Prijzen omlaag - productie omhoog De laatste uren te Neurenberg Twee volken, die elkaar niet haten Windstilte na storm Dansavond Barbara Vahrmeijer en Nan Hartong Hors d* Oeuvre DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Verzoeningsplan in China De „Karei Doorman" aangekomen N.V.V. - Congres tegen de duurte De taak der vak beweging. WEERBERICHT Als kinderen met lucifers spelen Een resolutie STADSNIEUWS Kapitein van de „Meerkerk" zonder blaam Het bezoek van den Commissaris van de Koningin Schuschnigg sprak te Heerlen Onze strijdkrachten vestigden vertrouwen Radiorede Dr. v. Mook Texelse markt Boksen „Masterkeys" treden weer op Helderse Damclub Nederland helpt Indië Het kopen via spaarsystemen Julianadorp. Holl. Mij. van Landbouw f BUREAU: Koningstraat 11-40 Den Helder Telefoon 2345 Oiro 449041 Dir.: J. Bijlsma WOENSDAG 16 OCTOBER IMfi. Voortzetting van He 70ste JAARGANG No. 9397. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: M cent per millimeter. FemlMeberichtec 11 cent per mm Kleine ad vertenties Juttertjes") tot U woorden 71 cent. elk woord meer cent Abonnementen: per kwsrtaa. 1 1.per post 1 I.SS H> ofdredactear: M. H. E. Uyldert, Bsyooredeetearen C. A Dekkers en W. Kok. DUIM drie weken na rijn optreden als minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft dr. Jos. J. Gielen fn het kamp der Nederlandse kunste naars een niet geringe opschudding ver wekt, door het aankondigen van bezui nigingsmaatregelen. waarmede Ingrij pende vernieuwingen van zijn ambts voorganger, prof. van der Leeuw, onge daan zouden worden gemaakt. Niet slechts drie directoraten-generaal zou den worden opgeheven, waaronder dat van K en W.; ook' de drie regerings adviseurs voor toneel, muziek en let terkunde zouden met hun bureau* bui ten dienst worden gesteld. Het was geenszins 's ministers bedoe ling de cultuurpolitiek van zijn voor ganger te verloochenen, aldus werd me degedeeld, hij wilde die politiek sleöhts op minder kostbare wijze verwezenlij ken. Het aantal ambtenaren van zijn departement was tijdens het bewind van prof. van der Leeuw, meer dan verdrievoudigd, en daarin moest, gezien "de berooidheid van de staatskas, wor den besnoeid. P)EZE bezuinigingsmaatregel van Mi nister Gielen heeft toen een inter pellatie van mr. Joekes, van de Partij yan de Arbeid, tengevolge gehad, doch in zijn antwoord daarop hield de minis ter voet bij stuk Hij bleek niet bereid een apparaat in stand te houden, dat veel geld verslond en z.i. niet behoor lijk functionneerde. Aan de actieve cul tuurpolitiek van zijn voorganger zou echter geen afbreuk worden gedaan. Met deze ministeriele verklaring scheen deze zaak zijn beslag te hebben gekre gen. Zij, die inkrimping van het ambtelijk apparaat voorstaan dat helaas juist in deze tijd van armoede en nood kost baarder is dan ooit konden deze maatregel slechts toejuichen. Een aan tal kunstenaars echter kwam in heftig verzet en protesteerde nadrukkelijk te gen het gevallen besluit. Daartegenover kon worden beoogd, dat de aangekon digde maatregel niet zozeer de belangen van het kunstleven raakte, niet het sub- sidierings-stelsel enz doch slechts een ambtelijk stelsel, dat begrotingsposten vergt welke op meer productieve wijze zouden kunnen worden besteed. J^ANGE tijd heeft men ovjr deze aan gelegenheid niets meer gehoord. De regerings-adviseurs bleven in functie, als voorheen. Thans echter heeft Mr. M. Nijhoff, regerings-adviseur voor letter kunde, in een vergadering van littera toren meegedeeld, dat van een opheffing der functies geen sprake zal zijn. De adviseurs, zeide hij, zullen in het amb tenarencorps worden ingelijfd, en mi nister Gielen heeft de begroting voor