Byrnes wijst Duitsers de weg terug 5 September herdenkingsdag NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Heil van Europa hangt af van juiste oplossing Grote rede te Stuttgart Duitsland geen armenhuis Een snel vredesverdrag Duitse nationale raad Weerbericht. Koningsbergen Russisch Saar wordt Frans Ruhrgebied en Rijnland Vrijheid kan ook Duitsland deel achtig worden. De weg terug Duitse premiers bijeen Instemming in Engeland Een Oranje-familie Engeland eist van Italië geen herstelbetalingen STAUNTON SCHAAK- T0URN00I Afgebroken partijen beslist Twee politieke delinquenten verdronken Gen. De Lattre de Tassigny vol bewondering Indische persstem over het incident met de „Oranje" Meer brandspiritus Kijkjes Nederland eist 10 millioen van Italië Geen voetbal op de Olympische Spelen Reeds zwarte handel in Amerikaanse schoenen Zuid-Tirol blijft Italiaans Grieks vliegtuig boven Joego-Slavië neergeschoten uit 's Levens venster Prijzen van luxe fruit producten vry Kapt.t.Z. Stam lid Ned. delegatie 20000 ton kolen op Koninginnedag ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1948. 70e Jaargang No. 98S5. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS. Advertenties 14 cent per m.m.; familieberichten 17 cent per m.m. Contraetadvertenties speciaal tarief. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. M(j. HoU. Noorderkwartier. Abonnementsprijs per kwartaal: Stad en Omgeving 3.2 Poetabonnement 3.65. Giro 16066 t. n. v. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Telefoon K 2230—2345. Stattgart, 6 Sept. - De minister van Buiten landse zaken der Ver. Staten, James F. Byrnes, heeft in een rede verklaard, dat h|j Duitsland bezoekt om een aantal opbouwproblemen van nabjj te bestuderen. Deze problemen, zo zei hij, hebben de Ver. Staten lang bezig gehouden, daar het heil van Europa afhangt van een juiste oplossing. Byrnes sprak de hoop uit, dat het Duitse volk zich niet nogmaals In de men taliteit'van het Amerikaanse zou vergissen. Vredelievendheid van Amerikaanse zUde beeft niet kunnen verhinderen, dat de Ver, Staten in twee wereldoorlogen betrokken lijn. Thans hoopten de Ver. Staten de Ver. Naties te ver sterken. BQ bijzonder harde maatregelen ten aanzien van Duitsland had men geen belang. Te Potsdam is overeengekomen dat Duits land ontwapend en gedemilitariseerd moet wor den. De Ver. Staten en hnn bondgenoten moe ten erop toezien, dat dit gebeurt. Het zal het Duitse volk de gelegenheid geven zich te wijden aan werken des vredes. Eens kan Duitsland, dat geen pion of deelnemer moet worden bij een worsteling van militaire aard tussen Oost en West, dan een eervolle plaats temidden der Ver Naties innemen. Indien Duitsland niet als 'n economi sche eenheid zal worden beschouwd, zoals de overeenkomst van Potsdam voorschrijft, dan zal de industrie op een ander niveau moeten komen te staan. Duitsland mag geen andere lan den nodig hebben. Byrnes deelde vervolgans mee, dat de Duitse fabrieken uit de Sowjert- Unie voor de Sowjet-Unie en Polen zijn. De overige gaan voor een groot deel naar de Westelijke geallliëerden. Uit de lopende productie, zoo heeft men te Potsdam vastgesteld, kan Duitsland niet betalen. De beginselen van Potsdam leggen den Duitsers zwa re offers op, maar de mogelijkheid tot vooruitgang is hun niet ontnomen. De Verenigde Staten zullen niet meer ver langen dan waartoe Potsdam hun recht geeft. De V. S. willen het voor Duitsland niet erger maken dan het al is. Zoo ver het een reeks vitale kwesties be treft, wordt Duitsland niet door de ge- alliëerde bestuursraad geregeerd en het mag ook zichzelf niet regersn. Vervolgens waarschuwde Bymes voor het gevaar van inflatie, welke volgens hem zonder een verstandige, voor ge heel Duitsland geldende financiële po litiek niet te verhinderen zou zijn. Terwijl Duitsland steenkool- en staelvoorraden moet delsn met bevrijde landen, moet aan Duitsland de kans gegeven worden om goederen te expor teren