0 „Nederland helpt Indië Hoe de voetbal rollen zal Hors <T Oeuvre Nederland vraagt grenscorrecties Nota aan de grote drie? Zweden en Rusland DE N00RDH0LLANDSCHE COURANf DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 99 Oud-minister Weiter spreekt voor de radio Grepen uit het nieuws Sterfgevallen na bruiloftsmaal mm De strijd om de huren Wilde geruchten Post voor militairen onderweg naar -Indië Sparta in Engeland Jongen sloeg twee bejaarde vrouwen neer Als twee ruilen Nog 20.000 Europeanen op Java Uitkeringen molestverzekeringen Fruit op de bon DE rol, door Zweden tijdens en na d* wereldoorlog vervuld, heeft in velo kringen een critlek uitgelokt, -die wel eens scherpe kantjes had. Zweden ls bul. ten de oorlog gebleven en het lag onaan» getast midden in de heen-en-weer gol vende brand. In het Oosten werd Finland tot tweemaal toe door de Russen, ln het Westen werden Denemarken en Noorwe gen door de Duitsers besprongen. Zwe den koos, begrijpelijkerwijze, geen partij en werd daartoe door geen dej..partijen gedwongen. Benijdenswaardig lahd! HET 4 begrijpelijk dat de houding van Zweden door de minder begunstigde, zwaarder beproefde buurvolken erltlsch gadegeslagen werd. Zweden leverde erts aan de Duitsers, zei men. Het werd daar toe geprest, zeer zeker, maar dit erts diende niettemin om de wapenen, die tegen de broedervolken werden gebruikt, te sterken. Men wilde ook weten dat Zweden aan Duitse verlofgangers, die dan hun uniformen tijdelijk ln een koffertje droegen, op grote schaal naar en van Noorwegen doortocht verleende. Het was een beschuldiging die moeilijk te bewij zen viel. Men moet in aanmerking nemen dat het oordeel .over een volk, dat het geluk heeft tot tweemaal toe buiten een wereldoorlog te blijven, gemakkelijk door afgunst wordt vertroebeld. Wij zelf heb ben, tijdens en nog lang na de vorige oorlog, ondervonden, hoe misleidend een mening kan zijn die door afgunst beïn vloed wordt. In België en Frankrijk heeft men toentertijd de nauwgezetheid onzer neutraliteit ln twijfel getrokken. Wij zou den de doorvoer van zand en grint, ter versterking van de Duitse betonstellingen hebben toegestaan; wij zouden Duitse troepen door Zuid-Limburg hebben laten trekken, enz. Men dient met zijn oordeel over de nauwgezetheid der Zweedse neu traliteit dus uiterst voorzichtig te zijn. Beroemd schilderij ontvreemd Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlr.: J. Btjlsma ZATERDAG 19 OCTOBER 1949. Voortzetting van de TASTE JAARGANG No. HELDE RSCHE COURANT TARIXTKNl Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 11 cent per mjn. Kleine ad vertentles Juttertjes") tot 15 voorden 75 cent, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwertaai t 3.—, per post t 1.88 Be ofdredactenr: M. H, E. Uyldert, Rayonredaoteoren C. A. Dekkers co W. Kok, Een haringvloot reilt nit. B(J hoge zee verlaten de Engelse vissers de haven Yarmouth, om de haringvangst te gaan beoefenen, nadat de zeelieden hun •taking ▼oor hogere levensmiddelenrantsoenen hadden gewonnen. Ass Press P. Gisteravond heeft Z.Exc. oud-minister Weiter, voorzitter der Stichting .J.Neder land helpt Indië" over deze organisatie een radiorede gehouden. Spr. wees er op, dat het feit, dat hij daarover in lange tijd niets gezegd heeft, niet het bewijs is dat er ln die tijd niet gewerkt zou zijn. Integendeel, ln het Jaar dat sinds de oprichting is verstreken heeft men 7 millioen gulden bijeenge bracht en 6 millioen daarvan uitgegeven. Voor het bij elkaar gebrachte geld heeft men voor millioenen extra voeding naar Indië kunnen sturen voor de bruine en blanke bevolking, hoofdzakelijk als extra voeding ln scholen en hospitalen waar de slachtoffers der Japanners verpleegd worden. Elke zending wordt in Indië feestelijk ontvangen, vooral in de buiten gewesten. Alles te zamen is er bijna 4 millioen kg aan versterkende middelen gestuurd, d.1. 