor de wereld, dat het woord zijn of niet zijn gaat klinken. En voor het antwoord zijn wij én als individu én als volk ver antwoordelijk. Een zware taak, toch een mooie taak! En laten wij bij dit alles de liefde niet vergeten. Want het is prachtig en goed los te worden van Jezelf en lief te heb ben. Er staat immers geschreven: „Al ware het dat ik de gave der profetie had en wist alle de verborgenheden en al de wetenschap en al ware het dat ik het ge loof had, zodat ik bergen verzette en de liefde niet had, zo ware ik niets". W. K. Vrtjdag ochtend stelde Rusland op de conferentie een amendement vooi om terug te keren tot de oorspronkelijke tekst van de voorstellen der Grote Vier betreffende de organisatie. Deze tekst be helsde, dat slechts aanbevelingen, geno men met een meerderheid van tweederde van het aantal stemmen aan de Raad van vier ministers van Buitenlandse za ken, zouden mogen worden aangeboden Dit Russische amendement is echter ver worpen met 15 tegen 4 stemmen. Polen en Tsjechoslowaküe onthielen zich van stemming. Het Engelse voorstel blijft dus van kracht, dat zowel voorstellen geno men met een tweederde meerderheid als die genomen met een gewone meerder heid, aan de Grote Vier kunnen worden voorgelegd. Byrnes. Het hoofdpunt van de ochtendzitting was een korte rede van Byrnes, waarin hij de oppositie van Rusland tegen het functioneren van de vredesconferentie op democratische wijze aan de wand na gelde. „Alle landen hebben tezamen ge vochten. Zouden zij zelfs niet eens het recht hebben hun aanbevelingen bij de Grote Vier kepbaar te maken?" Terwijl Byrnes sprak, fluisterde de Russische vertaler Molotow de hoofdlijnen van diens rede in het oor. Byrnes wees op de dictatoren, die een minderheid van 6 aan een bijna 3/4 meerderheid van 15 wilden opleggen. Immers met dit stemmenaan- tal werd in de organisatie-commissie be sloten, dat ook aanbevelingen niet een eenvoudige meerderheid aangenomen, naar de Grote Vier zouden worden ge zonden. Byrnes besloot: „De volkeren willen, dat wij voortmaken met het maken van de vrede." (Luid applaus). De Russen schijnen er van te houden moeilijkheden op het pad der conferentie te leggen. Het is net of de kolos Rusland een soort minderwaardigheidsgevoel heeft en de Russen begaan psychologische fou ten. Want als men nu bijvoorbeeld eens in de delegaties en onder het publiek steekproeven houdt over wat zij van de Russen ter conferentie denken, dan zeggen acht van de tien afgevaardig den, dat zij van de houding der Rus sen schoon genoeg hebben. Een der gelijke stemming moet men natuurlijk niet aanwakkeren, want niets is ge vaarlijker voor de vrede. Het begon weer in de middagzitting van de conferentie, die eindelijk dan haar eigenlijke werkzaamheden zou aanvangen. Wysjinski staat op en houdt een leven dig betoog van de tribune. Het blijkt, dat hij de organisatoren van de confe rentie, Frankrijk dus, er van beschul digt, de Ruisen voor een voldongen feit te stellen wat de agenda betreft en de verschillende documenten in onvoldoen de mate ook in het Russisch te distribue ren, hoewel het Russisch naast het Frans en Engels als officiële taal op de confe rentie is vastgesteld. In feite hadden de Russen geen onge lijk. In het bijzonder wat betreft de or ganisatie van het secretariaat. Maar Bi- dault kan er terecht op wijzen, dat de conferentie pas sedert enige uren, nadst het organisatievoorstel was aangenomen, aan de gang was en dat de agenda voor de middagzitting dus voor een deel had moeten worden geïmproviseerd. Zo gingen ei weer een paar kostbare uren met ge- debatteer over en weer verloren. Vervol gens kwam de kwestie van de toelating van Albanië, Egypte, Mexifco en Cuba aan de orde, nadat besloten was, dat de ex-vijandelijke staten van morgenmiddag at door de conferentie zouden kunnen worden gehoord. Italië komt het eerst aan de