Toestel van honderd m. hoogte neergestort Verlies van snelheid de oorzaak Hors d'Oeuvre De heer Plesman over de ramp Slechts drie ontmoetingen in 't Westen Unie onder de Kroon Ontwerp-overeenkomst Nederland-Indonesië geparafeerd DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Vliegramp op Schiphol Het K.L.M. vliegtuig van de regelmatige diehst Londen Amsterdam, een Dakota, dat de registratiemerk. PH-TDW droeg en dat te 18.50 op Schiphol moest aankomen, is Donderdag bij de landing verongelukt en geheel ver nield. 21 passagiers, vier manbemanning en de stewardess kwamen om het leven. Even voordat het vliegtuig veronge lukte, kwamen vijf andere lijnvliegtuigen normaal' binnen. Het horizontaal zicht was goed, de wolkhoogte bedroeg 150 m. Het toestel kwam terecht ten zuiden van de oost-west- baan op het vliegveld. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp wordt door de rijksluchtvaartdienst van het mi nisterie van verkeer ingesteld. De dodenlijst Herman de Man omgekomen Verliefd, Verloofd en.... in „de bak" Geen „dienst'-snoepreisjes meer! Tabaksrantsoen wordt verhoogd Prijsverlaging, mits.. Onregelmatigheden in kamp Laren Zeep voor bepaalde categorieën Worstelingen in de lagere regionen Van nabij en verre Duur betaalde roekeloosheid Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 3345 Giro 449041 Dlr.: J. Btjlsma ZATERDAG IS NOTEMBER 1945 We JAARGANG MM Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT TARIXVENt Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per mjn. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 75 cent, eik woord meer I cent Abonnementen: per kwartaai f 3.—, per post f 3.86 H' ofdredactenr: M. H. E. Uyldert, Rayonredacteuren C. A. Dekker* en W. Kok. De nadere bijzonderheden over de slachtoffers van de vliegtuigramp luiden: P A Josephs, werkzaam bij de B P M, wonende te Londen: lr J Vet, secretaris van de Stichting voor de Landbouw in Den Haag: H J v Arkel, werkzaam bij de BUlitonmaatschappl], wonende te Wasse naar; E L van Musscher, werkzaam bij de Billitonmaatschapplj, wonende te Den Haag; dr J Ridder, werkzaam op het mi nisterie van financiën, wonende te Den Haag; W E A M König, wonende te Den Haag; K Sperna Welland, werkzaam op de afdeling propaganda en publlcteit bij de KLM, wonende te Den Haag; U R Mo- seley, uit Londen; M A Elias uit Den Haag; W L Elderson, radio-technicus van de KLM, wonende te Londen; Herman de Man, omroepleider van de Curacaose ra dio-omroep, wonende te Eindhoven; ma joor G N Weston, wonende te Rotterdam (Engelsman); mevrouw A P Ulrlchde Groot, wonende te Rotterdam; L H Lam- bo, 'officier marinestoomvaartdienst: mevrouw H A Lambo-Goats, Fomford; M M Buschman te Lisse; F M Burgis uit Londen: J Koolman, eerste stuurman vd Holl stoomboot mij; Lt-kol C Tonnet uit Vorden; R A Witham uit Chelmsford (Essex)E M M van Vlijmen, uit Over- veen; Bemanning: E J H F Moreton, ge zagvoerder, wonende te Rotterdam; W L Milo, radio-telegrafist, Amsterdam; H L Vos, radio-telegrafist, wonende te Am sterdam; H H J Tlemans, boord-mecano, wonende te Amsterdam; mej J M Lam mens, stewardess, wonende te Noordwijk Schiphol half acht, het Llssabontoe- stel met gezagvoerder H. Groeneveld landt op Schiphol. In de lucht boven Amsterdam cirkelt reeds gedurende meer dan een half uur het ljjntoestel van de KLM uit Londen met als ge zagvoerder den Engelsman Moreton. Het is de Dakota PH-TDW, die ruim anderhalf uur geleden van Croydon gestart is. Waarom het