Vliegtuig stort op H.B.S. te Apeldoorn Neurenberg Vredesklanken Hors cl Oeuvre Donderdag beslis sing over gratieverzoek der veroordeelden DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA HET mag vreemd klinken te zeggen dat men in vredestijd met een ge voel van opluchting naar woorden van vrede luistert, door leidende staatslie den uitgesproken, maar er is reden te over om voor niewe internationale verwikkelingen beducht te zijn en het geluid van iedere stem dia ertoe bij draagt de politieke spanningen te ver zwakken, wordt met graagte opgevan gen. Die stemmen worden welhaast tot een koor. Sinds James Byrnes in zijn geruchtmakende rede te Stuttgart de wereld gewaarschuwd heeft, dat Ameri ka partij zou zijn indien uit de geschil punten van dit ogenblik een gewapend conflict mocht ontstaan hij heeft het riet zo onomwonden gezegd, maar de bedoeling van zijn woorden was duide lijk verzekeren de staatslieden om strijd, dat de zo zwaar bevochten vre de thans niet in gevaar verkeert. Ten minste niet in gevaar behoeft te verkeren. WEERBERICHT Groot aantal doden Sey: ss heeft geen zin in de strop Jan Derksen wereldkampioen Reünie „Prinses Irene-brigade De nieuwe textielbonnen Wij luisteren morgen naar Soekarno voorspelt revolutie in Nederland. Doodvonnis voor den ex-burgemeester van Velsen, Het laatste bezoek STADSNIEUWS Het Leger des Heils-bouwp1 an De Havencontróle arresteert Nederlander, die zich voor Duitser uitgaf BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlr.: J. Bijlsma DINSDAG 8 OCTOBER 1946. Voortzetting van de 76ste JAARGANG No. 9899. HELDERSCHE COU TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m Kleine ad vertenties c.JuttertJes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwarta f J.per post f 3.65 H* ofd red acteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredacteuren C. A Dekkers en W Kok. J)E rede van Byrnes te Stuttgart is veel meer geweest dan een bemoe diging van Duitsland. De Amerikaanse 6taatsman beloofde aan het verslagen Derde Rijk medewerking tot economisch herstel, hetgeen politiek herstel insluit. Maar was deze rede niet ingegeven door vrees voor Ruslands invloed op het gedeprimeerde Duitse volk, door vrees dus voor veldwinnend communisme? Van vele zijden is de strekking van Byrnes' wR>ord in deze geest uitgelegd. Hij heeft het Duitse volk vermaand om zich wel te wachten partij te kiezen in een strijd om de macht tussen West en Oost-Europa en hij heeft geweigerd de Poolse grens te erkennen, zoals deze thans door de Polen en de Rus sen voo 'opig vastgesteld is en die Duitsland van een belangrijk industriëel gebied berooft. Dit alles kon nloeilijk worden misverstaan. De woorden wa ren tot de Duitsers gericht; de diepere zin raakte Rusland. J-JET ia voor de Sovjet-Unie een hard gelag. Rusland heeft in de oorlog en tot verlichting van de taak der Weste lijke bondgenoten zware offers ge bracht. Jarenlang heeft het de geweldi ge stootkracht der Duitse legers moe ten opvangen, terwijl Engeland zich, met Amerika's steun, op de invasie voorbereidde. Het heeft Polen bevrijd en Berlijn ten val gebracht. Nu trach ten zijn bondgenoten de politieke voor delen te besnoeien waarop het recht meent te hebben. Zij werken Rusland tegen op de Bal- kan, zij ontzeggen Rusland nog steeds de rechten op de Dardanellen waarop het aanspraak meent te mogen maken. Een Amerikaanse vloot een afdeling kruisers, een eskader torpedojagers en het