Missie-tentoonstelling te Schagen geopend Amerika's onbekende soldaat uit Nederlandse bodem? Journaal Holland-Zwitserland De echtgenote van den Tommy leeft er als een prinses Britse vrouwen in Duitsland En goedkoop! Churchill en zijn schoonzoon De slag om Arnhem verfilmd De cestercultuur bloeit Bijzondere K.L*i.-viüciu naar Zuid-Afrika Commissie onderscheidingen koopvaardij Bisschop van Afriko's Goudkust aanwezig De tweede binnen 25 jaar Invoering algem. abonnementskaarten Ned. Spoorwegen VOLKSTELLING TN 1947 Grepen uit het nieuws Sanatorio Bambini, het huis van het nieuwe hoofdstuk U bent toch Hollander. Terug naar het uitgangs punt. Hoewel Duitsland een verwoest land is en de meeste steden een troostelose aanblik bieden, iQn de laatste tijd steeds meer vrouwen van Britse soldaten naar de Engelse bexettingszdne getrokken. Voor deze uittocht uit Engeland gelden niet alleen romantische motieven, nX de liefde voor den heer gemaal, maar dikwijls geven zuiver materieele over wegingen de doorslag. De vrouw van een Tommy heeft n-L ln Duitsland veel minder huishoudelijke Stockholm verzamelt hout voor de win ter. In verband met een tekort aan steenkool in Zweden verzamelen de bewoners der grote steden hout uit de bossén. Dit hout wordt opgestapeld voor de huizen en gemerkt met den naam van den eigenaar. Dat er in Zweden eerlijke mensen wonen, bewijst wel het feit, dat er gedurende de laatste zes jaren, waar in de Zweden hout als brandstof ge bruiken, nimmer een politie- of rechts zaak in verband met houtdiefstal heeft plaats gehad. Ass. Corr. P. Dezer dagen is ten slotte de schel ding uitgesproken tussen een der dochters van Winston Churchill en den populairen Amerikaansen caba- ret-artist en conferencier Vic Oliver, met wien zij jarenlang gehuwd was. De familie van Churchill, die zelf van zeer blauwbloedige „komaf" is, had deze verbintenis altijd min of meer als een mésalliance (huwelijk tussen mensen van ongelijke stand) beschouwd en Churchill zelf deelde klaarblijkelijk deze zienswijze, te oordelen naar de volgende anecdote, die door een Brits journalist ver haald wordt. Op een dag vroeg schoonzoon Vic aan schoonpapa „Winnie", wie naar zijn oordeel nu wel de meest beroem de staatsman van deze tijd was. Churchill antwoordde zonder te aarzelen: „Roosevelt!" „Maar na Roosevelt?" Churchill dacht een ogenblik na en zei toen: „Stal in!" „En na Stalin?" Churchill, een beetje verward door dit aanhouden en wel beseffend, dat zijn schoonzoon hem wilde verlokken zijn eigen naam te noemen, scheen na te denken en verklaarde toen: „Mussolini!" Vic Oliver, verbaasd: „Maar waar om Mussolini?" „Omdat het de enige staatsman is, die de moed had z'n schoonzoon te laten doodschieten zorgen dan ln Engeland, zo schrijft het Dagblad van het Oosten. De levens middelen. die rechtstreeks uit Engeland geïmporteerd worden en dus niet uit de Duitse voorraden worden betrokken, krijgt de soldatenvrouw tegen zeer bil lijke prijzen thuis Dus geen sprake van in de rij staan, zoals in Engeland dik wijls het geval is. En wat voor rantsoe nen! Ze zijn precies dubbel zo groot als in het eigen land. Ook ten opzichte van den echtgenoot behoeft de huisvrouw zich niet veel zorgen te maken. Of hij is bij de troep of komt, wat regel is, voor de maaltijden naar huis. Ook zijn zeer royale portie krijgt de huisvrouw gratis en franco in haar woning, pok verder behoeft ze niet bang te zijn, dat