toestel niet landt begrijpt niemand. Dan eindelijk komt de PH-TDW binnen vliegen over het rode hoofdlichtbaken, het neon- MINISTER, Ik droomde, dat ik minister was en dat de portier een schamel vrouwtje binnen liet, dat verlegen bij de deur bleef staan. „Edelachtbare....", zei ze. „Excellentie", verbeterde de portier. „Ge jij nou maar bij de voor deur staan", zei lk. „Wat Is er aan de hand, vrouwtje?" „M n man la loodgieter", zei ze „en nou hepple een kraan ge maakt. Dat kostte vroeger een gulden en nou hepple d'r een riks voor gerekend", „Dat moet je man weten", zei lk, „daar heb lk geen verstand van". „Ja, dat zei m'n man ook Excel lentie, maar d'r ls zo'n kerel van de prijsbeheerslng geweest en die hep 'm op de bon geslingerd En alles ls toch veel duurder gewor den, de grondstoffen en de lo nen. „U kunt U schriftelijk beklagen bij kamer veertien, zesde afde ling", zei lk, „maar ik vrees, dat t U niet veel zal helpen. Als mi nister moet lk zorgen, dat de men sen niet afgezet worden." „En m'n man zeit, dat U 'n tweetje op de derdeklas spoorwa gens hep laten schilderen en dat we nou tien cente op een brief motte plakken". „De grondstoffen", zei lk, „O, nee de lonen. Zou U voor 'n dubbeltje een brief naar Maastricht willen brengen?" „Ikke niet", „O. zo." Ja, dat zeit U nou, maar wan neer wordt de boter nou es goed koper en de suiker en...." „Stil, vrouwtje", zei ik, „we zijn met het allernodigste begonnen. De jenever...." „Ja, ja", zei het vrouwtje, „dat heb ik gemerkt. M'n man dronk elke Zaterdag vier borrels in „De Gekroonde Mier en nou neemt ie d'r zes, omdat ze zo goedkoop zijn." Ik drukte op het belletje en de portier deed de deur zo vlug open, dat lk begreep, dat hij had staan luisteren. „Laat die dame buiten", zei ik „kom jij zo dadelijk nog even terug". „Had U nog wat, Excellentie?" vroeg hij even later „Jij bent een volksman", zei lk „Wat zullen we nou eerst verla gen, de boter of „Nee, nee", zei hij. „Die boter slikken ze wel. De sigaretten. Ex cellentie Drie maanden lang dub bele rantsoenen tegen een kwartje per doosje, om de zwarte handel te bestrijden". „Zou je denken?", vroeg lk weifelend. „D'r zal nooit zo'n populaire mi nister geweest zijn", verzekerde hij mij. „Goed", zei lk. „laat me alleen; ik moet er over denken" Hij sloot de deur zo zachtjes, dat ik niet eens merkte, dat hij weg was. KREEFT. baken van Schiphol. Dwars over het veld vliegt het toestel in de richting van de ringvaart. Dwars over de startbaan, die vanavond dienst deed. Een enorme slag, een steekvlam. Dat had de landing moeten zijn, het werd een catastrophe. Een der vleugels, meer dan honderd meter weggeslingerd, ligt eenzaam in de modder. Aan de rand van het vliegveld Schip hol is de Dakota bij de poging tot lan den verongelukt, in de grond gevlogen. Er was maar één steekvlam, vertelde een ooggetuige. Onmiddellijk renden tiental len mannen, die op het vliegveld werk zaam waren, naar desrand van het vlieg veld, waar de machine was neergeko men. Er viel echter niet veel meer te redden. Hoogstens zeven minuten brand den de uiteengeslagen resten van de Dakota nog na. Dan was het stil. Geen enkel teken van leven. Vóór ons menen we te kunnen waarnemen een deel van de romp. Rechts, een tiental meters voorbij een paar zandhopen (hier werkt men aan de uitbreiding van Schiphol), een deel van de staart. Links en rechts brokstukken, propellers, boeken, ver brande kranten en dan achter ons een tiental brancards. De brandweer van