Noordhollands kusten door de periscoop z°. had het ook na de oorlog weer kunnen zijn. Heeft men zich gespie geld aan de Nazi-methoden, aan het propaganda-systeem van Göbbels en diens staf? In ieder geVal heeft men de „praatjes op de brug" ingevoerd en ten overvloede een ,.regerin"s-voorlichtings dienst" ingesteld. Een voorlichtings dienst, niet voor onze regering als ge heel, maar een eigen dienst voor ieder departement afzonderlijk Terwijl ons volk zucht onder een belasting-druk, welke bijna niet te dragen is; dag aan dag moet worstelen tegen een golf van duurte, die voor zeer velen de eerste levensbehoeften onbereikbaar maakt; en terwijl de minister van Financiën een strijd op leven en dood voert met het 6pook der inflatie, heeft men aan ieder departement een staf van voor lichters toegevoegd, die olie en pit van het regeringslampje zeker niet leveren en lustig laten branden of treurig laten walmen, zonder bezoldiging. De Gezinsweek Van de groene velden Het dure lampje Nederlandse volk heeft iets in t vet DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Kijkjes uit 's Levens Venster De 7 voor schoenen Twee rivalen ontmoeten elkaar Blauw-WitNeptunus Van nabij en verre Geen bloem en bakmeel meer beschikbaar Het handelsverkeer met Duitsland Oprichting van een trust-maatschappij Boter voorlopig niet duurder Regering koopt 20,000 ton traan Weerbericht BUREAU: Koningstraat T8-S0 Den Helder Telefoon >145 Giro 449041 Dlr.: J. Bijlsma ZATERDAG 26 OCTOBER 1948. Voortzetting van de «STB JAARGANG No. 9406 HELDERSCHE COURANT TARTKWft Advertenties: H een* per millimeter. Familieberichten IT cent per m.m. Kleine ad vertentie* (..Juttertjec") tot 15 woorden 7f cent, elk woord meer I cent Abonnementen: pea f 1.—, per poet f 3.68 H- ofdredacteur: M. H. E. üylderi, Rayonredactearen C. A. Dekkers en W. Kok. Een dog aan boord van Hr.Ms. O 27 Silhouettekening van de onderzeeboten van de serie O 21 t/m O 27; standaardwaterverplaatsing 888 ton, lengte 77,70 meter, breedte 6,55 meter, snelheid boven water 19,5 zeemijl, onder water 9 zeemijl; bewapening van Hr. Ms. „O 2T' 1 kanon van 8,8 cm, 2 dubbelmitrailleurs van 20 mm, 1 mitrailleur van 37 mm, 6 torpedolanceerbuizen van 53 cm. De ,,0 27" heeft 2 periscopen. (Van onzen specialen verslaggever). Drie claxons, het grote moment aan boord van een onderzeeboot. Het signaal, dat ook alleen maar aan boord van een onderzeeboot gegeven wordt. Deze drie onheilspellende en doordringende stoten betekenen: we gaan onder water! De dieselmotoren, luchtverzwelgers als ze zijn, moeten voor de vaart onder water worden gestopt, de kingstons (waterinlaatkleppen) worden opengezet, de vents (luchtuitlaatkleppen van de ballasttanks) eveneens, en gelijktijdig wordt overgeschakeld op electrische vaart. Nauwelijks dertig seconden na het sluiten van het torenluik en het ge loei van de drie claxons hebben de gol ven van de door een stevige Oosten wind bewogen Texelstroom zich boven de „O 27" gesloten, en wordt de boot afgetrlmd op 13 meter. We zweven, ge ruisloos voortbewogen door de op sluipvaart lopende hoofdelectromoto- ren. Het is rustig binnenboord. Ieder lid van de équipage heeft zijn taak en er wordt niet in het wilde weg van voor naar achter gekuierd. Moet Iemand hoodzakelijk van het voorbat terij-compartiment naar de hekbuis- kamer, dan meldt hij; „Eén man van' voor naar achter", en de mannen aan de duikroeran controleren nauwlettend de helling van de boot. Voor het eerst onder water. Hr. Ms. „O 27" is voor de eerste maal met een Nederlandse bemanning aan boord haar roeping als onderzee boot gaan