ze zich zal overwerken Want voor weinig geld kan ze een Duits meisje als hulp in de huishouding krijgen, dat blij is een paar Mark te kunnen verdienen en te profi teren van de welvoorziene provisiekast. Complete woningen. Voor het onderdak brengen van de soldatenfamilies is tevens voortreffelijk gezorgd. Geheel nieuw ingerichte wo ningen staan ter beschikking voor een belachelijk lage huur. Bovendien zijn de huizen compleet gemeubileerd en van huishoudelijke voorwerpen e.d voorzien. Bovendien houdt een Engels soldaten- gezin in Duitsland geld over, want de uitgaven zijn belachelijk laag. Elk week kan de soldatenvrouw 100 sigaretten voor een billijke prijs kopen én zij krijgt daardoor het belangrijk ste betalingsmiddel ln Duitsland. Zelfs wijn en sterke drank wordt ter beschik king gesteld van de echtgenoten van officieren en onderofficieren. Reeds voor acht shilling kunnen ze een fles whis ky kopen, terwijl in Londen deze be- geerdr drank slechts voor 60 shilling langs allerlei sluipwegen kan worden verkregen. Verder zorgen clubs en bios copen er voor, dat de vrouwen zich niet behoeven te vervelen, wanneer de mannen juist dienst hebben Over het ontbreken van materiële din gen kan dus de Britse vrouw, die haar man naar Duitsland volgt, niet klagen. Of haar 't leventje als een prinses zal bevallen temidden van de ruines en een ondervoede bevolking, is een andere vraag! LONDEN (Reuter). De manschappen van de eerste Engelse Luchtlandingsdivi sie, die bij Arnhem gestreden hebben, hebben voor de film „Theirs is the glo- ry'' deze slag te midden van de puin hopen gereconstrueerd. De vervaardigde rolprent zal op 17 Sep tember gelijktijdig te Londen, Arnhem en Ottawa draaien. In de film spelen geen sterren" mede: de manschappen schreven grotendeels zelf het draaiboek, gebouwd op hetgeen zij zich uit die dagen herinnerden. De oestercultuur te Ierseke bloeit als nooit tevoren. De aanslag was in geen jaren zoo groot als dit jaar en de vangst la bulten verwachting groot. Schelpen met 40 tot 50 Jonge oeetertjes en pannen met meer dan duizend exemplaren zijn gesn uitzonderingen. De gunstige weergesteldheid, doch ook de aanwezigheid van grotere hoeveel heden zandoesters in de Schelde gijn hiervan de oorzaak. Naar wij vernemen heeft de Engelse regering 60,000 pond sterling toege staan voor Zeeuwse oesters. Dit is 100 pet. meer dan het vorige Jaar. Zaterdag 28 September a.sc zal de KLM 'n bijzondere vlucht naar Johan- neiburg (Zuid-Afrika) uitvoeren, waar. bij post, vracht en 40 passagiers worden vervoerd. Het vliegtuig, een DC-4, zal Zondag 6 October de terugreis aan vaarden. Dit wordt de derde KLM-vlucht naar Zuid-Afrika. Op 6 Dec. 1938 maakte de „Reiger" van de KLM de eerste reis naar Johannesburg en deed over deze afstand van ruim 11,000 km. 6 dagen, via Cairo, Khartoum, Nairobi en Bro- ken Hill. Op 15 Januari 1940, toen de oorlog in Europa al was uitgebroken, maakte het zelfde vliegtuig van Napels naar Johan. neeburg. langs nagenoeg dezelfde route en legde de bijna 9,000 km. in 5 da gen af. Thans zal over de Sahara worden ge. vlogen, hetgeen de afstand Amsterdam- Johannesburg van 11.000 tot ruim 9,000 km. vermindert Zoals bekend is, hoopt de KLM in de toekomst een geregelde dienst op de Unie van Zuid-Afrika te kunnen openen. Niet alleen met het oog op een eventuele lijndienst echter is deze bijzondere vlucht belangrijk, zij vormt bovenal een