Turkije antwoordt op Sowjet-nota 4nm -Sta H.R. C. verliest van West-Frisia NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Moerdijkspoorbrug door Prins Bernhard heropend Oekraïne brengt Grieks probleem voor Veiligheidsraad Brutaie roofoverval op het postkantoor te Rotterdam Schepen van de As maakten geen gebruik van de Dardanellen Veiligheidsraad Woensdag bijeen* LORD KILLEARN HEDEN IN BATAVIA JOEGO-SLAVIë GEEFT GENOEGDOENING Een nieuwe regering in Brits-Indië Hulde aan allen, die medewerkten aan het herstel Weerbericht. De „Nigerstroom" in het Kanaal aangevaren. „Vrede door Athene in gevaar gebracht" Kind door handgranaat getroffen Stand bouwplan 1946 Inhoud van de safe grotendeels verdwenen Ook Watervogels delft het onderspit Watervogels Iaat de eer aan C.A.B. £.A.P. opende haar terreinen Ook Helder slecht gestart Dr. H. Wilmink in de N.H.V.B. De Wielerkampioenschappen te Zürich Het schaaktournooi te Groningen WERELDSCHAAK- T0URN00I 1947 TE NOORDWIJK Nieuw wereldrecord van Nel van Vliet UAAVDAG 26 AUGUSTUS 1946. 76e Jaargang No. 9964, HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties II cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m, Contractadvertentiea speciaal tarief. Hoofdredacteur: J. B1JLSMA, Uitgave: N.V. Uitg. Mij. HoIL Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.- Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Ankara, (Reuter). - De Turkse rege ring heeft geantwoord op de nota der Sowjet-Unie inzake de Dardanellen. In deze nota heeft de Sowjet-Unie aan spraak gemaakt op een aandeel in de verdediging der Dardanellen. De Turkse regering acht dit blijkens haar antwoord niet in overeenstemming met Turkjje's souvereiniteit en met de internationale verhoudingen De beste garantie voor de veiligheid van de Sowjet-Unie acht de Turkse re gering het herstel van nauwe betrekkin gen met een sterk Turkije, niet echter een bevoorrechte positie ten opzichte van de zeeëngten. Volgens de Turkse regering is aller veiligheid het best gewaarborgd door de Verenigde Naties, ook „in het on waarschijnlijke geval, dat de Sowj;t- Unie een bedreiging van haar posities aan de Zwarte Zee uit de Middellandse Zee via de zeeëngte zou hebben te vrezen". De Turkse regering bestrijdt de be wering, dat schepen van de As gedu rende de oorlog de Dardanellen ge bruikt zouden hebben. Zij is niet van mening, dat de overeenkomst van Mon- treux niet meer, bij de huidige situatie zou passen. Verder zegt de Turkse nota, dat po gingen tot herziening van het verdrag dienen te geschieden overeenkomstig artikel 29, dat ondersteuning van het verzoek door een of twee der onder tekenaars voorschrijft, terwijl alle par tijen drie maanden voor het verstrijken der periode van vijf jaar op de hoogte gesteld moeten worden. De Turkse re gering neemt nota van het verlangen der Sowjet-Unie en wil bovendien de Amerikaanse publieke opinie tegemoet treden, zodat de regering geen bezwaar heeft tegen een internationale conferen tie der ondertekenaars plus de Verenig de Staten. De Turkse regering legt er de nadruk op, dat de voorstellen van de Sowjet- Unie neerkomen op de eliminatie van Turkije als mogendheid, die voor het evenwicht met betrekking tot de Dar danellen zorgt. Tegen Woensdagmorgen is de Vei ligheidsraad bijeengeroepen. De Verenigde Staten kunnen desge wenst een klacht tegen Joego-Slavië op de agenda plaatsen, maar tot dusver is het enige agendapunt: Het verslag van de commissie voor het lidmaatschap. Het officiële communiqué van het Britse consulaat-generaal over het bezoek