De Balkan nog steeds het struikel blok van Parij: Een heugelijk bericht omtrent het Prinselijk gezin. NIEUWSBLAD VOOR OEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIE RINGEN EN ANNA PAULOWNA Een voorstel van Australië en een scherpe reactie van Molotov Joegoslavië eist Engeland schenkt Duitsland schepen Degrelle op weg naar Z.-Amerika Göring had bevoegdheden voor bacteriënoorlog Vlees in België voor een deel vrij Japanse activiteit in Peru Weerbericht. Britse kringen ongerust over China Wordt het Albanese leger door Russen opgeleid? Joden geïnterneerd Minister Huysmans naar Stockholm W. Vogt gezuiverd Lord Killearn Woensdag naar Van Mook Een nieuwe verlieslijst Tien jaar gevangenisstraf geëist tegen handlangster van de vijand De S.D, kon hem niet pakken, de spionne wèl Kesselring c.s. naar Italië Auto met diamanten en goud in beslag genomen Het startpistool Grepen nit het nieuws Paleis Soestdijk, 26 Aug, Officieel werd machtiging ontvangen te verklaren, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana de eerstkomende tijd, om verblijdende redenen, Hare werkzaamheden zal moeten beperken. De „Van Heemskerck" Donderdag te Rotterdam De Tegelberg Donderdag te Amsterdam H. M. van Kinsbergen eind October in ons land Verdwenen bedrag belangrijk hoger dan f 200.000 De dieven hadden niet veel haast Zonnig geschenk aan de hoofdstad Benoeming Commissaris van Politie te Alkmaar Begin September meer ontbijtkoek Drankzuchtige Amerikaanse vrouwen De Europese kampioenschappen DINSDAG 27 AUGUSTUS 1946. 70e Jaargang No. 9825. HELDERSCHE COURAN VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contractadvertenties speciaal tarief. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Uitgave: N.V. Uitg. Mij. HoU. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.—; Postabonnement 3,65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. In bij de conferentie van Parijs betrokken kringen wint de mening veld, dat eensgezinde pogingen van de Grote Vier nodig zijn om de confe rentie meer wind in de zeilen te blazen. De eerste stappen om te komen tot afzonderlijke bijeenkomsten van de Grote Vier zijn reeds begonnen en men verwacht, dat Bevin deze aangelegenheid m«t zijn ambtgenoten te Londen zal bespreken, evenals hij dat j.1. Zaterdag te Parijs met de pre miers van de dominions heeft gedaan. De grootste moeilijkheid zal zijn Amerika en Rusland na de jongste spanning in de diplomatieke betrek kingen zo ver te krijgen, dat zij het eens worden over de agenda voor dergelijke bijeenkomsten. Australië, de tragen gang van de ein deloze debatten in de commissie ver brekend, bracht de bestaande regelin- zo veel als het door de Grote vier aan Rusland toegestane bedrag. Joegoslavië wenst het bedrag te innen uit de lopen de Italiaanse productie, de koopvaardij vloot, gemunt goud van de Bank van gen in discussie, waaraan Rusland zijn I Italië, een aandeel in de fabrieksinstal- 6leutelpositie in de economie van de Balkanlanden ontleent. Australië stel de in de economische commissie voor de Balkan een amendement voor op het vredesverdrag met Roemenië, waardoor 'de bestaande regeling inzake herstelbe talingen tussen Roemenië en Rusland zou worden gewijzigd. Het vraagt een Internationale commissie van onder zoek om te bepalen in hoeverre de voor malig vijandelijke staten kunnen be talen en doet een aanval op de aan de Sowjet-Unie krachtens de wapenstil