beurt, schrijft hst Vrije Volk. Bevin. Bevin, die te ParUs ls gearriveerd, ver klaarde, dat het tijd is op te houden met praten en aan het werk te gaan. De afgevaardigden ter Parijse Vredesconferentie hebben de ver toning bijgewoond van een film over de atoombomproef te Bikini. De uitnodigingen waren gesteld op het uur, bepaald voor de voltallige bijeenkomst (Rtr). boven Radio-actieve wolk Midden-Frankrijk. Wij brachten gisteren het bericht, dat inwoners van een dorpje aan de Spaans-Portugese grens een explosie hadden gehoord en een felle licht flits hadden waargenomen, die door een atoombom zou kunnen zijn ver oorzaakt, schrijft „De Waarheid". Thans wordt nit het observatorium Puy-de-Dóme bij Clermont-Ferrand gemeld, dat er een radio-actieve wolk op 7 km. hoogte boven midden- Frankrijk drijft Zoals bekend ver oorzaakt een atoombom-explosie de vorming van radio-actieve wolken. Londen, (Reuter). - Volgens den di- plomatieken correspondent van de Daily Telegraph onderneemt de Britse rege ring thans stappen bij de Sowjet- reger'ng om te bereiken, dat een einde wordt gemaakt aan het vertrek van schepen met illegale immigranten voor Palestina uit Roemeense havens. De cor respondent voegt er aan toe: „Derge lijke stappen zijn reeds eerder gedaan bij den Sowjet-Russischen voorzitter van de bestuursraad voor Roemenië te W. X-:- Een „geredde zeeman" wordt aan boord van een kunstwachtvaartuig neer gelaten uit een helicoptère tijdens de grote reddingsdemonstraties, welke op zee nabij Coney Island te New-York werden gehouden. Ass. Press P. KOEL. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Regen gedurende het grootste ge deelte van de dag, in de namiddag in het Westen brekende bewolking, wind tussen Zuid en West, aan de kust tijdelijk krachtig of stormach tig. Koel. 12 Aug.: Zon op: 5,18. Onder: 20,12. Maan op: 20 34. Onder: 4.09. Hoog water: Laag water: 5.52 19.22 13.12 Boekarest, doch tot nog toe zonder re sultaat. Het bv) een dergelijke gelegen heid gegeven antwoord, dat „de immi granten niet uitvoeren met bestemming voor Palestina doch voor Mexico en allen ln het bezit waren van geldige visa voor Mexico" mag wel als typerend worden opgevat". Brits bataljon op Cyprus gearriveerd. Londen, (AFP). - Volgens de Da'ly Herald is een Brits infanterie-bataljon op Cyprus gearriveerd. Het blad voegt er aan toe, dat Maandag aanstaande een vijfhonderdtal illegale Joodse immigran ten op het eiland verwacht wordt, ter wijl nog tweeduizend andere in de loop van de komende week zouden arriveren. Jeruzalem, (Reuter). -Jamal Hoessein!, vice-voorzitter van de Arabische hoge commissie voor Palestina, heeft aan Engelse en Amerikaanse verslaggevers meegedeeld, dat 6 van de 7 leden der Arabische Liga tegen een verdeeld of een federatief Palestina zijn. Naar hij zeidc zullen de Arabische staten de voorgestelde besprekingen in Londen als een voorspel gebruiken voor het voor leggen aan de N.V. van de Arabische belangen ln Palestina. De „Queen Elizabeth", 's werelds grootste passagiersschip, dat gedurende de oorlog als troepenschip dienst deed, wordt in het droogdok „King George V" te Southampton weer ingericht tot luxe mailschip. Op 16 Oct. zal het zijn eerste reis naar New-York maken. Ass. Press P. Met ingang van 18 Augustus zal de ge scheiden distributie van margarine en vet worden opgeheven en zal een bon worden aangewezen, waarop naar keuze vet of margarine kan worden gekocht. Daarnaast zal de bon, waarop uitslui tend boter verkrijgbaar is, gehandhaafd worden. Voor de periode van 18 t.m. 31 Augus tus zijn de volgende rantsoenen vastge steld: voor kinderen geboren in 1942 of later een bon voor 250 gram boter en een bon voor 125 gram margarine of 100 gr vet; voor personen geboren in 1941 of vroeger een bon voor 125 gram boter en een bon voor 375 gram margarine of 300 gi am vet. