Amerikaans ultimatum loopt Zaterdag ai Zonder barmhartigheid geen oplossing mogelijk NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA WAARHEEN?] Verwerping door Belgrado niei uitgesloten Russische vrouwelijke spion in de Amerikaanse zóne gearresteerd Weerbericht. -Slavië en de nota der V.S. Joego- De Veiligheidsraad en het conflict. Patterson naar Tito. Had je me maar! De enige kans AMERIKAANSE VL00T- MANOEUVRES IN DE MIDDELL. ZEE Hollebolle Gijzen Schaken De eerste verliespartij van Dr. Euwe Het fermenteren van inlandse tabak Zeshonderd soldatenbruidjes naar Canada Zij werkte onder de dekmantel der U.N.R.R A. Doodstraf geëist tegen lid van de „bloedploeg" Er zal ook gestraft worden Eens zal de historie oordelen VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1946. 70e Jaargang Ifo. 9828. DERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contrsctadvertenties speciaal tarief. Hoofdredactenr: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mö. HoU. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving f 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. DrnkkeriJ v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. ^^ANNEER ge eens enige weken ge- slapen zoudt hebben, dan op zou staan en bij het ontbijt het ochtendblad ter hand zou nemen en de koppen ging lezen, zoudt ge zonder twijfel enkele ogenblik ken later niet alleen verzadigd zijn, maar ook vol verbaasde en dringende vragen Bitten. De voorpagina van Uw krant immers Vertoont een vrij opvallende gelijkenis met die uit de tijd van voor Milnchen en de zomer van 1939. Nota's, die verzonden en verworpen worden, een ultimatum, legermanoeuvres, geheimzinnige experimenten met nog ge heimzinniger wapenen, soms alleen maar uit „wetenschappelijk" oogpunt, bomaan slagen, dreigende burgeroorlog ln het Verre Oosten, terugroepen van diploma tieke vertegenwoordigers, vliegtuigen, die door een „vriend" worden neergeschoten, dreigementen in pers en ln „verklarin gen".... Een volzin, die met weinig moeite voor verlenging vatbaar is. O Ja en dan is er ergens in Europa nog een vredesconfe rentie ook.... Het is wel een heel koude douche, die na de zoete sluimering op Je neerdaalt. Onwillekeurig maakt Je wijsvinger een zekere beweging naar je voorhoofd en Je vraagt jezelf af of het nu werkelijk niet genoeg gespookt heeft in de wereld, of al die mlllloenen graven op massa kerkhoven of verspreid op eenzame stille plekken niets meer zijn dan plaatsen om bij bepaalde gelegenheden een krans te leggen en plechtige woorden te spreken, of al die tranen voor niets gestort zijn en al die kwellingen en smarten voor niets doorstaan, of al die woorden en verwach tingen over het grote en goede, dat ko men ging, leeg en onvervulbaar blijken te zijn. Er wordt ook nog een vredesconferentie gehouden.... bijna waren we het verge ten. Ja, daar wordt gepraat en daar wordt onderhandeld, daar wordt gewikt en daar wordt gewogen. En de resultaten? Die komen! Natuurlijk we mogen niet ongeduldig zijn. Haastige spoed, niet waar? De massa, de gewone mens is toeschouwer. Hij heeft af ie wachten. En ln afwachting houdt hij zich bezig met variété en film en dans en sportevenementen en loonkwestles. En straks, ja dan moet men immers toch weer meelopen! HET spook van de onrust jaagt opnieuw over de wereld. Na de eerste wereldoorlog werd er wer kelijk over vrede gesproken. Ook toen waren er wel kwesties op te lossen. De meesten konden echter als nasleep van de voorbije oorlog worden beschouwd. Dat