Onze Prinsesjes op de school van Kees Boeke Ver. Staten verwerpen Russisch verzoek inzake de overeenkomst der Dardanellen Amerikaanse noia aan Joego-Slavië r NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Generaal Spoor naar Indië terug De Dardanellenkwestie de moeilijkste Uiteindelijk is olie weer de oorzaak Turkije en Veiligheidsraad verantwoordelijk Van der Voort wint stayerwestrijd Suiker voor bijenhouders Weerberich*. Een communistenleger van 10 millioen man in China? Aanvulling bonnenlijst Fruit nu distributiegoed VOORLOPIG GEEN HUISHOUDZEEP. Binnen 48 uur bevredigende verklaring geëist Anders inschakeling Veiligheidsraad Wordt de vredesconferentie getorpedeerd? W.F.A.-Corner Voor onze Engelse gasten Sightseeing Noord-Holland BRUTALE ROOFOVERVAL TE HOORN V. J kort naar de Oost Het schaaktournooi te Groningen Vrijaf op Koninginnedag IJzer- en staalindustrie in Britse zóne onder Brits beheer DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1946. 70e Jaargang No. 9821. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Uitgave: N.V. Uitg. Mfj. HolL Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. a. v. N.V. Drukkerij C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Washington, (Reuter). - President Truman heeft de kwestie van de Darda nellen met lijn hoogste miliaire en politieke adviseurs besproken. Naar ver luidt heeft hij gezegd dat de kwestie van vitaal belang voor vrede en veiligheid van de gehele wereld is. In ambtelijke kringen te Washington is men van mening, dat de Dardanellen het moeilijkste vraagstuk sedert het einde van de oorlog vormen. Amerika zal in geen geval van zijn standpunt, zoals dat in de hieronder gepubliceerde nota is uiteengezet, afwijken. In Washington legt men er de nadruk op, dat de Russische eis tot deelneming aan de verdediging van de Dardanellen, gesteld in de nota van 9 Augustus, niet op strategische overwegingen kan worden gebaseerd, daar de luchtoorlog en de atoombom de waarde van de zeeëngte voor de marine sterk heeft verkleind. Bij de moderne oorlogvoering zou het voor de Sowjet-Unie vrij gemakkelijk zijn de toegang tot de Zwarte Zee af te sluiten, ook zonder het bezit van bases in Turkije en zonder inbreuk te maken op de Turkse souvereiniteit. Veel eerder zal aan de Russische eisen de wens ten grondslag liggen over Turkije dezelfde macht te verkrijgen als over de z g. satellietenstaten in het Oosten van Europa om op die wijze de zeeëngten en het gehele midden-oosten te beheersen. De belangen van de Ver. Staten in het betrokken gebied bestaan vooral uit olieconcessies, die van vitaal belang voor de marine moeten worden ge acht. WASHINGTON, 2i Aug. (AFP). - De Amerikaanse regering heeft in de nota, welke de wnd. minister van buitenlandse zaken, Acheson, Maandag j.1. aan den Sowjetzaakgelastigde te Washington Ore- chof overhandigde, 't verzoek der Sowjet- Unie om een nieuwe overeenkomst voor de Dardanellen, welke alleen de Zwarte- zeemogendheden zouden tekenen, en om vestiging van gemeenschappelijke Turks Sowjetrussische basis aan de zeeëngten verworpen. De Verenigde Staten verklaren zich ac- coord met de drie eerste punten van de Sowjetnota: 1. de Dardanellen moeten altijd open zijn voor koopvaardijschepen van alle landen; 2. de Dardanellen moeten altijd open zijn voor oorlogschepen der Zwarte-zeemogendheden; 3. de doortocht is voor oorlogsschepen van landen, die niet rond de Zwarte Zee liggen, verbo- Wielrennen. AMSTERDAM. Ruim 20.000 toeschouwers hebben Woensdagavond ln het Olympisch Stadion te Amsterdam genoten van span nende wedstrijden. Vooral de eerste