LAPLAND, EUROPA 1946 Gemeubileerde Iland kamer-misère der tegenstellingen De IJselmeerbodem wordt aangeveegd De M.O.D. op zoek naar vliegtuigwrakken Juhanadorp. Lezing van A.d.v.e.n.d.o. Anna-Paulowna. Bond van Plattelandsvrouwen Wiermgen. Kort verhaal Tractor liep op tankmijn HET OVERZICHT VAN DE VREDESCONFERENTIE IN PARIJS Breezand. Wie zijn de gelukkigen? Wieringermeer. V eevoedernormen De laatste dagen is de bedrijvigheid in de buitenhaven weer wat afgenomen. De „Annie Goedkoop" ligt nu daar op het Kuit je wat meer uit het gezicht, al wordt door veertig gedetineerden uit Fort Erfprins nog gewerkt aan het leegmaken van het schip. De twee grote bokken rijn door het Noordhollands Kanaal naar Amsterdam vertrokken, en het is nog niet bekend, wanneer zij in de haven zullen terugkeren om te as sisteren bij het bergen van de andere wrakken, die op de havenbodem liggen. Vlak voor hun vertrek hebben zij nog even de gezonken onderlosser gelicht. Ook het 65 meter lange stuk van de bij Petten gestrande lichter, dat enige dagen in de haven heeft gelegen, is in middels door één der Amerikaanse sleep boten naar Bremerhaven gebracht. Het andere gedeelte zal hopelijk spoedig volgen, en er wordt daar aan het Pet- temer strand hard aan het vlotbrengen ervan gewerkt. Voor het oog van de voorbijgangers ligt nu het duikers- en werkvaartuig van de Mijnen Opruim Dienst, de MOD I, ietwat op de welverdiende lau weren te rusten, maar het zal een korte rust zijn, die overigens nog wel wordt besteed met verschillende voorberei dende werkzaamheden. Naar het IJselmeer. Over enkele dagen zal de MOD I, in gezelschap van de sleepboot-annex- dulkvaartulg-annex-werkschip „Ebbe" en een tweetal motorsloepen, de WDP 1 en de WDP 2, naar het IJselmeer ver trekken voor het uitvoeren van een zeer piëteitvolle opdracht. Er moeten nameiyk op de bodem van het IJselmeer volgens een schat ting van het Hoofdkwartier van de Boyal Air Force 35 i 38 wrakken van neergestorte geallieerde vlieg tuigen liggen. Dat aantal is gecalcu leerd op grond van het aantal ver miste vliegtuigen en het deel dat het IJselmeer van de totale oppervlakte van ons land inneemt. Al die vermiste vliegtuigen betekenen een belangrijk aantal vermiste leden van het vliegend personeel der RAF, en het identificeren van de toestellen en mogelijk ook van de zich nog aan boord bevindende lijken is niet alleen van waarde voor het Hoofdkwartier van de RAF, maar ook voor de nabestaanden van de vermisten. De vier genoemde schepen zullen weldra beginnen met het opsporen van de op de IJselmeerbodem liggende vlieg tuigwrakken. Twaalfduizend kilometer! Het uitvoeren van deze opdracht is heus geen kleinigheid! Naar de MOD- officier, luit. ter zee der 3e klasse J. Woudberg, ons vertelde, zal het „flot tielje" daarvoor een afstand hebben af te leggen van volgens een zeer ruwe schatting twaalfduizend kilometer! De MOD I en de Ebbe zullen namelijk in letterlijke zin de bodem aanvegen. Met een snelheid van zeker niet meer dan drie kilometer per uur zullen de sche pen, met een tweehonderd meter lange sleepkabel tussen zich in, strook voor strook afspeuren. Telkens wanneer de kabel ergens achter blijft steken, moet een dui ker naar beneden, om te kijken of het misschien een vliegtuigwrak is. In negen van de tien gevallen zal het in plaats van een vliegtuigwrak iets heel anders zijn! Een oude fiets of een gezonken jolletje, een niet- ontplofte granaat of een oud anker, of