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, zal het huidige boterrantsoen, gedurende de wintermaanden, zo moge lijk, gehandhaafd blijven. De kans be staat echter, dat minder boter, doch daarentegen meer margarine zal worden verstrekt. Het bestuur van de Nederlandse bond van visrokers heeft het vol gende telegram gezonden aan zijn leden, 200 groothandelaren/visro- kers: „De door de overheid vastgestel de verhouding tussen de prijzen voor haring en de daaruit te pro duceren bokking, leidt tot onrede lijkheid en zwarte handel. Het roken van het volksvoedsel bokking leidt tot groot verlies voor de rokerijen en stomerijen op deze prijzen. Het bestuur van de Nederlandse bond van visrokers wenst zwarte prijs te voorkomen en adviseert aan de rokers, om de verse haring niet af te nemen van de aanvoerplaat- sen." Er zal dus in de komende tijd geen gest oomde bokking verschij nen. Met ingang van 1 September zal men in café's, restaurants en hotels meer suiker en melk in e?n kleintje koffie krijgen dan tot dusver het geval was De hotel- en cafébedrijven krijgen dan namelijk grotere toewijzingen suiker •sn melk, doordat zij voor elke con sumptie, die zij verkopen een vastge stelde hoeveelheid van deze artikelen krijgen toegewezen. Bovendien zullen de hotels bij hun maaltijden kleine hoeveelheden vlees mogen verstrekken, zonder dat daarvoor bonnen ingeleverd worden. Tot nu toe kregen de hotels geen vleestoewijzingen. De zomer biedt toch maar on gelooflijk veel genoegens en voordelen! Behalve de zonne baden en het daaraan verbonden bruineren van de menselijke huid, genieten we ook van open ramen en balcondeuren, waar door de verse lucht en de koes terende en geneeskrachtige zon nestralen ongehinderd onze huiskamers kunnen binnen stromen, tenminste op regen- en windloze dagen! Maar er is meer: door die zelfde geopende vensters en balcondeuren vloeien ook in ruime maten alle denkbare ge- lulden en klanken naar binnen, waaronder die van de Radio wel een allereerste plaats innemen. Vooral wat dit laatste betreft een niet te versmaden voordeel tje voor hen, wier radio-toestel gedurende de bezettingstijd on vrijwillig van eigenaar ver wisselde! Je behoeft helemaal geen sta tion moeizaam op te zoeken, déér zorgen je buren ruim schoots voor: Hilversum I en II, Brussel, Parijs, B.B.C. en soms nog meer verscheidenheid, klin ken allergezelligst dooreen, want je buren, die gelukkige bezitters zijn van Radio-ont- vangsttoestellen, willen evengoed genieten van de binnenstromen de verse lucht, dus hebben evengoed hun vensters en bal condeuren wijd geopend, zodat je, geheel kosteloos, van ver schillende radio-uitzendingen mee kunt genieten! Alleen dien je daarbij je oren te oefenen op een select aan horen, anders zou te veel van het gebodene verloren gaan!! P. RIKKER. De Russische schaakmeester Botwin- nik heeft dr. M. Euwe, uitgenodigd om als wedstrijdleider op te treden in de landenwedstrijd Sowjet Rusland Ver. Staten, die van 9 tot 13 Septem ber in Moskou zal worden gehouden, meldt het Vrije Volk. Deze uitnodiging heeft dr. Euwe geaccepteerd. Verder zal de Nederlandse schaakkampiosn deelnemen aan een in ternationaal tournooi te Praag, dat van t t/m 23 October zal worden gehouden en kort daarop, op 7 November ver trekt hij naar Curagao en omgeving, waar hij tot 15 December een tourneé maakt. Bovendien is het niet uitgeslo ten dat dr. Euwe zich van 20 Decem ber tot 1 Februari zal meten met de beste schakers van Zuid-Afrika. Het vliegtuig-moederschip „Karei Doorman" heeft Donderdagmiddag de haven van Rotterdam verlaten met bestemming Portsmouth in Engeland. Over enkele weken zal het naar In donesië vertrekken. Eulogios Georgiefsky, aartsbisschop van de Russische orthodoxe kerk in W.