Min.-Pres. Beel over de loon-en prijspolitiek Hoe zal de voetbal rollen Uitvoering Wet op het Consumenten crediet begint volgende week De Duitse mentaliteit DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Brood, melk en boter duurder. Verdere stijging van het loonpeil niet toelaatbaar Weerbericht. Prijsverhogingen Uitbreiding kindertoeslag Nog enkele punten Amerikaans militair vliegtuig neergestort Verklaring van Truman over Palestina Regeeringsvoorschotten van totaal f 180 mi lioen Uitkomst voor vele gezinnen Hess toch krankzinnig? We luisteren morgen naar... BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlr.: J. Bijlsma ZATERDAG S OCTOBER 1916. Voortzetting van de 70ste JAARGANG No. 9888. TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaa; t 1.per post f 1.05 H. ofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredacteuren C. A Dekkers en W. Kok. VRIJ KOEL. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Half tot zwaar be wolkt, met plaatselijk enige regen. Matige Westelijke wind. Vrij koel. MINISTER BEEL Vermindering subsidies op levens middels Terwijl dus alle kracht zal worden ge richt op de verlaging der prijzen, waar zulks enigszins mogelijk ls, dient aan de andere kant te worden bedacht, dat het ter verlichting van de zwaar beproefde staatsfinanciën nodig ls de subsidies op de prijzen van levensmiddelen, welke het Rt)k thans vele honderden mlllloenen per jaar kosten, te verminde ren. De regering beseft de onmogelijkheid op korte termijn alle subsidies op te hef fen, aangezien dit de kosten van levens onderhoud thans te zeer zou verhogen. Op de duur zal niettemin moeten worden overgegaan tot aanpassing van de ver koopprijzen aan de kostprijzen. De Minister-president Dr Beel gaf gisteravond voor de radio een verklaring «ver het beleid der regering ten aanzien van de lonen en prijzen. Aan deze gede ontlenen we het volgende: In de eerste plaats wordt de aandacht gevestigd op de ernstige schaarste aan verbruiksgoederen en productiemidde len, tengevolge van de oorlog. Door veroudering van het productie-apparaat, het nog niet op volle kracht werken van een groot deel der bevolking, de achterstand in de scholing der arbei ders en de onvoldoende aanvoer van grondstoffen-, wordt de nationale pro ductie verkleind. Er zijn hieronder twee voorname factoren, die wij rechtstreeks kunnen beïnvloeden ter vergroting van onze nationale productie en onze wel vaart, te weten: de persoonlijke ar beidsprestatie en het herstel van ons productie-apparaat. Het herstel van ons productie-apparaat zal beslag moeten leggen op een be langrijk deel onzer nationale produc tie en dit deel zal dus niet voor on middellijke verschaffing van gebruiks goederen beschikbaar zijn. Zonder een voortdurende waakzaam heid der regering en zonder een be heersing van lonen en prijzen zou on der de huidige omstandigheden een groot gevaar aanwezig zijn. Een be langrijke prijsstijging was onvermijde lijk. De ervaring leert, dat bij een derge lijke wedloop van prijzen en lonen de loontrekkers, en in het bijzonder de laagstbetaalde groepen, altijd in het na deel zijn. Hetzelfde geldt in nog ster kere mate voor personen, die een vast geldinkomen genieten, zoals ontvangers van sociale renten, gepensionneerden, lijf rentetrekkers e.d. Ten einde in overeenstemming met het beginsel van sociale rechtvaardig heid een dergelijke ontwikkeling tot het uiterste te beperken, heeft de regering met behulp van de beheersing van prij zen en lonen, er naar gestreefd deze wedloop tegen te gaan en de prijzen bin nen de grenzen van het economisch mo gelijke zodanig te bepalen, dat men met zijn geldinkomen een zo groot mogelijke hoeveelheid goederen zou kunnen ko pen. Daarnaast heeft de regering, door het verlenen van grote subsidies op le vensmiddelen en brandstoffen, de kos ten van levensonderhoud gedrukt. Met erkenning van de