wat dan ook....' Wanneer we aannemen, dat de sche pen gemiddeld tien uur per dag zullen varen en dat is geen kleinigheid dan wordt per dag dertig kilometer af gelegd. Het uitvoeren van de opdracht zal dus minstèns vierhonderd dagen in beslag nemen. En dan denken we nog niet eens aan de talloze keren dat ge stopt zal moeten worden! Duikers voortdurend startklaar! Het spreekt vanzelf, dat aan boord van de MOD I en de Ebbe onder het varen voortdurend duikers gereed moe ten staan om zo nodig te onderzoeken, welk obstakel aan de haak geslagen is. De belde motorsloepen worden gebruikt voor communicatie-doeleinden tussen de schepen en de vaste wal. De expeditie zal vanuit verschillende havens als basis worden gemaakt, ver moedelijk eerst uit Hoorn, en later uit Amsterdam, De Lemmer, Kampen, enz Zo weten dus de bemanningen van de MOD I en de Ebbe voorlopig wel wat hun te doen staat. Wij wensen hun bij het uitvoeren van hun verantwoorde lijke en eervolle taak een voorspoedige vaart! Gisternacht hebben dieven uit een veem aan de Vierwindenstraat te Amsterdam een partij van twee honderd paar Amerikaanse schoenen ter waarde van f 3000.gestolen. De vrouwen en meisjesvereniging „Advendo" (Aangenaam door ver pozing en nuttig door ontwikkeling) hield Dinsdagavond een bijeenkomst in de school aan de Kortevliet, waar als spreker was uitgenodigd de heer lest, hoofd der BLO-school te Den Helder. Nadat de voorzitster, mevr. Dunk, met een hartelijk woord van welkom aan spreker en genodigden (de mannen waren er voor deze gele genheid oqk) had geopend, gaf zij het woord aan den heer lest Deze schetste in een geestige rede de vorm van het onderwijs, het le ven van het kind dat voorbeschikt is voor het bijzonder lager onder wijs, dat zich aanpast aai, het tem po van het kind, het ontwikkelen van het leesvermogen, het doen van waarnemingen en het maken van voorstellingen. Wat betreft de a.s arbeidspresta tie: het maken van mat-, vlecht- en cartonneerwerk, tuinieren, enz., dit alles heeft veel beroepsliefde, geduld en toewijding van het onderwijzend personeel nodig. De lezing werd met de grootste aandacht gevolgd Na afloop dankte de presidente namens alle aanwezigen, den heer lest voor deze leerzame voordracht. OOK SLAGERIJ BLAAUBOEK GEMODERNISEERD De heer A. Blaauboer heeft zijn sla gerswinkel naar de eisen des tijds ge moderniseerd. De etalage is zeer aan- trekelijk verarderd. terwijl de toonbank naar de eisen, die de hygiène daaraan stelt, door glas is afgesloten, zodat de cliënten niet meer zoals voorheen daar met hun neus over heen kunnen han gen. Alles bijeen genomen een goede verbetering, die het aanzien van de zaak verhoogd. Op verzoek van de erven van mevr. de wed A. de Boer-Blom, had Dinsdagmiddag door notaris P, de Boer in zaal Bossen de verkoop plaats van het huis met schuur en erf aan de Zand vaart 188, groot 9.13 aren. Ingezet op 8000.was na twee maal bieden uit 't publiek de maxi mumprijs, 10.000.reeds bereikt en mochten alleen de erfgenamen verder bieden. De bewoner van het perceel, de heer J. de Boer verhoogde het bod met 10.en mijnde bij afslag op 10.af, zodat hij voor 1 10.020. plus onkosten eigenaar werd. Het uitgeloofde strijkgeld ad 100.zou alleen worden uitbe taald als de verkoopsom beneden de maximumprijs bleef en werd dus niet uitgekeerd. SLAGERIJ HEROPEND. Dinsdagmiddag werd de slagerij van den heer L. van Vegten heropend. In 1M2 moest de heer Van V. evacuëren, en door