gespannen Palestina toestand in HET CONGRES DANST Roemenië pleit voor zijn zaak Tegen uitzending van troepen naar Indonesië NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Engelse schrijver H. G. Wells overleden Na het Britse immigratieverbod Spandoeken„De Brifse marine moesi zich schamen'' Nieuw Amerikaans voorstel. Thans Perzisch-Brifs geschil voor de Veiligheidsraad? Het offerde 111.000 doden en gewonden in de strijd tegen Hitier Weerbericht. Een minister als mijnwerker De Eerste Kamer keurt goed De zwarte borrel en de kater Hoe zuiniger met glas, hoe meer zeeppoeder! Don Quichotte 400 jaar Hij laat een omvangrijk oeuvre achter Veer'ig duizend vrouwen proiesteren Commissie-generaal Vrijdag in de Tweede Kamer Invasievoorschot voor onderwijzers kan worden uitbetaald De dood langs de weg De Achierhoek uii zijn isolement Als politieke delinquenten vrij komen Lastige delinquenten gaan weer achter het draad Bakkersarbeid op Koninginnedag WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1946. 70e Jaragang No. 9814. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Uitgave: N.V. Uitg. Mfl. HoU. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,63. Giro 16066 t. n. v. N.V. DrnkkerU vJj. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Nog eens: De Groene TafeL QF laatste smook uit de puinen van Europa, Azië en Afrika is nauwelijks opgetrokken en nauwelijks is deze we reld bekomen van de eerste verbijstering over het bloed-offer van zovele millioenen Jonge mensen, die stierven in tfe afgrij selijke abattoirs, die in de rapporten der Internationale generale staven „slagvel den" genoemd worden. De schoonste en lieflijkste uitingen van het menselijk kunnen, kunstwerken die gewijd werden door de adem Gods, die erover gegaan moet zijn, werden door het béte monster dat „oorlog" heet, vernietigd. Voor de tweede maal binnen een halve eeuw trad het ene deel der wereld tegen het andere aan en bleek dat er niets veranderd is sedert de broederstrijd tussen Kaïn en Abel, sedert de holen-mens zijn buurman wurgde uitsluitend uit pure vernieti gingsdrift. Aan flarden ligt de wereld: moe, kapot, ontzield, verarmd, geslagen, ziek en ver kracht. Het rumoer van de slagvelden is voor een wijle verstomd, er is pauze alvorens een volgende akte zal worden Ingezet. Het publiek, dat wereld bevol king heet, wordt in die pauze beziggehou den door een spectaculair intermezzo: het Ballet der Groene Tafel in Parijs. Het Ballet, aangekondigd als „Vredes conferentie". Is het de leiders der staten ernst de vrede te winnen of wordt hier een lugu bere comedie opgevoerd, een grotesk ballet, knap geënscèneerd door de cho reografen der internationale regerings kabinetten? Opnieuw: de leiders der wereld om de Groene Tafel, dezelfde Groene Tafel door Kurt Jooss, den geniale, voorgedanst na de vorige wereldoorlog. Er is niéts-veranderdOpnieuw spreekt men het woord vrede, doch bedoelt oor log. BewustMisschien niet. Onbe wust? Zeer zeker Op de smeulende restanten van een' half-vernlelde wereld danst het wereld-ballet zijn dans en de grote balletmeester is de Dood. Hij is steeds aanwezig Zijn macabre persoon lijkheid drukt een stempel op elk der danseurs. Soms is hij afwezig. Maar dan Ineens wordt men zijn kille aanwezigheid weer gewaar en blijkt hij het te zijn, die de maat slaat en het rhythme aangeeft. De dood is de niet genode, doch bijna ■teeds aanwezige IN dit Parijse ballet worden op meester lijke wijze alle ondeugden der mens heid uitgedanst. Daar is de mens-gewor den Schijnheiligheid, daar is de Huiche larij, de