Het detachement West-Indië te Alkmaar in opleiding p„CHANTAGE"n Een mooie vredestaak staat hen te wachten Hors d'Oeuvre „TEHUIS VOOR MILITAIREN" OOK TEGEN VOLEWIJCKERS WEINIG PERSPECTIEF Nieuwe Bonnen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bonnen voor Petroleum. De staking bij Radio-Nederland. Van nabij en verre Stadsnieuws aan de Kanaalweg officieel geopend FEUILLETON oldaien op weg naar de Oost Ondanks 20 zege Rijkswerf krijgt nieuwe Directeur. GEEN GLAS? DAN GELD! Uitkering Ouderdomsrente postagentschap Zuidstraat. Vergadering buurtcomité's. Weerbericht BUREAU: Koningstraat 75-80 Den Helder Telefoon »45 Giro 449041 Dlr.: J. BtJlsma VRIJDAG 8 NGVEMBER 1946 76e JAARGANG No 9417 Voortzetting van de HELDE RSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwarts a. f 1.—per post f J.85 H- ofdredactenr: M. H. E, Uyldert, Rayonredactenren C. A. Dekkers ©n W. Kok. Van onzen specialen verslaggever). Sinds enige t(jd herbergt Alkmaar een contingent troepen, het detachement „West-Indië", dat gelegerd is in het voormalige vrouwenkamp aan de Westerweg. De kapitein R v d Leest, van het KNIL. commandant van de drie aldaar onder gebrachte compagnieën, stelde ons in de gelegenheid, een en ander te vernemen •ver de plannen, die er ten aanzien van het West-Indische detachement bestaan. Onze jongens aldus kapitein van der Leest zijn gerecruteerd nit de ge- gagstroepen, althans voornamelijk, en zijn dus geen recruten meer, hoewel ze eerst sinds ongeveer September jl. deel uitmaken van dit detachement. De opleiding. De vrijwilligers (waaruit deze troepen uitsluitend bestaan) krijgen aan de Westerweg een intensieve training, die uiteraard gericht is op het toekomsitg verblijf in de tropen. Zo wordt er in het bijzonder aandacht gewijd, in theo retische cursussen, aan tropenhygiëne en de gevaren die een verblijf in de trcpen nu eenmaal altijd meebrengen, terwijl ook het psychologische en pae- dagogische element zeker niet wordt verwaarloosd, omdat het nu eenmaal zo is, dat in een betrekkelijk kleine sa menleving, die de jongens daar in de West zullen vormen, er al een zeker paedagogisch overwicht moet bestaan, van het lagere kader af. Een soldaat, die In moeilijkheden verkeert, moet bij den korporaal terecht kunnen om raad en steun. Daarom acht kapitein van der Leest dit onderdeel van zeer groot belang. In het algemeen is de opleiding aan de Westerweg erop gericht, van de mensen behoorlijke soldaten te maken, die ook naar buiten een goede indruk wekken De verdere technische opleiding volgt later wel op de plaats van be- Stemming. „De bedriegertjes". Op onze vraag, hoe het in West- Indië met de legering is gesteld, antwoordde kapitein van der Leest, dat zijn compagnieën daar de be schikking krijgen over een uit stekende accomodatie, die in gebruik is geweest bij de brigade „Irene" IETS OVER GLAS Ik wandelde door onze residen tie en stond, bleek van ontzag, op te zien naar de monumentale gebouwen, waar de machtige mannen zetelen, die ons land en ons lieve leven regeren, die ons bestaan kunnen maken en bre ken met één peimestreek in één enkele ademtocht. „Daar zitten zij nu", dacht ik, „Jonkman en Beel en Lieftlnck. Eens waren ook zij gewone schepselen als gij en ik; nu zijn het heersers over millioenen." (Mensen, geen gul dens, lieve lezer. Guldens zijn er niet meer, en lees voor gulden voortaan schulden! Maar dit ts een zijsprongetje.) „Daar zitten zij nu", fluisterde ik, lichtelijk bewogen, want ontroerd. „Eén pennestreek enfloep! wég is de