De verkiezingen in Duitsland GEEN ANNEXATIE Hors d'Oeuvre Hoe moeten wij de Prij zencommissie maar grenscorrectie "„CHANTAGE"' zien? Geen annexatie DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Russen laten hun teleurstelling blijken Mijnwerkersstaking Een gezellig treinreisje DE BUITENLANDSE POLITIEK VAN ENGELAND Stadsnieuws Met de „Dorus' naar zee Regeringsvoorstellen uiterst bescheiden FEUILLETON Masterkeys-parade Uit het politierapport DE meeste Nederlandse voorstanders van annexatie waren de overtuiging toegedaan dat inlijving van Duits ge bied nooit betekenen mocht: inlijving ener Duitse volksgroep. Zij wensten geen nationale minderheden durende bron van internationaal geharrewar bin nen ons land. Doch ook dit zou voor da bondgenoten een beletsel moeten zijn om Nederlandse wensen welke in deze richting gaan in te willigen. Duitsland toch zal reeds in het Oosten een aan zienlijk gebied moeten prijsgeven aan Polen en ook Polen wenst geen Duitsers binnen zijn grens. Wie wenst ze wel? Byrnes heeft zijn veel-be- sproken rede weliswaar gezegd dat de Duits-Poolse grens nog door de Grote Vier zal worden herzien, doch het staat vrijwel vast dat Duitsland in het Oosten terrein zal moeten verliezen en dat eni ge millioenen Duitsers, thans reeds in Westelijke richting geëvacueerd, niet meer naar hun voormalige woonsteden zullen kunnen terugkeren. In normale omstandigheden zou dit zo ernstig njet zijn. Maar nu zoveel Duitse steden en dorpen zijn verwoest en de voedsel- nood nijpend is, zou het noodlottig kun nen worden. Werd nu het voorbeeld van Polen door Nederland gevolgd, dan zou de nood in Duitsland weldra nog nijpender zijn. De sterfte door honger en kou, door gebrek aan woonruimte enz., zou aanleiding kunnen geven tot het uitbreken van epidemieën en Düits lands herstel te enenmole kunnen ver hinderen.... DAT de nood ook in Nederland groot Is, dat ook bij ons duizenden land bouwers van hun grond en behuizing en van hun werktuigen zijn beroofd, daaromtrent schijnen de bondgenoten zich minder te bekommeren. Een ver armd en uitgeput Duitsland Is voor het herstel van Europa een grote belemme ring, een verarmd Nederland is daarbij vergeleken slechts van secundair be lang. Nu de oorlog geëindigd is maken de grote mogendheden klaarblijkelijk niet meer zulk een scherp onderscheid tussen vijand en vriend; aij vragen zich slechts af langs welke weg zij het her stel van economisch evenwicht in Euro pa het snelst kunnen bevorderen. Y'ELEN zullen de wens koesteren, dat onze regering tegen deze houding der vroegere bondgenoten een krachtig protest zal laten horen in plaats van de idee der annexatie prijs te geven en zich te bepalen tot een nederig verzoek om betrekkelijk onbeduidende „grens correcties". Wij hebben voor onze in dustrie steenkool nodig, wij behoeven voor den Nederlandsen landbouwer vruchtbare grond. Nederland is nooit op gebiedsverovering uit geweest, maar het heeft recht op schadeloosstelling, in welke vorm ook. Het heeft recht op herstel. Het heeft voor hetgeen het vorderen mag betaald met zijn goed en bloed. Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78-«o Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma WOENSDAG 23 October 194« Voortzetting van de 70STE JAARGANG No. 9403 HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent par millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent. eik woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaai f 1.—per post f S.65 H' ofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rayon redacteuren G. A. Dekkers en W. Kok. De niet-officiële eind-resultaten van de gemeenteraadsverkiezingen in de Sovjet-sector van Berlijn luiden: aociaal-democraten 309.297 stemmen •cciaiistische eenheidsp. 214.314 stemmen christen-democraten 131 888 stemmen liberaal democraten 54.299 stemmen ongeldige stemmen 15.761 stemmen De officiële voorlopige eindresultaten voor de Franse sector zijn: sociaal-democraten 131.872 stemmen socialistische eenheidsp. 