Joego-Slavië kiest eieren voor zijn geld Woedt er een gasoorlog in China? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Prins Bernhard en officieren van het luchtwapen ontvangen het Vliegerkruis Thans een strijd met hamer, metsel kalk en troffel Belgrado belooft volledige genoegdoening Raketten voor postdienst EngelandAmerika Wegens voorbeeld, moed en volharding Weerbericht____ Uniek transport over de herstelde Moerdgkbrug De „Marva" voor alle landaarden Tweehonderd Indonesiërs gedood VIER HET NIEUWE SCHOENENNUMMER Verbod voor het vervoer van fruit De aardappelbonnen Zó moet het niet! Het schaaktournooi te Groningen Twee jaar na „De slag om Arnhem" De stad herrijst langzaam maar zeker Hoge onderscheidingen voor Schout-bij-nacht Meijer Ranneft Kijkjes uit 's Levens venster De pinda- mannetjes Bureau voor luchttoerisme Communistische beschuldigingen Aantal doden in Calcutta boven de 2000 gestegen "W tATERDAG 24 AUGUSTUS 1946, 76e Jaargang No. 9823. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per mjn. Contractadvertenties speciaal tarief. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Uitgave: N.V. Ultf. M(j. Holl. Noorderkwartier, Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. De regering van Belgrado heeft de Ver. Staten naar aanleiding van de drin gende nota door haar ontvangen, verzekerd dat Joegoslavië volledig genoegdoe ning zal geven van het incident betreffende het neerschieten van Amerikaanse Vliegtuigen. De Amerikanen zullen ter plaatse deresten der neergeschoten vliegtuigen mo gen onderzoeken. Dit bericht heeft alom in de Ver. Staten grote opluchting teweeg gebracht en het resultaat wordt beschouwt als een overwinning van de buitenlandse politiek van de Amerikaanse diplomaten. Perscommentaren Inzake Ameri kaans-Joegoslavische kwestie. De diplomatieke corespondent van de Times schrijft naar a inleiding van het vrijlaten van bemanning en passagiers van het Amerikaanse vliegtuig^ dat op 6 Aug. jj. door Joegoslavisch geschut tot dalen werd gedwongen: ..Iedereen zal er opgelucht over zijn, dat de Ame rikaanse regering niet gedwongen zal zijn haar bedreiging om een staatje van roekeloos gedrag voor de Veiligheids raad te brengen. In de nu vermoeide en licht geraakte gemoedstoestand in Europa zou men weinig kunnen winnen bij een methode van onderhandelen waarmede de huidige bewindhebbers in Joego-Slavië al te weinig vertrouwd zijn". De New-York Times schrijft: „Het is te hopen, dat de onderhavige uiteen zetting van feiten zowel Sowjet-Rus- land als Joego-Slavië er van zal over tuigen, dat de V. S., hoewel geduldig, dat zij almaar beledigingen zouden blij ven verduren. Als dat het resultaat is, zal het „ultimatum" meer dan gerecht vaardigd zijn en zal het werk van we deropbouw van een duurzame vrede met betere vooruitzichten hervat kun nen worden." Onder de kop: „Maarschalk Tito heeft zich met zijn hamer op de vingers ge- sla- V, schrijft het Franse radicale blad „Aurore". Het succes van Washing ton brengt een harde klap toe aan de Sowjet-Russische aanspraken inzake Middellandse Zee en Dardanellen." De communistische „Huruanité" maak te geen gewag van het vrijlaten der A. ikanen, doch publiceerde een hef tig artikel tegen wat het blad „atoom- diplomatie" noem. ACHESON OVER ULTIMATUM. WASHINGTON (Reuter). De waarn.