vliegtuigmoederschip „Franklin D. Roosevelt" kruist in de Middellandse Zee en ondersteunt demonstratief de politiek der Westerse democratieën, en de Amerikaanse minister van Marine heeft onomwonden verklaard, dat de schepen nog enige tijd in die wateren zullen blijven. Hoe lang? Tot Amerika en Bpgeland hun plannen ten aanzien van de Balkan hebben doorgezet? JNTUSSEN heeft Stalin g proken. Wij hebben van zijn woorden reeds gewag gemaakt. Ik geloof niet, heeft hij ge zegd, dat Engeland en Amerika een ka pitalistische omsingeling vah de Sov jet-Unie kunnen doorvoeren, zelfs in dien zij dit wensten, en ik kan niet be vestigen dèt zij het wensen. En hij heeft als zijn overtuiging te kennen gegeven, dat een blijvende samenwer king van de Westerse democratieën met de Sovjet-Unie mogelijk blijft. Woor den waarvan de vredelievende strek king onmisbaar is. Na Stalin heeft An- thony Eden verklaard, dat de overgrote meerderheid der Britten nog steeds vriendschappelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie wenst en ook Bevin, de te genwoordige Engelse minister van Bui- y tenlandse Zaken, heeft gezegd geen oorlog te verwachten op korten termijn, mits men het aan de conferentie-tafel maar eens kan worden. Een voorbehoud dat overigens een beetje dreigend klinkt. Verder heeft Smuts de verze kering gegeven, dat Rusland, Amerika noch Engeland reden heeft een nieuwe oorlog te begeren en Byrnes heeft nog eens te Parijs bevestigd, dat Amerika geen agressie tegen Rusland beoogt. Stalin, Eden, Bevin, Byrnes, Smuts, zij verzekeren om strijd dat men geen nieuwe oorlog te duchten heeft. Laten wij hopen dat het zo is. U. GREPEN uit het nieuws. Een rijwieldief te Heemstede, die niet kon zwemmen en zich desondanks bij de achtervolging door de politie in heet water begaf, is hierij verdronken. Te 's-Gravenhage is bij avond 'n 47-jarig koopman door drie jonge man nen op straat overvallen. Zij beroof den hem van een portefeuille, inhou dende f 1700 benevens een gouden hor loge. De daders zijn gearresteerd. NOORD-OOSTELIJKE WIND Weersverwachting, geldig tot heden avond: Matige Noord-Oostelijke wind, over drijvende wolkenvelden, overwegend droog weer, vrij koud. Te Apeldoorn is Maandagmorgen een Nederlands militair vliegtuig op een christelijke HBS gestort. De bran dende benzine vloeide over het ge bouw en zette dit in lichter laaie. De kinderen holden, verscheidene met brandende kleren naar buiten. Er zijn tal van leerlingen gedood. Hoe de ramp plaats vond. De bestuurder van het vliegtuig, dat van het vliegveld Valkenburg afkomstig is, maakte kort na elf uur enige kunst stukjes over de omgeving van de Jacht- laan, waar zijn ouderlijke woning ligt. Daarbij kon hij, na een zogenaamde rol, het toestel niet snel omhoog krijgen, raakte met zijn linker vleugel de nok van het dak van het gymnastieklokaal der christelijke H. B. S. aan de Jacht- laan, waar op het ogenblik circa 25 leerlingen, allen jongens, onder leiding van den leraar, aan het turnen waren. De gevolgen waren ontzettend. De linkervleugel brak af en de inhoud en de zich daarin bevindende ben zinetank werd door een gat in het dak in het gymnastieklokaal geworpen, dat onmiddellijk volkomen in brand stond De brandende benzine deelde zich aan de toestellen en de kleding der kinderen mede, waardoor deze zeer zware brandwonden opliepen en sommigen van hen direct werden gedood. Binnen enkele minuten was hulp aanwezig. Men slaagde er, met behulp van