33 van al het ln Indië in gevoerde voedsel en bijna 80 van al het voedsel dat aan Indië werd geschon ken. Met behulp van de KLM konden enige honderden kg van een speciaal soort kindermelk naar Indië gezonden worden, waardoor vele kinderlevens ge red konden worden. Op het gebied van textiel was door het optreden der Jappen en der extremisten een tekort ontstaan en daarvoor zijn honderden meters ka toen verzonden, voornamelijk voor lakens en slopen. Dit alles is de beste propaganda voor de eenheid des Rijks. Dank zij aller bij dragen heeft men iets kunnen doen om velen den overgang naar het leven ln Ne derland te vergemakkelijken. Op het ge- WAAR GAAN WE HEEN! „Heb Je gelezen van die maat schappij, die auto-telefoontjes verkoopt?", vroeg ik aan mijn ouden schoolvriend. Ik zat naast hem ln zijn Fiat en we stoven met een vaart van 80 km op de hoofdstad aan. „Wie maatschappij, wat tele foontjes?,, vroeg hij, terwijl hij op twee wielen een scherpe bocht nam. „In Amerika", legde ik uit, „stort Je 25 dollar voor veertig gesprekken." „Nogal duur," zei mijn vriend, en hij stak zijn hoofd buiten het raampje om naar een kat te kij ken die hij op een haar na ge mist had. „Niks duur", besliste ik, „want Je kunt onder het rijden telefo neren, met Je zaak en met Je vrouw en zo. Vind je 't niet ver bazend interessant?" „Waar gaan we heen zei hij zuchtend. „Naar Amsterdam legde lk Ult'Nee lk bedoel met die tele foontjes. Vandaag of morgen belt mijn procuratiehouder mij om de twee minuten op en mijn vrouw...." Hij keek verschrikt naar de deur van een boerderij, want er was Juist een schreeuwende kip onder onze auto verdwenen. Weet je wat het ls," zei hij, „elke man verlangt wel eens naar een onschuldig avontuurtje. Een liftstertje, bedacht lk. „Zaterdag," vertelde hij, „stond er een blonde schoonheid aan de kant van de weg en lk stop te zo hard, dat mijn remvoenng er van geleden heeft. Ik gaf toe, dat ik naar Haarlem moest en ik zou desnoods doorgereden hebben om haar naar Maastricht te brengen." „Bofferd," zei ik, een beetje af- gunstig. „Je kent het slot van de ge schiedenis niet," zei hij „Ze to verde binnen vijf seconden haar grootvader achter een boom van daan en voor ik goed wist wat er gebeurde stond ze ons na te wulven." Hij keek me droevig aan en we scheerden rakelings langs een boom. „Weet Je waar we op de duur terecht komen?" „In het ziekenhuis," veronder stelde lk, „maar ik begrijp niet wat dat nou met die telefoontjes heeft te maken." ..Alles,'' zei hij, „want de we tenschap staat niet stil en over een Jaar heb ik een televisie scherm in mijn auto. Dan belt mijn vrouw mij niet alleen op. maar dan wil ze ook zien wie er naast me zit en dan moet lk stoppen om mijn liftstertje er uit te laten Let op mijn woorden, beste kerel: de techniek zal op de duur alle romantiek uit ons leven doen verdwijnen." We stopten voor een overweg en de seinhuiswachter schudde verontwaardigd het grijze hoofd omdat we bijna zijn spoorbomen gekraakt hadden. KREEFT. bied van tal van huishoudelijke artikelen ls door verschillende afdelingen bewonde renswaardig werk verricht. Thans moeten enige duizenden evacué's hier te lande aan winterkleding worden geholpen en alleen de wollen truien zul len al een bedrag van f 150.000 vergen. Bo vendien zal men velen, die berooid uit Indië terugkomen niet ln de steek kun nen laten. Vooral voor zieken en kinde ren moet iets gedaan worden 'en daarom kan ieder een goede daad doen door zijn garderobe eens na te kijken en warme kleeding aan de plaatselijke afdeling m Nederland te zenden. Verbetering moet ook gebracht worden in de levensomstandigheden van velen die nog in kampen op Java vertoeven en ook de lntellectuële bovenlaag der in heemse bevolking moet ln het liefdewerk betrokken worden. De minister deed met het oog op dat alles een krachtig beroep op geldelijken steun voor de grote inzameling welke dezer dagen zal worden gehouden. Het gironummer is 500.500. Laat men spoedig naar Indië kunnen berichten, dat de