gelegenheid om zo wel de handelsbetrekkingen ais de cul. turele banden met de Unie van Zuid- Afrika te verstevigen. De KLM zal ter gelegenheid van deze vlucht een speciale enveloppe uitgeven, terwijl de PTT een bijzonder poststem pel laat ontwerpen. By gemeenschappelijke beschik king van de minister van Verkeer en van Marine a-L: is, met ingang van 7 Augustus 1946, eervol ontslag verleend aan den vice-admiraal B. D. C. baron de Vos van Steen wyk, te Londen, als voorzitter van de Commissie Onder scheidingen koopvaardij; aan P Dykstra en J. Olyslager, beiden te Amsterdam, als lid van genoemde commissie; en aan E. Klein, te Lon den, als secretaris van genoemde commissie, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten; is benoemd tot lid en voorzitter van genoemde commissie C. J. baron van Asbeck, vice-admiraal b.d en zijn benoemd tot leden van genoem de commissie: B. Brouwer, hoofd van de afdeling Zeemanszaken en Veiligheidsvoorschriften van het directoraat-generaal van de scheep vaart en J. A. J. W. Nieuwenhuys hoofd van de afdeling Exploitatie van voornoemd directoraat gene raal, allen te 's-Gravenhage; is benoemd tot secretaris van ge noemde commissie A- Mol, ambte naar bij het departement van Ver keer, eveneens te 's-Sravenhage. Onder grote belangstelling van de Zondagmiddag in 6e R.K. School „St. Missie-tentoonstelling, welke tot doel Missionarissen tot de grote massa van mede als propaganda om dit werk, bet wordt verricht, te stimuleren. Met een kort woord van welkom door den geestelijken adviseur, kapelaan Tol, werd 't woord gegeven aan Zijne Hoog. waardigheid, Mgr Paulissen, Bisschop van Afrika's Goudkust. Zijne Hoogwaardigheid spreekt. Zijne Hoogwaardigheid begon zijn toe spraak met er zijn grote genoegen ovef uit te spreken, op deze Missie-tentoon stelling tegenwoordig te kunnen zijn De afstand Maastricht (waar Z.H. momenteel vertoeft) tot Schagen is groot. Wij missionarissen zijn echter veel reizen gewend. Het verheugde Z.H mede dat de belangstelling voor het missiewerk niet verminderd is. Gedu rende de oorlogsjaren, toen ons vader land geteisterd werd, had ik de gedach te, wat zou er allemaal gebeurd zijn? Ik zag de toekomst met zorgen tegemoet, aldus spreker. Bij mijn terugkomst al hier bemerkte ik, dat de actie in ons vaderland niet verminderd, doch zeer toegenomen was. Het doet mij, zo ging Z.H. door, een groot genoegen dat onze missionarissen in de verre landen niet alleen staan. Niet alleen de familieleden doch ook een massa anderen interes seren zich voor dit werk. Dit Is een zegen Gods. Pogingen moeten worden gedaan, dit werk door gebed en andere middelen te stimuleren. De gedachte leefde, ln het begin van de oorlog, dat alles hier niet meer zo vlot zou lopen. De belangstelling van onze vrienden voor ons werk, waar wij zulk een groot succes mee hebben, werd door den be zetter geremd, doch zal nu weer gaan opleven. Ik hoop dat wij in het vader land een zelfde succes zullen boeken, dat de ganse bevolking uit dit gewest deze missie-tentoonstelling zal bezoeken en mede zullen werken voor alles wat nog gedaan moet worden. Met een bede tot de aanwezigen, de belangstelling met hun gebed te helpen bevorderen, eindigde Z.H. met de woor den: „Het Rijk van Onzen Lieven Heer zal komen". Na een dankwoord van kapelaan Tol werd het woord gegeven aan den Hoog. Eerwaarden Heer Deken Harst uit Den Helder. Deken Harst uit Den Helder. Na