schuimblussers, vrij spoedig in 't vuur te doven, maar inmiddels hadden vrijwel alle leerlingen brandwonden opgelo pen. Zo goed als allen moesten dan ook naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar bij aankomst vier hunner reeds bleken te zijn overleden, terwijl voor het leven van verschillende anderen moet worden gevreesd. Zoals vrijwel niet anders kon worden verwacht, bleek de bestuurder van het vliegtuig, wiens lijk enkele tientallen meters verder met de brandende resten van de machine werd gevonden, op slag gedood. Tragische bijzonderheid. Naar wij nader vernemen, heeft de moeder van den vlieger het ongeluk zien gebeuren. Zij werd door een beroerte getroffen en stierf. De naam van den vlieger is sergeant-vlieger M. W. D, Christern. Het toestel was een z.g. „Fire-Fly". Hij was voor zijn eerste solovlucht van het vliegveld Valken burg opgestegen, met order een half uur in de omgeving te vliegen, om ver trouwd te geraken met het toestel Hij had dus in de omgeving van Apeldoorn niets te maken en is geheel op eigen gezag daarheen gevlogen, met, het vo- rengemelde gevolg. Slechts twee leerlingen ongedeerd. In de loop van de middag is het aantal slachtoffers dat tot negert* doden was gestegen, t.w. de 21-jarige ser geant-vlieger en 8 leerlingen van de christelijke H.B.S., met één vermeer derd. De overige zeventien slachtoffers, die in de beide ziekenhuizen zijn op genomen, zijn merendeels zwaar ge wond, zodat de vrees bestaat, dat het aantal doden nog zal stijgen. Slechts twee leerlingen wisten on- gi deerd uit de vuurzee te ontsnap pen. HU doet een beroep op Koningin Wilhelmina. NEURENBERG, 7 Oct. - Volgens een bericht van het Agence France Presse heeft Seyss-Inqnart, door het Neuren- bergse tribunaal ter dood veroordeeld, een beroep gedaan op Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, om te Intervenië ren ter verkrUging van een verzachting van zUn vonnis. Seyss-Inquart heeft een brief gezonden aan Koningin Wilhelmina, waarin hij Hare Majesteit verzoekt te zijnen gunste te Interveniëren bij de Gealliëerde Be stuursraad, die op het ogenblik te Berlijn beraadslaagt over de door de veroordeel den ingediende gratieverzoeken. Seyss-Inquart beroept er zich op In zUn verzoekschrift, dat hU door persoon lek ingrijpen het Nederlandse volk ram pen zou hebben bespaard. Voorts be roept hU zich op menslievende maatre gelen, die onder zUn bewind ten bate van het Nederlandse volk zouden zUn ge nomen. Een speciale verslaggever van A.N.P- Sport meldt uit Zürich: Hedenochtend vond de finale plaats om het wereldkampioen schap sprint- professionals. Derk sen slaagde er in van den Frans man Senfftleben te winnen en behaalde daarmede het wereld- Kampioenschap sprint proffessio nals. Het ligt in de bedoeling binnen afzien bare tijd een reünie te houden van al diegenen, die gedurende de periode 1940— 1944 bij het eskadron pantserwagens of bij de verkennersafdeling van de Kon. Nederlandse brigade „Prinses Irene" ge diend hebben. Hiertoe wordt een ieder verzocht zijn naam en adres op te geven bij den maj jhr. J J G Beelaerts van Bloklandt, pan' serschool Amersfoort. Oude punten blijven geldig. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met Ingang van 7 October 1948 de volgende bonnen van de In omloop zijnde textlelkaart VA 605, VB 605. yc 605, VD 605, VE 605 geldig worden. De letterbonnen B en C, elk ter waarde van 8 punten; de nummers 121 tm. 190, elk ter waarde van 1 punt. Het Ugt in de bedoeling in de eerste maanden van 1947 wederom een beperkt aantal textielpunten geldig te verklaren, ten einde de bevolking In degelegenheid te stellen met gebruikmaking van de reeds geldige, gespaarde en nog te sparen punten ook zogenaamde grote stukken aan te schaffen. Hierbij zij opgemerkt, dat de reeds geldig verklaarde punten van de textlelkaart geldig blijven. Doordat de bestuurder van een militaire auto verblind werd door een tegenligger reed hij op de verkeersweg tussen Hocister en 's-Gravenhagê op 3 jongens in, die vrijwel op slag gedood werden. WOENSDAG 9 OCTOBER 1946. HILVERSUM I, 301 M. VARA 7, S. 13, 18, 20 en 23 Nieuwsberichten. 7,30 Mu ziek bij het ontbijt. 10 VPRO Morgenwij ding. 10,20 VARA Voor de vrouw 11 Gr.- platen 12— Orgelspel Johan Jongè 12.50 Nederlandse koorzang. 14,16 Kamermu ziek. 15 Voor de jeugd. 17,15 Clarinet en piano. 17,45 The Minstrels. 18,30 Voor de Ned, Strijdkrachten. 19,30 VPRO Dingen, die je vasthouden. 20,15 VARA Radio Philh. Orkest, 21,15 Hoorspel. 22,45 Gees telijk leven. HIVERSUM n, 415 M. NRCRV 7, S, 13, 19, 20 en 22 Nieuws. 7,45 Woord voor de dag. 8,15 Morgenconcert. 9 Voor zieke Jongeren. 10,30 Morgendienst. 11 Piano recital. 12,15 Mandollnata. 13,15 Orgelcon cert. 14,50 Berliner Philliarmoniker. 15,30 (HNIO) Vierhandig pianospel. 16 Zang- rccital. 16,35 Voor jongens en meisjes 17,45 (RNIO) Rijk over zee. 18,40 piano. 19,30 Engelse les. 20,05 Mannenkoor, 20,50 Historiscne verbondenheid, 21,10 Omroep orkest. 22,15 Actueel geluid. 22,45 Avond- overdenking. 23 Late Schubertiade Het Republikeinse persbureau Antara bericht uit Ejogjakarta het volgende: In 'n toespraak tot een Inter-Azia- tisch Jeugdcongres heeft Soekarno gis teren te Djogja onthuld, dat hij in Juli 1942, kort na de landing van de Japa nezen op Java, 'n geheime samenkomst met Hatta en Sjahrir ten huize van Hatta te Batavia heeft gehad. Onmid dellijk na zijn terugkomst uit zijn bal lingschap op Sumatra had hij zich tot Hatta en Sjahrir gewend om te beraad slagen over de stappen, die tijdens de Japanse bezetting moesten worden on dernomen om tot de voltooiing van de Indonesische revolutie te komen. Soekarno deelde verder mede, dat de toen getroffen overeenkomst hem uiter lijk aan de zijde der Japannezen deed staan, welk feit verantwoordelijk was voor den verschillende zijden verspreide laster, welke hem als collaborateur brandmerkte. Hij verklaarde, dat zijn ostentatieve collaboratie met de Japan nezen een van de „onvermijdelijke fac toren" was, welke noodzakelijk voor de verwezenlijking van de Indonesische revolutie waren. Soekarno deelde ook nog mede, dat „indien het Indonesische geschil niet zo spoedig mogelijk geregeld wordt, Ne derland zelf in het begin van het vol gend jaar in een revolutie zal worden gestort". Gistermiddag sprak het Amsterdam se Bijzondere Gerechtshof over den oud-NSB-burgemeester van Velsen, Tjeerd van der Weide, het doodvonnis uit, conform de eis welke de procu reur-fiscaal, mr. N. J, G, Sikkel, op 23 September stelde. Van der Weide kreeg het recht tot beroep in cassatie. In het Aquarium. Ik was Juist bezig mijn voelsprieten te poetsen en mijn scharen te slijpen, toen ik door de ruit van het aquarium weer <nige dier gedrochtelijke schepsels ontwaarde, die wij met de naam mens hebben gedoopt. »tWat zijn zij lelijk", zuchtte de groene Zee-roos. „En wreed!" kraste de Garnaal. „En ze liegen dat ze zwart zien", riep een