werd en wordt ook van de huidige ver schijnselen beweerd Een chaos, zoals de laatste oorlog teweeg bracht is niet zó maar vervormd tot een geordend geheel. Wat nu echter geschiedt, weigeren wij zó te zien. Het zijn duidelijk nieuwe ver wikkelingen, welke naar een iets toe moeten leiden. En aan dat iets denkend loopt er een koude huivering over onze leden. Kort na de capitulatie van Duitsland beweerden we, dat het negatief was over een derde wereldoorlog te spreken. Sug gesties immers kunnen gevaarlijk zijn. Nü, op dit ogenblik, komt ons ondanks onze tegenkanting dat woord weer in gedachten en wordt het meer en meer van een woord een voorstelling. Het is helaas niet meer, zoals de half afgescheurde en verregende plaat in onze straat op een muur geplakt tijdens de Meidagen van 1945 laat zien: twee han den, die elkaar vastgrijpen, omringd door de vlaggen der „Verenigde" Naties. Er vormt zich duidelijk in deze wereld een tweetal statenblokken, geschaard rondom de grote machten Rusland en de Ver. Staten van Noord-Amerika. JJE schijn en de werkelijkheid, de leu gen en de waarheid worden op heden zo verward, vermengd en onder vereerde belichting aan de volkeren voorgezet, dat men volkomen uit de koers raakt. De ene propagandadienst zegt: Het is zóde andere zegt prompt: Neen, niet zó maar zó? Nogmaals het spook van de onrust jaagt over de wereld. Het dreigend ge rommel van onweer achter de horizon klinkt soms benauwend duidelijk. Daarom moet het sein: „Weest op Uw hoede" worden gehesen. Er dient helder gedacht te worden. Niet blindelings voortrennen naar de afgrond, maar stil staan en rustig overleg plegen en dan kiezen, wèl overwogen. Wij moeten wakker worden en blijven. De mens stuk voor stuk wil geen ver nietiging, wil geen chaos.... Maar dón ook het harnas aangetrokken om de strijd te voeren voor geestelijke en morele vernieuwing. De krachten mo gen zich niet splitsen, zij moeten zich verenigen om één doel te bereiken, dat inhoudt: Levens- en bestaansmogelijkhe den voor v r ij e mensen. Zoals het nü gaat, gaat het verkeerd Zoals het nü gaat, zal straks weer voor meerdere millioenen het woord levensge luk een niet meer te verwezelijken verre klank worden. Tenzijja, tenzij de wereld wakker wordt. Tenzij men óndere wegen kiest. Het kan nu nog. W. K. NEW YORK (Reuter). - Herscel Johnson, waarnemend Amerikaans afgevaardigde by de Veiligheidsraad, is naar Washington geroepen voor besprekingen met het Ame rikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken in verband met de kwestie, die Amerika aan de Veiligheidsraad wil voorleggen, voor het geval zijn waarschuwing aan maarschalk Tito geen effect zou hebben. In bevoegde Amerikaanse kringen neemt men aan, dat de Amerikaanse waarschuwing aan Joego-Slavië op zijn laatst a.s. Zaterdagochtend om 4 uur (Ned. tijd), verloopt. ZWAAR BEWOLKT. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond: In de vroege ochtend plaatselijk optrekkende mist of nevelvelden. Zwaar bewolkt met tijdelijk enige lichte regen of motregen, vooral in het Noorden en Westen van het land. Tot matig toenemende wind, tussen Z.W. en N.W. minder zon, maar weinig verandering in tempe ratuur 24 Aug.: Zon op: 5.37. Onder: 19.47. Maan op: 1.56. Onder: 19.06. Hoog water: Laag water: 2.31 16.55 10.06 22.39 Men verwacht geen directe actie van de zijde van de V. S. indien de gar.g van zaken niet het gewenste verloop voor Amerika zou hebben. In Washing ton bespreekt men de mogelijkheid van het afbreken van