van de twee ritten over 40 km van de stayers- wedstrijd bracht een surplus aan span ning. De uitslagen luiden: Wedstrijd voor amateurs in 2 series over 6 km en een finale over onbekenden afstand: 1 Faanhof, 2 Gerritsen, 1 Koop- mans, 4 Stakenburg. Sprintmach voor amateurs. Eerste rit: 1 Van Gelder, 2 Duyns, 3 Buchly. Tweede rit: 1 Duyns, 2 Van Gelder, 3 Buchly. Derde rit: 1 v. Gelder, 2 Buchly, 3 Duyns. Totaal: 1 Van Gelder, 4 punten; 2 Duyns, 6 punten; 3 Buchly, 8 punten. Achtervolgingswedstrijd voor amateurs over max. 4 km: gewonnen door Gleseler ln 5 min. 17 sec.; 2 Krever. Wedstrijd met motorgangmaking voor beroepsrijders (2 ritten van 40 km), Eerste rit: 1 Van der Voort 32 min. 37,2 sec.; 2 Besson pp 45 meter: 3 Michaux op 110 me ter: 4 Pronk op 250 meter; 5 Bakker op 375 meter: 6 Choque op 625 meter. Tweede rit: 1 Pronk 32 min. 40.8 sec.; 2 Besson op 25 meter; 3 v. d. Voort op 35 meter; 4 Bakker op 130 meter; 5 Michaux op 250 meter; 6 Chocque op 975 meter. Totaal; 1 Van der Voort, 2 Besson, 3 Pronk, 4 Michaux, 5 Bakker, 6 Chocque. Het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren te De Bilt maakt bekend, dat bijenhouders, die in aanmer king wensen te komen voor het be trekken van gedenatureerde suiker voor de voeding van hun bijen in het najaar van 1946 zich, indien zij niet aangesloten zijn bij onderstaan de organisaties, vóór 7 Sept. moeten aanmelden bij de Electrische Ho- nirngzemerij „Het Zuiden", Lennis. heuvel 1 te Boxtel. Bijenhouders aangesloten bij de Verenigiging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland} Bijenhou- dersbond van de N.C.B. en Bond v. Bijenhouders van de L.L.T.B; ont vangen van de organisatie, waarbij zij zijn aangesloten, bericht over de levering van gedenatureerde suiker. IETS MINDER KOEL. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: Matige Westelijke wind met vrij veel bewolking. Hier en daar nog een paar regenbuien. Iets minder koel. 23 Aug.: Zon op: .5-36. Onder: 19.49. Maan op: 0.50. Onder: 18.20. Hoog water: Laag water; 1.18 15.08 831 21.10 den, tenzij ln gevallen, welke nader in de overeenkomst zijn omschreven. Ten aanzien van de vestiging van ge meenschappelijke Turks—Sowjet-Russl- sche bases wordt in de Amerikaanse nota verklaard, dat Turkije de eerste verant woordelijke moet zijn voor de verdedi ging van de zeeëngten. Indien de engten worden aangevallen of bedreigd zou de Internationale veiligheid worden bedreigd en de ontstane situatie onder de compe tentie van de Veiligheidsraad der V. N. vallen. In de Amerikaanse nota wordt tenslotte opgemerkt, dat in de Sowjetnota niet naar de V.N. wordt verwezen en de wens der V.S. naar voren gebracht, dat de engten volgens de principes en doelstellingen der V.N. zullen worden bestuurd. „De Amerikaanse regering bevestigt we derom haar wens deel te nemen aan een conferentie ter herziening van de conven tie van Montreux", besluit de nota. De eorespondent van de Times meldt uit Washington, dat de Chinese com munisten een stap in de richting van de totale burgeroorlog hebben gedaan door via radio-Jenan en radio-Kaigan het bevel tot algehele mobilisatie bekend te maken. Het bevel houdt in. dat allo communistische gebieden zich in de oor logstoestand bevinden. Een woordvoerder der communisten te Jenan heeft meegedeeld, dat de com munisten in staat zijn een leger van tien millioen man op de been te bren gen. De door de communisten bestuur de gebieden tellen tezamen 130 millioen inwoners. Het mobilisatiebevel is klaarblijkelijk gevolgd op de waarschuwing der cen trale regering, dat Jenan, Kaigan en Tsjenkteh