kleine Haai, die uit zijn school kwam klappen. „Hebben ze ons niet beloofd, dat Hitier en Göring naar de haaien zou den gaan? Hoe hebben wij op dat vette hapje gevlast!" „Zwart is anders een mooie kleur", klonk het ietwat slijmerig uit de bek van de Inktvis, die met zijn ziügnapjes te spelen zat, „ik heb niet over de men sen te klagen". „Niet te klagen?" protesteerde de Ha ring verontwaardigd. „Niet te klagen? Ze moesten Jou maar eens kaken!" „Je bent gruwelijk ondankbaar", be rispte hem de Rgling. „Zij geven je nog wel de ere-naam „Zee-banket". Zij hebben hun gebreken, zeker, maar zij beteren zich. Zelfs op de tram staat te genwoordig: Verboden te roken!" „Och, jij", riep de Schelvis, „Jij hebt een hoofd als een garnaal". „Dat is een belediging, dat neem ik niet, en zeker niet van iemand met schelvisogen!" gilde de Garnaal. „Houd Jullie je toch bedaard", klaagde een Schol, die, in zijn dutje gestoord, uit het zand oprees en het als een sluier weg liet Vloeien. „Neem de mensen zo als ze zijn." „Wat een platte opvatting", kirde het Zeepaardje, dat zijn staartvinnen als een raadje dartel draaien liet. „Kijk ze er toch eens onnozel uitzien", lispelde de Oester, die door de spleet tussen zijn schelpen gluurde. „Die dik ke man daar links heeft een neus, zo rood als een kreeft." Ik voelde dat ik een kleur kreeg. „Laat de mensen met rust", waarschuw de ik. „Zij zijn misschien wel lelijk en wreed en dom en lui, maar zij hebben zeker ook wel wat goeds. Ik zal hun ge daante aannemen en een tijdje onder ze leven. Ik zal ze observeren, met mijn sprieten aan de tand voelen en als het nodig is een beetje knijpen met mijn schaa*. En ik zal van mijn bevindingen verslag uitbrengen in de krant". Toen waggelde ik ruggelings naar huis. KREEFT. joer •anx- BERLJIN, 7 Oct. (DPD) - De beslis sing over de door de te Neurenberg veroordeelde oorlogsmisdadigers inge diende verzoeken om clementie zal a.s. Donderde door d. Gealliëerde Be stuursraad genomen worden, indien althans de Raad niet tevoren in bij zondere zitting bijeenkomt, aldus beeft generaal Clay, de plaatsvervangende Amerikaanse militaire bevelhebber In Duitsland, op een persconferentie medegedeeld. Clay verklaarde verder, dat naar zijn me ning de drie vrijgesprokenen niet opnieuw gearresteerd kunnen worden, voordat zij eventuëel door een Duits zuiveringstribu naal schuldig verklaard zijn, en dat zij niet als hoogverraders van de wetten van de Duitse staat voor een Duits ge rechtshof gebracht zouden kunnen wor den, daar thans geen Duitse staat bestaat. Generaal Clay noemde de Duitse protes ten tegen de mildheid van het Neuren- bergse tribunaal een gezond teken, dat Duitsland op weg is naar de democratie. Hij verklaarde voorts, dat de leden der SA thans zouden worden vrijgelaten, ten gevolge van de uitspraak van het Neuren- bergse tribunaal, maar dat de meesten van hen voor Duitse denazificatietribuna- len zouden moeten verschijnen. Een aantal Amerikaanse rechters en ad vocaten zal binnenkort in Duitsland arri veren, om in de Amerikaanse zóne, en wel te Neurenberg, de vervolging van andere oorlogsmisdadigers ter hand te nemen. Voor het laatst.... De te Neurenberg veroordeelden mogen hun vrouwen nog eenmaal gedurende een uur zien, zo zij daartoe de wens te ken nen geven. De enige beschuldigde, die ook gedu rende de drie weken dat het gerecht zich Frau Göring voor een Duits Tribunaal Volgens radio Frankfort zal Frau Emmy Göring, echtgenote van