Hollands vee naar het buitenland DE VREES DER BUREN De grieven der doktoren Maar de waarheid is anders Br Doet Uw kinderen een plezier... Argentinië toont grote belangstelling Opzegging van de Ziekenfondscontracten Texel. Wat mag een kerstboom kosten Iets over „voorlichting'' an staking in welke vorm ook géén sprake ting. Installatie burgemeester van Callantsoog EEN ERVAREN VERKOOPSTER EEN LEERLING VERKOOPSTER. ETALEUR BEDIENDE Mevrouw C0LT0F, Keizerstraat 32, HULP IN DE HUISHOUDING, Bevorderingen Rijkspolitie Vga^LU) fiük Adverteert in dit blad Ook voor de emigratie van Nederlandse boeren Onlangs heeft op uitnodiging van d* Nederlandse regering een Argentijnse studiecommissie, bestaande uit prof d* F Erdmann, onder-directeur van de afdeling Veeteelt en Zuivel van het Argentijnse ministerie van landbouw, en zUn medewerker dr C L Quevedo, alsmede d? heer C A Lozano, verte genwoordiger van de Argentijnse Vereniging van fokkers van zwartbont melkvee, gedurende enige weken een bezoek aan ons land gebracht, om stndfe t« maken, van het Nederlandse veeteelt- en zuivelwezen. Op een afscheidsbezoek, dat heeft plaats gehad op het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, waar ver schillende vertegenwoordigers van het ministerie en van de Bedrijfschappen aanwezig waren, heeft de directeur van het Veeteeltwezen, ir Rijssenbeek, het gezelschap toegesproken, aldus lezen wij in „Economische Voorlichting", en daar bij o.m naar voren gebracht, dat door het bezoek van de Argentijnse Studie commissie de nauwe samenwerking tus sen Argentinië en Nederland op het gebied van de veeteelt versterkt is ge worden. Evenals de Argentijnen belang stellen in onze veeteelt, doen wij, het omgekeerd in die van Argentinië De heer Lozano, die tevens uitgever is van het blad „Holando Argentino", heeft tijdens zijn verblijf in Nederland van de gelegenheid gebruik gemaakt, bij zijn be zoek aan enkele veeteelttentoohstellin- gen een film over Nederland te ver vaardigen betrekking hebbende op de Nederlandse veeteelt. De mede door hem gemaakte kleurenfilm zal niet alleen in Argentinië, maar ook in Chili en Uru guay worden vertoond. Uit de opnamen van een soortgelijke film over de Argentijnse veeteelt die op bovengenoemd afscheidsbezoek vertoond werd, is wel 'gebleken, dat men ln Ar gentinië over zeer uitmuntende dieren beschikt, welke onze kwaliteit nabij ko men. Alleen in de uniformiteit van het Argentijnse vee zal nog verbetering moe ten komen. Er is echter prachtig mate riaal, ook wat de tentoonstellingsterrei nen betreft. In het bijzonder stemt het tot verheugenis, dat naar uit de film ls gebleken voor deze tentoonstel lingen grote publieke belangstelling be staat Naar de mening van ir. Rijssenbeek houdt de toekotanst voor Argentinië veel ln. Argentinië zal nooit een uitvoer- land van stamboekvee kunnen "r r worden. Door middel van het blad „Höllando Argentino" worden de fokkers in Argen tinië voorgelicht over het zwartbonte vee. Nederland is het land, waar dit ras is ontstaan. Er zijn vele overeenkomsten tussen Holland en Argentinië Het kli maat in Nederland maakt het echter nodig het vee gedurende de winter op stal te zetten; in Argentinië blijft het vee daarentegen het gehele jaar buiten. Echter vindt men op elk Argentijns be drijf bosjes, waar de dieren tegen al te grote warmte ln de zomer of tegen al te grote koude ln de winter beschutting kunnen vinden. Het zwartbonte vee is het fundament voor de melk- en zuivel industrie Prof Dr Erdmann zeide, dat Argen tinië nooit een uitvoerland van stam boekvee zal kunnen worden, evenmin als van zuivelproducten. Er ls thans soms al melkschaarste; als gevolg van de toenemende industrialisatie en de bevolkingsgroei, alsmede 3e ver hoging van de levenstsandaard, wordt de vraag naar melk en melk producten steeds groter. Het doel moet dus gericht zijn op toeneming van de productie hiervan. Lof voor Nederland. De Argentijnse delegatie bezocht Fries land, Noord-Holland, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Drenthe