tabak. Eén pennestreek en., floep! wég la Indië. Eén penne streek, enfloep! wég is ons geld." En ik was dankbaar ge stemd ten aanzien van mannen, die, ondanks zoveel macht, 't be ginsel huldigen, dat luidt: leven en laten leven En ook dat ande re beginsel, dat zo zangerig aan vangt met: „Van Je hela, hola" en eindigt met: „Houd er de moed maar in." Toen viel mijn oog op enige werklieden die, balancerende op zwiepende ladders, bezig waren de dubbele ramen der regerings gebouwen te demonteren. Zij schroefden ze voorzichtig los en lieten het breek- en kostbaar ma teriaal statig neerdalen tot de nederige plaats waar ik mij be vond. „O, hoe prijzenswaardig" riep ik luid „Zie, nu hebben de ministers besioten dit Rijks glas af te staan aan de nood lijdende, glasloze gebieden. Zélf trotseren deze verheven mannen tocht- en griepgevaar om die heel gewone mensjes, die maar huizen in een vensterloos kippenhok, een weinig beschutting te verlenen tegen de koude van de najaars- en wtnter-wind." Meteen vernam lk, vlakbij, een Ironisch hinnikend gelach, en zie, daar stond onze parlemen taire redacteur, die van alles altijd op de hoogte Is. en hij sprak het ontnuchterend woord: „Nee, Kreeft, zo zit het niet. Gindse werklieden nemen de dubbele vensters weg, in op dracht van de rijksgebouwen dienst, opdat het publiek er zich niet meer aan zal hoeven erge ren dat daar dubbele ramen zijn terwijl zoveel mensen zelfs geen enkelvoudige bezitten. De ramen worden nu netjes in kratten ge zet en voorzichtig opgeborgen" „Maar is dit dan niet erger lijk?" vroeg ik verbaasd. „Men ergert zich niet, aan wat men niet ziet" dichtte de cynicus, en liet mij verbijsterd staan, bleker dan bleek, want mijn ontzag was geschokt, ontzaggelijk. KREEFT. vóórdat deze ging deelnemen aan de invasie. Zo terloops merkte de kapitein op, dat de legering aan de Westerweg wel een en ander te wen sen overliet. Het kamp biedt te weinig ruimte voor zijn bewoners, ruime lokaliteiten voor de theore tische lessen ontbreken ten enen male, en bovendien ligt het kamp veel te laag, waardoor de bodem drassig is, zó drassig, dat na een fikse regenbui het water opspuit tussen de tegels. Geen wonder dan ook, dat de bijnaam „De bedrieger tjes" allang populair ie geworden. Het grootste probleem is, hoe de jongens 's avonds bezig te houden. In dit verband wees de le luitenant Post, de adjudant van het detachement, op het grote belang van de afdeling Re creatie, algemene ontwikkeling en ont spanning (RAO), die eigenlijk in de piaats is gekomen van het vroegere O en O, maar veel beter werk doet. Zo worden er bijv. schriftelijke cursussen uitgegeven door RAO die een werkelijk alles omvattend terrein bestrijden. Een blik in het prospectus toonde ons leer gangen in alle denkbare vakken, va riërend van bijv. boekhouden MO tot stuurman ter koopvaardij, van land- machinist tot philosophie en journalis tiek. Een taak voor de jeugd organisaties. Maar één vraagstuk levert nog een struikelblok op, nl. hoe wordt aan de jongens hier in Alkmaar goede ontspanning geboden? Vooral de jon geren onder hen hebben daar een grote behoefte aan! Van de zijde van de legerleiding wordt daar alle aan dacht aan besteed, maar nu Alkmaar weer zijn eigen garnizoen heeft, ligt hier geen taak voor bijvoorbeeld de jeugd-organisaties? Laten die eens contact opnemen met het detachement! Jonge soldaten behceven evenzeer goede recreatie als iedereen! En, vra gen wij, welk gezelschap in Noord- Holland, hetzij toneel, muziek of ca baret, organiseert nu