ln Jehol zouden worden aan gevallen, tenzij de comunisten het be leg van Tatoeng ln Sjansl zouden op heffen. Volgens de Evening Standard zou Zweden aan Groot-Brittannië verzocht hebben om radar-demonstraties te ge ven, teneinde de lanceer-plaatsen van V 2-projectielen, die op Zweeds grond gebied terechtkomen, te kunnen ont dekken. Voor de tweede helft van de 9de periode 1946 (18 t/m 31 Aug.) geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten LA, LB, LC 608: A 77 melk 2 liter melk B 77, C 77 melk 3J4 liter melk Bonkaarten LD, LE 608: D 77, E 77 melk 6 liter melk Tabakskaarten T 44 2 rantsoenen tabaksartikelen. De bonnen voor tabak zijn reeds op Vrijdag 23 Augustus geldig. Op de bonnen voor aardappelen, die nader zullen worden aangewezen, kan eerst met ingang van Maandag 26 Aug. gekocht worden. 's-Gravenhage. 21 Augustus. - Bij beschikking van den minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning zijn als distributiegoederen in de zin van de distrtbutieweg 1939 aange wezen le alle soorten fruit, zoals ap pels, peren, pruimen, bananen, ci troenen, mandarijnen en sinaasappelen. 2e Alle soorten gedroogd fruit, zoals gedroogde abrikozen, appelen, peren, pruimen, krenten en rozijnen, en 3e Alle soorten specerijen, zoals noot- muscaat en peper. De beschikking treedt in werking met ingang van de dag na die van haar bekendmaking. „Wat een strop, de bon voor huis houdzeep is uitgesteld. Dat wordt woekeren met wat we hebben". „Ja, 't is wel naar. Als de mensen nu maar zo verstandig zijn geen zeep te gebruiken, als het met VIM even goed kan. Laten we daar toch goed aan denken!" (Ingezonden mededeling). De regering van de Verenigde Staten heeft aan Joego-Slavië een nota doen toekomen, volgens welke zij binnen 48 uur een bevredigende verklaring eist voor het neerschieten van de Amerikaanse vliegtuigen. De nota is door Dean Acheson, onderminister van Buitenlandse Zaken, aan den Joegoslavischen zaakgelastigde te Washington overhandigd. Amerika eist het onmiddellijk op vrije voeten stellen van de vliegtuigbemanningen en verder dat zij ongedeerd Joego-Slavië zullen verlaten. .Indien binnen De nota luidt verder: 48 uur na de ontvangst van deze nota door de Joegoslavische regering aan de eisen is voldaan, zal de regering van de V. S. handelen volgens de door haar verkregen bewijzen en de door de Joe goslavische regering gegeven verklaring. Zo niet, dan zal Amerika de Veilig heidsraad verzoeken onmiddellijk bijeen te komen en de nodige maatregelen te nemen. Het met voorbedachte rade en zonder waarschuwing vuren op een on bewapend passagiersvliegtuig van een bevriende natie is in de ogen van de V. S. strijdig met het Internationaal recht en met de principes van menselijk heid. Amerikaanse nota in overeen stemming met het handvest der Ver. Naties. Volgens Reuters diplomatieke cor respondent is de Amerikaanse nota aan Joego-Slavië in verband met het neer schieten van Amerikaanse vliegtuigen volkomen in overeenstemming met het handvest der Ver. Volken. De termijn van 48 uur en het van te voren wisselen van diplomatieke nota's is overeenkom stig artikel 33 van het handvest, dat be paalt, dat partijen eerst moeten trachten het geschil op vredelievende, door hen zelf te bepalen wijze op te lossen. Het voorleggen van de kwestie aan de Veiligheidsraad zal geen moeilijk heden geven, aangezien deze wordt ge acht steeds bijeen te zijn. Amerikaanse ambassadeur naar Tito gaan. zal De Amerikaanse ambassadeur in Joe go-Slavië, Richard Paterson, zal van daag een bezoek brengen aan maarschalk Tito, teneinde met hem persoonlijk de kwestie