Schiphol was on middellijk aanwezig, maas er viel niets meer te blussen. PH-TDW, de Dakota der KLM met gezagvoerder Moreton, was het laatste vliegtuig dat gisteravond op de Amster damse luchthaven zou landen. Op de stationsdienst is men tot het laatste ogenblik in contact geweest met de PH- TDW. Het stoffelijk overschot der slachtof fers is overgebracht naar het Wilhel- minagasthuis en het Binnengasthuis te Amsterdam. He» passagiersvervoer bU de KLM Een aantal passagiers hebben, in verband met de vliegtuigramp op Schiphol, gisteren hun plaatsen voor een der KLM-vliegtuigen afgezegd Bij informatie bij de KLM werd ons me degedeeld, dat het hier een zeer klein aantal afzeggingen betreft De diensten zijn vandaag normaal onderhouden 'S-GRAVENHAGE, 15 November Tot de omgekomenen bij de ramp van het KLM vliegtuig behoort o,m, de letterkun dige Herman de Man, het pseudoniem voor Salomon Herman Hamburger Hamburger werd 11 Juli 1898 te Woerden geboren, zodat hij de leeftijd van 49 jaar bereikte Na aanvankelijk ln de handel werkzaam geweest te zijn, ging hij ln de Journalistiek, waar hij zich tevens als schrijver van formaat ontwikkelde Tot 1936 bekleedde De Man de functie van waarnemend directeur van de Algemene Uitgevers Maatschappij NV Tot zijn voornaamste werken behoren: Rijshout en Rozen (1924), „Het wassend water" (1926), dat bekroond werd door de Maatschappij ter Bevordering van de Nederlandse Letterkunde In 1932 schreef Herman de Man zijn eveneens zeer be kend geworden werk „De kleine wereld" en „Maria en haar timmerman" Hierop volgden achtereenvolgens „Een stoom schip ln den mist" (1934), „De barre win ter van negentig" (1936), „Scheepswerf, De Kroonprinces" (1936) „Maria, of hoor ook de wedrpartij" (1936), „De Koets" (1937) en „Aart Luteyn" (1937) In 1938 verwierf De Man de Tollens- prijs Laatstelijk was hij werkzaam te Wil lemstad op Curagao, waar hij de functie van directeur van de Curagaose Radio- °ÖWW bt^leedde Zij waren verliefd en verloofd, hij, Zoetemeijer en zij, Zoetebier, beiden uit de hoofdstad, schrijft de N. Ap. Crt. Wanneer je verloofd bent, dan dien je beiden één van zin en één van willen te zijn. En als dan de namen nog zoveel gemeen hebben.... Was 't zoet of was 't niet zoet? Dies trokken ze getweeën naar Apeldoorn en lieten hier een lodderoog vallen op een paar fietsen. In Hattem zijn ze aangehouden, Zoetemeijer en Zoetebier dan. En ze hebben nu gra tis onderdak. In hetzelfde huis, maar gescheiden. (Van onzen parlementairen redacteur) Naar de minister van Financiën, prof mr P Lieftinck, in de Tweede Kamer medeelde, heeft de Ministerraad een besluit uitgevaardigd tot beperking van het gebruik van auto's in over heidsdienst Duideijk zullen die woor den „Dienstauto" moeten worden aan gebracht, dat zal misbruik tegengaan Er komt voorts een direct onder den Secretaris-Generaal staanden ambts naar om uit te maken, wie recht heeft op gebruik van een auto Daarbij wordt een centralisatie van het wagenpark doorgevoerd DE MOTIE-ROMME AANVAARD De Tweede Kamer heeft gistermid dag de motie van den heer Romme cs betreffende de afvaardiging van een aantal leden van de beide Kamers der Staten-Generaal naar Suriname en de Nederlandse Antillen, zonder hoofde lijke stemming aangenomeq Naar de woordvoerder van het mi nisterie van Economische Zaken me dedeelt, kan naar alle waarschijnlijk' heid binnenkort een verhoging van de tabaksrantsoenen worden tegemoetge- zien. Hoever deze verhoging zal gaan en