eens een avond voor deze jongens? Een volle zaal en een dankbaar publiek zullen dit ini tiatief zeker belonen! Een vredes-taak. En zo trainen daar de jongens van het detachement „West-Indië" en oefe nen intensief, tot op het grote ogenblik, waarnaar inderdaad met spanning wordt uitgezien, de drie compagnieën zich zul len inschepen naar de West, om daar hun vredestaak te gaan vervullen. Twee van de drie gaan naar Curacao, één naar Suriname. Daar is nameljik al een vrijwilligerscompagnie geaVa- cheerd, die, versterkt met het nieuwe contingent troepen, zal gaan patrouil leren in de binnenlaro^1"""0I1y">rïgt de^jn- landse bevolking nu e „bemoederd" moet i tweede district, oogsten, besmettelijke ziegten en der gelijke zal de aanwezigheid van het detachement van groot nut blijken. Troepen in de West zijn er altijd ge weest, al werden die tot nu toe steeds gekozen uit het Kon. Ned. Indisch leger. Door deze uitzending naar onze gebiedsdelen in Amerika zullen zo wel Suriname als Curacao zeker de bekendheid kunnen krijgen, die ze terecht verdienen. De grote bedrij ven, bauxiet, hout en andere hebben dat allang ingezien, en exploiteren steeds méér terreinen, waarvoor onze jongens, na beëindiging van hun twee jarig dienstverband, pracht kansen in zijn gelegen! De Niwin, die voor onze Oost zulk prachtig werk doet, treedt in West-Indië niet op, en daarom zou kapitein van der Leest graag een bibliotheek meenemen, als het vertrek eenmaal daar is! Ook hier wordt de bevolking een kans geboden een goed werk te verrichten! Het &.s vertrek. Wanneer het vertrek zal plaats vin den is nog niet met juistheid te zeggen, maar in ieder geval ligt het In de be doeling, aan het afscheid een officiéél aanzien te geven, met een mars door Alkmaar en zo mogelijk de medewer king van de Militaire Kapel In ieder geval wordt er getracht de drie com pagnieën vóór het einde van het jaar op de plaats van bestemming te krijgen. Het Centraal distributiekantoor deelt mece, dat gedurende het tijdvak van 11 November tot en met 21 December as de bonnen 47/5 en 48'5 algemeen recht geven op het kopen van 2 liter petro leum. De staking der radiomuaici is nog In volle gang, hetgeen betekent, dat het in verschillende studiogebouwen aan merkelijk stiller is dan normaal. Het stakingscomité heeft een com muniqué uitgegeven, waarin wordt ge constateerd, „dat de eerste dag der staking zeer goed geslaagd is". Er was vrijwel geen „levende muziek" in de aether, dank zij ook de sympathiesta king van vele orkesten en artisten, die in dienst der omroepverenigingen zijn of voor de microfoon zouden optreden, De radioprogramma's wordsn vrijwel geheel, voor het muzikale gedeelte, ge vuld met gramofoonplaten. Het ligt in de bedoeling van de sta kende musici om de uitzendingen voor de jongens in Indië, kerkelijke uitzen dingen en ziekenuurtjes niet te verhin deren. In Den Haag werd in een perceel aan de Edisonstraat ingebroken en enige knotten wol, 2500 textielpunten. 2 flessen drank en enig kasgeld ont vreemd. André Marty, de Franse commu nistenleider. heeft verklaard dat de Franse Communistische Partij de grootste nationale Partij van Frank rijk is, en dat andere partijen spoedig zullen „ineenschrompelen". De Oostenrijkers zullen vanaf Maandag as. een dagrantsoen krijgen van 1550 calorieën, waardoor zij thans hetzelfde rantsoen als de Duitsers zul len krijgen. Uit Amerika wordt gemeld dat de zes-motorige bommenwerper B 36 in staat is een atoombom naar elk punt van de aardbol te vervoeren, zonder brandstof in