i„CHANTAGE"n REGERING IN GEBREKE GESTELD Hors d'Oeuvre PORTSPETTERS aar de overeenkomst tot stand kwam Opgewekte stemming te Batavia Engelse biscuits voor hongerend Duitsland DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELÏ>ER, KOEGRAS, TEXELW1ERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het Indische vraagstuk Drents jongvee naar Argentinië Explosieve jurken Voedseltransporten voor Duitsland Het Ned.-Indonesische geschil Oorzaken van de voedselnood „Neurenbergje"- spelen Engeland vreest aanslagen De laatste bijeenkomst FEUILLETON Frankrijk en de vrede Weerbericht BUREAU: Koningstraat TZ-*Q Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Btjlsma DONDERDAG 14 NOVEMBER 1*46 Voortzetting van de 78e JAARGANG Ito 9438 HELDERSCHE COURANT TARIEVEN l Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 1T cent per m.m. Kleine ad verten ties („Juttertje#") tot li woorden 75 cent, elk woord meer S cent Abonnementen: per kwartaa: f Lper post f 1.05 H- ofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rayon redvete aren C. A. Dekkers ea W. Kok. (Van onzen parlementairen redacteur). Het grote, vermaarde, Novemberse po litieke steekspel op het Binnenhof, ge naamd algemene beschouwingen der Rijksbegroting (ditmaal voor '46 en *47) is in de Tweede Kamer begonnen Ach ter de groene ministertafel zat het kabi net, met premier Beel in het midden, geflankeerd door zijn collega's, waarvan er enkelen op het appèl ontbraken, zo als natuurlijk de ministers mr C G W A Baron van Boetzelaar van Oosterhout en mr E N v Kleffens, die te New-York ver toeven. Maar ook ir J A Ringers (waar van het gerucht gaat, dat hij spoedig af treedt) en de minister van Marine ont braken. Na dr S E B Bierema P v d V) ver kreeg bv. zijn fractiegenoot mr G Vonk het woord. Maar die sprak dan ook ov^r het zo gewichtige Indische vraagstuk, eigenlijk de grote spil, waarom bij de debatten alles draaide. Met klem, ja niet zonder kennelijke bitterheid stelden •prekers als de heer Schouten, H W Ti- lanus (C H) en Vonk de regering als het ware in gebreke wat betreft haar ver mogen om de Indische kwestie tot een voor ons Koninkrijk gunstige oplossing te brengen. Men zag jammerlijke tekenen van ontbinding en betwijfelde hartgron dig, of de regering de loop van zaken in Indië nog in de hand heeft en vreesde, dat de Commissie-Generaal haar gang maar gaat.... De heer Schouten riep uit, dat de Luitenant Gouverneur-Generaal, dr. H. van Mook, onze grondwet als het beruchte „vodje papier" beschouwt, als een oud „museum stuk" De heer Tilanus zag in de toekomst, welke zi. thans voor Indië dreigt, grote schade voor de in heemse bevolking. Maar hij troostte zich met de gedachte, dat wat men in In dië ook moge bekokselen er voor de- Wapenstilstandherdenking in Londen. TUdens de traditionele plechtigheid b\j de Cenotaph in Whitehall, welke door de Engelse Koninklijke familie werd bij gewoond, onthulde de koning een pla quette, welke aan het gedenkteken Is aangebracht ter herinnering aan de tweede wereldoorlog. Een overzicht tij dens de plechtigheid. AP P. VEILIG VERKEER. Als de propagandaweek voor veilig verkeer veilig achter mij ligt, kan men mij Iedere dag, be laden met bloemen, naar 't zie kenhuis zien gaan, soms wel zes weken lang, soms langer. Want daar liggen, kamer aan kamer, en zaal bij zaal, mijn vrienden, ten bedde geëtaleerd, met kruis en andere verbanden opgesierd, of stevig gemetseld in het beel dende gips. Ik deponeer mijn bloemenschat ln de loge van den conciërge