- mlnlster van Buitenlandse Zaken der V.S., Achesoft, heeft te kennen gegeven, dat op grond van de thans te Washington binnen gekomen lnlichtlngen de V.S niet van mening zijn, dat Joego-Slavië aan het Amerikaanse ultimatum heeft vol daan. De mogelijkheid blijft, aldus Ache- son, dat de V.S. de kwestie nog aan de Veiligheidsraad zullen voorleggen. onden, (AFP). - Over twee jaar wil Groot-Brittannië een postdienst door de lucht met de V. S. onderhouden, welke met 'n groter snelheid dan die van het geluid zal geschieden. De Britse minister van luchtvaart heeft onlangs een terrein aangekocht, waarop raketten, welke radiografisch bestuurd zullen worden, zouden kunnen worden gelanceerd. Het be doelde terrein ligt in de omgeving van Bedford. Zij weerstond de folteringen van de Gestapo. De hoge onderscheiding van het George Kruis werd toegekend aan mevrouw Odette Samsom. Franse van ge boorte, die, met een speciale opdracht in bezet Frankrijk zijnde, in 1942 door de Gestapo gearresteerd werd. Ondanks hevige folteringen, waarbij o.m. de nagels van haar tenen werden uitgetrokken, weigerde zij de verblijfplaats van twee Engelse officieren bekend te maken. De heldhaftige vrouw met haar drie dochters. A.N.PJReuter P. lë-Uravenhage. HJVI. c\e Ko ningin heeft het vliegerkruis toege. kend aan Z.K-H. Prins Bernhard voor betoonde moed, beleid en ini tiatief als oorlogsvlieger, en wegens zijn bezielend voorbeeld voor het personeel der luchtstrijdkrachten gedurende de afgelopen oorlog. Tevens werden op grond van hunne daden van initiatief, moed en volharding, betoond in luchtge vechten tegen een overmachtigen vijand gedurende de oorlogsdagen van Mei 1940 de volgende officie ren van het wapen der militaire luchtvaart met het vliegerkruis be giftigd: WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot mor genavond: In ds vroege ochtend verspreide mist en nevelvelden. Overdag meest zwaar bewolkt. Overwegend droog. Weinig verandering in temperatuur. Tot matig toenemende wind uit Zuid-Westelijke richting. 25 Aog.: Zon op: 5.39. Onder: 19.45. Maan op: 3.13. Onder: 19.41. Hoog water: Laag water: 3.57 18 23 11.48 24.09 de eerste luitenant-waarnemer mr. H. T. de Raaf, de reserve eerste lui tenant vliegers J. J. Abxspoel en A: van Oorschot, de reserve eerste lui tenant vliegers J. J. Abspoel en A. en C. H. Wildschut en de reserve tweede luitenant-vlieger J. C. Pool: Vandaag zal de herstelde Moerdijk- spoorbrug met feestelijk vertoon weer in dienst gesteld worden. Onmiddellijk na de opening zal als eer ste trein na de feesttreln een zeldzaam transport de brug passeren. Het betreft hier een trein, bestaande uit 20 Ameri kaanse diesel-electrische goederen-locomo tieven, welke kort geleden door de N.S. uit Amerikaanse legervoorraden werden aangekocht. Deze locomotieven, welke 4-asslg zijn, zijn de eerste diesel-electrische goederen- locomotieven van de N.S. Het zal onge twijfeld een uniek schouwspel zijn de stoet locomotieven over de zo juist her stelde Moerdijk-spoorbrug te zien rijden. Voor meisjes ven alle landaarden, mits Nederlands onderdaan, wordt thans de gelegenheid geopend om bij de Mar va dienst te nemen, waarbij zij dezelfde rechtspositie zullen verkrijgen als wan neer zij in NedejAaad zijn aangenomen- Actie van Ned. mariniers. Batavia, (ANPAneta.) Voor de derde keer binnen tien dagen hebben de Nederlandse mariniers te Soerabaja een zware tol van de T.KJL-strijd krachten en haar hulp troepen geheven, toen zij Donder dag een uitval deden, welke resul teerde in het gevangen nemen van 700 personen. Hun eigen verliezen bestonden uit twee doden en vier gewonden. De speciale correspondent van Aneta verklaart, dat de verliezen van de T.R.I. tweehonderd doden bedragen. De T.R.I: is door deze actie vol ledig verrast. Dit werd bewezen door het feit, dat de bevelvoerende