standsverdragen te deel vallende her stelbetalingen van Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Finland. Molotof reageert. Molotov reageerde scherp op het Australische amendement. Hjj voerde gedurende 55 minuten het woord en be schuldigde Australië ervan, het gehele gebouw van Balkan-regelingen, door Moskou gemaakt en door de Grote Vier MOLOTOV practisch bekrachtigd in de ontwerp- vredesverdragen, omver te willen wer pen. Als het amendement wordt aange nomen, aldus Molotov, zal de duurzame vrede In Europa in gevaar worden ge bracht. Niemand, zo vervolgde hij, heeft Australië gevraagd dit voorstel te doen en zeker Rusland, de V. S. of Roemenië niet. De diensten van Aus tralië zijn in dit geval niet nodig, of wil men nu werkelijk weer over zaken beginnen, die reeds lang zijn geregeld? Niet mis De kwestie van de herstelbetalingen kwam weer in het middelpunt van de belangstelling, toen de gepubliceerde lijst van amendementen aantoonde dat Joegoslavië 1.300.000.000 dollars herstel betaling van Italië eist, dit is 13 maal laties voor bewapening en het uitvoeren door Italië van bepaalde werken in Joegoslavië. LONDEN (ANP—ANETA). Engeland heeft 147 kleine mijnenvegers, die, vol gens de overeenkomst van Potsdam, aan dit land waren toegewezen, „bij wijze van genade", overgedragen aan Duits land. De schepen zullen aan de vissers vloot toegevoegd worden. Men hoopt, dat dit gebaar er toe zal bijdragen het voed selprobleem in Duitsland te verzachten. LONDEN (ANP—ANETA). Volgens den Brusselsen correspondent van de Daily Telegraph heeft Leon Degrelle, de voor malige leider der Belgische Rexisten, zich Donderdag Ingescheept op het Spaanse schip „Mpnte Ayala" met bestemming naar Buenois Aires. Neurenberg. (Reuter). - Een Duitse krijgsgevangene, in de handen der Sowjets, generaal-majoor Schreiber, heeft het tribunaal te Neurenberg he den medegedeeld, dat Hitier tijdens een conferentie van de Wehrmacht in Juli 1943 Göring „alle noodzake lijke bevoegdheden" gaf voor de lei ding en voorbereiding van een bactfe- riënoorlog. BRUSSEL (ANP). In verband met de gedeeltelijke vrijmaking van de vleeshan- del, door den minister van Voedselvoor ziening aangekondigd, werden de volgen- da maatregelen getroffen. Vri)e verkoop van paardenvlees. Dezelfde vrije verkoop zal uitgebreid worden tot allen afval van runderen en varkens, als koppen, hart, longen enz., met uitzondering van togen en lever. De vleeswaren bereid met dit afval (ge perste kop, pastel enz. zullen eveneens niet meer gerantsoeneerd worden. LIMA. (Reuter). - Twee Japannezen, waarvan een 'n voormalig admiraal bij de Japanse vloot zou zijn, zullen uit Peru uitgewezen worden als gevolg van door de politie ingesteld onderzoek, waarbij bleek, dat deze Japannezen de organisa toren waren van een onlangs In het ge bied van Lima ontmaskerd Japans ge heim genootschap. Dit genootschap zou in verbinding gestaan hebben met de „Sjin- do Rommei". De Braziliaanse vertakking van het bekende genootschap „De zwarte draak", dat door Mac Arthur in Japan ontbonden is. De „Sjindo Rommei" voer de een terreur»campagne tegen de Japan nezen, die het feit van Japans nederlaag aanvaardden, totdat de Braziliaanse po litie de leiders van dit genootschap arres teerde NORMALE TEMPERATUUR. Weersverwachting geldig tot Dins dagavond: Half of zwaar bewolkt met een en kele regenbui. Matige wind, meest tussen Zuid-West en Noord-West. Normale