de begroeting tot Z.H. Mgr. Pau lissen, den Burgemeester van Schagen en de aanwezige dames en heren, ge- zijde van de Kath. Geestelijkheid vond Aloysius" de opening p'aats van de heeft het werk van de Missie en sijn de bevolking te doen doordringen, en welk ln den naam van Jezns Christus tuigde Z.E W. van de belangrijke ge beurtenis in het Dekenaat Schagen. Dank bracht spreker aan de missio narissen en het voorbereidingscomité die deze organisatie tot stand brachten Het Rijk van Christus moet overal ko men; de missietentoonstelling vormt een onderdeel ln het streven .hiernaar. Het is een zeer juist Idee, deze missie, week in het Dekenaat Schagen te hou den. Bidt voor het welslagen hiervan Wij Katholieken zijn verplicht in woord en geschrift tot het slagen mede te werken. Al kennen wij Nederland als een kleine mogendheid, groot was Ne derland in zijn Overzeese Gebiedsdelen en wij menen dat wij onze plaats in de laatste 50 jaar daar hebben verstaan, n 1. .te brengen wat Onze Lieve Heer wil, het Evangelie van Jezus Christus. Thans moeten wij weer verder aanpak ken en deze missieweek met tentoon stelling doen slagen. Z HoogEerw. memoreert het succes, hetwelk in Den Helder reeds is bereikt. Na eerste oproep waren de plaatsen voor de film allen reeds weken terug weg, T.o.v. de tentoonstelling dringt spr. met klem aan deze de mensen vooral goed voor te houden, opdat ook een persoonlijk contact met de missionaris sen tot stand komt en dit contact ook voor hen een groot succes zal worden Na het dankwoord van kapelaan Tol verklaarde Z H. Mgr. Paulissen de ten toonstelling voor geopend. De tentoonstelling. Een rondgang over de tentoonstel ling bracht ons al direct in contact met de diverse afdelingen. Uit schier alle delen van de wereld waren de paters aanwezig en op de hen io eigen vlotte manier, werden aan de hand van honderden voorwerpen de zeden en gewoonten van de verschil lende bevolkingsgroepen uitgelegd. W(j moeten bekennen, dat deze mis sie-tentoonstelling uniek is voor de kop van N.-Holland en wij raden ook de piet-Katholieken aan, deie prach tige kans ter verrijking van de ken nis en tot goed begrip van t enorme werk hetwelk de missionarissen ver richten, te benutten. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V ters. Gouverneur», Senatoren, Congres leden en leden van het Hoogste Ge rechtshof, trok van het Capitool naar Virginia, naar Arlington. Daar vond de laatste plechtigheid plaats. Onder dood se stilte van de duizenden aanwezigen stak de President van de U.S.A., het hoofd ontbloot en zichtbaar onder de indruk, de ere-medaille en het „Uis- tinguished Service Cross", de hoogste onderscheiding, op de kist Zoals alleen Amerika det kan, waren de onbekende gesneuvelden geëerd, ec nu weer, precies 25 jaren geleden moet het land sich opmaken om een anderen held, die nog dierbaarder is. omdat er zo veel méér geval en zijn, te brengen naar het graf van den Onbekenden Soldaat in Arlington. Evenals na de eerste wereldoorlog zal ook nu, na de tweede, een gesneuvelde Amerikaan als symbool van de duizen den. die op het wereld/tont hun leven gaven, naar zijn vaderland terugge- biacht en bijgezet worden in het Natio nale Oorlogsgedenkteken te Arlington. Het Congres heeft een wet aangeno men, die voorziet ln de terugkeer van een onbekenden niet te identificeren sol daat en president Truman heeft haar ondertekend; de détails worden nu