Resten van Hitier" s glorie zullen verdwijnen HET BERICHTJE VISSENGRILLEN.... Oude gebruiken i„CHANTAGE"n DAMRUBRIEK EEN STAD WORDT BEGRAVEN Dat maken we zelf! Kort verhaal Puzzle-rubriek Nederlandse aardappelen naar het Ruhrgebied LEVERTRAAN Van kraton Brief uii Engeland tot geitenstal FEUILLETON Neerlands meest gelezen drukwerk (Van onzen speel alen verslaggever) Een stad wordt begraven ln Nederland. Het la weliswaar een kleine stad en zij wordt niet meer bewoond, maar dit verandert niets aan het overigens slechts door romantici betreurde feit, dat zij onder het zand zal verdwijnen. Volgende ge slachten zullen niet anders dan uit de annalen des vaderlands van haar bestaan kennis kunnen nemen. En mocht er, na vele Jaren, eens iemand nieuwsgierig worden en niet de lust kunnen bedwingen met spade en pikhouweel af te dalen tot deze begraver stad, dan zal hij teleurgesteld terugkeren van deze expeditie, want een tweede Pompeji, versteende phase ener eertijds bloeiende cultuur, zal hij niet aant ffen. Want als zijn spade het zand heeft terzijde geschept zal zijn houweel niets anders vinden dan muren van grof metselwerk en ruw beton, een bouwsel gespeend van alle cultuur.... g™g~BgBMgg™!gggg!ggiggiB=gB8gg™ J De spannende avonturen van Piepneus en Bibbersnoet Door G TH. BOTMAN. (Nadruk verboden.) Dat kan ook moeilijk anders, want de bouwers van deze stad waren geen cul tuurdragers, al hadden zij de mond vol over Kultur. Wij hebben immers het oog op dat gedeelte van Hitiers beruchte Atlantlkwall, dat zich uitstrekt van Sche- venlngen tot Hoek van Holland, ontwor pen door de Organisation Todt, uitgevoerd door een aantal bunkerbouwers, die des tijds een weelderig leven leidden maar zich thans hebben te verantwoorden voor de bijzondere gerechtshoven wegens hulp verlening aan den vijand. Dat die hulp verlening van zeer omvangrijke aard is geweest hebben wij nu ruim een Jaar ge leden kunnen vaststellen, toen de mili taire autoriteiten, die het twijfelachtig genoegen hebben, deze enorme betonnen oorlogsbuit te beheren, ons ln de gele genheid stelden een tocht te maken door een gedeelte van de honderdtallen ge- schuts-, mitrailleur- en woonbunkers, de onderaardse straten en gangen, de ont spanningsruimten tot bioscopen en bor delen toe trof men er aan de com mandoposten en officiersverblljven, voor een groot deel uitgerust met sanitair en stoffering, geroofd uit duizenden wonin gen van Scheveningen en Westelijk Den Haag. Wat bleef. Alles wat bruikbaar was, waaronder de complete betimmering van een der Haagse kerken, is er Inmiddels uitgehaald. Er liggen geen tapijten meer, de bedden doen nu elders dienst, de wastafels zijn teruggegaan naar de huizen in de om trek, de tafels en stoelen zijn in handen van oorlogsslachtoffers gekomen en zelfs de electrische kabels, de schakelaars en de stopcontacten zijn eruit gesloopt om voor betere doeleinden gebruikt te wor den. Thans resten nog de kale wanden, vloeren en c^-ken, meters dik hier en daar, op sommige plaatsen gemaskeerd door kwasl-onschuldig metselwerk van bakstenen. Het hoogheemraadschap Delfland, dat het waterstaatkundig beheer over dit duingebied voert, heeft nu de toestand bestudeerd en is ln overleg getreden met het departement van oorlog. Hieruit ls het besluit voortgevloeid, dat het grootste deel der betonnen stad voorgoed onder het duinzand zal verdwijnen. De bovengrondse bunkers en geschuts- opstellingen, die het kleinste deel van het enorme bouwwerk vormen, maar altijd