diplomatieke betrek kingen met Joego-Slavië, Indien Belgrado niet op bevredigende wijze reageert of indien de Veiligheidsraad zulks niet doet Men verwacht, dat de V. S. de kwestie eenvoudigweg aan de Veiligheidsraad 'zal voorleggen, ofschoon het de V. S. vrij zou staan volgens de bepalingen van het Handvest uit zelfverdediging te han delen tegen een gewapende aanval, tot dat de Veiligheidsraad maatregelen zou hebben genomen. Intussen zouden Amerikaanse vliegtui gen zich wellicht door jagers laten bege leiden, Indien ze gevaar lopen nabij Joe- go-Slavisch gebied de koers kwijt te raken. Men neemt aan, dat elke actie der V.S., in deze zaak aan de Veiligheidsraad voor gesteld, zal stranden op het veto der Sow- Jet-Unie. In dat geval zouden de Ver enigde Staten slechts de gewone diplo matieke pressie kunnen oefenen bijv. door het afbreken der betrekkingen met Joe go-Slavië. PARIJS (Reuter). Een niet-officlëel woordvoerder voor Joego-Slavië heeft te kennen gegeven, dat Joego-Slavië behan deling voor de Veiligheidsraad van de zaak der twee omlaaggeschoten Ameri kaanse vliegtuigen niet zou vrezen. Naar zijn mening hebben de Amerikanen het incident uitgelokt om op de Parijse Con ferentie de weegschaal ten gunste van Italië te doen doorslaan. De bij Ljoebljana neergeschoten vliegtuigen verschenen juist, toen er een demonstratie ten gun ste van een Joego-Slavisch bestuur voor Triëst plaats had. Beide vliegtuigen wei gerden het bevel om te landen op te vol gen, dat werd gegeven, voordat het vuur werd geopend. Men acht het te Parijs niet uitgesloten dat maarschalk Tito de Amerikaanse nota van de hand zal wUzen, hoewel de woord voerder te kennen gaf slechts zUn P«- soonlUke mening te uiten. Wel weet men, dat hij in nauwe betrekking met den lei der der Joego-Slavische delegatie te Pa rijs, Kardelj, staat. NEW YORK (Reuter). Indierf Joego slavië geen bevredigend antwoord op de Amerikaanse nota geeft, zal vermoedelijk de Veiligheidsraad 26 Augustus a.s. bijeen komen. In het normale geval moeten er drie dagen verlopen tussen het opwerpen en de behandeling van een kwestie, maar in spoedgevallen kan de Raad binnen een etmaal bijeengeroepen worden. LONDEN (Reuter). Richard Patterson, de Amerikaanse ambassadeur in Joego slavië, heeft Belgrado verlaten en zich naar Bied (nabij de Joego-Slavisch—Oos tenrijkse gretjs) begeven, alwaar hij een ontmoeting zal hebben niet Josip Tito in verband met de Amerikaanse nota in zake de neergehaalde Amerikaanse vlieg tuigen, aldus Radio New York. Leon Degrelle verdwenen. Leon Degrelle, de vroegere leider van de Belgische rexisten, die van de Spaanse regering opdracht had gekregen het land binnen acht da gen te verlaten, is enige uren nadat hij het ziekenhuis te San Sebas- tiaan had verlaten, spoorloos ver dwenen. Hij was aanvankelijk in dat ziekenhuis geïnterneerd, doch teneinde aan het hem gegeven be vel te kunnen voldoen, had hij be- perke bewegingsvrijheid gekregen. Brits parlementslid over Oost-Europa. Een Brits parlementslid, majoor G. Lloyd, heeft in een toespraak te Glasgow verklaard, dat een Ameri kaans vliegtuig, dat boven Joego- Slavië vliegt en mogelijk ziet, wat er gaande is, neergeschoten wordt. Hij voegde eraan toe, dat er maar twee Britse divisies en een Ameri kaanse in de omgeving lagen, maar dat er 750.000 man versterkte troe pen niet veraf wachtten. De enige kans voor de vrede, zo zei hij, was het „neen" der Verenigde Naties. Het „neen" van één kant had nu lang genoeg geklonken. Ma(j/oor Lloyd