AANSLAG OP BRITSE AMBASSADE TE ROME Hors d' Oeuvre Wetsontwerp vermogensheffing L. A. J. C. Hollaar van de A. B. D. voor het Tribunaal DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Enorme schade aangericht Het consumentencrediet DUITSLAND 1946 Geen sigaretten meer voor vrouwen? Engelse elftal samengesteld Min. Mansholt onthult monument voor gevallen Wieringermeerders Uitzendingen van militairen naar Indië gaat door Callantsoog. Afscheid burgemeester Breebaart Stadsnieuws Rustenburger Koorknapen naar Bergen Voldoening binnen één jaar Marine-mutaties Petroleum 11 cent per liter „De berg die een muis baarde... Rechtsstaat anno 1946 Aan onze abonné's Bokswedstrijden in Casino De glasactie Helderse Damclub Belangrijke jeugdraad vergadering Verkiezing Hoogheemraad schap Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma VRIJDAG I NOVEMBER 1946. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9411. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Jtïttertjes") tot 13 woorden Ti cent, elk woord meer 3 cent Abonnementen: per kwartaa. f 1.—, per post f 1.68 H ofdredacteur: M. H. E. üyldert, Rayonredictenren C. A. Dekkers en W. Kok. Gisteren is te Rome grote beroering verwekt door een bomaanslag, welke was gemnnt op het gebouw van de Britse ambassade. Eerst ontplofte een bom in het gebouw en daarna nog twee tijdbommen bij de in gang. De minister van buitenlandse za ken, Pietro Nenni, belastte zich per soonlijk met de onderzoekingen ter plaatse, die door de Italiaanse poli tie werden ingesteld. Een theorie is, dat de aanslag te maken heeft met de Palestijnse terreur. Twee Italianen werden ge wond. De bedrijvers van de aanslag hadden rode vlaggen geplaatst, maar de bommen ontploften voordat de carabinieri hulp konden ontbieden. Geallieerde militaire en Italiaanse politie zetten het gehele gebied rondom het gebouw van de ambas sade af. De schade bedraagt vol gens officieuse schattingen honder den millioenen lires. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, heeft aan Bevin, den En gelsen minister van buitenlandse zaken, het volgende telegram gestuurd: „De afkeurenswaardige aanval van hedenmorgen op de Britse ambassade heeft algemeen verontwaardiging ge wekt bij de regering en de bevolking. Alles zal in het werk gesteld worden om de schuldigen op te sporen en te arresteren". De Italiaanse minister-president, heeft naar aanleiding van dit voorval even eens een telegram aan Attlee, zijn En gelsen collega, gestuurd. Ter vervanging van de zgn. duif- serie zullen door de P.T.T. op 1 Nov. drie nieuwe postzegels van het cijfer type in de frankeerwaarde van 1, 2 en i ct. worden uitgegeven. Een 1afbeelding van de 2 ets. postzegel. Aanvraagtermijn verlengd. Naar het ANP verneemt heeft de mi nister van financiën thans besloten tot verlenging van de termijn voor de aan vrage van een consumentencrediet, welke oorspronkelijk op 9 November zou sluiten. Men kan er wel op rekenen, dat deze verlenging enigszins ruim genomen zal worden, bijvoorbeeld met 14 dagen. HET KIND. „Je haalt hem niet meer", had zijn schoonzuster gezegd, maar hij moest 'm halen, want 't was de laatste trein, die aanslui ting in Den Bosch gaf en als le die miste zou hij vanavond niet meer thuis kunnen komen Zijn broer belde links en rechts om een taxi, maar 't leek wel of die allemaal juist op weg naar 't spoor waren of er van terug kwamen. „Dan maar op de fiets" besliste zijn broer Ze brachten gezamenlijk het karretje naar buiten en hij zat er onwennig op. Ze behingen hem met alle pakjes die hij noodzakelijk mee moest nemen en ze zeiden, dat hij zo hard mo gelijk moest rijden en de fiets maar bij het station moest stal len. Hij. durfde niet omkijken, hij trapte even