van lord Killearn luidt: „Lord Killearn wordt heden te Ba- lavir. verwacht". Hij is voornemenr eerst de situatie te bestuderen -en na te gaan op welke wijze hij zijn bemiddeling zou kunnen verlenen voor het tot stand komen van ver dere besprekingen tussen de Neder landers en de Indonesiërs, vooral met het oog op de a.s. komst van de Commissie-Generaal uit Nederland. Men hoopt oprecht, dat het bezoek van lord Killearn er toe zal bijdra gen zonder uitstel dezelfde sfeer te schennen, als die, waarin de be sprekingen in Maart werden beslo ten. GEESTELIJKE VERZORGING SOLDATEN IN INDIE. Majoor M. D. Lam, plaatsvervangend hoofdaalmoezenier, spreekt Maandag avond a.s. om 18.30 uur In het program ma der Ned. strijdkrachten, Hilversum I, over de geestelijke verzorging der Ned. soldaten in Indië. Washington (Reuter) - De regering van de Ver. Staten heeft Zaterdagavond medegedeeld, dat, te oordelen naar de rapporten, welke van Richard Patter- son, den Amerikaansen ambassadeur in Joego-Slavië, zjjn ontvangen, aan de door de regering der Ver. Staten aan de regering van Joego-Slavië gestelde eisen (gevolg is gegeven. De vrijgelaten Amerikanen te Caserta. De door de Joegoslavische autoriteiten vrijgelaten Amerikaanse vliegers, die te Caserta zijn aangekomen, worden thans door hoge officieren ondervraagd aangaande de omstandigheden.' waaron der de vliegtuigen der V.S. boven Joe- goslavisch grondgebied gelast werd te landen. De pers is nog niet bij de terug gekeerde vliegeniers toegelaten. NEW DELHI (Reuter), - Koning George de Zesde heeft het ontslag van het Voor- Indische zakenkabinet aanvaard en een nieuwe regering benoemd, waarvan de Congresvoorzitter Pandit Jawaharlal Neh- roe het hoofd is. In een verheugend tempo gaat de heropbouw van ons land verder. Met rustige zekerheid warden de vele hindernissen stuk voor stuk overwonnen. Door een energie en voortvarendheid, welke in binnen- en buitenland bewondering afdwin gen, beleefden we Zaterdag op nieuw een hoogtijdag met de her opening van de Moerdijkbrug, lange tijd Europa's langste oeververbin ding. In Januari 1945, door de Duitsers grondig vernield, werd in Juli 1945 met het herstel daarvan aangevan gen en na ruim een jaar van hard werken door de ongeveer duizend technici en arbeiders is de zo be langrijke verbinding met het Zui den, vooral van bijzondere betekenis voor West-Brabant en Zeeland, ge reed gekomen. De grote Noord- Zuidverbinding, de meest belang rijke van alle weder in dienst ge stelde spoorbruggen, is juist de der tiende na de bevrijding herstelde grote spoorbrug. Deze belangrijk heid werd wel het best geaccen tueerd door het formaat van de bij de heropening aanwezige autoritei ten. Z.K.H. Prins Bernhard was aan wezig met zijn secretaris mr. J. Thomassen, de heren L. C. Nemry en M. Renaud Sivan, resp. van de Belgische en Franse ambassade, de directeur van de Belgische spoor wegen R. Henning, de directeur der Wagon Lits Parijs M. Marechal, de commissaris der Koningin in de pro. vincies Zuid-Holland en Noord-Bra bant, resp, mr. L. A. Kesper en jhr. mr, J. T. M. Smits van Oyen. Ver der de voltalllige directie der Ned. Spoorwegen met een staf van hoofdambtenaren, de directeuren- generaal van Waterstaat en van het Verkeer, militaire autoriteiten, hoge Engelse gasten en tal van andere autoriteiten. DE BILT VERWACHT: In de vroege ochtend hier en daar mist of nevelvelden. Overdag meest wisselend bewolkt met enige regen buien en kans op onweer. Matige wind tussen Noord-West en Zuid- West. Normale temperatuur. 