en overal trof zij vee van uitstekende kwaliteit aan. Wel stelde de leider der delegatie zich de vraag, waarom er twee stamboeken moes_ ten zijn. Tot 1944 waren er in Argentinië evenveel stamboeken als er>v landen zijn, waaruit het vee geïmporteerd werd, maar in 1944 zijn al deze stamboeken tot één groot lichaam verenigd. Voor de velerlei technische diensten, waarover het Nederlandse Veeteeltwezen beschikt, had de Argentijnse delegatie grote bewondering en de vele indrukken over 't werk van deze diensten zullen on getwijfeld een voorlichting kunnen zijn voor alle belangstellenden en belang hebbenden in Argentinië. Mede dank zij de gesprekken, die geboerd konden wor den met hoogleraren, fokkers en technici, heeft de Argentijnse delegatie een goede basis verkregen voor de voorlichting In haar eigen land De hoop werd dan ook uitgesproken, dat tussen de beide landen de nauwe betrekkingen blijvend zullen worden onderhouden en versterkt. Het gelegde contact was déérom van zo groot belang, omdat uit economisch oogpunt gezien door uitwisseling van gegevens de belangen tussen beide landen kunnen worden gediend. Aankoop van Hollands vee. Naar aanleiding van enkele vragen, tij dens de bijeenkomst gesteld, werd mede gedeeld. dat de delegatie geen plannen heeft voorbereid tot aankoop van vee in Holland. Dit wordt aan de Argentijnse fokkers zelf overgelaten. Herinfterd w*rd aan het bezoek van den heer Ghiso. eige naar van een groot fokbedrijf In de nabijheid van Buenos Aires, die voor dit doel onderhandelingen heeft aangeknoopt en binnenkort Nederland opnieuw denkt te bedoeken. Prof. Erdmann zeide. dat er weliswaar nog technische moeiliikhe- den bestaan bU de uitvoer van Hollands vee naar Argentinië, maar dat hij die weg zal trachten te effenen. Na de oorlog zijn reeds 76 stuks vee uitgevoerd tot een totaalbedrag van f 300.000. Tn Argentinië geïmporteerde stieren werden aldaar voor zeer goede prijzen verkocht, variërend van 7000 tot 16000 pesos en van 18000 tot 28000 pesos (de hoogste prijs, die ooit voor een stier is gegeven) per stuk; vaarzen van 7000 tot 8000 pesos (1 pesos 66 cent). Belangstelling ook voor Hollands personeel. Inzake de emigratie van Nederlandse boeren naar Argentinië, deelde prof Erd mann mede. dat de grote Argentijnse melkveehouders zeer veel belangstelling hebben voor Hollands personeel^Zo is er bijvoorbeeld in de nabijheid van Buenos Aires een bedrijf met Hollandse leiding van 3000 ha groot met 3000 stuks metk- vee van Hollands ras. Het leven in Ar gentinië is primitiever dan in Nederland. De grote melkveehouders zijn echter wel bereid om voor Hollands personeel zeer gunstige voorwaarden te bieden, o.a. comfortabele hulzen met koud en warm stemmend water, alsmede een behoorlijk stuk grond voor verbouw van eigen groenten en het houden van pluimvee. Het loon voor een familie (gezin en kin deren) kan 1000 pesos per maand bedra gen. Op de vraag of Nederland in verband ,met de grootte van de veestapel wel in de gelegenheid is vee uit te voeren, werd geantwoord, dat de grootte van de melk veestapel weliswaar nog niet het voor oorlogse peil heeft bereikt, maar dat dit met de jongveestapel wel het geval ls en er dus voldoende gelegenheid bestaat de melkveestapel aan te vullen Bovendien moet er rekening mee worden gehouden, dat het in vroegere Jaren gescheurde land nog niet in zijn geheel tot grasland is teruggebracht, de veevoederpositie moeilijkheden oplevert en het tekort aan arbeidskrachten een rol speelt. Neder land is dus zeer wel in staat om stam boekvee en jongvee te exporteren. 