volgen, en het gaat tot nog In de loop van November komen die gen voor een schoenenbon in aanmer king wier stamkaartnummer op het cijfer 7 eindigt, voor rover rij sedert 1 Januari 1945 geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Aller ogen waren deze week gericht op., het Gezin. Is er in de Meimaand een Moe derdag en 5 October een Dierendag, voor het gezin heeft men een week gevon den, van 20 tot 27 October. Verschillende paedagogen hebben lezingen gehouden, zowel voor Jongens en meisjes als voor volwassenen. In die samenkomsten wer den zij gewezen op de gevaren die het gezlns-tentoonstelllng, zoals wij enige Ja- van Jongens en meisjes met elkander, waaraan eveneens gevaren zijn verbon den. Zo werd het gezin onder de loupe genomen en het gezinsleven doorlicht. Mogelijk komt er later nog weieens een gezlns-tentoonstelllng, zoals wij enige Ja ren geleden in Amsterdam een druk be zochte tentoonstelling „Moeder en Kind hebben gèhad. Er zijn kringen, waar men roept om de samenstelling „Ambtenaar en Kind". Dat zijn zij, die de kinderen aan de Staats- zulgfles willen grootbrengen. Het gezin moet volgens hen weg. Maar nooit zal men kunnen bereiken, dat de stralen krans om de moedernaam verbleekt Het behoud van een volk ligt menselijkerwijs gesproken In het gezin, in de verhouding van ouders en kinderen. Zijn de verant woordelijkheid en de plichten van den vader als hoofd van het gezin groot, die van moeder zijn dat niet veel minder. Zij draagt de zorg voor de kleinen, zij is 't die hun tranen droogt, en als één van hen groot geworden van de goede weg afdoolt, laat zij het licht voor het ven ster brandén, opdat die verdoolde altoos weer thuis kan komen. Daar zijn gelpk- klg vele kinderen, die hun ouders eren en liefhebben, die hen alle liefde en trouw bewijzen. Helaas zijn er ook an dere kinderen. Enige jaren geleden werd in ons land door leerlingen van een HBS of Gymnasium een feest gege ven, dat tot diep in de nacht duurde. Op de convocaties die werden verzonden stond ook: „Geen ballast meebrengen". Ingewijden wisten, dat met dit woord werd bedoeld: „Breng geen ouders mee!" Diep medelijden hebben wij met zulke kinderen, die hun ouders als „ballast" kwalificeren. Vaak zijn de ouders zelf de schuldigen, omdat zij door een geheel verkeerde op voeding hen zo hebben gemaakt. Ze vin den dat de kinderen zich moeten uitle ven. Hun wil is wet bij zulke ouders. Zijn vader en moeder hun gezag kwijt, dan durven zij geen paal en perk stellen aan de verlangens hunner kinderen, 't Einde wordt van menig ouder, dat zij moeten klagen, gelijk zekere moeder wier jongen door omgang met verkeerde vrien den was afgedwaald; „Zij hebben hem mij van 't harte (gescheurd Met al hun twijf'len en vragen Mijn jongen of meisje, dat ik zo lief (heb gehad En onder het hart heb gedragen". Ouders! Zorgt er voor, dat Uw kinderen •t gezellig vinden thuis. Laten zij niet de gezelligheid buitenshuls moeten zoeken, op straat of in een café. Laten zij later, als gij er niet meer zijt, altijd met vreugde terug mogen denken aan het ouderlijk huis en 't kunnen zin gen: „Dierbaar was mij het ouderhuis! De straat ls één der grootste vijanden van Uw kinderen. Laat daarom Uw huis kamer het punt van samenkomst van de huisgenoten zijn. Welk een rijkdom is het bezit van een gezellig, prettig ouderlijk huls! Het ls de plaats van veiligheid en rust. Een Christen en Staatsman sprak eens deze woorden: „Laat ons met het Kind ln de armen de wacht betrekken bij het Kruis. Laat dat Kruis niet los en laat dat Kind niet los!" Gelukkig het volk met degelijké gezin nen! toe