den veroordeelden nazi-leider, door *een Duits tibunaal gedaagd worden. Een Duits tribunaal gedaagd worden. Een radio Frankfort wordt aangehaald, heeft verklaard, dat Frau Göring persoonlijk voordeel heeft getrokken uit de ondernemingen der nazi partij. op het vonnis beraadde, zijn echtgenote niet heeft gezien, is Rader. Volgens diens verdediger heeft de Gealliëerde Bestuurs raad in Berlijn frau Rader wel toestem ming voor de reis naar Neurenberg ver leend. Al haar papieren zijn in orde. Zij is echter tot dusver niet in Neurenberg aangekomen. Frau Rader woont in de Russise zóne van Duitsland. Tien voormalige Duitse admiraals heb ben een verzoek om gratie voor Rader tot de Gealliëerde Bestuursraad gericht. Speciaal tribunaal voor Schacht e.s. De regering van Beieren is voornemens een speciaal denazificatie-tribunaal in te stellen ter berechting van de te Neuren berg vrijgesproken Sfllacht, Von Papen en Fritzsche. DE GRAVEN DER TERECHT- GESTELDEN. Kempner, die verbonden was bij de Amerikaanse prosecutie te Neurenberg, heeft te Philadelphia verklaard, dat de tot de strop veroordeelde Nazi's na hun terechtstelling in geheime graven be graven zullen worden „om bedevaarten van vurige Nazi's te voorkomen". „Het tribunaal moet er voor zorgen, dat er geen opgravingen plaats vinden, zoals met het lijk van Mussolini is gebeurd", aldus Kepipner. HET NIEUWE OUD-DEN HELDER. Een foto van de maquette, die door de Gemeentelijke Dienst van Openbare Werken is vervaardigd van het toekomstige Oud-Den Helder. Op de voorgrond van deze maquette, die gemaakt is op schaal 1:333, is de bestaande Singel-bebouwing zichtbaar. In het midden de Ned. Herv. Kerk; het driehoekige ter rein erachter is een ruime speeltuin. Op de achtergrond de dijk, met aan de voet ervan een drietal hofjes. Zo men ziet zijn in alle straten bomen geprojecteerd. Deze maquette stond in de Donderdag 3 October jl. gehouden raadsver gadering geëxposeerd Het ligt in de bedoeling ook een maquette te laten maken van de ontworpen Kanaalweg- bebouwing, die zoals men weet nog aan enige critiek onderhevig is. In ons nummer van 20 September schreven wij reeds iets over het bouw plan van het Leger des Heils. Daarin werd medegedeeld, dat de laatste jaren de belangstelling voor het Leger zo danig is toegenomen, dat de Leger- zaal te klein is geworden. De mensen moeten vaak worden teruggestuurd! Het Leger des Heils heeft naar oplossing gezocht. Achter de zaal ligt een ongebruikt stuk grond, en dat wil men nu gebruiken om de zaal uit te breiden. In een Zondagavond in het gebouw Palmstraat gehouden bijeen komst, waar zeer vele belangstellen den aanwezig waren, is de zg. bouw plan-commissie geïnstalleerd, die tot taak heeft de nodige gelden voor deze verbouwing bijeen te brengen. Zij, die hun steun aan dit bouwplan willen verlenen, kunnen dit doen door een bijcrage ineens of door een maan delijkse bijdrage, desgewenst te storten op het gironummer van het Leger, 439164. Ook geblokkeerd geld kan worden overgemaakt, an wel op de re kening van het Leger des Heils bij de Nederl. Middenstandsbank. De con tante maandelijkse bijdragen zullen door de leden van een zg. schakelploeg worden- afgehaald. Tot leden van de bovengenoemde bouwplan-commissie zijn benoemd en door majoor Hordijk geïnstalleerd de heren J. J. Vermeulen, voorzitter; G. j. Geus, le penningmeester; W, van Doom, 2e penningmeester; j, Slot, hoofd schakelploeg en de dames A. Wit, le secretaresse