I ,.Sint Nicolaas nadert". Het is een toverklank, die velen naar de lappenmand doet grijpen, om te zien of er niets iets leuks te knutselen valt.. Vandaag kunt U reeds een aardig cadeautje maken voor vriendin, dochter, dienstmeisje of wie dan ook. Het is een bergplaats voor de bijkomstigheden van ons toilet. Meestal worden deze kleine din gen: handschoenen, shawltje, hoofd doek of ceintuur, stiefmoederlijk be handeld. We gooien ze „maar er gens" neer. Op kapstok of parpluie- bak, om ze gekreukt terug te vin den, of tot de ontdekking te komen, dat er iets „zoek" is. We nemen een stevige kleren hanger, liefst met nikkelen haak. Van effen of gebloemde stof knip pen we twee stukken van 30 cm. hoogte en breedte. Van boven wordt de vorm naar het model van de klerenhanger af gerond. De onderkant wordt gestikt en omgekeerd, en aan de bovenzijde wordt de beugel bevestigt,. De stof komt er met een „hoofdje" omheen en wordt onder de beugel met klei ne steekjes vastgenaaid. Nu wordt er middenvoor een ongeveer 15 cm. lange knip gegeven, die keurig wordt omgezoomd. nog een 125 bunkers met een omvang uitmaken van 25.890 mJ beton en 1420 m3 metselwerk, zullen op de een of andere wijze worden verwijderd. Men puzzelt nog over de vraag welke methode het meest doeltreffend en het minst kostbaar is. Maar ook deze resten van Hitiers glorie zullen eenmaal voorgoed verdwe nen zijn.... 81 Linke Hannes werd stevig opgesloten ln een hok, waar hij vast en zeker de tralies niet van elkaar kon buigen. Maar de arme Snorrebaard kreeg lelijke wond koortsen en moest tien dagen lang in het ziekenhuis plat voorover in bed liggen met z'n staa t omhoog en 'n koortsther mometer ln z'n mond „Hoe moet de jeugd voortaan ontzag voor me hebben, met zo 'n halve staart!" jammerde hij. 82 En nu ben ik alweer aan het einde van mijn verhaal Het enige nieuwtje dat ik nog weet. is, dat we gaan verhuizen naar de kelder van den kruidenier Dat is ons winterverblijf, zie je Als we daar nieuwe avonturen beleven, schrijf ik ze vast weer voor jullie op Nu schei ik er uit, want ik moet het verhaal gauw naar de krant brengen Dag kinderen!, EINDE Als de redacteur zijn pen even neer legt om een pijp op te steken hoort hij klompjes door de gang klotsen. De deur gaat langzaam open en een jochie van een jaar of acht stapt op zijn kou sen binnen. Zijn gezichtje is grauw van armoe en ellende Op het sluike haar zit een vieze pet zonder klep en daaronder kijken twee verschrikte oog jes naar den man achter het schrijf bureau. De redacteur kijkt verstoord op. De chef van de zetterij wacht op zijn ar tikel en er is nog heel wat te schrijven. „Wel jochie?" Het Jongetje zwijgt en kijkt met grote ogen naar een plaat aan de muur. „Heb je een vogeltje onder je pet?" Het schooiertje schrikt. Een vogeltje? Nee, hij komt.... hij wou.... „Is je zusje in 't water gevallen?", informeert de redacteur die wel eens meer jongetjes uitgehoord heeft. „Nee." „Schiet op", zegt de redacteur. We hebben nog meer te doen. Wat is er ge beurd?" „D'r is ingebroke", vertelt het jochie. De redacteur neemt de haak van de telefoon en informeert naar den stads- reporter, die naar een vergadering blijkt te zijn. Dan schuift hij zuchtend zijn papieren op zij. „Nou, vertel 't mij dan maar. Waar hebben ze ingebroken?" „In t pakhuis van Jansen. Ze hebben twee zakken suiker en tien pakkies pi- raa'jes gejat." „En wie heeft dit gedaan?" Het schooiertje haalt zijn magere schoudertjes op. Zijn rechterhand trekt ongeweten