Spaak over de redesconferentie De vliegtuigramp te Apeldoorn De Kilima-Hawaiians en Alex de Haas in Casino Hors d Ouvre DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WARINGEN EN ANNA PAULOWNA De Conferentie te Batavia WEERBERICHT Publiek is te pessimistisch Installatie Nat. com. tot samenwerking met voedsel- organisatie der V.N. Hirohito oorlogsmisdadiger? Vrederechters gevonnist Weer een vliegtuigongeluk Executie der zestien op 16 Oct Verzending van pakketten voor de Marinemannen Stadsnieuws Diefstallen Degrelle in Columbië? BUREAU: Koningstraat 7S-90 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma WOE.VSDAG 9 OCTOBER 1944. Voortzetting van de 70ste JAARGANG No. 989L HELDERSCHE COURA TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot IS woorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen, per kwartaa f 3.—. per post f J.06 0 H' ofdredactenr: M. H. I. üyldert. Rayon redact en ren C. A. Dekken en W. Kok. Terwijl Nederlands Indië, als tot onze overzeese gebiedsdelen behorende, deel uitmaakt van het koninkrijk, Is daar een republiek gevormd, met Soekarno als president en Sjahrir als kabinetsforma teur; en vertegenwoordigers van het ko ninkrijk zijn te Batavia besprekingen begonnen met vertegenwoordigers van de republiek, over het mogelijk vrij en zelfstandig bestaan der republiek bin nen het kader van het koninkrijk. Het is. men moet het toegeven, een zonderlinge verhouding, waarin beide partijen zijn geraakt. Men kan zich op het simplistische standpunt plaatsen dat Soekarno, de republikeinse president, een collaborateur is geweest tijdens de oorlog met Japan en dat de republiek inderdaad de onwelkome nalatenschap is van den inmiddels onschadelijk ge- maakten Japansen overweldiger. Ware zij echter niet meer dan dit, men mag aan nemen dat zij dan na de ineenstorting van Japan uiteengespat zou zijn als een zeepbel. Men moet het feit hoe inge wikkeld het de situatie ook maakt onder ogen zien, dat de republiek de Japanse bezettingstijd bezwaarlijk zou hebben overleefd indien zij niet beant woordde aan een nationalisme, dat in brede kringen der Indische bevolking wortel heeft geschoten. Dat deze nationalistische beweging zich echter niet overal in de Archipel even duidelijk en even onverzettelijk heeft geopenbaard, ja, zich in vele stre ken t^fnauwernood gelden doet, terwijl zij weer in andere tot fanatieke exces sen heeft geleid, maakt het voor beide partijen, de republikeinen en de ver tegenwoordigers van het koninkrijk, moeilijker dan ooit om te geraken tot een grondslag van verstandhouding, tot een Jjasis voor vreedzaam overleg. Bij de besprekingen, welke Maandag te Batavia tussen de Commissie-Ge neraal en de vertegenwoordigers der jem.'btiek en inge''»,iJ Lo-d Kil- arn, den Engelsen bemiddelaar, geopend Zijn, zal men mue.eu nachten zulk een grondslag van verstandhouding te vin den. Dat met die besprekingen een aan vang is gemaakt is op zich zelf een verheugend feit. Het is zeker hard voor allen, die sinds Pearl Harbour in de strijd tegen Japan goed en bloed ten offer hebben ge bracht, en voor vele landgenoten met hen, dat er geen mogelijkheid is geweest de orde en rust in ons schoon eilanden rijk te herstellen en dat nu onderhandeld moet worden met vertegenwoordigers van mannen, die hun opkomst en machts positie aan Japan te danken hebben. De trots en het onafhankelijkheidsgevoel van menig rechtgeaard Hollander komt .daartegen in opstand. Maar wie de za ken in hun gecompliceerde constructie