EXOTISCHE SCHOONHEID in nuchter West-Friesland Eerste deel van de ENSIE verschenen DAMRUBRIEK CHANTAGE Waar de Cattleya's bloeien Luit, ter Zee v. Hamel onderscheiden Onze Puzzlerubriek Een belangwekkende encyclopaedie „Louise zit niet op je nagels te bijten" WIJ VROUWEN Een paar smakelijke toetjes FEUILLETON Wij kijken om een hoekje Het i* wel tegenstrijdig dat de achoonste bloemen die de natuur voortbrengt, bloeien in voor den mens •chier ontoegankelijke gebieden. De orchidee met haar exotische vormen en kleuren is ongetwijfeld de schoon ste bloem op aarde, doch slechts een onverschrokken onderzoeker heeft de fraaiste exemplaren van deze uitge breide plantenfamilie zien bloeien op de plaats waar ze eigenlijk thuisho ren: het tropische oerwoud. Doch de mens heeft er wat op ge vonden; diezelfde onderzoeker 'nam planten mee uit hun bakermat en ging ze kweken in kassen. En nu is het zo, dat men orchideeën kan kopen in elke gerenommeerde bloe- menzaak. Daar komt nog bij, dat de kwe kers variëteiten gingen kruisen, zodat nieuwe orchideeën ontstonden, mooier en dikwijls beter dan de oorspronkelijke. Doch voor het zo ver was moesten er duizend en één moeilijkheden overwon nen worden. De vorstelijke orchidee bleek ook een vorstelijke behandeling te vragen! Ging er maar ook iets niet naar wens, stond ze even te koud of gaf de kweker haar een beetje te veel water, dan stierf ze uit protest. Doch geduld was ook hier de zegebrengende factor. Minutieus worden de bloemen inge pakt met watten, celstof en zijdevloei. Ook dit inpakken is een speciaal vak. Men heeft er drie jaar voor nodig om het goed te leren! Vooropgesteld, dat men „aanleg" heeft „Anggrek" heeft ook enige belangrij ke bijcultures. Zo staat er een kas vol met Calla's, oftewel Aaronskelken, die hoofdzakelijk gebruikt worden voor kransen, in een andere kas zien we de prachtig-rode bloemen van de Flamin go's. Boven het ketelhuis, waar de olie branders gonzen, ligt het laboratorium. Hier speurt de directeur door de micro scoop naar bacteriën, die ziekten ver wekken bij zijn troetelkinderen, de or chideeën.^ Hier worden proeven geno men met voedingsbodems om het zaad zich maar zo gunstig mogelijk te laten ontwikkelen tot een plantje, hier wor den kruisingen tussen diverse variëtei ten beraamd en berekend. „Hebt u weer nieuwe variëteiten op stapel staan?" willen we weten van den directeur. „Natuurlijk, en ik verwacht er heel wat van", luidt het antwoord. „Als ze bloeien, dan wilt u on* wel even waarschuwen?" „Zeker, ik zal het noteren. Over zeven jaar!" Een werk van lange adem, de orchl- oeeënkwekerij, een moeilijk vak, een mooi vak. De mens slaagde met het bovenge noemde resultaat. Doch het hoeft weinig verwondering te baren, dat slechts enkelen zijn uit verkoren om het tot orchideeën-kweken te brengen, want het vak is zeer moei lijk. Een grondige pathologische kennis, jarenlange practische ervaring, bekend heid met tropische plantenziekten en vooral „feeling" moeten er aan ten grondslag liggen. Daardoor is het verklaarbaar, dat er in ons land slechts zeven grote kweke rijen op dit gebied bestaan. Eén van die kwekerijen ligt in Hoorn, aan de Koepoortsweg. Ze heet „Ang grek", de Maleise naam voor een zeker soort orchidee. Toen wij de kassen van „Anggrek" bezochten, hebben we bij het binnen treden een moment stilgestaan. De kas stond vol bloeiende Cattleya's, een der bekendste orchideeën-soorten. Het was een schouwspel om nooit te ver geten; de honderden enorme bloemen met haar zachtrose of lila slippen en de witte of paarse harten waren van een nimmer geziene schoonheid. Eën