letterkunde, zoals deze voor ex-minister van der Leeuw was opgemaakt, aan vaard. Klaarblijkelijk heeft de minister dan toch zijn' bezuinigingsmaatregel herzien en heeft hij niet zo manhaft voet bij 6tuk gehouden als uit zijn verweer tegen de interpellatieJoekes viel op te ma ken Deze aangelegenheid is dus een storm in een glas water geweest, een heel tamme storm in een overigens voor een buitenstaander niet zeer doorzichtig glas. U. Generaal Tsang Kal Sjek heeft een nieuw plan voor verzoening met de Chinese communisten aanvaard, aldus wordt medegedeeld. Het plan beoogt: Stopzetting der vijandelijkheden en re organisatie van het leger, organisatie van de regering door een commissie van vijf personen, hervorming van de nationale vergadering en herziening van de grondwet. Het Nederlandse vliegtuigmoederschip de „Karei Doorman" is in de haven van Tandjok Priok binnengelopen. Onder het devies „Met het N.V.V. tegen de duurte" werd gisterochtend in Krasn&polsky te Amsterdam onder zeer grote belangstelling een congres geopend. Onder de ruim 700 aanwe zigen bevonden zich de minister van Sociale Zaken Z. Exc. W. Drees, de RUksbemlddelaars dr. W. F. de Gaay Fortman en mr. dr. J. A. Berger, voor de Stichting van de Arbeid prof. dr. O. Slotemaker en verder verte genwoordigers van verschillende poli tieke partijen, verenigingen en stich tingen, alsmede van de bij het N.V.V. aangesloten vakbonden. Na het openingswoord van den 2den voorzitter van het N.V.V., den heer H Oosterhuis, die het doel van het congres uiteenzette als het met alle middelen tegengaan van verdere prijsverhoging, nam drs. G. M. Nederhorst, lid van de Tweede Kamer en secretaris van de Stichting van de Arbeid, het woord, Spr. wees er op, dat er wel een ernstige toe stand gegroeid moet zijn als de minister president zich per radio over het pro bleem van lonen en prijzen moet uit spreken. Toch is het beroep van de re gering op de arbeidersbevolking van Ne derland om zich bij de voorgestelde loonstop aan te sluiten, niet met volle dig begrip en instemming ontvangen. De arbeider kan, aldus inleider, niet inzien, clat de lonen vastgesteld moeten worden, terwijl er in de bedrijven goed verdiend wordt en de winsten en prijzen niet ge bonden zijn. Om evenwel inflatie tot iede re prijs te voorkomen, zal de Neder landse bevolking de ernst van de toe stand moeten inzien. Spr. betoogde, dat de huidige toestand leidt tot vervaard! ging van zeer uiteenlopende variëteiten van artikelen, vooral in het luxe genre, die meer winstmarge toelaten dan de eenvoudige en goede producten, waaraan het land zeer dringend behoefte heeft. Het apparaat van tussenpersonen be werkt, aldus de heer Nederhorst, een verhoging der prijzen, die bijvoorbeeld Jn de textielbranche een extra last van ruim 30 proceflt oplegt. Spr. wees o.m. op het ontbreken van voldoende sancties op het naleven van de prijs voorschriften. Men zal moeten ko men tot het opleggen van vrijheidsstraf fen en eventueel tot het verbeurd ver klaren van bedrijven of voorraden. Inleider beval ten slotte aan, de indivi- dueele prijzenvaststelling af te schaffen, zodat de concurrentie vergroot en de prijzen verlaagd zullen worden. De heer A. Vermeulen, secretaris van het N.V.V., zette de taak van de vak beweging uiteen. De vakbeweging wil gaarne medewerken om de regerings maatregelen in alle opzichten te doen slagen, wil zelfs de loonstop onder be paalde voorwaarden aanvaarden, mits de regering anderzijds zich verbindt om de vakbeweging fnedezeggenschap te ver lenen bij het bepalen van het prijspeil. Verhoging van de arbeidsproductiviteit kan volgens den heer Vermeulen ook ge stimuleerd worden door het inschakelen van de