52.614 stemmen christen-democraten 47.771 stemmen liberaal democraten 18.477 stemmen ongeldige stemmen 4.594 stemmen In de provincies in de Russische zóne heeft bij de verkiezingen voor de Prov. Staten in Saksen de door de Russen ge steunde socialistische eenheidspartij de meerderheid behaald, evenals dat in Thüringen het geval was. De Sovjets hebben na de uitslag der Berlijnse verkiezingen de leiders van de socialistische eenheidspartij (SED) laten weten, dat deze hen over de meningen der Berlijners verkeerd hadden voorge licht. De mogelijkheid bestaat dat de Russi sche sector van Berlijn voor deze ver kiezingsuitslag zal moeten boeten. Reeds werd de levering van electrische stroom onderbroken en men verwacht, dat de extra gaven welke voor de bevolking ter beschikking werden gesteld nu spoe dig gestaakt zullen worden. 32 pet. der mijnwerkers niet verschenen. Naar aanleiding van de oproep tot staking, welke de algemene bond van werkers in het mijnbedrijf heeft uitge geven, is Dinsdag op de vroege dien sten, welke om 6 uur gisteren aan vingen, 32 pet. der mijnwerkers niet verschenen. Dit percentage is genomen in vergelijking met de diensten van verleden week Dinsdag, en geldt voor de Limburgse mijnen gezamenlijk. Van on geregeldheden is geen sprake. De opge komen 68 pet. verrichten rustig hun werk. □□□□□□□□□□□□□□□□nonoaDDa Het was Dinsdagavond. Ik kwam uit het Gooi aan suizen in een snellopende, hei-verlichte electrische trein en zocht te Amsterdam, op het duistere vierde perron, de aansluiting naar Alkmaar „Waar is de trein?" vroeg ik. Een beambte wees mij een collectie gehavend antiek. „Stapt U maar in," zei hij nors. Ik merkte op, dat er geen treeplank was. „Die hebben we aan latjes ge zaagd," zei de man, „om ban ken te bouwen in de tweede- klasse-coupé's. Die mensen willen soms een zitje." Ik liep langs de trein. Iets van grauwe oertijd gaapte mij uit de holle comparti menten aan. „Maar conduc teur,'' opperde ik bezorgd, „de wielen van deze wagon hangen er los bij." „Hindert niet. meneer, de wagen hangt stevig tussen de andere gekoppeld en zo hard rijden we niet of wij staan stil als hij aanstoten mocht." ,,0,'' zei ik en stapte in. Wij reden. Inderdaad niet hard. Voorbij Zaandam zag ik een wielrijder op de weg, die ons spottend toewuifde en ons spoedig een eind achter liet. Bij Uitgeest vroeg mij een dame de deur van de zijgang toe te schuiven, want het tochtte zo. Ik schoof, maar de tocht tochtte toch. Er zat geen splinter glas in de deur. Bij Castricum begon het te regenen. Zware druppels sloe gen mij in het gezicht. Het portierraampje was dicht, maar er zat een barst in. „Niet tocht- en niet water dicht." mompelde de dame. ..Kom. kom. zolang het dak er niet aftuimelt zitten we betrekkelijk droog," troostte :k haar ..Het zal wel beter ■worden." ..Ja. dat zegnrn zeT' hoor de ik haar zuchten. Ik hegon in de duisternis voor de ai- leidina ook maar een beetje te zuchten. En dan te denken na~ de vroVike rtonte arondtrein". waaruit ik in deze duistere was overge- stant KREEFT. De sociaal-democraten hebben zich thans tegen een coalitie met de commu nisten verklaard maar willen voor zover zij dat dienstig achten voor het Duitse volk met alle democratische partijen samenwerken. Rede van Bevin. LONDEN. 