roos moge mooi zijn, ze zinkt hopeloos in 't niet bij de koningin der jungle: de Cattleya. De directeur vertelde, dat de kweke rij momenteel over zeshonderd varië teiten van deze soort beschikt. De fraai ste is ongetwijfeld de zelf gewonnen variëteit G. Scholten Sr., welke door de Koninklijke Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde gebrevetteerd en geregistreerd is. In een andere kas bloeiden de Cy- pripediums, een heel andere soort, ge lijkend op een schoentje, waarom ze o.a. de namen draagt van Ladyslipper en Venusschoentje. Deze bloemen zijn minder uitbundig van kleur, doch hun vorm is zo exquis, dat een kenner ze boven de Cattleya's prefereert. Nog ve le andere soorten herbergen de kassen, doch de genoemde zijn wel de bekend ste. Het orchideeëqkweken is een bedrijf van lange adem, om 't zo eens te noe men. Als men zelf de planten op kweekt, hetzij door zaaiïng of hetzij door scheuring verkregen, dan duurt het zeven acht jaar voor men bloe men kan oogsten. En steeds moet men de meest minutieuze zorgen er aan besteden! Een defect aan de verwar mingsketel kan een débécle voor het hele bedrijf betekenen. Het is daarom niet te verwonderen, dat „Anggrek" tijdens de oorlogsjaren met hun brandstofschaarste grote scha de heeft geleden. Van de Indische plan ten, waarnaar de kwekerij genoemd is, is nog slechts een armzalig twintigtal overgebleven Maar globaal genomen heeft „Anggrek" een mooie stock overgehouden, met zo veel soorten en variëteiten, dat men practisch het hele Jaar door bloemen kan leveren! En dat moet ook, want de orchidee is zeer gewild. Ze is duur. Ja zelfs zeer duur, maar één orchidee in een sierlijk vaasje zegt dikwijls meer betreffende de smaak van den schenker dan een bos rozen, die wellicht evenveel kosten. En bovendien: een orchidee is zeer sterk, op water kan ze veelal drie tot vier weken mee alvorens te verleppen. „Anggrek" verzendt per maand een kleine tweeduizend bloemen. Het bin nenland krijgt er een belangrijk deel van, maar veel gaat er ook voor export. Zweden, Zwitserland, Oostenrijk, Noorwegen, België, Frankrijk en Ame rika zijn zeer gesteld op de Holland se orchideeën. En die export levert ons land weer wat deviezen op! Wijlen de luitenant-ter-zee der 2e klasse L. A. R, J, van Hamel is Inge schreven als ridder der 4e klasse der Militaire Willemsorde. Luit.-ter-zee Van "lamel heeft zich onderscheiden door zich op 27 Aug. 1940 geheel vrijwillig als eerste organisator- parachutist naar Nederland te begeven en onder uiterst moeilijke en gevaarvol le omstandigheden zich op loffelijke wij ze van zijn taak te kwijtën. Nadat hij in October 1940 door de Duitsers gevan gen was genomen, werd luit-ter-zee Van Hamel ter dood veroordeeld. Op 13 Juni 1941 werd hij gefusilleerd. Oplossing puzzle 4: Uit welke plaats? De acht personen kwamen uit de volgende plaatsen: 1. Barendrecht; 2. Vogelenzang; 3. Haaksbergen; 4. De- demsvaart; 5. Hillegersberg; 6. Win terswijk; 7. Geldermalsen; 8. Bode graven. Het aantal inzendingen overtrof dit maal nog dat van puzzle 3. Na loting bleek de gelukkige prijswinnaar te zijn de heer H. Molenaar, Lauriestraat E 28. te Schagen. Gefeliciteerd! Postwissel 4 f 3 zal worden toegezonden. C-k voor de nieuwe opgave (puzzle 3) is voor één der abonné'e weer een prijs van f 3 beschikbaar gesteld. Aan het werk dus weer. Oplossingen vóór Woensdag 30 October aan de redactie. van Uw courant. Puzzle 5. Steeds 65. Een vierkant wordt door horizontale lijnen en verticale lijnen verdeeld in 5 x 5 of 25 gelijke kleinere vierkanten. In elk dezer moet komen te staan één der getallen van 1 tot 25 en wel zó, dat de som der vijf getallen op elke horizontale en verticale rij en op de twee diagonale rijen steeds 65 is. Hier voor zijn verschillende oplossingen, doch ditmaal wordt alleen goedge keurd die oplossing waarbij in de lin kerbovenhoek het getal 3, in de rech terbovenhoek het getal 15, de linker benedenhoek het getal 11, en in de rechterbenedenhoek het getal 23 staat Hoe ziet het ingevulde vierkant er uit? 1 EXTREMISTEN OP SUMA TRA 2 MOEILIJKHEDEN IN VIETNAM 3 OORLOG IN CHINA 4 OPSTAND IN BENGALEN. 