onvermijde lijke onvolkomenheid van de prfls- beheerslng, acht de regering zich gerechtigd er op te wijzen, dat als resultaat van deze politiek de kos ten van levensonderhoud beneden die in het buitenland, met uitzonde ring van Engeland, bleven. Boven dien was haar loonpolitiek er op gericht de laagste lonen het meest te doen stijgen. Het toelaatbare loonpeil in ons land riet los kan worden gezien van het loonpeil in het buitenland. Het uit dit oogpunt te aanvaarden loonniveau is voor dit moment reeds bereikt, zelfs overschreden. Een verdere stijging van het kosten- peil hier te lande zou onze concurrentie mogelijkheden in het buitenland op ver schillende gebieden ernstig benadelen en daardoor onze zo hoog nodige uit voer in gevaar brengen. Uit het voorafgaande volgt, dat het streven van de regering gericht moet zijn op twee doeleinden. In de eerste plaats op de vergroting van het productie vermogen Dit doel kan slechts geleide lijk worden bereikt. In de tweede plaats moeten in de overgangstijd de lonen worden gestabiliseerd. Verschillende maatregelen ter ver lichting van de zeer moeilijke omstan digheden der massa zijn in overweging genomen. Invoering .Utillty-systeem". Er zal, waar mogelijk, druk op het prijsniveau worden uitgeoefend. Voorts zijn plannen ontworpen, de ..productie in versterkte mate te richten op de vervaardiging van de meest noodzakelijke goederen in een beperkt aantal typen. Voorts is de regering doende een verdere verlaging van de handelsmarges in verschillende bedrijfstakken tot stand te brengen, waarover momenteel reeds met betrokkenen besprekingen worden gevoerd. De regering heeft daarnaast plannen In voorbereiding om, waar mogelijk, het starre systeem van grondstoftoewijzing aan industrie en handel te wijzigen. Uitgegaan zal worden van de vraag die naar een bepaald artikel is. De regering zal zich met kracht keren tegen pogingen om mogelijke prijsver lagingen te verhinderen door onderlin ge afspraken in strijd met het algemeen belang. Enkele stappen zullen noodzakelijker wijze reeds thans moeten worden ge daan. a. De sbusldle van het broodgraan zal worden verlaagd met een bedrag, neer komend op 1 cent per brood, waardoor de broodprijs met ten hoogste 1 cent per brood mag stijgen. De minimum prijs voor brood zal verdwijnen, zodat bak kers, wier bedrijf dit mogelijk maakt, hun brood tegen een lagere prijs mogen verkopen. b. De maximum melkprijs wordt voor den consument met 1 cent per liter ver hoogd. c. De maximumprijs voor boter wordt verhoogd met 30 cent per pond. Daarentegen blijft de huidige margarine- prijs gehandhaafd en zal men zijn bonnen voortaan aan margarine kunnen besteden, welk product thans aan hoge eisen vol doet. Voor hen, die uitsluitend margarine kopen, zullen de uitgaven op dit gebied dus dalen. Totale voedingskosten stijgen niet. Tegenover deze gevolgen van subsidie vermindering, kan wat de prijs van le vensmiddelen betreft nog het volgende worden opgemerkt, dat door de prijsda ling van aardappelen, groenten, en het eventueel beschikbaar stellen van suiker op de versnaperingenbon, de totale kos ten onzer voeding niet zullen stijgen. De regering is voorshands niet bereid, verhoging der huren toe te laten. Geen stijging der lonen! Op grond van het voorgaande en om te voorkomen, dat de maatregelen ten aan zien van de prijzen door nieuwe loons verhogingen in gevaar worden gebracht, ls de regering van oordeel, dat een ver dere verhoging der loonnormen in dit stadium niet toelaatbaar is. Hierop kunnen slechts uitzonderingen worden toegelaten in een zeer beperkt aantal gevallen, waarin nog strikt nodige correcties in de onderlinge verhouding der lonen dienen te worden aangebracht De regering geeft zich echter reken schap van de moeilijke 'positie van ge zinnen met kinderen beneden de verdie nende leeftijd. Om hieraan tegemoet te komen, heeft de regering een