zwarte handelaren en andere im productieve arbeidskrachten, wier aan tal hij op ongeveer 200.000 schatte. Boven dien eiste spreker, dat de productie ge richt wordt op de behoeften van de grote massa en niet op de vraag naar luxe-artikelen. Eventueel zal de vakbe weging weigeren in de luxe-industrie te werken. Spreker erkende de verdiensten van de kinderbijslagregeling en het con- sumentencrediet, rtrêar deze konden vol gens hem de spanningen niet wegnemen In het bijzonder de prijzen van de agra rische producten achtte hij voor verlaging in aanmerking te komen. Spreker ver lengde Instelling van een orgaan, waarin de vakbeweging als massa-consument is opgenomen, dat de winstmarge zal con troleren. Ook deze Inleider deed een beroep op de bevolking om haar houding tegenover Het tijdstip van de executie der ver oordeelde Nazi-leiders is heden kort na middernacht voltrokken. Berichten over de laatste dag van de gevonnisten luiden: Frank zeide: „Vandaag wil ik aan mooie dingen denken. Ik herinner mij het bezoek aan Rome met Hitier en Hess Toen wij daar waren nodigde ik hen uit mee te gaan naar de Sint Pieter, doch zij weigerden. Zij hebben iets prachtigs gemist. De Sint Pieter is één van de mooiste dingen, die ik gezien heb." Kaltenbrunner, evenals Frank, Strei- cher, Jodl en Seyss-Inquart rooms-katho- liek, heeft de heilige communie ontvan gen. Frank las de Bijbel en het gedicnt „Heilige Nacht" van Ludwig Thalemann. Sauckel hield zich onledig met het lezen van sprookjes. Von Ribbentrop bleef zich verdiepen in een historische roman „Voorvaderen" en Seyss-Inquart las werk van Goethe. Geen der veroordeelden weet het Juiste tijdstip van de tearechtstelling. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting geldig tot Woens dagavond. Meest zwaar bewolkt, geen neerslag van betekenis, zelfde temperatuur als gisteren, tijdelijk toenemende wind tussen West en Noordwest, Het 5-jarig zoontje van een familie, wo nende aan de Rijksstraatweg te Haarlem, was Maandagavond alleen thuis en ging met enkele vriendjes op zolder spelen. Hij vond daar een doosje lucifers en de kin deren hebben met dit gevaarlijke speel goed een doos met kerstboomversiering in brand gestoken, waardoor een uit slaande brand ontstond. Toen de brand weer arriveerde op alarm van de buren, bleek, dat het zoontje van de familie geen kans had gezien om van de zolder af te komen en het ergste werd voor het kind gevreesd. Een 15-jarige jongen, Gerard Nyssen genaamd, is daarop het brandende huis binnengegaan en slaagde er in het kind uit de vlammen te redden. Het was nog ongedeerd, doch een wbinig versuft door de rook. De brand werd na enige uren door de brandweer beperkt tot het ge noemde perceel, waarvan de bovenvex^o- ping uitbrandde, Op het „anti-duurte-congres" richtte drs. G. M. Nederhorst zich aan het eind van zijn rede tot het Neder landse volk en legde er de nadruk op, dat leder zich tot het uiterste in zijn verlangen naar luxe zal moeten leren beperken. De vertrouwens crisis, die tussen arbeiders en re gering gegroeid is, kan opgelost worden, indien de regering wil ga randeren, dat de prijzen drastisch omlaag zullen gaan. „Dan ben ik zeker", aldus besloot de heer Neder horst zijn inleiding, „dat de produc tie zal stijgen". da zwarte handel te herzien. De loonstop is voor de vakbeweging alleen aanvaard baar, aldus spreker, als de arbeiders vol ledige economische medezeggenschap krijgen en indien de loonstop begeleid wordt door een verlaging van het prijs peil. Tot slot van de ochtendzitting werd 't standpunt van het N.V.V. In een reso lute neergelegd, die een aantal punten nog eens extra onderstreepte: een on voorwaardelijke loonstop kan niet