5 ONGEREGELDHEDEN IN IRAN. 6 NATIONALISTEN !N>EGYPTE. 7 DE PALESTIJNSCHE KWESTIE 8 SPANNING IN TURKIJE 9 ONRUST OP DE BALKAN 10 DREIGINGEN ROND TRIEST. 11 EXECUTIES IN SPANJE. 12 ONTEVREDENHEID IN PORTUGAL. IJsiooivVlTl De encyclopaedie is een onmisbaar werk in iedere bibliotheek. Niemand weet alles en ook al weet men zeer veel, dan is een regelmatige contróle op de vergaarde kennis toch onontbeerlijk. In de regel wordt een encyclopaedie samengesteld volgens het alphabetisch systeem. Wie zich vlug over een of an der onderwerp wenst te oriënteren is met dit stelsel ongetwijfeld gebaat. Het is evenwel duidelijk, dat wie niet slechts oppervlakkig ingelicht wil zijn, maar (Van onze vliegende correspondente). Het was nog tien minuten vóór het vertrek van de KLM. DC 3 naar Stock holm, toen ze door haar Amsterdamsen oom, waar ze enkele weken gelogeerd had, bij me werd gebracht. Dit kleine Zweedse dametje, ze moet zo ongeveer 10 jaar geweest zijn, was naar de laatste mode van haar land in het vuurrood gekleed, tot zelfs handtasje en haarlinten toe. Ze kreeg 'n plaatsje vóór in de machine en een poosje verloor ik haar uit het oog doordat de andere passa giers binnen kwamen en ik nog moest controleren of alle boordpapieren in orde waren. De stewardessentaak is nu eenmaal omvangrijk. Alles bleek start klaar, dus.... draaien!! Een goedig uitziende oude heer kwam naast de kleine Scandinavische te zit ten, maar ik bemerkte al gauw, dat deze conversatie niet vlotte, het oude heer- je sprak ook geen Zweeds. Na deze reis heb ik onmiddellijk een Zweedse spraak kunst aangeschaft en ben aan de stu die geslagen, want heel ongelukkig bleek niemand van de passagiers het Zweeds te beheersen en de kinderogen keken al hulpelozer en angstiger rpnd. In Kopenhagen kregen we een half uur vertraging en daar stond ik met Louise Selma Anderson. Gelukkig was één der passagiers in het bezit van Deens geld en ijs bleek internationaal te zijn, althans Louise zoog met evenveel animo op haar dikke ijswafel als Hollandse kinderen gedaan zouden hebben. Ook de grote draaideur op het vlieg veld miste haar uitwerking niet en ziels gelukkig draaide Louise de gedwongen wachttijd door. Onderweg van Kopenhagen naar Stockholm gebeurde het! Ik haalde de lege bordjes op na de genoten lunch en deed dit, terwijl ik on bewust, zacht voor me zelf, het melo dietje zong: „Louise, zit niet op je nagels te bijten". Hoe dit wijsje in mijn hoofd gekomen was, weet Ik niet, waarschijn lijk door de naam van het kind. Ineens zong van vóór een kinderstem mee, heel schel en zuiver in goed en duidelijk Nederlands: „bah, wat vies, Louise". Gelach en bijval van alle passagiers en Louise, aangemoedigd door haar suc ces, zong dapper door: „je zult met dat bijten.... etc." Duidelijk merkbaar verheugden de pas sagiers zich, dat het kind los kwam en dat ze nu toch eindelijk een aankno pingspunt gevonden hadden en dan was het de oude heer, die de rij opende. Met een oude beverige stem viel ook hij in: „bah, wat vies, Louise!" De kleine straal de van pret en toen was het hek van de