dieper ziet is geneigd daartegenover te stellen: dat het nationalisme, hetwelk in de vorming der republiek tot uitdruk king gekomen is, als een symptoom van deze -tijd moet worden beschouwd en dat het zich toch vroeg of laat zou heb ben geopenbaard. Vermoedelijk hebben de oorlog en de Japanse overheersing het proces slechts verhaast. Overtuigingen en inzichten hier te lande staan, wat onze houding ten opl zichte van de republiek betreft, scherp tegenover elkaar. Waarschijnlijk zullen zij ook te Batavia niet minder scherp worden omlijnd. De onderhandelingen hebben thans een aanvang genomen en zij zijn geopend in verzoenende geest. Laat ons hopen, dat zij ertoe zullen lei den dat de vrede in Insullnde spoedig wordt hersteld en op een wijze die vruchtbare en vreedzame samenwerking tussen de volken van Oost en West voor geruimen tijd waarborgen kan. Wij ge voelen, moet Soetan Sjahrir hebbe l ge zegd, dat wij op de drempel voor een oplossing der geschilpunten staan Mis schien zal het spoedig mogelijk zijn over die drempel heen te stappen. U. BEËDIGING MAR VA-OFFICIEREN Op Donderdag 10 October a.s. tussen 10 uur en half elf zullen in de oude Alexander-kazerne te Den Haag drte Marva-offlcleren worden beëdigd door de chef wAi de Marine-Vrouwen-Afdeling de hoofdofficier marva 2e klasse, mej. H van' Slooten. Het zijn de marva-officieren 4e klasse C Eabius, Jkvr. B. C. C. Quar les van Ufford en G. Cortenraad. POST VOOR MILITAIREN ONDERWEG NAAR INDIë. Correspondentie bestemd voor de mi litairen aan boord van het ms. Bloem fontein behoort uiterlijk 11 October a s om 21 uur te Amsterdam c.s. te zijn bezorgd, om nog gedurende de reis in een aanloophaven aan de betrokkenen te kunnen worden uitgereikt. Voorts zal nog een verzending plaats vinden op 31 October a.s. Hiervoor be horen de stukken uiterlijk 30 October om 21 uur in Amsterdam C.S. te zijn. In het algemeen moeten de stukken respectievelijk op 10 en 29 October ter post worden bezorgd. De postkantoren verstrekken hierover alle inlichtingen. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot heden avond: Overdrijvende wolkenbanken, afge wisseld door perioden van heldere hemel. Noord-Oostelijke tot Noorde lijke wind, overdag matig. Droog, vrij koud weer. De plenaire vergadering der Vre desconferentie is gisteren bijeengeko men onder voorzitterschap van Molo- tof. Spaak (België) zeide, dat naar zijn mening het pessimisme en de bezorgd heid van het publiek over het ver loop van de conferentie sterk over dreven zijn. De pers, aldus Spaak, is slechts op sensationele berichten uit en doet niets ter bestrijding der pes simistische negingen. „Het is verre van mij te verklaren, dat alles wat de conferentie heeft ge daan ook volkomen juist is geweest, doch het Is een onrechtvaardigheid ons werk te beoordelen zonder reke ning te houden met de omvang van cnze taak". SPAAK Spaak vroeg zich af, of het noodzake lijk en verstandig was, dat de grote mogendheden zich compromitteren door de voorstellen, die zij de conferentie hebben gedaan. Deze voorstellen nemen in feite de vorm aan van een besluit nog vóór zij zijn besproken. Een der gelijke handelwijze verlamt het initia tief en de samenwerking van de zijde der kleine landen. Spaak zeide, dat, hoewel hij het niet steeds met de Joegoslavische delegatie was eens geweest, hij het vuur bewon derde, waarmede zij haar standpunt naar voren had gebracht en dat hij vaak teleurgesteld was geweest, wan neer dergelijke pogingen waren ge doemd te mislukken