Leugen, het Verraad. Daar is de Judas en de Vertwijfeling, de Lafheid, de Demagogie en de Dwingelandij. Daar is de Misleiding en de Tirannie. Het begeleidend orkest speelt de Vre- des Symphonie, maar hoort.... hoort.... hoort ge de dissonanten niet, die achter de sirenen-accoorden opklinken? Het Parijse ballet danst en danst en danst in een prachtig schouwburg-palels, in kostelijke gewaden, maar achter al dit oogverblindende ruikt men de verschaalde stank van de slagvelden. En het nauwe lijks hoorbare rhythme in het steeds weerkerend motief is het rhythme van de arbeid in de wapenfabrieken En de snelle danseurs op de achtergrond, de nauwelijks opvallende marionetten, wier aanwezigheid alleen maar sinistere slag schaduwen op het décor werpt, zijn de soldaten-legers die opnieuw geformeerd worden. En het rode doek, het fond waartegen het ensemble danst, is het rood van het bloed der millioenen jongeren dat de koopprijs vormt voor de nieuwe oorlog. Het is goed als de wereld weet dat de dans van het Parijse ballet tenslotte niets anders is dan de laatste strijd van het laatste carré van het laatste leger cp de laatste barricade. De barricade die Parijs heet. En dat is merkwaardig, om dat eens in datzelfde Parijs het vuur ont stoken werd in de lampen die de wereld nieuw licht brachten. Nu zijn de lampen gedoofd en heerst er een apocalyptische duisternis Het is goed als men weet dat in Parijs op dit allereigenste ogenblik de Leugen strijdt tegen de Waarheid, de Oprechtheid tegen de Huichelarij, de Haat tegen de Liefde. De Dood is balletmeester, wiens grim mige glimlach verborgen blijft achter zijn diplomaten-masker en zijn zoetgevooisd woord is altijd dat ene zelfde woord: vrede. Het is goed als de overlevenden van vijf werelddelen beseffen, diep in hun hart, dat zij zélf het waren die de danseurs naar het Parijse ballet afzonden. Zij zelf en niemand anders. En het is goed als men, alweer diep in zijn hart, beseft dat men de macht heeft de huichelaars te schelden van de oprechten, de liefde vollen van de hatenden. QP de laatste barricade wijzen witte, moede handen naar de verschrikte, schuwe vredes-duif, die haar nest verlo ren is en een nieuw zoekt. Zij zoekt er naar. alle dagen en alle nachten, maar haar zoeken is vergeefs. De duif zonder nest zwerft treurig over de landen en zeeën dezer aarde, waar alle nesten ver brand en verwoest zijn. Het is goed te weten dat het Ballet des Doods en het Ballet des Vredes samen gedanst worden in Parijs en dat er ach ter goudgegallonneerde gala-uniformen en gladde diplomaten-gezichten harten en breinen kloppen en denken die gevormd werden in de leerschool van de leugen. Nooit, zolang de planeet die Aarde heet, suisend wentelde door het blauwe heelal waren haar totale ondergang en redding elkander zó nabij. Dit is het wat het Parijse ballet ons iedere dag opnieuw leert. Met ontstellende, onbeschaamde en verbijsterende duide lijkheid ANTHONY VAN KAMPEN. JERUZALEM (Reuter). De Jodse Nationale Raad, In buitengewone zitting bijeen, heeft besloten een politiek van niet-samenwerking met het bestuur ter plaatse te volgen in verband met de „wiliekeurigl deportatie van Joodse uitgewe kenen door de Britten". De raad stelde vast, dat alle Joodse leden in adviescommissies der regering verzocht zal worden zich terug te trek ken en dat alle relaties tussen de Joodse gemeenten en regeringsinstanties zullen worden verbroken. In Halfa. De illegale Joodse omroep „Stem van Israël" heeft de bevolking aangespoord het uitgaansverbod te overtreden en zich naar de haven te begeven, waar „1298 illegaal geïmmigreerde Joden op het punt stonden gedeporteerd te worden". Het Britse troepentransportschip „Em pire Weywood" heeft, naar gemeld wordt, Haïfa verlaten met 700 illegaal geïmmi- greerden van de „Yagour" aan boord. Te Haïfa hebben protestmetings van Joden plaats en honderden stromen in strijd met het verbod naar de haven Een vrouw is gedood en zeven Joden zijn gewond, doordat de politie het vuur opende op een menigte van duizenden Joden, dia geen gehoor hadden gegeven aan het uitgaansverbod. Zij trachtten de haven te bereiken, vanwaar illegaal geïmigreerden werden gedeporteerd. Demonstraties in Tel Aviv. TELAVIV. (Reuter). - In Tel Aviv zijn door de Joden demonstraties gehouden. Zij droegen spandoeken met het op schrift „de Britse marine moest zich schamen" en trachtten een voertuig van de Palestijnse mobiele politie in brand te steken De Joden lieten een bioscoopvoor stelling staken onder het motto: „Het is nu geen tijd voor amusement". Politie herstelde de orde. GENERAAL SPOOR TE LONDEN. Londen. - Luit.-generaal Spoor, op perbevelhebber der Nederlandse strijdkrachten In Nederlands-Indië, heeft een bezoek aan Londen gebracht, waar hij een consultatieve bespreking met den Nederlandsen ambassadeur, jhr. Michiels van Verduynen, gevoerd heeft. LONDEN. (ANP-Aneta)# Volgens een bericht uit Washington van de „Evening Standard" zou president Truman een door Dean Acheson voorbereid com promis-plan voor Palestina ter bestude ring ontvangen hebben, waaromtrent men Truman's beslissing in de loop van deze week verwacht. 't Plan zou de volgende punten bevatten: 1. Instelling van een Joodse zóne van ongeveer 1800 vierkante mijl cï.i. on geveer driehonderd vierkante mijl gro ter dan werd voorgesteld in het Lon- dense plan 2 Een Amerikaanse bijdrage van 75 mil- lioen dollar om het levenspeil in de Arabische staten op te voeren. 3 Grote vrijheid van handelen voor de Joden in hun eigen zóne. Radio New-York meldt, dat Hoes sein Ala Pasja, de Perzische am bassadeur te Washington, aldaar heeft verklaard, dat Perzië „ge dwongen" zou kunnen worden het Brits-Perzische geschil over de naar Basra gezonden troepen aan de Vei ligheidsraad voor te leggen. Concentratie van Sovjet troepen aan de grens van Noord-Iran? Volgens de Amerikaanse radio hee.ft Hcesein Ala, ambassadeur van Iran te Washington, aan Dean Ache son, waarnemend minister van bui tenlandse zaken in Amerika, ver klaard, dat Sovjet-Russische troe pen naar Basra aan de grens van het zenden der Brits-Indische troe pen naar Basrah aan de grens van Nocrd-Iran heblvm samengetrokken. Parijs. (Keuter.) Georges Ta- tarescu, de Roemeense minister van liuatenl. Zaken, heeft Dinsdagmid dag het Roemeense standpunt ten aanzien van het ontwerp-vredesver drag voor Roemenië voor de ple naire vergadering van de vredes conferentie te Parijs uiteengezet. Hij sprak in tegenstelling tot de Gaspen, den italiaansen minister president, die Zaterdag het woord voerde, weloverwogen. Hij zeide, dat het ontwerp-vredes verdrag door het teruggeven van Noord)-Transylvanie aan Roemenië, het einde beloofde van de laatste redenen voor onenigheid, welke tot nog toe de vrienschappelijke betrek kingen met Hongarije hadden ver hinderd. Tatarescu zeide het te betreuren, dat de cobelligerentie van Roemenië in het ontwerp niet in aanmerking was genomen en zeide, dat zijn land in de strijd aan de zijde van de Ver Naties 111.000 man aan doden en gewonden had verloren. Hij verklaarde, dat Roemenie's optreden, ten tijde dat de Duitse tegenstand nog sterk was, had bij gedragen om de