gelooft, dat de propaganda van 't communisme on vermijdelijk tot een derde wereld- ooi log leidt. Hij viel de communis tische methoden aan en zei, dat Duitsland communistisch zou wor den en zich zou verenigen met het oostelijk blok. Admiraal Hewitt, bevelhebber van de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in Europa, heeft gister medegedeeld, dat het 45.000 ton metende vlieg tuigmoederschip Franklin D. Roose- velt een bezoek zal brengen aan Gi braltar, Malta, Napels en Tanger. Ook zal het deelnemen aan manoeu vres in de Middellandse Zee teza men met andere eenheden van de Amerikaanse vlootstrijdkrachten. Rotterdam. - We hebben nooit aan Hollebolle Gijs geloofd, die volgens de overlevering van honger niet slapen kon, nadat hij onder meer tien pond koeien, tien pond schapen, tien pond kaas had gegeten, maar we zijn nu langzamerhand op de weg der bekering. In Rotterdam hebben n.1. drie knapen van 9 tot 17 jaar het bestaan een pakhuis binnen te slui pen en daar in een ogenblikje tijds elf kilogram jam, mitsgaders zes flessen bier te consumeren. Het trio heeft evenmin als Hollebolle Gijs geslapen, dat kwam, omdat ze de nacht n het politiebureau gebivak keerd hebben. De staking van arbeiders in de koper mijnen op Noord Rhodesta, welke 35 dagen heeft geduurd, ls geëindigd. Het geschil wordt ter arbitrage voorgelegd. (RT). In het kamp der arbeiders voor de wederopbouw in Arnhem maakt men ge bruik van een nieuw soort woning. Het zijn de z-g.n. nissenhutten, welke door de geallieerde legers werden gebruikt en thans, versierd met een aardig trap- geveltje, als onderkomen voor de arbeiders dienst doen. Oost-Nederland P. De voornaamste uitslag van de gisteren gespeelde achtste ronde was de nederlaag van onzen Nederlandsen kampioen dr. Euwe tegen Smislov, die met wit speelde en nu ln punten met onzen landgenoot gelijk is gekomen. Botwinnik won op niet onfortuinlijke wijze van O'Kelly en heeft nu de leiding met 7punt. Denker ver loor van Bolislavskt, de partij Stelner Bernstein werd afgebroken, terwijl Gui- mard van Kotov verloor. De overige partijen, dat zijn: Vidmar— Kottnauer, Christoffel— Janofski, Najdorf Tartakower, SzaboFlohr en Lundin Stoltz, werden remise. Hierdoor staat thans op de vierde plaats: Tartakower met 51/» p. en volgen dan Flohr, Stoltz en Denker met 5 punten; Najdorf met 4Vt punt; Szabo, Kottnauer en Kotov met 4 punten; Bernstein en Boleslavski met 3'/i punt; Yanofskl, Lun din en Christoffel met 3 punten; O'Kelly, Stelner en Vidmar met 2 punten, terwijl Guimard de rij sluit met l'/t punt. In de 9e ronde spelen o.a. Euwe tegen Stelner, Stoltz tegen Smislov en Bern stein tegen Botwinnik. In het belang van de volksge zondheid is het noodzakelijk, dat inlandse tabak, alvorens ze ter be werking wordt aangeboden, dan wel verhandeld, op de juiste wijze wordt gefermenteerd. In verband hiermede heeft de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bepaald, dat iedere tabaksteler verplicht kan worden zijn tabak bij een door den productie-commissaris voor de tuin bouw en ooftteelt aan te wijzen fer- menteur te doen fermenteren. Het Canadese stoomschip „Lady Rodney" van de rederij „Canadian National Steamships" wordt te Ant werpen verwacht. 