1946 z;« 60 ven OM EEN RADIOTOESTEL. Voor het Alkmaarse Tribunaal had zich Vrijdagmiddag te verantwoorden de houder van een gemendbedrijf op Texel Dirk van S. W. Volgens zijn verklaring was hij in 1943 sympathiserend lid van de NSB geworden. Zijn zoon U< in de oorlog met de Nederlandse duikboot O 22 ge bleven Van hem had hij een radio toestel gehad. Dit aandenken moest ingeleverd worden. De groepleider C. W. had tegen hem gezegd: Je kunt je toestel houden, het kost je niets Je behoeft alleen maar te tekenen als lid. Tenslote had vd W. dat dus ge daan Dat is één maal gebeurd. Toen moest ik contributie betalen. Dat ls één maal gebeurd. Daarna deed' ik dat niet meer en ik verborg het ra diotoestel Hij had f 6000 boete gekre gen en zich daar niet mee eens ver klaard. Thans zal in deze zaak op 22 November as uitspraak worden ge daan Er is een prijsregeling voor kerst- boomen ontworpen. De prijzen luiden voor verkoop aan gebruiker per stuk tot 49 cm f 0,75, 50—69 cm f 1.—, 70— 99 cm f 1.50, 100—124 cm f 2 125—149 cm f 2,50, 150- 174 cm f 3,—, 175—199 cm f 350, 200—249 cm f 4.25. 250—300 cm f 5. De prijzen bij verkoop aan gebruikers gelden inclusief steunmiddel en ver goeding voor het aanbrengen van een steunmiddel. Bij verkoop van boomen zonder steunmiddel dienen deze prijzen met ten minste f 0,35 te worden verminderd De prijzenbeschikking kerstboomen en kerstgroen 1945 treedt hiermee bui ten werking. Wij troffen in het „Weekblad voor Krui denierswaren" onder het opschrift „Dat noemt men voorlichting" een artikel aan, waaruit wij het volgende citeren: „Deze week kan nog geen bon voor cacao worden aangewezen Wegels een vertraagde aflevering door de fa brikanten ls de handel nog niet over al voldoende met cacao bevoorraad Persbericht „Ja, zo staat het er, maar de waarheid is anders. Zijn onze inlichtingen juist, dan ls de markt voor cacao bonen der mate gestegen, dat de fabrikanten drin gend een hogere prijs voor cacao-produc- ten moeten berekenen Het schijnt, dat diverse instanties de billijkheid daarvan hebben Ingezien, doch prof Brouwers, de man van de prijzen, wil van een prijs verhoging niets weten. Toen hebben de fabrikanten besloten geen cacao af te leveren. De orders staan ter verzending gereed, doch men wenst op verliesgeven de prijzen niet af te leveren Dat is een andere lezing dan de dure voorlichtings dienst geeft aan de kranten, ter tnforma- tie van publiek en handel. Kijk, zulke dingen zijn ergerlijk; dat de regeringsvoorlichtingsdiensten duur zijn, men spreekt van kosten van 9 millioen guldens, dat ls al erg genoeg, maar dat men bewust de feiten verdraait, dat Is nog veel erger. Wij vragen ons wel eens af, met welke bedoelingen men dergelijke berichten lan ceert Neem bv eens pindakaas; de situa tie is werkelijk aldus, dat de fabrikanten circa 40 pet van de ingeleverde bonnen aan pindakaas ter beschikking kunnen stellen.... ....Waarom wordt nu toch het publiek lekker gemaakt met dingen, die er veel te weinig zijn, om ook maar een enigs zins behoorlijk percentage van de consu menten mee tevreden te stellen? Waarom wordt aan de dagbladen niet juist en on omwonden verteld, hoe de situatie wér kelijk is en waarom is het nodig, dat de klanten het de winkeliers onnodig moei lijk maken en deze op hun beurt weer grossiers en fabrikanten? De stemming is toch al hevig in mineur, en al die valse voorspiegelingen maken het er niet beter op". (Inderdaad, waarom? Red.) Een dokter schrijft ons: Zoals reeds eerder in dit blad werd gemeld, heeft de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst met ingang van 1 Januari a s. namens de artsen de contracten met de ziekenfondsen opgezegd. Nu er ge ruchten worden verspreid, dat het ge volg hiervan zou zijn een artsensta king, is het niet overbodig erop te wijzen, dat het hoofdbestuur der ge noemde maatschappij nadrukkelijk verklaard heeft, dat deze opzegging geen staking in welke vorm dan ook inhoudt, integendeel alle artsen blij ven gewoon hun werkzaamheden ver richten en het publiek, i.c. de *oncfs" verzekerden, zullen van deze strijd voorlopig niets merken De artsen ageren in de eerste plaats ttgen het ziekenfondsbesluit, dat hun ir. de oorlogsjaren is opgelegd. Hierdoor is de verplichte verzekering voor loontrek- kenden met een inkomen beneden f 2500 per Jaar ingesteld. Hierbij zijn misstan den ingeslopen, omdat personen, die een hoog inkomen hebben uit hun betrekking (bijv. f 7000), met een bijbaantje van bijv f 250 per jaar, zich door dit laatste inko men hebben later inschrijven als verplicht verzekerde en dan met het gehele gezin vo^r 4 van f 250, waarvan zij zelf 2 dus slechts f 5 per jaar betalen, voor alle geneeskundige hulp en verstrekking van medicijnen verzekerd zijn. Dit is één grief Een andere grief is, dat er een reservepot gekweekt is van 70 millioen gulden en dat de artsen nog steeds uit betaald worden naar de normen van 193j, n.1. een vast bedrag per jaar voor hun medische verrichtingen per ingeschreven fondslid (ziel) en de apotheker of apotheek- houdend arts krijgt dan daarnaast nog een vast bedrag per jaar per "iel voor de receptuur, met dit onderscheid dat den apotheker bovendien nog een bedrag per recept afhankelijk van de kostprijs uitbe taald wordt en de apotheekhoudend arts alle recepten moet leveren zonder enige bijbetaling buiten het vaste bedrag per jaar Zonder meer is het duidelijk dat bij de enorme stijging van de kostprijs van medicamenten, glaswerk, emballage (doos jes, etiquetten, kurken, enz.) de berekende onkosten naar de maatstaven van 35 veei te laag zijn. Bovendien is de vraag naar geneesmiddelen zeer toegenomen, alleen de behandeling van schurft en z.g. kin- derzeer kosten de apotheekhoudende art sen al beduidende bedragen per Jaar. Weer een ander bezwaar is, dat de fondspatiënten vaak voor allerlei onbe duidende kleinigheden de hulp van den arts inroepen, dit geeft een te veel aan arbeid en het werk van den arts heeft daaronder te lijden. Terecht wordt dus ook in het belang van de fondsverzekerden zelf naar een rem voor de overbelasting ge zocht Hieraan vast zit een te grote toe loop naar de specialisten; deze ontvangen van het ziekenfonds gezamelijk een vast bedrag per ziel per jaar. Uit deze z.g. specialistenpot worden zij dan gehono reerd naar het aantal verrichtingen, dat zij per jaar gedaan hebben voor het fonds, dus veel verrichtingen per jaar dan maér een heel kleine vergoeding per verrich- Bovendien zijn voor alle artsen de vaste onkosten als autovervoer, personeel, on derhoud en aanschaffing instrumentarium, onderhoud spreek- en wachtkamer en apotheek minstens verdubbeld, waardoor ook een verhoogde honorering door de ziekenfondsen noodzakelijk wordt. ONLUSTEN IN TRIëST. Tijdens de herdenking der gevallenen in de eerste wereldoorlog door Italiaanse bewoners van Triest kwam het tot onge regeldheden. Bereden polit'eagenten drijven de demonstranten uiteen. AP P VOOR DE DERDE EN LAATSTE MAAL. „Eenmaal, andermaal", schreven we vorige week naar aanleiding van een boelhuis in „De Zeven Groene Boomen" te Binnenwijzend. Het „voor de derde en laatste maal is nu uitgesproken, zij het op een enigszins onverwachte wijze. De personen nl., die goederen ge kocht hadden, welke naar het oor deel van de Prijsbeheersing te duur waren, kregen het teveel betaalde terug. Op deze manier zijn er toch nog koop.'es te halen. De irfstallatie van den nieuwen burgemeester, den heer W. L. Cor- relje, zal Vrijdag 15 November, nam. half drie, p.aats hebben. De burgemeester zal vanuit Koe gras de gemeente binnenkomen. Na de raadsvergadering zal in café de Waal een receptie worden gehouden, terwijl 's avonds door de verschillende -lenigingen de nieuwe burgervader in een gezellig samen zijn welkom zal worden geheten. ...laat ze meedoen aan de groote A. H. PRIJSVRAAG „Ziet U ze?" Spel der vergissingen, 10 Hoofd- en 1000 kleinere prij zen! Alle inlichtingen worden U gaarne in onze winkels verstrekt. ALBERT HEIJN VRAAGT: Voor een actieve kracht hebben wij een prettige werkkring en een goede salariëring. Persoonlijk aan melden in het filiaal Van Galenstraat, Den Helder. GEVRAAGD in dames-confectiezaak of ETALEUR voor enige dagen per week. Voor zelfstandige kracht goed salaris. Brieven onder no. 804 bureau van dit blad VRAAGT VOOR DIRECT VOOR HELE OF HALVE DAGEN. EERLIJK Onze Kok bakt de fa55erPoffertjes heerlijk. AUy Enige Speciaalzaak &AITRONOHE in Den Helder. r TeL 2884 