vermoeiden naar geest en naar lichaam weer met enige tonnen zijn geholpen. KOLENEXPORT UIT DE BRITSE ZÓNE. De uitvoer van steenkool en co kes bedraagt in de Britse zóne van het bezette Duitsland meer dan 3.000.000 ton, gerekend over drie maanden tot en met 30 September j.L Nederland staat als derde ontvangend land op de ranglijst (423.000 ton). Oostenrijk heeft bijna 600.000 ton gehad. Frankrijk 530.000 en Luxemburg 416.000. Eén van de twee politieke delift- quenten uit het kamp Laren, die Dinsdag j.1 gewond raakten als ge volg van een ontploffing bij het de monteren van een granaat, is aan de gevolgen overleden. De tweedg gewonde zal zijn arm moeten missen. Het beroemdste Weense schil derij van Maria, dat uit de „Kirche am Hof" gestolen zou zijn, bevindt zich ten paleize van kardinaal In- nitzer. Uit de kerk werd slechts een copie ontvreemd. Per KLM-vliegtuig is een goud staaf ter waarde van 4000 pond sterling van Londen naar Cairo overgebracht. De echtgenote van prof dr. K. N, Miskotte uit Leiden, mevr. Miskotte Cladder, die, evenals hun vijf kinderen en andere gasten, die had den deelgenomen aan een bruilofts maal te Amsterdam, met typhus- verschijnselen ernstig ziek was ge worden, is gisternacht overleden. De 21-jarige dochter was reeds Dinsdag bezweken. Omtrent de zich nog in het Stads en Academisch ziekenhuis te Leiden bevindende vier kinderen van prof. Miskotte kan nog niet worden ge zegd, dat zij buiten levensgevaar zijn. Ook de heer P. Heyn, de bruide gom van het paar, dat prof. Miskotte in het huwelijk had verbonden, is overleden. Hij en zijn echtgenote werden eveneens door typhus aan getast. 1111111irrr □oc Het palels van H.M. de Koningin te 'i geheel gerestaureerd. Een detail van de ÜK&Hi i'V .r^ssï'-?A0 ï-Gravenhage, Huis ten Bosch, is thans Oranjezaal. Ned. Fotobur. P. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft aan de Raad van Ministers een telegram ge zonden in verband met de radio rede van den minister-president van 4 October 1.1., waarbij is komen vast te staan, dat de huurverhoging we derom voor onbepaalde tijd is uit gesteld. De bond constateert, dat hierdoor de onbillijkheid van het bevroren huurpeil van 1940 bij ove rigens sindsdien allerwegen gestegen belastingen, kosten en prijzen wordt gecontinueerd en betreurt, dat elke motivering voor het nalaten van de ze ook in het belang van de volks huisvesting noodzakelijke maatregel is achterwege gebleven. De bond wijst elke verantwoorde lijkheid voor de consequenties hier van wat betreft de staat van het ge bouwd onroerend goed, nadrukkelijk van de hand en dringt alsnog aan op inwilliging van het indertijd daar toe strekkend gemotiveerd verzoek aan de ministerraad. Wilde geruchten doen thans in Neu renberg de ronde: Sympathisersnden met het nationaal-socialisme hebben in Neurenberg het gerucht verspreid, dat in plaats van de ter dood veroordeelde nazileiders slechts stroomannen in het gymnastieklokaal van de Neurenbergse gevangenis zijn opgehangen. Keitel zou naar de Sowjetzóne zijn gebracht om als militair adviseur te dienen, terwijl Jodl voor een dergelijke functie ln de Amerikaanse zóne zou blijven. De an dere nazileiders, zo beweerde men, zul len in het geheim voor de geallieerden gaan werken bij het bestuur van de zónes, daar de geallieerden zelf er niets van terecht konden brengen. Van de zelfmoord van Göring zegt het gerucht, dat deze door de Amerikanen is ge dood omdat hij weigerde de „warboel" vflp kesfittiog te helpen rechuettèe- Correspondentie bestemd voor de mili tairen aan boord van het m.s. „Indrapoe- ra" behoort uiterlijk 23 October as. om 21 uur in een aanloophaven aan de be trokkenen te kunnen worden uitgereikt. Voorts zal nog, een verzending plaats vinden op 8 November as., hiervoor be horen de stukken uiterlijk 7 November om 21 uur in Amsterdam es. te zijn. In het algemeen moeten de stukken respectievelijk op 22 October en 6 No vember ter post worden