uitstekend. Er mag dan tijdens het vollopen van de hoofdballasttanks er gens uit de toren een spookachtig, re gelmatig gestamp gehoord worden, waarvan de eerste officier, de luit. ter zee der 2e klasse H. Reitsma, zegt, dat het er eigenlijk niet bijhoort, er ge beuren. geen gekke dingen en de wel voorziene tentoonstelling van mano meters en pellglazen, van toerentellers en verklikkerlampjes blijkt geen on verwachte feiten te exposeren! „Periscoop op!" We varen, keurig netjes op periscoop- diepte, en laat nu de golven daar bo ven ons maar kruiven, laat het stor men, maar de veertig mannen binnen de tachtig meter lange sipaar zouden er rustig hun shaggle bij roken, als dat onder water mocht! Maar ja, dat gaat nu eenmaal niet, en we moeten geduld hebben tot de commandant na een uur sluipvaart onder water, en dat wil zeggen na een uur intensief oefe nen in het pellen door de periscoop, het navigeren onder water en het be dien sn van de duizend-en-een instru menten aan boord, de tanks laat leeg- blazen. Door de periscoop zien we de neus van ons eigen schip boven water komen, en dan liggen we weldra dwars van Oudeschild, als een walvis die ean zonnebad neemt. Het torenluik gaat open, en dan zien we even later, staande op de nog natte brug, hoe de frisse wind intus sen de hoge bewolking voor zich uit 'heeft gejaagd, het grijze Westen in, en hoe de hemelkoepel in een zonnige, epaalblauwe herfstlucht is omgeto verd. De golven slaan weer tegen en over het schip, en blijkens de massale rookwolken zijn de diesels weer aan geslagen. En ook wappert weer de driekleur van het vlaggestokje! Weer naar dertien meter. Een goed uur blijven we boven wa ter, terwijl inmiddels voortdurend pei lingen worden genomen Maar dan, we zijn juist terug in de centrale, loeien weer de drie claxonstoten door het ge hele schip. Zwijgend verricht ieder zijn taak, en we zien de wijzer van de dieptemeter snel en zeker naar de 13 verschuiven. We gaan een étage ho ger, naar de toren, waar de beide periscopen zich bevinden, en dan zien we weldra, terwijl we de periscoop 'n gehele slag laten draaien, de wereld door het oog van de onderzeeboot. Water en nog eens water, met daar achter de kust van Texel, de kop van Noord-Holland met Lange Jaap, Wie- ringen, het monument op de Afsluit dijk, en een paar vissersbootjes, alles gezien door een zesmaal vergrotende verrekijker. Af zn toe spoelt een bru tale golf over het glas van de peri scoop, acht meter boven ons, en dan is het net, of het water ons in de ogen spat. Zo suggestief, echt en natuurge trouw is het beeld dat door de peri scoop te zien is. „D vraagt, en wfl draaien.." Dan gaan we naar beneden, om hier en daar eens iets te vragen, zo onge veer met de bedoeling om esn spoed cursus-onderzeebootcommandant te vol gen! Het stellen van de eerste vraag doet ons al beseffen, dat we een waar Perpetuum Mobile van vragen en ant woorden ontketend hebben! Want er is aan boord van een onderzeeboot heel Hr. Ms. „O 27", één der onderzee boten van de seiif van zeven, die nog voor de oorlog op stapel wer den gezet Toen kon niet worden voorzien, dat dit schip door de Duit sers zou worden afgebouwd, en dat het zelfs twee patrouilletochten in dienst van het derde rijk zou moe ten maken. De „O 27" heeft echter haar Nederl. origine niet verloo chend, want op geen -van beide pa trouilles zijn geallieerde schepen aan haar actie ten offer gevallen! Mr. Ms. „O 27", na de bevrijding door de Duitsers uitgeleverd ln Du blin, werd op de werf van de Rotter damse Droogdok Maatschappij voor de dienst in de Nederlandse Marine gereedgemaakt, en op 