en ga naar kamer no. 6. Daar ligt mijn neef Willem. Hij heeft slechts een gebroken grote teen en een versplinterde kaak, maar hij voelt zich toch niet lekker als kip. Als ik hem heb opgebeurd met een bos chrysanten, ga Ik terug naar de loge en haal een pot blank-witte cyclamen Die ls voor Lucie. Ik krijg van haar lief gezichtje niet veel te zien, want heel haar hoofd ls om zwachteld en uit een smalle spleet tussen het verbandgaas staren mij haar viooltjes-blauwe ogen toornig aan. Zij heeft een driedubbele schedelbreuk of zo iets en voelt zich allerminst goedgemutst. Ije liefelijke geur van haar kostbaar Frans par fum heeft plaats gemaakt voor het bekende stankje, dat uit ether opwelt. Misschien la het chloroform Op kamer IS ligt mijn vriend Jan. Hij is, was tenminste, chauf feur. Zijn gezicht is stevig met pleisters beplakt „Och,'' zegt hij, berustend, „mijn hoofd school door de voorruit; mijn neus er af. Maar dat ls dan ook alles. Het viel nogal mee." Ik breng hem geen bloemen, maar een pakje Camel (zwart Bloemen, een rode azalea, zijn voor zijn buurman, die met drie gebroken ribben, een bekken- fractuur en een afgescheurd oor naar lucht ligt te happen Het was ook een vrachtauto beladen met oud roest," steunt hij veront schuldigend. „Dat is zwaar te verduwen. Ik dacht, dat ik nog kon oversteken, maar de ander dacht niet en stak toch over Over mij." „Stakkerig," geef ik toe. Zo breng lk bloemen rond week in. week uit En dat alles als gevolg van die éne week van veilig verkeer, toen iedereen dacht, dat het verkeer een week lang veilig verkeren zou. Maar dat te denken was onveilig ver keerd. KREEFT. finltleve besluiten altijd nog een herzie ning der Grondwet nodig is, met een 2/1 meerderheid der Staten-Generaal. Van zeer groot belang was de rede van prof mr C P M Romme, den katho lieken fractieleider, die ten aanzien van Indië begon met te verzekeren, dat hij nog geen grondslag zag voor het geuite beklag, onmiddellijk toegevend, dat er een moeilijke en pijnlijke stap gelegen ls ln het onderhandelen met Soekarno Doch als men die stap wil doen ter bereiking van het grote doel der Koninklijke rede van December 1942, dan achtte de afge vaardigde zulks niet onwaardig. De ge schiedenis zal uitmaken, of wij tot het uiterste dan wel méér dan het uiterste zijn gegaan. Prof. Romme verzekerde dat noch de regering, noch de Commissie- Generaal ln haar besluiten kunnen voor uitlopen op de vrije beslissing der Sta ten-Generaal en hij verlangde van de re gering de toezegging, dat zij de Kamers niet voor een voldbngen feit zal willen plaatsen. Natuurlijk werden nog een aantal an dere vraagstukken besproken. De heer Schouten betoogde o.a., dat tegenwoordig veel verantwoordelijkheden op de regering worden afgewenteld, maar dat de regering ook voorzichtig moet zijn o.a wat betreft de prijsrem- ming, welke alleen gericht moet zijn oo ingrijpen tegen schromelijke winstep waarmee dr. Bierema het naderhand ge heel eens was. Overigens verenigde hij zich met de gevolgde politiek aangaande de lonen en prijzen, wel waarschuwend tegen symptomen van Staatsabsolutisme eD heer Tilanus bleek hiervoor ook be ducht en wees op Amerika, waar men er zo zei hij „schoon genoeg" van heeft jhr mr M v d Goes van Naters (P v d A): „In Engeland merkt men van zo'n reactie niet veel...." De heer Tilanus bleek hiervoor ook be- En verder drong hij aan op grote zuinig heid met de Rijksfinanciën, waarbij - la ter dr. Bierema zich aansloot. Eerstge noemde klaagde, dat allerlei