22 Oct. Ernest Bevin, mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft he den in het Engelse Lagerhuis een rede over de Britse buitenlandse politiek ge houden In zijn redevoering zeide Bevin, dat de Britse regering haar best zou doen om een regeling in Indonesië te bevor deren* Engeland heeft zulks reeds met kracht gedaan. Bevin hoopt, dat de aankomst van de Nederlandse commissie-generaal in Indonesië tot een uiteindelijke re geling zal leiden. De Engelse minister- President zeide: „Onze troepen zul len uiterlijk op 30 November uit In donesië worden teruggetrokken (toe juichingen) en ik heb alle hoop, dat op die datum reeds een regeling be reikt is." De Wereldvrede. Bevin zeide o.m., dat de tweede we reldoorlog zulk een ellende had veroor zaakt, dat indien men een volgende cata strofe zou willen voorkomen, de gehele wereld een nieuwe regeling op zeer brede basis zou moeten treffen. De vraagstuk ken van Europa houden verband met die van het Midden-Oosten en Verre Oosten, terwijl wij tezelfdertijd rekening moeten houden met ontwakend nationalisme over de gehele wereld. Een van de grootste fouten, die de vredestichters na de eerste oorlog maak ten was het negeren van de Russische positie. Indien men deze vergissing niet had begaan, zou tussen beide oorlogen meer vertrouwen bestaan kunnen heb ben, indien de Ver. Staten ook tot de Volkenbond zouden zijn toegetreden. „Men kan vrij zeker aannemen, dat in dat geval de tweede wereldoorlog voor komen had kunnen worden", zeide Be vin, „ik ben niet zonder hoop, dat bij de komende ontwikkeling begrip zal komen en het zal niet de fout van de Engelse regering zijn, indien dit begrip niet komt. Op een mooie herfstige middag hebben een veertigtal leden van Debo, de per soneelsvereniging van Drukkerij De Boer en Helderse Courant, een trip naar bui ten gemaakt aan boord van de „Dorus Rijkers", waarvan ditmaal Coen Bot weer eens het stuurrad hanteerde. Het was om zo te zeggen een oliezeetje, zodat een kleine groep zich nestelde op de voor plecht, om vandaaruit het wisselend spel der golven gade te slaan. De rest van het gezelschap had zich verdeeld over het dek en een paar der aanwezige dames hadden de brug als verblijfplaats uitge kozen. Zodra we buiten het Marsdiep kwamen en het Molengat inzwenkten, bleek het oliezeetje maar een inleidend voor-pro gramma geweest te zijn, want de omge ving begon aarlig op een duinlandschap te gelijken Top op, top af danste de „Dorus", en de neus bleef daarbij niet altijd even netjes boven water. We zullen niet trachten de geneugten te schetsen, die de speelse „Dorus" met haar even speelsen schipper? de landkrabben bezorgde. Laat het ons genoeg zijn met te vertellen, dat we daar aan boord van deze reddingboot gelijktijdig van heel uit eenlopende kermis- en speeltuinverma kelijkheden konden profiteren! Turkse schop glijbaan, spin, zweefmolen, ja zelfs waren de bedriegertjes aan boord: tel kens wanneer Dorus een duik nam spoot uit de twee kluisgaten op het voorschip een ware fontein Volgens sommigen te vroeg, maar naar het vage! gevoelen van de zeezie ken te laat, draaide de Dorus bij de uiterton van het Meiengat weer om, reeds met de bedoeling om havenwaarts te ke ren, maar schipper Bot stelde voor, nog even het Schulpengat mee te nemen. De patiënten, voor wie de aanwezigheid van een graszode niet had mogen baten, had den natuurlijk geen fut om te proteste ren, zodat we nog een kostelijk ritje kre gen naar he wrak van de 12.000-tonnes „Paraguay", dat in het Zuidelijk deel van het Schulpengat haaks op de kust ligt. Na een tochtje van drie uur meerde schipper Bot de „Dorus" weer keurig netjes in een nauw gaatje tussen twee andere schepen, en toen konden de rei zigers weer op de vaste wal stappen, resp. gehesen worden. Zij allen hadden zich enigszins een voorstelling kunnen vormen van wat de bemanning van een reddingboot soms onder veel ongunsti ger omstandigheden moet doorstaan, wanneer zij moet "uitvaren om in vliegend stormweer, bij nacht en onder de drei ging van talloze gevaren, mensen van in nood verkerende schepen te redden. Een diplomatieke medewerker van het ANP heeft vernomen, dat de rege ring overweegt een plenaire zitting van de Saten-Generaal aan te vragen om in besloten zitting de voorstellen te behandelen, welke zij te berde wil bren gen ten einde de correcties van onze Oostgrens t, verkrijgen. Het kabinet is dus thans tot overeenstemming gekomen omtrent dit uiterst belangrijke punt