bezorgd. De postkantoren verstrekken hierover alle inlichtingen. PRINS BERNHARD-STICHTING. Zaterdag 19 October zal er een col lecte worden gehouden voor de Prins Bernhard-Stichting. Zoals bekend, stelt deze stichting zich ten doel, de belang sn van de militairen van Land en Zeemacht en van de oud-leden der BS te behartigen. De collecte zal gehouden* worden door een middel van de verkoop van speldjes. EERSTE KLASSE: In det eerste district moet Hermes te gen EDO spelen op eigen terrein, waar bij we wel mogen aannemen, dat de gastheren met de winst zullen ga strijken, gezien EDO's bedroevende re sultaten tot nog toe. RFCVSV voor spelt voor de Rotterdammers niet veel goeds, maar bij EmmaFeijenoord zijn wij niet zo zeker. Emma zou wel eens een flinke poging kunnen doen, wat hoger op de lijst te komen. ADO zal hard moeten werken, om de Gooilan- ders met verlies naar huis te sturen, en bij SpartaDWS, lijkt een gelijk spel het meest voor hand liggend. In district II heeft DOS deze week rust. De grote w 'strijd in deze afde ling wordt ongetwijfeld Volewijckers— Neptunus, die resp. 8 en 8 punten heb ben, en beiden nog geen wedstrijd ver loren. HBS komt bij Blauw-Wit te gast en zal daar heel wat moeten presteren om een goed figuur te slaan. Xerxes ontmoet op eigen veld DFC, twee clubs van ongeveer gelijk gehalte, terwijl Haarlem in Delft tegen DHC gaat ope reren, een wedstrijd, die, gezien de on verwachte zege van de Haarlemmers tegen Xerxes. nog een gesloten boek is. Bij StormvogelsExcelsior is de IJmui- dense ploeg zeker de sterkste. In afdeling III is het Wageningen, die een week overslaat, wat NEC de gele genheid biedt wat op te klimmen. NEC zal met de Ensch. Boys niet zo heel veel moeite hebben. Bij EnschedéQuick ligt een delen van de punten voor de hand, HeraclesAGOW zal wel een Almelo se zege opleveren. Tubantia—Go Ahead levert mooie kansen op voor de mannen uit Deventer, terwijl VitesseBe Quick niet zo voor de hand ligt. De Arnhem mers hebben de beste papieren. Vervolgens de vierde afdeling. De leider van dit district, NOAD, gaat mor gen tegen Helmond spelen, waarbij de gasten wel met de winst huiswaarts zullen keren. Ongetwijfeld de span nendste wedstrijd in deze afdeling be looft de ontmoeting tussen nummer twee en drie van de lijst, NAC en BW, te worden, in Breda. Van de uitslag valt dan ook moeilijk iets te voorspellen. Ook bij Vlissingende Baronie zijn de kansen gelijk verdeeld, evenals bij Wil lem IIHelmondia. VVV tenslotte gaat bi! Longa op bezoek, wat de Venlo'ers er wel goed zullen afbrengen In het Noorden komt het leidende Emmen morgen uit tegen Veendam, waarbij het voordeel wel aan de kant van de Drentenaren zal blijven. GVAV Sneek belooft een match met spanning te worden en of GVAV vóór zal kunnen blijven is nog de vraag. Hetzelfde kan gezegd worden van HSC, dat in Gronin gen tegen Velocitas een uitwedstrijd moet spelen. De Friezen zien morgen Heerenveen thuis tegen Leeuwarden spelen. Gezien de vier punten voor sprong, die eerstgenoemde al heeft, zal Leeuwarden daar de grootste moeite Uit Edinburg wordt gemeld; De Tsjechische voetbalprofs van Sparta (Praag) speelden gister hun vijfde en laatste wedstrijd in Groot- Brittannië tegen de Hibernians. De Schotten namen na tien minuten spe len de leiding en de rust ging in met de stand 10. Na de hervatting scoorden de Tsjechen drie doelpunten, zodat zij voor de eerste maal esn wedstrijd wonnen. De officier van justitie van de Leeu warder rechtbank vorderde gisteren; tegen den 20-jarigen P. R. Koning te Wolvega een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek van de voorlopige de tentie sedert 22 Januari 1943. Terwijl het oorlogsgeweld nog in al zijn he vigheid woedde, vermoordde deze toen 16-jarige knaap ln zijn koonplaats 4e 61-jarige weduwe E. Strowinder Dopstra en de 54-jarige M. Conijn. Daags na het misdrijf werd de dader te Nijeholtpade ten huize van een ze keren Nijholt gearresteerd. Bij