aan een knoop, die aan zijn blousje bengelt. „Hoe heet je?" „Jan Flipse". „Jan Flipse." De redacteur krabbelt de naam op de marge van een courant. „Mooi en je woont?" „Torenstraat nummer vijf". „Goed, dan kom je morgen maar 's terug. Als 't waar la krijg Je een kwartje." Het schooiertje keert zich teleurgesteld om, stapt in zijn klompjes en klotst de trap af en de redacteur neemt de haak van de telefoon en belt het politiebureau op. „Weten jullie daar iets van een in braak bij Jansen?" „Ja", zegt een inspecteur. Hoe komen jullie daaraan?" v „Van een jochie", zegt de redacteur en hij geeft naam en adres op. „Prachtig. Ik bel jullie straks even". De redacteur gaat weer aan zijn werk. Het dreunen der machines, het geloop en geroep van mannen hinderen OPLOSSING PUZZLE 7. Van letters tot cijfers. De beide sommen zagen er ln cijfers sis volgt uit: Optelling: Aftrekking; 7483619204 7483619 2 04 1792 C' 36574 1792836574 Naar verkiezing kan er een rits sluiting ingezet worden. Om. de tas in model te houden, wordt er pre cies in het midden onderaan een lo den balletje, dat met stof overtrok ken is, gehangen. Dit is een ideale bergplaats, waar mee we ook onszelf kunnen verras sen. Wanneer we bezoek hebben, be hoeven we nooit meer te zoeken naar shawltjes, tasjes of handschoenen van onze gasten! 9276455778 5690782630 Ook nu mochten wij weer tal van cor recte oplossingen, waaronder zelfs be rijmde, ontvangen Na loting onder de goede oplossers ls de wekelijkse prijs i i i ten deel gevallen aan den heer J. Heidsma, Visserspad 7 te Noord-Schar- woude. De prijs zal worden toegezonden En hier volgt de nieuwe opgave met weer een prijs van vijf gulden, te verloten onder de goede oplossers: PUZZLE 8. WELKE ZINT Er is een zin bestaande uit 58 letters, van het begin af genummerd van 1 tot 58. Met behulp van de volgende aanwijzin gen moet die zin gevonden worden: 22 17 9 58 46 44 is een stad ln Zuid Holland Een 28 32 13 34 25 11 32 kan heel wat tr.kken. 28 j27 58 2 32 12 29 47 58 is een staat InEuropa. 45 27 8 36 18 31 37 28 doet men van het mooie weer ln de zo- mervacantie. 44—14 28 4 was een bekend volks dichter. evenals 38 43 23 12 17 6 19 40 16 24 37 41 15 moeten dik. wijls gebracht worden. 42 29 10 39 31 ls een jon gensnaam. 33 22 42 48 34 1 5 47 was een bekend schaker. Welke woorden en welke zin zijn be deeld? Oplossingen vóór Woensdag aan de Redactie van uw courant hem niet. Het zijn bekende geluiden, die de achtergrond van zijn werk vor men. „Dank voor de tip", zegt een half uur later de inspecteur door de telefoon. „We hadden er al zo'n flauw vermoeden van. We hebben Flipse gearresteerd en ik geloof, dat z'n vrouw er niet rouwig om is, dat ie weer een poosje uit lo geren gaat. D'r is geen stukje in huis, dat ie niet kapot heeft geslagen." De redacteur legt de hoorn op de haak en gaat weer aan zijn werk, maar zijn gedachten dwalen telkens af. Zou dat jochie nou niet begrepen hebben..? De volgende morgen bonken er weer klompjes op de trap en het schooiertje komt binnen. Zijn petje zit nog op het hoofd of het er nooit af is geweest. Er lopen vuile vegen over zijn gezichtje en uit de gescheurde kraag van zijn blousje komt een rafelig stukje linnen te voor schijn. De redacteur kijkt op en stelt dade lijk de vraag, die hem de hele avond bezig gehouden heeft. „Wist je gister niet dat 't je vader was?" Het schooiertje haalt zijn schoudertjes op. Zijn oogjes staren nietsziende naar buiten. „Had j# moeder je gestuurd?" „Nee". „Is je