27 Aug.: Zon op 5.42, onder 19.40; Maan op 5.56, onder 20.2(1. Hoog water: Laag water: 6.36 20.16 1.12 14.06 De openingsplechtigheid. Z.K.H Prins Bernhard verrichtte de officiële openingsplechtigheid, waarbij een speciaal voor dat doel vervaardigde schaar gebruikt werd, hem aangeboden door het klein dochtertje van den president-direc teur van de Nederlandse Spoorwe gen, den heer ir. W. Hupkes, Tegen half tien arriveerde Prins Bernhard per auto aan het station Rotterdam DP, waar hij het eerst begroet werd door den heer ir. Hupkes. waarna Z.K.H. in de feesttrein plaats nam. Getrokken door een nieuwe Zweedse machi ne van de vierduizend-serie kwam de versierde trein precies half elf bij de Moerdijkbrug aan. Direct na aankomst vond hier de officiële opening plaats, welke bestond uit het doorknippen van het lint door Z.K.H. Prins Bernhard, gevolgd door het spelen van het Wilhel mus door het spoorweg-muziek korps en het loeien der scheeps- sirenes. Voor de brug betreden werd, hield de heer Hupkes een korte toespraak, waarin hij de zo juist geopende brug de belangrijkste in ons spoorwegnet noemde. Zonder overstappen is het nu weer mogelijk geworden vanuit het centrum des lands naar het Zui den te reizen, doch bovendien is het rechtstreekse verkeer met België en Frankrijk hersteld, waardoor de reis naar Parijs, het hart van Frank rijk, met twee uur is bekort. Spr. bracht hulde aan allen, die aan dit herstel hebben meegewerkt. Niet alleen aan de ingenieurs van de Nederlandse Spoorwegen, de Water staat en de Nederlands industrie, doch vooral ook aan den Nederland sen werkman, die het grootste aan deel in de werkzaamheden had. DE „BLOEMFONTEIN" TE ROTTERDAM. Zondagmorgen om zqven uur is het m.s. „Bloemfontein" met 950 evacué's uit Australië aan boord, in de Schiehaven te Rotterdam bij de terreinen van de Rotterdamse Lloyd aangekomen. JAPANSE OORLOGSMISDADIGER PLEEGT ZELFMOORD MAKASSAR. - De beleende Japanse oor logsmisdadiger kapitein Yishimura, die te Baiik Papan met een aantal andere oor logsmisdadigers was opgesloten, heeft kans gezien daar zelfmoord te plegen. Geen slachtoffers. Amsterdam. - Het ma. „Nigerstroom" heeft in het Kanaal een zware aanva ring gehad met het Franse schip ,,Daw- son". De aanvaring vond plaats toen er een zware mist hing. De „Nigerstroom" heetSt een groot gat ln het voorschip opgelopen, waar door de ruimen een eiï twee water maakten. De bemanning is aan boord gebleven. Het m.s. „Nigerstroom" is gebouwd in 1939 met een laadvermogen van 6539 ton, was zonder lading op weg van Amsterdam naar de Westkust van Afrika. Het schip behoort aan de N.V. Hollandse Stoomboot Maatschappij en vaart in dienst van de Holland W. Afrika Lijn. Aan boord van het schip bevonden zich o.a. Nederlandse en Engelse passa giers. Allen zijn in Engeland veilig aan wal gebracht door de Engelse torpedo jager „Paladin". Het beschadigde schip is naar Spithead gesleept. PRINSELIJKE FAMILIE TE GAST BIJ DE KONINGIN. Soestdijk. - Naar het ANP verneemt, zal het Prinselijk gezin van 24 Aug. tot 9 Sept. bij H M. de Koningin op paleis Het Loo logeren. New-York (Reuter), - Het secretariaat van de V.N. deelt mede, dat de klacht van de Oekraine tegen de Griekse regering op de agenda van de Veiligheids raad is geplaatst. De raad komt Woensdag bijeen. Brief van Manoeilsky. In de brief van Manoeilsky aan de Vei ligheidsraad wordt, naar verluidt, de Griekse regering er van beschuldigd, „een ernstig gevaar voor de vrede" in de Bal kan te veroorzaken. „Talloze grensinci denten a. d Grieks-Albanese grens worden door gewapende