ambtenaren plus secretarissen in grote luxe auto's rijden, terwijl vóór de oorlog zelfs ver schillende ministers eenvoudig fietsten. Te Dieppe in Frankrijk hebben huismoeders een betoging gehouden voor beëindiging van de broodrant soenering. Volgens Radio Frankfort zal de Franse zóne van Duitsland een partij van tien millioen blikjes levensmidde len leveren aan de Amerikaanse zóne en later nog eens een partij van vijf millioen. Bij Tel Aviv is een trein op mijnen gereden en in de lucht ge vlogen. Vier Duitse krijgsgevangenen, die in een aan de Franse kust gestolen vaartuig het eiland Whight bereikten en nabij Ventnor aan land gingen, zijn gearresteerd. Dinsdagmiddag is een algemene staking uitgebroken bij de scheeps bedrijven langs de oevers van de Schelde en de Rupel. Ongeveer 6,000 arbeiders hebben het werk neerge legd. De uitspraak tegen Arnold Meyer is voor onbepaalde tijd uitgesteld om te onderzoeken of hij voor zichzelf of voor zijn partij gelden heeft ontvan gen van of door middel van Duitse zijde. Op 1 November jl. bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvangtoe stellen 649,126 tegen 618,919 op 1 Oc- tober jl. De,vroegere premier van Ben galen heeft aan verslaggevers mede gedeeld, dat hij het aantal doden ten gevolge van de ongeregeldheden in de provincie Bihar op ongeveer 30,000 schatte. De voedselrantsoenen in Oostenrijk worden van 1220 tot 1550 calorieën per dag verhoogd. De vliegtuigpassagier, die te Recife vermoedelijk de Windsor-juwelen in zijn bezit had, beweerde dat hij deze had gekocht van de opbrengst van een druk pers. Er is overleg gepleegd inzake de ontploffingen in het Limburgse grens gebied, met gevolg dat de daardoor ver oorzaakte schade minder erg zal zijn. Mengelberg, die niet meer in Ne derland mag optreden, wil van deze be slissing beroep aantekenen bij de Cen trale Ereraad. De Duitse schepen krijgen met in gang van 17 November een vlag, nl. blauw-wit-rood-wit-blauw, horizontaal gestreept. Acht Duitse krijgsgevangenen zijn uit de buurt van Andorra gevlucht en over de Spaanse grens ontkomen. s Maandag verloor Arsenal te Parijs een voetbalwedstrijd tegen Racing Club de Paris met 21. Bij de eveneens Maandag gespeelde wedstrijd NorrköpingWolverhampton Wanderers behaalden de Wolves een 11 gelijk spel. Bij de Maandag gehouden wieler wedstrijden te Gent won het Neder landse koppel Schulte—Boeyen de 80 km koppelrit in 1 uur 43 minuten en 20 De Zuid-West Drentse Fokkers Unie (omvattende de fokverenigingen de Wijk, Ruinerwald, Zuidwolde en Mep- pel) verkocht aan Argentinië een 9-tal stierkalveren en 21 vaarskalveren voor een totaal bedrag van f 23.000. Bij de stierkalveren variëren de prijzen van f 850 tot 2500 en bij de vaarskalveren van 450 tot 650 per stuk. Deze dieren worden gekocht van 25 eigenaren. Zij worden Vrijdag te Rotter dam verscheept. De Berlijnse politie heeft een waar schuwing gericht aan de bevolking om geen katoen te kopen op de zwarte markt in Noord-Berlijn. De katoen, die daar verkocht wordt is nl.... schietkatoen en zeer explo sief. Teneinde de voedselnood in de Britse zone van Duitsland enigermate te lenigen, zijn verscheidene voedsel transporten van Amerika naar het vas te land van Europa onderweg. Het ligt in de bedoeling enkele van deze trans porten over de haven van Rotterdam te leiden, Het eerste schip met graan, bestemd voor Duitsland, is vanmorgen te Rotterdam aangekomen. Het is het 5058 brt grote Engelse ss „Llangollen" dat ongeveer 8000 Nederlandse tonnen graan uit New-York