vader met de politie meege gaan?" „Die dikke smeris heb 'm meegenome en m'n moeder heb alles meegegeven". De redacteur kijkt verrast op. Dat jochie heeft zijn eigen vader verraden. Wat doet ie nou hier? „Wat wil je nou eigenlijk?" Het schooiertje kijkt hem verbaasd aan. D'r is toch gezegd, dat ie terug mocht komme. „Hier", zegt de redacteur onwillig en een handje, dat op een vogelklauwtje lijkt, grijpt haastig naar het kwartje. „Wat doe je daar nou mee?" „Voor m'n moeder." De redacteur haalt zijn schouders op- Er zijn problemen, welke hij niet door gronden kan. „Schiet nou maar op", zegt hij wre velig. Het jochie keert zich om, zijn vuistje stijf om het geld. Als hij beneden is klotsen zijn klomp jes vlug over de stenen. Hij loopt naar huis met zijn eerste verdiende geld. Een kwartje voor een berichtje.... Tj. N. A. Driftig beende Kees door de huiskamer van tante Gijsje „Waaróm houdt U nou een goudvis?" vroeg hij dringend Tante greep haar dovenhoorn. „Wat zeg je Kees?" „Waarom U de goudvis niet laat zwemmen" Het oude mensje schrok er van „Maar het is toch gezellig zo n glinsterend diertje in de kamer?" „Hele maal niet gezellig bromde Kees Je leven lang in een kringetje te moeten rond draaien Net als vroeger op de kermis een molenpaard" Glimlachend schudde tante het hoofd Kees was een aardige jongen, maar de ideeën van hem.... Verbeeld je, nu wilde hij Loekie zeker in de Singel gracht laten zwemmen tussen de grote vissen Kon hij opgegeten worden.... Het liet Kees niet met rust, dat sparte lend visje in die ronde kom Hij logeerde nu twee dagen bij tante, omdat zijn va der en moeder de stad uit waren en twee dagen had hij zich lopen ergeren over dat gevangen diertje Zelf had hij eens appels gestolen bij een boer en een hele middag in de schuur gezeten De vrijheid was toch alles waard Toen kwam hij de volgende morgen langs een chocoladewinkel Een man in eer\ helderwitte jas maakte een prachtige Sinterklaasétalage klaar, en sommige jongens bleven staan De kunstigste sui kerbeesten werden neergelegd en choco ladefiguren in stannioolpapier Plotsklaps werd de aandacht van Kees getrokken door een klein visje, dat goudgeel lag te glanzen tussen een marsepainen worstje en een reusachtige chocolade G Vastbesloten stapte hij naar binnen Hij had immers zijn snoepbon voor de feest dagen bewaard? Vooruit! Hij had een pracht plan Het visje kostte maar een dubbeltje, Vijf-en-vijftigduizend ton consumptie aardappelen zijn door Nederland voor het Ruhrgebied ter beschikking ge steld, ter tegemoetkoming aan de hui dige voedselvoorzienings-moeilijkheden aldaar De partij zal in dagelijkse quanta van vijfhonderd tot achthon derd ton snel naar de plaat» van be stemming worden getransporteerd (Van bevoegde zijde wordt medege deeld', dat het hier zand. en veen- aardappelen betreft Red) VJJFLING GEBOREN TE BEIROET Uit Beiroet wordt vernomen, dat *n vrouw genaamd Zahieh Zahran, aldaar het leven heeft geschonken aan een vijfling, drie jongens en twee meisjes Allen in de beste staat van gezond heid en Kees mocht er voor zijn bon nog een kikker en twee muizen bij nemen Toen hij 's middags uit school kwam. was tante niet thuis Dat had ze mor gens al gezegd „Lekker" gnuifde Kees, „Nu gaat het gebeuren...." De dag van de grote vrijheid, Loekie!" Volgende week verder Voor de kleinen. Even flink zijn. kleine man 'k Weet een aardig grapje Eerst je ogen dicht en daa Neem Je vlug een hapjel Levertraan is heus niet naar Kom, dat zijn maar kuurtjes Een