van regeringsbeleid. Nadat deze zaak met het parlement zal zijn bespro ken, zal de regering overgaan tot het polsen van de grote geallieerde mo gendheden. De voorstellen zijn uiterst bescheiden en omvatten een gebied met niet meer dan 75.000 tot 100.000 Duitsers. De Ned. autoriteiten zijn van mening, dat de aanspraken niet ais annexatie kunnen worden gekenmerkt en geen ruimer karakter dan dat van grenscorrectie hebben. De gebieden in kwestie sluiten in de gr< ie Duitse inspringing in de Ne derlandse grens bij Co*vorden, Groenlo, Nijmegen en Zuid-Limburg. Voorts verluidt, dat de Ned. rêgering van plan is het eiland Borkum te vragen om ge vangenen onder te brengen. moet worden met de Duitsers in de ge bieden, waarop aanspraak wordt ge maakt. Uitzetting naar Duitsland komt niet in aanmerking, o dat de Britse bezet tingsautoriteiten zulk een nieuwe last zouden weigeren en omdat de Neder landers van nature niet tot dergelijke maatregelen geneigd zijn. Het schijnt daarom vast te staan, dat de Duitse bevolking zou blijven, met uitzondering van oorlogsmisda digers en andere nazi's. De algemene opvatting in kringen der Ned. regering is, dat men de Duitsers beperkte bur gerlijke rechten zou toestaan, waar door zij zouden kunnen werken, nadat men hun, althans voorlopig het Ned. staatsburgerschap zal onthouden. Hat eerste ontwerp, dat ongeveer een half jaar geleden door de ministeries, die betrokken zijn bij economische aan gelegenheden en wederopbouw, was op gesteld, bevatte aanspraken op vrij gro te stukken, met een Duitse bevolking van meer dan of 1 millioen. Sinds die tijd zijn de aanspraken successieve lijk verkleind tot een omvang, waarvan men gelooft, dat hij meer kans heeft om door de geallieerden aanvaard te wor den. Blijft Duitse bevolking? Een van de problemen, die bestudeerd worden, is, de vraag wat er gedaan e Onlangs is de zg. Prijzencommissie de Helderse gemeenschap binnengetreden. Hedenavond zal deze commissie voor het eerst van zeven uur tot half acht ten raadhuize zitting houden. Opdat het een ieder duidelijk zij hoe en wat deze commissie beoogt, hieronder het vol gende: Misschien heeft de komst van deze commissie velen uit een volgepropt ge moed de verzuchting doen slaken: „Nu zullen eindelijk de hoge prijzen worden aangepakt; nu zullen de prljzsn einde lijk teruggedrongen worden naar een redelijke hoogte!" Dat is echter niet de taak van Prijzencommissie, maar het afgebakend terrein van de overheid en het Directo raat-generaal van de prijzen. Dag in, dag uit is de regering bezig de span ning tussen prijzen -en lonen te ver-» minderen Als eerste étappe zien wij het remmen der prijsstijging. Nu scha kelt men over tot een geleideli V prijsverlaging, waarbij de komende productieverhoging een belangrijke rol zal spelen. Het pondje boter Op dit terrein beweegt de Prijzencom missie zich dus niet. Maar er moet een actie ontketend warden tegen de wet- teljjk-ongeoorloofde prijzen, tegen de gifhandel, tegen de vriendendienst met het pondje boter! Daar ligt het strijdtoneel van de Prijzencommissie. Op dit terrein wil de Prijzencommis sie worden het leidinggevend orgaan, uit de burgerij, door de burgerij, voor de burgerij! PROPAGANDA-AVOND „RASBORA". Op een propagnda-avond van de Aqua- rlumhoudersvereniging „Rasbora" heeft na de opening en de diverse verslagen de redacteur van „Het Aquarium", de heer Deutz een interssante causerie gehouden. In een algemene inleiding besprak de heer peutz het houden van dieren in het algemeen en de aquariumsport ln het bijzonder, In zijn jarenlange practijk met het aquariumschip „Klein Artis" had hij overal veel liefde voor de natuur aange troffen, en het was hem bij zijn bezoek aan Den Helder gebleken, dat de jeugd hier wat dat betreft op een hoger plan rond dan elders. Spreker raadde daar óm aan, daarvan gebruik te maken, en de jeugd te betrekken in het bestuderen van vogel6, vlinders, insecten, vissen, in