t.a.v. het neerschieten van Ame rikaanse vliegtuigen boven Joegoslavisch gebied te bespreken, aldus radio-New York. Verklaring van Tito. Radio-Belgrado heeft een verklaring van Tito aangehaald, waarin de maar schalk verklaart, zelf op 19 Augustus de gedwongen landing van een Ameri kaans vliegtuig te hebben bijgewoond. „Er zijn onjuiste beweringen geuit, in houdende, dat het vliegtuig niet eerst gewaarschuwd zou zijn, dat het moest landen en dat het na de landing onder vuur zou zijn genomen." De radio voegde eraan toe, dat Tito deze verklaring voor arbeiders te Se- nice in Slovenië heeft afgelegd en dat hij voorts had gezegd; „Elke dag vlie gen niet alleen toestellen van de bur gerlijke luchtvaart maar ook militaire machines in gehele groepen boven ons grondgebied. Deze schendingen van ons grondgebied zijn niet geëindigd nadat ik de zaak ter sprake bracht." LONDEN (Reuter). Volgens den spe- cialen Correspondent van de News Chro- nicle te .Parijs zal het Amerikaanse „ul timatum" aan Joego-Slavië (inzake het beschieten van Amerikaanse vliegtuigen boven Joego-SIavisch grondgebied) een „verwoestend effect" heben op de Vre desconferentie te Parijs. De correspon dent voegt er aan toe: „de onlangs ^plaatsgevonden uitwisseling van nota's tussen Belgrado en Londen en Washing ton heeft de moeilijkheden voor de af gevaardigden, die zich bezig gehouden hebben met een onAwerp-statuut voor Triëst, niet verminderd. In deze troebele situatie komt het „ultimatum" inslaan als een bom, die, wanneer tr niet van Sowjet-Russische zijde met staatmans- kunst wordt gemanoeuvreerd, de confe rentie van Parijs kan torpederen." In een hoofdartikel schri)f| de News Chronicle verder: „terwijl de afgevaar digden van de landen rond de tafel van de Vredesconferentie verzameld zijn, pre senteert «en van de daar vertegenwoor digde landen een ultimatum met een ter mijn van 48 uur aan een ander land. In de geschiedenis zullen weinig voorbeel den van een dergelijk paradoxaal gedrag te vinden zijn." Tussen de Sowjet Unie en Denemar ken is een handels- en scheepvaartver drag getekend. (AFP). Dinsdagavond om 11 uur is te Hoorn in het café van den heer S. de Vries een brutale rcof-overval gepleegd. Twee personen, waarvan de een als politie-agent en de ander als militair verkleed was, kwamen het café binnen en hielden de zes aanwezigen met revolvers in be dwang. De „huiszoeking", die een van hen daarop verrichtte, leverde hun 5 koffers met manufacturen op. On der bedreiging van de schietwape nen werden de bezoekers en het personeel van het café naar de keu ken gedreven, waar het licht werd uil gedraaid om naar buiten geer. argwaan te wekken. Een voor een moesten daarop de bezoekers naar voren komen om gefouilleerd te worden. Allen werden van hun por tefeuilles beroofd. De dikste kwam uit de zak van den heer de Vries zelf, die door deze wild-west- geschiedenis zijn portefeuille moest afstaan met 3600 inhoud. De daders zijn nog niet gegrepen. To-morrow morning at half past eight you are going to start for a trip bij bus through the most inte- resting parts of our province. The province Noordholland is the nor- thern part of the former state of Holland, which has afterwards been devided into two. Abroad the Netherlands are generally known as „Holland", which is wrong in a way. The official name is „King- dom of the Netherlands". But we'11 explain the reason why. Till the Na poleontic time the Netherlands weer a republic, the „Republic of the Seven United Netherlands", of which the Princes of Orange were the governors. Holland was the most important partner in