dam. Alles zong mee, al zingend landden we in Stockholm, al zingende passeerden we met elkaar de douane (en dat zegt toch wel iets) en nog zingende leverden we de Zweedse nachtegaal af aan een van vreugde glunderende vader en moeder. DE WINTER KIJKT OM DE HOEK. Van het KNMI te de Bilt vernemen wij, dat de temperatuur gisternacht was als volgt: De laagste temperatuur 3 graden Celsius op 2 meter hoogte en op som mige plaatsen op de grond 5 of meer graden Celsius. De strengste vorst werd geconstateerd in het midden en Oosten van het land. over 't gezochte onderwerp kennis wenst te vergaren, van het ene deel naar het andere verwezen wordt en eindeloos moet zoeken en bladeren vóór hij de chaotisch verspreide stof enigermate gerangschikt heeft. Het is deze overwe ging, welke de samenstellers van de „Ensie" er toe heeft gebracht het al phabetisch stelsel prijs te geven en de stof systematisch te rangschikken. Dank zij deze methode worden dingen en be grippen thans in hun onderlinge samen hang onder de aandacht der lezers ge bracht en dit is zeer zeker meer in overeenstemming met de werkelijkheid, want geen ding kan op zichzelf en bui ten die samenhang worden gekend en gewaardeerd Bovendien wervelt een systematische encyclopaedie allerlei be grippen en wetenswaardigheden op, die den lezer tot dusverre onbekend waren gebleven of die hij zich niet meer her inneren kan en die hij dus in een alpha betisch gerangschikte nooit zou hebben kunnen vinden. Deze systematische encyclopaedie is als het ware een verzameling samen vattende studies over alle mogelijke on derwerpen; de alphabetische vormt een klapper op begrippen, welke in deze stu dies zijn verwerkt. Zo heeft ieder stel sel zijn voordelen. Men kan echter zon der partijdigheid zeggen, dat de voorde len van de systematische behandeling uitermate groot zijn. Om het mogelijk nadeel, dat voort vloeit uit het ontbreken der alphabeti sche rangschikking, te ondervangen, heeft de redactie van de „Ensie" aan haar werk een alphabetisch register toegevoegd, waarin alle gewenste tref woorden voorkomen en waarin wordt verwezen naar de bladzijde waarop het bedoelde woord behandeld is, maar dan ook behandeld in verband met de stof waartoe het behoort Drie befaamde mannen van weten schap hebben de redactie op zich geno- Oplossing probleem 1. Stand. Zwart 8 schijven op: 8, 11, 14, 16, 24, 29, 34, 40. Wit 8 schijven op: 21, 27, 28, 37, 38 46, 48, 50. Wit speelt: 1 28—23 (29x18) 2 50—44 (40x49)j 3 27—22 (41x41), 4 22x2 (16x27). 5 2x10!! (41x5), 6 48—42 (5—23), 7 42—37 i?3x41), 8 46x37! Vooral wits vijfde zet Is beil mooi! Een klein eindstandje. Zwart twee schrijven op 26 en 32. Wit schijf op 42, dam op 39. Wit aan zet moet spelen 3948, zwart 26—31 gedw. wit 48—43!! Zw. 32—37 gedw. wit 4348, zwart 3741 gedw. Wit 42—37 en wint, hoe zwart ook slaat. Om te nthouden! Ter oplossing. Probleem 5 van O. G. van Veen, Alkmaar Zwart 9 schijven op: 4, 14, 19, 21, 22, 23, 28, 32. Wit 9 schijven op: 25, 30, 31, 33, 34, 39, 43 44 49. Wit speelt en wint. Hallo, Het is bulten koud en daarom trek ken wij in een gezellige kring om de kachel. Komaan, we gaan elkaar eens fijn raadsels opgeven. Maar we moe ten eerst even potlood en papier klaar- zoeken. want die hebben we straks ook nog nodig. We beginnen met verborgen jongens- en meisjesnamen. Het is wel een heel oud spelletje, maar toch altijd weer leuk. 1. Thans is het 26 October. 2. Ja, nu weet ik. wie het zei. 3. Opa, leest toch ook ons hoekje? 4. Ik heb het in Ieder geval gezien. 5. Heb jij al iets bedacht? En nu iets ariaers. Er zijn vijf spreek woorden, die helemaal door elkaar zijn geraakt. 