door een van te voren samengestelde oppositie, zonder dat alle argumenten objectief waren beoordeeld. Spaak verklaarde, dat zul ke fouten zouden zijn voorkomen, in dien de rechtstreeks geïnteresseerde landen in de eerste stadia van bespre king nauwer bij het werk van de Grote Vier betrokken waren geweest. Hij hoopte, dat er bij het vredesverdrag met Duitsland anders zou worden ge handeld. Tempo dient versneld. Spaak merkte verder nog op, dat het werk in het begin te langzaam vorder de, waardoor het tempo later te snel moest worden. H-. vond dat de Griekse zaak meer aandacht had verdiend en was teleurgesteld over het feit, dat de Nederlands-Belgische voorstellen, strek kende tot opneming in het vredesver drag van de overeenkomst tussen Italië en Oostenrijk inzake Zuid-Tyrol, niet waren aanvaard. Hij sprak de hoop uit. dat de plenaire vergadering alsnog tot opneming van de voorstellen zou be sluiten. De aan Italië opgelegde verplichtin gen vormden volgens Spaak een te zware last, die eeti gevaar voor de toe komst opleverde. Vervolgens sprak Wincenty Rzymos- ki, de Poolse afgevaardigde, over het vredesverdrag met Italië. Hij deed een beroep op de Raad van Ministers der Grote Vier om het be sluit inzake Triëst nogmaals te over wegen en met de Joegoslavische voor stellen rekening te houden. Rzymowsky steunde de critiek van Joego-Slavië ten aanzien van het sta tuur voor Triëst. De Poolse afgevaardigde was er ze ker van, dat de vriendschap tussen Italië en Polen tot nieuwe bloei zou kunnen komen, als het eerste land zich van de overblijfselen van 25 jaar fascis me had bevrijd. De Griekse premier, Tsaldaris, nodig de de conferentie uit de beslissing der commissie voor Italië, dat de conferen tie niet bevoegd was de Griekse aan spraak op Noordelijk Epirus te behan delen, te herroepen. Hij drong er te vens op aan, dat de beslissing der com missie. volgens welke het eiland Saseno in de Adriatische Zee aan Albanië zou komen, zou worden verworpen en dat het eiland aan Griekenland zou worden gegeven. D! vergadering werd tot later op de dag verdaagd. Verklaring van Bevin. In de middagzitting legde Ernest Be- vin, die voor de eerste maal als leider der Engelse delegatie in de vredescon ferentie het woord voerde, de volgende verklaring af: „Welke besluiten ook zullen wor den genomen, men kan niet zeggen, dat de confrentie en de wereld deze keer de feiten niet in handen hebben. Ik ben ervan overtuigd, dat de Raad van Ministers van Buitenlandse Za ken bij zijn bestudering van de aan bevelingen en besluiten van de con ferentie hieraan een steun en een goede leidraad bij de voorbereiding van de uiteindelijke tekst zal hebben' hebben." Hedenmorgen is in het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening het nationaal comité tot samenwerking met de voedsel- en landbouworganisa tie der Verenigde Naties door minister president Dr. Beel geïnstalleerd. Dr. Beel heeft daarbij een uitvoerige rede gehouden warbij hij de totstandkoming der organisatie memoreerde. De Sowjet-Unie heeft aan het Inter nationaal tribunaal voor het Verre Oos ten de eis gesteld, dat keizer Hirohito van Japan als oorlogsmisdadiger moet worden beschouwd. Doordat de bestuurder van een militaire auto verblind werd door een tegenligger reed hij op de verkeersweg tussen Honster en 's-Gravenhage op 3 jongens in, die vrijwel op slag gedood werden. Gisteren deed het Tribunaal te 's-Gra- venhage uitspraak in de zaken tegen de drie gewezen vrederechters en/of leden van het