temperatuur voor de tijd van het jaar. 28 Aug.: Zon op 5.43, onder 19.38; Maan op: 7.25, onder 20.44. Hoog water: Laag water: 6.36 20.16 1 12 14.06 Londen. (Reuter). - Volgens den di- plomatieken correspondent van Reuter maken officiële kringen te Londen zich ongerust over de gebeurtenissen in China, waar de vorige week ern stige gevechten zijn uitgebroken tus sen regerings- en communistische strijdkrachten. Het feit, dat de Chinese regeringsstrijdkrachten door Ameri kaanse autoriteiten gesteund worden en de Chinese communisten in zekere zin door de Sowjet-Unie, betekent, dat zulks een mogelijke oorzaak van con flict tussen grote mogendheden ver groot. Athene, (Reuter- Volgens te Athe ne in omloop zijnde berichten, op grond van „inlichtingen door Griekse militaire kringen ontvangen", schat men, dat Albanië momenteel 75.000 man troepen zou hebben, met inbe grip van 10.000 officieren en 12.000 on der-officieren, die door Sowjet-officie ren opgeleid zouden worden. Volgens dezelfde bron zouden enige huizen in Tirana ontruimd zijn voor Russische instructeurs. Na een onderzoek door Britse troe pen is de gehele mannelijke bevol king (94) van een kleine Joodse nederzetting ten Zuiden van Haïfa opgepakt en naar een internerings kamp te Rafa (a.d. Palestijns-Egyp tische grens) overgebracht. Ook de vrouwen (34 in getal) werden opge pakt, maar men neemt aan, dat zij in de nederzetting kunnen blijven. De minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans zal Woensdag naar Stockholm vertrekken, waar hij Donderdag de Nederlandse dag van de aldaar gehouden Jaarbeurs, zal bijwonen. Zaterdag keert de minister naar Neder land terug. Naar de Volkskrant verneemt, zal de heer W. Vogt, directeur van de AVRO, die Vrijdag jl. gearresteerd werd, dezer dagen in vrijheid worden gesteld. Bovendien vernemen wij, dat het rapport van de commissie-Drost ca., die door den minister van O., K. en W. voor de zuivering van den heer Vogt benoemd werd, haar werk voltooid heeft en dat er geen bezwa ren bestaan tegen het feit, dat de heer Vogt van de AVRO en de heer Speets van de KRO leidende functies in het radiobedrijf uitoefenen. DE VICTORIA REGIA NOGMAALS TE BEZICHTIGEN. Amsterdam. - Dinsdag, 27 en Woens dag 28 Augustus zal de Victoria Regia, welke in de kassen van de Hor tus Botanicus te Amsterdam bloeit, nog maals te bezichtigen zijn. De kassen zullen deze beide avonden van 8 tot 10 uur voor het publiek worden open gesteld. Batavia, (Anp-Aneta), - Lord Kil learn is gisteren te Batavia gearri veerd. De Dakota, waarmede lord Kil learn Maandag te Batavia aankwam, werd boven het vliegveld tegemoet gevlogen door vijf Thunderbolts van de RAF. Op het vliegveld waren aanwezig dr. van Mook, dr. P. J. Koets, generaal Spoor, vice-admi- raal Pinke, aircommodore Stetvens Senior Br. Air Officer) en captain Cooper (Senior Br. Naval Officer). Voorts stonden een Nederlandse erewacht stoottroepen, Nederlands marinepersoneel en enige Seaforth Hooglanders opgesteld» Er waren geen republikeinse vertegenwoordi gers op het vliegveld aanwezig. Aneta meldt nader, dat Lord Killearn op het vliegveld Kema- joran tevens ontvangen» werd door lt.generaal E. C. Mansergh, alge meen opperbevelhebber en Gilbert Mackereth, Brits consul-generaal te Batavia. Dezelfde dag zou Lord Killearn dr. .van Mook in zijn paleis bezoe ken. Maandagavond zou hij met generaal Mansergh dineren, van daag zal lord Killearn de gast zijn vah den heer G, Mackereth en Woensdagavond de gast van dr. yan Mook. 