uit gewerkt door het Departement van Oor log. De „Gazet van Limburg" meldt, dat er een goede kans bestaat dat deze on tkende soldaat genomen zal worden uit de grond van het oorlogskerkhof te Mar graten in Limburg, waar 19000 Ameri kanen rusten, w.o. 800 niet geïdentifi ceerde gevallenen. Het blad meldt ver der, dat hetzelfde ceremonieel van 1921 zehandhaafd zal worden. Toen werd op de vier grote Ameri kaanse begraafplaatsen Belleau Woods, Bony, Thiaucourt en Romagne het lichaam van een onbekend geblevene door drie kwartiermeesters en een In- fanterie-offlcier opgegraven; deze wa ren er naar toe gestuurd met verzegelde orders, die pas op de plaats van be stemming mochten verbroken worden. En toen de lichamen waren opgegraven, werden de kisten en de kleren ver brand, de graven vernietigd. In een stalen kist werd elk lichaam afzonderlijk naar ChSloes-sur-Marne gebracht en daar opgebaard In het stad huis. Sergeant Edward Younger, oor logsinvalide en vaak gedecoreerd, werd uitverkoren om den Onbekenden Sol daat aan te wijzen. Drie keer liep hij om de kisten heen en legda toen een bos veldbloemen op één van hen, het teken, dat hij zijn keuze gedaan had. Van Chfllons werd de overgebleven kist, aan boord van het vlaggeschip van Admiraal Dewey, gebracht naar Virgi nia en daar overgenomen door het jacht van President Harding, de „Mayflower", dat met zijn droeve last de Potamic Ri- ver opvoer naar Washington. In het Capitool werd de Onbekende Soldaat geplaatst op de katafalk, waar vroeger de vermoorde president Lincoln, Gar- field en Mc Kinley gerust hadden. Het was op 10 Nov. 1921, dat een eindeloze stroom mensen defileerde voor de kist van hem, in wien de Verenigde Staten hun helden eerden. De laatste plechtigheid. Met pracht en praal is de volgende dag de Onbekende Soldaat naar zijn ere-graf in Arlington gebracht: een stoet, met aan het hoofd president Har ding en de opperbevelhebber van de legers, John Pershlng en verder Minis- De algemene abonnementskaarten 2e en 3e klasse der Ned. Spoorwegen zul len met ingang van Donderdag 22 Aug. a s. aan alle stations en de erkende reia- bureaux verkrijgbaar worden gesteld. Er zullen voorlopig uitsluitend kaarten voor één maand worden afgegeven dua geen kaarten voor twee of meer maan den. Ter voorkoming van stagnatie wordt men dringend aangeraden reeds thans een -anvraag en een foto aan de sta tions of bij een Reisbureau in te leveren. De kaarten kunnen evenals vroeger op elke willekeurige dag ingaan. PH-TFC TE BUENOS AIRES Het KLM-vllegtuig PH-TTC dat Dins dag 6 Aug. van Schiphol vertrok voor de eerste proefvlucht naar Zuid-Ameri- ka,..is Zaterdag 10 Aug, om 14 uur plaat selijke tijd te Buenos Aires aangekomen. 's-GRAVENHAGE. Om technische redenen is het niet mogelijk reeds aan het einde van dit Jaar een volks-, be roeps-, woning- en gezinstelling te hon den, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Het voornemen bestaat, deze telling in de loop van 1947 te doen plaats hebben De voormalige gouwleider van Danzig, Albert Forster, is door de Britse autoriteiten, die hem in Mei 1945 arresteerden, aan Polen uitge leverd, aldus een Tass-berlcht uit Warschau. De 8.000 ton metende Britse kruiser Mauritius is uit Malta naar Haifa (Palestina) vertrokken. De oudste vrouw van Frank rijk, mevr. Forter, is te Croix (nabij Rijssel) op 105-jarige leeftijd over leden. De treinverbinding Amsterdam-Kopen hagen is weer een feit geworden. Op 't Centraal Station te Amsterdam wordt het vertrek van de trein aangekondigd. ANP P Wie ▼an kleine teleur- stekingen en bezwaren voor sich zelve door milde redenering en overweging, van lasten lusten kon maken, is een verstandig en wijs man. (SLOT.)