De vonnissen van Neurenberg Het puin gaat verdwijnen! De schuldigverklaring van Seyss Inquart CHANTAGE DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De annexatie- De ter dood veroordeelden worden 16 October terechtgesteld Weerbericht. Minister van Maarseveen over Neurenberg De komende terechtstelling Nieuwe bon no. 50 petroleum De nieuwe tabaksbon! Weer zilveren pasmunt? droom. Stadsnieuws Totale onkosten acht ton. FEUILLETON DONDERDAG 3 OCTOBER 1946. BUREAU: Koningstraat 7S-M Den Helder Telefoon «45 Giro 449041 Dlr.: J. Bijlsma Voortzetting van de 7#ste JAARGANG No. 98««. HELDERSCHE COURANT tarieven Advertenties: 14 een* millimeter. Familieb 17 cent per m.m. Kleine ai vertenties („Juttertjes") to 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwai^aa t 3.—, per post f 3.65 H* ofd red acteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredacteuren C. A. Dekkers en W. Kok. Arthur Seyss-Inquart Dood* tra f Hermann Goering Doodstraf tion Ribbentrop Doodstraf Alfred Jodl Doodstraf J-ullus Stretcher Doodstraf Wilhelm Frtck Doodstraf Alfred Rosenberg Zrnest Kaltenbrunner Doodstraf Doodstraf Hans Frank Doodstraf Fritz Sauckel Doodstraf WUhelm Keitel Doodstraf Budolf Hess Levenslang Walter Funk Levenslang Erlch Raeder Levenslang Baldur non Schirach Twintig jaar Albert Speer "wlntig jaar von Neurath Wftien jaar Kart Doenltz Tien jaar a Hans Fritzscha Vrijgesproken Frarue von Papen, die door het Tri bunaal werd vrijgesproken, maar na zijn vrijlating ver moedelijk weer onmid dellijk gear- resteerdwordt om, samen met Seyss en Schirach nog maals in Wee- nen terecht te staan Hjalmar Schacht Vrijgesproken Twaalf doodvonnisen zijn Dinsdag uitgesproken. Ook Frick en Von Streicher wacht de strop en het is nu vastgesteld, dat de voltrekking van deze vonnissen op 16 October zal plaat s vinden. Naar te Neurenberg verluidt zullen vier van de veroordeelden om her ziening van het vonnis vragen, name lijk Seyss-Inquart, Van Schirach, Speer en Dönitz. Deze laatste zou eerst een periode van zijn vonnis willen uitzit tan. De uitspraak. President Lawrence droeg bij het binnenkomen een rode map. Göring, binnengeroepen, kreeg een andere kop telefoon, daar hij den rechter niet kon verstaan. Hij was zichtbaar zenuwach tig. „Ik veroordeel U tot de strop," zeide de rechter en dadelijk daarop werd de gevangene weggeleid. Rudolf Hess keek onbezorgd rond. Von Ribbentrop en Keitel bleven uiter lijk onbewogan. Ook Kaltenbrunner maakte geen beweging, terwijl hem 't doodvonnis werd meegedeeld. Rosen* berg behield zijn starende blik. Frank toonde zich zeer geëmotionneerd. Funk was blijkbaar opgelucht toen hij zijn doodvonnis hoorde en Frick stond kaars recht, toen hij zich tot de dood door de strop hoorde veroordelen. Julius Streicher was zichtbaar ner veus, Dönitz vertrok geen spier en ook Rader hoorde zijn vonnis „levenslang" kalm aan. Baldur von Schirach die uiterst nerveus was, kwam tot kalm-' te, toen hij het vonnis van 10 jaar ge- gevangenisstra hoorde. Sauckel grijns lachte voor het eerst niet. Jqgll ver nam kaarsrecht zijn vonnis Speer was duidelijk verlicht toen hij het vonnis van 20 jaar gevangenisstraf hoorde. Seyss-Inquart keek verlegen naar de grond, maar vernam zijn vonnis zonder een spier te vertrekken. Von Neurath nam met samengeknepen lippen zijn 15 jaar ln ontvangst. Rechter Lawrence deelde daarna de afwijzende zienswijze van den Rus- sischen rechter mede inzake de vrij lating van Von Papen, Schacht en Fritsche en de straf voor Hess, die