wor den aanvaard. Het N.V.V. is bereid zijn medewerking aan de regeringsmaatregelen te geven, indien de voorgenomen prijs verhogingen voor boter, brood, melk er. kaas worden opgeschort en andere maat regelen worden genomen. De Raad voor de Scheepvaart heeft dezer dagen uitspraak gedaan inzake het ongeval met het s,s „Meerkerk", dat op 16 Juni ji. nabij Westkapelle op een mijn is gelopen en gezonken. Aan vankelijk werd de veronderstelling ge uit, dat dit ongeval te wijten zou zijn geweest aan het beleid van dsn kapi tein van de „Meerkerk", onzen oud stadgenoot C. Wijker. De thans gedane uitspraak luidt ge heel anders en de Raad betreurt het zelfs, dat de heer Wijker door sommi ge courantenberichtèn geblameerd Is. De Raad is integendeel van oordeel, dat de ramp het gevolg was van een sa menloop van ongelukkige omstandig heden, die merendeels bulten het be leid van den kapitein lagen. De Raad is ten slotte van mening, dat er geen termen aanwezig zijn, om een maatregel tegen den betrokkene te nemen, gezien ook de goede naam, waarin hij zich mag verheugen. De commissaris der Koningin in Noord- Holland, mr. J. S. baron de Vos van Steenwijk, heeft een ambtelijk beozek aan Den Helder gebracht. De commissaris werd ten raadhuize door burgemeester G. Ritmeester ontvan gen, waarna de leden van de gemeente raad aan hem werden voorgesteld. Een tiental personen werd daarna ln audiëntie ontvangen. Alvorens de ge meente te verlaten heeft de hoge bezoe ker een kleine rondgang door de ge meente gemaakt o.a. naar Hulsduinen. POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Voor den Alkmaarsen politierechter wer den gisteren de zaken behandeld tegen Cornelis K. uit Cocksdorp, Jacob Pieter S. uit Den Burg en Gerhard S. uit Den Helder, Geen der verdachten was ver schenen. K. had zich te verantwoorden wegens dierenmishandeling en werd ver oordeeld tot 25 gulden boete, subs. 10 da gen hechtenis. J, S. kreeg voor mishandeling 15 gulden of 5 dagen hechtenis, en G. S. wegens diefstal van loden pijpen 1 maand gevan genisstraf. Voor een zeer groot gehoor heeft dr. R. Schusschnigg, ex-bondskanselier van Oostenrijk, Maandagavond te Heerlen 't woord gevoerd. Hij bepleite 'n federatieve samenwer king tussen de Europese staten, welke hij in 1940 reeds noodzakelijk achtte, wil Europa blijven voortbestaan. „Bij de verspreiding van deze gedachte kun nen de kleine landen groot werk doen", aldus dr. Schusschnigg. Het was Maandagavond voor de eerste maal, dat Barbara Vahrmeijer, uit de school van Yvonne Georgi, en Nan Hartong, lid van de Balletgroep van de Amsterdamse Opera, een dans avond in Den Helder gaven. Het op treden van deze beide danseressen, die wij mogen zien als de vertegenwoor digsters van twee richtingen in de danskunst, het ballet en de karakter- dans, heeft bewezen, hoe subjectief het oordeel van het publiek over het alge meen is. Men had alle waardering voor de balletkunst van Barbara Vahrmeijer, die op uiterst licht en bevallige wijze haar dansen op veelal moderne muziek (Ravel, Debussy) uitvoerde. Maar de op beheerste wijze en met prachtige mi miek uitgevoerde karakterdansen van Nan Hartong, waarvan wij speciaal de Nar en de Dood willen noemen, ge- Gisterenmiddag om 12.45 uur» hield Dr. Van Mook een toespraak over de Bataviasche radio, waaraan wij 't vol gende ontlenen: Dr. Van Mook zeide dat de eerste stap op weg naar overeenkomst is ge zet. Er zal daartoe nog enige tijd voorbijgaan, doch de handtekeningen zijn geplaatst. Het was nooit een eigenlijke oorlog, alleen een krachtdadige vertolking van het wantrouwen. WeHicht zijn de vij andelijkheden nog niet direct beëin digd. .Onze strijdkrachten Jegden veel