eenheden van 't Griekse leger uitgelokt, met medeweten en onder aanmoediging van de Griekse regering", air dus de brief. Verder wordt de Griekse regering beschuldigd van vervolging van, minderheden in Macedonië, Tracië en Epirus. Op een persconferentie te Parijs heeft Manoeilsky nog nader verklaard: „Wij zijn van mening, dat de Griekse politiek nieuwe verdeeldheid ln de Balkan dreigt te veroorzaken en daar wij een buurstaat van de Balkan zijn maken wij ons daar over werkelijk ongerust. Het gevaar be staat, dat Albanië eens te meer als pion op het internationale schaakbord ge bruikt zal worden". Hij voegde er aan toe: „Het thans houden van het referen dum in Griekenland is in strijd met vroegere overeenkomsten en verklarin gen van gealllëerde staatslieden Groot- Brlttannië, Amerika en Frankrijk waren overeengekomen dat het referendum niet voor December 1948 gehouden moest worden". Vrijdag hadden spelende kinderen zich bij de Harskamp op verboden militair terrein begeven, waar een hunner een handgranaat vond. De jongen vond het veiliger voor de an. deren het gevaarlijk voorwerp uit de buurt te houden en wierp het derhalve een goed eind weg. De hajndfgranaat ontplofte niet, maar toen een van de andere kinderen, het 10-jarig zoontje van S. de gra naat opnieuw opraapte, explodeer de deze met een geweldige knal. De knaap werd ernstig aan hoofd en ledematen gewond." Door ijlings toegeschoten hulp werd het jeugdige slachtoffer naar huis gebracht en later naar het Juliana ziekenhuis te Ede vervoerd. Interieur van een Nederlands prefa- bricated-huis, dat op de woningtentoon stelling te Brussel te bezichtigen is. Actualit. 's-Gravenhage. - Van de aan de provincies volgens het bouwprogram ma 1946 toegewezen aantal woningen ziji^op 31 Juli j.1. 6884 stuks in aan bouw of gegund. Voorts worden bovendien, globaal geschat, 4000 zwaar beschadigde panden definitief hersteld. Zaterdagavond is een geraffineerde roofoverval gepleegd op het Hoofd postkantoor te Rotterdam, waarbij de overvallers, omtrent wier aantal de meningen uiteen lopen, erin geslaagd zouden zijn de inhoud van de safe voor een groot gedeelte te roven. Tegen half tien die avond werd de por tier, die aan de achterzijde van het ge bouw aan de Bulgersteynstraat, even voorbij de inrijpoort, welke naar een ruime binnenplaats leidt, in een hokje zetelt, opgebeld door iemand, die infor meerde of er nog aangetekende stukken werden aangenomen, een vraag, die op dat uur vrijwel overbodig genoemd kan worden Nauwelijks had hij den man aan den anderen kant van de lijn te woord gestaan, of hij voelde zich van achteren aangegrepen door enige indringers, die hem poogden te bedwelmen. Toen dit niet al te best scheen te gelukken, beslo ten zij den man, die hevig weerstand bood, te knevelen, om hem zodoende onschadelijk te maken. Intussen wist een van de indringers, die met de situatie ter plaatse kennelijk op de hoogte was, zich van de sleutels van de safe meester te maken. Gedekt door de duisternis de binnenplaats is n.1. spaarzaam verlicht en gebruik ma kend van de omstandigheid dat er op dat uur weinig personeel aanwezig is, slopen enige overvallers naar de plaats, waar de safe zich bevond. In deze safe 7\hi 's nachts aangetekende stukken en an dere goederen van grote waarde wegge borgen. Een groot gedeelte van de in houd wisten zij buit te maken, waarna zij ijlings verdwenen met een auto, welke in de buurt gereed stond. Eerst geruime tijd later kon de stevig gebonden portier uit zijn benarde posi tie worden bevrijd. Onmiddellijk, maar te laat om de auto nog gemakkelijk te kunnen achterlaten, werd *t politie-appa- raat in werking gesteld. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld In het huidige stadium van dat onderzoek wensl de recherche echter nog geen nadere mede delingen te verstrekken. Brandwacht was afgeschaft. Over de totale waarde van het gesto- lene tast men nog in het duister, doch aangenomen mag worden, dat de buit zeer aanzienlijk is. Behalve het feit, dat de overvallers precies de sleutels van de safe en ook de weg daarheen wisten te vinden, pleit ook de omstandigheid, dat eerst kort geleden de brandwacht^ die altijd den nachtportier gezelschap hield, was afgeschaft, hetgeen de overvallers geweten moeten hebben, voor de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat ten minste één van de daders ter plaatse zeer goed bekend moet zijn ge weest. Het onderzoek wordt intussen met kracht voortgezet. Op het vliegveld te Leeuwarden werd de K.L.M.-skymaster PH-TCF door den commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan gedoopt met de naam „Friesland" Ter opluistering werden rond het vliegtuig Fries* boerendansen uitgevoerd. A.N.P. P. HRC speelde tegen West-Frisia haar eerste oefenwedstrijd en ver loor met 62. De cijfers zeggen ons vanzelfsprekend weinig, maar dat getal zes had toch wel iets kleiner kunnen zijn. Aanvankelijk leek het, dat de clubs tegen elkaar waren opgewas sen. HRC werkte hard en West- Frisia deed alle moeite om zich los te werken. Wel waren de Enkhui- zenaren toen ook beter in het kiezen van positie, maar door het sjouwen wist Racing zich toch te handhaven. Het was zelfs de goedspelende Nieuwstadt, die met een fraai schot HRC de leiding wist te geven. De gasten probeerden toen van alles om de gelijkmaker te scoren, maar in de achterhoede van HRC wist men voorlopig stand te houden. Nadat Carsjens enkele malen met goed succes een zeker schijnend doelpunt had ^voorkomen, moest hij toch na een half uur spelen de bal uit het net halen, toen de handige Si- mohs hem had weten te passeren. De tweede helft was nog maar juist begonnen, toen Rijkers met een kopbal HRC weer de leiding gaf. Of HRC deze luxe niet verdragen kon, weten wij niet, maar feit is het, dat verschillende spelers probeerden te gaan peuteren, wat voor de Enkhuizenaren aanlei ding was er nog een schepje op te gooien. Het gevolg was, dat HRC geheel overspeeld werd en alleen West-Frisia nog de toon aangaf. Heel handig schoten de gasten door de rode verdediging heen en vijf goede doelpunten waren het gevolg van deze verslapping.. Vooral mid- vocr Simons gaf sublieme staaltjes vcetbal te genieten, evenals links binnen Dangermond. Bij HRC waren verschillende plaatsen zwak bezet, hoewel het vanzelf een proef wedstrijd was en o.i. de sterkste combinatie niet in het veld stond. West-Frisia had één invaller en maakte als geheel een frisse indruk. Ook Watervogels kon het tegen baar op papier sterkere tegenstander riet redden en verloor met 61. Eigenaardig genoeg had deze wed strijd vrijwel hetzelfde verloop als die van HRC. Voor de rust was Wa tervogels ook niets minder en nam zowaar de leiding. In het veld wo gen de partijen aardig tegen elkaar op en ook het samenspel ontliep elkaar wiet veel, al konden wij het nog niet hoog aanslaan. Nog voor de rust wisten de gasten de gelijkma ker te forceren. In de tweede helft was het ongeveer hetzelfde spel- beeld en alleen het feit dat de gas ter. een handige midvoor hadden, was voldoende om de balans zo sterk in haar voordeel te doen over slaan. Wij zullen maar