teneinde genoeg te kunnen in voeren om economisch zichzelf te kun nen bedruipen. Duitsland is een deel van Europa en de herleving van Euro pa zal inderdaad langzaam gaan wan neer Duitsland, met zijn grote reser ves aan steenkool en staal, tot een ar menhuis gemaakt zou worden. Naar het inzicht van de Amerikaan se regering, welke deze voorwaarden thans onverwijld aan het Duitse volk de essentiële voorwaarden duidelijk te maken van het vredesverdrag, waar van zij verwachten, dat het Duitse volk het zal aanvaarden en naleven. Naar onze mening, aldus Byrnes, moet thans aan het Duitse volk worden toe gestaan en hulp worden verleend tot de nodige voorbereidingen voor het vestigen van een democratische Duit se regering, welke deze voorwaarden zal kunnen aanvaarden en naleven. Amerika is geporteerd voor een spoedige instelling van een voorlopige Duitse re gering. Zulk een voorlopige regering moet niet door andere regering inel- kaar gezet worden, doch moet zijn een Duitse nationale raad, samengesteld uit de volgens democratische regelen ver antwoordelijke ministerpresidenten of andere leidende functionarissen van de verschillende staten in de vier zones. Onderworpen aan de voorbehouden be voegdheid van de gealliëerde bestuurs raad zou de Duitse nationale raad ver antwoordelijk moeten zijn voor een goe de functionnering van de centrale be stuursorganen. Lichte temperatuurstijging. Weersverwachting geldig tot Zater dagavond: Wisselend bewolk met lange perio den van zonneschijn, hier en daar nog een verspreide bui, iets warmer dan gisteren, zwakke tot matige Z. wind. De raad zou bovendien belast moeten worden met de verantwoordelijkheid voor het opstellen van een federale con stitutie voor de „Verenigde Staten van Duitsland". Na goedkeuring door de ge alliëerde bestuursraad zou de voorge stelde constitutie moeten gebracht wor den voor een gekozen vergadering en dan door het Duitse volk geratificeerd moeten worden. Byrnes zeide verder: Ofschoon wij er op staan, dat Duitsland de beginse len van vrede en goede nabuurschap en menselijkheid in acht zal nemen, wensen wij niet, dat Duitsland de sa telliet worde van enige mogendheid of groep van mogendheden of dat het komt te staan onder buitenlandse of binnenlandse dictatuur. Het Ameri kaanse volk wenst een vreedzaam en democratisch Duitsland vrij en onaf hankelijk te zien wordïn en blij ven. Thans is de tijd gekomen om de grenzen van het nieuwe Duitsland vast te stellen. Bymes verklaarde, dat het zowel in het belang van Duitsland als Oosten rijk was als van de vrede in Europa, dat beide landen op zichzelf hun eigen weg zouden volgen. De regeringshoofden waren overeen gekomen, aldus verklaarde Bymes, steun te verlenen aan het voorstel van de Sowjet-Russische regering betref fende uiteindelijke overdracht aan de Sowjet-Unie van de stad Koningsber gen en het omliggend gebied. Tenzij de Sowjet-Unie haar standpunt ten deze verandert, zullen wij voorzeker ons aan onze overeenkomst houden. Wat betreft Silezië en andere Ooste lijke Duitse provincies werd ïn door de Russen nog vóór de bijeenkomst van Potsdam om redenen van bestuur toe wijzingen gedaan aan Polen. Zoals echter uit het protocol van de conferentie van Potsdam blijkt, aldus zeide Bymes, zijn de hoofden der re geringen niet overeengekomen om het afstaan bij vredesverdrag van enig ge bied te ondersteunen. Ingevolge de overeenkomst van Jal- ta heeft Polen aan de Sowjet-Unie ge bied ten Oosten van de Curzonlijn af gestaan. In verband hiermede vroeg Polen herziening van zijn Noord- en Westgrens. De Verenigde Staten zullen herziening van deze grenzen ten gun ste van Polen ondersteunen. De Verenigde Staten menen, dat zij aan Frankrijk, dat in zeventig jaren tijds driemaal ein inval van de Duit sers had te doorstaan, niet zijn aan spraken op het Saargebied kunnen ont kennen. Behoudens wat hier ter sprake is ge komen, aldus verklaarde Bymes, zul len de Verenigde Staten geen steun