nerveus als in de tij i toen hij zijn eerste fiets kreeg en hij slaakte een zucht van ver lichting toen hij het „half" hoor de spelen en het station al in zicht kwam. Toen zag hij het kind Het stond op de rand van het trottoir en het zag er uit als wij len boefje van Brusse. Het had een pet zonder klep op zijn slui ke haren en een rafelbroek, die met een touw om zijn middel was gebonden. Het hield kramp achtig het knuistje vast van een natneuzig zusje, dat wankel stond op haar kromme beentjes en in haar gescheurde jurkje op een uit een vuilnisbak geviste pop leek. Het knaapje keek hem aan en de ogen van het kind waren zo vol verwachting, dat het hem tot diep in zijn ziel roerde Hij wist, dat hij zijn trein zou missen als hij nu afstapte, maar hij kon niet anders. Een kind had hem geroepen, een kind, dat zijn oogjes smekend op hem ge richt hield en wiens hele gezicht je opklaarde toen hij zag, dat de man zich langzaam van zijn fiets liet glijden. „Watwat is erwat wil je van me?" De oogjes van het Jochie straal den in het blijde vooruitzicht van wat er nu zou kunnen volgen. „Meneer", zei hijmeneer. hebbu meschien nog 'n segare- bandje!" KREEFT Verscherpte bewaking van de Britse ambassade te Parijs. In de omgeving van de Britse am bassade te Parijs heeft men de bewa king aanzienlijk verscherpt. De koffers, die het ambassadegebouw en de aan grenzende gemeubileerde officiersclub binnen komen, worden nauwkeurig onderzocht. Volgens welingelichte krin gen vinden deze maatregelen hun ver klaring in het feit, dat de ambassade een „waarschuwing van terroristen" zcu hebben ontvangen. Een officiële verklaring over deze aangelegenheid is nog niet afgelegd. I „Zwart» handel" in de Rvss. zóne Minister Huysmans heeft, naar wij vernemen, de bedoeling, om spoedig een openbare verklaring over de tabakssituatie af te leggen. Om aan de zo plotseling aan het licht getreden tabaksschaarste het hoofd te bieden, wordt ernstig over wogen van begin December af tijde lijk op de tabaksbon voor dames suikerwerk beschikbaar te stellen, schrijft het Parool. Er zullen dan over de maand December 20 millioen pakjes sigaretten minder in omloop gebracht kunnen worden. Tegelijker tijd zal worden voorgesteld een kwantum Import-sigaretten aan te kopen. Londen, 30 Oct. (ANP-sport). Het Engelse voetbalelftal, dat 13 November te Manchester tegen Wales uitkomt en naar alle waar schijnlijkheid ook, op een enkele uitzondering na, op 27 November te Huddersfield tegen Nederland zal optreden, is als volgt samenge steld: Doel: Swiït (Manchester City). Achter: Scott (Arsenal) en Herdwick (Middlesbrough), aan voerder. Midden: Wright (Wolverhamp- ton Wanderers), Franklin (Stoke City) en Cockburn (Manchester United). Vóór: Finney (Preson North End), Carter (Derby County), Lawton (Chelsea), Mannion (Middlesbrough) en Langton (Blackburn Rovers). Reserves: Hagan (Sheffield Uni ted en Johnston (Blackpool). Stanely Matthews van Stoke City is dus niet in het elftal opgenomen, alhoewel hij weer geheel fit ver klaard is en Zaterdag voor zijn club zal uitkomen in de League. Aange zien hij in geen acht v/eken ge speeld heeft, wenste de keuze-com missie geen enkel risico te nemen en heeft hem dus gepasseerd. Onder grote belangstelling van de Wieringermeerbevolking werd gisteren het monument voor de gevallen strij ders uit de Wieringermeer door minis ter S. Mansholt onthuld. Om 10 uur v.m. opende burgemeester Loggers de plechtigheid. Daarna kreeg min. Mansholt het woord. Hij zeide o.a.: „Acht mensen uit de Meer hebben hun leven gelaten voor het vaderland. Zij deden het voor ons en gaven een prachtig voorbeeld van plichtsbetrach ting". Hierop onthulde de minister het monument. Onder het zingen van