wanneer zij zal ingaan hangt af van het overwinnen van een reeks prac- tische moeilijkheden. In principe schijnt het besluit ge vallen te zijn al werd ons dat niet met zoveel woorden verzekerd de deviezentoewijzing voor tabak te ver hogen. Er wordt naar gestreefd nog vóór de Kerstdagen wat extra's te ver strekken. (Van onzen parlementairen redacteur) Krachtig wordt gestreefd naar prijs verlaging van nieuwop de markt te brengen artikelen en goederen, zo deel de de minister-president dr L J M Beel in de Tweede Kamer mee Verla ging van handelsmarge wordt bevor derd ten aanzien van textiel, glas, me taal, huishoudelijke artikelen en bor stelwaren Mits voegde hij er ijlings veiligheidshalve bij de buitenlandse grondstoffenprijzen niet verder stij gen.... Op zeer korten termijn zal worden onderzocht hoe alles zoveel mo gelijk in prijs kan worden gedrukt, al dus de premier m Naar wij vernemen is door den commandant van het bewaringskamp te Laren gistermorgen aan het depar tement van justitie te Den Haag me dedeling gedaan, dat door hem onre gelmatigheden in dit kamp zijn ont dekt Het departement van justitie heeft de politie te Laren opdracht gegeven een onderzoek in te stellen Wij verne men voorts, dat thans reeds twee per sonen van de bewakingsdienst zijn gearresteerd, waaronder een adjudant Zij zijn ingesloten in het politiebureau te Laren Het onderzoek wordt met kracht voortgezet Het Centraal Distributiekantoor deel* ons mede, dat de plaatselijke distribu tiediensten op nader bekend te maken tijdstippen rantsoenbonnen voor zeep voor vuile arbeid zullen uitreikjn Zij, die in aanmerking komen voor zeep voor vullen arbeid ontvangen voor de 13e periode 1946 en in de le en 2e periode 1947 een rantsoen zachte zeep en een rantsoen waspoeder Zij die zéér vuile arbeid verrichten, ontvangen voor genoemde perioden vier rantsoenen zachte zeep en één rantsoen waspoeder Artsen, verpleegsters enz ontvangen voor bovengenoemde perioden rant soenbonnen vor huishoudzeep of toi letzeep Ir. Damme, oud-minister en oud directeur-generaal der PTT, herdenkt Zaterdag 16 November zjjn 70sten ver jaardag. ANP P. LAATSTE CONTINGENT NAAR iNDIë De Legervoorlichtingsdienst meldt: Op 29 November aanstaande vertrekt vanaf de Merwedehaven te Rotter dam het uw „Sibajak" met het laatste contingent en aanvulling van de 7 De- cemberdivisie naar Indië Door een hevig noodweer te Rome zijn twee personen om het leven geko men en een duizendtal dakloos gewor den. Honderden hulzen werden over stroomd of bezweken door grondverschui vingen. In een gistermiddag t« 's-Gravenhage gehouden persconferentie naar aanlei ding van het vliegtuigongeval te Schip hol deelde de directeur van de KLM, de heer plesman, mede, dat het vliegtuig om 19,23 uur boven de Haarlemmermeer verscheen Het kreeg landingsbeurt nr. 1 Het toestel vloog ln de richting van het vliegveld. Vervolgens werd een afvliegrichting ln de richting Amsterdam gekozen. Er was dus nog geen sprake van een landingspoging. Hierna vloog het toestel wederom over de pellinrich- ting. Het kreeg toen grondzicht en maakte een linkerbocht teneinde met de landing te kunnen beginnen. Om 19,48 uur beëindigde de radiotelegrafist het contact met het radarstation op het vliegveld. Een halve minuut later stortte het toestel omlaag aan de Zuid-West rand van het vliegveld. Het toestel stort te in de aanvllegrlchting van de lan dingsbaan naar beneden. Het had nog moeten doorvliegen tot de landingsbaan Op het moment, dat