de natuur, maar ook in het beoefenen van de aquariumsport. Daarna behandelde spreker het liefde leven van de vissen, als men het zo noe men mag De heer Deutz gaf verschillen de voorbeelden. Hij wees vervolgens op de wenselijkheid, een voedingsbodem in de bak aan te brengen. Na nog enige aspecten van beplanting en bevolking te hebben belicht, was de heer Deutz aan het einde van zijn cause rie en werd overgegaan tot het houden van de visbeurs Diverse mooie stellen vis werden verloot; de heer Deutz had voor diegenen, die een bak gingen inrch- ten, een volledige beplanting ter verlo ting meegenomen, wat door de aanwezi gen kennelijk werd gewaardeerd. Na afloop van de visbeurs beant woordde de heer Deutz een tien vra gen, die naar aanleiding van het on derwerp waren gestld. Een levendige discussie ontstond tussen de heren Deutz en Kristensen over de kwestie „inteelt". In dit verband wees de heer Dutz op een ervaring opgedaan in de buurt van Rotterdam; daar ging de visstand achteruit, doordat steeds klei ner vis aanwezig bleek e z n. Een in gesteld onderzoek bracht aan het licht, dat roofvissen ontbraken, waardoor ook de zwakke broeders kans zagen zich te vermeerderen. Na Inbrenging van roofvissen was de visstand na en kele jaren duidel k verbeterd. Alleen goede verzorging en een juis te keuze der kweekstellen doet het vraagstuk van de intelt tot normale propories imenschrompelen. Omtrent de bestrijding van de blauwe alg ver dient nog vermelding, dat Den Helder de primeur had van een tip hierom trent, welke binnenkort in het maand blad „Het Aquarium" bekend gemaakt zal worden. M Om half twaalf werd deze geani meerde avond besloten. ijmnr^finnnnnrTTTT i i 11r ir* door J. S. FLETCHER. Hij had de veelbesproken Geschiedenis van Barford nog eens ter hand genomen en bladerde er achteloos ln toen er twee beschreven vellen uit vielen. Het ene was de brief van den aanvrager in Amerika. Er stond in, ten eerste de aan vrage om een goed exemplaar van Hop- kinson's Geschiedenis van Barford, dan ging hij door: „Als u soms- een exem plaar tegenkomt van het pamflet: Cos- tuymen van het Hof van het Lant tot Barford. dat. naar Ik meen in 1720 on geveer in druk verscheen, ben ik bereid er u iedere redelijke prijs voor te ge ven. Ik geloof, dat het een zeldzaam pamfletje is." Daarna vouwde Colling- wood het andere papier open, het was een dubbelgevouwen folio vel. Er stond boven: Lijst van pamfletten en bro- chuurtjes over Barford, in de kist ge merkt B. P, in mijn studeerkamer op Normandale Grs^i«e", en aan het ein de de initialen J. M. De titels van een dertig- of veertigtal werkjes volgden, waaronder ook het bewuste pamflet waar de Amerikaanse klant om gevraagd had. Nu meende Collingwood, dat hij de juiste oplossing gevonden had voor t geval waarover hij zo gepiekerd had. Pas had zijn grootvader de brief uit Amerika gelezen of hij vond de lijst binnen in de Geschiedenis van Barford. Zonder tijd te verliezen had hij me vrouw Mallathorpe geschreven, m de hoop dat zij genegen zou zijn te verko pen waar de overzeese klant om ge vraagd had. Dan had zijn bezoek aan Eldrick Pascoe ook niets met de zaak uit te staan. Bus had hij het opgevou wen papier ook niet meegenomen. Terwijl Jaap naar de post was. had hij het weer ln het kaartenzakje ge stopt. samen met de Amerikaanse brief. Doodeenvoudig. Helemaal voor niets vanmorgen die tocht gemaakt. Neen, toch niet helemaal voor niets. Hij had daar Nesta Mallathorpe ontmoet. en voelde wel. dat hij haar graag nóg eens ontmoeten zou. Nu hij een uitleg meen de gevonden te hebben, die licht ver spreidde over dit duistere punt, zette hij het hele geval uit zijn hoofd en dacht er verder niet meer aan. Maar ook een ander Had nagedacht, n.1. Pratt. Collingwood had een taxi ge nomen uit de rij precies tegenover El drick Pascoe, en Pratt, wiens lesse naar bij het raam stond, had hem kwart over tien zien wegrijden