Engeland temidden der naties Hors d'Oeuvre CHANTAGE Radio- reorganisaiie DE SOORDHOLLANDSCHE COURAHT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA H.M. de Koningin bedankt voor verenigingen Prins Bernhard weer thuis Bevin vraagt erkenning voor het werk van zijn land Voorlopig Ned. elftal samen gesteld Ondeugdelijke zuurstofflessen De nieuwe bonnen Zuinig zijn met zeep! Grepen uit het nieuws Stadsnieuws Helderse Damclub Omgang tussen jongens en meisjes FEUILLETON Hoogste leiding van Deelen Dump gearresteerd Dertig doden door zeemijnen Amerikaanse kleding, schoeisel, enz. voor Vakbondsleden. Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78-30 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir J. Bijlsma DONDERDAG 24 October 1944 Voortzetting van de TOSTE JAARGANG No. 9404 HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 1« cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m m Kleine ad verten ties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent. elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaa. t 3.per post f I.8S H- ofdredscteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredacteoren C. A Dekkers en W. Kok. Naar bekend ia, heeft H.M. de Konin gin opdracht gegeven aan een door Haar tot dat doel samengestelde com missie een onderzoek in te stellen na*r de gedragingen gedurende de bezettings tijd van die verenigingen, waarvan Zij lid of beschermvrouwe is of waaraan Zij het recht heeft verleend het praedicaat „Koninklijke" te voeren H.M. de Koningin heeft thans, na het advies van deze commissie te heb ben ingewonnen, besloten als lid van het schilderkundig genootschap „Pul- chri Studio" te 's-Gravenhage te be danken en niet langer als bescherm vrouwe van dit genootschap en van de maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam en van de vereniging „St. Lucas" te Amsterdam op te treden Aanleiding hiertoe heeft de Koningin gevonden in de aanmelding dezer vere nigingen bij de Cultuurkamer tijdens de Duitse bezetting. Het onderzoek der commissie omtrent iaën aantal andere verenigingen is nog gaande. Soestdijk, 22 Oct. - ZKH Prins Bern hard, die wegens maagklachten enige dagen ter observatie in het stads- en aca iemisch ziekenhuis te Utrecht was opgenomen, is heden naar paleis Soest dijk teruggekeerd. Bij het onderzoek werd geen afwijking gevonden waardoor operatieve behandeling nodig zou zijn. Het blijkt, dat van de mijnwerkers ln Limburg gemiddeld 50*/« niet heeft ge staakt, Inclusief de gedetineerden, die op de mijnen werken en vanzelfsprekend niet aan de staking hebben kunnen deel nemen. Bij Al Capone „Een der drukke levendige hoofdstraten van Chicago, op klaarlichte dag. Plotseling knallen schoten en in een oogwenk ontbrandt een hevig vuurgevecht. Verscheidene po- litie-ag enten storten neer, badend in hun bloed. Een echtpaar wordt uit een luxe auto gesleurd, de man van zijn portefeuille, de vrouw van haar juwelen beroofd, terwijl hun kleine kinderen werden ontvoerd. Terzelfder tijd worden in dezelfde straat de ruiten van tien juweliers winkels verbrijzeld en de étalages geplunderd en wor den enige banklopers van een paar millioen dollar ontlast." Met levendige gebaren on derlijnde Al Capone dit re laas van zijn voormalige hel dendaden, toen ik hem, na zijn ontslag uit de gevange nis. op zijn weelderig, ook al bijeen gestolen, landgoed be zocht. Mijn vriend, de opper- gangster, zag er enigszins verouderd, doch nog welge daan uit, maar er zweefde iets van lusteloosheid langs de hoekjes van zijn fijn-be- het zware, vlezige hoofd. „En wat nu, Cappie?, vroeg ik, terwijl ik hem bemoedi gend op de schouder tikte. „Ga je weer aan de slag Mij dunkt, je zult in de een zaamheid van je cel