een kinderkoor, legde de minister een krans bij het monument. Verder voerde nog het woord ds. de Goede, terwijl de burgemeester de plech tigheid sloot. De namen der gevallenen zijn op het monument vermeld. Zjj luiden: C. Dou- ma, A C de Graaf, J Koolhaas, J v d Pol, N H F Rikaart, J Varkevisser, P Paulusse en G Kingma. Memento Mori Naar wij vernemen zal de uitzending van militairen naar Indië niet onder broken worden. Dat de tweede divisie zich waarschijnlijk eerst in het volgend voorjaar voor Indië zal inschepen, op een tijdstip dus dat de opleiding door de autoriteiten als afgesloten kan wor den beschouwd, houdt niet in, dat af gezien wordt van een aanvulling, der reeds in de Oost aanwezige lichte in- fanteribataljons. Deze bataljons, die verleden jaar September reeds naar Indië zijn ver trokken, worden nog geregeld aangevuld en zullen op een sterkte gebracht wor den van twee lichte infanterie-divisies. In de op 8 November te houden raads vergadering dezer gemeente zal de wnd burgemeester, de heer mr D Breebaart, afscheid nemen. Ï.Duitse inkomen p. maand 2. Soldij v. d. Russ. soldaat p. maand 3. Soldij v. d. Rus», off. (kapitein) p. maand Ï.Eén pond koffie 2. Half pond Thee 3. Eén pond boter 4. Eén brood 1 5.25 K.G. aard 6. Één Am. cigaret Helders Meisjeskoor gaat weer zingen. Met belangstelling zal men ongetwijfeld kennis nemen van het bericht dat op 27 Nov. a.s. door het bekende Haagse en semble „De Rustenburger Koorknapen" onder leiding van Henk Hoogervorst een concert gegeven zal worden te Bergen en wel in de grote zaal van „De Rustende Jager". Aan dat concert neemt eveneens deel het gezelschap van mevr. Moree Dol: „Bergens Meisjeskoor". Solistische medewerking verleent de violist Jan van Loo uit Den Helder, momenteel studerend aan het Amsterdamse Conservatorium. Het verheugt ons dat het eindelijk zo ver gekomen ls dat dit concert kan plaats vinden. Een uitvoering, waaraan Den Haag, Bergen en Den Helder samenwer ken, om een op hoog artistiek niveau staand geheel te verzorgen. Gezien de grote belangstelling die steeds voor deze koren heeft bestaan mag verwacht wor den dat „De Rustende Jager" op 27 No vember tot de laatste plaats bezet zal zijn. He ls ons eveneens bekend dat de plan nen tot het voortzetten van het werk van Helders Meisjeskoor in een vergevorderd stadium zijn en dat binnenkort met de repetities een aanvang gemaakt zal wor den. Het koor zal staan onder leiding van mevrouw MoreeDol. Wij verklappen geen geheim als wij er op wijzen dat de Helderse wethouder van onderwijs, de heer Van Loo, ln deze we deroprichting de hand gehad heeft. Zij nerzijds ls niets nagelaten om de plannen werkelijkheid te doen worden DE PRIJS VAN COKES 1 November zal een nieuwe prijs regeling voor gascokes ingaan, waar door de maximumprijs voor gas- en mijncokes uniform wordt vastgesteld. Bij levering aan huis van den ver bruiker is de prijs voor cokes 1, 2 of 3, 4,25, voor grove cokes 4,05 en voor cokes 4 3,90 per eenheid. In de grote steden mogen deze bedragen met 10 cent worden verhoogd. Bij de Tweede Kamer ls thans in gediend het ontwerp van wet in zake de vermogensheffing ineens. De aanslag wordt bepaald naar het vermogen op 1 Januari 1946. Onroerende goederen, bedrjjfsmid delen en effecten worden op dezelf de wijze gewaardeerd als bij de vaststelling van het eindvermogen voor de vermogensaanwasbelasting Rechten op een pensioen van meer dan f 4000 per Jaar worden tot het g'kapitaliseerde bedrag ais vermo gen beschouwd, voor sover zij f 4000 overschrijden. Vrijstellingen. Vrijgesteld zijn: a Huisraad, schilderijen, boeken enz, klederen en levensmiddelen voor zover de waarde hiervan een bedrag van f 15,000 niet overschrijdt en mits deze zaken