1. Als de drank is in den man, dempt men de put. 2. De appel valt thuia best. 3. Zoals het klokje thuis tikt, is de wijsheid in de kan. 4. Oost west maakt nog geen zomer. 5. Een zwaluw tikt het nergens. 6. Als het kalf verdronken is, niet ver van de stam. Nu even schrijven: We doen een koppelraadsel. Weet je wat dat is? Je neemt twee woorden men. Het zijn prof dr H J Pos, prof dr J Romein en prof dr H A Kramers In de „algemene inleiding", welke aan deel I vooraf gaat, formuleert prof. Pos het doel dezer encyclopaedie aldus: „boven de verzameling van feitelijke wetens waardigheden uit te komen en de feiten af te ronden tot een geheel". En hij laat hierop volgen: „Terwille van dit doel moesten wel eens onderwerpen overge slagen worden, die in alphabetische en- cyclopaedieën behandeling vinden. Dit bezwaar is ondervangen door in het ruim 100.000 trefwoorden bevattende al phabetisch register ook op te nemen wat in de tekst geen behandeling vond. De gebruiker zal bij het opslaan daar van dezelfde bevrediging verkrijgen als bij een gewone encyclopaedie. Van in de tekst niet voorkomende woorden wordt een omschrijving gegeven." Het thans verschenen zeer fraai ge- illustreerde eerste deel is aan geeste lijke wetenschappen gewijd. Redactio nele leiding bij de samenstelling er van werd gegeven door prof dr H de Vos en prof dr Ph Kohnstamm. Het werk is illustratief en typografisch prachtig ver zorgd, terwijl de kwaliteit van het pa pier niets te wensen laat. Maurlts Uyldert. Het is altijd prettig, wanneer wij eens iets „anders" op tafel kunnen brengen. Ditmaal enkele heerlijke en toch voed zame nagerechten, die zeker ln ieder ge zin welkom zullen zijn. Zelfs zij, die niet van karnemelk of yoghurt houden, zullen deze „toetjes" als een lekkernij beschouwen. Yoghurt met macaroni. 150 g macaroni, zout, liter tapte- melkyoghurt, suiker naar smaak, (4 beschuiten), zout. De macaroni in stukjes breken, wassen en gaar koken in water met zout. De maca roni afgieten, koud laten worden en met de yoghurt en de suiker vermengen. Naar verkiezing enige beschuiten ln stukjes breken en vlak voor het opdoen met het gerecht vermengen. Gebakken griesmeelpunten. liter melk of karnemelk, 100 g grlesmeel, een snufje zout, boter of margarine. Van melk of karnemelk met grlesmeel en iets zout een dikke brij koken; deze brij op een platte schaal uitstrijken en koud laten worden. Vervolgens punten er van snijden, deze door bloem wente len en ln de koekenpan ln wat boter of margarine bruin bakken. De punten warm opdoen en suiker of stroop er bij geven. Yoghurt met vanillevla. »/i liter taptemelkyoghurt, Vt liter melk, 60 g (4 eetlepels) suiker, 25 g puddingpoeder. Het puddingpoeder met wat koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen, op vladikte binden en laten afkoken. De vla en de yoghurt door elkaar mengen en ln een glazen schaal overdoen. Karnemelkpuddlng met vanillesaus. 1 liter karnemelk, 30 g poeder- gelatlne, citroensap of essence, sui ker naar smaak. Voor de saus: 5 dl melk, 15 g (lVt eetlepel) custard- poeder, 30 g (i eetlepels) suiker, een pakje vanillesuiker, zout. De gelatine gedurende 10 minuten in zo veel water weken, dat zij ruim onder- ■99 991 door J. S. FLETCHER. 