de ramp gebeurde, had het Dakota-vllegtulg volgens taxa tie een hoogte van 90 100 M. De heer Plesman vermoedt, dat ver lies van snelheid de oorzaak ls ge weest van de ramp. Op het laatste ogenblik schUnt de piloot de landing te hebben willen uitstellen. H(j schijnt In het eerste district ontvangt Emma het Rotterdamse RFC, waarbij twee volkomen gelijke ploegen (zelfs de score is practisch dezelfde) tegenover elkaar komen en er dus hard gevochten zal worden om de plaats op de ranglijst. De overige wedstrijden in deze afdeling zijn uitgesteld. De herboren leider in de tweede afdeling, Neptunus, zou tegen Stormvogels gaan spelen, welke ontmoeting echter eveneens uitgesteld is. Daar blijven nu over één der andere prominenten, I oiewijekers, die naar Delft reizen om DHC tegenover zich te vinden, waarop ze reeds 4 punten voorsprong hebben, alsmede een wedstrijd DOS—HBS in Utrecht. 44 ij kunnen nog niet zien, dat het HBS zal gelukken de onderste plaats te ver laten. District ni Slechts één wedstrijd in het Oosten, AGOVV-Tubantia in Apeldoorn AGOVV dat verleden week heel verdienstelijk van zich afbeet, door Wagenlngen met 3—1 te slaan krijgt zodoende een mooie gelgenheid om zich naar de bo venste lijsthelft op te werken Het Zuidelijke district Helmond leverde vorige week goed werk (63 op RK TVV) en krijgt nu Willem II op eigen terrein Een mooie kans voor de gastheren, om te tonen of hun opmars ernstig bedoeld is Het flinke Vlissingen moet °P reis naar Longa, om hun „Luctor et Emergo" te trachten waar te maken NOAD krijgt Helmondia op bezoek en zal ongetwijfeld trachten zijn repu tatie te handhaven, die het deelt met Veenóam, nl nog steeds ongeslagen te zijn De vierde en laat9te ontmoeting in deze afdeling te WVBW. twee clubs, die niet speelden vorige weejt en waarvan de laatste tot nog toe de sterkste was In het Noorden In het vijfde district wordt een vol ledig programma afgewerkt, waarvan lijstaanvoerder Heerenveen deze keer naar Drente trekt, om tegen Fgpgijj gjja positie hoog te houden Be Quick ziet nummer twee van de lijst Sneek met belangstelling en goede moed komen, omdat hier gestreden wordt om twee de, voor Sneek wellicht eerste plaats De ongeslagen ploeg van Veendam speelt thuis tegen HSC, dat vorige week mooi werk leverde en wij vra gen ons af, of Veendam zich zal kun nen handhaven GVAV speelt tegen Leeuwarden op eigen terrein en in de lagere regionen staat een ontmoeting AchillesFrisia op het program De zesde afdeling Maurits—MVV is uitgesteld Overi gens is het hier drukker dan verleden week De Sittardse Boys gaan tegen Eindhoven spelen, om hun plaats aan de kop te verdedigen Verliezen kun nen ze die in geen geval, daar ze met drie punten voorsprong de leiding hebben D% Philipsmensen ontvangen Juliana, waardoor er in Eindhoven zwaar gestreden zal worden, te meer daar ook de Spechten thuis spelen te gen Sportclub Emma wat ook een fel le ontmoeting belooft Brabantia ver laat de eigen velden en gaat zijn ge luk beproeven tegen Bleijerheide, om opnieuw te trachten zich wat op te vol gas te hebben gegeven om zich weer op een nieuwe landing voor te bereiden. Dit was evenwel niet meer mogelijk, aangezien het toestel in „overtrokken toestand" was geraakt. Het toestel moet dan landen, aldus de heer Plesman. Tot voor de op het laatst gemaakte bocht verliep alles normaal. Er was een laag wolkendek, maar het zicht bedroeg tenminste 2 km. Dergelijke vliegtuigon gelukken, aldus de heer Plesman, zijn meer