*) Ik ging per trein van Bellinzona naar Tènero. Daar staat tweemaal daags de post-auto klaar. Soms gaat er een mens mee naar boven, soms zijn het er vijf Als er nég meer zijn rijdt de auto tweemaal. Het is niet zover. Een half uur maar. In dat half uur kruipt de auto de helling op. In grote spiralen trekt hij zich naar boven. Het dal zakt weg. Het wordt hoe langer hoe meer een kinder-legpuzzle De huisjes klein, de mensen nog kleiner. Hier en daar een zilveren worm Dat is dan een riviertje, dat zich schuimend voortbeweegt. Het is er heel eenzaam in de bergen van Tessin. Er staan hier en daar rots woningen, waarin de mensen huizen, die de wijn verbouwen. Verder is er het geruis van duizend kleine en grote wa tervallen, het felle gesjirp van een krekel, het zoeven van de wind om de rotsen. Grote vlinders vliegen loom op en als we nog hoger komen is daar alleen nog maar het geluid van het water. Dat hoort men overal. Geweldig verrijst boven het bergmassief uit de berg met het kruis er op. Aan de voet van die berg staat een groot gebouw Met witte en grijze muren en vele grote ramen, die alle openstaan. Nacht en dag. Nonnen gaan in en uit. Oude en jonge nonnen, met witte kappen en zwarte overkleden. De stilte is hier in tens. Slechts een enkele keer per dag stopt een auto. Dan komt een dokter of wordt de post gebracht. Hier. aan de voet van die wilde berg met het kruis op zijn top. staat men ln het rijk van de rust en de stilte. Het gebouw U een sanatorium. Sana torio Bambini. (Kinder-sanatoriumEr in Italiaanse, Franse, Zwitserse en Hollandse kinderen. Het Zwitserse Rode Kruis heeft hier een aantal Nederlandse jongens en meisjes, die tuberculeus waren of het bijna waren, in verpleging doen opnemen. Kinderen, die tengevolge van de oorlog ondervoed geraakt zijn en ziek werden. Dr. Peppo Casalla is geneesheer directeur en als wij aan een wlllekeu- rigen Zwitser vragen of hij wel eens van dr. Peppo Casalla gehoord heeft, kijkt de man ons vreemd aan en zegt dan: „Maar natuurlijk, wie heeft er ln ons Kanton niet van hem gehoord!" En dan horen we dat deze man een groot idealist is, een zoon bezit die zelf on geneeslijk aan tuberculose lijdt en dat hij zijn leven heeft ingezet voor de bestrijding van een der verschrikkelijk ste plagen der mensheid: de tuberculose Ik heb Sanatorio Bambini betreden; nogmaals, het rijk der stilte en der serene rust. Men spreekt hier gedempt, omdat men onbewust beseft, dat in dit witte, strakke, sobere gebouw 't laatste hoofdstuk van menig jong mensenleven geschreven wordt. Niet altijd: vaak, meestal zelfs, een nieuw hoofdstuk. Dank zij dr. Peppo Casalla en zijn sana torium, dank zij de zorgzame nonnen, dank zij het zuivere klimaat in het hooggebergte, waar de zon altijd hóógte- zon is. Ze waren er: Frieda Konijn, Andree Kulack, Elisabeth Bosman, Piet van de Wateringe, Bob de Groot, Albert Croese, Wimpie Vrees en Frieda Veerman uit Amserdam. En dan nog Magda van der Hoogen uit Zevenaar en Maria Staps uit Tilburg. Is het verwonderlijk dat men zich ontroerd voelt deze kinderen hier ie ontmoeten? Zo ver van hun huis, zo ver van vader en moeder? Maar