politieke en mili taire positie van andere volken om ver te werpen, die voor Duitsland vochten of het hulp boden. Hjj zeide, dat zijn land zijn rech ten voorbehield ten aanzien van de herstelbetalingen, die Roemenië van Duitsland en Hongarije moet ontv vangen en die niet in het ontwerp zijn genoemd. Roemenië is nu in staat van oor log met deze landen en het inter nationaal recht gaf het het recht herstelbetalingen en compensatie te vragen. MINDER WIND. Weersverwachting geldig tot Woens dagavond: Matige wind tussen West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Iets minder koel. 15 Aug.: Zon op: 5.23, onder: 20.06- Maan op: 21.35, onder 7.58. Hoog water: Laag water: 8.00 21.24 2.29 15 22 Roemenië vocht negen maanden mee. Sprekende over de militaire clau sules verklaarde Tatarescu, dat de beperkende militair» maatregelen de aard hadden van een straf. i>e Koem. strijdkrachten vochten gedurende negen maanden aan de zijde der rode legers en Roemenië verzocht de vergadering de wape nen in handen der Roemeense sol daten te laten. Hjj zeide, dat Roemenië gewetens vol alle verplichtingen, die door het ontwerp-vredesverdrag waren opge legd, zou nakomen. „Wij willen onze vriendfechappe. lijke betrekkingen met het volk van de Sowjet-Unie versterken, onze betrekkingen met de V.S. en Groot- Er ittaiïië, op basis van wederzijds vertrouwen, herstellen en die met Frankrijk, waarmee wjj reeds door een machtige traditie zijn verbom den, hernieuwen." Roemenië ondersteunde ten volle de principes van het charter der V.N., dat het van nu af in toepas sing zou brengen, het garandeerde volkomen vrijheid voor de nationa le minderheden en zou geen initia tief achterwege laten, dat de inter nationale samenwerking of de col lectieve veiligheid zou vergroten. De conferentie besloot na de rede van Tatarescu een algemeen debat over deze verklaring te houden. De eerste spreker was de Sowjet- afgevaardigde Wisjinsky. Bespreking van het Roemeense pleidooi. Wisjinski verklaarde dat er bij het vaststellen van het vredesver drag met Roemenië rekening moet worden gehouden met het feit, dat Roemenië zich tenslotte bij de Ver. Naties had gevoegd en front tegen Duitsland had gemaakt. Het land voldoet thans ten volle aan zyn de mocratische verplichtingen, aldus Wisjinski De leider der Tsjechoslo waak se delegatie, Masaryk, voerde vervol gens het woord. Hij zeide, dat de Roemenen met tegenzin aan de zijde van Duitsland hadden gevochten en dat zij duizenden Tsjechen hadden geholpen om uit de greep van Hit- Ier te ontsnappen. Masaryk was het volkomen met de woorden van Wisjinski eens, die hij edelmoedig noemde. Praag (ANP). - De Tsjechische mi nister van buitenl. zaken, Vaclav No- sek, heeft zijn Zondag doorgebracht met in een kolenmijn te werken in Kladno (in de nabijheid van Praag), waar een ploeg vrijwilligers op het ogenblik aan het werk is, aldus het Deense blad Politiken. Deze arbeid is overigens niets nieuws voor den minister „die tij dens de eerste wereldoorlog mijn werker in Kladno was. De Eerste Kamer vergaderde Dinsdagmiddag. De voorzitter deel de mede, dat de centrale afdeling besloten had, na de openbare ver gadering een aantal ontwerpen in de afdelingen te doen onderzoeken V ermog«ns»anwas belasting. Het wetsontwerp tot het heffen van een vermogensaanwasbelasting wordt in handen gesteld van een commissie van voorbereiding. In deze commissie worden benoemd de heren Van den Brink, Van Santen, Van de Kieft, Rip en Stikker. Het ontwerp ongevallenverzeke ring werd hierna goedgekeurd. Zonder beraadslaging of stemming werden