te nemen. Dr. Euwe is Donderdagmiddag per vliegtuig naar Curacao vertrokken, voor het spelan van een aantal wed strijden en het houden van lezingen. Het voornemen is meteen ean bezoek te brengen aan Venuzuela en Colum- bia. Woensdagnrddag is op plechtige wijze, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en genodigden, ow. de Burgemeester, de Commandant der Ma rine en de Garnizoenscommandant, het Tehuis voor M'litairen aan de Ka naalweg officiëel heropend. De voorzitter, de heer P. van Dalen, gaf een historisch overzicht van de ge schiedenis van het Tehu's, dat in 1877 werd opgericht en aanvankelijk was ge vestigd in een leegstaand café op dezelfde plaats als het tegenwoordige gebouw. In de loop der jaren werd dit weliswaar uitgebreid en gerestaureerd, maar de behoefte aan 'n groot, perma nent gebouw deed zich dringend gevoe len, zodat in 1913 besloten werd tot de bouw van het tegenwoordige Mili tair Tehuis, een ontwerp van ir. Dudok, de architect o.a. van het Raadhuis te Hilversum. In de loop der jaren is het Tehuis door duizenden militairen van Land- en Zeemacht bezocht en tot zegen ge weest, tot in 1940 de vijanden hun schennende hand naar het gebouw uit sloegen Verschillende onderdelen wer den gesloopt, de prachtige inventaris werd verkocht en tenslotte ging het gehele gebouw over in de handen van een NSBer. Veel moeilijkheden. Na ontzaglijk veel moeite en teleur stelling werd, door de medewerking van tal van autoriteiten, instanties en ver enigingen, het gebouw door Rechtsher stel weer aan het bestuur toegewezen D^or de goede zorgen van het Streek- bureau voor de wederopbouw werden met spoed de nodige herstellingen ver richt, voor de uitvoering waarvan de aannemers Riemers alle eer toekomt En nu is het gebouw weer gereed om onze militairen van Land- en Zeemacht te ontvangen De militairen kunnen daar. na 'ïun dagtaak, hun „Tehuis" vin den, waar een Christelijke sfeer heerst, maar waar overigens onze jongens ge heel vrij zijn in hun doen en laten. De vorige tehuishouders, de heer en mevrouw Oostende, die om gezondheids redenen hun arbeid niet meer konden voortzetten, werd dank gebracht voor het vele goede, door hen verricht. Hun opvolgers, de heer en mevrouw Knol, staan gereed om alle militairen, zon- De laatsbering, liefdevol te ont- verlies-regireker eindigde, na verschil- tcnue-tn.. Jé,werkers te hebben bedankt, met óe wens, dat het Tehuis voor vele militairen *.->t zegen mag zijn Hierna sf*rak dr. Knoppers van Amsterdam^ als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van de Ned. Mil. Bond „Pro Rege". Hij bracht in herin nering wat gedaan werd en nog ge daan wordt om het Tehuis in alle op- door J. S FLETCHER 26) „Vraag eens wat Parrawhite daar van denkt", zeide hij en onderstreepte een passage. „Parrawhite is er nog niet, mijn heer", kondigde Pratt aan. terwijl hij zijn papieren bij elkaar schoof. „Ik zal het hem vragen, zodra hij komt". Nog maar een paar minuten was hij terug in het klerkenkantoor, of hij werd weer teruggeroepen. De oudste firmant stond bij zijn bureau en bleek erg uit zijn humeur. Hij wenkte zijn bediende de deur te sluiten. „Is Parrawhite er nog niet?" vroeg hij. „Neen mijnheer", antwoordde Pratt „Nog niet". „Is hij gewoonlijk op tijd?" „Als regel is hij heel punctueel, half tien", zei Pratt, zichten aan zijn bestemming te doen beantwoorden. Woorden van gelukwens. Van de gelegenheid tot gelukwen sen wordt door verschillende autori teiten gebruik gemaakt. De comman dant der marine, kapitein ter zee