zijn arrestatie verklaarde ver dachte aan de politie dat hij zich niet kon voorstellen dat hij de beide vrou wen had doodgeslagen De beitel, waar mede de euveldaad was gepleegd en die hij op de dag van het misdrijf had ge kocht, werd op zijn aanwijzen ln een sloot teruggevonden. De verdediger ror A. E. Stoo vroeg aan de rechtbank de straf te beperken tot de voorlopige hechtenis. De ministerraad heeft zich in zijn vergadering van Maandag beziggehouden met het vraagstuk der gebiedsuitbreiding. Het besluit zou zijn genomen om een nota te richten tot de regeringen van Engeland, de V. S. en Rusland, waarin een beperkte annexatie van Duits grondgebied wordt voorgesteld. Het gaat hier om een aantal correcties, die het gehele beloop van onze grens met Duitsland zullen wijzigen, zonder dat nochtans sprake is van een uit breiding, welke de «conomische structuur van ons land als geheel zou beïnvloe den, schrijft Het Parool. Als zodanig wijkt het voorstel van de regering dan ook in zeer belangrijke mate af van de door het kabinet-Schermerhorn aan de re- gering-Beel doorgegeven nota, waarin aanhechting van agrarisch gebied in Oost- Friesland en delfstoffengebied ten Oosten van Limburg werd bepleit. De thans overwogen grenswijziging is van veel geringere betekeenis en zal, naar ver wacht wordt, geen politieke problemen oproepen met betrekking tot de even tueel in te lijven bevolkingsgroepen, hébben. Frisia—Be Quick geeft een ge lijke krachtsverhouding te zien. Be Quick moet oppassen zijn plaats te be houden. Tenslotte het 6e district. Hier worden morgen maar drie wedstrijden gespeeld. Bleyerheidede Spechten is voor de laatste zeker niet kansloos, evenmin als voor Limburgia, dat thuis speelt tegen Maurits. Maurlts immers heeft zijn voorsprong alléén te danken aan één wedstrijd meer gespeeld. PSV reist naar Maastricht en zal ongetwijfeld moeite doen. MVV een puntje te ontfutselen. Met voor-oorlogs ceremonieel werden te Londen de zittingen der gerechtsho ven, de zgn St. Michiels-zittingen" ge opend. Na de gebruikelijke kerkdiensten in Westminster Abbey en Westminster Cathedral te hebben bijgewoond, bega ven de rechters, het hoofd getooid Vnet de lange pruiken en in vol ornaat, zich in optocht naar het House of Lords, ter bijwoning van de receptie, waartoe zij door den Lord Kanselier waren uitge nodigd. Lord Justice Lawrence, presi dent van het Internationaal Militair Gerechtshof, in de processie. Ass Press P. Volgens het Berlijnse blad „Tele- graf" breekt de spoorwegdirectie te Berlijn zich het hoofd over een ver miste trein, welke verdwenen is tij dens een rit in de Sovjet-Russische zóne, In de plaats van een trein met mooie slaapwagons is namelijk een trein, samengesteld uit een alle gaartje van wrakke rijtuigen, terug gekomen.... de eerste trein schijnt tijdens de reis door Thüringen te Erfurt gerequireerd te zijn. Volgens het blad kregen de spoorwegbeamb ten, die van Berlijn uit naar Erfurt opbelden, ten antwoord, dat zij er maar blij mee moesten zijn een ge wone trein in ruil gekregen te heb- bij en dat zij een volgende keer misschien wel alleen maar goede renwagens terug zouden krijgen. Te Berlijn zit men thans ten zeerste in over een andere slaapwagentrein, welke zich momenteel ln de Sowjet- Russische zóne bevindt. Het Bureau Voorlichting van het Nederlandse Rode Kruis heeft te genover Aneta verklaard, dat vol gens de cijfers van het Rode Kruis zich nog 20.000 Europeanen en vele Indo-Europeanen in het binnenland van Java bevinden. Het bureau kon echter geen in lichtingen verstrekken, of alle gealli eerde krijgsgevangenen en geïnter neerden waren geëvacueerd, daar de juiste cijfers nog ontbreken. De gezamenlijke onderlinge mo lest-verzekeringsmaatschappijen heb ben een telegram gezonden aan den minister van Financiën. Zij verzoe ken daarin dringend ten eerste het wetsontwerp tot regeling van de vergoeding van oorlogsschaden ten spoedigste bjj de Staten-Generaal