majoor van de T.R.I., vroeg in de ochtend recht toe recht aan in de armen van de mariniers is gelopen. Uit zijn papieren is komen vast te staan, dat hij sedert 1943 in Japan se dienst was. Hij droeg nog steeds het traditionele Samoerai-zwaard. De westelijke buitengrens is door deze uitval schoongeveegd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in de loop van de maand September 1946 diegenen voor een schoe nenbon in aanmerking komen, wier stamkaartnnmmer op het cijfer 4 (vier) eindigt, voorzover zij sedert 1 Jan. 1945 nog .een bon vo.r schoenen hebben ont vangen. De plaatselijke distributiediensten zulen na 1 September bekend maken op welke dagen men onder overlegging van zijn/haar stamkaart «iet bijbehorend in legvel de bonnen kan afhalen. In verband met de komende distributie van fruit, ia het vervoer van appelen, peren en pruimen verboden. Dit ver bod geldt niet, wanneer het betreft ver voer ven hoeveelheden, rechtmatig door consumten verkregen b.v. op de bon of uit eigen tuin indien aannemelijk is, dat dit bestemd is voor eigen gebruik of voor het eigen gezin. Eveneens is dit verbod niet van toepassing op het ver voer van fruit van de boomgaarden naar de bedrijfsgebouwen, naar de des betreffende veilingen of een door de vei ling aangewezen verlaadplaats, indien dit geschiedt door of in opdracht van een aangesloten teler of een koper van fruit op stam. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat tot en met 31 Augustus de bon nen ,,410 Aardappelen" recht geven op het kopen van drie kg. aardappelen en de bonnen „910 Aardappelen" op één kg. aardappelen. De geldigheidsduur van de bonnen 409 en 909 Aardappelen ls verlengd tot en met 31 Augustus. Naar vernomen wordt, beweegt zich. het bezoek van Zwitserse toeristen aan ons land, vergeleken bij enige maan den geleden in dalende lijn. Ook in de Zwitserse pers valt een zekere reserve waar te nemen ten op zichte van Nederland als vacantie- oord. De oorzaak hiervan zou onder an dere moeten gezocht worden in een vrij-onwelwillende houding van de Nederlandse bevolking jegens de Zwit sers, die het Duits als voertaal bezigen. Het uit de wegruimen van dit ove rigens verklaarbare misverstand, zal zeer zeker Nederlands naam in de vreemde ten goede komen. Botwinnik en dr. Euwe winnen. In de gisteren gespeelde 9e ronde wer den twee partijen afgebroken, nl. Boles- lavski—Vidmar en O'Kelly—Denker. Ver der werden vier partijen door één der spelers gewonnen, terwijl eveneens vier partijen remise werden. Dr Euwe won van Steiner, terwijl Bot winnik van Bernstein won. Yanofski sloeg Gulmard terwijl Kottnauer den Zwitser Chrtstoffel een nederlaag toebracht. Remise werden de partijen: Stoltz— Smislov, FlohrLundin, Tartakower— Szabo en Kotov—Najdorf. Botwinnik heeft thans de leiding met l'/t punt. Als tweede volgt dr. Euwe met T punten. Dan komen in de kopgroep Smislov met 6'/t p., Tartakower met 6 punten, Flohr en Stoltz met 5»/» punt; Najdorf en Kottnauer met t punten en Denker met S punten en een afgebroken partij. Szabo en Kotov met Vit punt. Heden, Zaterdag, spelen o.a. Smislov tegen Flohr, Botwinnik tegen dr. Euwe, Lundin tegen Tartakower, Szabo tegen Kotov, Steiner tegen stoltz en Denker tegen Bernstein. Tijdens Haar bezoek aan Zuthpen legt H M. de Koningin een krans aan het gedenkteken voor hen, die aan de vooravond der bevrijding door de S.D. ter plaatse werden vermoord. De vorstin onderhield zich geruime tijd met de na bestaanden. Zeylemaker P. Hoe vers liggen de spannende Septemberdagen van 1944, toen bij Arnhem een hardnekkige strijl