J, C. d'Engelbronner, gaf uiting aan zijn grote blijdschap dat het Tehuis weer geopend is en hoopte, dat het aan het doel zal beantwoorden en dat het een „Tehuis" zal zijn voor alle miliairen, waaraan momenteel zo dringend be hoefte is. De burgemeeser Ritmeeser liet een pessimistisch geluid horen. Hij juichte vanzelfsprekend toe datgene wat hier voor de militairen gedaan wordt. Hij vond het gebouw echter veel te groot voor het kleine aantal christelijke militairen in Den Helder en vrees de daarom, dat het nog wel eens een andere bestemming zal krijgen. De voorzitter antwoordde hier op dat dit geen tehuis is voor chr. militairen maar een tehuis, waar alle militairen van land- en zeemacht har telijk welkom zijn. Vlootaalmoezenier Wilmink wenste 't bestuur geluk met deze mooie aan winst en hoopte, dat het, in goede sa menwerking met het r.k. mil. Tehuis, voor velen een toevlucht mag zijn. De vlootpredikant ds. Bodaan sprak eveneens zijn grote vreugde en dank baarheid uit voor het weder in ge- bruil^nemen van dit mooie Tehuis. Hij hoopte, dat de heer en mevr. Knol, wier enige zoon zelf als O V W bij het korps mariniers in Indië is, daar door beter nog zullen gevoelen wat de jongens nodig hebben: liefde, me deleven en begrip. Tenslotte dankte de heer Knol het bestuur voor het vertrouwen, in hem en zijn echtgenote gesteld. Hij hoopte, dat God hun de wijsheid zal geven om te arbeióen in het belang en tot ze gen van de militairen. Nadat 2 coupletten van het Wilhel mus staande gezongen, eindigde dr. Knoppers met dankgebed, waarna het talrijke publiek nog geruime tijd ge- zell.g bijeen bleef onder het genot van een kopje thee en gebak. s (Van onzen specialen verslaggever) De tweede oefenwedstrijd van het Ned. elftal (deze keer tegen de Vole- wijckers) is een ontmoeting gewor den van zeer matig gehalte. De eind stand (2—0) geeft dan ook opnieuw niet de juiste krachtsverhouding weer. In de eerste helft Immers waren de Vo- lewUckers beslist beter dan de nat. ploeg. Na de rust veranderde dit een weinig, en ontwikkelde hét Ned elftal een hoger tempo, waarbij Wilkes vooral enthousiast speelde, zodat op het eind Volew. be slist in de minderheid waren. Het Ne derlandse team speelde met v d Lely (Sparta) en de Vos (Quick N) op de ach terplaatsen, terwijl ook Bas Pauwe ont brak en Spierenburg van NEC op diens rechts-half plaats stond. Bergman van Blauw-Wit speelde in plaats van Drager linksbuiten. Gelijk gezegd, waren de Vo- lewijckers aanvankelijk sterker dan hun tegenstanders, zoals uit de vele snelle aanvallen bleek, die echter doelman Kraak prachtig wegwerkte. Wat vooral opviel was het slechte plaatsen van de Nederlandse ploeg, in tegenstelling met het mooie snelle combinatiespel van de Volewijckers. De belde doelpunten waren niet fraai. Het eerste kwam na 20 minuten, toen de goed op dreef zijnde Landman de bal liet glippen, na een voorzet van Bergman, en Roozen, als een slang over de grond schuivend, het leer met z'n hoofd tussen de palen schoof. Stoffelen en Van der Lely kwamen een paar maal hardhandig met elkaar in bot sing. echter zonder nadelige gevolgen. Erger was dit, vlak voor de rust, toen Roozen en Landman elkaar in de lucht ontmoetten, waardoor de Haarlemmer na „Nieuw Holland" passeerde 4 Nov. Algiers. Naar wij vernemen, is met ingang van 15 Nov. a.s. de Hoofdofficier MSD der 2e klasse S. G. Barendregt geplaatst bij de Rijkswerf te Den Helder, ter voorbereiding van de functie van Directeur der Rijkswerf. Met ingang van 1 Dec. a.s. zal hij de taak