Ze venhonderd vijftig doden... oedselvoorziening van één Hors d'Oeuvre veroorzaakte tekort milliard RCHANTAGE'T De moord in de Warmoesstraat DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Naweeën van de oorlog „Staakt het vuren!" Komt de totalisator weer? J. van Oldenbarnevelt te Priok FEUILLETON Van nabij en verre Stadsnieuws VEILIG VERKEER t Verdachte meldde zich zelt aan Burgerlijke Stand Hebt U het glas al klaar gezet? Herman Gorter en Henriëtte Roland Holst Uit het politierapport. Tijdelijke portefeuille voor min. Beel Wij gedenken De Marvo-tentoonstelling Weerbericht BUREAU: Koningstraat 75-50 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlr.: J. Bijlsma DINSDAG 5 NOVEMBER 1946 Voortzetting oan de 79e JAARGANG No Mlt HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 1T cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer 3 cent Abonnementen: per kwartaa; f 5.—, per post f 1.65 H' ofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rayonredacteuren C. A. Dekker* en W. Kok. c? Terwijl vele Tweede-Kamerleden hun voldoening uitten over minister Mansholt als hoofd van het departe ment van Landbouw, achtten verschei- denen hunner aldus het voorlopig verslag over de begroting het nog te vroeg óe loftrompet te steken. Al erkennen de laatsten, dat de voedselvoorsiening bewredHgend ls, zij zien niet over het hoofd, dat deze op zichzelf reeds over de jaren 1945, 1946 en een klein gedeelte van 1947 een schuld van 1 milliard gulden heeft doen ontstaan, hetgeen, gezien de prijzen, gevolgen van inflationis- tische aard kan hebben. Andere leden achtten de veelvuldl- de afwezigheid van den bewindsman riet Juist; zijn eerste taak is zijn depar tement te beheren, zoo zeggen zij, waarbij zij pleitten voor betere voor ziening van schoenen, rijwielbanden e.d. voor de agrarische bedrijven Opgemerkt werd voorts, dat werkge vers- en werknemersloon in de land bouw nog 6teeds ten achter staat bij andere vergelijkbare bevolkingsgroe pen, zodat dit zeker niet voor verla ging in aanmerking komt. Over het al gemeen werd geoordeeld, dat aanpas sing van de Ned'. kostprijs aan die van de grote productiegebieden slechts geleidelijk kan geschieden. Deze le den vrezen, dat bij aanvaarding der voorstellen van de delegatie der Ver. Staten op de conferentie, in zake han del en werkgelegenheid in Amerika gehouden, een aanzienlijke beperking zal worden opgelegd in de middel eii waarmede de Ned. land- en tuinbouw bij nieuwe depressies zal kunnen wor den beschermd. Deze leden waren van mening, dat aan de FAO, de interna tionale voedselorganisatie, krachtig dient te worden medegewerkt. Men vroeg of de minister meent, dat er een mogelij'-held van kostprijsver laging, vooral voor granen, bestaat, zij het dan met toepassing van rationali satie, ruilverkaveling e.d. Vele leden betreuren het, dat de mi nister bij allerlei gelegenheden buiten de Kamer om zeer radicale denkbeel- Het ministerie van buitenlandse za ken heeft de Nederlandse militaire missie te Berlijn geïnstrueerd zich in verbinding te stellen met de Britse autoriteiten aldaar met het doel een einde te maken aan de zware schade die in de grensgebieden van Z O Ne derland wordt veroorzaakt als gevolg van het opblazen van munitie aan de Duitse zijde van de grens. Het ministerie handelt op verzoek van burgemeesters uit deze gebieden, die verklaren, dat door de kracht van de explosiess bijna dagelijks zoljjgr ringen en muren van de toch reeds zoo zwaar beschadigde hulzen in storten. INITIATIEF GEVRAAGD. „De Nationale Rotterdamsche Courant" heeft zich dezer dagen in een hoofdartikel boos gemaakt op prof. Schermerhorn en