Dat vrijwillig verzekerden met eer. In komen boven f 2500 (de weistandsgrens) per jaar tegen de thans bestaande lage fondscontributie niet in een ziekenfonds thuis horen, is vanzelfsprekend. De tarieven der zelfstandig verzekerden (progressie?) en verandering der wei standsgrens is ook nog een probleem, dat om een dringende oplossing vraagt Het ziekenfondsbesluit wordt door 09 artsen wel eens beschouwd als een Duitse maatregel, dit is niet geheel Juist. De verplichte verzekering was al eerder in Nederland bestudeerd en zij heeft niet ta miskennen goede kanten: minder sociaal voelenden worden gedwongen ook mee te betalen aan hun gezondheidszorg en de kleine inkomens betalen minder dan de hogere Dat de apotheekhoudende artsen on danks de veel te lage honorering steeds alle noodzakelijke geneesmiddelen, wan neer deze te verkrijgen waren, hebben verstrekt, in 't algemeen zonder bijbeta ling door de patiënten, wijst er wel op, dat er een hoog sociaal gevoel bij den Ne derlandsen arts bestaat, zo'n corps voelt ook niets voor het wapen der staking De opzegging der ziekenfondscontrscten zien wij dus als een klop op de deur van regering en volksvertegenwoordiging om spoedig een einde te maken aan ingeslo pen fouten in de ziekenfondsmaatregelen der laatste Jaren. In het kader van de zg. herwaardering rangen en van de reorganisatie van het Korps Rijkspolitie, zijn bij besluit van den Inspecteur-Generaal van Rijkspoli tie, te rekenen met ingang van 1 Janu ari 1946, bevorderd: Bij de Districtsstaf Alkmaar, tot Ad judant in de functie van Chef de Bureau, de Owmr. A van Uden. Tot Wachtmeester le klasse, de mare chaussees L Doorenspleet en G P Schothorst. Bij de Afdelingsstaf Alkmaar, tot Ad judant in de funct'e van Afdelingscom mandant, de Owmr. H de Groot. T '1 de Afdelingsstaf Hoorn, tot Adju dant in de functie van Afdelingscom- mandant, de Owmr. A de Blieck. Tot Opperwachtmeester, de wacht meester A C Polderman. Pij de Afdelingsstaf Den Helder, tot Adjudant ln de functie van Afdelings commandant, de Owmr I Adriaanse. Tot Opperwachtmeester, de Wmr. J des Jong. Bij de Verkeersgroep Alkmaar, tot Wachtmeester le klasse, de Marechaus see M W Coljee. Bij de Groep Bergen, tot Wmr. le k'asse de Mar. J de Boer en J F Düster. Bij de Groep Schoorl, tot Owmr. in de functie van Groepscommandant de Wmr. S Weiland. Tot Wmr le klasse, de Marechaussee G A van Vuuren. Bij de Groep Langedijk, tot Owmr. in de functie van Groepscommandant Wmr. H Drieënhuizen; ln de functie van Postcommandant de Wmr. D J H Joor. Tot Wmr. le klasse, de Marechaussee E G Verweij, thans tijdelijk in militai re dienst. Bij de Groep Heer-Hugowaard, tot Owmr., de Wmr. M van Hulst Tot Wmr le klasse, de Marechaussee A Schrijver en P M Stoop. Bij de Groep Blokker, tot Owmr. in de functie van Groepscommandant de Wmr. D Dam Tot Wmr le klasse de Marechaussee P Plas, thans tijdelijk in militaire dienst. Bij de Groep Medemblik, tot Owmr. in de functie van Groepscommandant, de Wmr. J L Smits. Tot Wmr le klasse, de Marechaussee J Splinter en J van Rooij, laatstgenoemde thans tijdelijk in militaire dienst. Bij de Groep Grootebroek, tot Wmr. le kl„ de Marechaussee M de Vries. Bij de Groep Wognum, tot Owmr. in Oe functie van Groepscommandant de Wmr. G H Assink; in de functie van f ostcommandant de Wmr. Th J P Borst, Bij de Groep Texel, tot Owmr. in de functie van Groepscommandant, de Wmr. P Smit Tot Wmr le klasse de marechaus see J Dingemanse. Bij de Groep Anni-Paulowna, tot Wmr le klasse de Marechaussee Th F Harkema en J de Jong. Bij de Groep Schagen, tot Owmr. in de functie van Groepscommandant, de Wmr. A Schellevis; in de functie van Postcommandant, de Wmrs. J de Feijter en K Wiersma. Tot Wmr. le klasse, de Marechaussee H B M Vermeer en S A Veldman. Bij de Groep Wieringen, tot Owmr. in de functie van Groepscommandant, de Wmr. C J Vroom; in de functie van Postcommandant, de Wmr. L H Rits. <xxxxxxxxxxx>oooooo OOOOOOCXX&QOOOQOOO

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3