in te dienen; ten tweede met alle mid aelen te bevorderen, dat de rijks bijdragen ten spoedigste worden vastgesteld; ten derde de molest- onderlingen, voor zoverre zij daartoe in staat zijn, in de gelegenheid te stellen althans aan de meest drin gende behoeften te voldoen door haar vergunning te verlenen aan de verzekerden een voorschot uit vrij tegoed in vrij geld te geven, tot een maximum van 25 pet. van de scha den aan bedrijfsuitrusting, handels voorraad en huisraad. Voor fruit, dat op Vrijdag 18 en en Zaterdag 19 October in win kels, op markten of waar ook te koop wordt aangeboden, mogen geen consumentenbonnen worden ingenomen. Met ingang van Maandag 21 October is het fruit uitsluitend op 4e btjif. ï'"'firTi J Het lot der Denen is betrekkelijk licht geweest. Zij hebben zich slechts symbo lisch tegen de Duitse invasie verweerd. Toen de burgers van Kopenhagen op een goede of kwade morgen ontwaakten en uit het raam keken bemerkten zij om met Buzlau te spreken dat zij in Duitsland woonden en zij hebben zich daarover klaarblijkelijk niet erg druk gemaakt. Daar zij geen of weinig Duits bloed hadden vergoten, werden zij door de Duitsers met betrekkelijke mildheid be handeld, voor zover een Duitse bezetter dan mild kan zijn. Maar de Finnen en de Noren hebben het hard te verantwoor den gehad. I")E positie van Zweden Is, ten tijde van de oorlog, verre van gemakke lijk geweest en zij ls ook nu allerminst benijdenswaard. Want sinds, door de In eenstorting van Duitsland, het politiek evenwicht in Oost-Europa verbroken ls, zijn de Zweden vrijwel overgeleverd aan de willekeur van Rusland, en Rusland ls een machtig rijk. Het heeft bovendien in economisch opzicht zeer geleden, terwijl Zweden zich ln economisch opzicht tn hoge mate heeft verrijkt. Zweden zou voor Rusland een begerenswaardige en bovendien een gemakkelijke prooi zijn en men behoeft er niet aan te twijfelen dat men zich hiervan te Stockholm maar al te goed bewust ls. Het is dus te begrijpen dat de Zweedse politiek er alles op zet om de vriend schapsbanden met Rusland te versterken en dat het ondanks protesten van Ame rikaanse zijde een handelsverdrag met Rusland afgesloten heeft. Misschien zou den de Zweden wel liever een handels verdrag met Amerika hébben gesloten, maar een Amerikaans protest laat zich gemakkelijker afwijzen dan een Russisch. Rusland is dichtbij en een goede buur Is. ook in de verhouding der naties, veelal beter dan een verre vriend. U. Een beroemd doek van een onbe kend schilder, „De Weense maagd" getiteld, ^at sinds eeuwen door de Weense -bevolking, die het een bo vennatuurlijke kracht toekende, werd vereerd, is gisternacht gesto len. Verleden Zondag is het schil derij nog in processie door de stad gedragen, in tegenwoordigheid van den aartsbisschop van Ween-n. Het schilderij dat zich in een Griekse kerk in Hongarije bevond, werd in 1696 onder de regering van Leopold 1 (Rom) naar Weenen over gebracht, een jaar nadat een boer in tegenwoordigheid van vele getuigen tranen uit de ogen der maagd had zien lopen. Gedurende de oorlog v-as het schilderij in veiligheid gebracht en bleef onbeschadigd bij de brand van Weenens kathedraal. DE JOODSE IMMIGRATIE. Koning Ibn Saoad van Saoedie-Ara- Truman uitdrukking gegeven aan zijn bie heeft in een brief aan president verwondering over diens recante ver klaring inzake de noodzakelijkheid van een nieuwe Joodse immigratie in Palestina. Hij herinnert Truman aan de belofte, die zijn voorganger in een briefwisse ling na de conferentie van Yalta heeft gedaan, dat de V. S. geen oplossing van de kwestie Palestina zouden voor stellen zonder eerst de Arabische sta ten te raadplegen. MARINUS ONTVLUCHT? Naar verluidt, is de beruchte N.S.B.- joumalist Marinus ontsnapt uit het kamp, waar hij was opgesloten. VRIJ ZONNIG. Geleidelijk afnemend bewolkt. Zwak ke tot matige Oostelijke wind, over dag iets zachter.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1