op den heer Van Poll, omdat deze heren niet slechts hyn egade's naar Batavia hebben laten komen naar het heet om receptionele plichten te vervullen maar omdat ook de dochter van het echtpaar Van Poll per Skymas- ter naar Batavia vliegen mocht en de jongeheer Schermerhorn deze belangwekkende trip even eens heeft mogen maken. En dit, terwijl talloze Nederlandse vrou wen, die soms al jaren van hun mannen gescheiden zijn, er naar hunkeren om zich bij haar man nen te voegen. „Het is nu een maal zo gelegen in de wereld" aldus de terechtwijzing in dit hoofdartikel „dat de hoogge- plaatsten in den lande nog meer zelfbeperkingen in acht hebben te nemen dan anderen. Zelfs de schijn te vermijden van bevoor rechting is een plicht van den staatsman." Mij heeft het bericht geenszins boos gemaakt. Al draaiende in de mallemolen, die de Neder landse samenleving sinds de be vrijding geworden is, word ik soms wel draaierig, maar nooit boos. Ik tracht uit hetgeen er rondom mij gebeurd slechts le ring te trekken. En ik zie in dat uitstapje van jongeheer Schermerhorn alleen een bewijs van kinderlijke gehechtheid aan het gezinsleven, een ouderwetse Hollandse karaktertrek, die he laas, vooral bij de jeugd, zeld zaam geworden is. En waarom zou men het voor beeld van onzen gemoedelijken ex-premier niet op ruime schaal volgen? Waarom zouden onze soldaten, die toch zeker óók niet voor hun genoegen naar Indië gaan, hun vrouwen en kinderen niet laten overkomen, of, wan neer zij nog ongehuwd zijn, hun broertjes en zusjes, eventueel opa en omoe. opdat zij het daar, in het onherbergzame Indië tus sen al die gluiperige tijgers, ra telende slangen en slurf-slinge rende olifanten wat gezelliger hebben? Wie neemt nu eens het initia tief om dit te bevorderen? KREEFT. den verkondigd heeft over het toe komstig grondgebruik. Er werd op aangedrongen met kracht te streven naar een zoo spoedig moge lijk herstel van het economische ver keer met Duitsland. Het grote nadelige saldo van het Landbouw Crsisifonds geeft, aldus sne den zeer vele ledan dit onderwerp aan. bij het grote publiek wel eans aanleiding tot de mening, dat er ook nu weer voor millioenen guldens steun aan het land- en tuinbouwbedrijf wordt verstrekt. Het is echter goed te doen uitkomen, dat dit nadelig sal do voor verreweg het grootste deel ontstaat door toeslagen op levensmid delen. Ook in dit opzicht spraken ver schelóen leden van een inflationistische politiek, omdat zgn. verteringsuitga ven ongedekt worden gelaten. Gisteravond is op een bijeenkomst van de gemengde bestandscommissie besloten om onmiddellijk na de bij eenkomst aan alle commandanten te velde het bevel tot het staken van het vuren te geven, terwijl de resp. posities gehandhaafd zullen worden. Men kan aannemen, dat in bepaalde gebieden de vijandelijkheden sedert de afkondiging van het bestand op 14 October reeds gestaakt zijn. Instructies met nadere toelichting aangaande het nakomen van het bevel zullen door de technische subcommis sie uiterlijk op 10 November worden uitgegeven. Wanneer de plaatselijke commandanten deze zullen hebben ontvangen, zullen zij niet later dan 20 November de onderhandelingen ter plaatse openen over de problemen, die met het staken der vijandelijkheden sa menhangen. Er wordt hierbij op het volgende de nadruk gelegd: Het feit, dat de plaatselijke onder handelingen niet eerder zullen wor den gevoerd dan dat de instructies van de technische subcommissie zijn ont vangen, impliceert niet. dat de vijan delijkheden niet in alle gebieden ge staakt zouden worden. Waar geconstateerd wordt, dat er op de bevelen inbreuk wordt gemaakt, zal dit aan de