geen handelsvoorraad zijn Vóór-oorlogs bezit wordt geschat naar de waarde op 1 Mei 1940. b Verzekeringspolissen en lijfrenten tot een bedrag van f 10,000, Indien men geen recht op pensioen heeft, is f 20,000 vrijgesteld. Van de waarde van achterstallige coupons en dividenden zal 40 pet on belast blijven. Bovendien wordt, alvorens het ta rief wordt toegepast, afgetrokken: Naar wij vernemen zijn de hoofdoffi cieren MSD der 2e klasse titulair P. Vlam en B J Klmmel, die op 1 April J.l. tot die titulaire rang bevorderd waren, bij Kon, besluit van 21 Sept J.1. met Ingang van 1 Mei 1946 bevorderd tot hoofdofficier MSD der 2e klasse. Belden zijn wederom op de oorspronkelijke plaats ln de rang lijst geplaatst. ZUIVERING Bij resolutie van den Minister van Fi nanciën is op grond van het Zuiverings besluit ontslagen met verval van alle rechten, zulks gerekend te zijn ingegaan 16 Mei 1946, de heer J. G. Bon, adjunct commies der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, ter inspectie der belastingen te Den Helder. NOGMAALS DE „MASTERKEYS- PARADE". Het symphonisch dansorkest „The Masterkeys" onder leiding van den heer Th. Schaatsenberg heeft Maandagavond 21 October j.1. in „Formosa" voor een deel der donateurs een zeer geslaagde uitvoering gegeven. Daar niet aan alle verzoeken om plaatskaarten kon worden voldaan, hebben de „Masterkeys" be sloten, Maandagavond 4 November a.s, een tweede uitvoering van de „Master- keys-Parade" te geven, eveneens in de grote zaal van „Formosa", aanvang kwart over acht. Nieuwe donateurs, die dan het concert van Maandagavond nog kunnen bijwo nen, kunnen zich opgeven bij de be kende adressen, en bij den heer Scheltis, Weststraat 107. De minister van economische zaken heeft goedgevonden, dat de prijs, waar tegen lichtpetroleum, afgehaald bij win keliers of thuisbezorgd door venters, ln de provincie Noord-Holland met uitzon dering van Texel ten hoogste ll'/t cent per liter mag bedragen. Hierbij ls de om zetbelasting inbegrepen. Voor Texel <s deze prijs 12 cent per liter, evenals ln de overige provincies. 5» Wanneer blijkt, dat iemand lange tijd van handlangersdiensten aan den viianj ls beschuldigd geweest terwijl hij juist de Nederlandse zaak op vele manieren goe de diensten bewees, vragen wij ons af, of de wereld dan totaal verdwaasd is. De beschuldigingen, welke gistermiddag voor het Alkmaarse Tribunaal tegen den Alkmaarder L A J C Hollaar werden uitgebracht, deden de toehoorders dui zelen, omdat ze ln wezen nietig en te vens zo overdreven waren uitgerekt. Tijdens de oorlog was de heer H. agent bij de Rijksverkeersinspectie en de Au- tobevrachtingsdlenst. Als zodanig heeft hij ln geheel Noord-Holand bekendheid verworven, omdat practisch elke houder van een motorvoertuig met hem ln aan raking kwam. Zoals men zich nog zal herinneren, waren automobilisten ln de oorlog verplicht hun voertuig „Sicherge- stellt" te hebben, d w. z „steeds voor Duits gebruik beschikbaar". Natuurlijk gebruikten de Nederlanders hun wagens liever voor voedselvoorziening, evacuatie e. d. Dit was ook de mening van den heer Hollaar, die meermalen vooral in Den Helder auto's voor de evacuatie beschikbaar stelde. H werd er nu van beschuldigd, dat hij in 1944 den NSKK-er Boot administratieve gegevens zou heb ben aangeboden, die tot een vordering van niet „Sichergestellte" auto's bad kun nen leiden. De waarheid is echter, dat H zich aan den man, die voor het ABD- kantoor auto's stond aan te houden, er gerde, en hem wegstuurde met de mede deling, dat hij maar eens moest terug komen om de administratie te zien Met zijn personeel sprak hij echter af, dat in dien de man terug zou komen, hij, H nooit te spreken zou zijn. De bedoeling was slechts, de