z.i de doodstraf had moeten zijn. Precies kwart voor vier was alles afgelopen en begaven de rechters zich naar de raadkamer. Verdedigers protesteren. Volgens de Amerikaanse nieuws dienst in Duitsland, zou voor Von Ribbentrop, Sauckel en Seyss Inquart gratie worden aangevraagd'. Keitel zou om de dood door de kogel ver zocht hebben en men verwacht dat ook van Göring, Frank en Von Rib bentrop zouden in hoger beroep gaan. De resp. verdeoigers wensen het vonnis van Hess vernietigd te zien, dat van Von Schirach komt slechts voor het vragen van clementie in aan- IETS MEER WIND! Weerbericht, geldig tot hedenavond: Matige, langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid. In de vroege ochtend hier en daar mist. Overigens licht tot half bewolkt. Overwegend droog weer Enige daling van tempera tuur. merking, voor Dönitz wordt het von nis te hoog geacht. Het is niet zeker of er een gratie verzoek van Göring zal komen. Streicher zou de dood boven een lange gevangenisstraf verkiezen. Een afwijkend oordeel. Het ó'oor de Sowjet-Unie aangestel de lid van het tribunaal heeft een af wijkend oordeel over de vrijlating van Schacht. Von Papen, en Fritsche gege ven. Hij achtte voor Hess de dood straf noodzakelijk. De Russische rech ter was het evenmin eens met de be slissing van het tribunaal om het ka binet van het „Relch", de generale staf en het opperbevel niet schuldig te bevinden. Radio Warschau over het vonnis. Radio Warschau meldt, dat de uit spraak te Neurenberg door alle Po len met de grootste verbazing en ver ontwaardiging is ontvangen. Het is voor de Polen onbegrijpelijk, aldus de radio, dat wegens alle tegen de mensheid gegane misdaden slechts 22 Duitsers voor het gerecht worden gebracht, terwijl drie van hen nog van alle verantwoordelijkheid worden ontslagen. Anderen, die verantwoor delijk zijn voor de dood van millioe- nen mensen en voor de ontzaglijke verwoestingen in Polen, komen er met een paar jaar gevangenisstraf af. Het oordeel in Duitse kringen. Te Neurenberg gaven de meeste Duitsers toe, dat het vonnis onpar tijdig was. Linkse kringen echter waren van mening, dat de uitspraak van Schacht, Von Papen en Von Fritsche te mild was en dat alle andere beschuldigden de doodstraf verdienden. In Berlijn vond men over het al gemeen het vonnis rechtvaardig, be halve van Von Neurath, die men als een behoorlijk en vredelievend man beschouwt en die het ongeluk had tot protector van Tsjecho-SIo- wakije te worden aangesteld. Door een verslaggever te Neuren berg naar zijn indrukken gevraagd verklaarde de minister dat Nederland zeer tevreden kan zijn over het aan deel dat het Nederlandse bewijsmate riaal heeft gekregen bij de uiteinde lijke beslissing. „Van Nederlands standpunt be zien", zo zeide de minister, „is het vonnis over Seyss Inquart uitstekend gemotiveerd. Het is mij opgevallen dat het grootste deel van de motivering van het vonnis over den voormaligen Rijkscommissaris geleverd is van Ne derlandse kant. Het is mijn overtui ging dat de Duitse bezettingspolitiek in Nederland in het vonnis uitstekend tot haar recht is gekomen". In de eerste plaats zou dat te dan ken zijn aan het uitstekend^ werk dat de Nederlandse vertegenwoordiger in Neuerenberg, kolonel Van Tuyll van Serooskerken, met zijn staf heeft ge daan. De minister was even dankbaar gestemd tegenover het Franse open bare ministerie, dat de Nederlandse zaak met grote toewijding heeft be handeld. De minister was deze beide dagen zeer geïmponeerd door de waardigheid van de behandeling. Het