Vredegerechtshof, t.w. mr. A Semplonius, mr P. van der Grijp en mr. H A. Helb. Aan mr Semplonius was, behalve het lidmaatschap van de NSB, het Rechtsfront en de NVD, colporteren met en geabon neerd zijn op Volk en Vaderland en Na tionale Dagblad ten laste gelegd, alsmede het bekleden van de functie van Raads heer in het Vredegerechtshof te 's-Gra venhage en die van procureur-generaal bij het Vredesgerchtshof te Leeuwarden. Het advies van het Tribunaal luidde: in ternering tot IS April 1947, ontzetting uit de rechten om bij de gewapende macht te f dienen, om ambten of het beroep van ad vocaat en procureur uit te oefenen, ter wijl aan verdachte voorts de kiesrechten werden ontzegd. In de zaak tegen mr. P. van der Grijp, die vrederechter was geweest te 's-Gra venhage, terwijl de dagvaarding voorts het lidmaatschap van de NSB en Neder lands Duitse Cultuurgemeenschap ver meldde, werd een heropening van het on derzoek gelast, waarbij tevens de geestes gesteldheid van verdachte nader onder zocht zou worden. Mr. H. A. Helb. tijdens de bezetting Vrederechter en Raadsheer in de Hoge Raad, was geen lid geweest van de NSB. Evenals in de zaak tegen mr. Semplonius. achtte het Tribunaal ook hier bewezen, dat verdachte zich desbewust in strijd met de belangen van het Nederlandse volk had gedragen. Zijn vermogen werd gedeeltelijk verbeurd verklaard, terwijl het Tribunaal, thans mede rekening hou dende met de leeftijd van verdachte, on middellijke invrijheldsstelling gelastte. Helb behield de belde kiesrechten. SAN FRANCISCO, 8 Oct. (Reuter). Een viermotorige DC-4 van de Amerikaanse Luchtvaartmaatschappij is heden op onge veer 1.5 km. afstand van de luchthaven Cheyenne, de hoofdstad van Wyoming (V. Sneergestort. Twee van de 44 inzitten den kwamen om het leven. DE PRINSESJES BRUIDSMEISJES BIJ HET HUWELIJK VAN JKVR. FEITH. Naar wy vernemen zullen bij het huwelijk van Jkvr. S. C. Feith en Jhr. Ir. J. Roël te Hilversum de drie prin sesjes bruidsmeisjes zijn. Op verzoek van het bruidspaar wordt er de aandacht op gevestigd, dat het op prijs zal worden gesteld wanneer de plechtigheid beperkt blijft tot hun per soonlijke vrienden en intieme familie kring. Frankfort am Main, (AFP). - De militaire gouverneur van de Ame rikaanse bezettingszone in Duits land, generaal Mc Narney, heeft gisteren bevestigd, dat de executie van de zestien te Neurenberg ter dood veroordeelde nationaal-socia- listische leiders op 16 October zal plaats hebben. INLEVERING SCHEERZEEPBONNEN •s-GRAVENHAGE, 8 Oct: Het Cen traal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor scheerzeep (Textiel A m van de Textiekaart voor mannen) uiter lijk 12 October a.s. bij een winkelier moe ten worden Ingeleverd. De Marine-voorlichtingsdienst meldt: Het Centraal Bureau OSNO van de Ko ninklijke Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat Kerst- en St. Ni- colaaspakjes voor militairen der Ko ninklijke Marine tot en met 15 Octo ber a.s. kunrij^i worden aangeboden aan de postkantoren. Slechts paketten die tot en met deze datum worden ingele verd zijn verzekerd van een tijdige overkomst De adressering moet luiden: naam en voornaam, rang en stamboek nummer, pa Marine-postkantoor Ba tavia. Voorts zij nog medegedeeld, dat de frankering voor paketten naar Ne- derlands-Indië per zeepost als volgt is: tot en met 1 kg f 1,65, tot en met 3 kg f 2,20 en tot en met 5 kg f 2,75. Jan Derksen behaalde te Zürich het wereldkampioenschap sprint voor pro fessionals, door den Fransman Senfft- Jeben