vordering te doen ein digen. De Duitse officier B. had door bemid deling van H. een auto van de VVO ter leen gekregen, een geval, dat ook tot het uiterste werd opgeblazen, terwijl er niet anders dan het volgende geschied was: In gezelschap van den heer O. be zocht H. de Fahrbereitschaftsleiter te Amsterdam voor het aanvragen van ver gunningen. Daar was aanwezig de Inspec teur van verkeer Dressler, met wie een bespreking werd gevoerd. Inmiddels was er een Duits luitenant binnen gekomen met een schrijven van den Wehrmachts- befehlshaber, waarin stond, dat hij voor 4 weken een personenauto nodig had. De inspecteur werd verzocht, een auto aan te wijzen, waarbij de heer H dan voor stelde een oude auto van de WO af te staan, hetgeen geschiedde. Voor deze feiten ls de heer H. nu zijn positie kwijt geraakt, en herhaalde ma len ln arrest geweest. Terecht merkte de verdediger, mr. H. Scholten op, dat dit „een berg was, die een muls baarde, en tevens vroeg hij zich af, of dit dan „de rechtsstaat 1946" was Behalve verklaringen van de getuigen Eecen, Dekker en Zoethout, die eenparig verklaarden, dat H. overal waar mogelijk was echt-Nederlandse adviezen had ge geven en steeds bereid was Hollandse wagens tegen de moffen te beschermen. Er waren talloze brieven, o.a. van bur gemeester Ritmeester, die bij de Helderse evacuatie gezien had, welk een hulp vaardig en sociaalvoelend mens H was, en van vele vooraanstaande Alkmaarders die H. hadden leren kennen als goed Ne derlander. Afgezien van het feit, dat H zich een onrechtvaardige behandeling heeft moeten laten welgevallen, verzocht mr. Scholten vervallenverklaring van het vonnis. Het Tribunaal! zal op t November a.s. uitspraak doen. Voor ongehuwden f 8000; voor ge huwden f 12,000, verhoogd met f 4000 voor ieder minderjarig kind Voor kleine vermogensbe«itters, ouder dan 40 jaar, is bovendien een vrijstelling opgenomen van ten hoogste f 50,000. Deze geldt slechts ten volle indien 't gemiddelde inkomen over de jaren '41 tot en met 1945 f 1500 of minder be droeg. Was het inkomen hoger, dan wordt deze vrijstelling slechts ten dele verleend Boven f 3000 jaarlijks inkomen wordt zij niet verleend. De belasting bedraagt tot f 100,000 10 pet voor het gedeelte van het be lastbare bedrag; tussen f 100,000 en f 200,000 15 pet; tussen f 200,000 en f 500,0000 20 pet; tussen f 500,000 en f 1 millioen 22,5 pet en over het ge deelte dat ligt boven f 1 millioen 25 pc In verband met het feit. dat ons bedrijf met grote technische moei lijkheden heeft t« kampen, mede door de omstandigheid, dat drie dagbladen gedwongen gedrukt moe ten worden, ls het ons heiaas nog niet mogelijk de omvang van onze krant te vergroten. We hebben echter goede hoop, dat dit binnen kort wel mogelijk zal zijn en dat we dan, naast meer algemeen nieuws, ook meer ontspanning zullen kunnen geven. Ook de expeditie laat op het plat teland hier en daar nog wat te wensen over. Wij hopen ook deze moeilijkheid te overwinnen. DE DIRECTIE. A.s. Zaterdagavond organiseert de Held. Boksvereniging De Ring grote bokswed strijden ln het Casino alhier Als tegenstander komt Jan Nicolaas, de Nederlandse lichtgewicht-professional met zijn school uit Den Haag Aangezien de Hagenaar' over een prima corps boksers beschikt, komt „De Ring" wel voor een zeer zware opgave te staan, een programma, zoals dit ls samengesteld, heeft Den Helder nog NIET gekend. Van de A-klassers zijn opgesteld; Coüjn, Welssenborn en Luters, die resp tegen Van Bemmel, Hessig en Van Dalen zijn opgesteld, tegenstanders, waaraan de Hel derse boksers hun handen vol zullen heb ben. In de B-klasse starten Bekker ln het vlleggewicht, Gralle ln het licht- en Vink ln het Weltergewlcht, voorts ln de C- klasse