verlenen aan enige aanspraak op ge bied, dat onbetwistbaar Duits is, of aan enige verdeling van Duitsland, welke niet oorspronkelijk door de ge troffen bevolking wordt verlangd. Voorzover de Verenigde Staten me nen te weten, wenst de bevolking van het Ruhrgebied en het Rijnland ver enigd te blijven met de rest van Duits land. De Verenigde Staten zullen zich niet tegen deze wens verzetten. De hulpbronnen van het Ruhrgebied moe ten gebruikt worden voor heropbouw van een vrij, vreedzaam Duitsland en een vrij en vreedzaam Europa. Het Duitse volk, aldus zeide Byrnes, ondervindt thans het verwoestend effect van de oorlog, welke Hitier en zijn tra wanten over de wereld gebracht hebben, doch andere volkeren ondervonden dat verwoestend effect reeds lang voordat het in Duitsland zelf voelbaar werd. Het Duitse volk moet zich realiseren, dat het Hitier en zijn trawanten waren, die on schuldige mannen en vrouwen en kinde ren folterden en om het leven braohten en poogden met Duitse wapenen de we reld te overheersen en omlaag te halen. Het waren de opgehoopte en veront waardigde machten van het mensdom, die zich Duitsland moesten blnnenvech- ten om de wereld hoop op vrijheid en vrede te geven. Het Amerikaanse volk, dat voor de vrijheid gevochten heeft, verlangt niet het Duitse volk in slaver nij te brengen.De vrijheid, waarin de Amerikanen geloven, en waarvoor zij vochten, is een vrijheid, welke gedeeld moet worden door allen, die de vrijheid van anderen willen respecteren. De Verenigde Staten kunnen Duitsland niet verlossen van de ontberingen, welke het door de oorlog, door zijn leider be gonnen, ten deel zijn gevallen. De V. S. willen echter deze ontberingen niet ver groten of het Duitse volk de gelegen heid ontnemen om zich uit deze ontbe ringen vrij te maken, zolang dit volk de menselijke vrijheid respecteert en voortgaat op de weg des vredes. Het Amerikaanse volk wil het bestuur van Duitsland teruggeven aan het Duitse volk. Het wil het Duitse volk helpen op zijn weg terug naar een eervolle plaats onder de vrije en vredelievende volkeren van de wereld. Na de rede van Bymes hebben de leiders der Duitse staten in de vier bezettingszones het plan opgevat een conferentie te beleggen. Dr. Geiler, de premier van Groot-Hessen, deelde me de dat hij Berlijn toestemming heeft gevraagd de andere premiers te mogen uitnodigen voor een conferentie die eind September of begin October zou worden gehouden. De premiers van drie staten in de Amerikaanse zone hadden voor Bymes zijn rede uitsprak een onderhoud met Bymes. Zij spraken hun voldoening uit over de „warme menselijke topn" van Bymes' rede, Bymes' rede heeft te Londen een gunstig onthaal gevonden. Niets van hetgeen door Bymes is gezegd wijst op een politiek, die het Engelse volk af keurt. Naar verluidt was Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, van te voren omtrent de inhoud vap de re de Ingelicht. Ook Truman was op de hoogte. DEN HAAG is een familie rijk, waarin zich het merkwaardige geval voordoet, dat verschillende leden hun verjaardag gelijktijdig met de Ko ninklijke familie vieren. Daar is om te beginnen de vader, de heer J. Dekker, wonende Jacob Catsstraat 234, die zijn geboortedag herdenkt op 31 Aug. Zijn vrouw is gelijktijdig met Prinses Juliana jarig. Op 29 Juni, tegelijk met Prins Bern- hard verjaart zijn zoon. Een zuster van den heer des huizes viert haar verjaardag op de verjaardag van Prinses Beatrix 31 Jan. en zijn vader herdacht op dezelfde dag als Koning Willem III zijn geboortedag. Tenslot te is er nog een dochtertje, dat op Prinsjesdag, de derde Dinsdag in September geboren werd. Is er een familie in Nederland, die dit record slaat? De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, heeft te Parijs aan Italiaanse vakverenigingsvertegenwoordi gers medegedeeld,das Groot-Brifitannië geen herstelbetalingen van Italië zal eisen. Tevens zou Bevin hebben verklaard, dat Engeland, na het sluiten van de