woedde, die over het wel en wee van ons land kon beslis sen, nog in het geheugen Reeds waren de bevrijders de straten van de oude Rijnstad binnengedrongen en leefde in het overige deel van Nederland de hoop op een spoedige bevrijding, toen de dappere luchtlandingstroepen tenslotte tegen de Duitse overmacht het onderspit moesten delven. Zwaar heeft Arnhem in deze korte tijd geleden. En toen de bewoners na de bevrijding in hun getroffen woonplaats terugkeer den, vonden zij er toestanden, die hun de haren te berge deden rijzen. Vooral de oude binnenstad had zwaar geleden. Geen huis was onbeschadigd. De tram draden h:ngen verwrongen over geknak te bomen, Arnhem was van moderne woonstad tot een troosteloze puinhoop geworden. Thans, bijna twee jaar na deze fatale dagen, heeft de Gelderse hoofdstad een feeheel ander aanzien. Met schier einde loze energie hebben de Arnhemmers aangepakt en zij zijn er inderdaad in ge slaagd hun stad weer een normaler aanzien te geven. Wel ziet men overal grote gaten, waar eens winkels en wo ningen stonden, wel doen de zwaar ge havende kerken en de Inmiddels her stelde Rijnbrug aan de verschrikkingen van de strijd om Arnhem denken, doch de wegen zijn hersteld, autobussen zijn in de plaats gekomen van de tram, nood woningen en noodwinkels zijn al ver trouwde objecten in het stadsbeeld ge worden, vele beschadigde huizen zijn weer bewoonbaar gemaakt, kortom de herleving van „het Gelderse Haagje" manifesteert zich op talloze wijzen. Ook de industrieën van de stad, die merendeels zwaar onder de strijd gele den hebben, beginnen weer op gang te komen. De grote AKU-fabrieken, die onafgebroken onder het gnanaatvuur hebben gelegen en waar beide partijen elkaar in de verlaten fabrieksruimten troffen, werken thans weer op de helft van haar capaciteit. Uiteraard bestond in Arnhem grote behoefte aan noodwoningen en dito win kels. In de „Geitenkamp" verrezen 268 noodwoningen voor arbeiders en kleine middenstanders, terwijl er in Alteveer 48 gebouwd werden. Op het Velperplein en de Velperbuitensingel staan thans 11 smaakvolle ruime noodwinkels. Een bijzonder beeld geeft Arnhem- Zuid, aan de andere zijde van de Rijn brug, te zien. Hier waren van een groot aantal huizen slechts de buiten- en bin nenmuren overgebleven. Geen hout van ramen, deuren of vloeren was meer over, kortom deze huizen kon men als „vernietigd" beschouwen. Niet zo dacht de dienst voor de wederopbouw er over. Thans naderen deze woningen haar vol tooiing; nieuwe raamlijsten en deuren werden er in gezet, dakspanten werden opgetrokken, de steigers staan nog en aan de afwerking wordt de laatste hand gelegd; zij zijn een symbool voor deze tijd, voor deze stad: werkend Arnhem. Behalve deze herstellingen hoopt men in Arnhem nog dit jaar met de bouw van ruim 100 definitieve arbeiderswo ningen te kunnen beginnen. Deze hui zen zullen één verdieping hebben en WASHINGTON (USIS). Aan schout-bU- nacht, Ranneft, van de Koninklijke Ne derlandse Marine, werden de onderschei dingstekenen van het Amerikaanse Le gioen van Verdienste, met de rang van commandeur, verleend voor de belang rijke diensten bewezen aan de Ameri kaanse regering tijdens zijn taak als ma- rine-attache btJ de Nederlandse ambas sade van December 1941 tot Sep. 1945. Admiraal Chester W. Nimitz van de Amerikaanse marine verleende de deco ratie tijdens een plechtigheid op het de partement van Marine. Bovendien ls schout-bij-nacht Meijer Ranneft onderscheiden met de versierse len van groot-officier in de Orde van Verdienste van Juan Pablo Duarte, een Orde van de Republiek