- Furopa, is heden te Parijs op 77-jarige leeftijd aan longontsteking overleden. (Rtr). Utrecht. - Het bureau opsporing oorlogsmisdrijven te Utrecht houdt zich op het ogenblik bezig met het tot klaarheid brengen van de gebeurte nissen, welke zich in September 1944 afspeelden in de omgeving van Leer- sum, Amerongen en Wijk bij Duur stede. Na de grote luchtlandingen in de omgeving van Arnhem was het op timisme algemeen. In Leersum en Wijk bij Duurstede leidde dit tot voorbarige actie tegen NSB-ers. Van de verwarring onder de Duitsere in deze dagen, werd gebruik gemaakt om alvast de burgemeester de Boer en v. d. Beeke Callenfells ge vangen te nemen en heimelijk weg te voeren naar het opvoedingsgesticht Valkenheide te Maarn. De Boer, bur gemeester van Leersum, was uit Amersfoort afkomstig waar een ken nis van hem naar den Duitsen majoor Helle ging om diens hulp in te roepen tot opsporing van zijn vriend. Deze Helle die ojn. commandant over ver schillende kampen was, belastte den si- po-officier Naumann met de opsporing. Deze als hoofd van de S. D. in de Ma liebaan te Utrecht beruchte Duitser trok met een collectie Duitsers en Ne derlandse SS-ers naar Leersum en Wijk bij Duurstede waar zij hevig huis hielden. Doordat de illegaliteit onder gedoken was vielen er evenwel nog geen slachtoffers. Ernstige zieke gefusilleerd. Een villabewoonster in Leersum werd ten slotte gedwongen de ver blijfplaats van de vijf ontvoerde NSB- ers te zeggen. Op het Duitse officieren- erewoord werd beloofd geen represail les te zullen nemen. SS-ers van de si- po uit Zeist begaven zich naar het ge sticht Valkenheide, waar de vijf ge vangenen werden gevonden en bevrijd. De volgende morgen kwamen zij echter terug, zetten het terrein af en gooiden handgranaten in het gebouw. De directeur, de heer Noordam, die ernstig ziek was, werd uit zijn woning gehaald en voor de deur gefusileerd. Deze actie stond onder leiding van den officier Petrie. Nog meer slachtoffers. In een boerderij tussen Wijk bij Duurstede en Amerongen waren de gevangen NSB-ers op hun tocht naar Valkenheide tijdelijk ondergebracht ge weest. Deze boerderij werd leegge roofd, met handgranaten platgebrand en de twee zoons van de hoogbejaarde bewoners werden ter plaatse doodge schoten. De villa van de genoemde me vrouw in Leersum werd eveneens leeg geroofd en platgebrand. Hun straf wacht. In opdracht van Helle hadden Nau mann en Petrie bij dit alles de leiding. Opzending van dit trio uit Duitsland naar ons land is aangevraagd en in be werking, want de waslijst, vooral te gen Naumann, wordt steeds langer. Zij hebben ook de leiding gehad bij het uit wraak platbranden van villa's van mensen uit spoorwegkringen in de omgeving van Amersfoort. Naumann is later bevorderd tot ad judant van kolonel Lippert, de coni- Zo lees ik ln mijn zakagenda. Ik zon ook kunnen schrijven: Augustus: Reis- maand. Wat is 't geweldig druk aan de stations. De grote stations gelijken wel bijenkorven, waar grote drommen men sen in- en uitvliegen, mierenhopen, waar allen haastig hun weg gaan. Tijdens de grote oorlog was 't reizen gevaarlijk. Denk maar aan de treinbeschietingen. 't Was geen grapje Wie zo 'n beschieting heeft meegemaakt weet er alles van. Onze geëvacueerden, die vaak elke morgen en avond in koude en donkere treinen reis den, weten óók van de reis misères tij dens t?e bezetting te spreken. Maar dat is gelukkig voorbij. Nu maakt de spoor wegmaatschappij weer reclame met de drie bekende V's: Reist per spoor, dan reist ge vlug, veilig envoordelig! Ook nu ls 't reizen nog geen grapje, want de treinen zijn overweldigend vol Wel zijn de eisen, <?ie de reizigers stellen enorm gedaald. Vóór 1940 waren er, die eerst 3 of 4 maal de trein langs liepen eer zij een „geschikte" coupé hadden gevonden. „Niet te dicht achter de locomotief, dat is te gevaarlijk!" „Niet in <Je laatste wa gen, dat schommelt zo erg!" „Niet ln een te volle coupé, dat zit zo benauwd". De één prefereerde vóóruitrijden, dat