bestandscommissie worden gerapporteerd. V()or dit doel zijn spe ciale organisatorische maatregelen ge troffen. Naar ANP-Sport verneemt, bestaat de mogelijkheid, dat op korte ter- mljn een beslissing zal vallen inzake het eventueel invoeren van de to talisator voor de paardensport. Het ligt in de bedoeling van de regering om over de wederinvoering een be slissing van de Staten-Generaal uit te lokken. Maandagochtend is de „Johan van Oldenbarnevelt" met 1500 man troepen in de haven van Tandjong Priok uit Nederland gearriveerd. De soldaten be horen allen tot de 7 December-divisie en tot een detachement van het KNIL. Tevens zijn er 80 onderofficieren mee gekomen, onder commando van luite nant J. Swart. door J. S FLETCHER 23) „Doet er niets aan af'„ ging Parrwhite voort. „Hij had een soort vermoeden, anders zou hij daar niet heen gegaan zijn bijna onmiddellijk na zijn aankomst in Barford. Zelfs al is een vermoeden voor een poosje ingeslapen, kan het heel gemakkelijk weer wakker worden Dus.geld: Wij moeten er dadelijk van profiteren, voordat er een of andere nieuwe moeilijkheid opdaagt. Wat voor condities dacht jij?" „Om levenslang als rentmeester te worden aangesteld op de landgoederen',, bromde Pratt somber. „En de kans te lopen om elk ogen blik ontdekt te worden?" spotte Parra white „Waar zit je verstand, kerel? Die oude vent. Mallathorpe heeft natuurlijk een klad, misschien wel een af schrift van het testament gemaakt, voordat hij het in het net overschreef. En die copieën kunnen tussen zijn pa pieren zwerven". „Als dat zo was, moest mevrouw Mallathorpe ze vinden", wierp Pratt tegen. „Ik geloof werkelijk niet, dat er de minste risico is. Ik heb alles nage plozen. Het is zo goed als onmogelijk, dat er gevaar dreigt van de kant van Collingwood, of van iemand anders En Pieter Drent te Donderen (Dr.), die o,m, deelnam aan een executie- pleton, waardoor elf Nederlanders wer den gefusilleerd, is door het Bijz. Ge rechtshof te Groningen ter dood ver oordeeld TJoor het einde van 1950 zullen in de Sovjet-Unie 165 nieuwe theaters worden bijgebouwd. Zondagavond werden door de Seismograaf te Boekarest en die te Bombay hevige aardbevingen gere gistreerd. Bijzonderheden ontbraken nog Een 25-tal Belgische journalisten zal deze week gedurende drie dagen op bezoek komen om kennis te maken met de opleiding van ona leger. De hoofdstedelijke derby. Blauw witVolewijckers, eindigde in een 30 overwinning voor de stadion club. Daan de Jong van Vole wijckers in duel met Alting van BÏauw-Wit. A.N.P. P. Nader vernemen wij nog, dat de in middels ter beschikking van de justi tie gestelde Van der Helm, verdacht van de moord in de Warmoestraat, volgens zijn zeggen, omstreeks de tijd waarop de moord is gepleegd een tik op zijn hoofd heeft gekregen, waar door hij volkomen buiten kennis zou zijn geraakt. Hij herinnert zich alleen nog, dat hij hedenmorgen ietwat ver suft bij Rotterdam uit een auto werd gezet. Hierop is Van der Helm naar Den Haag gaan liften, waar hij op het sta tionsplein de krantenverkopers de moord hoorde melden, waarbij zijn naam eveneens uitgeroepen werd. Verwonderd, zoo vertellen ook de courantenventers, stapte Van der Helm naar de Iectuurverkopers en liet zich bet hele moordverhaal op dissen. Aan het slot daarvan riep hU uit: „Die Van der Helm, wel, dat ben ik, zoeken ze mij?". Hierop is hU naar het politiebureau Huijgenspark gewandeld, argwanend gevolgd door de venters en heeft zich daar ge meld. De Amsterdamse politie heeft Van der Helm nog gisteravond van haar Haagse collega's in ontvangst genomen. Veilig verkeer. We kunnen deze twee woorden in alle mogelijke toonaarden