's-GRAVENHAGE. - De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat ln de af gelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: marinier 2e kl. K. T. Smits (4500823) uit Eindhoven. Marinier 2e kl. G. Amptmeyer (4503501) uit Wezep. Koninklijke landmacht: Soldaat B. Anker smit (230805001), 1 r.s„ uit Diepenveen. Soldaat M. P. de Hondt (250927000), 2 - 14 r.l„ uit Wachtebeke (België). Sol daat E. Hillebrandt (270130003), 8 r.s., uit Zwolle. Soldaat H. van Laar (260608003), 6 r.i., uit Terwinselen. Korporaal C. J Ravensteyn (23022(007), 9 r.s., uit Amsterdam. Korporaal J. Stroobach (240118002), 1 - 11 r.1., uit Zaandam. Soldaat A. Slotboom (230620000), 1 - 8 r.i., uit Lunteren. Korporaal J. van Veen (160311001), 1 - 4 r.i., uit Zoetermeer. Koninklijk Nederl.-Indische leger. Timo- rees fus. H. Tanggi (4008T7) uit Ned.- Indië Genie-sold. 2e kl. P. A. Retn- dorp (97499), uit Ned. Indië. Genie-sold. 2e kl. R. C. Hanibals (88645), uit Ned.- Indië Sergt.art. J. A. Jansen (82670), uit Öldenzaal. Mil. sold. E. van Hek (48318), aan bekomen verwondingen overleden, uit Ned.-Indië. Voor de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof stond Maandagmiddag de 22-jarige steno-typiste D. van Gemerden terecht. Deze had handlangerdiensten aan den vijand verleend. D« dood van een voortref felijk illegaal werker was hiervan het gevolg. De toedracht van de zaak was als volgt: De SD zocht met alle macht naar den 26- jarigen student R. M. van Baarle, die met zijn Illegale arbeid de Duitsers tot wanhoop dreef. O.a hielp hij gestrande vliegeniers en zat hij de SD tfwars door ervoor te zorgen, dat bepaalde personages uit zijn handen bleven. Ondanks vele po gingen gelukte het de SD niet den stu dent te grijpen. Tenslotte werd een spionne, de vrouw van een oogarts, in de arm genomen. Deze spionne had, van haar standpunt bezien, waarlijk niet over pech te klagen, want de eerste de beste keer dat ze de ouders van Van Baarle opbelde en hun zoon te spreken vroeg, was het al raak. Zi) had wèl geluk.... De jongeman, die steeds, dan hier en daar rondzwierf, had zich toevallig in de ouderlijke woning gewaagd en meldde zich aan de telefoon. „U spreekt met Mary Broekhuizen", fluisterde een ge heimzinnige stem, welke eraan toe voegde, dat er een belangrijke medede ling voor hem was, die beter niet per te lefoon gegeven kon worden. De vrouw sprak daarop voor de volgende morgen met hem af in de tweede klas wacht kamer van het station D.P. „ik ben zo en zo gekleed", had ze gezegd, en ik draag een spoorboekje onder de arm" Toen het evenwel op handelen aankwam, liet de spionne, „die zich na de bevrijding op het moment van haar arrestatie van het leven beroofde, de verdachte in deze zaak „het" vuile werk doen. Zij bewoog het meisje, dat als stenotypiste bij de SD werkte, zich ln haar kieren te steken en de afgesproken ontmoeting in de stations wachtkamer te hebben. Door acht daar vertoevende SD-mannen werd Van Baarle overmand en weggevoerd. Enige maanden later kregen de ouders de me dedeling dat hun zoon in Duitsland ver moord was. Het meisje legde een volledige bekente nis af en hoorde tien jaar gevangenisstraf tegen zich eisen, met verlies van de beide kiesrechten. ROME. (DPD) De Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne meldt, dat de voormalige opperbevelhebber der