wetsvoor stel ingediend tot het uitbreiden van de kindertoeslag tot het eerste en tweede kind. Deze maatregel heeft geen stijging van de prijzen ten gevolge, omdat de noodzakelijke verhoging der premie tot 5,22 pet van het loon niet in de prijs mag worden doorberekend. Ten einde het Inhalen van de achter stand in de aanschaffing van duurzame verbruiksgoederen door minder draag- krachtlgen te vergemakkelijken, ls de wet op het consumentencrediet tot stand ge bracht. Ook daarin ligt een tegemoetkoming voor de mlnstdraagkrachtige gezinnen. Maatregelen zijn getroffen ten einde de bevolking en het bedrijfsleven in ster kere mate te betrekken bij de contröle op het naleven der prijsvoorschriften en bij het bepalen van de algemene lijnen der prijspolitiek. Ten dienste van de prijs controle worden in overleg met de arbei ders-, de middenstands- en de consu mentenorganisaties in een groot aantal plaatsen nlet-ambtelijke commissies opge richt. Deze commissies zullen van over heidswege worden voorgelicht en gedo- I cumenteerd. 1. Aardappelen zullen w ellicht goedkoper worden. 2. De groentenprijzen voor de winter worden opnieuw vastgesteld. 3. Op de versnaperingsbon wordt naar keuze ook suiker beschikbaar gesteld. Samenvattend wil de regering er nog eens met de meeste nadruk op wijzen, dat het herstel der productiviteit van de arbeid als het belangrijkste probleem moet worden beschouwd. Herstel van ons geschonden productie-apparaat en een uiterste karchtsinspanning van ieder zün hiertoe de onmisbare voorwaarden. Alleen hierdoor kan voor voldoende voeding, kleding en huisvesting worden gezorgd en kan stijging van het reële inkomen mogelijk worden. De regering roept dan ook een ieder op het zUne hiertoe bU te dragen tot heil van het gehele Nederlandse volk. Brussel. - De Amerikaanse militaire politie te Luik ls sinds Donderdagavond aan het zoeken naar een Amerikaans vliegend fort, dat volgens ooggetuigen in de buurt van het toeristenplaatsje ..Baraque Michel" in de hoge Ardennen zou zijn neergestort. Men heeft nog niets van het vliegtuig kunnen waarnemen. New-York, 4 Oct. - De president der Ver. Staten, Truman, heeft een verkla ring aangaande de ten aanzien van Pa lestina te volgen politiek afgelegd. Hij zei, dat „werkelijke immigratie" in Pa lestina noodzakelijk is, waarbij men niet moest wachten op de oplossing van het Palestijnse probleem als geheel. Truman voegde er aan toe, dat de regering der Ver. Staten alle medewerking zou verle nen. Bovendien meende hij, dat andere lan den dan Palestina hun immigratiewetten zoo moesten wijzigen, dat Joden het lantl: zouden kunnen binnenkomen Hij zou tot het congres der Ver Staten een desbe treffend verzoek richten Engelse rechters weer thuis uit Neurenberg. Lord Justice Lawrence, president van het tribunaal te Neurenberg en mr. Justice Birkett worden bij hun aan komst op het vliegveld Northolt in Engeland verwelkomd door den Lord Kan selier Lord Jowitt. VJ.n.r. Lord Justice Lawrence, mr. Justice Birkett en Lord Jowitt. Eerste klasse. Ie District EDO speelt mor gen thuis. Vermoedelijk zien de Haarlemmers kans deze keer tegen VSV wat beter voor de dag te ko men. Voor HDVSFeyenoord lijken ons de kansen gelijk verdeeld. In Rotterdam ontvangt RFC Het Gooi, waaraan de gastheren wel een zware dobber zullen hebben. DWS gaat in Dordrecht tegen Emma spelen, een wedstrijd, waar mee de Amsterdammers wel raad zullen weten. ADO tenslotte speelt op eigen veld tegen Ajax, waarbij een kleine overwinning van de Am sterdammers het meest voor de hand ligt. In het tweede district komt Neptunus tegen HBS uit. Bij deze wedstrijd in Rotterdam zullen de gastheren wel met de winst gaan strijken. Van de VolewijckersDFC is weinig te voorzien, hoewel de Amsterdammers wel de beste kan sen hebben. Blauw-WitHaarlem levert vermoedelijk geen moeilijk heden voor de ploeg uit Amsterdam op, gezien de