zingen; spottend, alsof we zeggen wil len: graat me daar niet van, want ieder die zich op straat waagt, speelt met zijn leven. Je kunt het ook op treurige toon slaken, als een zucht, met de gedachte aan de zevenhonderdvijftig mensen levens, die het „veilige verkeer" in Ne derland gedurende de eerste acht maan den van dit jaar heeft gekost. Maar we kunnen het ook met een op timistische klank in onze stem zeggen, alsof we denken aan een schone toe komst, die nog voor weggebruikend Ne- oerland is weggelegd, wanneer we alle maal met overtuiging de verkeersregels in acht nemen. Dat geldt heus niet al leen voor de automobilisten en de „motorduivels", voor de bakfietsbe stuurders en handkarduwers, voor de wielrijders en paardenmenners, maar net even goed voor heren-met-wandelstok- ken, moeders-met-kinderwagens, voor heren zonder wandelstokken en dames zonder kinderwagens. We noemen de kinderwagens met op zet even afzonderlijk, omdat we nog herhaaldelijk constateren dat vele moe ders hun kinderwagens met het snel verkeer gelijkschakelen, en er lustig mee over de rijweg manoeuvreren. Deze week is het de Veilig Verkeer- week. Op zes plaatsen in de gemeente komen borden met pakkende opschrif ten, door de politie worden verkeers- couranten uitgereikt en er zal ook op andere wijze aan het welslagen van deze verkeersweek worden meegewerkt. Dit zijn de hoofdregels voor het ver keer: Voetgangers: Loopt op de voetpaden. Steekt recht de rijweg over en kijkt uit. Steekt bij kruispunten haaks over. Maakt gebruik van oversteekplaatsen en ver keersheuvels. Loopt niet onnodig op de rijweg. Wielrijders: Houdt op de rijweg uiterst rechts. Maakt gebruik van rijwielpaden. <28 October t/m 2 November) B e v a 1 1 e n: A. Noor—Moolj, z. A. D. ZuidemaLepelaar, d. M Fa- renhorst—van Dijk, z. C. A van Dam— Rijk, d. p. c. van LeeuwenJonge- pier, d J. M. WittenbergBieren- bioodspot, z. J. de Graaf—Tukke, z. H. Stolk—Plugge, z. P. J Kuil man—Farenhorst, d. A. M Bosch— Vermeulen. z. F._ C. Boonstv- v d Berg, d A. A. Wullens—Vc« burgt, z J. E. Bok—Rieuwerts, z. - N. Plas—Landman, d. E. Koning— Wagemaker, z. A. M S. van Offen- beek—Kerkhoven, d.. A. M. P Tigge- IersArtz, z. W. C, BehrensWam- steker, d. E. Schenk—Poel, z. T. Hoexum—Koning, d. E. van der Laan—Zuiderveen, z J. j, van Balle- gooij—Schenkius, z. H. A. P Aber- son—Visser, d. Ondertrouw d:G. de Beurs en W Bakker. A Kaptein en K. Sand- brink. W. A. Alkemade en N. Grande Overleden: M. Gouwenberg, m 47 jaar. C. H. Wllner, v. 67 jaar. G Geus, v. 64 Jaar. J. H. Flerie, m. 6 mnd. J. H. M. Jacobs, m. 8 weken G. W. Hutjes, v. 55 Jaar. G e h u w d: W. M. Melis en T. H. Witmer. H Meijers en J. de Leeuw M. Hlemstra en D. Papo. P van Straten en H C. Vermaas. J. van Bre derode en A. W. Groen. J. Timmer en A. Cornegoor als we nu geld accepteren, verkopen we voor een prikje, wat later schatten waard is". „De toekomst is lang niet zo belang rijk als het heden, vriendje", weersprak Parrawhite. „Voor mij in elk geval niet Nu dan, dit is mijn voorstel. Ik zal ook op jouw kamer, zijn, als die dame mor genavond komt Wij zullen haar het testament voor een ton aanbieden. Dat kan ze vlug genoeg bij elkaar krijgen Als ze dan betaalt, en dat doet ze na tuurlijk, dan delen we eerlijk Dan kan jij voor mijn part naar den duivel lopen. Ik ga., ergens anders heen. Dus dat is afgesproken". „Neen", zei Pratt Parrawhite keerde zich met een ruk om, en Pratt zag een kwaadaarig licht in zijn ogen. .Wat zeg je?" beet hij hem toe. Ik zeg neen", snauwde Pratt terug, „Ik ga niet vijftig duizend gulden aan nemen, voor een kans, die het tiendub bele waard is. Loop naar de Als jij geen