vre de, met Italië een handelsverdrag wilde aangaan overeenkomstig dat met Frank rijk. Vrijdagmorgen zijn alle afgebroken partijen reeds tot een beslissing gekomen. Boleslavskl won zowel van Tartakower als van Kotov, zodat hij nu 10 p. heeft. Bernsteln—Flohr, Tartakower—Bernsteln en Najdorf—Smlslov werden spoedig remise gegeven. De volledige stand na de ire ronde ls daardoor geworden als volgt: Botwinnlk 14>/t p., Euwe 14 p., Smlslov 11 punten; Szabo, Flohr en Najdorf lO'/t punt; Boleslavskl, Lundin en Stoltz 10 punten; Tartakower, Renker en Kott- nauer 9 punten; Kotov 8V, p.; Yanofskl 8 punten; Bernsteln en Gulmard 6'/« punt; Vidmar en Stelner 6 punten; Chrlstoffel 5 punten en O'Kelly 4'/t punt. Voor de vierde plaats ln de eindstand zijn niet minder dan zes gegadigden. Naast de strijd om 1 en 1 tussen Botwin nlk en Euwe, ls dus tevens grote span ning tussen de gegadigden voor de 4e prijs. Alle spelers zijn voor de laatste dag met de beste voornemens bezield en het zal Inderdaad worden: „een slot, dat pakt". BEVERWIJK. - Donderdagavond zijn bij het Zuiderbad te Wijk aan Zee twee zwemmers verdronken. De slachtoffers, Kroeze en Voortman, beiden 19 jaren oud, waren afkomstig uit het werkkamp voor politieke delinquenten, dat ondergebracht ia in het voormalige Joocfse vacantie-oord aan de Helweg. Men vermoedt dat de jongens kramp hebben gekregen. Een der lijken is na een half uur aangespoeld. Generaal J. J. M. G. Lattre de Tassigny, chef van de Franse Generale Staf en In specteur-generaal der Franse weermacht, is in ons land gearriveerd voor een drie daags bezoek. Na ztyn aankomst op het vliegveld Valkenburg inspecteert de hoge gast de erewacht» „Ik ben in Nederland als soldaat op uitnodiging van soldaten gekomen", al dus begroette generaal de Lattre de Tassigny tijdens een ontvangst in hotel Des Indes te 's-Gravenhage de journa listen, die gaarne van de gelegenheid gebruik maakten den generaal naar zijn indrukken over ons land te vragen. In hoge mate had de generaal bewon dering voor de wederopbouw in Neder land, alsmede voor de energie waarme de de bevolking aan het werk was ge togen. Getroffen had hem in het bijzon der de toestand van de Rotterdamse ha ven waar reeds veel ls opgeruimd en hersteld. Na met waardering het aandeel van Nederland ln deze oorlog te hebben ge memoreerd, sprak de generaal zijn waar dering uit over de opleiding der Neder landse soldaten. De parade van de 7 December divisie te Utrecht had een grote indruk op hem gemaakt. Naar aanleiding van de vraag in de Tweede Kamer, of het waar ls, dat met de „Oranje" repatriërende gewonde mi litairen bij hun aankomst te Amsterdam voor „moordenaars" zouden zijn uitge scholden, schrijft het „Dagblad" te Ba tavia, dat in Nederland stelselmatig ge ageerd wordt tegen de uitzending van troepen, terwijl de goede naam van de in Indonesië dienstdoende militai ren door het slijk wordt gehaald. Het biad zegt; „Het la een beschamend bedrijf, waarover gezwegen zou kunnen werden. Indien niet vele brieven van Ne derlandse vrijwilligers uitwezen, dat zij over deze on-Vaderlandse en on-Neder landzee actie diep gegriefd zijn. Zolang wU de beschikking hebben over derge lijke mannen, die bereid zijn hun leven te geven voor een eerlijke zaak: de be scherming van dit volk, die door hun eigen landgenoten bedreigd, uitgeplunderd eii vermoord worden, kunnen wij gerust zijn en behoeven wij niet te vrezen voor de goede geest. Wij blijven er van over tuigd, dat de meerderheid van het Ne derlandse volk een afschuw heeft van degenen, die zich schuldig maken aan deze verderfelijke actie. Met ingang van begin October zullen de handelaren met een grotere hoeveel heid brandspiritus worden bevoorraad. Zij ontvingen de laatste tijd een hoeveel heid, die gelijk was aan 40 pet. van hun voor-oorlogse omzet, dit percentage wordt verhoogd tot 60 pet. Alle bonnen voor brandspiritus, die ln de loop van de tijd zijn uitgegeven, ver liezen met