in twee ritten te verslaan. De nieuwe wereldkampioen in de bloemen, r.a zijn overwinning, Anefo P. 3et ernstig vliegongeluk te Apeldoorn. Het gymnastiek lokaal van de school, waar in zich op het ogenblik van de ramp een aantal jongens bevond, waarvan velen ten gevolge van de hevige brandwonden om het leven zijn gekomen. Anefo P. Nog meer slachtoffers. Volgens nadere berichten is het aantal doden b(j de ramp te Apeldoorn tot 21 gestegen. H. M. de Koningin betuigt haar deel neming. Hare Majesteit de Koningin heeft door den burgemees ter van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombes, haar deelneming laten betuigen aan de ouders van de leer lingen van de Chr. H. B. S., die bij de vliegtuigramp om het leven zijn gekomen. De commandant Zeemacht Nederland de Schout-bij-Nacht J. A. Gauw, heeft zich vergezeld van zijn adjudant en een vertegenwoordiger van de ma rine-luchtvaartdienst naar Apeldoorn begeven om de deelneming van de Ko ninklijke Marine te betuigen aan den burgemeester van Apeldoorn, het h'.ofd van de getroffen school en middels den burgemeester aan de ouders van de omgekomen leerlingen. Het ligt in de bedoeling naar de be grafenis van de slachtoffers rine af te vaardigen. een detachement van de Koninklijke Ma- Herman Rinket'g Revue bracht Zondag variété voor een uit verkocht „Casino". Variété, het is zo'n luchtig Frans woord. Bij variété krijg je altijd zo'n idee van eens lustig en onbekonunerd te kunnen lachen. Daarom is het jam mer, dat we het af en toe niet verder konden brengen dan een zuurzoet lach je, als er moppen met baarden, en net een beetje te banaal, werden getapt. We kunnen wel zeggen, dat de toe schouwers zich geamuseerd hebben. Er waren zeer zeker ook goede nummers te genieten. Als de 18-jarige Frans van Valkenburg, die slechts vijf weken op de planken staat, op die ingeslagen weg .voortgaat, voorspellen wij hem een goede toekomst. Hij wist men zijn har- monicamuziek de zaal volkomen „mee" te krijgen. Zo ook Carla met haar sprekende poppen Charly en Loeki. We hebben heerlijk kunnen lachen om de frisse rake uitlatingen van de poppen en zijn er van overtuigd, dat iedereen dit wel het beste nummer van het programma vond. Wij hebben trouwens al enige jaren geleden het genoegen gehad om Carla hier te zien. Jammerd dat Scholten en Van 't Zelf de er niet konden zijn. doch de antipo- disten „de Correlli's" toonden zich waardige vervangers. Zij wisten zoals de conférencier zeid<_, inderdaad met hun voeten presteren, wat velen niet eens met hun handen zouden klaarspelen. Dan was daar Alex de Haas met zijn liedjes en praatjes. Zonder twijfel is hij een bekwaam artist. en weet de mensen in de zaal voor zich te winnen. Doch wij vragen ons af, of het toch niet nog een beetje Anders kan. Er werd ge lachen, zeker, maar af en toe kwam toch ook wel de gedachte bij ons op, dat het eigenlijk wel eens wat banaal en laag-bij-de-grondse-humor was, die ten beste werd gegeven. Het is nu een maal zo, dat een banaliteit of een min- Een kruidenier uit de Koningstraat deed aangifte, dat een hem toebeho rend damesrijwiel was gestolen. Een kantonnier van de Rijkswater- stat deed angifte, dat een vrachtrijder wederrechtelijk zand had weggehaald aan het strand bij paal vier. Een bakker uit de le Vroonstraat deed aangiftet da, in zijn woning was inge broken; hij vermist een gouden broche. Uit een aan de dijk staande keet van een aannemersfirma zijn een paar Zwa re stukken touw gestolen. Onbekenden hebben het Helderse