van den tegenwoordigen directeur, den Hoofdofficier MSD der le klasse K. Bolk, overnemen. Reeds eerder hebben we erop gewe zen, dat stadgenoten, die geen vierkan te decimeter glas meer disponibel hebben ook hun medewerking aan de glas-actie kunnen geven door een fi nanciële bijdrage, bijvoorbeeld door storting op giro 374824 van den heer Bontes, Emmastraat 53 Indachtig aan het devies: „Geen glas? Dan geld!" heeft het Personeel- en Loonbureau van de Rijkswerf het comité verblijd met een gift van f 25. De Bridgeclub voor Rooms-Katholie- ken heeft het sympathieke idéé gehad, om een bedrag van f 70,65 bijeen te bridgen voor de glasactie. Een prachtig voorbeeld! Betreffende de morgenmiddag te houden inzameling kunnen wij nog mededelen, dat evenals de heer Wols (firma Scheltis) ook de heer Cruijff („Radio Meteoor") het Helderse pu bliek op muziek en propaganda zal ver gasten, De installatie van den heer Wols zal bij de firma Bischoff in de Koningstraat een vaste standplaats krijgen, terwijl de heer Cruijff zich met zijn mobiele installatie in ver schillende wijken zal laten horen. Te beginnen met de eerstvolgende uitkeringen van de ouderdomsrenten over het tijdvak 26 tot en met 30 Nov. worden de uitkeringen als volgt geregeld: de groep, vallende onder de letters A B C op Dinsdag de letters D E F G H op Woensdag, I J K L M N op Donderdag, O P Q R S op Vrijdag, T U V W X Y Z op Zaterdag. Aan deze regeling zal stipt de handen worden gehouden. Eldrick keek op zijn horloge, toen weer naar zijn klerk. „Heb je me gisteren niet wat geld gegeven?" vroeg hij. „Vier honderd negen en dertig gul den", zei Pratt, zonder haperen „Het was Thomson's rekening, hij heeft ze gisteren voldaan". Eldrick scheen nog meer uit zijn hu meur te geraken. „Wel. de zaak is", zeide hij. „dat ik van plan was het jou te geven om weg te sluiten, maar ik ben niet meer terug geweest. En.... nu is het weg". Pratt deed alsof hij verbaasd was en onaangenaam getroffen Eldrick open de de lade en wees erin ,,Ik legde het daar neer", verklaar de hij ,,Ja, ik weet wel. het was heel slordig van me, maar zoo iets is me nog nooit gebeurd, Pratt! Het geld is weg" Een beetje gehaast had Pratt de stukken en papieren in de la doorge zocht, nu schudde hij het hoofd en profiteerde van zijn bijzondere voor. rechten als oudste en meest ver trouwde bediende om te zeggen: „Ik heb u wel meer gewaarschuwd, mijnheer, dat het niet voorzichtig was om zoveel geld te laten liggen Als het nu maar uw gewoonte was geweest om het mij iederen avond te laten weg sluiten.... en ook het chêqueboekje dan. „Ja, ja", zei Elrick spijtig, „Het was niet correct van mij, ik ben nu een- maal slordig, dat weet ik wel Nu werd hij in de rede gevallen door Pratt. die het chêqueboekje door bladerde „Er zijn ook nog een paar blanco chèques uitgescheurd", riep hij uit „Drie, helemaal aan het einde" Dit scheen EldTick intens te hinde ren, en hij gebruikte een krachtterm Even nam hij het geschonden chêque boekje in de hand, dan wierp hij het weer in de la Half smekend, half vertrouwelijk keerde hij zich tot zijn klerk (Wordj vervolgd) de rust moest worden vervangen door Westphal van Blauw-Wit, die slechter werk leverde. Ook het tweede doelpunt, onmiddellijk voor de rust was een verrassing, die Kick Smit bezorgde, door de terug springende bal geheel onverwacht laag ln de hoek ln te schuiven. Zowel Landman als Kraak bleken prima doelverdedigers, al la o.L Kraak tets beter. Het nlenwe achterduo d Lely eD de Vos Is minder dan v d Lin denPotharst, De middenlinie toonde de Vroet als beste. Roozen voldoet zeker beter op de middenvoorplaats dan Engelsman, al beeft men hem ook maar een halve wedstrtjd gezien. Smit was goed, maar de buitenspelers Berg man en Lakenberg leken ons niet ta voldoen. De Keuze-commlssle staat nog steeds voor een moeilijke taak! voor de tweede helft van de 12de periode 1946 (10 t/m 23 November) geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van de daarachter vermelde artikelen. Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no 2): 47-1 brood 800 gram brood 47-2 brood 400 gram brood 47-1 boter 125 gram boter 47-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 47-3 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 47-1 melk 4 liter melk 47-1 vlees 100 gram vlees 47-2 vlees 400 gram vlees 47-1 Algemeen 200 gram kaas 47-2 Algemeen 100 gram zelfrijzend bakmeel. 47-4b reserve 1600 gram brood 47-4c reserve 800 gram brood 47-5b reserve en 47-5c reserve 3 liter melk 47-6b reserve 100 gram kaas 47-4 Algemeen 2 kg appels of peren Bonkaarten KD, KE 612 (strook no 2); 48-1 brood 800 gram brood 48-1 boter 250 gram boter 48-2 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 48-1 melk 12 liter melk 41^1 vlees en 48-2 100 gram vlees 48-1 Algemeen 100 gram kaas 48-2 Algemeen 100 gram zelfrijzend bakmeel 48-3 Algemeen 500 gram bananen (voorlnlevering) 48-ld Reserve 800 gram brood 48-le Reserve 250 gram rijst 48-2e Reserve 300 gram bloem 48-4 Algemeen 2 kg appels of peren Tabakskaarten enz: T 57 2 rantsoenen tabaksartikelen V 51 200 gram chocolade en/of sui kerwerken. X 57 2 rantsoenen tabaksartikelen X 58 100 gram chocolade en/of sui kerwerken. Voor de week van 17 t/m 23 November zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker, koffie, thee en zo mogelijk cacaopoeder. Deze week is wederom 100 gram vlees extra beschikbaar, zodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. De bonnen 48-3 Algemeen voor 500 gram bananen moeten uiterlijk op Za terdag 16 November bij een handelaar ln groente en/of fruit worden ingeleverd De aflevering zal geschieden naarmate de bananen worden aangevoerd. Op de bonnen 47-4 en 48-4 kan men kg appelen en/of peren betrekken bij een winkelier ln groente en/of fruit of bij een markt- of straathandelaar of bt) een frultverzendhuls. De frultbonnen blijven geldig t/m 7 December. De niet aangewezen bonnen van strook l kunnen vernietigd worden. V 58 200 gram prima chocolade en- of suikerwerken van C. Jamin. X 58 100 gram prima chocolade en- of suikerwerken van C. Jamin. Vanavond zal de verwachte ver gadering van alle buurtcomité's worden gehouden, waarop in da plaats van de aftredende en niet- herkiesbare bestuursleden van het Centraal Comité, dr. Werkhoven, ds. Borghardt en T. Bijlsma, nieuwe bestuursleden zullen worden geko zen. De volgende candidaten zijn hiervoor gesteld: de heren v. Deu- tekom, Harjer (voorz. buurtveren. „Reigerstraat"), A. Kramer (Hoofd Parallelwegsch.), Th. Mallet (voorz, buurtver. „Visbuurt"), mr J. Mulder, F. N. Winter (voorz. buurtver, „Mo. lengracht") en J. Zuidweg (Sluis- dijkstraat). De agenda vermeldt voorts een bespreking met burgemeester Rit meester en hc' doen van medede lingen. REGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen, later brekende bewolking met plaatselijk regenbuien voornamelijk in het Noorden en het Westen van het land. Toenemende wind uit Noordelijke richtingen. Iets hogere temperatuur dan gisteren.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1