menig plannetje hebben uitgedacht." Maar hij schudde lusteloos het zware, vlesige hoofd. ,JJee," zei hij, „ik heb er geen lust meer in. Weet je, vroeger, ja. toen was ik de koning van de onderwereld, de schrik en de gesel der mensheid en, ik wil het je wel zeggen, ik ben er trots op geweest. Maar nu? Wat heeft zo'n straatgevecht in Chicago, wat hebben zo'n paar moorden en berovingen om 't lijf. wanneer je ze ver gelijkt met wat mijn Euro pese colleaa's tijdens mijn gevangenschap hebben ver richt? Mijn zelfvertrouwen en mijn eerzucht hebben een knauw gekregen sinds ka meraad Jiitler hele landen leeggeroofd en platgebrand en tal van dorpen en steden uitgemoord heeft. Er is nu voor mij geen aardigheid meer aan." Ik trachtte hem te troos ten. „JU bent toch de eerste geweestzei ik. ..jij hebt het systeem toch bedacht." „Mogelijk", mopperde hij lusteloos. „Maar ik ben over troefd. Er is epji schaduw gevallen op mijn roem. Mijn huisarts heeft mij een attest gegeven: ik heet kinds te zijn: men laat mij nu met rust en ik neniet van mijn gestolen wtlliocnties. Ja. zie je." en bij lachte sluw. in ddt opzicht heb ik toch hém weer overtroefd Wij hebben hetzelfde beroep uitgeoefend, maar hij is eraan bezweken en ik ben rentenier KREEFT. Zoals gisteren reeds gemeld heeft Bevin Dinsdagavond voor het Engelse Lagerhuis gesproken over de buiten landse politiek van Engeland. In het vervolg van zijn rede zeide hij oa. nog: Het Huis zal wel bekend zijn met onze moeilijkheden, ontstaan uit de vele pro paganda tegen het Britse Imperium en Gemenebest. Sprekende over het Verre Oosten bracht Bevin hulde aan generaal MacArthur De materiële demllltarlserlng van Japan is beëindigd, aldus Bevin, het gaat er thans om, te zorgen, dat de Japannezen noch de middelen, noch de wil meer bezitten om het pad der agressie opnieuw te be treden. „Wij wensen een blijvende vrede met Japan te sluiten" Over China zelde Bevin, dat de V S zeer wijs hebben gehandeld generaal Marshali's specialen afgezant, die bemiddelt tussen de Chinese regering en de commu nisten, daarheen te zenden om een ver zoening tot stand te brengen. Het was niet diens schuld, dat deze pogingen nog geen succes hebben gehad. Het Sowjet-verzoek om een basis aan de Dardanellen zou, aldus zeide Bevin, „een ongeoorloofde inbreuk op de souvereinlteit van Turkije ten gevolge hebben", Het Verdrag van Montreux behoefde wijziging, maar de Britse regering v enste deze kwestie Inter nationaal geregeld te zien op een conferentie, die hiervoor bijeen zou worden geroepen. De Britse regering zal meehelpen om tot een oplossing van dit moeilijke probleem te gera ken. Ten aanzien van Griekenland zeide Bevin: „Wij hebben ons best gedaan Griekenland weer op de been te helpen Wij willen het na de grote kameraad schap, welke tussen ons bestond, niet in de steek laten. Wij zullen onze politiek, om het ook economisch te helpen, voort zetten. De buitenlandse Inmenging ln Griekse zaken moet ophouden Dit werd begroet met geroep van: „Laat het land alleen": Bevin antwoordde hierop: „Ik meng me niet ln Griekse zaken, noch ook de regering. Al deze beschuldigingen zijn leugens Wij zullen onze troepen zo spoe dig mogelijk uit Griekenland terug trek ken". Verdeling tussen Oost en West. De conferentie te Parijs had geleid tot de conclusie, dat er een verdeling tussen Oost en West was. „Ztilk een verdeling moet, en, ik ben er zeker van, kan wor den voorkomen. Bevin sprak vervolgens over Duits land. „Overeenstemming ten aanzien van Duitsland is zowel de toetssteen voor de betrekkingen tussen de vier grote mogendheden als onze gelegen heid om een blijvende vrede op te bouwen". Het voorlopig Ned. elftal, dat Woens dag 30 Oct a.s. in Rotterdam tegen de militaire ploeg in het veld zal komen, is als volgt samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Potharst en vut der Linden (Ajax); midden: Pauwe (Feijenoord), Kuppen (Sitt. Boys) en de Vroet (Feijenoord): voor: Fischer (Ajax), Wilkes (Xerxcs), Engelsman (Quick, N.) Smit (Haarlem), en Drüger (Ajax). Reserve: van Raalte (BI.