600 bruidjes van Canadese soldaten zullen zich daar in schepen. Het schip zal 'Donderdag 29 Augustus afvaren met bestem ming Halifax. BERLIJN (Reuter). Naar het hoofd kwartier van de Amerikaanse strijdkrach ten ln Duitsland mededeelt, is in de Amerikaanse zone een spionne gearres teerd. Het is dr. Lena HertzKrupenko, een UNRRA-werkster. In haar bezit werd een grote hoeveelheid verdovende mid delen aangetroffen. Zij heeft toegegeven een medewerkster van de Russische ge heime politie te zijn. President Truman, de „Witte vader" tekent een wetsontwerp tot instelling van een commissie van onderzoek in zake de aanspraken der Indianen in de Verenigde Staten. De president sprak bij deze gelegenhiid de hoop uit, dat deze maatregel een nieuw tijdperk voor de Indianen zal in luiden. I.N.P. P. Voor het Bijz. Gerechtshof te Assen stond Donderdag terecht de 36-jarige beton- en grondwerker Gerrit Hendrik Sanner uit Amsterdam. Deze had tijdens het laatste jaar der bezetting in het dorp Norg, In Drente, als commandant der Landwacht bevel en opdracht gegeven tot arrestaties va.t als illegale werkers bekend staande personen uit Norg en omgeving, die hij naar verhoor ter be schikking heeft gesteld van de SD te Assen. Tengevolge daarvan zijn velen in Duitse concentratiekempen overleden. Tevens werd hem ten laste gelegd, dat hij deze arrestanten op gruwelijke wij ze heeft mishandeld, do-- hea geheel ontkleed en aan hand en ?n ge bonden in een badkui ad wa ter te laten werpen e jet een gummistok op het blo.. aaam te slaap. Sanner behoorde tot de berucht geworden ploeg Landwachters, die in Drente de naam kreeg van „bloed- ploeg". Enkele arrestanten hebben zelfs getracht zich tijdens de „badkuipkuur", zoals dezen werd, van hqt leven te be roven door water in te slikken. Na een uitvoerig erhoor eiste de ad vocaat-fiscaal, mr. Louet Feisser ten slotte de doodstraf en verzocht het Hof aan de verdachte het recht van beroep in cassatie te willen ontzeggen. Ook tegen Hendrik de Krijger, chauf feur te Amsterdam, wiens daden even eens hebben geleid tot een gruwelijk drama, waaraan de bevolking van Drente werd blootgesteld, werd de doodstraf geëist. Verdachte die thans in de mijnen te werkgesteld is, ontkende aan de badkuipmishandelingen te heb ben meegedaan. Mr. Van Maarseveen over de vrijlating Donderdagavond heeft de minister van justitie, m. J. H. van Maarseveen, voor radio Hilversum een rede gehou den over de vrijlating van politieke delinquenten. Hij zeide o.a,. „Over de vrijlating der politieke de linquenten is in de laatste tijd veel ge schreven en veel gesproken. Misschien wil men nu ook een ogenblik luisteren naar mij. Toen het huidige kabinet optrad, za ten in de verschillende kampen tien duizenden politieke delinquenten te wachten op hun berechting. De grqte massa van hen. wacht op deze berech ting in deze kampen nu reeds van een tot twee jaren. Ik behoef niet te schilderen, wat dit betekent. Dit heeft volstrekt geen Jiut. Men zal mij immers dadelijk tegen werpen, dat de betrokkenen dit ver diend hebben. Tot op zekere hoogte onderschrijf ik dit: Wat door de Duit sers en hun Nederlandse handlangers aan het Nederlandse volk misdaan ts, kan niet met een of twee jaren kamp- straf worden uitgeboet. Ik voel mij zie zelfs geen enkele redelijke moge lijkheid, dat dit ooit volledig uitge boet zou kunnen worden. De gruwelen, de rechtsverkrachting, de barbaarsheden, waarvan ons volk, en ons volk niet alleen, het slachtoffer is geworden, zijn en quantitatief en quali- tatief zonder voorbeeld in de historie. Zouden wij hier het oog om oog, tand om tand willen toepassen, dan zou in naam der vergeldende rechtvaardigheid de wereld, maar nu door ons toedoen, opnieuw het schouwtoneel van de gru welijkste verschrikkingen worden. Dit