men verzoent er zich mee als men ziet. wat deze Zwitserse nonnen voo deze kinde ren doen. Ze zijn hier thuis In het huis van hun nieuwe hoofdstuk in het levensboek. Vergeten wij niet dat het Zwitserse Rode Kruis dit voor onze kinderen doet. Ik heb het hier alleen ove1 Sanatorio Bambini. Er zijn vele sanatoria in Zwitserland en er zijn vele kinderen verpleegd. En zo mag men zeggen dat de Zwitsers ons gespijzigd hebben toen het zwaard van de honger door ons lijf sneed en dat zij onze kinderen hebben genomen die ten offer dreigden te vallen aan die kwaadaardigste aller ziekten: de tuberculose. Ik heb het gezien en ik zal het niet vergeten. Noch dr. Peppo Casalla, noch de nonnen van Sanatorio Bamoini, noch de sfeer van de virginale rust die daar aan de voet van de berg ïeerste Er was een paar dagen tevoren een meisje binnengebracht, zwaar ziek, eigenlijk hopeloos ziek. Ze zou sterven Maar die morgen dat wij er waren was het voor het eerst uit het bedje ge nomen en.... vertelde een der nonnen ze heeft op het potje gezeten en gelachen. En bijna alle kinderen hebben er bijgestaan en het ook gezien. Dat kleine onbekende meisje, ik ge loof dat het een arm Tessin's kindje was, zal misschien niet sterven. Iemand heeft een nieuw hoofdstuk opgeslagen in het Boek des Levens. Een dag of S Tessin gaan snel voorbij en het heimwee naar de lage landen is nog maar zeer beperkt als men zich realiseert dat de andere dag de lange reis terug naar Holland een zeer reëel feit zal zijn. Dus puren wij die laatste dag uit. Nog éénmaal naar al die plekjes die wij al eens eerder gezien hebben. Nog éénmaal onder die loggia en die andere, nog één maal de spijt wegduwend over het gebrek aan voldoende contanten.... Die laatste dag doet men nog ervarin gen op die het vermelden waard zijn. Als de eigenaar van het Casa del Popoio merkt dat we nog zo graag iets zouden willen kopen, stelt hij voor de rekening niet te betalen! Dat komt later wel eens, mijnheer. Ik vraag den man, ln opperste verbazing, of hij er dan zó volmaakt ze ker van la dat Ik, terug ln Holland, die schuld nog zal voldoen. Hij glimlacht en zegt: „Ja zeker, mijn heer, u bent toch Hollander? Engelsen en Hollanders betalen altijd." Mag men zich dan trots voelen, als men zoiets hoort? Als Ik blijf weigeren stelt hij voor mij een bedrag voor te schieten. Het komt later wel in orde, zegt hij. Ik doe het niet, maar het was hartelijk gegund. Dót ls Zwitsers. We zitten in een vroege trein, tegelijk met on» reizen een hon derdtal fabrieksmeisjes. De meisjes zien er goedgekleed, netjes gekapt en proper Sanatorio Bambini, in het hooggebergte Nederl. kinderen verpleegd worden. van Tessin, waar thans nog een 9-tal uit Men zou zeggen: maisjas van een HBS of Lyceum. Toch zijn het fabrieks meisjes. Wat vóór alles opvalt: Dat ze er zo zindelijk zo corerct uitzien. Geen opmaak, geen ordinaire prullaria. De een leest een boek de ander zit wat te bor duren. Er wordt niet geschreeuwd, niet gezwetst, niet gerookt. Toch zijn het „maar" fabrieksmeisjes. Ik sta ln een tabakswinkel. M'n oog dwaalt over de honderden merken. Player.Capstan.... Gold Flake.... 