-Wit), Reynen (NEC), Stoffelen (Ajax) en Rijvers (NAC) Met uitzondering dus van de rechts buiten, middenvoor en linksbinnenplaats, waar resp. Holleman (VUC), Roozen (Haarlem) en Rijvers (NAC) vervangen zijn, vormt dit elftal dezelfde ploeg, die in Mei j.1. de laatste internationale wed strijd in Antwerpen tegen de Belgen speelde De niet-verkiezing van Roozen ligt voor de hand, daar Roozen deel uit maakt van het militaire elftal en de K.C. dus Woensdag de gelegenheid krijgt de twee voor het officiële Nederlands elftal in aanmerking komende midden voor spelers in een wedstrijd te beoor delen. HU verklaarde voorts, dat Engeland het vrUwel geheel een_ was met de Jongste verklaringen van maarschalk Stalln en Byrnes, Ten aanzien van de overeenkomst van Potsdam zelde Bevin, dat Engeland niet bereid ls die gedeelten hiervan, die on gunstig voor dit land zijn, na te komen, indien ook andere gedeelten niet zouden worden nageleefd. „De overeenkomst van Potsdam moet of In haar geheel worden nageleefd, of er moet een nieuwe over eenkomst in het leven worden geroepen De Duitse Industrie heeft een belang rijke rol in de Europese economie te spelen. Het was niet de bedoeling van Engeland deze Industrie geheel en al te vernietigen, behalve voorzover zij de vei ligheid in gevaar zou kunnen brengen. Bevin verklaarde, dat de Britse rege ring had besloten de Franse voorstellen voor het Saargebied te aanvaarden. Zij kon die voor het Rijnland en het Ruhr- gebied niet aanvaarden Over Duitsland zeide hij nog, dat dit land zo spoedig mogelijk weer in zijn eigen onderhoud moet kunnen voorzien Er wordt thans een plan uitgewerkt om ae zware industrieën te onteigenen. „Wij overwegen een Duitse constitutie welke het midden houdt tussen een onsamen hangende federatie van autonome sta ten en een gecentraliseerd eenheids- bestuur". Bevin besloot met de woorden: „Wij zullen onze doelstellingen met kracht na streven, dan ben ik er zeker van, dat de wereld het werk, dat we verrichten, zal erkennen". Het minsterie van Sociale Zaken deelt mede, dat, nu binnen een kort tijdsver loop reeds drie ongevallen zijn voorge komen met zuurstofflessen, die tijdens het goOruik explodeerden, waarbij ook personen gedood en gewond werden, het verder gebruik van zuurstofflessen, die in ae bezettingstijd aan de normale bestem ming zijn onttrokken, is verboden. Zeer waarschijnlijk zijn deze flessen, door Duitse of andere installaties in beslag genomen, gevuld geweest met andere gassen en zelfs brandbare vloeistoffen, zonder dat ze van een bepaald merkte ken zijn voorzien. Al deze flessen mogen niet meer ge vuld worden en voorzover zij nu nog zuurstof bevatten mogen ze niet verder gebruikt worden, terwijl men met in achtneming van bepaalde veiligheids maatregelen, het gas dient te laten uit stromen. Ieder, die zuurstofflessen in ge bruik heeft, wordt aangeraden zich in verbinding te stellen met de depothou der of het vulstation. Bonkaarten KA, KB, KC 612 strook no. 1: 451 800 gram brood. 452 400 gram brood. 451 125 gram boter. 452 125 gram marg. of vet. 45—3 250 gram marg. of 200 gr. vet 451 4 liter melk. 451 100 gram vlees. 452 400 gram vlees. 45—1 algemeen 200 gram kaas. 452 algemeen 100 gram bloem. Bonk KB en KC 612 strook no. 1: 454 B res 1600 gram brood. 454 C res. 800 gram brood. 45—5 B res. 3 liter melk. 455 C res. 3 liter melk. 456 B res. 100 gram kaas. BcnJc. KD en KE 612 strook no. 2: 46—1 800 gram brood. 