allerlei omstandigheden was het hem niet mogelijk zijn zaak na de oorlog te her openen. Thans echter ls de winkel, die deerlijk van oorlog en evacuatie te lijden had gehad, door bekwame vaklieden ge heel gerestaureerd. De belangstelling voor deze feestelijke De maandelijkse bijeenkomst van de afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen, ge houden In Veerbrug, was druk bezocht. Mevr. Keijzer—<ie Jong, voorzitster, heette in het bijzonder mevr. Liefhebber— Speets en een aantal nieMeden welkom en sprak de wens uit, dat deze avond er toe mocht bijdragen, dat velen zich als lid zouden opgeven. Spr. deelde mede, dat het mogelijk ls voor het bezoek van de verafwonende leden aan de afdelings avonden weer een bus te laten lopen. De kosten zullen f 25 bedragen en 25 30 dames zouden er gebruik van kunnen maken. In 't vervolg zullen de vergaderings avonden niet meer per convocatie bekend gemaakt worden, maar per C.T.R. Voor een afvaardiging naar de bonds vergadering in Utrecht was geen animo, mevrouw Mijnlieffv. d. Heuvell zal de afd. op de provinciale vergadering te Alk maar vertegenwoordigen. In een schrijven van het gemeentebe stuur werd verzocht een lid van de afde ling aan te wijzen om zitting te nemen in de commissie voor prijsbeheersing Mevr. KooijWilms, hiervoor aangezocht, wilde een benoeming hog even in beraad hou den. De hoofdschotel van de avond was het voorlezen uit het boek van Anton Coolen Het huwelijk" door mevr. Liefhebber^- Speets. Met grote aandacht werd dit ver haal, dat bijzonder goed werd weergege ven, gevolgd. Uistekende intonatie en mi miek van lezeres verlevendigden de voor dracht zeer en mevr. Liefhebber mocht dan ook niet alleen een algemeen applaus maar ook van velen een persoonWk dank woord in ontvangst nemen. „DOOR WEER EN WIND" GAAT FEESTEN. Op 10 November zal „Door Weer en Wind" haar 5-jarig bestaan vie ren. Zaterdag 9 en Zondag 10 Nov. worden dan de traditionele Sint Maartena-wandehochten gehouden. Op de eerste dag heeft de ont vangst plaats van de veraf wonende deelnemers en staat voor hen, die om principiële redenen niet op Zon dag kunnen wandelen de gelegen heid open reeds dan hun tocht te maken. Na afloop is er een dansavond in zaal Slikker, die voor iedereen toe gankelijk is. Zondags vangt de wandeltocht om 10 uur aan en houdt het bestuur van „D. W. en W." van 35 uur re ceptie. Des avonds heeft de opvoering plaats van het bekende toneelspel van Henk Bakker en Annie van Ees „Vliegersvrouwen", door leden van de Wandelsportverenigine en met medewerking van mej. Fie Kossen en den heer D. Stins DIENSTPLICHT. Onderstaande personen, inwoners der gemeente, zijn gehouden om op 6 November a.s. onder de wapenen te komen, te weten: A. Scheltus en P. Hoekstra, 8e Regiment Infanterie; C Rejjerse, 3e Regiment Luchtdoel-art.; H. v. Goor, Grenadiers; C. Lont, W. Hegeman, P. C. Omis en H Doesburg, ie Regi ment Pioniers; C. Klein en E. Klein, le afd. Technische Troepen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Bertha Adriana, dochter van S. Koster en R. van der Veen Pie- ternella Wilhelmina, dochter van M. C. Versluis en W. de Regt. De kazerne te Amsterdam ls, als je een tijdje gevaren hebt, een gewilde plaats, en lk ging er dan ook met plezier heen. Ik dacht: „Ziezo, nou nog eens uitkijken naar een kamer ln de buurt van de ka zerne en dan ben lk voorlopig het heertje." Inderdaad had lk vrij vlug een gemeu bileerde kamer bij een weduwe in