zeggen, dat het de eerste wedstrijd was en dat de spieren nog wat losgewerkt moeten worden. Een volgende maal gaat het v/el weer beter. De RK voetbalvereniging ZAP uit Anna Paulowna opende Zondagmid dag haar veld met een wedstrijd tegen BKC. Alvorens deze wed strijd plaats vond. was al reeds een wedstrijd gespeeld tussen HRC- adspiranten en die van ZAP, welke door ZAP met 91 was gewonnen. BKC I won de wedstrijd met 3—1, wat de vierde klassers vanzelf ook verplicht waren. In het tournooi van Black Boys was Helder niet op haar best. In de eerste wedstrijd werd verloren van Black Boys met 21. OSV speelde 0—0 tegen GRC. Met pe nalty-nemen zegevierde OSV echter. De verliezersronde HelderGRC werd een 42-overwinning voor de Groningers, terwijl OSV met 62 won van Black Boys met 21. OSV speelde 00 tegen GRC. Met pe- naltynemen zegevierde OSV echter. De verliezersronde Helder—GRC werd een 4—2 overwinning voor de Groningers, terwijl OSV met 62 won van Black Boys. Het eindresultaat was dus als volgt: OSV le prijs, terwijl Black Boys, GRC en Helder resp. de tweede, derde en vierde prijs hadden. In de Zaterdag gehouden vergadering van de KNVB afd. Noord-Holland werd Dr. H. Wilmink, voorzitter van de v.v. DTS uit Oudkarspel gekozen als be stuurslid Hij vervangt den heer Onrust uit de Zaan. Langzaam maar zeker gaat de kop van onze provincie meetellen. Dit is nu al de derde vertegenwoordiger uit ons district. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze gang van zaken de goede ver standhouding van de clubs onderling in geheel Noord-Holland ten goede zal ko men. Bij de te Zurich gehouden wereld kampioenschappen heeft tot grote te leurstelling van de Nederlanders onze kampioen Arie van Vliet de wereld titel sprint voor profs niet kunnen be halen. Hij werd uitgeschakeld door Sennftleben, die ook Scherens ver sloeg. De finale is nog niet verreden. Derde is Van Vliet geworden. Bij de sprint voor amateurs werd onze land genoot Bijster ook derde in de eind uitslag. Het was Zaterdag 'n belangrijke ronde (de 10e). Dr. Euwe speelde met zwart tegen Botwinnik, een zeer spannende en interessante partij, die onze land genoot op een gegeven moment had kunnen winnen. Maar tegen dé door Euwe gekozen voortzetting vond Bot winnik een fraaie verdediging, die tot remise leidde. Tartakower leed zijn eerste neder laag. Hij verloor tegen Lundin. SmislovFlohr werd remise, evenals Steiner—Stoltz. Guimard behaalde zijn eerste overwinning, n.1. tegen Kott- nauer. Verder won Najdorf van Yanofs- ki, Boleslavski van O' Kelly, Denker van Bernstein, Szabo van Kotov en Christoffel van Vidmar. De stand is nu Botwinnik 9 punten. Euwe 7 Y, punt, Smislov 7 punten, Den ker 6 punten en een afgebroken partij. Najdorf, Flohr, Stoltz en Tartakower 6 punten, Szabo 5 y, punt, Kottnauer en Boleslavski 5 punten, Kotov en Lundin Punt, Yanofski en Christoffel 4 pun ten, Bernstein 3 pt. en een afgebroken partij. Vidmar en Guimard 2punt, O' Kelly en Steiner 2 punten en een af gebroken partij. Dinsdag wbrdt de elfde ronde ge speeld. Dr. Euwe speelt dan met wit tegen Denker. Naar wij vernemen zal het wereld- schaaktournooi in 1947, dat de wereld titel als inzet zal hebben, thans defini tief in Noordwijk worden gehouden. Zwemmen 's-Gravenhage. - Zondagmorgen heeft Nel van Vliet tijdens de zwemwedstrij den in Pesie's bad te 's-Gravenhage het wereldrecord 100 yards schoolslag ver beterd met een tijd van 1 min. 11.1 sec. Het oude record stond met 1 min. 13.2 sec, op naam van Alie Stijl.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1