461 250 gram boter. 462 125 gram marg. of vet. 461 12 liter melk. 461; 462 100 gram vlees. 461 alg. 100 gram kaas. 461 D res. 800 gram brood. 461 E res. 250 gram rijst. 462 D res. 100 gram bloem. 462 S res. 300 gram bloem Tabakskaarten enz.: T 55 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 56 200 gr. choc. en/of suikerw. X'5 2 rants. tabaksartikelen. X 56 100 gr. choc. en/of suikerw. Voor de week van 3 t/m 9 Nov. zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak en waspoedar. V 56 200 gram prima chocolade en/of suikerwerken van C. Jamln. X 56 100 gram prima chocolade en/of suikerwerken van C. Jamln. (Ingezonden mededeling Tenzij een gunstige wijziging komt in de aanvoer van grond stoffen uit het buitenland, mogen de vooruitzichten der zeepproduc- tie niet optimistisch worden be oordeeld. Begin November zal een bon voor waspoeder en in de tweede helft van November een bon voor zachte zeep worden aangewezen. Het betrachten van zuinigheid met zeep, aldus wordt ons van be voegde zijde medegedeeld, is der halve in ieders belang. Een half millioen Nederlandse bloem bollen zullen in het komende voorjaar de Britse mijnwerkerscentra opvrolijken. Zij vertolken de dankbaarheid van het Ne derlandse volk voor hetgeen Engeland in de oorlog voor ons land heeft betekend In hoeverre de door de V. S. aan het buitenland verstrekte leningen een stimu lans betekenen voor de Amerikaanse ex port, blijkt uit het feit, dat weldra niet behulp van deze gelden voor een waarde van 2.2 milliard dollars aan Ame rikaanse goederen gekocht zal zijn Maandag a.s. zullen de afgevaardig den van 51 landen bij de algemene ver gadering der V.N. een krans leggen op het graf van wijlen president Roosevelt. De wedstrijdcommissie voor West- Ei.esland hesft de indèluig voor de a.s. wintercompetitie vastgesteld Er werd besloten om in tv/ee af delingen te spelen, n.1. Kring Den Helder en Kring Hoorn, De indeling is als volgt: Kring Den Helder: le klas: Excelsior I, Anna Paulowna; Zijper Damclub I; Xexelse Damclub I; HDC I; 2e klas: Exceféior n, Anna Paulowna; Zijper Damclub II; Winkel I; HDC II. Kring Hoorn: le klas: DID I, Wervershoof; GSZ I, Bovenkarspel; OG I, Andijk; Hollandia I, Hoorn; EDC I, Enkhuizen; 2e klas: DID II; GSZ II, OG II; Hollandia II; EDC II; EDC III De winnaars van beide afde lingen spelen tegen elkaar om afdelingen spelen tegen elkaar om het clubkampioenschap van West- Friesland, terwijl de kampioen le klas te zijner tijd zal uitkomen in de wedstrijd om het provinciaal kampioenschap van Noord-Holland. HELDERSE JEUGDRAAD. Maandagavond jl. sprak mr. M, Bou- ma uit Amsterdam in het Lutherse kerkgebouw voor een groot aantal jon ge mensen over het sexuele vraagstuk. De openhartig kameraadschappelij ke wijze waarop deze jonge spreker in duidelijke en begrijpelijke taal het door velen helaas gevreesde onderwerp be handelde, geeft ons de overtuiging, dat de Helderse Jeugdraad door deze bijeen komst voor de rijpere jeugd te beleg gen, iets voor de jongeren heeft gedaan, waarvoor zij dankbaar zal zijn. Wij spreken de hoop uit, dat dit initia tief dat ten volle paste in 't kader var, de „Gezinsweek" zal leiden tot meer en vooral betere voorlichting aan de jonge mensen over ons sexuele leven. Kennis en begrip hieromtrent zullen aanzienlijk bijdragen tot het ontstaan van gelukkiger gezinnen. Een bewoner van Breezand deed aangifte, dat hij zijn fiets vermiste, die hij in een steeg aan het Koningsplein had neergezet DE ANNEXATIE-PLANNfN '95 991 door J. S. FLETCHER. Hij nam zich voor haar zo spoedig mo gelijk op te zoeken, en te horen of hij reden tot ongerustheid had. Zo kwam het, dat te ongeveer negen