vervolgens goedgekeurd de wetsontwerpen: opheffing van de Nederlandse rechtbanken op Brits territoir en wijziging der ziekte wet. De voorzitter deelde mede, dat de Kamer weder zal worden bijeenge roepen tegèn 27 Augustus. Helmond. - Voor den tuchtrechter voor de prijzen, uit Den Bosch werd Dinsdag de zaak behandeld te gen den Helmondschen café-houder K., die 100 liter jenever had gekocht tegen de prijs van f 25 per liter en te- Ken den makelaar ln ónroérende goe- dren, L„ eveneens uit Helmond, die bij ae verkoop zijn bemiddeling had verleend. K. werd veroordeeld tot een geldboete van f 6000 en sluiting van zijn café voor de duur van een half jaar, terwijl hem het recht ontzegd werd het beroep van café-houder uit te oefenen voor de duur van 2 jaar. L. werd gestraft met een geldboete van f 3000. De beschuldigden tekenden staande de zitting hoger beroep aan. 's-Gravenhage. Waarschijnlijk zullen binnenkort weer bonnen voor zeep kunnen worden aange wezen. Het plan bestaat, 15 Augus tus a.s. een bon aan te wijzen voor zachte zeep, 29 Augustus een voor waspoeder, 12 September een voor huishoud- of toiletzeep en 26 Sept. wederom een voor zachte zeep. De productie van waspoeder is ten nauwste afhankelijk van de be schikbare hoeveelheden soda. Men) dient er rekening mede te houden, dat soda ook wordt gebruikt bij de fabricage van voor onze voedsel voorziening onontbeerlijk verpak kingsmateriaal zoals melkflessen en jampotten. Hoe zuiniger men dus met glas is, hoe groter de kans, dat meer zeeppoeder beschikbaar kan worden gesteld. MADRID (Reuter). Afgevaardigden van alle Spaans sprekende landen zullen voor een in den herfst van 1947 te hou den congres worden uitgenodigd, waar het vierde Eeuwfeest van Miguel de Cer- vantes, den schrijver van „Don Quischot- te'zal worden herdacht. De beroemde Engelse schrij ver H. G. Wells is Dinsdagmid dag, 13 Augustus, te Londen overleden. Hij werd 79 jaar oud. H. G. Wells is om 4 uur Dinsdag middag vredig ontslapen. Hij leed aan suikerziekte. De geleerde, poli ticus, geschiedschrijver en roman schrijver Wells was één der vrucht baarste en meest gelezen auteurs van zijn tijd. Zijn invloed op het denken van vele mensen is aan zienlijk. Het ouevre van dezen Brit sen auteur, die op 21 Septembei 1866 in het graafschap Kent gebo ren werd, is ontzaglijk. Tot 1935 omvatten zijn werken o.m. 20 ro mans, 19 fantasieën, 4 boekdelen met korte verhalen en nog 20 boe ken over sociale, religieuze en poli tieke vraagstukken. Zijn boek getiteld „Outline of History" maakte enorme opgang. Er weTden 1% millioen exemplaren van verkocht, waardoor hij rijk is geworden. H. G. WELLS 's-GRAVENHAGE. Dinsdagmiddag is door een deputatie van de Algemene Vrouwenbond een petitionnement aangeboden aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Oorlog, den heer L. C. Rietveld. Hierin wordt geprotesteerd tegen de troepenuitzending naar Indonesië, het geen in strijd wordt geacht met de overeenkomst van Potsdam, waarbij het zelf beschikkingsrecht der naties gewaarborgd wordt. Voorts wordt er hierin op gewezen, dat bij de wederopbouw van het vaderland geen jonge mensen ge mist kunnen worden. Onder de petitie stonden de namen van ruim 40.000 vrouwen en moeders uit het Noorden, Westen en Oosten des lands. Na afloop zijn nog telegrammen ver ronden aan H.M. de Koningin en den Minister-President ter kennisgeving van de aanbieding van genoemde petitie. 