de Kleine Kattenburgerdwarsstraat, dua dat was al heel dicht bij de kazerne. Het was een heel aardige kamer en lk had het er goed naar mijn zin, alleen mijn kostjuffrouw was een zeurkous, dat was gewoon niet mooi meer. Meestal stond ze me 'a avonda na afloop der werkzaamheden op te wachten aan de deur om toch maar Iemand te hebben om tegen te praten, en na een week kende lk haar hele levensgeschiedenis en die van haar familie. Daarbij deed ze soms de onmogelijkste vragen. Als lk bijvoorbeeld 's avonds thuis kwam en lk zat even op de divan de krant te lezen, dan kwam zij binnen en zei: „Zo meneer Wolters, la U weer thuis?" Ja, wat moet je daar nu op ant woorden!? Ik prevelde maar wat, maar daar luisterde zij geeneens naar. Deed lk een schoongestreken wit hemd aan .trok lk mijn goede passagiersjekker aan en zette mijn muts op, dan zei ze: „Zo meneer Wolters, gaat U uit?" Ja, het lag dikwijls op mijn lippen om te zeggen: „Nee, juffrouw Nippels, ik ga naar bed. maar lk kon mijn pyjama niet vinden, en daarom heb ik dit maar aangedaan". Overigens was het een heel best mensje en reuze zindelijk en schoon. Eens op een avond, het was zomer en de hele dag mooi weer geweest, was ze er niet toen Bijzondere correspondentie.) Kiruna, October. DE scherpste contrasten raken elkaar in Lapland. Het ls het land, waar no madische rendierdrijvers in hun wig wams leven bij een wintel-temperatuur tot 40 graden, maar het is ook het land van de geweldige electrische ontwik keling. In vele richtingen gaan de hoogspanningsleidingen over enorme afstanden. De spoorweg is geheel elec- trisch en leder station is een transfor matorgebouw. De zware locomotieven, die 2000 ton erts in een trein voorttrek ken, brengen hun last naar Narvlk, waar de lading scheep gaat naar Ame rika. De mijnen van Malmberget en Kiruna zijn geheel geëlectrlficeerd en Kiuna zijn geheel geëlectrlficeerd en gedurende de lange Poolnachten, zowat drie maanden lang, wordt at geweldige ijzerberg terassenvormig afgegraven en alles straalt in kunstmatig daglicht van duizenden lampen. Deze contracten ziet men ook ln een eenvoudige lappenhut. Deze ls uit turfplaggen opgebouwd, py- ramidevormig, van boven opengelaten voor het uitwijken van de rook. Bij de niet nomadische bevolking heeft men het open vuur in het midden vervan gen door een fornuisje met een pijp en is het gat boven rondom dichtgemaakt met blik en dakleer. Verder kan men er een naaimachine, een vleesmolen en dergelijke aantreffen, naast een eenvou dige ligplaats op de grond, bedekt met berkentakken, die een eigenaardige fris se geur verspreiden. Er werd eens zelfs verteld, dat e-n Lappen-O.W.-er tele foon en electrisch 11 ht in zijn turfhut liet aanleggen, wat wel een zeer kras voorbeeld zou zijn van het aamengaan van wildernis en civilisatie. Een klenrlg volkje. lk 's avonds thuiskwam. Ik dacht: nou, de ouwe tante li zeker een wandelingetje maken. En waarachtig, na verloop van een uurtje hoorde lk gestommel op de trap, en daar kwam ze aanhijgen. Het eerste wat ze natuurlijk zei, was; „Zo meneer Wolters la U weer thuis". En toen kreeg lk het hele relaas te horen van wat ze allemaal had meegemaakt die achter middag. „Ik ben naar het kerkhof geweest", zei ze. „Daar ligt mijn man begraven, want die ls dood. ziet U". Ja, meestal, dacht lk: levend begraven ii uit de tijd en bo vendien strafbaar. En ze ging voort: „En net sta lk daar zo te kijken, want het ls er erg mooi, wordt er