9 October J.I. kon deze bodem eindelijk in dienst worden gesteld, onder commando van den luit. ter zee der 2e klasse H. M. van der Veen, drager van het Distinguished Service Cross voor de diensten aan de geallieerde oorlog voering ter zee bewezen. Hr. Ms. „O 27", na de bevrijding der uit in de afgelopen week haar eerste duikproeven onder Nederland se vlag gemaakt, en één onzer re dacteuren werd in de gelegenheid gesteld, de tocht mede te maken» wat te vragan en te antwoorden. Maar gelukkig blijken noch de officieren, noch de verdere leden van de beman ning, het geven van explicaties spoe dig moe te zijn. In de drie uren, dat we voor de tweede maal op deze dag onder water varan, hebben we ruimschoots gele genheid om de zes compartimenten nogmaals te doorkruisen, en met vv- schillende leden van de bemanning 'n praatje te maken. Af en toe worden we verrast door het plotselinge aan slaan van een electromotor of een pomp, wat natuurlijk weer stof tot vragen geeft. En bij tijd en wijle ho ren we een flard oorlogsherinneringen, want niet alleen de officieren, maar ook verscheidenen der onderofficieren en manschappen hebben tijdens de oorlog het .vaderland ter zee 'gediend. Zo bijvoorbeeld het Hoofd Machine kamer. de officier MSD der le klasse P. Kiepe, die op de „O 19" heeft ge varen Over de kruistochten van de „O 19" hebben we nog. steeds een a tikeltje in petto.... Weer hulstoe. Zo wordt het ongemerkt vijf uur. Door de periscoop gezien bieden de door het 6chuin-invallende gouden zonlicht flonkerende golvan een rus teloos en boeiend beeld. Langzaam zien we de zon achter de duinen van Texel wegzakken, en dan flitst even later de vuurtoren v. Huisduinen aan. Snel valt de avond, en wanneer een half uur op halve kracht, terwijl de golven door de scherpe boeg ge kliefd worden, de havenmond nade- ran, is het reeds donker geworden. Maar nog steeds blaast de Oosten wind over het schip. Het is koud op de brug. Maar het is nog geen win ter, en het is gelukkig ook geen oor log. En we varen niet voor de Noorse kust of ln een gebied met verraderlijke riffen. Het is vrede, en we kunnen rustig de tweemotorige Lockheed nastaren, die daar met de boordlichtan aan in het Zuiden verdwijnt. Het is dik zes uur, als we gemeerd liggen, en af scheid nemen van de „O 27" en haar gastvrije bemanning. Dat éne dagje aan boord heeft ons iets laten zien van de perfecte geest, de eendrachtige sa menwerking, de stipte discipline en de trouwe vriendschap, die aan boord van een onderzeeboot geboren kunnen wor den en daar ook nodig zijn. En we hebben iets begrepen van de verant woordelijkheid, die door 'n onderzee- Dootcommandant, en met hem door zijn gehele bemanning, gedragen wordt. C. A. D In het eerste district heeft het Gooi de leiding, en het zal lang niet eenvou dig zijn. d club daarvan te verdringen, temeer daar de Gooilanders morgen te gen Sparta komen, dat uit 4 wedstrijden nog maar vier punten wist te krijgen EDORFC is een spel van gelijke krachen, maar EDO zorgde verleden week in Schiedam óók voor een verras sing, zodat de stand van de lijst, toch wel eens radicaal kon veranderen- ADO heeft waarschijnlijk geen kans te gen Feijenoord en zal hard moeten wer ken om van de onderste plaats weg te komen. VSV was tot nog toe sterker dan Emma en zal wel kans zien de voor sprong te behouden. Ajax tenslotte, dat vorige week niet speelde, reist naar DWS, wat een mooie, spannende match kan worden. Zonder twijfel willen de Spartanen wat hoger op. District II brengt de twee grote riva len tegen elkaar, Neptunus—Blauw-Wlt. Blauw-Wit ligt één punt voor. en behal