Ingang van 1 October a.s. hun geldigheid. Een handdruk voor hef debat. Gro- myko (links) de Russische gedelegeer de en Sir Cadogan, de Engelse gedele geerde, drukken elkaar de hand voor de aanvang der zitting van de Veilig heidsraad te Lake Success, waarin belden een heftig debat voerden over de Oekrainse beschuldigingen tegen Griekenland. Parijs, 6 September. Nederland vraagt herstelbetaling van Italië ten bedrage van 10.834.256 pond sterling, waarvan ongeveer 10 millioen pond wegens verliezen, veroorzaakt door oorlogsgeweld met inbegrip van de verliezen van de marine, de koop vaardij, van pensioenen en oorlogs uitgaven en de rest wegens verlie zen uit anderen hoofde, zoals in be slag genomen en gestrande ladingen en de verliezen geleden door gear resteerde en in Italië geïnterneer de Nederlanders. LAUSANNE. - Op voorstel van het or ganisatie-comité te Londen heeft het Con gres van het Internationaal Olympisch Comité besloten de voetbalsport slechts als demonstratie op het programma ln 1948 te plaatsen. Overigens zullen onge veer dezelfde takken van sport te Lon den een plaatsje vinden als ln 1936 te Berlijn. Handbal zal evenwel verdwijnen en daarvoor in de plaats komt het basket ball. President Edström deelde meeïe, dat het I.O.C. niets bekend is van eventuële deelneming van Rusland aan de eerst volgende Olympische Spelen. 's-GRAVENHAGE, 6 Sept. - Reeds de eerste dag, waarop Amerikaanse schoe nen vrU verkocht mochten worden, con stateerde men zwarte handel in deze schoenen. In verband hiermede wordt erop ge wezen, dat, afgezien van de ontoelaat baarheid hiervan, de handel boven de thans aanwezige voorraden binnenkort nog meer van deze schoenen zal ontvan gen. Ook de te verwachten partij bestaat voor een groot gedeelte uit herenschoe nen. Belangrijk ls, dat thans volwassenen in de gelegenheid zijn zich van schoenen te voorzien, waardoor zij de nog op de stamkaart te verkrijgen bon voor kinder schoenen kunnen gebruiken. In tegen stelling met de hieromtrent ln omloop zijnde geruchten, wordt bekend gemaakt dat het voorshands niet in het voorne men ligt een bijzondere regeling voor de distributie van kinderschoenen te tref fen. Over de wijze van bevoorrading met Amerikaanse schoenen zal de handel nog nader worden ingelicht. Weenen, 6 September. Volgens berichten uit Parijs die Weenen be_ reikten zijn d» Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Karl Gruper en de taliaanse minis ter-president De Gasperi tot over eenstemming gekomen over de toe komst van Zuid-Tirol. Volgens deze berichten zou Zuid- Tirol, dat Italiaans blijft, in hoge mate autonoom worden. Athene, 6 Sept. De generale staven van het Griekse leger en de luchtmacht hebben een communiqué uitgegeven, waarin zij een uiteen zetting geven van het neerschieten van een Grieks vliegtuig boven Joego-Slavië. Een Grieks vliegtuig was uit zijn koers geraakt en boven Joegoslavisch gebied terecht geko men. Het vliegtuig werd door luchtdoel geschut beschoten en in de motor getroffen. Het vliegtuig was daar door verplicht op Joegoslavisch ge bied te landen. De Griekse regering heeft deze verklaring ook aan de Joegoslavische autoriteiten doen toekomen. Zy beschouwt het inci dent overigens als onbelangrijk. UITBREIDING SPOORNET. Met ingang van Maandag 7 October zullen de baanvakken HaarlemUitgeest en VelsenIJ muiden OostIJmulden weer electrisch worden bereden. Op die da tum zuilen ook de stopplaatsen Velsen- Zeeweg, Umuiden-Julianakade en IJmui- (Jen-Casembrootstraat worden heropend. 