een baar met een kist erop de laan li\gedragen. Maar er was helemaal geen familie bij. Ik vraag zo aan één van de dragers: „Wie ls het?" en hij zegt: „Slager Bik van de Gelderse kade". „Nou", zeg lk, „dan hebben Jullie een zware vracht gehad want het was zo 'n dikke man. Hebben Jullie hem dat hele eind gedragen?" „Nee", zegt die kraal, „hij heeft tot aan de pomp bij het hek voor ons uitgelo pen". „Wat een akelige vent. hè?", dat was tegen mij natuurlijk. Ik wilde maar zeg gen, door d'r gebabbel had ze altijd wat, en namen ze d'r steeds ln de maling Maar het mooiste, of eigenlijk het onaan genaamste voor mij dan, zou nog komen. J Op een Zaterdagmiddag kwam ik thuis. Men ziet direct, dat de Lappen een heel eigen slag mensen zijn, die met de overige bevolking niets gemeen heb ben. Zij zijn kleiner van bouw en don kerder en hun taal schijnt nog het meest met het Fins verwant te zijn. Op Russisch gebied wonen nog zowat zes tienhonderd Lappen en ongeveer even zoveel in N.-Finland, terwijl er ln Noor wegen één-en-twintigduizend, in Zwe den zes-en-een-halfduizend wonen, waarvan nog slechts de helft nomaden en rendiertelers zijn. De rest leeft in vaste woonplaatsen. Dit zijn nu niet dorpen, zoals wij die gewend zijn, maar kampementen, waar in plaats van de tenten (rendiervellen, gespannen om pyramidevormig opgestelde staken) plaggenhutten gebouwd worden, in de zelfde vorm. Daarnaast ontstaan zo langzamerhand ook gewone houten hui zen en stallen, zoals de overige bevol king ln het Noorden die gebruikt. Rendieren krijgt men in de zomer heel moeilijk te zien. Deze zijn dan hoog in de bergen en de mannen volgen d« kudden, zodat men bij een bezoek aan een Lappenkamp aan de overkant van het 70 km lange Tome Meer. voor namelijk vrouwen en kinderen ontmoet. De nomadentrek hangt af van de voed- selvindplaatsen, en zo komt het voor, dat een hele nederzetting een vaste zo- merstand-Laats heeft, bijv. op Zweeds gebied en een winterstandplaats ln Noorwegen. De onderwijzer trekt mee en er wordt school gehouden ln een tent. De kleintjes ln hun kleurige pak jes en grappige puntlaarsjes zitten op berkentakken op de grond, met ieder een carton op de knieën, dat als schrijf tafeltje dienst doet. Ze leren hier het zelfde als andere kinderen op de kleu terschool en op de permanente dorps school wordt het gewone leerplan van de lagere school gevolgd ln het Zweeds. De Lappendlalecten verschillen name lijk nogal veel onderling. PROTEST TEGEN MINIMUM BROODPRIJS Ruim 500 katholieke bakkerspatroons uit het gehele land kwamen Woensdag middag te Tilburg bijeen, waar de heer A C. Schulte, voorzitter van de Ned. R.K, bakkerspatroonsbond, een protest liet horen naar aanleiding van de rede van den minister-president dr Beel. De mededeling dat de broodprijs met ten hoogste 1 cent mag worden verhoogd, terwijl de minimum-prijs zal verdwijnen, is de bakkers buitengewoon onwelkom. Spr. memoreerde de afspraak tussen de regering en de Nederl. Bakkerijstich ting, dat de bijkomende kosten konden berekend worden op de verschilreke- r.ing Waar de overheid hieraan niet de hand hield, heeft de Nederl. Bakkerij- stichting volgens spr. thans niet min der dan 22 millioen gulden te vorderen. Verlangd wordt, dat de minimum-prijs op zijn minst wordt vastgelegd, totdat de uitkomst van de berekening over het eerste halfjaar van 1946 bekend ls. Zo niet dan staat een ruïneuze concurren tie te wachten. Besloten werd een tele gram aan