oordeel van kolonel Tuyll. Van De verslaggever had voorts een on derhoud met kolonel van Tuyll die Ne- derl. gedurende 10 maanden in Neuren berg vertegenwoordigd heeft. Ook hij was uiteraard zeer verheugd over 't goe de resultaat, dat zijn moeizame werk tenslotte heeft gehad en ook hij drukte grote waardering uit over de medewerking van de Franse aankla gers. Kolonel van Tuyll zal thans nog niet naar Nederland vertrekken: zijn werk hier is nog niet beëindigd daar hij bezig is aan het opstellen van een officiëel rapport over de be handeling van de Nederlandse zaak. dat esn waardevol document zal wor den voor de historie van de Duitse bezetting in Nederland Een viermogendhedencommissie van generaals, die thans te Neuren berg bijeen is, is verantwoordelijk voor het vasthouden der gevangenen en voor het overhandigen van de genen, die tot gevangenisstraf zijn veroordeeld, aan het Berlijnse mi litaire bestuur, dat een gevangenis en plaats voor de terechtstelling moet uitkiezen. De commissie zal in alle bijzonderheden betreffende de personen, die bij de ophanging tegen woordig zullen zijn, de wijze van op hanging en de uiteindelijke bestem ming der lichamen beslissen. Naar men gelooft zullen de licha men waarschijnlijk worden verbrand en de as worden verspreid Er zullen geen foto's van de op hanging mogen worden gemaakt en de officiële foto's, die voor histo rische doeleinden worden genomen, zullen slechts met toestemming van de geallieerde bestuursraad worden gepubliceerd. Een hoge juridische autoriteit van het Britsche militaire bestuur zeide, dat naar zijn mening er geen sprake van is, dat een der gevangenen voor verdere berechting aan een ander hof zal worden uitgeleverd. 's-Gravenhage, 1 Oct. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de onderstaande bonnen der petroleum- kaarten voor kookdoeleinden gedurende de maand October 1946 vier liter petro leum per bon beschikbaar zal zijn. Kaarten UA 510: bon 53 t/m. 56. Kaarten UB 510: bon 53 en 55. Kaarten UC 510: bon 74. Voor verlichting zal men petroleum kunnen kopen op de nieuw uit te reiken kaart UD 611. Tengevolge van techni sche moeilijkheden zal uitreiking va.y deze kaart eerst in de loop van de maand October kunnen plaats hebben. Op bon D 01 van deze kaart is voor de maand October zes liter petroleum verkrijgbaar. Deze bon blijft geldig t/m. 15 Nov. a.s.. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat gedurende de week van 6 t m. 12 October a.s. Bon T 50 der Ta- bakskaart recht geeft op twee rantsoe nen tabaksartikelen. Uit de begroting van het Staatsmuntbe- drijf blijkt, dat men ln 1941 opdracht tot nieuwe aanmuntingen verwacht. De daar voor benodigde gelden zullen dan bij suppletoire begroting worden ingediend. DE KONINGIN NAAR BELGIE. Waarschijnlijk zal H M. de Koningin van 24 tot 26 October een niet-officieel bezoek brengen aan België om de dank van ons volk over te brengen voor de hulp gedurende de bezetting en de pe riode der bevrijding van Nederland. Wat de schuldigverklaring van Seyss Inquart betreft voornamelijk wat zijn optreden ln Nederland aangaat werd geconstateerd, dat hij een harde bezettingspolitiek voorstond. Hij oefende een onbarmhartige terreur uit om alle tegenstand tegen de bezet ting, waaronder meer dan een half mil- lioen mensen uit Nederland voor ar beid naar- Duitsland werden gezonden, te onderdrukken. Hij speelde een rol in de executie van gijzelaars, die berecht werden we gens aanslagen tegen bezettingsauto riteiten en in het zenden