lelijke geniepige spion geweest was, zou ik de hele zaak alleen in handen gehad hebben. En ik geloof niet. dat ik voor jou uit de weg zal gaan. Als puntje bij paaltje komt, is mijn woord evenveel waard als het jouwe. Eldrick zou mij eer geloven dan jou, Pascoe zeker. Jij hebt een verleden, je hebt ook wel eens in de nor gezeten, zou ik denken. Doe jij maar, wat je niet laten kunt. Klets wat je wil morgenochtend. Ik zal ze vertellen, wat je bent.... een schoft". Daarmede keerde hij zich om en Parrawhite, dit ziende stootte een kreet uit als van een dier, dat zich zijn prooi ziet ontschieten. Woedend sloeg hij naar Pratt met zijn dikke stok. De 6lag miste Pratt's hoofd, raakte slechts even de rand van zijn oor, en viel schuin op zijn linker schouder. Toen barstte al de woede, die in Pratt's binnenste gekookt had. sinds hij die hand op zijn schouder had gevoeld los. Hij viel op zijn tegen stander aan, en greep hem bij de keel voor Parrawhite iets kon doen. Hij schudde hem. tot zijn tanden klapper den. Toen smeet hij hem tegen de steenmassa, waarbij zij hadden staan praten. Pratt was een potige vent. Hij speelde cricket en voetbal, en ging driemaal in de week turnen. Hij had een paar handen als een hoeftmid en spieren als een bokskampioen. Door zijn boosheid had hij den tengeren Par rawhite heel wat steviger aangepakt, dan hij wel wist, en hem veel harder neergegooid dan "hij bedoelde. Toen de man dan ook met zijn hoofd tegen de stenen aankwakte, hoorde Pratt een vreemd, knappend geluid, maar eerst lette hij daar niet op. De pijn in zijn schouder, waar Parrawhite hem ge raakt had1, werd heftig. Hij begon de plek met zijn vrije hand te wrijven en te schelden op zijn aanvaller. (Wordt vervolgd), Maakt de bocht naar links groot, naar rechts klein. Geeft bij verandering van richting op tijd en duidelijk het ver eiste teken. Rijdt met niet meer dan twee personen naast elkaar. Wijkt wan neer u wordt ingehaald naar rechts uit. Rijdt aan de linkerkant voorbij. Geeft voorrang aan gemotoriseerd verkeer. Bestuurders van handwagens, bakfiet sen en bespannen wagens: Houdt op de rijweg uiterst rechts. Maakt de bocht naar links groot, naar rechts klein. Geeft bij verandering van richting op tijd en duidelijk het vereiste teken. Wijkt wanneer u wordt ingehaald naar rechts uit. Rijdt aan de linkerkant voor bij. Geeft voorrang aan gemotoriseerd verkeer. Automobilisten en motorrijders: Houdt op de rijweg zoveel mogelijk rechts. Maakt de bocht naar links groot, naar rechts klein. Geeft bij verandering van richting op tijd en duidelijk het ver eiste teken. Wijkt wanneer u wordt in gehaald naar rechts uit en vergroot uw snelheid niet. Rijdt aan de linkerkant voorbij. Gebruikt voor en tijdens het rijden geen alcohol. Voor allen: niet alleen meewerken aan de glasactie, maar ook aan de Ver keersweek! De derde lezing, die de heer D. L. universiteit heeft gehouden, handel de over de figuren Herman Gorter en Henriëtte Roland Holstvan der Schalk. Meer nog dan in de beide vorige lezingen, werd hier het ac cent gelegd op de sociale betekenis van beide auteurs. Teneinde de geestelijke achter grond van hun werk te verklaren, behandelde de heeT Daalder in een belangwekkend betoog de geschie denis van de socialistische bewe ging, en het streven om de grond en de productiemiddelen in handen der gemeenschap te brengen. Hij be sprak in korte trekken de philosofie van Hegel en de theorie van Karl Marx, en kwam daarna op Domela Nieuwenhuis en de stichting van de Democratische Bond en later (1894) van de SDAP. In 1897 traden zowel Herman Gor ter als Henriëtte van der Schalk toe tot de SDAP. De heer Daalder