zelfbeheersing en moed aan de dag. Zij verhinderde niet alleen het uit breken van de strijd, doch vestigden ook vertrouwen, Dr. Van Mook zag terug op de voorge schiedenis van deze bespreking. De indruk werd gewekt, dat de troepen zendingen het belangrijkste waren en de besprekingen maar bijzaak. Toch was dit niet zoo. De troepen, die wij zon den en zenden, zijn zeker niet bestemd om de vrijheid van Indonesië te be dreigen, maar juist om deze te bevesti gen. Dr. Van Mook is ervan overtuigd dat ook de Strijdkrachten dit aanvoelen, en dat ze zoo min mogelijk van hun wa pens zullen gebruik maken. Er zal nog veel zelfbeheersing en vindingrijkheid nodig zijn, eer alles volkomen in orde is. t Dr. Van Mook rekent erop, dat een ieder naar vermogen zal bijdragen, dit doel te bereiken Er kan nu in ieder geval aan die oplossing worden ge werkt, zonder kans op vijandelijkheden. De twee volken, die elkaar niet haten, maar nodig hebben, kunnen nu beter tot elkaar komen. De staking der vijandelijkheden zul len wij maken tot uitgangspunt van 'n duurzame samenwerking tussen Indone siërs en Nederlanders. Commissie-generaal optimistisch. Officieel wordt medegedeeld, dat de commissie-generaal optimistische ver wachtingen heeft ten aanzien van de totstandkoming van een basisover eenkomst vóór 30 November. Soedirman over de wapenstilstand De opperbevelhebber van de TRI, Soedirman, heeft gisteren in een radio toespraak het Indonesische volk mede deling gedaan van de wapenstilstand, aldus berloht het republikeinse pers bureau Antara. Soedirman heeft order gegeven, dat alles moet worden gedaan om bot singen te voorkomen. Hij sprak verder de verwachting uit, dat zijn orders zouden worden uitgevoerd. De wolveehandel was Maandag aan de markt' nog belangrijk, al zijn de prijzen niet zo hoog meer. De kippen- handel was ditmaal ook opvallend groot; er werden niet minder dan 400 kippen verhandeld tegen goede prijzen. De totale aanvoer bestond uit: 40 schapen 4085; 28 Lammeren 25—60; 15 Rammen 60120 400 Kippen 23,50. Voor de levering: 10 varkens, 6 koeien, 3 n. kalveren en 5 schapen. Gisterenavond vonden in Amsterdam ln „Kras" bokswedstrijden plaats. Ook Co- lijn was daarvoor uitgenodigd. Hij kwam uit tegen Nleuwenhuis van de school „Bisschop". Colljn won op punten, nadat hij zijn tegenstander ln de tweede ronde kennis had laten maken met de planken. Het blijkt wel dat de Helderse boksers de zaak serieus opnemen, wat veei goeds belooft voor de wedstrijden ln „Casino" tegen de school van „Jan Nlcolaas" uit Den Haag De minister «onder portefeuille, mr. E N. van Kleffens, heeft gisteren een be zoek gebracht aan H. M. de Koningin op Het Loo. De succesvolle onderhandelingen te Batavia tijdens welke de wapenstilstand- overeenkomst werd gesloten. Tijdens de conferentie, welks gepresideerd werd door Lord Killearn. Links: dr. van Mook en prof. Schermerhorn. Rechts: leden der Indonesische delegatie, wier voorzitter, Soetao Sjahrir, de vergadering toe spreekt, noten duidelijk de voorkeur van de toe schouwers. Pas toen in het laatste nummer, Zee- Idylle, Barbara Vahrmeijer als Vissers meisje welicht onbewust aan deze voor keur van het publiek tegemoet kwam, kreeg zij naast Nan Hartong het warme applaus en de bloemen, die haar toe kwamen. De begeleiding van de vleugel van Gerard Bitter was af; het spel van dezen bescheiden jongeman houdt ook door de wijze, waarop hij als solist zijn Préludes van Scriabine en Walsen van Johannes Brahms vertolkte, veel belof ten in voor de toekomst. Nettie Teengs zong haar liederen met gratie en vooral als begeleiding van „Het meisje met de kruik" en „Het meisje met de bezem" van Moussorgsky, gedanst door Nan