5 September viel dit jaar op Don derdag. Twee jaren geleden op Dins dag. Dat weten wij nog wel. Wie on zer vergeet Dinsdag 6 September 1944! Dat was; de dolle Dinsdag. Dat was de dag, waarin de ongelooflijkste be richten de ronde deden. Zeker, er wa ren nog kranten. Maar wij lazen al die krantenberichten met e?n korreltje zout. Wij geloofden er niets van. Nooit bebben wij zo goed de kunst verstaan „tussen de regels door te lezen", als juist in de oorlogsjaren. Wij lazen zelfs tussen de regels der weermachtsbe- richten door, dat er ln Frankrijk ge weldige dingen gebeurden. Als wij el kaar op straat tegen kwamen, knip oogden wij tegen elkaar en zeiden zacht: ,,'t Gaat goed hé!" Wij wisten dat Parijs was bezet. Oók dat er elke dag wat nieuws kon gebeuren en dat zou voor óns dan betekenen: goed nieuws! Wij wisten méér. De Ameri kanen waren België binnengerukt en de tegenstand die zij hadden ondervon den, was uiterst gering. Wij begonnen de vrede al te ruiken. Wij luisterden naar de Engelse radio en wisten, dat 75.000 motorfietsen met zijspan, elk van een machinegeweer voorzien op rukten naar het Noorden. Nu kwam Holland gauw aan de beurt, ,,'t Duurt niet lang meer of wij zijn vrij!" zeiden wij tegen elkaar. Toen kwam Dinsdag 5 September. Zou dat de dag worden? 't Leek er wel op. 't Regende goede en blijvende berichten. De Duitsers, o, wij zagen het aan hen, waren al even nerveus als wij. De bakker kwam als elke dag. Wij zagen het aan zijn gezicht: Er was nieuws. Hij had het weer gehoord van een zwager van een klant van hem! De gealliëerden waren al ln Breda! Toen kwam de kapper met het zo Juist gehoorde bericht: De Amerikanen rukken met hun tanks op naar Gorkum! Iemand had gehoord, dat er al parachutisten waren gedaald in Den Haag. Om drie uur zouden ee ln Haarlem zijn, om 4 uur in Amster dam. 't Is geen wonder, dat zulke be richten ons allen in een feeststemming brachten. In vele plaatsen stonden de mensen de bevrijders op te wachten met bloemen. De ware Vaderlan ders kozen het hazenpad. De angst voor de Amerikaanse bevrijders deed hun de haren te berge rijzen. Ze wa ren opeens verdwenen. Niets was op die Dinsdag. Dolle Dinsdag, te dol. Toen kwam de Kroningsdag van onze Koningin, 6 September. Wij zeiden. „Als dat nu eens de be vrijdingsdag werd!" Maar het werd een dag vol teleurstelling. Inplaats van be vrijding kwam 'n grote en nieuwe eva cuatie. Er kwam en winter om nooit te vergeten. Nu twee jaren later glim lachen wij om onze lichtgelovigheid. Op 5 September volgde 5 Mei 1945. Dat werd de dag, de V. E. Day, de Vredesdag. De Engelse staatsman sprak toen dit woord: „Onze eerste gedachte ls er één van dankbaarheid aan den Almachtigen God voor Zijn genade!" De bevrijding kwam van Boven. Go4 deed 't. Vergeten wij dat nooit! De prijzen van vruchten op sap, snel- gevroren vruchten, kersen- en bosbes- sensap-fruitproducten, die min of meer een luxe karakter dragen, zijn door de overheid vrijgelaten. De reden hiervan is, dat de fruitwer- kende industrie een gedeelte van het verse fruit slechts tegen buitengewoon hoge prijzen heeft kunnen inkopen en dat het om artikelen gaat, die wegens de hoge bewerkingskosten ook voor de oorlog slechts een beperkte kring van afnemers bereikten. De overige fruitproducten, die voor de oorlog wel voor de gewone beurs bereikbaar waren, blUven echter aan een officiële maximum-prijs gebonden. Dat zfjn o.m. jam, rode en zwarte bessensap, frambozensap, appelmoes, vruchtenwij n, vruchtendranken, limo nade, enz. Ook tomatenpurée, tomatenketchup en tomatensap blijven aan maximum-prijzen gebonden. Tengevolge van een splitsing der mili taire commissie ter Vredesconferentie te Parijs, in een subcommissie voor land en zeemachtaangelegenheden en in een voor marine-zaken, is kapitein ter zee F. Stam benoemd tot lid der Nederlandse delegatie. Op SI Augustus hebben de Limburgse mijnwerkers normaal gewerkt om de pro ductie van de Zaterdagse dienst niet voor het Nederlandse volk verloren te laten gaan. Het resultaat is geweest, dat de mijnwerkers die dag 20 381 ton kolen naar boven hebben gestuurd. EEN HALF MILLIOEN STAKERS IN AMERIKA. Reuter meldt, dat 534 schepen onbe mand in de haven van New York liggen. Leden van de Amerikaanse federatie van zeelleden posten langs de kaden. De sta king omvat thans vijfhonderdduizend man.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1