's-Gravenhage. - Ten einde een aan vang te maken met de openbare be handeling van het wetsontwerp tot het instellen van een commissie-gene raal voor Nederlands-Indië is de Tweede Kamer bijeengeroepen tegen Vr(jdag 16 Augustus des ochtends te 11 uur. Na afhandeling deze week van bo vengenoemd wetsontwerp zal de Ka mer op reces gaan tot de derde Dins dag ïn September. Op vragen van den heer Van Sleen, betreffende spoedige uitbe taling van het z.g. imvasiesalaris aan onderwijzers,, heeft de minister van Ondier wijs, Kunsten en Weten schappen het volgende geantwoord: De regeling voor het toekennen van het z.g. invasie-voorschot aan de onderwijzers bij het lager on derwijs, is tot stand gekomen bij k.b. van 1 Augustus 1946, welk besluit inmiddels in het Staatsblad is opge nomen. De uitbetaling van dit invasie voorschot kan, voor zover deze nog niet heeft plaats gehad, onverwijld geschieden. Dinsdagmiddag rond drie uur, werd in de Fortuinstraat te Bergen op Zoom mevrouw van W., uit Rosendaal, door een militaire vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Het onge val gebeurde voor de ogen van haar echtgenoot. De auto reed door, doch de chauffeur, een militair, die geen rijbewijs bezat, is later door de politie aangehouden. De spoorbrug over de IJsel bij Zutphen is officieel geopend. De eerste, feestelijk versierde trein trekt onder grote belang stelling over de brug. W. P. Zeylemaker P. Maatschappelijke gevolgen. Ten aanzien van de maatschappelijke gevolgen van vrijlating van politieke de linquenten op grote schaal heeft de mi nister overleg gepleegd met zijn ambt genoten van Binnenl. Zaken, van Finan ciën, van Sociale Zaken en van Econo mische zaken. Hij blijft voortdurend contact houden met de daarvoor in aan merking komende instanties. Hij is over tuigd, dat het niet mogelijk is zodanige maatregelen te treffen, dat de sociale omstandigheden der vrijgelatenen ten volle bevredigend kunnen worden ge noemd. Voor hen, die niet door bemiddeling der gemeentebesturen of anderszins da delijk aan huisvesting kunnen worden geholpen, zal voor korte tijd een onder dak in een doorgangstehuis of doorgangs kamp worden verleend. Ten aanzien van de materiële voorzieningen worden in vrijheid gestelde politieke gedetineer den in het algemeen gelijkgesteld met oorlogsslachtoffers. Dit is wel het uiterste, waartoe naar de mening van den minister gegaan mag worden. Op de kerkgenootschappen en werk nemers- en werkgeversorganisaties is een beroep gedaan om te bevorderen, dat brede kringen medewerken aan de op lossing van de sociale zijde van het vraagstuk der politieke delinquenten. Den procureur-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's-Graven hage bereiken klachten over in vrij heid gestelde politieke delinquenten, die tegen omwonenden bedreigingen met wraakneming uiten of op an dere wijze zich gedragen in strijd met de aan hen opgelegde voor waarde dat zij zich als goede Ne derlanders moeten gedragen. Derge lijke klachten kunnen ter kennis van de politieke recherche afdelin gen worden gebracht. Indien zij van genoegzaam ernstige aard blijken, zullen zij aanleiding zijn, om de schuldigen opnieuw in bewaring te stellen. Met het oog op de viering van Ko ninginnedag mag in de nacht van Don derdag 29 op Vrijdag 30 Aug. a.s. te 0 uur met de bakkersarbeid worden begonnen, met dien verstande, dat, voor zover 't broodbakkerijen betreft, voor wel ke een vergunning is verleend, op Don derdag 29 Aug. te 22 uur met arbeid, be staande uit het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden aangevangen. Ondernemingen, waar van deze vergun ning gebruik wordt gemaakt, mogen op 31 Aug, niet werken.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1