amusementsleven gedupeerd, door de kostbare geluidsversterker van Casino te „kraken"; moge de recherche er spoedig in slagen het apparaat weer op H&e goede plaats te krijgen I der geslaagde opmerking direct het peil van het hele programma drukt. Tenslotte: De Kilima's, ons allen be kend van de Radio. We kregen zelfs een première. Het was de eerste maal dat opgetreden werd met „cowboy- songs". Het was aardig, zeker. De to neelaankleding en de muziek waren goed, maar toch hebben we af en toe maar liever met gesloten ogen geluis terd, om het toneel niet te zien. Er ont brak iets, het was niet zo als we het ons voorgesteld hadden. Het was iets te ijl, en er was niet genoeg cachet. Alles met elkaar was het een avond van „kleine kunst", die als zodanig wel geslaagd is. DAMMEN De heren A. J. José, kampioen van Den Helder, en D. C. W. Rab, oud kampioen, gaven voor hun club, de Helderse Damclub, ter inleiding van de a.s. wintercompetitie een simultaan seance. Ieder van hen zag zich geplaatst te genover niet minder dan twintig tegen standers, sterk en niet sterk. Om half tien was het den heer H. Rensmaag, lid van HDC, gelukt als eerste een overwinning te behalen op den heer José. Om plm. half elf gelukte het den heer A. v/d Sloot als eerste zijn tegen stander, den heer Rab, te verslaan en daarna vielen aan weerszijden winst en verliespartijen, zodat om ruim half twaalf deze zeer geanimeerde simul taanseance ten einde was. De uitslag is als volgt: De heer José wist van zijn twintig partijen er negen te winnen, maakte er vier remise en verloor er zeven, die ge wonnen werden door de heren C. J. J. Leibbrand, W. v Brederode, H. Riet veld, C. D. Bremer, L. Simonse, H Rens maag en C J. van Eysden terwijl de heren P. Verkerk. P. Geus. P de Jong en A Bekebrede remise wisten te ma ken. De heer Rab boekte het beste resul taat, hij versloeg er van zijn twintig tegenstanders 14 en maakte tegen drie heren remise en verloor er zelf maar drie, zowaar een pracht prestatie- In deze behaalden _de overwinning de heren R. Damen,*W. Slort. A. v/d Sloot, terwijl remise maakten de heren J. W. Bezemer, P. J Arends en J- C Zvderveld. Na afloop dankte de voorzitter alle spelers voor het door hun gebodene en gaven vier nieuwe leden zich op. De HDC kan dan ook met genoegen op deze zo goed geslaagde avond terug zien. Regen. Wij hebben er nooit aan hoeven te twijfelen, dat ons land op een re genachtig klimaat bogen mag. Deze zomer heeft er ons meer dan ooit van overtuigd Ik geloof dat de Ne derlandse parapluie haar stekels nooit zo vaak heeft uitgestoken als sinds Mei van dit jaar. En het gaat en giet maar door: regen, regen, regen. En het blijft niet bij natte regen. Wij hebben onlangs de lintjes-regen gehad en nauwelijks is die voorbij of er wordt een sterren-regen aange kondigd. In de nacht van Woensdag op Donderdag, mogelijkerwijs in de voorafgaande nacht, aldus lezen wij en het kan ook zijn dat het over dag gebeurt en dat er niets van te zien zal zijn mag men een heftige sterrenregen verwachten. Het klinkt een beetje vaag. De astronomen zijn met hun voorspel lingen al even zeker van hun zaak als de meteorologen. Hoe het zij, men doet goed erop bedacht te zijn en die nacht een parapluie mee te nemeh. Het uit stralingsgebied ligt in het Noord westen en in de kop van het ster renbeeld Draak Dat zal dus een vuurspuwende draak zijn. Het kan een mooi schouwspel wor den, zo'n regen van fonkelende starren uit een onbewolkte hemel. Maar is de hemel en ik bedoel nu