this Uni on because of its wealth and mili tary strength. The merchantmen and the naval forces of Holland were well-known allover the world. Because of its very important role it was thought abroad „Holland" te be the name of the whole country and it has remained so ever since. On your trip the first stop Is Alkmaar, a city known for its cheese-market. Pay attention espe- cially to the men bearing the cheese, who are dressed in the uni form of the „cheesebearers-guild", with strange red, yellow, green and blue hats. And if the clock in the steeple of the weighing house strikes the full hour look for the riders moving just under the clock- face, at the eastern side of the steeple. When abroad, the Dutch are al- ways thought to be dressed in nati- onal-dress. You will know by now that this is not true at all. Only in quite a few places national dress is being worn daily, as you will see for instance at Volendam and Edam. These places are very old fishers' towns. The houses and many old customs have been preserved there. No doubt you will like it. Hoorn, Enkhuizen and Medemblik were very prosperous towns up to the 18th century. It was from there that the fleet sailed for the Indies, and returned with rich cargoes. Many a fine old building remem- bers, of these times of glory gone now. At present these towns are „as dead as a doormail" to cite Dic- kens. Then: the „Wieringermeer". This polder was the beginning of the master-piece of dutch engineering, the reclaiming of the Zuyderzee. The Dutch have been fighting the waves since centuries in a peaceful battle. The draining of the lakes in- side the country began already in the 17th century with the help of windmills. But still the Dutch popu- lation is too lage for the little space they are living in. So the famous engineer Lely developed the plan to reclaim the Zuyderzee, to win a vast area of over half a million acres. The „Wieringermeer" is the first polder of this enormous plan. The second polder was reclaimed during the war, so that the Nether lands have grown now by 150.000 acres about. The rest of the project will be started with as soon as pos- sible. The „Wieringermeer" of cause has not been drained with wind-mills, but with modern electric mllls. You will visit one of them, near Medem blik. The mill has been called after the man who projected the Zuyder- zee-plan: „Lely". When the Germans saw in 1945 they had lost the war, they flooded this polder, just a few weeks before they surrendered. You will see that there will be a harvest already this year. The Dutch farmers and engi- neers set te werk together as they were well aware of the importance of their work: to improve the Dutch food-situation. On your trip you will be crossing the loveliest countrysides of our province. We have no doubt that you will enjoy it. The Dutch villages are nicely built, the surroundings are beautiful. Keep your eyes widé open, the country is worth it. Eerste divisie 7(>or Kinne rustel net als alle andere van dit type en UIVISie zeer Dinne n-als men maar voldoende aan het com- De legercommandant, luit.generaal S. H. Spoor, is gistermiddag met zijn gezel schap naar Batavia teruggekeerd. Een groot en hoog gezelschap deed den gene raal op het vliegveld Valkenburg uitge leid®. Z.K.H. Prins Bernhard was op Valkenburg aanwezig om den vertrekken- den legercommandant de hand te drukken. Generaal Spoor verklaarde, dat zijn be zoek aan Nederland goede resultaten heeft gehad. Vele moeilijkheden zijn opgeruimd en wat de training betreft van de eerste divisie, die zeer binnenkort naar Indië zal