gebeurd. Wanneer een vliegtuig- bestuurder bij een dergelijke landing zijn ogen op de grond gericht houdt en tegelijkertijd maatregelen wil nemen om een nieuwe landingspoging voor te be reiden, dan ls dit nauwelijks meer uit voerbaar. Na het verkrijgen van grond zicht had de piloot zijns inziens niet moeten landen, maar gewoon verder moeten vliegen en de landing moeten voorbereiden. Tengevolge van een explosie in de Koh-i-noor kolenmijnen bij Mostt in Noordwest Bohemen zijn 52 personen, o.w. zeven krijgsgevangenen, gedood Te Bremen hebben een 1500 mensen gedemonstreerd tegen vordering van hui zen door het Amerikaanse militaire be stuur Door de Amerikaanse legerautoritei- ten ls bekend gemaakt dat, de laatste van de ongeveer 89000 Duitse krijgsgevange nen, die thans door het Amerikaanse le ger in Europa worden vastgehouden, op 1 Juli 1947 zullen zijn vrijgelaten. Op 17 November aanstaande zal voor het eerst in de geschiedenis een straal vliegtuig met volledige passagiersbezet ting van het ene land naar het andere vliegen, namelijk van Londen naar Parijs. Het Volksgerechtshof te Leitmeritz heeft den 47-jarigen Theodor Hohaus, voormalig bewaker in het concentratie kamp te Theresienstadt, vrijgesproken op grond van zijn buitengewoon menselijke houding, die hij in dit kamp tegenover de gevangenen aannam. J^IDDEN Augustus 1945 werd, op in stigatie of in leder geval met mede werking van Japan, door Soekarno en Hatta de Indonesische republiek uitge roepen. Ruim een maand later moesten de Japanners de wijk nemen voor de op Java gelande Britse troepen en er kwam een einde aan hun invloed en gezag in het schone eilandenrijk. Soekarno echter wist zich te handhaven, ook onder het tijdelijk bestuur der Engelsen en onze regering kwam voor de zware taak 'e staan om met de leiders der Indonesische republiek naar overeenstemming te stre ven door overleg en een wijze te vinden waarop deze republiek opgenomen zou kunnen worden ln het kader van het ko ninkrijk. Dat het de Nederlandse rege ring daarbij aan goede wil om aan de wensen der Indische volken tegemoet te komen niet ontbreken zou was sinds lang wereldkundig gemaakt. Reeds op 6 December '42 had onze Koningin, in een radiorede een Rijksconferentie in uit zicht gesteld en het tot stand brengen van een Rijksverband, waarin Nederland, Indonesië, Suriname en Curagao opgeno men zouden zijn en waarin zij, leder op zichzelf, de eigen Inwendige aangelegen heden in zelfstandigheid zouden kunnen behartigen. De Indische republikeinen hadden echter de uitvoering van dit plan niet afgewacht en voor een deel van Nederlands-Indië de republikeinse re geringsvorm gepropageerd en Ingesteld, met alle verwarrende gevolgen van dien. Nationalistische hartstochten kennen geen geduld. JS thans, door de te Cheribon gevoer de besprekingen en door het accoord dat daarbij werd bereikt, aan deze ver warring een einde gekomen? De commis sie-generaal, naar Indië gegaan om dit te bevorderen, heeft zich tenslotte genoopt gezien zich rechtstreeks in verbinding te stellen met Soekarno en wij hebben ver nomen dat een basis gevonden ls waarop het, naar men aanneemt, mogelijk zal zijn om tot overeenstemming te komen. Dit klinkt veelbelovend; doch zijn daarmee alle moeilijkheden uit de weg geruimd? Er is reden om het te betwij felen, want wij vernemen ook, dat de commissie over bepaalde punten nadere besprekingen met de Nederlandse rege ring zal moeten voeren. Waaruit valt op te maken dat er van Den