eens niet de politieke maar de werkelijke dit jaar ooit onbevo'kt geweest? KREEFT. Na een verblijf van vier maanden in Europa is koning Feisal van Irak te Bagdad teruggekeerd. Het te Bogota verschijnende blad .Espectador" meldt, dat Leon Degrelle, de Belgische Mussert, Columbië zou zijn binnengekomen. ORKAAN IN DE GOLF VAN MEXICO. Een orkaan in de Golf van Mexico met een snelheid van ongeveer 150 km per uur, heeft Florida's citroenenoogst bedreigd. Door de autoriteiten zijn voorzorgsmaatregelen genomen. Onder leiding van het Rode Kruis zijn de bedreigde streken zo veel moge lijk ontruimd. Ten behoeve van schepen zonder radio zijn door vliegtuigen waarschuwingsbiljetten uitgeworpen. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. (Van onzen specialen verslaggever). Van de 2400 man personeel, die de Postcheque- en Girodienst oorspronke lijk telde, zijn er sedert de bevrijding bijna 1900 naar andere overheidsdiensten of naar 't particuliere bedrijf overgegaan. Ziedaar in hoofdzaak de oorzaak van het feit, dat deze dienst de laatste tijd af en toe een aanzienlijke achterstand had. Het heeft de directie grote moeite gekost nieuwe krachten tot zich te trekken, maar thans is het dan toch weer zover, dat het oorspronkelijke aantal nagenoeg weer is bereikt. De directie verwacht, dat in de loop van deze maand een toestand kan worden be reikt, waarbij de grootste vertraging niet meer dan vier dagen zal bedragen. De directie zou gaarne een beroep op de 500,000 rekeninghouders willen doen, het werk van de dienst ook in de toe komst zo veel doenlijk te vergemakke lijken. Men kan dat doen door zijn op drachten alle tegelijk eenmaal per week en als het kan eenmaal per veertien dagen of per maand in te zenden. HET DOKTER VAN HILTEN-BEDENKTEKEN. Men zal zich herinneren, dat wij kort geleden een stukje opnamen over het plan, een Dokter van Hilten-gedenk- teken op te richten in het Alkmaarse consultatiebureau. Het resultaat van de daartoe gevoerde inzamelingsactie is tot nu toe, dat In Alkmaar alleen reeds meer dan vierduizend gulden Is bijeen gebracht. Ook in Den Helder hebben enige da mes zich beschikbaar gesteld om bij dragen te incasseren. Te hunnen huize zijn lijsten ter tekening neergelegd, waarop een ieder zijn of haar bijdrage kan noteren. Tot nog toe hebben nog niet vele moeders van de gelegenheid gebruik gemaakt om van hun ongetwij feld grote waardering voor het werk van dezen beminden dokter, die altijd klaar stond om aan bezorgde moeders zijn deskundige adviezen te verschaf fen, blijkt te geven. Mogelijk is het berichtje aan de aan dacht van velen ontgaan, en daarom herhalen wij hier nog even de namen en adressen, waar een lijst ter tekening is neergelegd: mevr. Marinus, Ruygh- weg 21; mevr. Ramler, Molengracht 41; mevr. Van Amersfoort, Van Galen- straat 90: mevr. Uipkes, Singel 13; mevr Kok, Joubertstraat 4; mevr. Van den Oudenalder, Dahliastraat 53; mevr. Schutte, Keizerstraat 50. Ook is een lijst gedeponeerd in het Witte Kruis- gebouwtje, Breewaterstraat 72. DE VERKOOP VAN GYMSCHOENEN. Men deelt ons mede, dat de verkoop van gymnastiek schoenen in zoverre is vrijgegeven, dat schoolhoofden en bestu ren van sportverenigingen dergelijke schoenen vrij voor hun leerlingen en le. den kunnen aanschaffen. Zij dienen zich daartoe in verbinding te stellen met hun leveranciers. Voor particulieren is de verkoop van gymschoenen derhalve niet vrij! (Zie vervolg stadsnieuws pag. 2.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1