heeft aangevoerd. Met de lossing van het in de Maasha ven liggende schip is reeds begonnen. He graan wordt in lichters overgela den en deze zullen via de Rijn het voedsel met bekwame spoed naar Duitsland brengen. NEDERLANDER IN TELEVISIE PROGRAMMA. De jazz-harpist J. Grootkerk is de eerste Nederlander, die als solist zal op treden in het televisieprogramma van de BBC. De uitzending, welke plaats heeft op 25 November a.s. is getiteld: „Stars in your eyes". DE VILLAWIJK LINGGADJATIE IN DE BERGSTREEK NABIJ CHERIBON WAAR DE COMMISSIE-GENERAAL HAAR SUCCESVOLLE BESPREKINGEN MET DE INDISCHE DELEGATIE HIELD. ANP P. Deze morgen heerste te Batavia in politieke en economische kringen grote voldoening en optimisme als reactie op het bekend worden van het bericht, dat op de meeste punten in het Nederlands-Indonesische geschil overeenstemming is bereikt. Ofschoon men uit regeringskringen nog geen officieel commentaar kon verkrijgen, omdat de leidende persoonlijkheden nog altijd in Cheribon waren, verklaarden financiële en handelskringen, dat het pessimisme van de laatste maanden duidelijk aan het afnemen was. Men diene echter af te wachten, aldus deze kringen, welke oplossing zal ge vonden worden met betrekking tot het vraagstuk van het Nederlands kapitaal en de Nederlandse arbeidskrachten in óe toekomst van Indonesië en de op bouw van het economische en indus triële leven. De algemene reactie is, dat binnenkort gunstige gevolgen kun nen worden verwacht. De Chinese consul-generaal heeft Ter leniging van de voedselnood ln bet Ruhrgebled zal een boeveelheid van 18000 ton Engelse biscuits ter be schikking worden gesteld, die de eerstvolgende dagen zal aankomen. In het Noorden van RUnland-Westfalen zou thans nog voor drie dagen voed sel aanwezig zijn. De Engels-Amerikaanse besprekingen over de voedselcrisis in de Britse zóne van Duitsland zullen deze week te Berlijn worden voortgezet. De voedselcrisis, die in de eerste plaats aan de Amerikaanse zeeliedenstaking wordt toegeschreven, werd verhaast door de explosie van een oude bom in het Herne-kanaal, dat de Rijn en de Weser verbindt. Hierdoor werd een belangrijke waterweg voor de voedselvoorziening van een aantal grote steden, met name Dortmund en de rand gebieden van het Ruhrgebled geblok keerd. Men verwacht, dat het Herne- kanaal niet vóór 20 Nov a.s. zal worden heropend Wegens de betrekkelijk kleine beschikbare voorraden in de Amerikaan se zóne zal de crisis, naar men meent, alleen kunnen worden opgelost doordat men de schepen, die voedsel naar deze zóne brengen, zo snel mogelijk naar de Britse zóne doorstuurt. De a.s. winter een ramp De voorzitter van de Hamburgse Raad van Vakverenigingen heeft een beroep op de Ver. Staten gedaan om Duitsland te redden van wat hij noemde „de ramp van de komende winter". Er ls voldoende in de wereld zo zeide hij, om deze ramp te voorkomen. Tot dusver zijn nog geen demonstraties gemeld, doch ln de ver woeste steden Hamburg en Dusseldorf kan men op de hoeken der straten groe pen burgers zien, die de toestand druk bespreken. Het Frankfurter Rhein-Main- vllegveld zal de grootste vlieghaven van Europa worden. De kosten worden beraamd op 3050 Millioen Mark. In het Limburgse dorpje Steijl speelden drie jongens tussen tien en twaalf jaar „Neurenbergje". Een van hen kreeg een eind touw om de hals, waarna het andere eind aan een boom werd vastgebonden. Op de vraag of hij nog iets te zeggen had, riep het ventje „Heil Hitier", waar na de speelmakkertjes het kistje, waarop