resultaten, die Haar lem tot nu toe wist te behalen. XerxesExcelsior geeft wel een on geveer gelijke score te zien, en DHCDOS zal ook wel geen groot puntenverschil opleveren. (Van onzen Parlementairen Redacteur). Van Maandag a-s. af zuUen meer dan een half millioen Nederlanders zich naar de postkantoren moeten begeven teneinde daar de aanvraag formulieren te kopen, die nodig zijn ter verkrijging van een overheid»- crediet, een voorschot uit 's Rijks schatkist dus, voor de aankoop van kleding, schoeisel, linnengoed, keu kengerei, fietsen, fietsbanden cn nog bet een en ander. Volgende week toch begint men met de uitvoering van de Wet op het Con sumentencrediet, die kort geleden door de belde kamers der Staten-Generaal is goedgekeurd. Daadwerkelijke hulp op korte termijn biedt deze nieuwe wet voor allen, die een laag Inkomen hebben. Waar de grens ligt, valt moeilijk uiteen te zetten ln een kort artikel als dit, om dat dat varieert al naar gelang de ge meente waar men woont en de grootte van het gezin. Om echter een paar voorbeelden te noemen: Alleenstaande personen met een inkomen van niet meer dan f 21.— per week kunnen een voorschot krijgen van f 100,een gezin met drie kinderen, waar nie\ meer dan f 56.— per week in komt, heeft recht op een voorschot van f 625,—. Om aan zulk een voorschot te komen moet men zijn aanvraagfor mulier zorgvuldig Ingevuld Indienen bij de plaatselijke Dlstrictsraad, waar van het adres in elke gemeente af zonderlijk zal worden bekend ge maakt. De indiening moet geschieden tussen 14 October en 9 November. Na die datum wordt geen enkele aan vrage meer in behandeling genomen en er komt ook later geen gelegen heid meer, een beroep op de ge noemde Wet te doen als men in financiële moeilijkheden mocht ge raken. Deze Dlstrictsraad die over het al gemeen onder voorzitterschap zal staan van den Wethouder van Sociale Zaken onderzoekt, of de aanvraag gerecht vaardigd ls, en willigt daarna het ver zoek in, als blijkt, dat aanvrager aan de wettelijke voorschriften heeft voldaan. De Inwilliging geschiedt ln de vorm van de uitreiking van een voorschot- boekje waarin 24 waardebonnen van f 5, zijn afgedrukt. Deze bonnen zijn niet terstond geldig doch men verwacht, dat de eerste vier ln de loop van December van waarde zullen worden. Zij staan dan volkomen gelijk met een bankbiljet van f 5, Men kan er ln alle winkels mee beta len, aUeen krijgt men er geen geld op terug. De winkelier, die wettelijk ver plicht is, de bonnen te aanvaarden, be hoeft niet bang te zijn, dat hij ze niet In gewisseld krijgt, want elke Bank ln Ne derland ls bereid, deze bonnen terstond te verzllverai. De regeling is zo, dat men voor elke toegewezen 100 gulden een boekje van 24 bonnen ontvangt waarvan er echter maar 20 zullen worden geldig verklaard Er zal voor gezorgd worden, dat de geldig verklaring gelijke tred houdt met de bevoorrading der winkeliers. Voor bet einde van 1947 zal men alle bonnen hebben kunnen besteden. Deze voor schotten, die het Rijk 180 millioen gul den kosten, zullen uiteraard terug be taald moeten worden. De aflossing be draagt 1 per week. SÊSSsès— Een speciaal door den Engelsen professor A M. Low ontworpen racemotor, welke buiten de benzinemotor tevens door raketaandrijving wordt voortbewo gen, nam deel aan de motor-snelheidswedstrijd, die in het Wembley-stadion te Londen gehouden werd. De ontwerper (rechts) en Alec Jackson, zijn assistent, i bespreken enige details voor de proefritten. In het derde district wist vorige week Go Ahead fraai van NEC te winnen. Wij zjjn benieuwd of zij tegen Enschede hetzelfde re sultaat zullen bereiken. NECAGO VV zal voor de gastheren in Nijme gen 'n zwaar karwei worden. Quick reist naar Arnhem en zal met Vitesse nogal wat moeite hebben, terwijl de twee overige wedstrijden in dit dis trict, HeraclesTubantia en Wage- ningenBe Quick wel geen dave rende dingen te