Hartong, verleende haar warme stem extra kleur aan deze typisch-Slavische dansen. Hoewel gezien de jeugd der mede werkenden zowel zang, dans als mu ziek In de toekomst nog aan diepte zul len kunnen winnen, hebben wij op het gebodene na het wat aarzelende begin, weinig critiek. Het was te betreuren, dat de Casino zaal op deze hoogstaande avond slechts half gevuld was. De kans op herhaling van deze en andere uitvoeringen van meer dan middelmatig karakter wordt daardoor wel zeer verminderd. Onwillekeurig dachten wij aan de Rotterdamse Volksuniversiteit, welke haar voorstellingen tegen gereduceerde prijzen toegankelijk stelt, en die niet genoeg zalen kan krijgen om te voldoen aan alle aanvragen van haar leden. In Den Helder is toch ook een Kunstkring opgericht? In Juni hebben de „Masterkeys" zich voor het laatst laten horen. Wij wisten, dat zij zich voorbereidden voor een uit voering ln het Palels Het Loo ten bate van de Stichting 1940—'45, maar deze uit voering, die was vastgesteld op Zondag 13 October, werd enkele weken uitge steld. De „Masterkeys" willen daarom eerst aan donateurs en belangstellenden een voorproefje geven van wat die avond ten gehore zal worden gebracht ln de z.g. „Masterkeys parade". Deze uitvoering zal Maandagavond Ï1 October a.s. gegeven worden ln de grote zaal van „Formosa". Aan het programma wordt naast de „Masterkeys" meegewerkt door de „Morali's", het Helderse Hotclub- qulntet, de „Optimisten", Wim Manshan den aan de vleugel, Jan van Loo (viool) en vele anderen. Dan zullen voorts de „Masterkeys" op verzoek muzikale medewerking verlenen aan een op 31 October a.s. te houden feestelijke vergadering van de Partij van de Arbeid, afd. Den Helder. Dit moet niet zo worden opgevat, dat de „Masterkeys" nu een soort partij-orkest gaan worden, want er is in dit geval uitsluitend sprake van het accepteren van een uitnodiging. De HDC is haar wintercompetitie met vijf klassen begonnen, maar het ls niet onmogelijk, dat er nog een zesde bij komt. Reeds de eerste avond waren er enkele bijzondere uitslagen: vooral de pas gepromoveerde spelers boekten enkele fraaie resultaten, t.w.: M. Kwast—A J José 1-^1; A Geus—P Slort 20; W WiesenJ Vink 11; ook enke le nieuwe leden deden zich gelden, bijv. L SimonseA van Goyen 2—0; Van SlootenH Koopman 20. Het kampioenschap van Den Helder is nu beëindigd, doordat de heer H. Kwast in een fraai gespeeld eindspel heeft weten te winnen van den heer J. Vink en hierdoor beslag heeft ge legd op de kamr ioenstitel 2e klas. Dit resultaat is de bekroning van een goed damseizoen, daar hij |ln de afgelopen wintercompetitie reeds gepromoveerd was naar het eerste tiental van HDC. Oud-minister Weiter spreekt Vrijdagavond over beide zenders direct na de nieuwsberichten van 8 nu over „Nederland helpt In- die". Zeg het met „Zeg het met bloemen", was de raad, welke men, vóór de oorlog, alom vernemen kon. Het was een goede raad en toch niet duur, een vrien delijk advies, en vermoedelijk uitgedacht door een bloemist. Menigeen heeft de wenk ter harte genomen en bij verjaardag of jubi leum een bloemgeschenk gestuurd. Het was kleurig, fleurig en.... ge makkelijk. ,,Zeg het met bommen", schreeuw den de Duitsers, en dat klonk min der beminnelijk. Het was ook kleu rig, maar tevens treurig en... wreed. In de honger-winter zeiden wij het elkaar met 'n paar pond aardappelen, met een zakje tarwe, of met een blikje uit de voorraad, Ms er voor raad was. En waarmee zeggen wij het nu? Men kan het zeggen zoals de bevolking van het eiland Jersey het deed, toen zij Churchill een Jersey-koe ten ge schenke gaf. Maar men zij daarmee toch bedachtzaam. Churchill zal wel ergens een boerderij bezitten, waar hij