de jongen stond, onder hem wegtrokken, zodat deze met het touw om de hals bleef hangen. Toen de speelmakkers de ernst van de toestand inzagen, en niet wisten, hoe hun vriend snel los te maken, sloe gen ze huilend op de vlucht. Toe vallig kwam de moeder van den „gehangene" naar buiten. Nog juist op tijd sneed zij het touw los, al moest er ook nog enige tijd kunst matige ademhaling worden toege past om de levensgeesten van den Jongen op te wekken. Volgens de Daily Graphic zal op 14 Nov, wanneer het 15000 ton metende passa giersschip Ascania te Liverpool aankomt met 1300 Joden uit het Midden-Oosten aan boord, een grootscheeps onderzoek plaats hebben. De bagage der passagiers zal aan een drievoudig onderzoek onder worpen worden en speciale beambten zullen de lading van het schip volledig doorzoeken. „Onder de Joden bevinden zich vele studenten. De Palestijnse „ter roristen" hebben vele studenten ln hun gelederen", aldus besluit de Daily Graphic medegedeeld, dat het altijd de wens van de Chinese regering is geweest, dat een spoedige oplossing van het conflict zou bereikt worden. De toekomstige positie van de Chinezen zal borden geregeld door een verdrag dat voor hen niet minder gunstig dan voor andere vreem delingen zal zijn. De vertegenwoordigers van da Ara bische Gemeenschap hebben medege deeld, dat zij verheugd waren dat als een gevolg van deze overeenstemming de weg tot een hernieuwing van een normaal economisch leven is geopend. Officiëel wordt medegedeeld, dat de laatste bijeenkomst tussen de Neder landse en de Indonesische delegatie ten einde de uiteindelijke lezing van de basis voor de overeenkomst vast te stellen, is bepaald op 15 November. A.s. Zaterdag zullen de leden van de Commissie-Generaal, met uitzonde ring van Dr. van Mook naar Neder land terugkeren. Captain Christopher Soames van de Goldstream Guards, wiens verloving met de jongste dochter van Winston Chur- chill, Mary, bekend is gemaakt. Capt. Soames werd gefotografeerd in de boottrein, op weg naar Parijs, waar hij zijn functie als assistent militaire at taché aan de Engelse ambassade zal hervatten. AP P. door 1. S FLETCHER 30) „Een ogenblik", antwoordde Pratt. „U begrijpt ik kan het niet uit handen ge ven. Dan moet u me beloven, daar ver trouw ik op, dat u geen poging zult doen het te grijpen. Het komt niet uit mijn handen!" Boos hernam mevrouw Mallathorpe: „Ik ben maar een vrouw, u een sterke man". „Juist", zeide Pratt. „Maar vrouwen fcebbe ner een handje van, je zoiets af handig te maken. U zult dus precies doen wat ik zeg. Houdt uw handen op uw rug Als ik u de minste verdachte beweging zie maken, gaat het testament weer terug in mijn kast". Als Pratt haar nu goed geobserveerd had, zou hij een blik van gloeiende haat in haar ogen gezien hebben Het zou hem gewaarschuwd hebben, dat hij met een gevaarlijke tegenstandster te doen had, die al haar best zou doen, hem pc» 4e tuin te leiden en te bedriegen. Maar hij zette juist zijn schemerlamp bij de schoorsteenmantel en zag het niet. „Goed", zeide zij. „Het enige wat ik verlang, is het te zien en te lezen Gehoorzaam volgde zij Pratt's beve len op. Vóór haar staande haalde hij het papier te voorschijn, vouwde het open en hield het op een eerbiedige af stand van haar ogen Terwijl zij het lus. nam hij haar nauwkeurig waar, en hij zag, dat zij dodelijk bleek werd. „Haast u maar niet, lees het gerust twee of driemaal," drong hij aan „Prent het goed in uw geheugen, mevrouw Mallathorpe Na korte tijd knikte zij met het