zette de motieven hiervan uiteen, en de invloeden, die zij beiden daarbij hebben ondergaan. Het waren strijd bare, felle naturen, die geestelijk niet spoedig rust vonden, wat in hun poëzie in sterke mate tot uiting komt. Henriëtte Roland Holst en Her man Gorter: beide filosofisch aan gelegde, intellectuele en dichterlijke naturen, die iedeT gevoel voor hu mor misten. Bij Gorter was mis schien sprake van een zeker reli gieus gevoel, wanneer we in dit ge val het woord religie beschouwen als aanduidende een binding aan een groter geheel. Bij Henriëtte Roland Holst was het mystieke ele ment veel sterker; het Christendom gaat in toenemende mate iets voor haar betekenen. Veel meer nog vertelde de heer Daalder over beide dichters, en hij citeerde enige malen hun werk. In derdaad heeft hij, in het bijzonder wat betreft de laatste avond zo als ook de heer Nijkamp in zijn slotwoord zeide blijk gegeven van een enorme belezenheid en van een grote psychologische kennis. „Een cursus, zoals U gegeven hebt", zo zeide de heer Nijkamp", beantwoordt volkomen aan 't doel, dat wij met de Volksuniversiteits cursussen beogen. Wij hopen U het volgend jaar hier weer te zien!" Een bewoner van de Diaconiestraat heeft aangifte gedaan, dat men des nachts gepoogd had, in zijn woning in te breken, door het ruitje in de voordeur te verbrijzelen. Een dergelijk feit is meer voorgevallen, zodat we langza merhand de voordeurraampjes als de Achillespezen der huizen kunnen be schouwen. Vergeet niet, ze te sluiten! Het laatste nieuws van het lan- taarnpalenfront: de glazen kap van een lantaarnpaal aan de Buitenhaven werd tengevolge van een aanrijding vernield. In de nacht van Zondag op Maan dag werden uit de étalage van een win kel in de Wezenstraat twee verpleeg- sterschorten ontvreemd; men had daar toe het étalageraam opgeschoven. Iemand uit de Kuiperstraat vergat de achterdeur op slot te doen. Deze ver geetachtigheid kost hem veertig gulden, die uit zijn woning werden gestolen. Tijdens de afwezigheid van mr. W C G N baron van Boetzelaer van Oos terhout, die, zoals gemeld, zich naar de Verenigde Staten heeft begeven, ter bijwoning der Assenmblees van de V N ,zal de minister-president, dr L J M Beel, optreden als minister van buit^glaadse zaken. ONZE minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Joa J. Glelen, wenst op waardige, ja wijdingrijke wijze de mannen en vrouwen te herdenken, die gedurende de jaren der bezetting zijn ge- fusiileerd, en hij ia op het denkbeeld ge komen, om, waar ter plaatse dit ls ge schied, een gedenkteken op te richten, dat overal gelijkvormig zal zijn. HET is een prachtig denkbeeld, en geen landgenoot die het niet dankbaar aan vaarden, die er zich niet met hart en ziel mee verenigen zal. Door het gehele land, in dorp en stad, in het open land en in plantsoen zal, door de oprichting van zulk een monument de plek gronds, die door het moedwillig gestorte bloed van weerloze burgers werd gedrenkt, als gewijde grond herkenbaar zijn. En als teken, dat onze herinnering aan de rech teloosheid en het wrede geweld levendig houdt. Want al kunnen wij vergeven wat ons ls misdaan, vergeten moeten wij het daarom niet. En zeker moeten wij hen niet vergeten, die, hetzij tengevolge van strijdbaar verzet, hetzij volkomen arge loos en als het ware bij toeval ln de greep van den overweldiger geraakt, zonder vorm van proces uit hun huls, uit hun familiekring werden weggesleept en door het vuurpeleton werden neergeveld. Er zijn onder hen stille helden geweest, die hun leven voor hun medeburgers en voor de vrijheid van hun land veil hebben gehad en die hun zogenaamd Illegaal werk