Duitse strijdkrach ten generaal-veldmaarschalk Albert Kes selring en een aantal andere voormalige Beide inzittenden werden ter beschik- Iting van het parket van Dinant ge steld. Duitse legeraanvoerders deze herfst in Italië berecht zullen worden Tolbeambten van de brigade te Cou- vin in de provincie Namen hebben een auto, waarin twee diamanthandelaars uit Antwerpen zaten, in beslag genomen. Een onderzoek van het voertuig bracht een hoeveelheid goud voor een waarde van 900.000 fr. en diamanten ter waarde van 2 millioen aan het licht. In hef eivolle stadion te Oslo zorgde Zaterdag j.1. tijdens de Euro pese athletiekkampioenschappen het pistool van den starter die blijk baar teveel gangsterfilms had ge zien voor een lachsucces, toen het onverwacht in zijn zak afging. De starter wandelde zo onver schillig mogelijk weg in een poging om zijn waardigheid te redden en brak vervolgens bijna het Europese record hoogspringen, toen hij tot de ontdekking kwam, dat zijn broek in brand stond. Laguardia, directeur-generaal van de UNRRA, zet zijn inspectie tocht door Europa voort. Hij is per vliegtuig uit Warschau naar Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland, ver trokken. Hij zeide, dat de wederop bouw van Warschau aan het onge looflijke grensde. In de Oekraine zal Laguardia een bezoek brengen aan Kief en Odessa. De bewoners van een eilandje nabij Karlskrona (Zuid-Zweden) trachten de identiteit vast te stellen van een lichtgelende gedaante, die het vee 's nachts bang maakt en reeds gedurende de oorlog gesigna leerd werd. Sinds de bevrijding zijn vijf tienduizend Italianen door ongeluk ken met geallieerde» voertuigen ge dood, drieduizend zijn zwaar en zevenduizend licht gewond, aldus de „Risorgimento Liberal" te Rome. Generaal Bohumil Bocek, chef var: de Tsjechoslowaakse generale staf, is naar Moskou gevlogen voor het voeren van militaire onderhan delingen. De Marinevoorlichtingsdienst meldt ons, dat H. M.'s lichte kruiser „Jacob van Heemskerck"( die op thuisreis is uit de Oost) Donderdag 29 Augus tus des ochtends om 11 uur aan de Parkhaven te R'dam zal arriveren. Het schip heeft Gibraltar verlaten. De bevelhebber der zeestrijdkrachten, lt. admiraal C. E. L. Helfrich zal te Rotterdam ter begroeting aanwezig zijn. Verder is er de gebruikelijke op luistering van de mariniers-kapel en het ontvangst-detachement. H. M.'s .Heemskerck" is 'n zuster schip van H. M.'s „Tromp"en behoort tot de grootste schepen van onze vloot. Het schip keert, na een jaar patrouil- lediansten in de Oost te hebben ver richt, voor reparaties naar het vader land terug. In de tweede week van Augus tus is voor het eerst het aantal ge vallen van tuberculose en geslachts ziekte in Berlijn teruggelopen. Het motorschip „Tegelberg" zal Donderdag 29 Augustus om 8 uur in de voormiddag te IJmuiden aan komen. De debarkatie zal vermoe delijk rond 12 uur te Amsterdam beginnen, De Marinevoorlichtingsdienst meldt: Het thuisreisprogramma van H. Ms. van Kinsbergen onder commando van den kapitein-luitenant ter zee J. W. F. Nuboer luid als volgt: Vertrek Batavia 16 September, aankomst Aden 29 September; ver trek Aden 29 September; aankomst Port Said 4 October; vertrek Port Said 7 October; aankomst Gibraltar 13 October; vertrek Gibraltar 16 Oc tober; vermoedelijke aankomst in Nederland 21 October. De roofoverval te Rotterdam Rotterdam. - Er is vastgesteld, dat het bedrag, hetwelk Zaterdagavond