ls goed voor wagenziekte De ander achter uit rijden, dat ls voor de tocht. Nu zijn (Je mensen al ln de wolken als ze maar mee kunnen, al moeten ze zich met een staanplaats tevreden stellen. Ik reisde eens met de autobus naar Wleringen. Wat was de bus vol! Bijna allemaal da mes zaten erin, die haar Inkopen hier ln de stad hadden gedaan en gewapend wa ren met volle koffers, tassen en pakjes. Nauwelijks was de bus vertrokken of de dame, die tegenover mij zat, vroeg be leefd: „Zou ik van zitplaats met U mo gen ruilen, lk rijd liever achteruit?" Na tuurlijk deed ik dit. Vóór ik de plaats mijner bestemming had bereikt, wist ik wie het beste af was. 't Was - die dame, die achteruit reisde. Ik zag een zwaar beladen boerenwagen aankomen „Zouden wij nog kunnen pas seren?" dacht lk. 't Ging goed, maar op 't kantje af. De dame, die achteruit reisde zag de wagen ook, maar toen wij er voorbij waren. Wij moesten over een smal bruggetje. Met een grote draat stuurde de chauffeur, als echte vakman, ons er over. Ik had 't bruggetje al gezien voor wij er over gingen, die dame toen wij er over waren. Vooruit rijden is voor uit zien de gevaren die dreigen, achter uitrijden ze zien als 't voorbij ls. Wat is nu ons leven? Een reizen Élke dag een stukje, elke Zondag een mijlpaal, elke oudejaarsavond een rustbank, die ons uitnodigt een blik achterwaarts te werpen naar voorbij gevlogen Jaren. Onze Jaren snellen voorbij, zoals wij in de trein telefoonpalen voorbij snellen. Wij reizen niet in de boemel- maar ln de sneltrein. Wat gaat 'trelzen vlug Gaat 't ook veilig? Alleen dan, als wij alles overlaten aan den groten Levensbestuur der, die het stuur in handen heeft. Koning Davids leven was vol gevaren. In zijn Jeugd loerde zijn vijand Koning Saul op zijn dood en jaagde hem overal na. Toen hij vooruit reisde zei hij eens: „Ik zal nog één dezer dagen omkomen door de hand van Saull" Toen hij achteruit reisde dichtte hij een schonen psalm, waarin hij zong: „Al ging lk ook door een dal vol doodsschaduwen, ik vrees niet, want God ls met mij!" Een andere dichter zong: „Laat Hem besturen, waken, ,,'t Is wijsheid wat Hij doet, „Zo zal Hij 't alles maken, „Dat g' u verwonderen moetl mandant van het sperrgebied rondom. Wageningen, waar eveneens tal van vaderlanders vermoord zijn. Vreugde en rouw. Ook op 5 Mei heeft Leersum het hard te verduren gekregen. De capitu latie van den bezetter was reeds een feit en in vele plaatsen wapperde het rood-w't en blauw weer feestelijk, toen op die gedenkwaardige Zater dagmorgen nog minstens zes inwoners van Leersum door de wraaklustige en goeddeels dronken SS-ers werden neer- gknald. brie BS-rs, waaronder twee broers werden op een heideveldje met kogels letterlijk doorzeefd. Twee voor aanstaande 'nwoners, die bij een be kende familie waren ondergedoken, werden doodgeschoten en een aantal adsptrant-slachtoffers werden langs de lijken gevoerd ln de richting Doorn. Gelukkig voor hen reed h'er gene raal Blaskowitz, die juist uit Wage- ningen kwam. per auto voorbij, wat voor het troepje de vrijheid betekende. Ook deze gebeurtenissen zijn bij het bureau in behandeling 'en ook hier zal wel klaarheid worden gebracht en de schuldigen worden opgespoord, die on getwijfeld t.z.t. in Nederland zullen terecht staan. Op 17 Augustus a.s. zal op het vliegveld Zuid-Limburg een natio naal vliegfeest worden gehouden. Aan dit vliegfeest werken mede de K.L.M., de Rijksluchtvaartschool, het Nationaal Luchtvaart Laborato rium, de Kon. Ned. Ver. v. Lucht vaart, de Ned. Luchtstrijdkrachten, de zweefgroepen Ypenburg, Venlo, Eindhoven, Twente, Heerlen en ver scheidene sport- en zweefvliegers. Het feest worclt georganiseerd door de Limuburgse Aëroclub. De minister-president en minis ter Ringers zijn voornemens, het vliegfeest by te wonen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1