ve Volewijckers, dat rust heeft; leiden de twee ploegen onbedreigd- Het zal er om Bpannen! De twee hekkensluiters van deze afdeling, HBS en Xerxes, zul len ieder voor zich hard vechten, om van de onderste sport te stappen, ter wijl DFCDHC, die beiden vier punten hebben, wel gelijkverdeelde krachten doet zien. Haarlem ontvangt Stormvo gels en hdbft een mooie kans om vóór te blijven. Excelsior moet toch oppas sen met het bezoekende DOS. want ten slotte is een voorsprong van één punt gauw verloren- In de derde afdeling komen de tegen voeters Be Qulck en NEC tegen elkaar uit. Inderdaad een kansje voor het be zoekende NEC. maar dan zal het, dunkt ons, toch wel héél zwaar werken wor den! De Enschedése Boys ^ontvangen En schedé en komen daarmee mogelijk een paar plaatsen hoger op de lijst. Heracles zal wel niet veel moeite hebben met Quick, dat thuis speelt- Het Apeldoorn- se AGOVV ontvangt Heracles uit Alme lo. De drie punten achterstand kunnen de gastheren in deze wedstrijd wel ver kleinen, al wordt het dan aanpakken. Wageningen reist naar Deventer om te gen "Go Ahead zijn best te doen. Twee sterke ploegen staan hier tegenover el kaar en van de uitslag is niet veel te voorspellen. Afdeling IV toont NOAD in een uit wedstrijd tegen RK TW, een NOAD dat onbedreigd aan de kop gaat en ook de leiding wel t lijft houden. BW ziet Vlissingen naar Den Bosch komen in een poging een gelijke plaats op de rang lijst te behalen en Helmond gaat op be zoek in Breda bij de Baronie, een kansje voor de laatste om een paar punten te veroveren- HelmondiaLonga is oen wedstrijd met gelijke kansen voor beide partijen, hoewel Longa iets sterker lijkt. WV—NAC tenslotte wordt in Venlo ge speeld met e-n goede kans voor de be zoeker». Afdeling V. Heerenveen, dat bij GV AV op bezoek gaat, zal sich moeten in spannen om de leiding te behouden. Emmen ontvangt Be Quick, wat wellicht twee punten betekent voor de Drente naren Sneek—Frisia is voor de thuis club. HSC wint thuis van Achilles, ter wijl LeeuwardenVelocitas wellicht de Groningers een kleine overwinning brengt. Afdeling VI vermeldt drie wedstrij den. Sittardse Bosy ontvangt MVV en kan revanche nemen voor de onlangs geleden nederlaag- Limburgia heeft de beste kansen tegen Juliana, terwijl BleyerheideSportclub Emma beide partijen gelijke kansen biedt. Achter het schip een baan schuimend zog. (Eigen foto). De bevolking van Oostenrijk be draagt thans 7 millioen. Het bevolkings cijfer van Weenen liep tijdens de oorlog met 300.000 terug. Radio Leipzig heeft bericht, dat 10 groepen van zonnevlekken, die door het observatorium te Zehlendorf nabij Ber lijn zijn waargenomen, aan het eind van de week waarschijnlijk radio- en tele graafverbindingen zullen storen. De correspondent van de Times te Moskou heeft geseind, dat de door Chur- chlll genoemde cijfers omtrent de sterkte van de Sowjet-Russische legers „zeer overdreven" zijn. De eerste klanten van den winkelier W. van der W., die in Rotterdam een pel terijenzaak opende, verschenen ln de nacht en namen voor een waarde vin f 2150 aan bontjassen mee. Gelukkig heeft de recherche de klanten en hun buit kunnen achterhalen. In het Paleis van Justitie te Neurenberg zullen de volgende maand 23 Duitse medici worden be recht wegens misdaden tegen de mensheid. De Krijgsraad in Den Haag heeft den sergeant J. v. d. Gijp en soldaat G. van Dolderen wegens desertie van de 7 Dec.