zien zullen geven. In district 4 moeit Vlissin- gen op eigen terrein tegen Helmond spelen, waarbij wij voor de Schelde- stad een kleine nederlaag durven voorspellen. Willem II krijgt tegen BW een kans op revanche; Hel- mondiaRKTW opent niet veel perspectieven en bij NACde Ba ronie DNL staat de Bredase ploeg er goed voor. LongaNOAD ten slotte geeft de gasten de beste kansen In het Noorden reist Sneek naar Veendam, wat een regelmatige uit slag doet verwachten. Heerenveen komt uit tegen Be Quick, een wedstrijd die niet veel verrassends zal opleveren, evenals bij FrisiaLeeuwarden en waar schijnlijk ook in Groningen, waar Velocitas Achilles ontvangt. Wat be treft de ontmoeting GVAVEm- men, ligt een kleine overwinning van Emmen voor de hand. En tenslotte het Zuidelijk district, waar ook al geen grote dingen te verwachten zijn, gezien de regel matige uitslagen van de vorige week. Limburgia speelt thuis tegen BW, Sitt. Boys tegen PSV en Bra- bantia tegen Bleyerheide, wat wel licht nog de verrassendste match kan worden. Bij EindhovenMaurits lijkt de kans het grootst, dat zij de punten zullen delen, terwijl de Spechten uit Eindhoven bij Juliana op bezoek gaan en mogelijk met een kleine overwinning terugreizen. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat Rudolf Hess, die door het tribunaal tot levenslang is veroor deeld', in de loop van deze maand tij delijk in een krankzinnigengesticht zal worden ondergebracht. DE VLIEGTUIGRAMP OP NEW FOUNDLAND. Nader wordt gemeld, dat bij de vlieg tuigramp op New Foundland 39 slacht offers zijn gevallen, waaronder één Ne derlander, de heer J. Snel. 9000 liter ben zine in het vliegtuig vatte vlam, waar door dit totaal uitbrandde, en de lijken waarschijnlijk niet zullen kunnen warden geborgen. De heer Snel, die al jaren in Amerika woont, was voor het eerst na 9 jaar op weg naar Nederland. FRANSE AUTORITEITEN IN DUITSLAND WEIGEREN SCHACHT C.S. TOE TE LATEN. Neurenberg - De Franse autoriteiten in Duitsland hebben, aldus Agence Fran- ce Presse, Schacht, Fritzsche en Von Papen de toegang tot hun zóne verbo den. RADIOPPROGRAMMA ZONDAG 6 OCT. HILVERSUM 1, 301 M VARA: 8. 13, 16 en 23 Nieuwsber. 9,20 Orgelspel Johan Jong. 9,45 Negentig Jaar vrije gedachten. 10,40 In de tuin der poëzie. 12,30 AVRO: Waar om ga je eigenlijk naar de bioscoop? 13,50 De spoorwegen spreken. 14,05 Boeken halfuur 15,— Hoorspel. 16.40 Sportflitsen. 17 VARA: c.c.-cabaret. 17,30 De avon turen van Ome Keesje. 18,30 (RNIO) Voor de Ned. strijdkrachten. 19,— IKOR- Studio- dienst. 20,15 Radio Philh. Orkest. 21,— Hersengymnastiek. 21,55 Detective-hoor spel. 22,35 Cabaretprogramma. 23.15 Nacht flonkeringen. HILVERSUM n, 415 ra. KRO: 9.— en 9.30 Nieuwsberichten. 8,30 Hoogmis. 9,45 NCRV gewijd muziek. 10.— IKOR kerkdienst. 12,— Gewijde muziek. 12,15 KRO „In 't Boeckhuys". 12,30 Apologie. 14,— De „Gooische Kring" op „Kareol". 16,30 Zie- kenlof. 17,— NCRV-kerkdienst. 18.30 Gr.pl. lf.45 Franse orgelmuziek. 19.30 KRO. Nieuwsberichten. 19,45 Sportflitsen: 20,— „Het biddend leger Nederland". 20,45 Ac- Itualiteiten. 21,— Kamermuziek. 22,— Nieuwsber. 22,50 Italiaanse liederen 23.15 •.Slot accoord", J^EZE week is de week van Neuren berg geweest, afrekening met Hitiers voornaamste trawanten en het vonnis is gevallen zoals men het had verwacht Alleen tan aanzien van drie beklaagden heeft de uitspraak enige verwondering gebaard. Schacht, Von Papen en Fritsche zijn zonderlingerwijze in vrijheid gesteld'. Of deze vrijheid wer kelijke vrijheid betekenen of slechts eïn symbolisch karakter dragen zal kan spoedig blijken. Voorlopig wor den deze mannen, wellicht tot hun eigen verwondering aan galg of ge vangenis ontsnapt, in „Schuftzhaft" ge houden, daar de Duitse politie gereed staat om hen weer in de kraag te pak ken. Bemind bij hun landgenoten zijn zij klaarblijkelijk allerminst. Zo gaat het; roem en bewondering vervluchtigen