Bakker (zwaargewicht, 96 kg), Sandbrink en Rol (lichtgewicht) en Post, (halfzwaar). Dank zij de Intensieve training van In structeur van der Reyden beschikt „De Ring" momenteel over een ploeg boksers, die zich met de besten in Nederland kun nen meten Vink stoomt dit Jaar met de zekerheid van een klok naar de A-klasse, evenals Grallé en Bekker, mits zij serieus blijven trainen. Ook Bakker, de Helderse reus, kan dit jaar zijn kans maken; wan neer hij op de door hem Ingeslagen weg voortgaat, krijgt Den Helder zeker eens een zwaargewicht kampioen! Ten einde alle toeschouwers van een goede plaats te verzekeren, ls de ring opgesteld ln het midden der zaal, aanvang van de wedstrijden 8 uur. Een leder, die eens nader kennis met de bokssport wil maken, raden wij aan Za terdagavond een kijkje te nemen, het be looft een prachtige sportavond te worden. Intussen wensen wij de Helderse Boks vereniging „De Ring" veel succes toe Aanvankelijk was besloten, dat het co mité voor de glasactie Dinsdagavond zou bijeenkomen. Thans is deze vergadering echter vastgesteld op Maandagavond 4 November a.s. ten raadhuize, aanvang 8 uur. Burgemeester Ritmeester zal, in zijn kwaliteit van ere-voorzitter, teg< ïwoor- dig zijn Ook zij, die geen lid zijn van het comité, maar wel hun medewerking aan de grasactie willen verlenen, zijn op deze vergadering van harte welkom. Reeds geruime tijd bestonden er bij HDC plannen om te komen tot uitgifte van een eigen damorgaan, plannen die wegens ge brek aan materiaal nog niet konden wor den uitgevoerd. Thans echter is deze wens in vervulling gegaan doordat de zusterverenigingen Schaakmat en H.D.C. gezamenlijk beslo ten tot uitgifte van een eigen clubblad. De vereniging Schaakmat beschikte reeds over een eigen blad, maar door medewer king van het bestuur van Schaakmat ls men tot overeenstemming gekomen ge zamenlijk dit blaadje uit te geven Een mooi voorbeeld van onderlinge samenwer king tot het bereiken van het doel. Het blad bevat wat het aandeel van H.D.C. betreft, naast bestuursmededelingen een rubriek partij standen, verzorgd door den heer D. W. Rab, oud-kampioen van Den Helder, en een rubriek midden- en eindspel, verzorgd door den heer A. J. José, plaatselijk kampioen. Een en ander zal er zeker toe bijdragen de band van samenwerking, die reeds geruime tijd tus sen beide verenigingen bestaat, nog te ver- stevigen# Vanavond wordt in de benedenzaal van de „Roskam" een belangrijke huishoude lijke vergadering van de Helderse Jeugd raad gehouden. Daarop worden niet alleen de besturen der aangesloten verenigingen verwacht, maar ook de jeugdraad-afge vaardigden van elke vereniging, de er kende jeugdleiders en zij die dit zullen wordent en tenslotte allen, die deze winter de jeugdleiders-cursus willen volgen. De vergadering begint om 8 uur# EEN LODEN LAST Dezer dagen hield een zekere K., een werkman van 27 lentes, zich onledig met het voortduwen van een handwagen, waarop zich enig lood bevond. Zulks wek te de argwaan eens dienders, die naar- stiglijk naar de herkomst van het zware (zwarte?) metaal informeerde De verkla ring, die K. daaromtrent gaf, was niet zeer plausibel, en deswege stelde de agent ten huize K.'s een onderzoek in Het bleek, dat ook daar enige kilogrammen lood aanwezig waren. De gehele partij, in to taal circa vijftig kilogram, werd in be slag genomen Een nader onderzoek zal worden ingesteld. VAN DE TRAP GEVALLEN Een 46-jarige dame, die verblijf hield ln een woning aan de Binnenhaven, had het ongeluk, van de negentien treden hoge trap te vallen Zij kwam vrij onzacht te vallen, zodat overbrenging naar het ge meente-ziekenhuis ter observatie nodig werd geoordeeld. Do verkiezingen voor het hoogheem- raadschap Noordhollands