mogen zij, die recht n recht alleen wen sen, eens bedenken. Zonder barmhartig heid kan dit vraagstuk nu eenmaal niet worden opgelost, indien men niet in dezelfde barbaarsheden wil vervallen als onze Duitse beulen en bun trawanten gedaan hebben. Hieruit vloeit met ijzere logica voort, dat wij het kwaad, dat ons werd aan gedaan, met minder kwaad zullen moe ten vergelden De eisen der realiteit. Indien wij al geen barmhartigheid zouden willen beoefenen, omdat God dit van ons verlangt, omdat dit in overeenstemming ia met onze beste Christelijke en volks-tradities, dan nog zou het nuchtere verstand ons daartoe dwingen. Laten wij de ogen niet slui ten voor de eisen der realiteit. De straf, die .de Staat toepast, moet nuttig zijn voor het algemeen welzijn. Waarin kan nu het nut van de straf gelegen zijn? Op de eerste plaats in de verbete ring van den misdadiger. Ik zal hier over niet veel spreken. Ik heb ni. niet veel hoop, dat wij door langdurige vrijheidstraffen de delinquenten wer kelijk verbeteren. Veeleer geloof ik, dat wij hen en hunne verwanten daardoor verbitteren en hen opnieuw rijp maken voor politiek extremisten, zij het dan van enigszins andere soort, als waar voor zij vroeger openstonden. Op de tweede plaats kan de straf nuttig zijn om te bereiken, dat in de toekomst anderen er van zullen weer houden worden om hetzelfde te doen. Het zou mogelijk zijn, dat ons land, wat God verhoede, nog eens onder vreemde dwingelandij kwam. Mocht deze mogelijkheid werkelijkheid wor den, dan zou de herinnering aan de bestraffing van het landverraad, zoals die bestraffing nu bij ons te lande in gang is, voldoende afschrikwekkend kunnen zijn, om te voorkomen, dat an dermaal het landverraad op een schaal, als dit in de jaren 19401945 is voorgekomen, zich zou herhalen. Wil men dit doel bereiken, dan zal men zich moeten beperken. Men zal de leiders en de meest ernstige vormen van landverraad moeten treffen, maar overigens matiging moeten betrachten. Srraf bouwt niet op. Men keert daarom naar mijn vaste overtuiging landverraad niet, door op te grote schaal en onverbiddelijk te straf fen. De straf is bovendien iets negatiefs, een verweer. Zij slaat wel neer, maar zij bouwt niet op. Willen wij positief werk doen om het landverraad in de toe komst te voorkomen, dan zullen wij de vaderlandsliefde in onze kinderen moeten aankweken, dan zullen wij hen tot moreel hoogstaande mensen moe ten opvoeden. Zoeken wij daarentegen onze voor naamste kracht in straf, vergelding en wraak, dan zullen wij aan onze eigen waarde afbreuk doen en onze maat schappij bovendien bevolken met een grote groep verbitterden, die straks voor landverraad in al zijn vormen te vinden zullen zijn. Moet dus enerzijds de staat wonden slaan om de majesteit van het ge kwetste recht te herstellen, anderzijds moet de staat bereid zijn op die won den de balsem der christelijke barm hartigheid uit te gieten. Ik weet, dat sommigen deze barm hartigheid niet kunnen begrijpen om dat zij zelf zo onbarmhartig door den vijand en zijn handlangers getroffen zijn. Ik denk aan vaders en moeders, die hun liefsten zoon verloren: ik denk aan kinderen, die verweesd zijn geworden: ik denk aan vrouwen, die troosteloos zijn, niet alleen omdat zij hun echtgenoot missen, maar ook om dat zij geestelijk niet los kunnen komen van de mateloze kwellingen, die hun man moest ondergaan, voordat God hem in zijn barmhartigheid tot zich nam. Hun leed is zo groot, dat men er sprakeloos tegenover staat. Maar cbit