uur, die zelfde avond, mevrouw Mallathorpe voor de tweede maal die dag, iemand uit rechtskringen ontving. HOOFDTSUK V HET MASKER AF Mevrouw Mallathorpe was alleen, toen Pratt aangediend werd. Nesta en Harold waren aan het biljarten, in een afgelegen kamer van het grote huis. Ongeveer een uur geleden was het di ner afgelopen, nu zat mevrouw Malla thorpe. die wist wat werken en hard werken was, op haar gemak de kran ten door te kijken. Haar verveelden de rust, het comfort en de weelde nog vol strekt niet Zij keek met bevreemding naar het kaartje, waarop Pratt met potlood gekrabbeld had: „Belangrijk". Van het kaartje naar den huisknecht. een man van ja-en, die al lange tijd bij Jan Malalthorpe was geweest vóór het ongeluk. „Wie is het, Dickinson". vroeg zij. Ken je hem?" „Het is een klerk van Eldrick Pas- coe, uit de stad, mevrouw." antwoord den knecht. „Ik ken hem van gezicht." „Waar heb je hem gelaten?" ,In de kleine salon, mevrow" „Laat hem dan in de studeerkamer", zei mevrouw Mallathorpe. ,Ik kom da delijk". Zij begeep absoluut niet. wat Pratt kwam doen Eldrick Pascoe waren haar advocaten niet. ook was er geen enkele zaak hangende, waar zij op enigerlei wijze in betrokken zou kunnen zijn. Wel viel het haar op, dat dit de tweede keer was, die dag, dat zij Eldricks' naam had gehoord. De jonge Collingwood had verteld, dat zijn grootvader daar op kantoor gestorven was. Moest de klerk haar daarover spreken? En wat had zij er mee uit te staan? Nog vóór dat zij de kamer be reikt had, waar Pratt zat te wachten, was zij een en al nieuwsgierigheid. Maar zij maakte zich volstrekt niet be zorgd, het kwam eenvoudig niet in haar op, dat het bezoek haar of haar kinderen zou kunnen betreffen. Het verrek, waarin Pratt wachtte, was een klein kabinet naast de biblio theek. Toen Jan Mallathorpe Norman- dale Grange kocht, had hij het geheel naar zijn eigen smaak laten veranderen, en zodra Pratt er binnentrad, viel het hem op dat hier „voorzichtigheid" had voorgezeten. Er waren dubbele deuren en dikke gordijnen voor de vensters. In de weinige minuten, die er verliepen tussen zijn binnenkomen en de komst van mevrouw Mallathorpe. keek hij eens goed rond, zelfs achter de gordijnen. Wat hij te zeggen had, moest vooral niet afgeluisterd worden. Mevr. Mallathorpe liet haar nieuws gierigheid goed blijken toen zij binnen kwam. Zij kon zich niet herinneren de den jongen man ooit meer gezien te hebben, maar ze zag dadelijk, dat hij een slimme en gewiekste vent was Dat hij belangrijk nieuws mee te delen had, maakte zij op uit zijn gehele optreden. Zij beantwoordde zijn ietwat plechtige buiging heel koeltjes en beduidde hem om plaats te nemen bij het grote bu reau dat naast de haard stond Zelf ging zij tegenover -tem. in de oude leunstoel van Jan Mallathorpe. „Wie ook in naam meester is van Normandale Grange". dacht Pratt, „de werkelijke meester zit hier, deze zelfbewuste vrouw", die hem zoo zakelijk ontving. (Wordt vervolgd). Ten Oosten van Coevorden bevinden zicb petroleumbronnen. Ten Oosten van Sittard kolenmijnen. Het ligt ln de bedoeling het eiland Bor kum te gebruiken voor het onderbrengen van politieke gevangenen. De rijksrecherche met ambtenaren van Verkeer en Financiën is er thans in geslaagd een groot deel van de op de Dump te Deelen gestolen automo bielen en onderdelen te achterhalen. Tot de buit behoorden o.m. 53 motor rijwielen, 20 jeeps en vrachtauto's, on geveer 10 luxe legerauto's en enor me hoeveelheden binnen- en buitenban den, onderdelen en garagewerktuigen. Het is gebleken, dat de hoogste leiding van de Dump in het complot was betrokken. Thans is deze leiding, op een enkele uitzondering na, gear resteerd of geschorst. In de eerste plaats is ontslagen de