den minister te zenden, waar in verzocht wordt, de minimum-prijs te handhaven. Een gedocumenteerde nota zal volgens spr. door1 de Nederl. Bakkerijstichting alsnog worden inge zonden. Op het landgoed „Deelerwoud" te Lunterzn waren aan het begin der week twee landbouwers uit Vaassen bezig met een tractor bomen uit het bos te halen. Toen het werk nagenoeg gereed was, constateerde de 38-jarige H. L. B„ die de tractor bestuurde, dat nog een boom ln het bos achtergeble ven was. Besloten werd deze even op te halen. B.'s helper, de landbouwer V., reed een eind mee, doch sprong toen van de tractor omdat één man het karweitje gemakkelijk af kon. Ter plaatse geko men, draaide B. de tractor waarbij hij hetgeen heel normaal was met de wielen even van de smalle bosweg af geraakte. Tegelijkertijd vond een ontzettende explosie plaats. De bestuurder van de tractor was op slag dood. Van de tractor was niets meer heel, een der zware achterwie len vond men 40 m. verder terug. Het onderzoek wees uit, dat de nood lottige ontploffing werd veroorzaakt door een tankmijn. en daar stond ze me weer op te wachten. Na d'r gewoonlijke begroeting zei ze: „Meneer Wolters, zou U me een plezier willen doen?" Ik zei; „Wel Ja, Juffrouw, wat ls het?" „Nou", zegt ze, „de ramen aan de voor kant ln Uw kamer zijn zo vuil, zou U ze niet eens willen wassen? Vroeger deed lk het altijd zelf, maar lk ben er nu te stijf voor geworden, als U zo vriendelijk zou willen zijn". Nou dat was een pijnlijke vraag, want een held in hoogklimmen ben ik nooit gewtest. Ik zei dan ook: „Hebt U dan zo 'n lan ge ladder?", want het was op de eerste verdieping en zeker vier meter hoog. Maar ze zei: „Nee, wij deden het altijd met een plank over het kozijn, en dan zat m'n man binnen en lk bulten of omge keerd. Het gaat heel gemakkelijk" Enfin, na veel vijven en zessen had ze de beddeplank over het kozijn heen ge schoven. een emmertje bij de hand en lk buiten lustig aan het wassen en zemen. M'n kostjuffrouw zat binnen op de plank met het raam op een kier, dus ln even wicht. Inderdaad ging het prachtig, en lk weet nog goed dat ik die mop zat te fluiten van. ,,'k Heb rooie en witte ra dijs". Toen werd er gebeld M'n kostjuffrouw sprong op om open te doen en lk tuimelde natuurlijk van vier meter hoog naar beneden op de stoep. Meteen ging de deur open en keek mijn kostjuffrouw naar bulten, zag mij liggen en vroeg „O, ls U het, had U soms gebeld meneer Wolters?" Ik heb toen twee maan den ln het Binnengasthuis gelegen, en ben nu gelukkig overgeplaatst naar Den Helder, maar huiver er toch een beetje voor om weer op gemeubileerde kamers te gaan. tJORQ) VERKOPING. In het gebouw van de Amerikaanse Ie gatie te den Haag werd Z. Exc. minister E. N. van Kleffens in tegenwoordigheid van den Amerikaansen ambassadeur onderscheiden met de „medal of Free dom with sllver palm". De Amerikaanse militaire attaché, kolonel Johnson, speldt de onderscheiding op, ANP P. Overleden: G. Bals, echtgenote van J. Takes, oud 41 jaren. Gehuwd: C Br 'ter en G. J. H, Bison M. Koo.. en A. C. Voorthujjsen T. Hogenberg en A. Siebum J. A. Hofstetter en D. de Bie P. de Wit en S. Visser. Ondertrouwd: A. Kresmer en A. Doves. AANGEHOUDEN. Gistermorgen is door de Rijks politie te ippolytushoef een inwo ner uit Den Helder, welke verdacht werd van diefstal te Leiden, ge arresteerd. Verdachte is onmiddellijk op transport gesteld naar Leiden. Woensdagavond had de trekking plaats van de