naar con centratiekampen van allen die geacht werden vijandig te staan teganover de bezettingspolitiek. De rechterlijke macht en de politie moesten aan alle maatregelen mee werken, totdat men speciale rechtban- kan in gebruik nam. Wat het econo misch beleid betrof werd een politiek van totale exploitatie van het eco nomische potentieel van het land uit gevoerd. Een algemene roof van pri vé- en staatsbezit werd gearrangeerd. In 1942 proclameerde hij de ver plichte arbeidsdienst. Gedurende de bezetting werden méér dan ean half millioen mensen naar Duitsland ge zonden en zeer weinigen daarvan gingen vrijwillig. Joden werden in een uitzonderings positie gesteld en gedeporteerd. Vast staat evenwel, dat hij vrijwil lig en met kennis van omstandighe den medewerkte aan oorlogsmisda den tegen de mensheid, gepleegd tij dens de bezetting van Nederland, ELECTRIFICATIE SPOORWEGEN UITGEEST—HAARLEM Het net tussen Uitgeest en Haarlem is zover gereed, dat het onder stroom wordt gezet. Vrijdag zal op de baanvakken van Haarlem—IJmuiden en VelsenIJmuiden- Oost—Uitgeest een officiële proefrit wor den gemaakt, welke door verschillende hoge spoorwegautoriteiten wordt meege maakt. „Kennemerland" meldt dat de VVV te Beverwijk Maandag bij de hervatting van het spoorwegverkeer voor een beschei den stationsversiering zal zorgen. Teneinde de leden van de ge meenteraad met het oog op de Don derdag te houden raadsvergadering oriënterend materiaal te verschaf fen, hebben B. en W. ook een over zicht gegeven van hetgeen tot dus verre met betrekking tot het puin ruimen in deze gemeente is verricht en van hetgeen op dit punt in de toekomst nog verricht moet worden. Vele besprekingen zijn gevoerd met het College van Algemene Com missarissen voor de Wedenop„bouw te Den Haag over het opruimen van de puinwoestenij, veroorzaakt door het afbreken van Oud Den Helder, Kanaalweg, Hoofdgracht en West straat, en ook over het opruimen van het puin van de afgebroken „schuilkelders", dat langs het Hel ders Kanaal voorlopig werd opge slagen. Niet alleen waren administratieve moeilijkheden op te lossen, verband houdende met de in 1944 gevolgde procedure tot het onteigenen van de op last van den bezetter afge broken percelen, maar vooral het opslaan van de duizenden kubieke meters puin vormde een probleem. Aan het eind van 1945 was zeker heid verkregen, dat het puin kon worden gestort op het vliegveld „De Kooy". Toen kon een voorlopig werkschema worden opgesteld. Het lag in het voornemen met het puin ruimen te beginnen bij het Haven plein en achtereenvolgens Hoofd gracht, Weststraat, Kanaalweg en Oud Den Helder te ruimen De werkzaamheden bij het Ha venplein werden gegund aan den aannemer P. C. Tuin te 't Zand (raming 35.000); op 27 Juni 1913 was dit werk gereed. Oud Den Helder ging voor. Inmiddels moest het opgestelde werkschema worden herzien, omdat reeds spoedig in Oud Den Helder woningen zouden worden gebouwd, en dus aan het puinruimen daar voorrang moest worden gegevèn. Het ruimen van het Zuidelijk deel (kosten geraamd op 113.858) en het Noordelijk deel (kosten geraamd op 166.432.75) werden in Juni aanbesteed. Voorts werden nog be stekken ingezonden voor het puin ruimen aan de Kanaalweg (bestek 4, raming 69.100.38 en bestek 5, ra ming 157.068.en aan de West straat (bestek 6, raming 80.060. Gedetineerden ingeschakeld. Teneinde de nog niet aanbestede puinruimingswerkzaamheden snel te doen verlopen, werden besprekin gen gevoerd met den Commandant van het SS-kamp „Fort Erfprins" over