heer L., alge meen gevolmachtigde van den minis ter van Financiën, tevens inspecteur van registratie en domeinen. Zijn plaatsvervanger, De B„ is eveneens ontslagen en als verdacht van verduis tering gearresteerd. Voorts De G„ ad ministratieleider, verdacht van mede plichtigheid aan verduistering; de ge volmachtigde van den minister van Oorlog, de heer R., die als verkoop leider optrad en een zekere K. van de Rijks Taxatiedienst, zijn, verdacht van verduistering, gearresteerd. Het zal nog geruime tijd duren voor de rijksrecherche de volledige gegevens heeft over deze zaak Bovendien gaan de frauduleuze handelingen nog steeds voort. Nog dezer dagen werd een aantal auto-onderdelen in beslag genomen, die op de dump waren gestolen, niettegen staande de verscherpte maatregelen die op 15 Oct. zijn ingegaan. In Batavia ontvangen berichten uit Makassar maken melding van het ont ploffen van 18 Japanse zeemUnen, toen een opruimingsafdeling van de Neder landse marine te Menado bezig was mUnen onschadelijk te maken. De com mandant van de opruimingsafdeling drie miltairen, 22 Indonesiërs en vier leden van een Japans strafpeleton werden ge dood; 27 Indonesiërs werden gewond. De fotograaf van het Derde Rijk, Heinrich Hoffmann, is gisteren te Neu renberg gearresteerd. Von Papen heeft de gevangenis te Neurenberg onder Amerikaanse escorte verlaten. Hij is naar een particulier huis in Neurenberg gebracht. De voorzitter van de Helderse Be stuurders Bond bericht ons. dat ieder vakbondslid, die een aanvraag inge stuurd heeft, binnenkort schriftelijk be richt krijgt, wat voor hem bestemd is uit de beperkte voorraad, alsmede wan neer en waar het door hem afgehaald zal kunnen worden. Daar de aanvraag zeer groot is ln verhouding tot het beschikbare goed, heeft een grote verloting zonder nieten plaats gehad in tegenwoordigheid van bestuursleden der div. richtingen in de Vakbeweging Wij krijgen dus geluk kigen en minder gelukkigen. De één krijgt een goed jasje, broek of sokken, de ander een lederen riem, scheerkwast of schoenen. In ieder geval, ieder krijgt een artikel, eventueel aangevuld met rubberzolen of hakken. Elk die kinder kleding aanvroeg, ontvangt van die voorraad ook zijn deel. Het heeft wel even lang geduurd, maar ieder moet begrijpen, dat in dit geval overhaasting onrechtvaardighe den zou scheppen Er is nog geen enkel kleding stuk uitgegeven. Alles wordt zo spoedig mogelijk gedurende een paar avonden uitgegeven Bovendien krijgt el ke aanvrager een kam en een pakje naalden. Ieder wachte dus rustig af tot hij bericht krijgt. VOOR DE BIJZONDERE RAAD VAN CASSATIE Door de Bijzondere Raad van Cassatie werd gisteren uitspraak gedaan ln de zaak tegen H. Kamminga uit Den Helder. Vijf Jaar Rijkswerkinrichting luidde het vonnis. De man had illegale werkers ver raden. De procureur-fiscaal van de Bijzondere Raad had tot verwerping van het beroep geconcludeerd. Uitspraak doende verwierp de Raad thans het beroep. De Radio-omroep is het zorgenkind onzer regering. Trouwens niet het enige Maar wel een waarvoor alom belangstelling bestaat, want dit zor genkind is bij welhaast leder landge noot kind aan huis. Het zingt en speelt voor ons, het spreekt ons toe, het leert ons veel en het houdt ons op de hoog te van wat in de wereld gebeurt. Het bezit het gehoor van arm en rijk en wie het eenmaal in zijn gezin opgeno men heeft wil het niet graag meer mis sen. Voor de radio-omroep draagt de re gering de verantwoordelijkheid, en de ze weegt zwaar, want de invloed der omroepverenigingen, ieder voor zich, en van de omroep in het algemeen, is groot. En zoals de omroep verdeeld is over velerlei gezindten, zo zijn in ons volk de meningen verdeeld over de wijze waarop de omroep moet