moge ik hun toch zeggen: niemand van wien bewezen kan worden, dat hij zijn medemens lichamelijk mishandeld of gekweld heeft, zal zijn gerechte straf ontgaan. Geen van dezen komen vol gens de regeringsplannen voor buiten- vervolgingstelling in aanmerking. Mocht iemand het anders zeggen, dan spreekt hij onwaarheid. Ieder, die zich de moeite geeft, de richtlijnen van de regering te bestuderen, kan dit trou we is zelf conroleren. Ik zal U niet vermoeien met de op somming van alle gegeven richtlijnen, maar ik wil wijzen op een bepaalde richtlijn, welke tot veel verzet en cri- tiek heeft aanleiding gegeven. De be doel de richtlijn, volgens welke per sonen, die bij gewapende formaties dienst hebben gedaan, bij uitzonderirg in vrijheid gesteld kunnen worden. Dr. Krupenko is aan de Sowjet-repa- trieëringsdienst in Frankfort overgege ven. Zij ls de vrouw op wie generaal Macharney doelde toen hij zeide, dat er enkele agenten onder de dekmantel van de UNRRA werkten en dat slechts van één van hen vaststaat dat het een Rus sische agent ls. Bij het verhoor kwam verder aan het licht, dat zij valse identiteitspapieren aan derden had verstrekt en de Russische ge heime politie buiten de Amerikaanse zöne had ingelicht over de politieke gezindheid van verplaatste personen, die de bescher ming van de Amerikaanse regering ge nieten. Arts en Volks-Duitse. Teneinde een functie als UNRRA-kamp dokter te kunnen vervullen, had Krupen ko zich aangediend als arts en volks- Dultse. Bij onderzoek bleek zij geen van belden te zijn. Zij gaf toe te hebben ge tracht het prestige van de V. S. bij de verplaatste personen te ondermijnen. Generaal Macharney heeft verklaard, dat de arrestante op grond van een „gent- lement's agreement" naar de Russische zóne zal worden overgebracht. Deze over eenkomst is gesloten tussen hem en den Sowj et-commandant in Duitsland, maar schalk Solokowsky. Amerikanen en Russen, die respectieve lijk ln de Russische en Amerikaanse zóne worden gearresteerd, worden onder op gave van alle bijzonderheden uitgeleverd. Géén personen zullen volgens deze richtlijn in vrijheid worden gesteld, maar wel zal bevorderd worden, dat de lichtste gevallen uit deze categorie voor een spoedige berechting in aan merking komen. De andere richtlijnen van kracht. blijven Nu mene men niet, dat de perso nen, die volgens deze richtlijnen buiten vervolging worden gesteld, er met de een of twee jaar kampstraf, die zij ondergaan hebben, vanaf komen. Dit is onjuost. De buitenvervolginginstelling gaat met nieuwe straffen gepaard, nl, met geldstraffen, die naar omstandig heden zeer groot kunnen zijn, met ver lies van sommige burgerrechten, zoals het kiesrecht en voorts steeds met de voorwaarde, dat de betrokkene zich als goede Nederlanders voortaan gedragen. Wie deze voowaarde niet nakomt, zal weer naar de kampen worden terug gevoerd en zal de gewone berechting moeten ondergaan. En ten slotte zou ik een der belang rijkste voordelen, welke het gevolg zijn van het thans toegepaste systeem moeten prijs geven, nl. de ontlasting van de bijzondere gerechtshoven, de tribunalen en de parketten. Nog 50.000 gevangenen. Hoe is op dit ogenblik de stand van het vraagstuk der buiten vervolgingstelling? Men heeft ln de pers gesproken over de vrijlating van 40.000 tot 45.000 politieke delinquenten. Om een dergelijk getal gaat het. althans op dit ogenblik, niet meer. He aantal politieke delinquenten, dat in (Zie vervolg pag. 1)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1