tweehap! Je bent al klaar Nu de doos met zuurtjes Als Je zo kieskeurig bent (Zul Je 't góed onthouden?) Word Je nooit een flinke vent, Ben Je vaak verkouden! Maar het zal wel beter gaant Ik heb Sint geschreven: Jan drinkt voortaan levertraan Zónder 'n kik te geven! STEN (Van onzen correspondent.) Londen, 14 November. Het eeuwenoude gebruik om, voor de openingszitting van het Parit ment. waarin de troonrede wordt uitgesproken, de kelders van het paleis van Westminster te laten doorzoeken door 's Konings lijfgar de, heeft dit jaar plotseling wel weer actuële betekenis gekregen. Weliswaar was het opsporings werk van de befaamde scharlaken rode Yeomen of the Guard, met hun zwart-fluweleri hoeden en verzilver de hellebaarden ook vanmorgen even symbolisch als het dat steeds is geweest sinds de ontevreden katho lieken in 1605 er bijna in slaagden Lords, Commons en Vorst in één slag door Guy Fawkes de lucht in te laten vliegen (het befaamde „gun powder plot"), maar de dreigemen ten van de Joodse terroristen om de strjjd desnoods op Engelse bodem voort tg zetten hebben hier toch zo veel indruk gemaakt, dat er dit keer speciale voorzorgsmaatregelen zijn genomen ter beveiliging van kroon, adel en volksvertegenwoordi ging, maatregelen die in de meer populaire pers op nogal onverstan dige wijze zijn opgeblazen. Aan de andere kant herinnert men zich hier de Ierse terreur van kort na de vo rige wereldoorlog maar al te goed, en strikt genomen is de strjjd in het duister zelfs al naar Engels territoir overgebracht met de aanslag op de Britse ambassade in Rome van een paar weken geleden. Verleden Zaterdag heb ik die zelfde indrukwekkende garde (de „beef-eaters" zoals ze hier in de volksmond heten) overigens in een veel minder grimmige rol gezien, en wel bij de rijtoer van den nieuwen Sic Transit Gloria Mnndi! (Eigen correspondentie) Soekadana ln het Zuiden van West- Borneo. Er kwam bericht, dat de weduwe van den vermoorden Sultan van Soeka dana ernstig ziek lag. West-Borneo ls het toneel geweest van ontzettende wreed heden van de Japanners. Bij honderdtal len zijn daar lager en hoger geplaatste Indonesiërs vermoord, waaronder bijna alle Sultans "'in bezittingen werden hun af genomen. Wij gingen naar het huls van deze Ratoe. Een klein, bijna armoedig huis. In een kamer, op een matje op de grond, bedekt met een oude sarong die nog denken deed aan vroegere glorie lag een oude, bijna stervende vrouw. Ze was omringd door vrouwen. Onbe schrijflijk vies zag ze eruit. Met sirih en andere rommel hadden ze haar lichaam Ingesmeerd. Ze had iets aan de blaas en was heel minnetjes. We hebben eerst de vrouwen weggezonden en toen heel voor zichtig haar lichaam met water en zeep schoongewassen. Wat daar niet af kwam! En toen haar, voor zover het nog kon, geholpen. Maar het was al te laat. Een paar dagen later, toen we al veel verder waren, kregen wij bericht per chabar angin (wind bericht, het doorgegeven be richt, dat ongelooflijk snel zich ver plaatst) dat de Ratoe van Soekadana was heengegaan, Sic transit gloria mundl! Haar kraton was een geitenstal geworden en zij lag ln barre armoede te sterven. Het komt voor rekening van den Japan ner met zijn Groot-Aziatische welvaarts sfeer. LORD MAYOR'S SHOW IN LONDEN. Voor bizonderheden verwijzen wé naar nevenstaand artikel. burgemeester, den Lord Mayor, waarvan ze ieder jaar uitmaken. Die rijtoer, oftewel „Lord Mayor's show" is een heel evenement, en dit jaar zette het feit, dat dit de eerste waarlijke