het inschakelen van gedeti neerden bij de werkzaamheden. Het resultaat van deze en andere besprekingen was, dat aan genoem den commandant, als vertegen woordiger van het directoraat-ge neraal voor de bijzondere rechts- 'Zie vervolg pag. 2) fn een vorig artikel hebben wij her innerd aan een nota, welke mr. Van Kleffens, als minister van buiten landse zaken, in het laatste jaar van de oorlog, tot de regeringen der bond genoten heeft gericht. Daarin had hij erop gewezen, dat de economische scha de door Duitsland aan Nederland be rokkend, dermate fnuikend was voor de productiviteit van ons land, dat Neder land voorlopig niet bij machte zou zijn zich zelf te voeden. En hij had daarom de kwestie van de inlijving van Duits grondgebied aangeroerd. Sindsdien is de economische schade, door de Duitsers aangericht, verveelvou digd. De gesel van de oorlog heeft over ons land gezweept; fabrieken, boerde rijen, hele dorpen zijn verwoest, pol der- en havenwerken zijn vernield, vruchtbare grond is moedwillig onder water gezet, landbouwwerktuigen zijn geroofd, om van de verwoesting van het vruchtbare Walcheren maar niet eens te spreken. Het is dus te begrijpen, dat het woord van onzen minister bij velen in den lande weerklank gevonden heeft. |n den lande, waant het klankbord der openbare mening droeg het geluid niet of nauwelijks over de grens. Gerui me tijd is hier de lucht vervuld geweest van het debat over het voor en tegen, wat inlijving van Duits grondgebied betreft. Er zijn over het anexatie- probleem, en ondanks de papiernood, brochures en boeken bij menigte ver schenen en talloze artikelen pro en contra in dag- en weekblad. Omtrent de mogelijkheid van anexatie schijnt men zich echter allengs al minder illu sies te maken. Men gebruikt zelfs het woord anexatie niet meer, men spreekt op meer bescheiden toon van grens correcties. In Amerika en Engeland echter heeft men op deze gedachte-wisseling niet of nauwelijks gereageerd en uit de houding welke, sinds Duitsland verslagen is, door de Engelse militaire autoriteiten in het door hen bezette Duits gebied ten op zichte van Nederland aangenomen werd, kon men al spoedig opmaken dat onze bondgenoten weinig gevoelden voor de anexatie-idee. De Engelsen magen zich beklagen over het ijzeren gordijn, dat door de Russen tussen hen en het oostelijk deel van Duitsland neergela- nen is, het brandscherm, dat zij zelf hebben laten zakken tussen bezet Duits land en ons, is zo mogelijk nog steviger. Intusssen, al blijft Duitschland voor ons voorlopig verboden terrein, dit wil geenszins zeggen, dat de mogelijk heid van inlijving van Duits grensge bied voor ons uitgesloten blijft. Over het lot van Duitsland en over de nieuwe grenzen van het voormalige derde Rijk zal niet door de militaire autoriteiten maar door de diplomaten worden be slist, en aan de conferentietafel zal ook Nederland ongetwijfeld de gelegenheid worden geboden zijn goed recht te be pleiten en rechtmatige wensen te berde te brengen, of deze nu worden ge formuleerd als annexatie of als grens correctie. De naam is van secundair belang. Dat onze regering ten aanzien van dit vraagstuk waakzaam en werk zaam blijft is nog onlangs gebleken, toen gewag werd gemaakt van een be zoek, door onzen minister van verkeer, aan het Nederlands-Duitse grensgebied, teneinde zich op de hoogte te stellen van mogelijke grenswijzigingen. Wan neer desbetreffende voorstellen, op de vredesconferentie ter sprake gebracht, e:echts leiden tot economische vergoeding van geleden schade