17 „Hier is het veilig genoeg," stelde Pratt haar gerust. „Dat heb ik el on- dei.ocht- Weest u maar niet bang Niemand weet er iets van.... behajve ik." Het scheen wel, of mevrouw Malla- thorpe geen geluid meer kon uitbren gen en toen ze eindelijk haar stem te rugkreeg, klonk die schc. en onvast. „Onmogelijk," was het enige woord, dat zij kon .»ort' rengen „Toch is het e?n feit," verzekerde Pratt „Dat zult u zien. Maar laat ik eer» eve„ verder vertellc„ De oude man zeide dat hij. heel toevallig, een half uur tevoren het testament gevon den had, en vroeg mij, of ik Eldrick even wilde opbellen, dan konden wij drieën het tezamen lezen. Ik ging naar de telefoon, toen ik terugkwam. was Bartie dood. En., ik nam het tes tament uit zijn zak." Onwillekeurig maakte mevrouw Mal- lathorpe een beweging met haar rech terhand. Pratt glimlachte listig en sch 'de zijn hoofd. „O neen, mevrouw, dat is een veel te kostbaar document om mee rond te lopen. Ik heb het veilig achter slot en grendel, en zoals ik u al gezegd heb, weet niemand er iets van af Geen le vende ziel. En niemand kan er iets van af weten. Toch was ik een beetje on gerust, toen ik hoorde, dat de jonge Collingwood hier geweest was. Ik was bang, dat de oude man, al had hij er mij niets van verteld, u een briefje had geschreven, om u te laten weten, wét hij gevonden had Nu hij dat niet ge daan heeft. wel., nu weet geen sterve ling er iets van. behalve u enik! Langzamerhand herkreeg mevrouw Mallathorpe haar kalmte Weliswaar had zij een hele schok gekregen, maar het ergste was al voorbij- Uit Pratt's kruiperige manier van doen en zijn veelzeggend air. begreep zij, dat het testament niet ten haren voordele zou zijn. Zij vermoedde, dat het haar en haar kinderen de pas-ver kregen rijkdommen weer geheel of ge deeltelijk ontnemen zou. Er was dus niet veel anders te doen, dan de fe'ten onder de ogen te zien. „Wel, en wat.... staat.... er in?" vroeg zij met moeite sprekend Voor antwoord knoopt,. Pratt zijn overjas los, en haalde uit de binnenzak een vel papier. Dit legde hij vóór haar op het bureau. „Een nauwkeurige cop'e", zei hij kort en bondig. „Leest u het maar Ondanks haar krachtige poging om kalm te zijn, beefden haar vingers toen zij het papier opnam. De klerk bespied de haar aandachtig Hij begreep, dat er heel spoedig een strijd tussen hen ont branden zou, en zag heel goed in. dat zij er de vrouw niet naar was, om het een maal ve-' -egen bezit zo maar zonder slag of stoot weer af te geven- Met kracht zou ze opkomen voor haar eigen belangen en die van haar kinderen D-praatjes van buiten, waar Pratt altijd erg toegankelijk voor was had hij vernomen, dat mevrouw Mallathorpe een flinke zakenvrouw was. Daarom was hij niet verbaasd dat zij, na het stuk zorgvuldig c >orgelezen te hebben, z'ch met een nuchtere vraag tot hem richtte. „Het gevolg van.... dat ding?" vroeg zij „Wat zou het zijn.... in het kort?" „Precies wat er in'staat" antwoordde Pratt „Kon niet duidelijker „Dus zouden wij alles verliezen?" weerstreefde zij. „Bijna alles?" „Alles, behalve wat daar staat over die legaten," stemde Pratt toe. Zij trommelde met de vingers op het bureau- Dan wees ze op het pap'er. „Is datding onaanvechtbaar?" „Stelt u zich daar niets van voor," zei Pratt „Dit is de copie ran een testa ment, waar niet tegen te ageren valt. Niemand kan er met een speld tussen kc .nen Het is zo klaar als de dag Waar schijnlijk maakte uw zwager het zelf het is van begin tot het einde z ij n schrift «n nam't mee naar de fabriek, op de dag van het ongeval. Ik veronder stel. dat hij het tekende in tegenwoor digheid van zijn onderdirecteur, Gau- krodger. en zijn kassier. Marshall, en toen tekenden zij ook. (Wordt vervolgd) KUN JE NOG LACHEN? LACH DAN MEE. De knecht van den smid klaagde over maagpijn. Toen hij bij den dok ter kwam, zei deze: Jan, je moet een beetje minder eten. Als je eigen lijk twee pannekoeken lust, mag je er maar één nemen. „Dat is goed," zei Jan. Maar de volgende dag kwam Jan op het spreekuur met nog heviger maagpijn dan de dag er voor. De dokter begreep er niets van. Je hebt mijn raad toch wel opgevolgd? vroeg hij. Nou en of, dokter, glun derde Jan. Ik lustte wel dertig pan nekeken en ik heb er maar vijftien opgegeten bijvoorbeeld pot en gieter. Wanneer je daar het woord lood tussen plaatst, heb je twee nieuwe, goed-Hollandse woorden gekregen. Probeer het nu eens met de volgen de woorden. 