Santo Domingo. voorzien zijn van een douche-cel, hun afwerking zal vooroorlogs en hun bouw architectonisch verantwoord zijn in het kader van het voor Arnhem ontworpen stadsplan. Stad voor 130.000 inwoners. Zoals vele steden, die een belangrijk gedeelte van haar oude wijken onder de mokerslagen van de oorlog zagen val len, is ook voor de Gelderse hoofdstad een nieuw en modern stadsplan ont worpen, dat gebaseerd is op het feit, dat Arnhem nog eens 130.000 inwoners zal kunnen bezitten. De oude binnen stad zal aan een sanering worden onder worpen, terwijl ook door herverkaveling betere toestanden zullen ontstaan. Het vernielde gedeelte rond de St. Eusebiuskerk is geprojecteerd als het nieuwe bestuurscentrum. Hier zullen een nieuw stadhuis en het provinciehuis ge bouwd worden. Arnhem, thans reeds een stad van groen en bloemen, zal ook in de toekomst op dit punt geen veran dering ondergaan. Integendeel er is een Rijnboulevard geprojecteerd, die door plantsoenen en bomen omzoomd zal zijn. Het arbeiderskamp. Het ligt voor de hand, dat herstel en wederopbouw van Arnhem veel arbei ders vragen en dat de stad het vereiste aantal zelf niet kan opbrengen. Dit heeft tot gevolg, dat veel arbeiders uit andere delen van ons land in de Gel derse hoofdstad hun werkzaamheden zul len hebben en dientengevolge ook in Arnhem zelf gehuisvest moeten worden. In dit verband is thans aan het Onder- langs een smaakvol modem arbeiders kamp in aanbouw, dat geprojecteerd is voor een tijdsduur van tien jaar. Zo werkt Arnhem thans onafgebroken en vol energie aan zijn herstel en lang zaam richt deze stad, welke naam voor eeuwig verbonden zal blijven aan de strijd om Nederlands bevrijding, zich weer op. „The battle of Arnhem" is opnieuw begonnen, thans met hamer, metselkalk en troffel en ditmaal zal de uitslag niet onzeker zijn. Ja zeker, ze zijn er weer. En reeds een hele tijd al. Ge hebt ze zeker ook al gezien. De vorig< week zag ik één van hen weer op dat oude bekende plekja staan in de Spoorstraat. Stil en onop gemerkt stond hij daar. Hij riep, zoala zij dat vóór de otrlog deden: „Pinda, uihda! Lekka, lekka!" maar hij had zijn pinda-trommel bij zich. Iedereen weet immers wat hij te koop heeft! Geduren de de oorlogsjaren waren ze weg die pindamannetjes. Naar ik hoorde, zaten ze opgesloten in kampen en moesten daar werken. Nu zijn ze weer terug en genieten ze met ons van de duurgekoch te vrijheid en. vrede. Wij zijn er best over te spreken, dat die pinda-mannetjes weer terug zijn. Ze doen ons geen kwaad en wij hun niet. Nog herinner ik mij levendig, hoe enige jaren vóór de oorlog er op een dag in Amsterda n, in de Bantammerbuurt, waar zij bij elkaar woonden, een hevige ruzie onder hen was uitgebroken! „Niets geen bijzonders!" hoor ik U zeggen, „daarvoor behoeft men geen Chinezen te zijn!" Dat is ook zo. Ze waren elkaar met messen te lijf gegaan. Ook geen bij zonders. Dat gebeurt in ons beschaafd Nederland ook. De politie had Ingegre pen en (wat zeker een unicum mag ge noemd) het verontwaardigde publiek had de zijde van de politie gekozen en stond de mannen van den heiligen Her mandad bij. De Chinezen werden opge pikt en in een boot geladen met een en kele reis naar China getransporteerd. Goed, zol Zulke gevaarlijke elementen kunnen wij missen. Als kiespijn! Wat ze gedaan hadden? Er wiaren twee groepen onder hen, die telkens met elkaar in conflict kwamen. De ene groep kon de andere groep niet zetten. „Net als bij ons", hoor ik U zeggen. Ja, zo is 't. Wij zijn geen haar beter dan zij. Wat vond de Amsterdamse politie bij een