hoofd. Pratt deed een stap achteruit, vouwde het document weer toe en legde het in een ijzeren kistje, dat op tafel stond. Zorgvuldig sloot hij dit af, zette het in een diepe muurkast en keerde zich daarna weer tot zijn be zoekster. „Zoals u ziet, is het hier veilig, me vrouw, zei hij meft een blik, die tege lijkertijd zelfbewust en geslepen was. „Maar dat i* alleen nog maar voor deze nacht. Ik heb een paar effecten in een safe bij een der banken hier lP d§ stad, doet er niet toe. Daar gaat het testament morgen ook heen" Hij nam een stoel dicht bij haar en ging ook zitten. Mevrouw Mallathorpe schudde het hoofd. „Neen", zeide zij. „Want wij zullen het wel eens worden, vanavond Ook Pratt knikte en glimlachte. „Natuurlijk zullen wij het eens wor den, antwoordde hij. „Maar i k zal de voorwaarden stellen, en daar is niet bij het afgeven van het testament. Dat is duidelijk, mevrouw". „Ook niet als ik het van u koop? Luister eens, u weet niet over hoeveel contanten ik kan beschikken. Contant, hoort u wel?" „Daar heb lk toch een tamelijk goed denkbeeld van", Was Pratt's antwoord. „Het is algemeen bekend, dat uw zoon maar een stroopop is, en dat u de wer kelijke baas bent. Ik weet dat u vier dagen in de week aan de fabriek is en dat u de chefs onder de duim hebt. Ook weet ik, dat u alles wat op het landgoed betrekking heeft, bedisselt. Dus begrijp ik heel goed, dat u over een hele hoop geld beschikken kunt". (Wordt "vervolgd?' JOEN de vorige oorlog geëindigd wal kon Frankrijk bij de vredesbespre kingen een gezaghebbende toon aanslaan en de toenmalige leider der Republiek, die tevens haar ziel mocht heten, Cle- menceau, de „Tijger", beeft niet nagela ten de Franse belangen tegenover het verslagen Dutlsland te behartigen, el werd hij daarbij herhaaldelijk gedwars boomd door zijn bondgenoten, Engeland en Amerika, die den verslagen vijand behulpzaam wilden zijn bij zijn econo misch herstel en hem daartoe de kans wilden geven Een kans die deze het zij terloops opgemerkt terdege heeft uitgebuit De soldatengravèn der Anglo- Amerikanen, door de tweede wereld- strijd achtergelaten, getuigen daarvan Bij de thans gevoerde vredesbesprekin gen echter, speelt Frankrijk een zeer se cundaire rol, al heeft het dan, als een der Grote Vier, medezeggingschap Want het noodlot heeft gewild dat de Republiek, reeds na enkele weken van verbitterde weerstand door de Duitse horden onder de voet gelopen werd Juist als in '70 dat dit débécle beslissend was, en dat Frankrijk gedurende vijf Jaren weerloos en machteloos aan den vijand overgele verd bleef Alleen één Frans generaal, de onverschrokken en volhardende De Gaulle, hield het Franse vaandel hoog en wist een leger van vrijwilligers saam te stel len, dat aan de zaak der bevrijding, zij het ln zeer bescheiden mate, diensten bewijzen kon „Het wonder van de Mar- ne", waafop men ln Frankrijk, na de Ineenstorting der noordelijke legers, zijn hoop gevestigd hield, had zich niet her haald |)AARDOOR moest de bevrijding van de zwaarbeproefde wereld, ook van het schone Frankrijk, overgelaten wor den aan de bondgenoten, Roosevelt, Stalin en Churchill vergaderden, namen beslui ten, bereidden veldtocht na veldtocht en tenslotte de invasie voor, en bij het over leg was Frankrijk niet vertegenwoordigd Het was voor de trots van de zwaar beproefde Marianne een hard gelag Na het beëindigen van de strijd werd Frankrijk niettemin aan de conferentie tafel der Grote Drie als vierde ingehaald Men kon goedschiks niet anders doen Tenslotte ls