vertrekken, zeide hij de indruk te hebben gekregen, dat in Nederland inder daad het uiterste is en wordt gedaan om deze troepen goed voor te bereiden. Ko men zij in Indië aan, dan zal er natuur lijk nog een en ander worden bijge schaafd en in ieder geval zullen zij aan geen risico's worden blootgesteld, voor dat ook de laatste trainingen geheel vol tooid zijn. Z.K.H. Prins Bernhard leende de Mitchelbommenwerper van generaal Spoor. Gedurende het verblijf van den generaal Spoor in Nederland heeft Z.K.H. Prins Bernhard met de Mitchelbommenwerper, welke het snelheidsrecord op de route Indië-Nederland heeft gevestigd door de reis in ongeveer in 36 vlieguren te vol brengen, een uitstapje naar Engeland ge maakt. Op het vliegveld Valkenburg had een redacteur van het ANP gelegenheid Z. K.H. te vragen naar zijn bevindingen met dit fraaie toestel. „Niets bijzonders" zei de Prins, „het is een heel gewoon toe- Sedert de prinsesjes Beatrix en Irene de school van den heer Kees Boeke te Bilthoven bezoeken, is deze school in het middelpunt der belangstelling van I het Nederlandse volk komen te staan. Het onderwijs is er in hoge mate indi vidueel. Hier zien wij enige leerlingen onder leiding van één der „medewerkers" bezig met knip- en plakwerk. Evenals duizenden andere kinderen in Nederland blijven de prinsesjes 's middags op school over. Temidden van andere leerlingen van Kees Boeke's werkplaats eten zij hun boterhammen. lort zou willen opofferen, dat de Sky- masters aan de passagiers verlenen, dan zou op deze grote route het gevestigdè record normale tijd kunnen worden". Botwinnik weer aan de kop. In de Woensdag gespeelde 7e ronde kon dr. Euwe het tegen Lundin niet tot een overwinning brengen. Hij moest met remise genoegen nemen, terwijl Botwinnik van zijn landgenoot Boleslavski won en dus nu een y. punt op Euwe voorstaat. De Amerikaan Steiner behaalde zijn eerste winstpunt door den Belg O'Kelly te verslaan. Stoltz leed een nederlaag en wel tegsn Szabo. Tartakower, Christoffel en Kottnauer wisten ook een punt aan hun score toe te voegen door resp. Guimard, Kotov en Yanofski een ne derlaag toe te brengen. Flohr—Najdorf werd remise, evenals Bemstein—Smis- lov en DenkerVidmar. Door deze uitslagen heeft nu Bot winnik de leiding met 6 y, punt en dan volgen dr. Euwe 6 punten; Smislov, Tartakower en Denker 5 p.; Stoltz en Flohr P-! Nafdorf 4 p.: Szabo en Kottnauer 3y punt; Bemstein en Ko tov 3 punten; Boleslavski, Yanofski. Lundin en Christoffel punt; O'Kel ly 2 punten, terwijl de rij gesloten wordt door Guimard, Vidmar en Stei ner met elk 1 punt. Heden Donderdag worden o.m. ge speeld de partijen: BotwinnikO'Kolly en Smislov—dr. Euwe; NajdorfTartakower en Den ker—Boleslavski. 's-GRAVENHAGE. - In verband met blijkbaar gerezen misverstand wordt van officiële zijde onder de aandacht ge bracht, dat de regering het op prijs zal stellen wanneer op de verjaardag van H.M. de Koningin zo mogelijk de gehele dag vrijaf wordt gegeven. Zoals reeds gemeld zal, voor zover de dienst het toelaat, het overheidspersoneel op die dag verlof worden gegeven. EERSTE INTERNATIONALE DAHLIA EXPOSITIE. HAARLEM. Op 13j 14 en 15 September a.s. zal te Haarlem in de ruime zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw de eerste internationale dahlia-tentoonstelling worden gehouden. HERFORD (Reuter) Sir Sholto Dou- glas, de Britse opperbevelhebber ln Duits land, heeft de gealliëerde bestuursraad van het Britse besluit, de gehele Duitse t)zer- en staalindustrie in de Britse r' over te nemen, in kennis gestsld.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1