-divisie resp veroordeeld tot 3 jaar en 6 maan den gevangenisstraf, met aftrek van preventief. De algemene vergadering der V.N. is gistermiddag om 17.15 uur met haar eigenlijke werkzaam heden begonnen. Men hoopt het algemene debat tot vier dagen te beperken, waarna de voornaamste commissies zullen be ginnen met de bespreking der pro blemen. Volgens de Amer. nieuwsdienst in Duitsland, is een aantal voor malige nazi-ministers, die sinds hun gevangenneming in het concentratie kamp te Dachau geïnterneerd zijn geweest, ter berechting naar Neu renberg overgebracht Met ingang van 21 November zal voor lopig geen bon voor bloem of zelfrijzend bakmeel worden aangewezen. Er komt na de thans aangewezen bioembon nog eenmaal een bon voor zelfrijzend bak meel, waarvan nog voorraden bij de handel aanwezig zijn. 1 Ook de bonvrije artikelen: koekjes, gebak, biscuits, beschuit, vermicelli ed. zullen in mindere mate beschikbaar worden gesteld. De toewijzingen aan tarwebloem voor deze artikelen worden voorlopig met een kwart verminderd. Een en ander is een gevolg van het feit, dat de invoer van tarwe uit de Ver. Staten door de stakingen aldaar is gestagneerd. VERHOGING VAN DE MELKPRIJS. In overeenstemming met het voor nemen van de regering, over te gaan tot de verhoging van de melkprijs voor de consumenten, zullen met In gang van 27 October as. alle maxi mum-consumentenprijzen van melk en melkproducten over het gehele land met 1 cent per liter worden verhoogd. Door de Nederlandse Handelmaat schappij en de Rotterdamse Bank- vereniging is het initiatief genomen tot het bijeenroepen van een ver gadering voor het bespreken van de oprichting van een Nederlandse Trust Mij. voor de handel met het buitenland. In deze vergadering waren verte genwoordigd een aantal Nederland se banken, organisaties van handel, industrie en landbouw, alsmede of ficiële instanties. De vergadering werd bijgewoond door den minster van Economische Zaken, die de opvatting der regering uiteenzette. Het ligt in de bedoeling te ko men tot de oprichting van een N.V. voor de handel met name met Duitsland. Deze N.V. zal niet tot taak hebben de gewone handel te vervangen, doch zij zal veeleer het handelsverkeer moeten bevor deren en het bedrijfsleven moeten helpen Dit kan men zich ongeveer den ken in de volgende geest, dat de N.V. een overzicht houdt over de voor de handel met Duitsland be schikbare dollars aan de hand van de richtlijnen door de overheid te stellen. Tevens helpt zij het bedrijfs leven met het contact met de auto riteiten in Duitsland en sluit con tracten af. Het is daarbij de bedoe ling, dat al naar gelang het han delsverkeer met Duitsland normaler wordt, de N.V. zich daaruit zal te rugtrekken. Het zal nog nader bekend worden gemaakt, wanneer het bedrijfsleven zich tot de N.V. kan wenden. NIEUWE POSTZEGELS. Nieuwe postzegels zijn, naar een ontwerp van J. van Krimpen vervaar digd in de waarden 1 c (rood), 2 c (blauw) en 4 c (groen). Met ingang van 1 November zullen tevens adreswijzi gingsformulieren verkrijgbaar zijn aan de postinrichtingen. Deze zullen afdruk dragen van het nieuwe type frankeer zegel van 2 cent.'" JN vroegere tijden bezat de Neder landse reger'ng twee middelen om haar goede bedoelingen en plannen den volke kond te doen. Het ene mid del bestond uit verklaringen welke, al of niet door interpellaties uitgelokt, in de kamerg der Staten Generaal wer den afgelegd; het andere bestond uit het communiqué, hetzij mondeling op een conferentie met persvertegenwoordigers, hetzij schriftelijk aan de pers verstrekt. En de pers heeft zich immer bereid ge toond deze mededelingen of 'nlichtingen wereldkundig te maken. ER. was geen reden aan te nemen, dat dit na de oorlog anders zou zijn. On danks de beperking der papiertoewij zing zou geen Nederlands