1 frank 10 (78 cent) per doosje van 201 Ik reken uit dat lk, als lk zwsrte franken zou kopen ln Holland en deze meesmok- kelde, nóg een beste winst zou kunnen maken, maar tenslotte moet hst sjagge- ren een mens in het bloed zitten Bij de treinen en trams wordt niet ge vochten en gedrongen Ik denk dat dit beneden de waardigheid van den Zwitser 1» Wij, ln Holland, doen het wel. Is het dan niet helemaal in orde met onze waardigheid? Ergens, op een pleintje, wordt de krant, de Llbera Stampa, verkocht. Gedurand* de sièsta gaat de verkoper naar huls, maar zijn stapel kranten laat hij achter. Een bakje er naast. Mensen komen voor bij, pakken een krant weg, en leggen de 10 centimes in het bakje. Kan zoiets ln Holland? Be vrèig het alleen maar, lezer. Het personeel in <je café's, in de re staurants, in de treinen, in de trams ig beleefd. Zo beleefd, dat men de eerste dagen steeds opkijkt en het overdreven vindt. Maar het is niet overdreven en men moet zich beschamend realiseren dat het met ónze moraal sedert Mei '40 niet crescendo gegaan is. Laatste dag: nog eenmaal de spaghetti la Napolitaine, nog eenmaal dat ver rukkelijke vruchtenijs, waarvan alleen de Italiaans-Zwitsers de samenstelling weten Nog eenmaal luisteren naar de bergbeken en zich laven aan het schouwspel van het ontzaglijk Alpen-massief tegen een /el- blauwe hemel als achtergrond. Dan is het voorbij en stappen we in de trein. Niet zonder weemoed. Terug naar de St. Gotthard en dan naar Luzern. De avond legt zich over de stad als we haar binnenrijden. Het gedaver der wielen verstomt voor enkele minuten en dan hoor ik de muziek van kerkklokken. Maar zo mooi, zo lieflijk, zo kostelijk van klank en hemels van toon als ik het nog zelden ln mijn leven hoorde. Zijn dat engelen-stemmen? Als een boeket klan ken wordt deze muziek uitgegoten over Luzern. Een hymne van brons op brons. Dan razen we de avond ln, langs de groene oevers van het Vlerwoudensteden- mee». Ik spreek nog met een reiziger. Hij ver telt enthousiast van zijn prachtig land en lk benijd hem. Hij ziet er niet erg Zwit sers uit en lk vermoedde, dat hij een Fransman was. Ik vroeg hem: bent l' Zwitser? En hij antwoordde mij, en dat antwoord zal ik mijn leven lang niet meer vergeten: „Oui, par la gréce de Dieu" Frankrijk; opnieuw de nachttrein, in de gangen liggen de mensen te slapen. Papier en sigaretten-overblijfselen liggen op de grond. In de coupé zitten een paar Franse vrouwen. Ze zijn vervuld van zorg over Frankrijk. Het gaat niet goed, er wordt te veel aan politiek gedaan, zeggen ze. En niemand die een uitweg weet. Heel de nacht door praten wij. Nu eens even wegdommelend, da„ weer opschrikkend. Eindelijk.... eindelijk komt de dag. Ds ene vrouw rekt zich. Langzaam wijgt haar hand naar de kim, dia zicht baar is boven het heuvelland en »e zegt: „Le Jour se lévemaar niet voor Frankrijk.... nog niet m'sieur, nog niet". En dan „ah.... rooo paime pays". Het is een lange reis, maar ééns komt toch weer Roosendaal. En met Roosen daal: een kopje koffie met een „zoetje". Verder niets erbij. Ik zie geen bananen, geen sausjes, geen sinaasappelen. En ik weet dat wij vijf jaar bezet zijn geweest en dat deze generatie het volk dat ons dit aandeed, lang zal blijven haten. Hoe ver lijkt, dan al weer, het lieflijk Tessin! ANTHONY VAN KAMPEN. Het voorgaande artikel werd opge nomen in ons no. van 7 Juli j.1. S Koning. Directeur J Bijisma. Hoofd redacteur w Kok. Opmaak en Alg. reportage C A Dekkers. Stadsverslag gever J Bremer. sportredacteur Boofdcorrespon d e n t e n: Texel: H J Rey Breezand—Anna Patl- lowna: Pb 1 de Wilde Wierlngen: J. Bals, Jullanadorp: I. J, Gakeer.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3