het diertje onderbrengen kan, doch wie op een klein flat of op een bovenhuis woont zou er verlegen mee kunnen zijn. Mijn buurman, die binnenkort een ambtsjubileum Vieren gaat, ls doods benauwd geworden, dat zijn broer, die schapen fokt, hem nu een schaap op zijn dak zal sturen, of dat zijn neef, die onlangs uit Indië is gere patrieerd, een levende krokodil mee brengen zal. Hij kan de krokodil na tuurlijk een dag ln leven houden met het schaap; echter niet tege lijk het schaap met de krokodil. En waar zou hij stalling vinden voor dit gedierte? Neen, „zeg het met dieren" is geen aanbevelenswaardig advies. KREEFT. De Haarlemse en Velsense politie delen mee, dat verschillende verkoopsorganisa ties aanlokkelijke aanbiedingen doen, waarbij het publiek via een spaarsysteem tn het bezit kan komen van radiotoestel len, stofzuigers, wasmachines enz. De be volking wordt erop attent gemaakt, dat itv sommige gevallen, zoals dat van de verkoopsorganisatie Succes te Leiden, door de politie proces-verbaal la opge maakt wegens het vragen van voorschot ten en het naderhand niet kunnen ver antwoorden van de met deze gelden ge dane uitgaven. Het is niet altijd zeker, dat deze firma's niet bonafide zijn, maar het ls zeer moeilijk een overtreding te constateren. Het publiek wordt daarom afgeraden, met een dergelijke organisatie contracten af te sluiten. Van de zijde van de genoemde organi saties zijn ook in Den Helder pogingen tot het afsluiten van contracten gedaan, zo dat wij er goed aan menen te doen, deze waarschuwing aan het Helderse publiek door te geven. In de zaal van café „Prins Hendrik" werd bovengenoemde vergadering ge houden. De voorzitter, de heer K. Hoornsman, wees er op, dat de komende tijden wel eens critiek kunnen worden voor de boerenstand en dat wij daarom gezamelijk onze moeilijkheden moeten bespreken. Het viel hem tegen zo wei nigen ter vergadering te zien. Ingekomen was een missive, dat het de bedoeling is om ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de H. M. v. Landbouw in 1947 te Den Haag een tentoonstelling te houden. Van het Vee- en Vleesbureau was er een schrijven als antwoord op een in gezonden klacht over het hoge afslach tingspercentage voor varkens (soms tot 32 welk schrijven geen bevrediging oplevert. Men is van oordeel, dat niet alleen de boeren, maar ook slagers en de industrieën hun belangen ten Depar- temente bepleiten, alzo twee belangen groepen met verschillend inzicht. De Stichting voor de Landbouw heeft zich ook voor deze kwestie gespannen. Er wordt gewerkt om in Julianadorp ook een Landbouwhuishoudschool te krij gen, waarvoor de Bond van Platte landsvrouwen zich Interesseert. Van de distributie van fietsbanden enz. hoort men niets meer. Medegedeeld werd. dat het bestuur van de kring voor de Stichting van de Landbouw is geïnstalleerd. Over de verstrekking van banden voor de land- bouwwagens heeft men nooit meer iets gehoord De cursus voor volwassenen begint op 28 Nov. a.s. Opgave daarvoor kan geschieden tot 18 Nov. Er zijn reeds 25 opgaven en er is plaats voor 39 cur sisten. Het geven van een motorcursus of een boekhoudcursus vond wel in stemming, gegadigden kunnen zich mel den bij den secretaris. Het ligt in de bedtjfellng van het afd.- bestuur iedere maand een lezing of iets dergelijks te houden (Nov. tot en met Febr.) Het bestuur zal dat nader uit werken, maar de leden dienen voor vol doende belangstelling te zorgen. Voor een selectiecursus, die dit jaar niet doorging, zal men zich in verbin ding stellen met den heer Kooiman. Het aftredende bestuurslid, de heer K. Hoornsman, werd herkozen. (Zie vervolg pagina 2).

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1