vredesoptocht na zeven jaren was, er bijzondere luister aan bjj. Op zijn tocht naar de oude rechtsgebouwen, waar hij door de rechters des konings moet worden „gewogen en waardig bevonden", wordt de nieuwe Lord Mayor voor afgegaan door een lange stoet wa gens met „tableaux", afdelingen van de strijdkrachten, bands, en wat al niet. Dit keer was het hoofdthema „werk en spel" en zo zagen wij daar boksers, dansers, roeiers, rolschaat sers, fie(s-polospelers en beoefenaars van nog wel 30 andere sporten en spelen, allemaal in tenue (en velen bibberend van de kou in de snij dende Novemberwind) op enorme trailers voorbijtrekken. Daarna vloot, leger en luchtmacht, in een soort bedekte propaganda-reeks van voor stellingen uit het soldatenleven, doorspekt met schietende kanonnen (los kruit, maar daverend in die nauwe Londense straten) een reus achtig groot model op schaal van een vliegtuig-moederschip en ten slotte de nieuwe ambtsdrager zeif in zijn 7-ton zware, door zes enorme brouwerspaarden getrokken statie koets. Het was dan wel koud en mistig, maar een beetje fleur en hoempa-muziek doen het hart niet weinig goed De Engelsman mag dan nog zo'n Noorderling zijn van karakter, hij is even dol op kijkspul als bijvoorbeeld de Spanjaarden en de Italianen. De plechtigheid van eergisteren, toen de 11e (nu 10e) ÏJovember weer als dag van dankbaar en nede rig herdenken in ere werd hersteld, droeg natuurlijk een heel ander ka- Voor het eerst na de bevrijding zal de dienstregeling van de Nederlandse spoor wegen weer als boekje verschijnen Wij hebben thans met blijdschap afscheid ge nomen van het „vouwblad", dat vele goede diensten bij de snelle opeenvolging van nieuwe dienstregelingen heeft bewe zen, maar dat bij het toenemen van het aantal treinen steeds onhandiger werd Hoewel het nieuwe spoorboekje nog niet zijn vóóroorlogse gedaante heeft aan genomen, twijfelen wij er niet aan, of 't zal met gejuich worden begroet Het is 'n klein handig boekje met een aantrekke lijk omslag in blauw en rood Het is ge drukt met een duidelijke letter, terwijl de stationsnamen behalve links ook rechts in de tabellen zijn gedrukt Doordat de uitgifte technisch meer tijd vordert, zal het boekje langer mee moeten dan het vouwblad, vermoedelijk tot Maart 1947 Het is daarom op deugdelijk papier gedrukt, waarvan belangrijk meer nodig is dan voor een vouwblad, zodat ook hier_ door de uitgaven minder veelvuldig zullen moeten zijn p De prijs van het nieuwe boekje is f 0,20, datum van ingang Maan dag a,s, rakter. De koning was er, ernstig en bleek in zijn Admiraals-uniform, om een nieuwe inscriptie te onthullen in dat eenvoudige witte brok steen, de cenotaaf, waaromheen honderddui zenden zich hadden verzameld om eer te betuigen aan de doden. Er kunnen weinig dingen zó aan grijpend zijn als doodse stilte die boven een onafzienbare menigte hangt, en toen, op slag van elven, de zon doorbrak, leek het alsof daar mee de nieuwe hoop werd gesym boliseerd die onverbrekelijk met het herdenken van de doden is verbon den. door J. S FLETCHER 32) Hoewel mevrouw Mallathorpe wel voelde dat hier niet veel meer aan te .teranderen viel deed zij nog géén poging. „Vijftigduizend", bood zij. „toe denk nu eens na, wat vijftigduizend gulden baar geld betekent voor een jongeman als u „Neen, ook niet voor vijftigduizend", hernam Pratt ,Ik ben vast besloten. Ik stel mijn eigen voorwaarden. (Jet dient nergens toe, helemaal nergens toe, te loven en te bieden. Ik heb het stuk in mijn