inval in hun woningen? Geen ge heime bergplaats voor gestolen goede ren, zouls vaak bij invallen bij Hollan ders. Geen clandestiene brandwijnstoke- rij, geen griezelige pijnbank, folterwerk- tuigen, neen ze vonden 'n altaar voor hun God, door hen „The good Man" ge naamd. Verder een wierookvat. Deze Chinezen geloofden in een God en ver eerden en dienden hem. Zet daar nu eens vele huisgezinnen van Hollanders als pendant naast. Velen van onze men sen gaan 's morgens mepperend aan ta fel. Aan geen God wordt meer gedacht. O, misschien ziet mevrouw, de Hol- la„Jse, uit de hoogte neer op dien onbe- schaafden Chinees of glimlacht wat om die domme Chineesjes. Doch diezelfde mevrouw drinkt het liefst China-thee, is trots op haar mooie kopjes van Chi nees porcelein en op haar dressoir met Ch'nese figuren ingelegd. De Chinezen hechten weinig waarde aan hun lichaam. Wel aan hun ziel. Nu kunnen wij niet zeggen: Net als bij ons de mensen in Holland! Is het bij ons niet vaak het omgekeerde? Die pinda-mannetjes noemen zich „zonen en dochteren van het Hemelse Rijk". „Nogal naïef!" zegt U misschien. Eén ding hoop ik, dat wij, die in een Christenland wonen, -ok in waarheid zonen en dochteren mogen zijn van dat Hemelse Rijk, waarvan Jezus de Ko ning is. Wij zijn toch niet armer dan die pin da-mannetjes! 's-Gravenhage. Het Bureau voor Luchttoerisme van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en de ANWB ia thans weer gevestigd op het vliegveld Ypenburg, Nanking, (Reuter). Een com munistische woordvoerder te Nan king heeft verklaard, dat de com munistische autoriteiten beschikken over „definitieve inlichtingen" dat de regeringsvliegtuigen traangas en mosterdgasgranaten overbrengen naar de slagvelden van de burger oorlog, „China beschikt niet over de fa brieken of machinerieën om derge lijke granaten te vervaardigen", al dus de woordvoerder. Men neemt aan dat de communis tische vertegenwoordiger, generaal Tsjoe en Lai, in een gesprek met den specialen Amerikaansen gezant, generaal Marshall, uitdrukking heeft gegeven aan rijn vrees, dat gifgas gebruikt zal worden in de strijd te gen de communisten Naar verluidt heeft generaal Tsjoe' verklaard, dat de communistische partij de toe stand als „hoogst critiek" bescho'-wt. De communistische beschuldiging- gen kwamen minder dan 24 uur na een verklaring van een woordvoer der der regering die de co mm", nis ten ervan beschuldigde traansgas te hebben gebruikt bij de aanval op Tatoeng. Chinees conflict voor de Verenigde Naties? Londen, (Reuter). Het is mo gelijk dat de Chinese regering het conjflict met de communistische strijdkrachten aan de Verenigde naties zal voorleggen, aldus een ho ge Chinese diplomatieke bron in China volgens radio New York. Dezelfde zegsman verklaarde dat de regering te Na'iking thans over woog de Ver. Naties of de V.S. te verzoeken het b" stuur van de om streden gebieden over te nemen. Calcutta, (Reuter). - Het aantal do den tengevolge van de ongeregeldhe den te Calcutta is volgens 'n officiële verklaring tot 2020 gestegen. De poli tie is nog steeds doende lijken uit de huizen te halen. Het aantal gewonden in de ziekenhuizen, met inbegrip van de reeds ontslagenen, bedraagt 4291. De verklaring voegt hieraan toe, dat de toestand in Calcutta veel verbe terd, doch nog verre van normaal is. Nieuwe Incident sn komen tot dusver niet voor en er zijn tekenen die wij zen op een terugkerend vertrouwen. De burgers blijven echter de stad ver laten. In totaal zijn 90,000 personen naar elders vertrokken.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1