en ongeveer half éé.j terugkomen. In het zaken kwartier kende Pratt iedereen, ook den man die Collingwood gereden had. Toen hij uitging om te lunchen liep hij er even langs en vroeg hem. waar hij des morgens geweest was. De man, die niets te verbergen had, vertelde hem vlotweg dat hij naar Nor mandale Grange was geweest. Dat maakte Pratt een beetje ongerust. Hij begreep wel. dat Collingwood in Bartle's papieren had zitten snuffelen. Kon het zijn, dat de oude heer tóch ergens een aantekening had gemaakt van zijn vondst, zelfs vóór hij naar Eldrick's kantoor ging? Wel had hij gezegd, dat hij er met niemand over gesproken had, maar oude lui maakten dikwijls zo'n drukte over een kleinigheid. Hij mócht het eens opgeschreven hebben. Evenwel er was één persoon, die hem volledig kon inlichten over de reden van Col- HngwoocPs bezoek en dat was mevrouw Mallathorpe. (Wordt vervolgd). Ieder begrijpt toch, dat deze com missie haar matten wel opgerold kan houden, wanneer zij geen kans ziet, ieceren Heldersen burger actief te maken en warm te krijgen voor de belangrijke taak, weer gezonde toe standen te scheppen. Ieder moet door drongen zijn van het sociale beginsel, dat elke burger recht heeft op zijn aandeel van de goedrenvoorraad die thans in omloop is. Hier ligt uw taak, burgers van Dan Helder, wie gij ook zijt! Jong of oud, militair of burger, winkelier of pad vinder, vakbondsleden, kellners en kleermakers; ook de leden van aller hande verenigingen, postboden, win kelbedienden. Helpt allen mee om de nog voorkomende zwendel met de prij zen in onze gemeente uit te bannen! Ieder burger worde contröleur op de prijzen en op de zwarte handel. En iedere burger controlere bovenal zichzelf, opdat hjj de zwakke broeders onder de winkeliers en ambtenaren niet tot corruptie verleidt! HELDERSE VOLKSUNIVERSITEIT De eerstvolgende cursus van de Hel derse Volksunversiteit zal gegeven worden op de Dinsdagen 5, 12 en 19 November, door dr. J. Suys, over „De ontwikkeling van Amerika van dertien koloniën tot grote mogendheid". Op de Vrijdagen 1, 8 en 15 November a s. zal de heer J. A. Nijkamp een een voudige cursus geven over „Erfelijkheid" welke cursus een afgerond geheel vormt, maar daarnaast ook bedoeld is als Inlei ding tot een in Januari te geven cursus over erfelijkheid en afstamming, erfe lijkheid en mensenrassen en eugenetiek, met als docent prof. dr. A. B Drooglee- ver Fortuyn, hoogleraar aan de Universi teit van Peking. De inschrijving voor beide cursussen kan plaats vinden op Donderdag en Vrij dag a.s., des avonds tussen 7 en 8 uur aan het adres: Singel 53. Voorbijgangers, die Maandagavond ge noopt waren de diverse wolkbreuken te trotseren, en op hun wandeling „Formo- sa" passeerden, hebben wellicht gedacht, dat daar binnen het befaamde orkest van André Kostellanetz in actie was. Misschien hebben verscheidenen graag eens willen kijken, of die veronderstelling juist was, maar dat was onmogelijk, omdat de zaal al tot in de uiterste uithoeken bezet was met donateurs en genodigden van„The Masterkeys" onder leiding van Th. Schaatsenberg, die 'n voorproefje gaven van de „Masterkeys-Parade", die zij eerstdaags ten paleize Het Loo uitvoeren ten bate van de Stichting 1940—'45. De voorzitter, de heer J. van Waalwijk van Doorn, riep alle aanwezigen een v/elkom toe, en hij wenste hun een genot volle avond. Voor hij uitgesproken was, scheen het echter, of het muzikaal genot achterwege zou moeten blijven, want het licht viel plotseling uit.... Toen een kwartier later de reserve-gaslampen weer werden afgelost door de normale verlich ting, startten „The Masterkeys" weldra voor het afwerken van een vlot en aan trekkelijk programma. Reeds de eerste nummers konden de aanwezigen ervan overtuigen, dat Den Hélder in „The Masterkeys" een sympho- nisch dansorkest rijk is met uitstekende kwaliteiten, dat zijn nummers met enthou siasme weet te brengen, al is er natuur