bezit, en beheers daardoor de situ atie. U heeft precies te doen, wat i k zeg". Hij stond op, ging naar de tafel en nam een vloeimap, een velletje papier en een potlood. Gedurende het moment, dat hij zijn rug gekeerd had, kwam weer die blik van woedende haat in de ogen van zijn gast. Had hij dat gezien en begre pen, misschien had hij zelfs dón nog zijn voorstellen herzien, en mevrouw Mallathorpe'j laatste bod aangenomen. Maar toen hij zich weer omkeerde, was die blik verdwenen en hij bemerkte niets bijzonders toen hij haar het schrijf gereedschap aanreikte. „Waar dient dit voor?" vroeg zij. Pratt ging weer zitten en trok zijn stoel een beetje dichter bij de hare. „Dat zult u dadelijk zien", zeide hij. „Luister nu eens. Verdere discussies zijn nutteloos, u zult tóch eindigen met mij dat rentmeesterschap te geven. U moet doodgewoon aan uw zoon zeggen, dat een rentmeester absoluut nodig blijkt te zjjn. Hij zal het best vinden. Als hij het niet goed vindt.nu, dat geeft ook niets. U praat hem wel om Nu moeten we dat zo Inpikken dat het geen opzien baart. U plaatst dus in de kranten van Barford, in alle drie, de advertentie die ik u dicteren zal. Wij zullen de gebruikelijke termen maar pemen. Schrijft u even op, als het u belieft, mevrouw Mallathorpe". Hij dicteerde een advertentie, waarin iemand gevraagd werd met de eigen schappen die hij in verband met zich zelf opgenoemd had. Mevrouw Malla thorpe schreef het heel gehoorzaam op Zij haatte Pratt nu nog meer dan eerst, er waseen soort onbuigzaamheid in hem, die haar een gevoel van hulpe loosheid gaf Maar zij onderdrukte alle blijken van tegenzin en toen zij klaar was met schrijven, keek zij hem even rustig aan, als hij haar „Dus, dit moet ik in de kranten laten zetten?" vroeg zij. „De volgende week? En wat dan? „Dan zult u natuurlijk een hoop sol licitaties krijgen", grinnikte Pratt. „De mijne is daar ook bij. De meeste kunt u wel in de kachel stoppen, maar houdt u er een paar voor da vorm. Ik zal een of twee goede getuigschriften insturen, van het begin af voelt u iets voor mij Dan kon u mij wel ontbieden. Natuur lijk ook, geeft ons onderhoud u buiten gewoon veel voldoening. Dan geeft u mij die baan". „En.... de condities?" vroeg mevrouw Mallathorpe. Nu haar eigen plannen ln rook waren opgegaan, scheen het, alsof zij geheel overhelde naar Pratt's voor stellen. Indien hij het geweten had, was dat een onfeilbaar teken dat er onraad dreigde. „Het is beter dat ik het weet. Dan kunnen we nu ineens afwerken", eindigde zij. (Wordt vervolgd). Oplossing probleem 7. Stand: Zwart 11 schijven op: 3, 8, 10 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20. Wit 11 schijven op: 26, 27, 28, 29, 33, 35, 37, 39, 40, 44, 48. Wit speelt: 1 26—21 (17X26), 2 37—31 (26 X 37), 3 48—42 (37 X48), 4 28—23 (48X 45), 5 44—40 (19 X 39), 6 40—34 (39—30), 7 35 X 4 (45 X 23), 8 27—22 (18 X 27), 9 4X1011 Zet U nu de volgende stand even op: Zwart 11 schijven op: 4, 8, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 19, 21, 29. Wit 11 schijven op: 25 26, 27, 28, 30, 31, 32, 35, 37, 38, 40. Wit aan zet speelt 30—24 (zw. 29 X 20 gedw.) 28—22 (17 X 28), 26X17 (11X22), 27 X9 (4X13 ge dwongen), 32 X 23 (19X28), 38—33 (28 X 39) 40-34 (39 X 30), 35 X 4! Ter oplossing. Probleem 8 van O. G. v. Veen te Alkmaar Zwart 8 schijven op: 9, 10, 15, 17, 18, 23, 27, 30. Wit 8 schijven op: 16, 20, 36, 38, 39, 41, 43. 50. Wit speelt en wint. Niet een voudig I

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3