Noorderkwar tier zullen 20 November a.a. worden ge houden. Door de samenwerkende politieke par tijen zijn daarvoor de volgende lijsten Ingediend: District Den Helder: Voor hoofdingeland: J Verfaille, Koe- gras; P J Walboer Jbz., Anna Paulowna en J Wagenaar Czn., St. Pancras Voor hoofdingeland pl.v.: p de Geus Janzn., Zuid Scharwoude; J J de Moei, Schagen en Joh. de Veer, Schagen. District Alkmaar: Voor hoofdingeland: Corn. de Jong Gzn., Westzaan; H W Koopmeiners, Alkmaar en J Kroonenburg, St. Pancras. Voor hoofdingeland pl.v.. H Brinkman Jzn., Zaandam; H A J Roozen, Egmond Binnen en J Th v Saase, Schermerhorn. District Hoorn: Voor hoofdingeland: J Lakeman, Lutje- broek; j de Boer Wz„ Obdam en C Ham Kz., Wijdenes. Voor hoofdingeland pl.v.: W Dirkmaat Jzn., Alkmaar; J B van Kampen, Spier dijk en J. Kay Dzn., Twisk. District Purmerend: Voor hoofdingeland: J C Dijksen, Pur- mer; J de Boer, Assendelft en G Ph Roe- leveld, Ilpendam. Voor hoofdingeland pl.v.: K Hogetoren Dz., Beemster; T J van Sijpveld, Ilpen dam en K Zijp Hzn., Beemster. In de districten Den Helder, Alkmaar en Hoorn zullen verkiezingen moeten worden gehouden, omdat door de CPN ln het districj Den Helder candldaat zijn gesteld voor hoofdingeland P K Volkere te Oudkarspel, voor plaatsvervanger C Duin te Schoorl. In het distriet Alkmaar voor hoofdingeland J. Kuyper te Wor- merveer, plaatsvervanger C Timmerman, Assendelft In het district Hoorn voor hoofdingeland G de Vries te Andljk, plaatsvervanger P Blauw te Obdam, In het district Purmerend zijn geen tegencandidaten gesteld, zodat de daar gestelde candidaten bij enkele candldaat- stelling zijn gekozen. In Berlijn zijn 42 zuiveringscommis sies aan het werk, die 50000 gevallen heb ben te behandelen. Eind 1947 hoopt men hiermede gereed te zijn. Ds Nlemöller, duikbootkapitein uit de eerste wereldoorlog, ls naar Engeland ver trokken, waar hij 14 dagen de gast zal zijn van den bisschop van Chichester De Nederl. Marinevoorllchtingsdlenst deelt mede, dat tengevolge van een mijn explosie te Menado 38 personen zijn ge dood. Te Loosdrecht heeft een 16-jarige Jon gen een huls met buskruit tot ontploffing gebracht, met. het gevolg, dat hij hevige brandwonden opliep, terwijl hij vermoe delijk een oog zal moeten missen. Vierhonderd personen, die beschul digd worden van massamoorden, te Jassy ln Roemenië, waarbij duizenden Joden om het leven kwam (Juni 1941), zullen tn December a.s. berecht worden. Onder hen zijn twee generaals. Doordat een Griekse tankboot ter hoogte van Patras op een mijn liep, kwa men negen van de tien passagiers en le den van de bemanning om het leven. Volgens Radio Moskou heeft de pro cureur-generaal van de Sowjet-Unie order gegeven tot scherper toezicht op verkwis ting van graan en brood. Voor een Bijzonder Gerechtshof te Atliene ls gister de berechting begonnen van een honderdtal Duitsers, die van oor logsmisdaden beschuldigd worden. Slechts drie van de beschuldigden zijn persoonlijk verschenen. Een aantal soldaten en burgers, die het bureau van de Tsjechoslowaakse com munistische partij te Marianske Lazne Marignane (Province) ln de lucht in vlag en een portret van Stalln weghaal den, zal berecht worden. Een Frans militair vliegtuig is te Marignana (Provlnca) ln de lucht ln brand gevlogen en neergestort. Men ge- lcoft dat er drie personen zijn gedood. De Geallieerde Bestuursraad voor Duitsland heeft besloten de drie door Cörlng achtergelaten brieven niet te publiceren. De Bilt, 31 October. - Meest zwaar bewolkt, met tijdelijk enige regen. Matige, vooral langs de Waddeneilanden tijdelijk krachtige noord-oostelijke wind. Koud weer, doch over het algemeen vorst

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1