Haag nog enige concessies worden verwacht. De „Unie" van het koninkrijk der Neder landen met de Verenigde Staten van Indonesië is volledig aanvaard, doch eeri der vele moeilijkheden ls, dat de federa tie van alle Indische bevolkingsgroepen, welke federatie de Verenigde Staten zou moeten vormen, nog niet bestaat. Men verwacht dat met het tot stand brengen daarvan nog wel enige Jaren gemoeid zul len zijn. W^ELKE vorm deze Unie heeft is, op het ogenblik dat wij dit schrijven, nog niet opgehelderd. Volgens een ver klaring van den minister-president zal de Unie inderdaad zijn wat de naam aanduidt: een vereniging van de Ver. Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden. Beide delen van de Unie zouden door de Kroon worden be heerst. In leder geval mag men verwachten, dat er van vijandelijkheden tijdens het overleg dat voortaan zal worden gevoerd, geen sprake meer zal zijn en dat de In dische extremisten, voorzover deze zich nog deden gelden, zullen worden inge toomd. Voorts, dat ook Nederland de hand zal kunnen hebben in het tot stand brengen van de federatie en daarbij al licht een leidende functie zal kunnen vervullen. Er blijft echter nog stof tot vragen te over, want wij, hier ln Neder land, tasten nog volkomen in het duister omtrent hetgeen te Cheribon in werke lijkheid werd bereikt. Wij zullen nadere berichten moeten afwachten. Reden tot Jubelen is er, naar het ons toeschijnt, voorshands niet, al ls men, in financiële- en handelskringen te Batavia optimistisch gestemd. Wij zullen moeten afwachten tot onze regering aan de volksvertegenwoordiging de opheldering verstrekt waarop deze aanspraak maken mag. Doch hoe het zij, de overeenstemming, zo deze tenslotte een definitief karakter blijkt- te dragen, hetgeen men aannemen mag, is zeer ze ker met grote offers gekocht. U. De vaandrig T N die met verlof te Streefkerk vertoefde bracht op het erf van zijn broer een explosief voor werp, dat er ongeveer uitzag als twee kaarsen, tot ontploffing Als gevolg van de ontploffing zal het slachtoffer zijn rechterhand en een oog moeten missen, terwijl voor het behoud van 't andere oog wordt gevreesd De besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties over een ontwerp-overeenkomst werden Don derdag te 13,00 uur beëindigd in de 10e vergadering, welke werd gehouden ten huize van de Commissie-Generaal onder voorzitterschap van den heer Sjahrir. De tekst van het ontwerp werd door beide delegaties geparafeerd. Aneta kan daaraan toevoegen, dat de mogelijkheid zich voordoet, dat de Commissie-Generaal thans in het geheel niet naar Nederland zal terugkeren, doch dat hooggeplaatste Nederlandse functionnarissen wellicht de minister van overzeese gebiedsdelen Jonkman naar Indonesië zullen komen. Men hoopt ook, dat ten aanzien van het enige punt, waarover in de over eenkomst nog de sanctie van de Neder landse regering wordt verwacht, een spoedige beslissing van Den Haag door de Nederlandse regering naar Batavia zal worden geseind. Maandag publicatie ontwerp overeenkomst. Aneta verneemt, dat de tekst van de ontwerpovereenkomst op Maandag 18 4@?er zal worden gepubliceerd, TIJDELIJK ENIGE REGEN Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en hier en daar mist. Matige wind overwegend tussen oost en zuid. Iets kouder. De Zweedse academie heeft de No ta el-prijs voor letterkunde toegekend aan Hermann Hesse, een in Zwitserland ge boren Quitse Sjjhryver,

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1