1. hangkoor. 2. bruids-vls. 3. hoorregels. 4 wacht-bode. 5. hoogtedag. 6. neusblazer. 7. schoolkist. 8. onderveer. Tot slot een spelletje dat we net zo vaak kunnen uitbreiden als we zelf willen. Je neemt een woord In je ge dachten. bijvoorbeeld „paddestoel'!. Nu moet je dat woord vormen uit al lemaal namen van bloemen en plan ten. Dus: paddestoel, aster, dahlia, duindoorn, enzovoort. Wie van je clubje het eerste klaar is, wint. Na tuurlijk kun je het ook alleen doen. Ik zal je vijf woorden opgeven. 1. Amersfoort (uit plaatsnamen). 2. politie-agent (uit beroepen.) 3. postkantoor (uit grote gebouwen.) 4 waterhoen (uit voge'namen.) 5. nachtjapon (uit kledingstukken.) Ik ben reuze benieuwd wie alle op gaven goed heeft. Stüur je je inzen ding vóór 1 November aan STEN, POSTBUS 2, ALKMAAR? Dan heb je kans op een van de drie mooie prij zen die onder de goede oplossers wor den verloot. Dag allemaal. Een stevige vijf van jullie. STEN. staat, )/t liter water aan de kook brengen en hierin van het vuur af de gelatine al roerende oplossen. De suiker na de gela tine oplossen en het mengsel aan de kar nemelk toevoegen. De pudding op smaak maken met citroensap of essence. Wan neer de massa enigszins dik begint te worden, deze in de puddingvorm gieten en koud en stijf laten worden. Voor de saus het custardpoeder met de suiker droog door elkaar roeren en aan mengen met wat koude melk. De rest van de melk aan de kook brengen en binden met het aangemengde custardpoeder. De saus laten afkoelen en bij de pudding geven. 'Vruchtensappudding met rozUnen. 5 dl vruchtensap, b.v. bessensap, 5 dl water, 100 g rozijnen, 25 g gela tine, 100 g (1 kopje) suiker. De gelatine weken. De rozijnen wassen en zachtjes ln het water gaar koken 15 minuten). Van het vuur af de gelatine en de suiker er ln oplossen en het geheel mét het koude sap vermengen. De pud dingmassa laten afkoelen en wanneer zij stijf begint te worden en de rozijnen niet meer naar beneden zakken, overdoen in een met koud water omgespoelden pud dingvorm. De pudding geven met vanille saus. Al zijn er maar heel weinig dames, die zich de weelde kunnen veroorloven, aan een avondtoilet te denken, het is toch wel eens prettig, om in het paleis der IJdel heid om een hoekje te kijken. Wie dezer dagen in Amsterdam is ge weest, zal zich stellig de ogen hebben uitgekeken naar de meest sprookjes achtige modesnufjes. Voor zo 'n ogenblik vergeten we even, dat we maar heel gewone Assepoesjes zijn, die nauwelijks genoeg punten heb ben voor een warme wintermantel en peinzen er over, hoe zo'n wit of violet of amandelgroen gewaad ons wel zou staan. De grote modehuizen die zich in de oorlogsjaren slechts tot het brengen van de meest eenvoudige kleding moesten beperken, zijn nu zo gelukkig met hun ruimere toewijzingen, dat er thans een ware wedijver is ontstaan in het ontwer- pen van romantische wijde rokken en fantastische strikken en draperieën. De prachtige avondjapon op onze af beelding werd van fijne, donkere zijde vervaardigd en zou op het feest van Asse poester en haar prins geen slechte beurt maken.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3