Frankrijk, afgezien van zijn historische betekenis, ongerekend het politiek en economisch verval waarin het tijdelijk was en ls geraakt, een grote mogendheid die in het westen van het Europees vasteland domineert Het is en blijft cultureel een kracht waarmede de wereld rekening te houden heeft. J^AAr onverdeeld gunstig is Frank- rijks positie geenszins. Evenals na de vorige oorlog geschiedde, beijveren de overwinnaars zich om het -ineengestorte Duitsland weer op de been te helpen. Zo ls nu eenmaal de waanzin der wereld politiek. Gedurende meer dan vijf jaren hebben de geallieerden geen middelen verzuimd om Centraal-Europa te ver armen, uit te putten, te verwoesten; thans, nu het resultaat daarvan voor hen- zelve hinderlijk, nadelig, gevaarlijk en kostbaar wordt, nemen zij alle mogelijke redmiddelen te baat om het vernieling- werk zoveel mogelijk ongedaan te maken en te vervangen door herstel-arbeid. Daarbij wordt, zoals wij hebben gezien, door Rusland enerzijds en de Anglo- Amerikanen aan de andere kant, een be denkelijk diplomatiek spel gespeeld. Beide partijen wensen Duitsland weer op krachten te brengen, maar deze krachten tevens op hun hand te krijgen, als moge lijke steun tegen den ander. Het spel is doorzichtig, maar gevaarlijk ook. Nfet alleen omdat het tot een gewapend con flict tussen Oost en West zou kunnen leiden, maar vooral ook om de verster king van Duitsland, welk land de inzet van dit spel is. JNTUSSEN dreigt Frankrijk hel» kind van de rekening te worden Het oog merk Duitsland te herstellen én aan de eigen zijde te krijgen verblindt elk der beide partijen dermate, dat zij geen oog meer hebben voor' het eenvoudige feit, dat ook nog andere landen, die door da Duitse furie in niet mindere mate dan zij zelve getroffen zijn, recht kunnen la ten gelden op herstel. Wat ont land ln dit opzicht ervaart ls tot op zekere hoogte ook de ervaring onzer Franse vrienden. Frankrijk had o.a. aanspraak willen ma ken op Rijn. en Ruhr-gebied, niet slechts als Invloedsfeer, maar ook met het oog merk Duitsland economisch te verzwak ken en zichzelve te versterken; het zal, naar men te Parijs reden heeft te vrezen, tevreden moeten zijn met een deel der verwachte schadeloosstelling uit het stroomgebied van de Saar. De uitslag der verkiezingen, zowel die voor het Ame rikaanse Congres als die voor het Franse parlement zal er ten overvloede niet toe bijdragen de positie van Frankrijk aan de conferentietafel te New York te verster ken. Terwijl Amerika naar rechts is ge zwenkt oriënteert Frankrijk zich naar links. De communisten zijn daar als machtigste partij uit de stembus geko men en al kunnen zij Frankrijk niet re geren zonder samenwerking met andere partijen, hun invloed is toch toegenomen en bepaalt ongetwijfeld in de nabije toe komst de geest der Franse politiek, een geest waartegen hel Amerikaanse Con gres in zijn meerderheid fel gekant moet zijn. Frankrijk heeft in het koor der ze gevierende naties stem gekregen, maar het zal voorlopig een zeer bescheiden stem moeten zijn. u. ONBESTENDIG WEER Aanvankelijk toenemende bewol king met tijdelijk regen en aanwak kerende zuidwesten wind. W in de loop van de dag van het wes ten uit weer brekende bewolking bij ruiming van de wind naar west of noordwest, weinig verandering in temperatuur. Hans Fritsche (de gewezen leider van het Nazi-minist. van propaganda) moet in December voor een zuiverings hof verschijnen. Von Papen krijgt in eejj beurt

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1