en T. de Klerk, 2e secretaresse, Wanneer deze bouwplan-actie slaagt, zal het Leger heel spoedig de be schikking hebben over een keurige zaal met niet minder dan 400 zitplaat sen! Al geruime tijd liggen er nu een paar Amerikaanse sleepboten in onze haven. Aan boord daarvan bevindt zich, zoals wij reeds schreven, een «internationaal gezelschap. Onze havencontróledienst houdt daar om juist een wakend oog op alles, wat deze schepen betreft. Oorlogsschepen van buitenlandse, bevriende mogendhe den, worden vanzelfsprekend niet ge controleerd, maar deze schepen, die weliswaar tot het Amerikaanse leger behoren, doch met een niet- Amerikaanse bemanning varen, worden wel gecontroleerd. Er moest dus een lijst van de beman ning overgelegd worden. De havencon tróledienst vergelijkt dan de namen met de monsterrol en de zeemansboekjes en gaat na, of alles klopt. Dit gebeurde ook met de bemanning van deze sleepboten. Bovenaan een der bemanningslij sten stond: C. Verhaar, geb. 29-8-1902, Kapitein, Duitse Natio naliteit. Omdat je tegenwoordig niet voorzichtig genoeg kunt zijn, werd door de Grenswacht nagegaan, of misschien een van de op de bemanningslijsten vermelde namen in het opsporings register voorkwam De eerste de beste naam bleek al raak te zijn. Een zekere mijnheer Verhaar, wiens voorletters en geboortedatum volkomen met die van dezen kapitein overeenstemden, werd gezocht door de Nederlandse justitie, met dat verschil, dat de gezochte Neder lander was. Nu stond de havencontröle nog voor een moeilijkheid. Het is bij de bestaande wetgeving verboden iemand aan boord van een buitenlands schip te arreste- ran, er moest dus eerst met den Ame- rikaaps£a commandant afgesproken worden, dat hij dezen Verhaar even de wal op zou sturen. Dit gebeurde, en de Haven- contrólemensen vingen hem op, met het verzoek „even mee te gaan naar het Douanekantoor", omdat ze hem even wat wilden vragen. Toen hem daar bout portant werd gezegd, dat hij een Nederlander was, be kend» Verhaar. Hij was lid van de NSB geweest en had van 1941 tot 1945 bij de Duitse Topografische dienst gewerkt. In December lfii4 had hij zijn vrouw en vier kinderen naar Duitsland laten ko men, en sinds de bevrijding was hij als burger in dienst als kapitein bij het Amerikaanse leger. Verhaar is nu ingesloten In het Poli tiebureau, waar hij wacht tot men hem vanuit Den Haag zal komen halen, want de P.R.A. aldaar heeft al een heel dossier voor hem klaar liggen. Dit is voorwaar een mooi succesje. Onze complimenten aan de mannen van de Havencontröle. ZUIVERING RIJKSWERF. Bij beschikking van den minister van Marine is in overeenstemming met het advies van de Commissie van Ad vies Zuiveringsbesluit 1945, de schor sing van J. W. Grootendorst, beambte van politie 1ste klasse Rijkswerf, en van H. Voorbrood, schrijver 2de klasse Rijkswerf, met ingang van 21 Septem ber jl. opgeheven. Met verlies van alle rechten zijn uit 's Rijks dienst ontslagen de volgende leden van het personeel van de Rijks werf, met ingang van de datum, die achter de naam van betrokkene- is vermeld: E. Griek, sjouwer, 5 Septem ber 1943; D. J. Hendriks, matroos 1 October 194$; A. H. Hoekstra, hulpbe ambte van politie, 5 Mei 1945; N. H, Kat, leerling-ketelmaker. 18 Juni 1944; P. F. de Ley, halfvakman-timmerman, 22 April 1942; B. Schenk, leerling wal- bedrijf, 1 October 1944; J. de Wijn, matroos walbedrijf, 30 April 1944.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1