worden ingericht. De omroepverenigingen, die elkaar vóór dan oorlog vaak genoeg ln de ha ren vlogen wanneer het om geschillen betreffende de zendtijd ging, maken thans eensgezind voor zover dan bij deze verenigingen eensgezindheid mo gelijk is front tegen de voorstan ders van een enkele Nationale om roep. Prof. Schermerhorn, die graag op het sluiten van een compromis uit ls, heeft tijdens zijn bewindvoering ook ter zake van het radio-conflict op een compromis aangestuurd. Een compro mis echter schort ó'e moeilijkheden wel op, maar het lost ze niet op. Het is trouwens zeer de vraag of een oplos sing welke te dezer zake alle partijen bevredigen kan, ooit zal worden ge vonden. Na de bevrijding is er een scheiding gemaakt tussen de voorbereiding der programma's, waarmede ó'e oude om roepverenigingen zich zouden blijven belasten, en de uitvoering dezer pro gramma's, welke werd toevertrouwd aan de Stichting Radio Nederland in de overgangstijd. Doch al spoeólg bleek, dat de samenwerking zeer veel te wensen liet en dat de omroepver enigingen vaak zeer weinig te spreken waren over de wijze waarop hare met zorg voorbereide programma's tot uit voering geraakten Geleidelijk hebben dan ook de omroepverenigingen weer het heft ln handen genomen, ook wat de uitvoeringen en de reportages be treft, en de Stichting geraakte in het gedrang. De toestand, vroeger een van geschil en strijd, heeft langzamerhand een zeer verward karakter gekregen, waarvan ook de verenigingen de na delige gevolgen ter dege hebben onder vonden. Dat het bij deze min of meer chaoti sche toestand niet blijven kon en kan, zal ieder duidelijk zijn, want van de radio gaat op de volksverbeelding en de volks-ziel een enorme invloed uit, die zowel constructief als destructief kan zijn. De radio heeft sinds lang opgehouden het karakter te dragen van een onbeduidend amusement. Het is een apparaat geworden met een culturele functie, die zeer ingrijpend is. En de omroepver. hebben over het algemeen het bewijs geleverd wel degelijk op de hoogte te zijn van de betekenis, welke deze taak heeft. Het is dus te begrijpen dat zij zich op hun oude rechten beroepen en zich niet terzijde willen laten zetten. Aan de andere kant is meer samenhang en harmonie in het omroepwezen zeker wenselijk en is er veel te zeggen voor het standpunt van hen, die willen bre ken met het oude in hun ogen het verouderde en die een nieuw begin wensen te maken, dat meer in over eenstemming is met de eisen van deze tijd. Evenwel, de omroepverenigingen wensen zich te handhaven en nemen zich voor dit in broederlijke samen werking te doen. Zij zijn ervan over tuigd, dat zij te zamen een zuivere af spiegeling geven van de verschillende culturele groepen en gezindten en dat hun programma's in staat zullen zijn de wensen dezer groepen en gezindten te bevredigen, terwijl zij de mogelijk heid, dat dit zou kunnen geschieden door één en dezelfde omroep, 'n natio nale, in twijfel trekken. Daartegenover kan worden aangevoerd, dat er meer ideologieën zijn dan die welke door de bestaande verenigingen worden verte genwoordigd en dat alleen een natio nale omroep al 6'eze stromingen op rechtvaardige wijze tot uitdrukking kan laten komen. Het is de moeilijke en zeker ondankbare taak der rege ring dit kluwen van tegenstrijdige op vattingen te ontwarren en een bevre digende oplossing te vinden voor een probleem waarbij vrijwel leder min of meer betrokken is. U. FLINKE NACHTVORST Weersverwachting, geldig tot Donder dagavond: Afnemende bewolking en afnemende wind uit Oostelijke richting, koude nacht met op vele plaatsen flinke nachtvorst, ook overdag lagere tem peratuur dan vandaag, droog weer.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1