snel en de volksgunst is een onzeker bezit. In het artikel, dat wij in deze ko lommen publiceerden op de dag, dat het vonnis viel en die voor de oorlogs misdadigers de dag des oordeels ge worden is, hebban wij gewezen op de betekenis van deze berechting, een no vum in de wereldgeschiedenis. De we reld, schreven wij, heeft een vonnis geveld en dit houdt een waarschuwing in. J^JAAR heeft de uitsprak van Neu renberg de wereld ten volle bevre digd? Er zijn geen protesten gehoord en er is gean verzet geweest, tenmin ste niet naar aanleiding van de von nissen. Men kan zeggen, dat de uit spraak voldoet aan het rechtsgevoel aller naties, zélfs aan dat van de Duit sers. Het spreekt vanzelf dat de na- tionaal-socialistische elementen zich over Neurenberg niet hebben uitgesproken en wat de overige groep an van het Duitse volk betreft, als zij hebben ge protesteerd, dan is het niet geweest te gen het vonnis, maar tegen de vrij spraak van de bovangenoemde drie. De sociaal-democraten van Würtem- berg zijn tegen de uitspraak in yerzet gekomen, de minister-president van Beieren heeft voor Von Papen dwang arbeid in uitzicht gesteld, indien hij zich binnen het Beierse rechtsgebied mocht wagen; te Berlijn zijn protest stakingen uitgebroken; te Leipzig pro testbetogingen gehouden, enz. Maar men zij voorzichtig, men hech te niet te veel geloof aan de goede trouw van de Duitsers die deze ma nifestaties hebben ondersteund, ook al komen zij van links-georiënteerde be volkingsgroepen. Men vergete niet dat de eens zo sterke en onafhankelijke sociaal-democratie van Duitsland zich achter Keizer Wilhelm schaarde toen deze zijn volk in de eerste wereld oorlog drong. De links-georiënteerde Duitsers menen het ongetwijfeld op recht met hun Ideologie, maar als Duitsers vallen zij gemakkelijk ten prooi aan iedere krachtige imperialis tische en nationalistische demagogie. Een Duitser mag dan socialist of com munist zijn, de ervaring heeft geleerd dat hij intelligente enkelingen uit gezonderd irf de eerste plaats Duit ser is en blijft. De trouw, de beroem de „Deutsche Treue" waarop de blauw ogige, blondgelokte Germaan zo trots pleegt te zijn, draagt een ander karak ter dan de trouw zoals die elders wordt opgevat an beperkt zich ffr.-ag tot de eigen nationalistische geest, strekt zich niet uit tot de mensheid in het algemeen. gCHRIJVER dezes herinnert zich hoe hij in de zomer van 1919, ruim een half jaar na het eindigen van de eerste wereldoorlog, met- een rege ringsopdracht door Duitsland reisde en toan ruimschoots gelegenheid had de mentaliteit der bevolking te peilen. Telkens wanneer hij de mensen onder ogen bracht welke wreedheden an gru welen de Duitse troepen in België en Noord-Frankrijk hadden bedreven, aan welke rechtsverkrachting an onmense lijke gewelddadigheid zij zich schuldig hadden gemaakt, vernam hij de ver- zuchtig: „Wir haben es nicht ge- wusst". Wanneer men de heren gelo ven mocht, dan waren zij zelf misleid en zij verloochenden hun toenmaligen gevallen leider Wilhelm II even vlot als zij nu geneigd zijn den „Führer" te verloochenen. Toch heeft ditzelfde volk in beide oorlogen zijn misdadige lei ders gevolgd met slaafse volgzaam heid' an heeft het die leiders onder steund tot het einde, dat tot tweemaal toe inderdaad een bitter einde gewon den is. De Duitser tracht thans de gunst van de were'd te h"rnv>»ren d-or de geest te veroordelen welke door hemzelf in het leven geroepen en on dersteund werd. De vogelaar lokt met zoet gefluit. Men kan bij het verne men van de bekende VlanV°n slechts uitroepen: Wees op uw hoede! Byrnes heeft in zijn te Parijs, in dB Amerikaanse Club aldaar gehoudan rede grote plannen ten aanzien van Duitslands duurzame ontwapening ruchtbaar gemaakt. Zulke plannen werden ook na 1918 gekoesterd. Als man ze ditmaal maar doorzetten kant

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1