bij de roofoverval op het hoofdpostkan toor te Rotterdam uit de kluis werd ontvreemd, belangrijk hoger is dan 200.000. Volgens het verhaal van den gearres teerden portier, den 41-jarigen B. M. een man met 26 dienstjaren bij de P. T. T. zou de overval gepleegd zijn door twee personen. Eén hunner, zou den portier terwijl deze gebonden in zijn loge op de grond lag, met een revolver in bedwang gehouden heb ben, terwijl de ander zijn slag zou hebben geslagen. Naar schatting zou het ledigen van de kluis een kwartier geduurd heb ben. Van overhaasting door den dief of dieven schijnt geen sprake te zijn ge weest, daar alle deuren, welke gepas seerd moesten worden en ook de kluis deur, weer punctueel op slot waren AMSTERDAM. Mej. Leinweber in Tuindorp-Oostzaan heeft haar aldaar ge vestigde bestralingsinrichting voor school kinderen, kleuters en zuigelingen (zeven hoogtezon-lampen) aan de gemeente Am sterdam ten geschenke aangeboden, on der voorwaarde, dat deze lampen ook ln den vervolge zullen worden gebruikt voor het verschaffen van gelegenheid tot bestraling, aan de peripherie van de stad EEN NICHT VAN WINSTON CHURCHILL GAAT IN HET KLOOSTER. Londen, (Reuter). - De beeldhouw ster en schrijfster mrs. Clare Consuelo Seridan. die een nicht van Winston Churchill is, ging voor enige tijd tot de rooms-katholieke kerk over. Zij werd gedoopt in de kerk van San Ruffino te Assisi. Thans is zij in het klooster getreden. De Europese athletiekkampioenschappen te Oslo. J£oen wint de 100 meter hardlopen in haar serie. gedraaid, zodat de politie eerst moest overgaan te onderzoeken, wat er eigenlijk gebeurd was. Bij het openen van de kluisdeur werd de diefstal ont dekt. De buit bestond uit pakketten bank biljetten en bescheiden, betrekking heb bende op het giro- en postwisselver- keer. Door het gemis van deze be scheiden zijn de posterijen zeer gehan dicapt. Ook wordt nog vermist een aangetekend stuk, inhoudende voor den dief of voor de dieven waardeloze kennisgevingen van de rijksverkeers inspectie. 's-Gravenhage. - Tot commissaris van gemeente-politie in de rang van hoofd ambtenaar 3e klasse te Alkmaar is be noemd de heer Dreeuws. Van begin September af zal meer ontbijtkoek verstrekt kunnen wor den. De positie van roggebloem en zetmeel maakt het mogelijk met in gang van 1 September grotere toe wijzingen te verstrekken voor de fabricage van ontbijtkoek, zodat binnenkort de winkeliers aan de grotere vraag naar dit artikel beter zullen kunnen voldoen. New-York (Reuter). - Dokter Ro- bert Seliger, li3" van de staf voor psychiatrisch onderzoek van het John Hopkings ziekenhuis heeft me degedeeld, dat een steeds groter aan tal Amerikaanse vrouwen aan drank zucht lijdt. Van de vrouwen die voor de be handeling hiervan naar de klinieken worden overgebracht, moet 60 tot 70 procent levenslang onder toezicht van een psychiater blijven. Mevrouw Blankers World Press P. Athletiek. Hieronder volgt het juiste klasse ment der deelnemende landen aan de Europese kampioenschappen te Oslo: Zweden 174 punten, Sowjet-Rusland 96 punten, Frankrijk 80 punten, Finland 70 punten, Engeland 68 punten, Neder land 48 punten, Noorwegen 39 punten, Denemarken 36 punten, Italië 28 pun ten, Tsjecho-Slowakije 22 punten, Zwitserland 19 punten, Hongarije en Polen 11 punten, IJsland 8 punten, Bel gië 7 punten, Griekenland 5 punten, i Luxemburg 2 punten.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1