persorgaan in gebreke gebleven zijn om zijn lezers op de hoogte te stellen van hetgeen de re gering wenste kenbaar te maken- Wilde zij ten aanzien van een of ander pro bleem haar 1'cht laten s* hijnen en ont stak zij het lampje der mededeelzaam heid, de pers leverde daartoe olie en pit en zij deed het en zonder de Staat daarvoor ook maar éên stuiver in rekening te brengen glad als olie, of niet zonder critische p'ttigheid. maar in ieder geval het Nederlandse volk ver kreeg de inlichting waaraan het behoef te had. |7N het bleef niet bij departementale diensten, er kwamen ook voorlich tingsdiensten van onderafdelingen der departementen, er werden periodieken uitgegeven, er werd zelfs min of meer eenzijdige propaganda gevoerd. Meer dan zevenhonderd ambtenaren vonden en vinden bij deze diensten een bestaan en het hele apparaat moet jaarlijks ruim negéh millioen verslinden. En dat in een land als het onze thans is, verarmd en berooid- Het ontbrak er nog maar aan en er is werkelijk sprake van ge weest dat er een afzonderlijk minis terie van Voorlichting zou worden in gesteld, met alle kosten, verbonden aan zulk een departement. QELUK'tIG heeft de vorige regering tenslotte begrepen, dat herziening van deze overheidsdienst dringend nood doet en heeft zij, na in de Tweede Ka mer scherpe aanvallen te hebben door staan, een commissie van onderzoek in gesteld, welke thans een rapport heeft uitgebracht, waarin de reorganisatie en beperking van de dienst als dringend noodzakelijk wordt bepleit en waarin wordt aangedrongen op een verder on derzoek naar de toestand der voorlich ting, een critischer onderzoek dan haar mogelijk is geweest. Laten wij hopen, dat dit tot besparin gen leidt en dat het regeringslampje voortaan zuiniger branden zal- U. De ln de regeringsverklaring van 4 October J.1. aangekondigde verho ging van de maximumprijs voor boter met 30 cent per pond zal niet doorgaan, zolang het nog niet moge lijk is op de bon voor boter desge wenst maragarine te betrekken. Aan d« vooravond van het vertrek van de walvisvaarder „Willem Ba- rendsz" naar de Zuidelijke IJszee is ln het gebouw, waar de stichting Voed- selvoorzienings Import-Bureau (VIB) te 'sGravenhage ls gevestigd, het contract getekend tussen dit bureau en de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart NV, waarbij is over eengekomen, dat alle traan, welke ge durende het walvisvaartseizoen 1946 1947 tijdens de door bovengenoemde maatschappij uitgeruste expeditie wordt geproduceerd, door de Neder landse regering, in deze vertegen woordigd door de Stichting, wordt overgenomen tegen <je wereldmarkt- prijs, welke zal worden berekend uit de transacties, die door de verschil lende traanproduoerende landen zul len worden gedaan. Door dit contract staat nu vast dat de Nederlandse regering straks beschikt over alle traan, die de „Willem Barendsz" naar on« land brengt, 'waarna, op aanwijzing van het bedrijfschap voor margarine, vet ten en oliën, de traan aan de verwer kende industrie zal worden geleverd door de VIB, dat dus binnen zo kort mogelijke tijd, waardevolle grondstof zal zijn Men weet, dat de expeditie ln 't seizoen 1946-'47 tussen de 15 en 20.000 ton traan zal moe ten produceren, welke een uiterst be langrijke bijdrage zullen vormen tot de vetvoorzlenlng van het Nederlandse volk. NOG KOUD. Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond: Matige, in het Zuiden en het Wes ten van het land nu en dan krach tige Zuid-Oostelijke wind. Toene- nemende bewolking. Droog weer, zelfde temperatuur als gisteren.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1