lijk nog niet die soepelheid en trefzeker heid, die bijvoorbeeld Dolf van der Lin den en zijn Métropole-orkest hebben we ten te bereiken De strijders deden keurig werk, maar hadden af en toe moeite en dat uit sluitend door accoustische oorzaken om het tegen de blazers te bolwerken. Hun „Arabesque" ging inderdaad uit bo ven het alleen maar technisch ten ge hore brengen van de voorgeschreven nootjes. En juist door dat persoonlijke wordt de toehoorder gepakt. We mogen wel even de speciale arran gementen noemen, vooral die van Jaap Drijver, die o.a, een medley van melo- dien van den filmcomponist Jerome Kern had gearrangeerd. Enige keren ontruimden „The Master keys" het podium, om plaats te maken voor andere artisten. Het Heldere Hot- clubkwintet bleek dermate gedecimeerd, dat het niettegenstaande het uitstekende vioolspel van Jan van Loo weinig indruk vermocht te maken Dan hoorden wij hem liever in zijn perfecte soli met Wim Manshanden als vleugel-secondant. Hij kreeg voor zijn optreden ook het meest volumineuze applaus van de gehele avond! Ter afwisseling vertoonden „De Mora- li's" een paar staaltjes van hun acroba tisch kunnen, gaven „De Krekels" enkele nummertjes ten beste, en tracteerde Wim Manshanden de aanwezigen op één van zijn selecties „Accent en Rhythm". Al met al hield de avond het midden tussen een serieus concert en een ge noeglijk samenzijn. Een gezellig bal met muziek van de „Optimisten" en de ..Rhythm Makers", beide atomen van het Masterkeys-molecuul, hield de aanwezi gen nog enige tijd bijeen Een bewoonster van de Keizers gracht deed aangifte, dat uit 'n wand kast in de hulskamer een vijftal distri butiekaarten was ontvreemd. Ze had vergeten, de achterdeur te sluiten.... Twee motorrijders werden bekeurd, omdat zij zonder rijbewijs reden. Kwajongens hebben het papier in de papierbak op de hoek Spoorstraat- Koningstraat in brand gestoken. Het vuur is met een emmer water geblust. Door de politie zijn uit een dancing twee meisjes van zestien jaar ver wijderd. {-fET staat thans vrijwel vast. dat het vraagstuk van de annexatie van Duits grondgebied, dat ten onzent zo veel harten in beroering en zoveel pen nen in beweging heeft gebracht, bij onze regering geen punt van overwe ging meer uitmaakt, en dat deze slechts enkele grenscorrecties vragen zal, welke hoe waardevol zij op zichzelf ook mogan zijn, nauwelijks als scha deloosstelling voor de hier te lande aangerichte verwoestingen in aanmer king komen. Vele voorstanders van annexatie zul len zich door deze wijziging in de bui tenlandse politiek onzer regering teleurgesteld voelen. Dat deze wijzi ging geen vrijwillige is, maar in de lijn ligt welke de grote mogendheden ten aanzien van Düitslands toekomst hebben uitgestippeld, zal echter ieder een duidelijk zijn. plaats naar Düitslands herstel, "">E Grote Vier streven in de eerste ~ch daarbij wordt voor Duitsland een welvaart beoogd, die moet voortvloeien uit agrarische, niet industriële pro ductiviteit. Duitsland moet een land- bouwland "worden; de nijverheid moet worden beperkt. Daarom wordt het ven vele industriële apparaten ontdaan: ma chinerieën worden weggevoerd en fa brieken opgeblazen. Wie de verwezen lijking dezer politiek gadeslaat zal ge makkelijk kunnen begrijpen dat het ontnemen van vruchtbaar grondgebied aan Duitsland daarmede allerminst in overeenstemming is. En het is juist dit wat onze voormalige minister van. Buitenlandse Zaken mr. E. N. van Klef- fens op 't oog had. toen hij in het laat ste oorlogsjaar een desbetreffende nota opstelde en aan de bondgenoten ver zond. U. KOI,, ^r. Weersverwachting, geldig tot Woens dagavond Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuiden van het land hier en daar nog enige regen, later brekende bewolking. Daling van temperatuur. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Noord-Oost en Zuid-Oost.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1