zeker niet hebben verricht met het oog op een uiteindelijk loon, op een na oorlogs profijt. Zij hebben de taak, dia hun hand vond om te doen verricht, om dat zij die daad voelden als een plicht welke hun werd opgelegd, niet door een gezaghebbende macht van uiterlijke aard, maar door die meest-gezaghebbende macht die Innerlijk werkzaam is, de macht van het gewetensvol plichtsbesef en van de offervaardige naastenliefde. Zij hebben getracht gevangen geraakte makkers uit hun cel te bevrijden en zijn daarbij zelf in de greep van den vijand geraakt; zij heb ben plannen uitgedacht en ondernomen om onderduikers en vluchtelingen te red den en zijn daarbij gestruikeld over, en gevangen ln, de listig gelegde strikken van het Verraad. Weer anderen hebben nooit enig vermoeden gehad waarom zij, bij nacht en ontijd, van hun bed zijn ge licht en zonder berechting, zelfs zonder verhopr, voor het vuurpeleton zijn ge sleept, maar ook hen willen wij gedenken, om hun weerloosheid, om het leed dat rij bij fiun ouders, verwanten en vrienden hebben achtergelaten en dat zwaar te dragen blijft. EEN gedenkteken, zoals overal in ona land verrijzen zal, eenvormig of althans overeenkomstig van gedaante, zal inder daad <&n teken zijn dat het gedenken wekt en wakker houdt. Men zal het kun nen aantreffen op vele plaatsen in onza steden en dorpen en aan open landwegen helaas op zéér vele plaatsen! en het zal als een kreet zijn uit een andere we reld, die smart ooroept en herinnering ■vekt. Maar het zal goed zijn dat wij ons herinneren, het zal goed zijn dat de smart in ons leven blijft. Want het ls een smart die ons strijdbaar en waakzaam houdt en die onze ernst en onze kracht versterken kan. DAT het niet eenvoudig zal zijn de vorm voor zulk een gedenkteken te vin den heeft minister Gielen zich niet ont veinsd. Hij heeft daarom een prijsvraag uitgeschreven waarvoor overigens, en terecht, geen prijs wordt uitgeloofd waarbij ten eerste een ontwerp of een idee voor het gedenkteken zelf wordt gevraagd en voorts een symbool of een spreuk, welke daarop moeten worden aangebracht. Inlichtingen verstrekt de heer K. E Schuurman, Paulus Potter straat 24, Amsterdam. U. De mobiele Marvo-tentoonstelling, die tot volgende week Dinsdag haar tenten in Den Helder heeft opgesla gen, is gistermiddag 4 uur in het Ma rine-clubgebouw aan de Hoofdgracht door den commandant Marine, kapitein ter Zee J C d' Engelbronner, geopend, in tegenwoordigheid van een aantal aanwezigen. Onder hen bevonden zich o.m burgemeester en mevrouw Rit meester, de Commandant van het Ko ninklijk Instituut, kapitein ter Eee F T Burghart en zijn echtgenote, benevens verschillende gemeentelijke autoritei ten Het hoofd van de Marinevoorlich tingsdienst, de heer Bezemer, sprak een Inleidend woord, waarin hij iets vertelde over ontstaan en doel van deze tentoonstelling, waarna deze door kolonel d'Engelbronner officiéél werd geopend. Wij komen hierop nader terug. GESLAAGD. Onlangs slaagden voor het diploma machineschrijven bij het instituut „Mercurius" alhier: mejuffrouw C H de Bont; mejuffrouw J van Brederode en de heren J Korstman; J Dreef; J Kersloot en J Looy. i DE GAS- EN ELECTRICITEITS- VOORZIENING. 's-Gravenhage, 4 Nov. - Hedenavond te 19,45 uur zal ir. G J Th Bakker over de zender Hilversum I, golflengte 301,5 meter, spieken over „de gas en electri- citeitsvoorziening in Nederland". UITGEBREIDE MISTVELDEN. Weerbericht, geldig tot hedenavond: Op vele plaatsen nevel of mist, over dag hier en daar tijdelijk doorbre kende zon. Plaatselijk nog enige lichte neerslag. Weinig wind. Minder zacht.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1