en de mogelijkheid openen dat de omvang van onze voed selpositie wordt verruimd, kunnen de voorstanders van annexatie allicht enigs zins tevreden worden gesteld. Want indien de geallieerden belang hebben bij een welvarend Duitsland, zullen zij dit in niet mindere mate moe ten hebben bij een welvarend Neder land. De economische structuur van Ne derland en Duitsland vormt tot op ze kere hoogte een ondeelbaar geheel. Beide landen hebben elkaar nodig en vullen elkaar aan. Het zou redelijk zijn, wanneer daarmede bij de komende vredesbesprekingen rekening gehouden werd Maar misschien is het wat veel verlangd redelijkheid te verwachten van wereldpolitiek. 991 door J S. FLETCHER. 3) 't Was dus geen kleinigheid wat mevr. Malahorpe en h^ar kindejren voor zich opeischen. Tot aan Jan Mallathorpe's dood waren zij in bekrompen omstan digheden geweest, want Richard had het geld even vlot uitgegeven, als Jan het verdiend had. Zij hadden zelf ge deeltelijk moeten leven van een toelage van hi n rijken oom. Echter rezen er geen moeilijkheden, toen zij hun eis in stelden, zeker niet voor de neef en nicht De" neef nam al het onroerend goed en deelde het roerende goed met zijn zuster. Nu waren zij al een paar maanden geïnstalleerd op Normandale Grange, in het volle bezit van het for tuin en de fabriek van den overledene. Dit ales flitste door het brein van Lin- ford Pratt. Hij kende de geschiedenis goed en had de jongelui dikwijls om hun geluk benijd. De ene week te le ven van de liefdadigheid, de andere wettige eigenaars te zijn van tonnen. O, als hij maar eens zo'n buitenkansje kreeg- „Na'uurlijk", herhaalde hij peinzend, terwijl hij den ouden man aankeek. „Zo iets vergeet je niet licht. Hem trou wens ook niet Wat is er mee?" Antoon Bartle zonk weer teruug in zijn leunstoel en glimlachte leen of an der idee scheen hem erg te amuseren. „Ik ben tachtig jaar", zei hij. „Neen, meer om héél precies te zijn. Ik werd twee en tachtig aanstaande Februari. Als jij zó lang geleefd zult hebben, jonge man, zul je ook weten dat het leven een spel is vol duikelingen. Ja, ja, zo is het." Voor sommige mensen tenminste. ,U is toch zeker niet hier gekomen om me dót te zeggen, mijnheer Bartle?" zei Pratt. Hij was een nuchter en metho disch jongmens, die ieder avond pre cies om half zeven dineerde en zijn ver dere uren goed bezet had. „Dat wist ik^al meneer." „Ja, ja, maar als je zo oud wordt als ik. zul je het nog beter weten," ant woordde Bartle „Je weet zeker ook, dat Mallathorpe een beetje, een heel klein beetje maar, boeken verzamelde, boeken en brochuurtjes over deze streek?" „Daar heb ik wel eens van gehoord," zie de klerk. „Hij bewaarde die verzameling in zijn privé-vertrekken op de fabriek, en toen de nieuwe lui kwamen, heb ik ze over genomen. Het was niet veel, misschien alles samen een honderd delen, maar Ik wilde ze wel hebben. En omdat ze hen niet interesseerden, verkochten ze het partijtje aan mij. Dat is al een paar maanden geleden Ik legde ze al lemaal bij elkaar in een hoek, heb ze nooit goed ingezien vóór vanmiddag. Toen met de post van vier uur kreeg ik een brief van en oud-inwoner van Barford, die nu in Amerika woont. Hij wilde graag een goed exemplaar van Hopkinson'a „Geschiedenis van Bar ford" hebben, en vroeg mij, of ik er hem een leveren kon. Ik wist dat er een in de Mallathorpe-verzameling was, dus haalde ik het te voorschijn en keek het na. Binnen in het kaar'enzakje vond ik.... wat denk je?" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1