Pluimvee- en Konij nen Vereniging „Nut en Genoegen" in hotel S. Kaan te Hippolytushoef. De prijzen zijn als volgt: 308 een slachtkonijn; 364 tweedelig konijnenhok met 2 Rex; 369 een slachtkonijn; 381 2 jonge hennen; 920 een krielhaan; 1288 slachtkonijn; 1577 vijf jonge hennen met haan; 1788 een slachtkonijn; 2100 een trio krielkippen; 2424 (hoofdprijs) een schaap. De prijzen kunnen worden afge haald by het bestuur. SUCCES-NIEUWS. Naar wij vernemen is het Succes- bestuur er in geslaagd toestemming te verkrijgen tot het aanleggen van electrische geleidingen op haar ter rein. De grootste moeilijkheden zijn nog het aanschaffen van schijnwer pers. Wie helpt het actieve bestuur hieraan? HEROPENING BEURSGEBOUW. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, zal het Graanbeursge- bcuw te Middenmeer op 6 November officieel worden heropend. Dit zal zeer zeker een verwelkoming heten bij de agrarische bevolking der Wie ringermeer en omstreken. Naar wij verder vernemen, zal er om 9 uur een algemene ledenverga dering worden gehouden, terwijl des middags het officiële gedeelte wordt afgewerkt. Zoals we de Lappen nu aantroffen ln de zomer bleken ze te leven van het verkopen van grote gele braamachtige bessen, die ze bij massa's in de moeras sen plukken en dan naar de markt bren gen. Verder verkochten ze aan de wei nige vreemdelingen de door hen zelf ge maakte kleinigheden van rendierhuid, zoals ceintuurs, beursjes, kettingen, tas sen en dolken. Het ziet er alles mooi uit, frisch van kleur en met smaak en overleg gemaakt. Maar ze weten er ook prijzen voor te vragen. Daar zil hun eigen taaltje spreken, kun je ze moei lijk benaderen, maar ze zijn heel vrien delijk en lachen maar steeds vol goede wil. Hun zomerkleding is mooi en rijk van kleur, een blauw jak met geel en rood vilten opgenaaide stroken, de be nen dikwijls ln wikkels, ook weer met kleurtjes. De schoenen met naar boven omgebogen punt zien er komisch uit. Op het hoofd dragen de mannen altijd de muts met een enorme vuurrode pluim; de vrouwen dragen meestal een hoofd doek en beiden hebben ze een prachtige ceintuur, versierd met koperen nagel tjes en met gekleurde stukjes leer en vilt. Al met al een schilderachtig en kleurig volkje, dat past in hun prach tige land. Het Bedrijfschap voor Veevoeder heeft bepaald, dat voor de periode van 27 October'-23 November 1946 voedertoe- wijzigingen ln het algemeen slechts worden verstrekt voor dieren,, welke worden aangehouden op bedrijven met minder dan 4 ha bouwland. Deze beper kende bepaling geldt niet voor: a me'k- en kalfkoeien, waarvoor zonder uitzon dering voeder wordt toegewezen; b. contractvarkeni, aanwezig op bedrijven met minder dan 7 ha cultuurgrond: c. pluimvee van geregistreerden, die een kuikenbon voor 200 ztuks hebben ont vangen. De voedertoewijzingen worden geba seerd op de registratie van IS October 1946. De mogelijkheid om mengvoeder te verkrijgen in ruil voor het leveren van rogge en-of haver boven de aanslag, «elke voor deze granen is opgelegd, zal spoedig worden jpengesteld en wel ten behoeve van melk- en kalfkoeien en enkele groepen van pluimvee, mits bei de diersoorten op bedrijven met 4 ha of meer bouwland worden aangehouden. Voor het verkrijgen van volledige in lichtingen op het gebied van de voeder toewijzingen voor rundvee, paarden, varkens, geiten en pluimvee, kunnen de veehouder» zich tot hun P.B.H. wen den.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 6